Jlieuuie £dltsrt)c GTaitrant Dr. Platteel van Den had geen opdracht Haag f V Invasie op Quemoy in het weekeinde? Sowjethonden veilig terug van ruimtevaart Over politieke kwesties beslist regering Parij se politie weer beschoten V.S. in 1960 uitgerust met Polarisraket Moskou wil gesprek over staking van kernproeven Minister Staf ontslaat Voorburgse adjudant Toch negers op blanke scholen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertig*!* jaargang no. 11350 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken myo q«1 in le^cmpott* VRAGEN rondom OSBORN Zie pagina 5 MINISTER LUNS CONTRA GOUVERNEUR ij TK KAN thans slechts verklaren, dat dr. Platteel géén instructie van de Nederlandse regering heeft ontvangen een verklaring af te leggen, zoals hij volgens persberichten uit Port Moresby aldaar tegenover journa listen heeft gedaan. Over politieke kwesties, zoals die in deze verklaring volgens berichten door dr. Platteel zijn aangevoerd, dient te worden beslist door de centrale regering," aldus zeide de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns. Een en ander in antwoord op vra gen inzake een mededeling van de gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, waarin hij volgens Reuter zou hebben gezegd, dat de Nederlandse regering een ver drag of een militair bondgenoot schap tussen Australië en Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea zou toejuichen. De minister zeide „enige berich ten over deze mededelingen te heb ben gezien". De Nederlandse rege ring is echter niet in het bezit van de oorspronkelijke tekst, voegde hij hieraan toe. GOUVERNEUR S. J. PLATTEEL zonder overleg Dr. Wernher von Braun: Onze planeet te klein geworden voor oorlog Dr. Wernher von Braun. de „vader" van de Amerikaanse kunstmanen en offi cieel directeur van de afdeling gelelde projectielen van de Redstonebasls te Huntsville In Alabama, heeft dan einde lijk hedenmorgen In Amsterdam zijn lang verwachte en door ziekte uitgestelde uit eenzetting gegeven over de Explorers, die onder zijn leiding werden gelanceerd. Von Braun deed geen verrassende mede delingen, zoals gisteren het congreslid Fulton, maar beperkte zdch tot het ver strekken van details over de lanceringen. Met het lanceren van de eerste Verken ner stelde men zich ten doel de tempera tuur te meten hoog boven de aarde, het aantal micro-meteorieten en de kosmische stofdeeltjes te noteren, alsmede om hei effect te constateren, dat deze verschijn selen hebben op de oppervlakte van d« kunstmaan. De eerste resultaten inzako de kosmische stralingen waren fasci nerend, waarbij 35.000 stralingen pei seconde werden geteld, toen de Explorer 1 en de Explorer 3 de grootste hoogte hadden bereikt, boven Zuid-Amerika. Von Braun eindigde als volgt: Met de Amerikaanse kunstmanen, de Explorers, konden wij een wezenlijke bijdrage leve- tenschappelijke begrippen van de ruimte problemen. Ik hoop. dat na deze start d< astronautische wetenschap zich sterk zal ontwikkelen. Sinds het laatste congres Barcelona is er wel wat veranderd. Toen meenden miljoenen mensen, dat de a nautische wetenschap als belachelijk moest worden bestempeld. Nu, een jaar later, mag ik wel zeggen, dat de astro nautische wetenschap gerangschikt kan worden onder de allerbelangrijkste tak ken van wetenschap in de wereld van de mensheid. De aarde, onze kleine planeet, waar de kunstmanen nu in honderd of minder minuten omheen cirkelen, is te klein geworden voor oorlog en twe Sultan Hamid naar Malakka Sultan Hamid heeft volgens een AJ bericht uit Djakarta medegedeeld, dat hij voornemens is naar Malakka te gaan. Dit bericht is ontleend aan Indonesische bla- De minister heeft gisteren in Den Haag twee en een half uur met zijn ralische ambtgenoot uitvoerig ge sproken over Indonesië's houding ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea. Na afloop verklaarden beide ministers, dat vele onderwerpen grondig bespro- .varen en dat er geen enkel geschil punt bestaat tussen beide regeringen. „Wij aanvaarden", aldus de heer R. Case.v na afloop, „de verzekeringen van de Indonesische regering, dat geen mi litair optreden zal worden ondernomen erwezenlijking van haar aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Het zou beledigend zijn voor de regering te Dja karta op de mogelijkheid van een der gelijk optreden in te gaan". Er is voor de Indonesische regering geen enkele eden om bezorgd te zijn over een mi litair bondgenootschap tussen Nederland Australië. a, Ir is met mr. Luns o.a. van gedach- gewisseld over Indonesië's positie aanzien van Nederlands Nieuw-Gui- i, over richtlijnen van de gezamen lijke verklaring van november 1957, die gericht is op bestuurlijke integratie en de in oktober te houden conferen- a Canberra in zake Nederlands-Aus tralische samenwerking, waarvan vrucht- besluiten te verwachten zijn tot van de bevolking. een vraag of hij te Londen gespro ken heeft over mogelijke Britse wapen- leveringen aan Indonesië, zeide hij: „Ik ontken niet, dat ik met de Britse rege- een groot en uiteenlopend aantal .Jp\ gt 1 'i r W MINISTER J. M. A. kwesties heb besproken. Op een vraag of hij met mr. Luns hierover bad ge sproken, zeide hij: Ook wij bespraken veie dingen. Mr. Luns zeide, dat beide regeringen tot algemene overeenstem ming zijn gekomen en dat vele onder werpen grondig besproken zijn. Er wa ren geen verschilpunten en ik verheug mij daar zeer over", zeide hij en minis ter Casey sloot zich hierbij aan. Minister Luns zeide nog, dat bijzon dere aandacht was gegeven aan de zelf beschikking. Over een tijdstip voor beschikking zeide de heer Casey dat het thans niet praktisch was zelfs ook maa een tijdstip in overweging te nemen. Mr Luns zeide nog dat men tot algemen< overeenstemming was gekomen over mo gelijke verdere ontwikkeling van he gebied. Gisteravond bood mr. Luns de heer Casey, die 64 jaar werd een diner waarbij de minister-president, de mi ters van defensie en van zaken over staatssecretarisssen van buitenlandse ken en marine, de bevelhebber der strijdkrachten aanzaten. Vanmiddag zouden zij hun besprekingen voortzetten. Te Djakarta Te Djakarta ziet men volgens A.N.P in officiële en niet-officiële kringen met spanning uit naar de resultaten van de Nederlands-Australische besprekingen, doch zonder bijzondere bezorgdheid over berichten betreffende een militair bond genootschap. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei de: „Wij hebben bekendgemaakt, dat we het gebied niet zullen aanvallen, en Australië, dat het geen militair bondge nootschap zal sluiten". Hij geloofde niet, dat Nederland of Australië de bevolking zou gereedmaken voor zelfbestuur. Bei de landen zouden hebben toegegeven dat zij daarin geen vooruitgang hebben ge boekt. D' AMERIKAANSE autoriteiten zijn voorbereid op een even tuele communistische invasie ge durende het weekeinde op de eilan den voor de kust van het Chinese vasteland, aldus wordt uit Washing ton gemeld. De deskundigen voor het Verre Oosten Algerijnse terroristen hebben gister- ivond in Noord-Parijs opnieu- rouillewagen van de poli' aangevallen. In het daaropvolgende vuurgevecht werd :en Algerijn gedood. Twee anderen wer- ien gearresteerd. De politie had geen ilachtoffers. In het gebied van Toulon zijn gisteren 1800 Algerijnen gearresteerd, nadat in een verlaten jacht in de haven van Saint Tropez 4000 patronen waren ontdekt. Vanmorgen zijn de Algerijnen na verhoor weer losgelaten. De Gaulle is gisteravond in Parijs te ruggekeerd van zijn 24000 km lange door Afrika. Gistermiddag deed hij de Algierse radio een beroep op de Al gerijnen zijn grondwet te aanvaarden. In dien het referendum wordt aangenomen, zal een nieuwe evolutie voor Algerije tot stand worden gebracht, beloofde de pre- op het ministerie van buitenlandse za ken hebben geen vrijaf gekregen voor het lange weekeinde van Labor Day. Ook admiraal Liang Sjou Sjao, opper bevelhebber van de nationalistisch-Chi- marine gelooft, dat er iets gaat ge beuren. Hij zei in Taipeh dat een nieuwe groep van ongeveer 10 torpedoboten van ommunisten ten zuiden van de Mat- rchipel in de Straat van Formosa is •genomen, waardoor het totale aan- >orlogsschepen in dit gebied nu 120 bedraagt. Deze concentratie van schepen bevestigt, dat de communisten het voor nemen hebben Matsoe aan te vallen, zei de admiraal. In Washington is medegedeeld, dat ver sterkingen naar de Zevende Vloot onder weg zijn. De zware kruiser Los Angelos heeft Californië verlaten en is onderweg naar Formosa, evenals de Midway, een vliegkampschip dat uit Pearl Harbor vertrok. Radio Peking heeft gisteravond de tionalisten op Quemoy geadviseerd ogen blikkelijk elk verzet te staken en terug te keren naar het vaderland, daar zij anders geheel vernietigd zouden worden De radio zei dat de communisten een blokkade van Quemoy zijn begonnen om het eiland 'door luchtaanvallen te vernie tigen. Voorts kregen de nationalisten het advies de Amerikaanse adviseurs Terwijl vanmorgen minister van oorlog Wilbert Brucker met zijn opperbevelheb ber van het leger in de Stille Oceaan Isaac White, in Taipeh de situatie bespra ken en Tsjang-Kai-sjek bezochten, staak ten de communisten het bombardement op de eilanden en het werd opvallend stil Nationalisten zeiden dat deze onheilspel lende stilte de inluiding van nog zwaar dere bombardementen kan zijn. Jager schoot meisje aan een oog blind Tegen de 69-jarige smid F. A. B. uit Bussum in Drenthe is gisteren voor de Assense rechtbank 500 boete of 50 dagen hechtenis geëist. B. had in december per ongeluk een 13-jarig meisje aangeschoten, met het gevolg, dat zij sindsdien aan oog blind is. Nasserstraat. De naam van de Koning Feisalstraat in Bagdad is vandaag ge wijzigd in President Nasserstraat. In 1960 zal bij de Amerikaanse strijdkrachten in gebruik zijn het ballistische projectiel Polaris, dat door een duikboot onder water kan worden afgevuurd. De Polaris zal een atoomkop ongeveer 2400 km ver kunnen dragen. Dat is de zelfde reikwijdte als van de Jupiter en de Thor, die respectievelijk door het leger en de luchtmacht zijn gemaakt. Admiraal James Russell, plaatsvervan gend hoofd voor marine-operaties, die dit gisteren zei te Chicago, deelde verder mee, dat duikboten van de grootte van de tegenwoordige atoomduikboten, in staat zullen zijn een nogal groot aantal van deze Polaris-projectielen mee te nemen. Op 31 oktober in Genève van 3L oktober met de Verenig de Staten en Engeland onderhande lingen te beginnen over het staken van de proeven met kernwapens. In rijn verklaring, die hij door het staatspersbureau Tasé liet publice ren. stelt Chroesjtsjef echter niet New York. zoals de westelijke lan den willen, maar Genève als confe- rentieiplaats voor. In Washington Is nog niet officieel ge- „IN BELANG VAN DE DIENST" Minister Staf heeft deze week de 54- jarige adjudant Y. C. B. uit Voorburg medegedeeld, dat h(J per I september nit de militaire dienst is ontslagen. De minis ter heeft het ontslag verleend op grond van artikel 22 lid le van het reglement voor militaire ambtenaren van de land macht, voorziet ln gevallen waarin slechts door ontslag het belang van de dienst is te behartigen. Adjudant B. is kortgeleden vrijgespro ken door het Hoog Militair Gerechtrtiof, waarvoor hij in hoger beroep terecht stond op vermoeden van het aannemen van steekpenningen van hen, die wensten te worden afgekeurd. De Krijgsraad had B. geen straf opgelegd, maar wel als zijn mening uitgesproken, dat hij krijgstuch- telijk gestraft moest worden. De auditeur militair had acht maanden gevangenis straf geëist en was na het vrijsprekend vonnis in hoger beroep gegaan bij het HJÜ.G. Na zijn vrijspraak had B. zich beklaagd ninklijke Hoogheid prinses Wilhelmina. Over enkele weken hoopt het Nederlandse volk te gedenken dat zij, Moeder des Vaderlands, zestig jaar geleden werd ingehuldigd. Veler gedachten gaan morgen uit naar onze geliefde Prinses, die in ons aller hart zulk een grote plaats heeft. over de behandeling, die hij zich va zijde der Koninklijke marechaussee had moeten laten welgevallen. Een wacht meester zou buitengewoon grof tegen hem zijn opgetreden. Wanneer deze klacht zal worden behandeld, is nog niet bekend. De schoolraad van Norfolk, in de staat Virginia, heeft meegedeeld, dat 17 neger- leerlingen rullen worden toegelaten op scholen voor blanken, in overeenstem ming met ds uitspraak van het Hoogge rechtshof, dat er geen rassenscheiding mag bestaan. Virginia is een van d zuidelijke staten, die wetten hebben genomen om de scholen te sluiten indien rassenintegratie zou worden afgedwongen. De schoolraad laat de negerkinderen toe, hoewel zij gelooft dat dit in strijd ls met de belangen van de leerlingen zelf. De Amerikaanse federatie van leer krachten heeft tijdens een jaarvergade ring in Milwaukee (Wisconsin) president Elsenhower dringend geadviseerd fede rale scholen te doen stichten in elke staat, die soholen sluit om integratie te voorkomen. Aan de vroeger geheel hlanke school in het Carter-district, de staat Oklahoma, verliep gisteren de integratie rustig. Er werden 19 kinderen van negerouders In geschreven. Officieel werd meegedeeld, dat 30 35 negerkinderen voor de vol gende week zich zullen laten inschrijven. De klassen beginnen maandag. Men ver wacht, dat 200 kinderen de school zullen bezoeken. Nederlanders bij Unie ontslagen Het Indonesisch ministerie van lichting deelt mede, dat heden alle Ne derlanders bij de drukkerij De Unie zijn ontslagen. Zij was uitgeefster van de Java Bode. Directeur was de heer H. Winterkamp. Behalve hem waren n< 6 Nederlanders in dienst Nog zomers (Van onze weerkundige medewerker) 4 L WAS HET gisteren iets koeler dan de vorige dag, toch behield het weer een zomers karakter, waarbij in de vroe ge avonduren van Zeeland uit, enkele onweersbuien over onze omgeving naar het noorden trokken. Vanmorgen was de temperatuur al weer enkele graden ho ger dan gistermorgen cn het ziet er naar uit dat het een warm weekeinde gaat worden. Ook hier in het westen zal de temperatuur tot boven 25 graden stijgen, al is er in de middag in het kustgebied wat koelere zeewind te verwachten Eerst in de loop ran zondag neemt de kans op een warmteonweer toe Een hogedruk- gebied boven de Oostzee blijft de actieve depressie op een afstand houden, zodat de komende dagen het weer zomers zal blijven. gisteravond twee honden na een vlucht met een raket behouden op de aarde teruggekeerd. De raket be reikte een hoogte van 450 km en landde precies op de plaats, die de deskundigen hadden berekend. De rakeit, uitgerust met speciale stabili satoren ter voorkoming van wentelingen tijdens de vlucht, werd ergens in centraal- Rusland afgeschoten. De hoogste vlucht met levende dieren aan boord was tot nu toe 212 km. De Moskouse radio zei niet hoe men de raket omlaag kreeg zonder de honden letsel te bezorgen. Het totale gewicht ran de verblijfplaats van de twee (wijfjes-jhonden bedroeg IS90 kg, waarbij de vele speciale instru menten zijn inbegrepen. De drukcabine. Hoogte van 450 km bereikt waarin de honden waren opgesloten, voorzien van een Luchtzuiveringsapparaat en instrumenten voor het vastleggen de biologische functies van de dieren. Een filmcamera legde het gedrag van de hon den vast. De instrumenten werkten goed tijdens de vlucht, zo zei radio-Moskou. GEOEFEND De honden droegen de namen Belyanka en Pestraya. ZIJ wogen elk 8 kg. De dieren hadden een maanden lange oefening ondergaan in het lopen ln speciale drukcabine®. Dank zij die training gingen ze dan ook volkomen rustig in de raket. De gegevens, die de biologen hebben verkregen, bren gen geen enkele complicatie mee en weerspiegelen het gedrag van een levend organisme en de staat van zijn functies tijdens de vlucht op zulk een grote hoogte. ATLASRAKET Ook de Amerikanen kunnen een succes van het rakettenfront meiden: de proef, die donderdag is genomen met een inter continentale Atlas-raket, 9laagde uitste kend. De 100 ton wegende raket legde de tevoren bepaalde afstand van 4800 km en kwsm terecht ln haar doelgebied. Dit is de tweede geslaagde proef met Atlas op deze afstand. •raEcerd op dit gunstige Russische ant- vonrd, maar wel hebben hooggeplaatst* autoriteiten verklaard, verheugd te itjn over de bereidheid van Chroesjtsjef het vraagstuk van de kernproeven op te wil len lossen. Even voordat het Russische antwoord bekend werd. deelde de Amerikaanse re gering officieel mee, dat nog vóór 31 ok- tober tien atoomproeven in Nevada zul len worden genomen. De proeven beho ren nog tot het programma, dat voor 1958 was vastgesteld. In zijn antwoord aan Amerika en En geland merkt Chroesjtsejf evenwel met teleurstelling op, dat de verklaringen van president Eisenhower en de Britse regering niet getuigen van de bereidheid, het goede Russische voorbeeld te volgen en de proeven onmiddellijk op te schorten. „Het is duidelijk", zo zegt Chroesjtsjef, ..dat de regeringen van de twee landen gebruik maken van het Russische besluit de proeven te staken, om een eenzijdig militair voordeel te behalen". De Russische regering verklaart bij verder, ls het geheel eens met het rap port van de Geneefse conferentie. Deze conferentie heeft het fabeltje, dat een controle op de proeven met kernwapen* 1 onmogelijk ie, uit de wereld geholpen. 1 Een uitvlucht voor een weigering de proeven te staken, (s nu gelukkig ndet meer mogelijk. De Russische premier stelt ten slotte voor, dat de Algemene Vergadering ln september haar Invloedrijke mening J moet uitspreken over het staken van dtf kernproeven door alle staten. Praktische controle Blijkens het eerst thans verschenen verslag van de conferentie van atoom-»' deskundigen, die in juli en begin augus tus te Genève is gehouden, hebben de geleerden van oost en west zich uitge sproken voor een net van controlepos ten, over de gehele wereld verspreid. Da deskundigen echten een stelsel van 180 controleposten in staat met een goede graad van zekerheid ook kleine ontplof fingen van kernwapens waar te nemen. Ongeveer 14 zouden in de Ver. Staten moeten worden gevestigd, eveneens 14 in de Sowjetimie en 8 in communistisch Ohina. Elke post zou bemand moeten worden met 30 deskundigen plus 20 lagere personeelsleden, als typistes en beamb ten. De totale staf voor alle controle- stations zou 9000 leden moeten tellen. De controleposten, die onder internatio naal toezicht zouden moeten staan, zou den als volgt over de wereld moeten zijn verdeeld: 37 tn Azië (gedeelte Rusland), 24 in Noord-Amerika, 16 in Zuid-Ameri ka, 16 in Afrika, 6 in Europa (ged. Rus land), 7 in Australië, 4 in het Zuidpool- gebied, 80 op nog nader te bepalen eilan den en 10 aan boord van schepen. Voort* worden verkenningsvluchten, vnl. boven de oceanen, aanbevolen. Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Hier en daar een regen- of onweersbui en In de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de kustprovincies gematigde tem peraturen, elders vry warm of warm. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak uit rich tingen tusen noord en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 19.32, maan op 20.04; onder 8.12. Maandag 1 sopt: zon op 5.50, onder 19.29, maan op 20.27, onder 9.16. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil 1 li illï ii 14 Stockholm srh. bew ONO 4 O 2 20 0 :o o Kapen* rw. bew iw. bew bew. NO 2 OZO 4 ZZO 2 19 10 1»! 0 Londen Brouel i». bew 1. bew reh bew windstil NO 2 20 0.1 26 1 Parijs t.'a. windsU! 25 0 28 0 Nice 1. bew. windstil 27 0 Berlijn 1. bew. O 3 25 0 MUncbee lürlcb rw. bew; O 2 NW 1 28 0 28 0 (jenève Locsroo h bew. onbew. windstil 25 0 2* 0 24 0 33 0 Madrid Mailorct h. bew. 1. bew. NW 2 windstil O 2 ZW 1 29 0 29 0 27 0.1 30 0 6 Fa D. Kret en Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1