Jlieuiue jTritarlje GTuuranl Opnieuw trok straatjeugd op de kleurlingen los Kernfusie pas over veertig jaar economisch rendabel IJslandse regering protesteert fel HEVIGE RELLETJES IN BRITSE HOOFDSTAD Minister Butler wenst uitvoerig rapport Avondklok in Parijs „Viking" stort op rij huizen zeven doden iet"* van explosie een raadsel Oorzaak nog is Amerika zal Quemoy en Matsoe verdedigen lil I DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per milllmerter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11352 CHRJSTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken te oMtaxn myo I in tcffeaapKT Farnborougli luchtvaartshow Zie pagina 5 TWEEDUIZEND opgeschoten jongelui hebben gisteravond voor de derde keer in drie dagen tijd huisgehouden in de Londense wijk Notting Hill. Vierhonderd politiemannen kwamen eraan te pas om de no zems, die met stenen en flessen bewapend op de woningen van de kleur lingen lostrokken, uiteen te drijven en te arresteren. Nottingham Hill wordt grotendeels bevolkt door negers en Indiërs, tegen wie vooral de laatste dagen de haat van de Londense straatjeugd is opgelaaid. Schreeu wend trokken zij gisteren de wijk binnen, een breed spoor nalatend van gesneuvelde ruiten en kapotgegooide flessen. Een deel van de kleurlingen verschanste zich achter de gebarricadeerde deuren van hun woningen, een ander deel echter bekogelde de aanvallers vanaf de daken en vanuit dakramen met zelfgemaakte brandbommetjes, flessen en stenen. Deze laatste uitbarsting vond plaats enkele uren nadatminister van binnenlandse zaken Butler de politie in Londen en Nottingham om uit voerige rapporten over de relletjes tegen de kleurlingen had gevraagd. In Nottingham, dat 180 kilometer van Londen ligt, begon een week ge leden de eerste actie van de straat jeugd. Vier jongens werden naar aanleiding daarvan gisteren tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Het benzinebommengevecht van gis teravond speelde zich voornamelijk af in Blenheim Crescent, een straat met gro te. uitgewoonde huizen. Ook in tal van andere straten in Notting Hill, dat in het hartje van Londen ligt, hadden dei> gelijke geweldplegingen plaats. De po litie moest van honden gebruik maken om de straat te zuiveren. 34 personen werden gearresteerd. Een blanke liep een messteek in de schouder op. Onrust De onlusten in de hoofdstad hebben de Britten, die er altijd prat op gingen dat zij geen onderscheid maakten tusse Nu de terreurdaden in de Franse hoofd stad voortduren gisteravond nam cci groep Algerijnen enkele parachutisten onder vuur, een van hen werd z gewond heeft de politie alle Algerijnen die in Parijs wonen „geadviseerd" tus 'b avonds half tien en 's ochtends half niet op straat te komen, tenzij ze in het bezit zijn van een speciale vergunning. Het woord uitgaansverbod wordt in de aankondiging van de prefectuur niet ge bruikt, maar in feite komt dit toch op een avondklok voor de Algerijnen, de zwaarste vrijheidsbeperking die Frankrijk sinds de Duitse bezettingstijd is uitgevaardigd. De genoemde speciale vergunningen zullen worden uitgereikt aan personen die kunnen aantonen hun aanwezigheid op straat in de ver boden uren strikt noodzakelijk is. De Parijse politie deelde gisteren dat de Noordafrikanen van 25 tot 31 augus tus in Parijs zes personen, onder wie politiemannen en militairen, hebben ge dood en zes gewond. Drie Algerijnse ter roristen werden gedood. In het totaal zijn in die week 105 Noordafrikanen ge arresteerd. Gisteren is het eindelijk gelukt de brand in Marseille te blussen. Een week geleden luidde deze het offensief van de Noordafrikanen in. verschillende huidskleuren, wakker ge schud. Er bestond echter al lange tijd ongerustheid over de grote naoorlogse tóevloed van Westindiërs en andere Aziaten van het Gemenebest. Uit het Gemenebest en de koloniën kunnen de mensen vrij Engeland binnenkomen. De voorzitter van de Britse socialisti sche partij heeft gisteren scherpe kritiek laten horen op dit optreden. Het wer kelijke probleem, aldus Tom Driberg, is niet de zwarte huid, maar het witte vooroordeel. „Men kan moeilijk over een rassenprobleem in Groot-Britannië spre ken: op de vijftig miljoen inwoners zijn er slechts 190.000 kleurlingen". Mogelijk, zo vervolgde Driberg, zijn er wetten nodig om de verhouding te regelen. Opvoeding is echter nog meer nodig opvoeding en een herleving van tolerantie en begrip en edelmoedige gast vrijheid jegens vreemdelingen, hetgeen In de Londense voorstad Notting Hill wonen talrijke mensen van West- irtdische en Westafrikaanse afkomst. Dit is voor talrijke Britten (die boor devol kritiek zitten op Zuid-Afrika en de Ver. Staten waar rassenschei ding bestaat) aanleiding geweest een nieuio rassenprobleem in het leven te roepen. Niet-blanke voorbijgangers worden door jeugdige Britten ge molesteerd en als het tot handgemeen komt, kiezen de ouderen hun zijde. De pglitie moest krachtig ingrijpen om de gekleurde bevolking te be schermen. Er werden talrijke arresta ties verricht. van de beste tradities van dit land is. De Engelse kranten trekken bijzonder veel ruimte uit voor de rassenmoeilijk- heden. In Engeland is zich de laatste tijd wel degelijk een rassenprobleem aan het ven. De meeste kleurlingen leven in de Britse maatschappij over het alge- i niet veel anders dan de blanken, doch er is nu eenmaal een flinke groep, die minder eerbare beroepen uitoefent, vooral tegen deze groep keert zich de woede van de op sensatie beluste zems, die dan de kleurlingen over kam scheren. NAVO-oefening in 't Kanaal Schepen en vliegtuigen van België. En geland, Frankrijk, Nederland, Portugal en West-Duitsland zullen tussen 18 en 26 september deelnemen aan een grote oefening van de N_A.V.O. De oefening wordt gehouden in het Kanaal en het westen en oosten van de Atlantische Oceaan. Het is onder meer de bedoeling ervaring op te doen in de oor logvoering met duikboten en mijnen en in het varen in konvooien. BAANVAK TUSSEN DEN HAAG EN SCHIEDAM BETER BEVEILIGD Op het baanvak Den Heag—Schiedam hebben de Nederlandse spoorwegen gis teren een elektrische beveiliging in ge bruik gesteld. Dit geschiedde zonder noe menswaardige stagnatie van het trein verkeer. Er was een c aderbreking van slechts drie minuten do-irdat op een ge deelte van het baanvak oij Delft de span ning op de bovenleiding niet tijdig was ingeschakeld. De seinen worden thins bediend van een centrale post aan dc AbtswoudEeweg bij Delft uit. Daarbij wordt gebruik ge maakt van seinpalen met drie verschil lende kleuren licht Dc seinpalen met hefarm behoren op dit baanvak tot het verleden. Bij het naderen van een trein krijgen de overwegwaelr s' nu een recht streeks signaal dat de bomen mosten, worden gesloten. Tevens is in Delft het nieuwe rangeer emplacement in gebruik gesteld. Belangrijke conclusie in Genève twee kinderen, zijn vanochtend om het leven gekomen toen een tweemotorig vliegtuig in de Londen se voorstad Southall op een rij hui zen neerstortte. Onder de slachtof fers bevinden zich de drie inzitten den van het vliegtuig, een Viking van een particuliere maatschappij, op weg naar Nice. De wrakstukken van het toestel ver nielden vier huizen en beschadigden an dere. Er brak brand uit, onder andere doordat uitstromend gas van gebroken gasleidingen in brand vloog. In een der huizen is een moeder met haar pas ge boren kindje om het lever gekomen. Tegen de middag werd bekend, dat het verongelukte vliegtuig werd bestuurd door de Nederlandse vlieger Gerard Alte- na, uit Rotterdam. De 26-jarige Neder lander werd geassisteerd door twee Brit ten. ZU waren de enige Inzittenden van het toestel. Alle drie verloren het leven. TTET WINNEN van onmetelijke hoeveelheden energie door middel van het proces van beheerste kernfusie is in theorie mogelijk, maar in de praktijk is er nog weinig van terecht "gekomen. Het zal zeker nog tien tot twintig jaar duren voordat de geleerden erin slagen in hun laboratoria beheerste kernfusie met winst van energie tot stand te brengen. En daarna zal het zeker nog zo'n tijd duren om de kernfusie uit het labora torium naar het dagelijkse leven over te brengen. Economisch gebruik van kernfusie-installaties zal dus pas rond de eeuwwisseling mogelijk zijn. Deze conclusie kan men trekken uit de achttien maanden van hun bestaan ge- rapporten, die vandaag op de atoom-1 werkt zonder dat zich bijzondere conferentie in Genève besproken zijn. lijkheden hebben voorgedaan. Het aantal Voor de bespreking van deze problemen j bestond grote belangstelling en de be handeling van dit belangwekkende on derwerp werd dan ook als een van de hoogtepunten van hel congres be schouwd. Gisteren is in Genève uitvoerig gespro ken over de nu gebruikelijke en bekende manier van winning van atoomenergie. Sir John Cockcroft, een vooraanstaand Brits atoomgeleerde deelde mee, dat de wereld tegen 1970 waarschijnlijk over 15 miljoen kiloWatt kernenergie zal be- Het tijdstip, waarop de gewonnen ener gie van kernreactoren rendabel zal zijn verschilt van land tot land. Sir Cockcroft voorspelde, dat dit tegen 1963 in Enge land het geval zal zijn. Bemoedigend De ervaringen met de kernreactors zijn bemoedigend, zo bleek uit de bespre kingen van gisteravond. In Amerika zijn vele reactoren beproefd met een gunstig resultaat. De twee kernreactors van de eerste elektrische centrale in Engeland, de een- trale in Calderhall, hebben in de eerste onregelmatigheden, aldus het Engels ipport, is zelfs minder geweest dan me had kunnen verwachten van een conver tionele centrale. De atoomgeleerden hebben gisteren ee groot aantal boodschappen van staatslie den gekregen. President Eisenhower, pre mier Chroesjtsjef, premier Macmillan, generaal De Gaulle, de Canadese premier Diefenbaker en premier Nehroe van India zonden de geleerden hun beste we Zie ook pag. 4 Twee doden waren er te be treuren bij de ontploffing, die gisteren een grote ravage aan richtte in het Engelse Kamp te Hoek van Holland, alwaar ar beiders een nissenhut afbraken en met een drilboor een ver scholen mijn raakten. Militai ren en burgers doorzochten na de explosie de puinhopen op nog eventuele andere slacht offers. Jaarbeurs open: 2500 firma's Zonder enig officieel vertoon Is van morgen in Utrecht de 71ste internationale najaarsbeurs geopend. Ruim 2500 firma's uit 25 landen zijn op deze expositie, die een ruimte van 3400 m2 in beslag neemt vertegenwoordigd. Nederland neemt met 1795 inzendingen bet grootste aandeel van deze expositie oppervlakte voor haar rekening, gevolgd door West-Duitsland met 276 inzendin gen. Daarnaast exposeren firma's uit En geland (98), Amerika (52), Zwitserland (52), Frankrijk (29), Italië (27), België (26), Zweden (25), Denemarken (22), Mexico (14), Uruquay (14), Oost-Duitsland (10), Spanje (6), Noorwegen (6), Oosten rijk (5), Tsjechoslowaklje (4), Liechten stein (4). Luxemburg (3), Canada (3), Por tugal (2), Hongarije (2), Argentinië (1), Australië (1) en China (1). Niet meer paratyfus Het aantal gevallen van paratyfus In Dordrecht is niet toegenomen. Over het algemeen verkeren de patiënten niet in levensgevaar.- Men verwacht, dat het aan bal gevallen spoedig weer op het normale au zal liggen. Twee doden in Hoek van Holland EEN geweldige explosie, waarvan dc oorzaak nog niet bekend is, heeft gistermiddag in het Engelse kamp te Hoek van Holland de 24- jarige elektricien P. de Wit, Soester- bergstraat 43 in Den Haag, en zijn 34-jarige collega M. Stout uit Rotter dam het leven gekost. Een vijf meter brede en drie meter diepe krater, brokstukken van gemetsel de muren, opengereten Ijzeren golfplaten en versplinterde planken wezen de plaats aan. waar zij waren omgekomen. „Hier waren zo aar het werk," telde een van hun collega's, nog geheel overstuur door het ongeluk. „We w hier met ongeveer tien man bezig", zei hij, „toen we een harde klap hoorden en stenen en planken ons om de oren vlogen. Een dikke rookwolk steeg op. We vluchtten weg. Toen we terugkwa men vonden we van de slachtoffers wei nig meer." De 19-jarige timmerman B Advokaat uit Rotterdam liep ernstige verwondin gen op. Hij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Rotterdam voerd. Een vrouw, die in de omgeving op een bromfiets reed, werd door de krachtige luchtdruk op de grond ge pen. Zij kwam met de schrik vrij. De 57-jarige los-werkman Jè N. van der Star, Langstraat 73 in 's-Graven- zande, werd eveneens gewond, doch kon na behandeling huiswaarts keren. Voorts nationalistische eilanden Quemoy en Mat- Jordaanse koningin en prinsessen naar het buitenland Koningin Zein van van Jordanië is in gezelschap van een van haar zusters en twee jeugdige prinsessen Basma, het achtjarige zusje van koning Hoessein en zijn dochterte van drie jaar Alyia per vliegtuig via Cyprus naar Zwitserland vertrokken. In diplomatieke kring te Amman spreekt men het gerucht tegen, dat de reis om interne politieke redenen is ge maakt. Men wijst erop, dat koningin Zein vaak in deze tijd van het jaar naar het buitenland gaat voor medische controle en een bezoek aan ex-koning Tallal in IetanboeL Voordat de uitbreiding van de territoriale wateren rondom IJsland een feit werd, hield een IJslands patrouillevaartuig de Britse treiler Lord Plender aan. Hij werd opgebracht naar Reikjavik, omdat het zich bin nen de driemijlszone bevond. Links ziet men de treiler, rechts 't patrouilleschip Thord. In een proces zal worden uitge maakt wat er met de Lord Plender zal gebeuren. Regering zond bloemen aan jarige Prinses De ministerraad heeft ter gelegenheid van de 78ste verjaardag van prinses Wll- helmina haar een bloemstuk gezonden In de begeleidende gelukwens werd on der meer gewag gemaakt van het feit, dat zij zestig jaar geleden de regering vaardde. JSLAND heeft krachtig geprotes teerd tegen de schending van zijn rechten door de Britse marine. De protestnota werd gisteren overhan digd op de Engelse ambassade in Reykjavik. Verder heeft de IJslandse minister van buitenlandse zaken, Gudmundsson, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties op de hoogte gesteld van het gebruik van geweld door de Britten. De IJslandse radio heeft gisteren geroepen dart twee Engelse fregatten, met het geschut klaar om te vuren tv twee IJslandse kanonneerboten en Britse treiler zijn gaan varen, or kanonneerboten te verhinderen, de trei ler op te brengen. Overigens was dit de enige moeilijkheid die zich in de wateren voor de IJslandse kust voordeed. De Britse admiraliteit maakte gis teren bekend dat de Engelse treilers bevel hebben gekregen In een van dc drie „havens" binnen de twaalf-myis- zone te blUven en geen geweld te ge bruiken tegen IJslandse patronllle- schepcn, die een poging zouden kan nen doen, de treilers aan te honden. Inmiddels heeft dc federatie van Britse treilervissers verklaard dat zij bereid is het geschil over de visserijgrenzen bespreken in de Verenigde Naties. Dit echter alleen wanneer de zaak niet reglo- Inaal kan worden geregeld. De permanente aanvallen. Dit hebben de persbureaus en A.F.P. uit verschillende trouwbare bronnen Intussen is nu ook in Londen toegega an, dat de toestand rond Formosa irnstig is. De Engelse regering pleegt voortdurend overleg met de regering in Washington en volgt de ontwikkeling nauwlettend. Engelse diplomaten achteD de mogelijkheid van een botsing in de komende dagen zeer reëel. Ook in Japan maakt men zich in toe nemende mate bezorgd. De Japanse mi nister van buitenlandse zaken, Foedsji- is van mening, dat zijn land nauw en eventueel conflict betrokken kan worden, omdat de Amerikanen dan ge werden nog twee timmerlieden gewond. Engelse militairen van de administra- eve afdeling, de verbindingsdienst en de telexafdeling, die op het ogenblik de ontploffing in de nissenhutten n, kwamen er eveneens goed af. Het geratel van de telexafdeling ging gewoon door. Trekbom De ontploffing had gistermiddag om streeks drie uur plaats. Werknemers de firma H. G. Dickhoff uit Vlaar- dingen-Ambacht waren bezig met het slopen en verbouwen van enkele nissen- hutten. De twee slachtoffers, die een put groeven op de kruising van twee paden om een elekt-iciteitsl-il i leggen, moeten op een onbekend pro jectiel gestoten zijn. Op het ogenblik is nog niet bekend wat de oorzaak van de ontploffing was. Een van de Engelse officieren, de majoor P. F. Ford ver klaarde, dat de explosie klonk als die mijn. De politie vermoedt, dat de ontploffing is veroorzaakt door een trekbom. Maar enige zekerheid hierover bestaat niet. De mijnopruimingsdienst zou vandaag m uitgebreid onderzoek instellen. Gis teravond is vastgesteld, dat tengevolge de explosie zes barakken zijn ver nield en tien zwaar beschadigd. Klachten over rijksweg Rotterdam-Den Haag De kamer van koophandel en fabrieken oor Rotterdam zal zich tot de regering wenden met het verzoek verbetering te brengen in de slechte toestand, waarin de rijksweg Rotterdam-Den Haag zich be vindt, met name het gedeelte tussen Overschie en Delft. Men acht de weg over dit traject niet meer met normale snel heid berijdbaar en men vreest, dat dit de komende winter tot ongelukken zal leiden. Er bestaan plannen, zo werd be toogd, deze weg te vernieuwen ln een zesbaans rijweg met verlichting, doch de verwezenlijking zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. bruik zullen maken hun bai Zeeslag de Paialobaai ten zuiden Quemoy woedde gisteren een grote slag. De nationalisten meldden, dat zij twaalf communistische torpedoboot- s tot zinken hebben gebracht. Het gevecht op zee duurde ruim twee uur. Een nationalistisch oorlogsschip werd be schadigd maar kon in veilige haven ge sleept worden. Het eiland Quemoy is zwaarder dan ooit tevoren gebombardeerd. Gisteren vielen een kleine duizend granaten op de itellingen van dc nationalisten. N.A.V.O.-raad in Parijs zal haar bespre kingen over een dergelijke oplossing moedel ijk binnenkort hervatten. De Belgische bond van reders heeft gis teren de regering in Brussel verzocht de Belgische treilers, die voor de IJslandse kust vissen, bescherming door de vloot te verlenen. Er werd niet gezegd of de Belgen van plan zijn binnen de zot gaan vissen, doch wel werd gewezen op het grote gevaar van de IJslandse stap. „Deze zou een precedent kunnen schep pen voor andere landen. Als Engeland, Frankrijk, Nederland, Denemarken er Noorwegen hetzelfde gaan doen, zal de Belgische visserij verdwijnen." Droog en zonnig ,y^v De Bilt verwacht tot mor- jT.i) ,™.vond: j-W Droog en zonnig weer. overwegend matige ooste- Hike wind en ongeveer de- lAaPi zelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Woensdag 3 september: zon op 5.53 uur, onder 19.25 uur. Maan op 21.19 uur, onder 11.21 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Berlijn Frankfort Müocheo geh. bew half bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1