JÜeuiue geihsctfe ÖTearanl "ERREURGOLF OVER FRANKRIJK Ruimtevaarders in ..aardse" maanbasis r- Mooi en Mal in Modelijnen Felle actie van Algerijnse nationalisten Enorme oliebranden woedden bij Marseille en andere plaatsen PLAN OP A'DAMS CONGRES Ook Engeland Iet op China Binnen een eeuw een nieuwe Theorie van twee Amerikanen ijstijd Gereformeerde waarschuwing m lil ill! ESSDAG 26 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Negenendertigste jaargang no. 11346 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tanhNisttrb is QheUrorn giyo o«r) in tegfensptrt" Zie pagina 5 HET ALGERIJNSE BEVRIJDINGSFRONT heeft gisteren hard toege slagen in Frankrijk. Een golf van terreur sloeg over het land, overal chaos en paniek zaaiend. De hardste klap kwam aan bij Marseille, waar zestien uur na het in brand steken van de grote olieraffinaderij te Moure- piane olietanks ontploften. Daarbij liepen 7 brandweerlieden zware ver wondingen op. Zware rookwolken hingen gisteren boven verschillende delen van Frankrijk. Algerijnse nationalisten hadden de toorts gezet in olieraffina derijen van de Middellandse zee tot het Kanaal toe. - kunstmaanexpert L Leonid Sedof liet gisteren et behulp van tekeningen op ju schoolbord zien hoe de j)oetniks zijn geconstrueerd. Hij led dit op het negende inter nationale ruimtevaartcongres, i-èt in Amsterdam wordt ge- «I houden. In Parijs werd. zoals gemeld in deel van onze oplaag, een politiegarage overvallen, waarbij vier agenten werden neergeschoten. In verschillende kwartie ren van de hoofdstad brak tezelfdertijd brand uit. Politie voorkwam enkele i In Par(Js zeiden autoriteiten, dat geen twijfel aan bestond, dat het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront stoot troepen in actie heeft gebracht om ziji eisen voor volledige onafhankelijkheid door te zetten. De actie werd ondernomen terwijl generaal De Gaulle in Afrika ziji nieuwe grondwet toelichtte. Naar verluidt bestaat er in Algerije veel belangstelling voor de komende stemming. Een 85 pro cent van de bevolking zou zich voo stemming hebben ingeschreven en dat is iets, wat de nationalisten helemaal niet zin.t Daarom zou het weekeinde waarin een groot deel van de politie vrij is gebruikt zijn om een grootscheepse sabo tageactie te beginnen. De actie richtte zich vooral op de opslagplaatsen van benzine en andere arsenalen. Plastic receptie in het Rijks- teum in Amsterdam kon men vrouwelijke astronautische ikundigen zien. Onder „De utters" ziet men van links rechts prof. dr. Sanger- dt uit Duitsland, mrs. dr. - bot (V.S.) en Frau dr. Doemes (Duitsland). TN DE AMERIKAANSE staat Flo- rida zal een maanbasis worden gebouwd, waarin de voorwaarden, waaronder de mens op de maan zal moeten leven, zo volledig mo gelijk zullen worden nagebootst In een koepel van 7,5 bij 7,5 meter zullen mensen moeten leven, zoals zij op een echte basis op de m ook zotiden moeten verblijven Dit verrassende plan is gisteren bekend gemaakt op het Ruimtevaartcongres ir Amsterdam door de Amerikaanse ge leerde dr. Tibor Charles Helvey, lector in de stralingsfysica aan de universi teit van Kansas. Dr. Helvey. ook verbonden aan de firma Radiaction Inc. te Orlando, welke fir ma het plan financiert, vertelde aan verslaggevers, dat de vrijwilligers tot de uiterste grens zullen worden be proefd. Drie of meer vrijwilligers z den in deze maankoepel gaan wor „Eén man kun je niet wegsturen twee mannen krijgen ruzie," aldus de Amerikaan, „maar het probleem is. of je een vrouw met hen moét meesturen!' Wanneer de vrijwilligers, die in ruimte pakken hun basis zullen verlaten er zullen rondwandelen alsof zij op d« maan (waar de dampkring ontbreekt en de zwaartekracht stukken minder is) lopen, er genoeg van krijgen, zullen zij als echt nog drie of vier dagen moeten wachten, alvorens op „aarde" terug te keren. Als zij rapporteren: „Ik kan het niet langer uithouden", zal vanaf de aarde proberen het mo reel van de vrijwilligers weer od t» vijzelen. „Wij zullen ook aan hersen spoeling doen om te bereiken, dat d< maanreiziger het langer uithoudt." al dus dr. Helvey. die ook zei dat pillen en drankjes gebruikt zullen worden om het uithoudingsvermogen van de vrij willigers te vergroten. Projectie inreizigers zullen de nij in de cabine om zich heen zien op schermen aan de wand. Op een ander scherm zal de verre aarde geprojec- tered worden met hët door de damp kring getemperde licht nagebootst. Ook zal rekening worden gehouden met het f Moskou komt dit vijftig meter Ige monument verrijzen, ter }rinnering aan de eerste stap- b van de mens op. de weg in 1 ruimte. Het ontwerp is van j architecten M. I. Barsch en N. Kolchin en de beeldhouwer P. Faidish Krandievski. Als iaafs heeft men de Lenin- heuvels gekozen. Uitstel van executie voor neger die 1,95 dollar stal Een neger die veroordeeld is om de volgende week te sterven wegens bero ving van een 82-jarige blanke vrouw, krijgt mogelijk uitstel van executie. Jimmy Wilson zou op 5 september met zijn leven moeten betalen voor een overval waarbij hij 1.95 dollar in han den kreeg, maar het hooggerechtshof van de staat Alabama (V.S.), dat het vonnis bevestigde, is verzocht dit te her zien. Van de zijde van het hof wordt meegedeeld, dat vermoedelijk uitstel verleend zal worden, zelfs als het tribu naal voor 5 september zijn beslissing zal nemen en het verzoek voor een nieuwe behandeling afwijzen. Als het verzoek op 5 september nog hangende is zal het uitstel automatisch plaats vinden. betrekkelijk gebrek aan gewicht op de maan. Dr. Helvey nam zijn kopje koffie en zei dat bijvoorbeeld een kopje aluminium gemaakt zal moeten den. De kosten van het plan. dat in vijf jaar voltooid wordt, schatte hij op minder dan tien miljoen dollar. Von Braun ziek Gisteren heeft het gemeentebestuur Amsterdam de geleerde deelnemers het congres ontvangen in het Rijks museum. dat de belangstellende aan dacht had van de congresbazoekers. Dr. Wernher von Braun, de „moeder van de Amerikaanse kunstmanen" was niet aanwezig. Hij hield het bed wegens rugklachten. Door te diep te bukken kreeg Von Braun last van een oude blessure. Zijn lezing over Explorers werd tot morgen uitgesteld. Kunstmatige planeet Inplaats van hem. trad de Russische ge leerde dr. L. Sedov, lid van de Rus sische Academie voor Wetenschappen, op met een uiteenzetting van de drie Spoetniks. Prof. Sedov bepleitte inter nationale samenwerking by het onder zoek van de wereldruimte. Het tempo wilde hy gezameniyk opvoeren. Wan neer onze plannen zover gaan. dat er niet voldoende planeten zyn voor de experimenten, dan zullen wy een kunst, matige planeet scheppen, zei hy. Ook Groenland eist twaalfmijlszone Het plaatselijke bestuur van Groenland heeft bekendgemaakt, een visserijgrens van 12 mijl uit de kust te zullen eisen als IJsland en de Faroëreilanden een grens van 12 myl instellen. Er wordt thans een officiële aanbeve ling opgesteld, die bij de Deense regering zal worden ingediend, aldus is in Godhaab (Groenland) bekendgemaakt. Een even tuele uitbreiding van de visserijgrenzen van Groenland zou de controle op de visserij verbeteren. De huidige inspectie- maatregelen zyn „verre van voldoende". :o heet het in de bekendmaking. Conferentie „Door de eeuwen trouw" De stichting „Door de eeuwen trouw" zal op 20 en 21 september een conferen tie houden op „Woudschoten" te Zeist onder presidium van prof. dr. J. Prins. Als referenten zullen optreden de heren drs. A. J. van Raalte, commissaris van Ambonezenzorg en H. A. Lunshof, jour nalist te Haarlem. Ook een spreker uit het buitenland zal het woord voeren. Zondagmorgen zal voor de protestantse deelnemers in de kapel van „Woudscho- een godsdienstoefening worden ge houden waarin zal voorgaan ds. J. H. W. Warners, Herv. predikant in alge- dienst. Een pater zal in de omge ving van Woudschoten een mis opdragen de r.k. conferentiegangers. Amst. Bank. Op 2/9 J. H. de Winter 40 jaar in dienst, 30 jaar gewerkt op Amst. effectenbeurs; receptie van 16 tot 18 uur In Sohiller. brandbommen werden geplaatst te Mar seille, Port-La-Nouvelle, Toulouse en Port Jerome, waar brand uitbrak, zich ontploffingen voordeden en duizenden liters olie in de vlammen opgingen. El ders, in Frantignon, Lavera, La Méde en Cap Pinède werden de bommen en dyna- mietlading tydig ontdekt en verwyderd. Maatregelen Onmiddellyk hebben autoriteiten in Parijs gisteren maatregelen genomen tegen verdere terreurdaden, door agenten en militairen op post te zetten bij de nog onaangetaste benzinedepots en olieraffi- naderyen, In alle plaatsen, waar de sabo teurs toesloegen, ondernam dp politie grootscheepse acties. In Parijs werden 20 ALgerynen gearresteerd, van wie en kelen dynamiet by zich hadden. Er kwam een speciale politiebrigade in actie om de campagne tegen de Algerynen te co- ordineren. President Coty telegrafeerde de m:nist^ van binnenlandse zaken Pel- Geen doden In het voorstadje van Marseille Moure- piane stonden gisteren zoals reeds ge meld 40 tanks met miljoenen liters olie in brand De brandweer van Marseille was druk bezig met de blussingswerk- zaamheden. toen gisteravond de ontplof fing volgde, die dood en verderf zaaide. Terwijl nog meer brandweerwagens zich met ambulances en politieauto's gillend uit alle delen van Marseille naar de plaats van de ontploffing spoedden, ontstond paniek in de naaste omgeving van opslagplaats. Mensen' renden hun huizen uit. De brandweer werd by het reddings werk gehinderd door de geweldige hitte en de zware rookontwikkeling. De hemel was tot ver in de omtrek helder ver licht. Het terrein was onmogehjk dichter dan twee kilometer te benaderen door de enorme vlammen, die een schroeiende hitte verpreidden. De directe omgeving werd geheel ontruimd door een 200 ge zinnen Aanvankelyk dacht men, dat er doden waren gevallen, maar later bleken er slechts gewonden te zyn. Vanmorgen maakte men plannen om verdere uitbreiding van het vuur naar de haven te voorkomen door een aarden wal op to werpen. Later werd evenwel bericht, dat het vuur afnam en bezig te doven. Toch bleef ook vanmorgen dc toestand nog gevaariyk. Krachtige terreur By het depot te Notre-Dame de Gra- venchon werd een met brandwonden over dekt ïyk gevonden, dat niet kon worden geïdentificeerd. Naby Le Havre heeft een saboteur getracht een raffinadery van Standard Oil in brand te steken, maar zyn explosieven ontploften te vroeg en de man kwam om het leven. By Tou louse ging 1.200.000 liter olie in vlammen op a raison van 200 miljoen frank. Te Port La Nouvelle brandden gisteravond nog steeds twee grote reservoirs van Pur- fina. En zo ging het ook in verschillende andere plaatsen. De aanslagen vonden alle op hetzelfde uur plaats en gebleken is, dat de Algerijnse verzetsbeweging in Frankryk nog een krachtige organisatie is. Er wonen ongeveer 400.000 Algerijnen in Frankryk. Ook in dc stad Algiers was het onrustig. In Oran werd een handgranaat in een trolleybus geworpen. Zeventien mensen erden gewond. Oorzaak moet de terecht stelling van twee Algerynse rebellen In de gevangenis van Algiers zyn geweest. Zy hadden een Mohammedaans gezin uitgemoord. In West-Algerye liep een goederentrein uit de rails, terwijl elders heftige gevech ten zyn geleverd, waarby 22 rebellen werden gedood Ook Engeland heeft militaire maat regelen genomen om, gezien de kritieke situatie rond Formosa, eventueel te kun- ingrijpen. Zo zal dc Britse vloot voor het Verre Oosten, die op het ogenblik kruisers als grootste schepen heeft, blij vend versterkt worden met twee vlieg dekschepen. De acht Amerikaanse oorlogsschepen, die een bezoek aan Singapore brachten, hebben deze havenstad verlaten om zich by de overige schepen van de Zevende Vloot te voegen. De manschappen, die gisteren nog in Singapore passagierden, moesten zich in allerijl aan boord be geven. Ook communistisch China heeft de nodige militaire maatregelen getroffen. Gisteravond maakte radio-Peking bekend, dat de lucht- en zeestrijdkrachten in staat van alarm zijn gebracht, om, zoals deze radio omriep, „de activiteit van Tsjiang Kai-sjeks strijdkrachten in de gaten te Waarnemers geloven niet, dat de com munisten een grootscheeps offensief zul len beginnen. De beschieting van het eiland Quemoy door de communistische kustbatterijen is ook vanmorgen voortgezet. Ook werd het eiland Toengting beschoten. Verder is in de buurt van Quemoy een heftig luchtgevecht geleverd tussen een formatie nationalistische straaljagers en 48 communistische jagers. Twee straal jagers van de communisten zyn neer geschoten. Logboek Hugo de Groot naar Spanje Het kleine Spaanse schip* Perion is op weg naar Vigo in Spanje, naar mer looft met het logboek van de veronge lukte KLM-superconstellation Hugo de Groot aan boord. Het schip zou afgelopen zaterdag in Bantry (Ierland) aangekomen zyn, i deed de haven niet aan. Pogingen door autoriteiten en de politie om het schipf per radio te bereiken zyn niet geslaagd! Tweeënhalf jaar voor poging tot doodslag De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen de 69-jarige Amsterdammer R. M. M. wegens poging tot doodslag (met een breekijzer) op zyn 59-jarige echtge note veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Er was vier jaar met aftrek In Frankrijk heerst de terreur. Moordaanslagen, brandstichtingen en ontploffingen zijn aan de orde van de dag. Bij Marseille staken Alge rijnse verzetslieden olietanks in brand. Twee Amerikaanse geleerden verwach ten dat over ongeveer een eeuw een rijfde ijstijd zal beginnen, die op de duur West-Europa en het oostelijk deel van de Ver. Staten met een laag ijs van meer dan drie kilometer zal bedekken. De geleerden, dr. Maurice Ewing, di recteur van het geologisch observato rium van de universiteit van Columbia, en William Donn, geoloog en meteoro loog van het Brooklyn college in New York, zyn van mening, dat gedurende de ijstijden het water van de Poolzeo warm genoeg is geweest om ijsvrij zijn. De Poolzee zou dus niet, zoals de geldende theorie luidt, in de ystijden nog sterker bevroren zyn geweest dan Dr. Ewing en de heer Donn wyzen erop, dat het noordelijk deel van de At lantische oceaan snel warmer wordt. De gemiddelde temperatuur op Groenland en IJsland is in de afgelopen jaren circa tien graden gestegen en de ijskap ae Noordpool is volgens de huidige ramin gen 40 procent dunner dan 15 jaar ge leden en ook aanzienlyk kleiner. Als Multimiljonairs in staat New York kandidaat Zowel de Democraten als de Republi keinen hebben gisteren unaniem hun kandidaten benoemd voor het gouver neurschap van de staat New York. Er kwamen twee bekende multi-miljo nairs uit de bus: Averell Harriman de Democraten en Nelson A. Rockefeller de Republikeinen- V Hr. Ms. kruiser De Zeven Pro vinciën is vanmorgen om streeks zes uur gestrand op de kop van de haven van Den Hel der. Het schip liep vast bij het middenschip ter hoogte van de machinekamer op de glooiing van de strekdam van het Hars- seneiland. Het was gisteren voor een oefening buitengaats uit de haven van Nieuwediep vertrokken en zou daar van morgen terugkeren. Door het aflopende getij zakte het schip na de stranding enigszins schuin, maar schade schijnt er niet te zijn berokkend. De sleepboot Zeeland heeft de wacht bij de gestrande kruiser betrokken en maakte omstreeks twaalf uur op de kruiser vast. Inmiddels had de marine een contract gesloten met het bureau Wijsmuller in IJmuiden om De Zeven Provinciën vlot te trekken. De verwachting was, dat dit vanavond om zes uur zou lukken. De stranding is een gevolg geweest van een defect. Er werd buiten het schulpengat een lek in de flens van de hoofdstoomlèiding geconsta teerd. De commandant gaf daarop opdracht voor anker te gaan en besloot vanochtend naar Den Helder terug te keren, waarbij alleen op de bakboord machine werd gevaren. „De manoeuvre op deze wijze mislukte echter," aldus de mededeling van de Marine- voorlichtingendienst. De Zeven Provinciën is een van de twee lichte kruisers van de Koninklijke marine. (De an dere is Hr. Ms. De Ruyter). Het schip is 185.70 meter lang, 17.25 meter breed en het heeft een diepgang van 6.40 meter. De machine heeft een vermo gen van 80.000 pk, de snelheid 33 knopen. Het schip bezit voorts 2 schroeven. nu maar voldoende warm water van da Atlantische Oceaan in de IJszee vloeit, zal er een ijsvrije zee ontstaan. Dat zou condensatie van zeewater en vrijwel on afgebroken sneeuwstormen, catastrofale styging van het zeeniveau en het ont staan van gletsjers op het vasteland ten gevolge hebben. De Osborn-meetings Tien Gereformeerde predikanten In Den Haag hebben vandaag een verklaring uitgegeven, waarin zij ernstig waarschuwen voor de ver keerde invloed, die volgens hen van de Osborn-meetings moet uitgaan. De predikanten verklaren, diep ge schokt te zijn door de onschriftuurlijke redeneringen in de Osborn-meetings van deze week op het Malieveld, en niet minder door de handelingen op deze re deneringen gegrond. Als dienaars van het evangelie verklaren zij zich volledig te distantiëren van deze woorden en prak tijken, die naar hun mening geen enkele basis vinden in de Heilige Schrift. Zij wensen allen, voor wie zij verantwoor delijk zijn, ernstig te waarschuwen. De ondertekenaars zyn dr. B. Rietveld, ds. Joh. Meynen, ds. S. Eringa, ds. B. J. A. Streefkerk, ds. J. Kremer. ds. J. H. Baas, dr. C. Gilhuis, ds. K. Welbedacht en ds. P. de Bruyn, allen predikant van Den Haag-West of -Oost. De overige pre dikanten van deze kerken waren met va kantie afwezig of onbereikbaar op het tydstip van het opstellen van de ven ;£;Sf Iets warmer •jYj\ Droog en vrü zonnig weer 'v. 1 met zwakke tot matige, later Avï' af en toe vry krachtige wind, 'JTA119 krimpend van west naar zuid ■Ia lm Tameiyk koude nacht Mor gen overdag Is warmer dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). WOENSDAG 27 AUGUSTUS HET WEER IJN El!ROP„ Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopen!) Aberdeen Londen Liuem MUncber ZOrlcb wzw zzo

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1