ïlieumc £riJtsd)c GTourant Communisten kondigen aanval op Quemoy aan Reclame in de televisie bevordert welvaart Radio PekingGeeft U over...!" ïtode leger vastbesloten Amerika reageert met nieuwe waarschuwing Geen wapenlevering voor avonturen... Nederland voor alliantie met Australië ill! U VRIJDAG 29 AUGUSTUS 19S8 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$tonhwstirij is abfMmn myn b*-' in ktweitspofl" Negenendertigste jaargang no. 11349 r RUIMTELIJK postverkeer Zie pagina 5 y ADIO-PEKING lieeft de nationalistische bevelhebbers op Quemoy laten weten, dat de ammunistische strijdkrachten elk ogenblik op et eiland kunnen landen. Wij raden u aan u op dit kritieke ogenblik over te i", zo luidde de radioboodschap. „Verkoop uw leven iet voor de kliek van Tsjiang Kai-sjek". Deze boodschap was afkomstig van het communistische hoofdkwartier Foekien. Ook heeft dit hoofdkwartier door middel van strooibiljetten invasie op Quemoy aangekondigd. Het communistisch-Chinese bevrij- ingsleger is vastbesloten alle Chinese gebieden te heroveren, aldus de oodschap aan de nationalisten, en in het bijzonder Formosa en de eilan- en langs de kust van het vaste land. Het Amerikaanse ministerie van lefensie heeft de dreigementen van let communistisch-Chinese leger teer ernstig opgenomen en onmid- lellijk officieel gereageerd op de loodschap van radio Peking. „Deze rechtstreekse bedreigingen met nassaal bombardement van Quemoy ieren ons sterk aan het militarisme eking". In de verklaring van het merikaanse ministerie van defensie >rdt dan verder gewezen op de waar- huwing van Dulles, dat Amerika niet jdclijk zal toezien bij een aanval op For- PLEZIER Ook Moskou heeft gereageerd op de ritieke situatie in het Verre Oosten. „De toestand in het Verre Oosten kan ogenblik tot ontploffing komen", riep adio-Moskou gisteravond om." „Amerika naakt zich op tot een aanval op de Chi- bevolking en regering. Het Verre Oosten staat opnieuw aan de rand de oorlog, een toestand, die vooral Dulles plezier zal doen." Hoewel Amerika nog steeds niet of ficieel heeft meegedeeld, wat zijn houding zal zijn bij een communistische aanval, hebben hoge Amerikaanse en nationalis tische militaire autoriteiten besprekingen gevoerd over de verdediging van welk nationalistisch eiland ook. De Amerikaanse en nationalistisch- Chinese strijdkrachten hebben reeds ge- imenlijke oefeningen gehouden. ZENUWENOORLOG In Washington sloot men de mogelijk heid niet uit, dat de dreiging van Peking op Quemoy te landen een zet kan zijn :n zenuwenoorlog. De Nationalisti sche legerleiding was er wel van over tuigd, dat de aanval op Quemoy binnen kort ondernomen zou worden. „Maar zij moeten weten wat zij doen", zo voegde en eraan toe. GEEN RISICO In Londen daarentegen geloofde men niet, dat de communisten Quemoy zouden aanvallen. Er was geen enkel bericht ont vangen over communistische troepencon centraties. Quemoy zou Peking het risico »n een grote oorlog niet waard zijn. Wel werd het mogelijk geacht, dat de Chinese communisten enkele kleine kust- eilanden zouden bezetten. Handelsverdrag met Israël Vanmorgen is op het ministerie var buitenlandse zaken in Den Haag het han delsverdrag getekend tussen drie Bene- luxlanden en Israël. Minister mr. J. M. A. H. Luns tekende voor Nederland. In Dordrecht heerst paratyfus In Dordrecht zijn enkele tientallen ge vallen van paratyphus geconstateerd. Een aantal patiënten is in het ziekenhuis opgenomen. De directeur van de G.G. en G.D. heeft in verbandhiermee de burgerij aan. geraden de uiterste hygiëne te betrach ten. Casey (Australië) over Indonesië W^IJ HEBBEN geen bezwaar tegen het leveren van wapens aan Indonesië voor de binnenlandse veiligheid van dit land. Maar hierbij moet het blijven. Er bestaat geen rechtvaardiging voor het verschaffen van wapens voor enig buiten lands avontuur, heeft de Australische minister van buitenlandse zaken R. Casey, gisteren voor de Engelse radio verklaard. De Australische regering heeft zorgen Indonesië. De invloed van het neemt toe en de laatste tijd zijn door gezaghebbende personen ontrustende verklaringen afgelegd de mogelijkheid van gebruik var weid tegen Nieuw-Guinea, zei de Austra lische minister. Vandaag zou minister Casey in Den Haag aankomen om met de Nederlandse regering over Nederlands Nieuw-Guinea an gedachten te wisselen. Verklaring van Subandrio Naar aanleiding van dit bezoek as land heeft de Indonesische minister an buitenlandse zaken, dr. Subandrio, erklaard, dat Indonesië niet passief zal kunnen blijven, wanneer met hët oog op Nieuw-Guinea een militair bond genootschap tussen Nederland en Austra lië wordt gesloten. Elk jaar plegen Nederland en Austra lië overleg over Nieuw-Guinea, ze bandrio en hij vervolgde: „Zeker dit jaar zal Indonesië op zijn hoede zijn me^ betrekking tot de berichten over een militar bondge nootschap! Ik geloof in Australiës wijs heid in deze aangelegenheid. Australië veet zeker, dat Indonesië niet passief :al blijven tegen enig militair bond genootschap, dat tegen Indonesië gericht." Krachtig pleidooi van Jaarbeursvoorzitter De VOORZITTER van de raad van bestuur van de Koninklijke jaar beurs, dr. G. van der Wal, heeft in zijn rede, die hij aan de voor avond van de Najaarsbeurs gisteren hield, krachtig gepleit voor directe invoering van commerciële televisie. De reactie van de O.T.E.M., de on afhankelijke televisie exploitatie maatschappij, op deze zeer de aandacht trekkende rede was: Laat de Nederlandse televlslestichting voor de culturele belangen zorgen en ons oor de commerciële. Wij kunnen vreedzaam naast elkaar bestaan en door middel an een goede coördinatie ervoor zorgen, dat wij elkaar niet bijten. Het Engelse systeem niet commerciële en commerciële televisie geheel los van en naast elkaar is in dit stadium in ons land niet mogelijk. Misschien later wel. Maar op dit ogenblik zijn wij tot concessies bereid. Wij wensen niet meer dan commerciële belangen te behartigen en met de culturle taak van de N.T.S. willen we ons niet bemoeien, aldus de O.T.E.M. Uitvoerig deed dr. Van der Wal in zijn rede het vraagstuk Van de commeroiële televisie uit de doeken. Het ligt voor de hand, zo zei hij, dat de Nedeulandse industrie aanspraak maakt op de toegang tot de televisie, juist omdat de televisie bij het overbrengen van ken nis een van de doeltreffendste communi catiemiddelen kan zijn. Voor het verspreiden van het commer ciële nieuws en dus ook voor de reclame en de afzet van de produkten bezit de televisie dan ook bijzondere aantrekke lijkheden. De opvoering van de produktlvlteit in de distributie, het verlagen van de distri- butickosten, roept om wegen waarlangs massaal een deel van de taak van de koophandelingen kan worden ov< nomen. Een van de meest efficiënte mid delen, waardoor dit kan worden bereikt, staat in andere landen wel, maar In Ne derland nog niet ter beschikking. In Engeland is reeds gebleken, dat de vraag naar het nationale produkt ni voering van de televisiereclame belang rijk is gestegen. De Nederlandse regering heeft er nadruk op gewezen, dat verlaging de produktie- en distributiekosten de enige mogelijkheid is om de materiële welvaart blijvend te doen stijgen. Maar een van de middelen daartoe, de tele visie, stelt de Nederlandse regering niet ter besohifcking. Dr. van der Wal gaf toe, dat de regering voor een moeilijke beslissing staat. Im mers, met deze beslissing is de algemeen GOUVERNEUR PLATTEEL TAr. P. J. PLATTEEL. gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, heeft te Port Moresby in het Australische deel van het eiland op een persconferentie verklaard, dat in verband met de voort durende dreiging van een Indonesische aanval de Nederlandse regering een ver drag of een militair bondgenootschap tussen Australië en Nederland ten aan zien van Nieuw-Guinea zou toojulchen. „De politieke positie Nederlands Twee mensen, die beiden in grote spanning verkeren. Carolyn Ken- dnek was wel wat zenuwachtig toen zij in Little Rock het kantoor van de schoolraad betrad om te verne men of zij straks weer de lessen aan de centrale middelbare school kan rolpen. Vóór haar had nog geen enkele der negerleerlingen, die zich aanmeldden of reeds vorig jaar de school bezochten, het gewaagd het kantoor te betreden President Eisenhower zit met meer problemen dan het meisje. Hij heeft zich ook actief bezig te houden met de spanningen in het Midden- en Verre Oosten. De moeilijkheden stapelen zich met de dag op en ver wonderlijk is het dan niet, dat de hardnekkigheid van een gouverneur als Faubus, die de rassenscheiding in Little Rock handhaaft, de presi dent bijna tot wanhoop kan brengen. gewaardeerde culbuurd ragende functie het bestaande radio- en televisie- beleid gemoeid. Een andere moeilijkheid is, dat de inzichten in de betekenis van de reclame voor het economische leven nog te weinig algemeen zijn verbreid. voorzitter van de Jaarbeurs vervolg de: „Nog te veel heerst het gevoel, dat reclame alles onnodig duur maakt". Maar de reclame is het begeleidingsverschijnsel een stijgende welvaart en het symp- van de siutatle, waarin de consu ment weer aan zijn trek komt. zogenaamde sponsered programs, dat zijn de programma's, die de adver teerder zelf samenstelt of Iaat samen stellen, wees dr. Van der Wal van de hand. De adverteerder zou zich dan im- ling van de tegenwoordige zendtijd, zon der dat op de rijksmiddelen of de kijk gelden een beroep behoeft worden gedaan. Dr. van der Wal besloot: „Het moge de regering gegeven zijn het televisiebestel te verrijken met com mercieel nieuws en daaruit vloeien de additionele programma's, waar door een oo-existentie in het leven wordt geroepen, waarin de reeds ge schapen waarden behouden blijven en tevens het bedrijfsleven de kans krijgt zijn commercieel nieuws op zo doeltreffend mogelijke wijze te lanceren." Slachtoffers van weg en water Een vrachtauto van de opkoper J. van der IJsel uit Middelburg is gisteren van de Rotterdamse kade ln Middelburg het water Ingereden. De 21-jarlgc bestuurdei P. D. van der Nooy uit Echt (L.) verdronk hierbij. Hij had nog geen rijbewijs. Twee Duitse vakantiegangers, de ge broeders M. en G. Wiesel uit Luttrich- housen, resp. 24 en 18 jaar, konden giste- bij Castricum met moeite uit zee den gered, nadat zij op een luchtbed twee kilometer uit de wal waren geraakt. Een helikopter van Valkenburg zocht, als enkele reddingboten, naar een derde toerist. Die werd echter niet gevonden, zodat men aan loos alarm denkt. In Doetinchem is gisteren de 59-jarige heer H. ter Horst uit Gendringen met zijn bromfiets onder een zandauto geraakt. Hij overleed onderweg naar een ziekenhuis. In Tegelen werd de driejarige Gerdi Huis door een bestelwagen overreden. Het kind overleed enkele uren later in het ziekenhuis. Kuo Min Tang. Bij jongste razzia'..— Djakarta volgens militaire woordvoer ders verschillende Chinese aanhangers dier partij gearresteerd. De Parijse politie en de Sureté Nationale hebben op krachtige wijze de strtjd aangebonden tegen de Algerijnse terreur ln Frankrijk. Om de verzetsleiders te vinden. iUn gisteren 3000 ParUse Algerijnen ge arresteerd en In het Parijse Sport park bijeengedreven. Stuk voor stuk worden de mannen onder vraagd. De politie wil weten hoe zjj aan de kost komen cn of z(j (vaak gedwongen) ln contact staan met de wijd vertakte en goed georgani seerde verzetsbeweging ln Frank rijk, de F.L.N. Parijs heeft nog steeds Iets van een oorlogstoestand. De agenten zijn zwaar bewapend en met machinepistolen uitgerust. Gisteren werd evenwel toch nog een politieman door Algerijnen doodgeschoten In de gevaarlijke havenwijk van Oost-Parijs. De da ders zijn op hun beurt door andere agenten neergeschoten. Foto boven: Nog 600 Algerijnen wachten In het Sportpark tot het hnn beurt Is om ondervraagd te Nieuw-Guinea is voor Australië van me belang dan voor Nederland", zeide hij. „Een bondgenootschap zou Indonesië duidelijk maken, dat Nederland niet al leen staat en de steun heeft van ander land. De grootste verdienste zulk een verdrag zou zijn, dat het zal dienen om een oorlog af te w< bevolking van Nieuw-Guinea zou zich veiliger voelen, als Nederland en Austra- een militair verdrag aangingen". „Als Indonesië een oorlog op grote :haal zou beginnen, zou dat ook het begin zijn van een derde wereldoorlog' De gouverneur bevestigde, dat er i Nederland een beweging bestaat om Nc derlands Nieuw-Guinea op te geven, doch deze komt uitsluitend voort uit extreem linkse politieke kringen en socialistische groepen van de per». „De niet-inheemse bevolking van derlands Nieuw-Guinea is bevreesd een oorlog met Indonesië, omdat zij zich de verschrikkingen van de anti-Neder landse opstand van 1945 in Indonesië her innert", aldus dr. Platteel. „Deze mensen, van wie velen Indo-Europeanen zijn, zijn na de overdracht van de soevereiniteit uit Indonesië in Nederlands Nieuw-Guinea aangekomen. Hun vrees is niet gegrond op politieke overwegingen, doch op varingen in het verleden". Voorts verklaarde dr. Platteel op de lange duur geen goede resultaten te wachten van de levering van Amerikaanse wapens aan Indonesië, welke hem „moe deloos" maakte. Dr. G. VAN DER WAL commerciële t.v mers bewegen buiten de sfeer van eigen activiteit, die bU uitstek economisch is, en niet cultuurdragend. De fabrikant moet dan ook iedere di recte invloed op het programma worden ontzegd. Dan blijft alleen de mogelijkheid dat tussen bepaalde programma-onder delen in reclameboodschappen wordeD uitgezonden. De periode, die beschikbaar is vo< reclame, mag niet meer dan een tiende van de totale zendtijd zijn en moei nog verspreid over de gehele zendtijd. Reclameboodschappen van enige tiental len seconden, zo zei dr. Van der Wal, sorteren het beste commerciële effect. der Wal voorzag, dat voordal de commerciële televisie wordt ingevoerd, heel wat vooringenomen standpunten eten worden, het huidige totale Neder landse reclamebudget slechts drie procent lommerciële televisie besteed kunnen worden, zo betoogde dr. Van der Wal, zouden hiermee twaalf zenduren per week extra doeltreffend gefinancierd orden. Dat ls dus een verdubbe (Advertentie) mhnieuwe DESSINShi DESSO HOOG POOL KARPETTEN 140 X 200 112 2*0.- f 288, BULTHUIS BOTERMARKT 23 ZONDAGSBLAD JVOG IS in het Armamentarium te Delft een unieke collectie wapens co ander oorlogstuig te zien, voornamelijk daterend uit de Tweede Wereldoorlog. Uit be- zulnlglngsoverweglngen zal deze collectie verdwijnen. Daarom heeft een onzer redacteuren een bezoek gebracht aan deze verzameling, die een beeld geeft van het ver nuft, waarmee mensen elkaar In een oorlog weten te vernietigen. Evenals deze reportage, vindt men op pagina 1 van ons Zondagsblad een verhaal over de Mistral in het bijzonder en de Franse spoorwe gen in het algemeen. Op pagina 2 wordt de reeks over Soldaat van Dipten voortgezet en wordt aandacht gewijd aan de dijk naar Marken, die nog slechts spo radisch in gebruik is Op Blad Z(j vindt men o.m. een serie tips voor het aanschaffen van een nieuwe kachel. Daarmee wordt dan tevens het naseizoen ingeluid. t De pagina Geestelijk Leven be gint met het levensverhaal van Peter van Woerden, de jonge Ne derlandse zendeling. d:e ln Zuid- Europa als „Grand Frère Pierre" bij de jeugd grote bekendheid heeft gekregen. (Over Peters vrouw werd een afzonderlijk ar tikel gepubliceerd op Blad Zij). Het Cultureel Venster ten slotte heeft om. een merkwaardig boek: „De klokken van Rome". Onze drie grote concerns Kon. omlaag, Philips en Unilever omhoog De halfjaarcijfers zijn gepubliceerd van Nederlands drie grote Internationale concerns. De winst van Koninklijke Shell bleek 32 procent lager te zijn dan een Jaar tevoren. De inkomsten daBlden, kosten en omzetbelasting stegen. Investeringen namen toe, terwijl de produktie werd geremd, bleef de verkoop gehandhaafd. Bi) Philips ls geen sprake van een recessie. Integendeel nemen de omzetten toe. De winst steeg met 11 miljoen tot 91 min. Bij Unilever zag men een winststijging met 5 procent, dank zQ fiscale oorzaken. De omzet steeg. De resultaten van de N.V. waren gunstiger dan die van de Ltd. Voor verdere gegevens zie men pagina L Aanvankelijk nog kans op onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele regen- of onweers- f. buien. Lagere temperaturen vooral in het binnenland. Aanvankelijk zwakke matige wind uit uiteen- lopende richtingen. later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur !i! Madrid Al gier» il

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1