Jlicumc Jtsdje (ïournnl Vssemblee unaniem achter Arabische resolutie imerika blijft aandringen op een leger van de V.N. „Vredesmissie" voor Hammarskjöld jromykogeen bezwaar Notaris veroordeeld Groots onthaal voor premier De Gaulle Levert Engeland zware wapens aan Indonesië? DRIE MAANDEN UITSTEL IN LITTLE ROCK Initiatief van de Verenigde Staten Gesprek met Rusland over het staken van de kernproeven !i! 111! ÜR, 1UDAG 22 AUGUSTUS 1958 I BUREAUS: Steenstraat 37. I Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. I (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken T, jMfewa in tt$fjen«port" RUIMTERECHT al noodzakelijk Zie pagina 4 IJF WEKEN na de landing van de Engelse en Amerikaanse troepen in Libanon heeft de Alge- ïe Vergadering van de Verenigde Naties met geen |ele stem tegen de Arabische resolutie goedgekeurd, fe resolutie, die als doel heeft het herstel van vrede rust in het Midden-Oosten, maakt het Engeland en Mrijk mogelijk Libanon en Jordanië te ontruimen, llle kampen was men tevreden over de Arabische llutie en zeer voldaan over de verrassende eensge zindheid in de Assemblee. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, zei: „Wij verheugen er ons over, dat de Verenigde Naties een verantwoor delijkheid willen overnemen, die wij gaarne afstaan". De Amerikaanse minister vond het echter jammer, dat de resolutie geen instelling van een vredesleger van de V.N. eiste. „Maar", zei Dulles, „daar kunnen we de volgende maand over praten als de Algemene Vergade ring weer bijeenkomt". fe Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, zei geen be- lar tegen de Arabische resolutie te hebben. Alleen vond hij'jammer, dat [onmiddellijk het terugtrekken van de Amerikaanse en Engelse troepen M geëist. En hij hoopte dat deze landen geen „voorwendselen" zouden Iden om de terugtrekking van de troepen uit te stellen. Want dan zou Band de kwestie de volgende maand weer ter sprake brengen. de Soedanese minister van bui- zaken, Mahgoeb, de Arabische utie indiende, legde hij een bewo- verklaring af. Hij zei: „Op een ogen- j dat sommigen alle hoop hadden ver- de mensheid dacht, dat een sreldoorlog op komst was, slaag de Arabieren erin een familietwist kelukkige wijze bij te leggen". Eoals bekend beloven de Arabische Iden in hun resolutie zich niet met Idirecte agressie" in te laten. Verder tfgt de secretaris-generaal van de irenigde Naties opdracht een vre- imissie naar het Midden-Oosten te de stemming over deze resolutie is r Noorwegen ingediende westelijke teruggenomen. Ook Rusland j zijn resolutie in, waarin onmid- terugtrekking van de Engelse en Irikaanse troepen werd geëist. Mr. Schürmann Nederlandse afgevaardigde, mr. C. Schürmann verklaarde tijdens het dat hij graag voor de westelijke denauer naar Parijs jndskanselier Adenauer van West- Wand zal vermoedelijk op de veer de september een bezoek brpngen premier De Gaulle van Frankrijk, zo Isteren van officiële zijde in Parijs gedeeld. iloot ongedeerd na ongeluk I Nederlandse piloot van een Sabre (jager is gisteravond veilig aan zijn fchute op de aarde aangekomen nadat toestel te Sangatte, ongeveer negen __J>eter ten westen van Calais, op het td was neergestort. 1 Nederlandse consulaat te Calais mee, dat de piloot, de 22-jarige M. Bolland is, die vertelde dat hij Is de vliegbasis Twenthe had ver- en benzinegebrek had gekregen. Morgen in ons NDAGSBLAD ZESTIG jaar geleden zond tsaar Nlcolaas II zijn vredesbood- ehap de wereld in. Het werd de fanleldlng voor de eerste vredes conferentie van Den Haag in 1899. len onzer redacteuren heeft op de toorpagfna van ons Zondagsblad Ie betekenis van deze vredesbood- chap nog eens belicht. P Op pagina 2 wordt de verhalen- grie over Soldaat van Dipten portgezet en is verder een artikel pgenomen over Oyonnax, een [rans stadje, waar zoveel fabrie- *n van plasticmaterialen bij el- har staan, dat terecht van het luropese centrum van plastics hn worden gesproken, k Blad Zij is voor het grootste deel kwijd aan „Onze woning - straks", ën tentoonstelling, die in het puwcentrum te Rotterdam ge- I De pagina „Geestelijk Leven" pa.t verder met de behandeling een voor velen brandend pro- leem: de komst van de gebeds- rnezer Osborn naar Den Haag. I Het Cultureel Venster ten slotte •handelt de betekenis van George lernard Shaw als muziekcriticus h bevat voorts o.a. een beschou wing over het werk van de schil- teres Amelie de Bourbon. resolutie zou hebben gestemd. Maar de Arabieren een iets anders geformu leerde resolutie hadden ingediend, die niettemin dezelfde beginselen inhield, juichte hij deze nieuwe ontwikkeling „Immers", zei mr. Schürmann, voorspelt veel goeds voor king in de toekomst onder de Arabische landen. Evenwel hebben de gebeurtenis sen duidelijk aangetoond, dat een politie- leger van de Verenigde Naties hard nodig De Franse premier De Gaulle is gister avond per vliegtuig op Madagascar aan gekomen om persoonlijk Zijn streven naai een „Franse federatie" kracht bij te zet ten. Hij werd verwelkomd door vele dui zenden bewoners van dit eiland die uren lang langs de wegen bij het vliegveld hadden gestaan om een glimp van de generaal te kunnen opvangen. Ieder dorp op de weg van vliegveld naar Tananarive was verlicht en duizen den stonden met lantaarns langs de we gen, een teken van welkom en vreugde dat is overgenomen van de Chinezen. De Gaulle werd op de tocht van 50 km naar de hoofdstad vergezeld door de premier Madagascar Philibert Tsiranana, de drie weken geleden benoemde eerste niet- blanke premier van het eiland. Inmiddels is De Gaulle door de poli tieke leiders op Madagascar medegedeeld dat het eiland er naar streeft om over vijf jaar geheel onafhankelijk te zijn en in de status van dominion tot een even- tfiple Franse federatie toe te treden. Terwijl de bewoners van Madagascar nog slechts tien jaar geleden een hevige oorlog voerden tegen het Franse bewind, is de verhouding door concessies van Parijs thans bijzonder bevredigend. Het welkom dat De Gaulle te beurt viel was zo overweldigend dat de auto's, twee uur nodig hadden om van het vliegveld naar de stad te komen. De arrondissementsrechtbank te Mid delburg heeft gisteren uitspraak gedaan de zaak tegen de Vlissingse notaris J. L. V. Het vonnis iuidde: een onvo< waardelijke gevangenisstraf van 6 ma« den en ontzetting uit het notarisambt. De officier van justitie had een j vangenisstraf van drie maanden geëist alsmede ontzetting uit het ambt. Notaris V. heeft zich schuldig gemaakt aii valsheid in geschrifte en verduiste ring. Hij kwam tot de valsheid in ge schrifte om de kamer van toezicht, waar hij reeds veel jaren onder toezicht staat, sleiden teneinde zijn hoge privé-uit- gaven te camoufleren. In 1953 had hij totale privé-uitgave van 27.000, doch boekte hiervan slechts ƒ9.000 en schreef 18.000 op de erfenis af als zijnde uit betaald. De verduistering betrof het opnemen welk tegoed ruim ƒ4.000 bedroeg en welk bedrag hij gebruikte voor het doen prlvé-uitgaven. Jordanië zal een V.N.-strijdmacht accepteren Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren verklaard, akkoord te willen gaan met het vestigen van een politie macht van de Verenigde Naties op Jor daanse bodem, mits dergelijke eenheden ook worden gestationeerd in andere landen. Ai6 het een algemeen plan is, gaan wij ermee akkoord, aldus de 23-jarige ko ning op een persconferentie, die in zijn paleis werd gehouden. Hoessein legde zijn verklaring af toen hem werd ge vraagd, waarom de Jordaanse delegatie in de V.N. heeft verklaard, dat dit land zich zal verzetten tegen vestiging van een politiemacht van de V.N. of een waarnemersploeg. Hier nader op ingaande, verklaarde de koning: „Wij zijn stellig bereid ons land te verdedigen. Waar wij om hebben gevraagd, dat is steun, die ons in staal zal stellen de vrijheid van dit land krachtig te verdedigen". Dat laatste had betrekking op de aanwezigheid van de 3000 man Britse troepen. Hoessein verklaarde nogmaals, de aan wezigheid van de Britse troepen als tij delijk te beschouwen, maar hij weigerde tp zeggen wanneer naar zijn mening de troepen zouden vertrekken. De Britten weten, dat zij kunnen vertrekken, zodra „de druk van buiten" heeft opgehouden, aldus de koning, doelend op de Jordaan se beschuldiging, dat Egypte en Syrië trachten de Jordaanse regering omver te werpen door propaganda en onder mijning. In Amsterdam, in het dierenver blijf van het circus Espagnol, zijn gisternacht drie leeuwtjes geboren. Twee bleven, er in le ven, maar hun leek maar een kort leven beschoren te zijn, want de leeuwin wilde niets van van de radio heeft men een hon denmoeder gevonden die de twee haar welpjes weten. Met behulp verstotenen door de eerste moei lijke weken zal heenhelpen. Den Haag kreeg geen garantie Verontrust Nederland deed stappen te Londen ENGELAND heeft Nederland niet de verrekering gegeven, dat het geen wapens aan Indonesië zal leveren, die voor een aanval op Neder- lands Nieuw Guinea kunnen worden gebruikt, aldus is gisteren door diplo matieke waarnemers in Londen meegedeeld. Zoals bekend is heeft de Ne derlandse regering van Amerika wèl deze verzekering gekregen. Het is de bedoeling van Indonesië van Engeland geen lichte wapens te ontvan- maar uitrustingen voor zijn vloot eu luchtmacht, zoals vliegtuigen en verken- ningsvaartulgen. Door de Indonesische ambassade In Londen Is gisteren bekend gemaakt. dat Engeland dit verzoek In welwillende overweging heeft genomen. Verontrust door deze berichten heeft de Nederlandse zaakgelastigde. C. W. baron van Boetzelaer van Asperen, in lichtingen gevraagd aan de Engelse onderminister van buitenlandse zaken. Sir Frederick Hoyer-Miller. De Neder landse zaakgelastigde vroeg een belofte, dat Engeland geen zwaardere wapens aan Indonesië zou zenden, omdat deze wapens Negerkinderen toch niet naar school HET HOF VAN APPèL, dat maai dag besloot tot toelating van negerkinderen op de middelbare school in Little Rock, heeft zijn uit spraak voorlopig opgeschort. Het schoolbestuur heeft daardoor gele genheid gekregen de rassenintegratie bij het Hoger Gerechtshof aanhangig te maken. Het bestuur heeft nu drie maanden de tijd gekregen om beroep aan te tekenen tegen de vernietiging van de uitspraak PRESIDENT EISENHOWER zal binnenkort een besluit tot op schorting van de kernproeven voor de tijd van een jaar afkondigen. De Amerikaanse regering verbindt aan dit besluit evenwel de voorwaarde, dat de Russen bereid zijn in oktober of november van dit jaar onderhan delingen over het staken van de proeven te beginnen. Over deze kwestie is druk diplo matiek overleg gaande tussen de V.S., Engeland en Frankrijk. In Londen is meegedeeld, dat En geland geen bezwaar heeft tegen on derhandelingen met Rusland over het stopzetten van de proeven alleen. In Amerika zijn oktober en november als tijdstip van de onderhandelingen ge noemd. omdat Engeland dan zijn serie kernproeven heeft geëindigd. AP. ver neemt echter, dat Frankrijk vastbesloten Wat zal Parijs nu doen? is voort te gaan met. de ontwikkeling van een atoombom, ongeacht eventuele ver dragen tussen Rusland en Amerika over een verbod tot het nemen van kernproe- In Washington is verklaard, dat de onderhandelingen met Rusland een lo gisch gevolg zijn van het akkoord dat de atoomdeskundigen uit Oost en West in Genève hebben bereikt Genève Gisteren Is In Genëve de laatste zit ting gehouden van de conferentie over de controle op de kernproeven. In hun rapport bevelen de geleerden uit de westelijke en oostelijke landen de regeringen aan een net van controlepos ten ove<r de gehele aarde in te richten onderzoek te kunnen lijk, dat de controleurs op deze posten een volledige bewegingsvrij heid krijgen om ter plaatse overtreding instellen. Een moeilijkheid bij het bereiken van een overeenkomst is, dat communistisch China vermoedelijk zal weigeren con troleposten op zijn grondgebied toe te laten. Na de conferentie verklaarde de leider van de Russische delegatie, prof. E. Fyo- dorof, dat het controlesysteem niet in gewikkeld behoeft te zijn. Zelfs kleine kernontploffingen, ook in de kosmische ruimte, onder water of ondergronds, kun nen ontdekt worden. De Amerikaan dr. J. B. Fisk zei tijdens de slotzitting in Genève: „Ik spreek nament alle afgevaardigden van de westelijke delegaties, wanneer ik uitdrukking geef aan onze roidoenlnp over de vriendschappelijke verhoudinp met onze collega's aan de andere zijde van de tafel." Zo troffen de inwoners van het Noorditaliaanse dorpje San Giovanni, die de bergen in t ren gevlucht toen een enorm gerommel het naderen van grote massa's aarde en stenen aankondigde, hun woningen aan. Een aardverschuiving i ongekende omvang had het plaatsje geteisterd. Vijftien personen, die door de vallende aarde en het gesteente werden getroffen, kwamen om 't leven. Dr. Josef Hamel naar 't westen uitgeweken Josef Himel, hoofd van de universiteit van Jena, is naar West-Berlijn gevlucht, terwtjl door de beroemde school voprbe- reidingen gemaakt werden voor de Inter nationale viering van haar 409ste verjaar- WestberliJnse autoriteiten hebben mee gedeeld, dat de reetor glateren met *tjn vrouw naar West-BerlUn ontsnapte en om politiek asiel heeft gevraagd. De vlucht van de 64-Jarlge rector Is een ernstige slag voor het preatige van het Oostduitse communistische regime. het hof van appèl. Dit hof was nl. niet akkoord gegaan met de uitspraak de districtsrechter Lemley, dat do Integratie 2% jaar zou mogen worden opgeschort. Rechter Gardner, het enige lid van het hof van appèl dat tegen deze beslis sing was, verklaarde gisteravond, dat reeds tevoren was besloten, dat een even tueel verzoek tot opschorting van de uit spraak zou worden ingewilligd. Deze uit spraak, die gisteravond dan bekend is geworden, zou vandaag in Sint Louis worden afgekondigd. Het gevolg van dit alles is zeer waar schijnlijk, dat de zeven negerkinderen, wie al deze juridische strijd is ont staan, op 2 september de middelbare school in hun woonplaats gesloten zul len vinden. De uitspraak van het hoger gerechtshof zal minstens enige maanden op zich doen wachten. Tenzij president Eisenhower weer federale troepen naar Little Rock stuurt. Onderzeeër Skate in Kopenhagen niet welkom De Amerikaanse atoomonderseeër Skate Is voor de tweede keer onder de ijskap van de Noordpool doorgevaren en heeft nu koers gezet naar Bergen in Noorwe gen. Het schip kwam tijdens dese reis soveel mogelijk aan de oppervlakte, om op en onder water de gedragingen van Ijsbergen te kunnen bestuderen. Bij een van die gelegenheden kwam het boven bi] een drijvend eilandje, waarop poolstatlon is gevestigd. Een van dc ge leerden, die daar werkzaam z(jn, de Oos tenrijker dr. Untersteiner, ontving do boot, die plotseling naast z(jn eiland op dook, met de woorden: „Dit Is verbluf fend, zelfs aan de Pool heb Je geen privé- leven meer". Het was de bedoeling, dat de Skate ook een bezoek zou brengen aan de haven van Kopenhagen, doch op het laatste ogenblik zijn de Denen daar op teruggekomen. Kernfysici zijn namelijk van mening, dat de aanwe zigheid van de Skate potentiële ge varen inhoudt Premier Hansen liet gisteren bekend maken, dat het bezoek van de duikboot op zlahzelf ongevaarlijk zou zijn. maar dat eventuele ongevallen, waarbij de boot betrokken raakt, risico's meebren gen. Volgens deskundigen van de Deen se commissie voor atoomenergie moet d« aandrijving van de boot als een kernre actor worden beschouwd en derhalve valt deze onder de veiligheidsvoorschrif ten. die voor dergelijke reactoren ge wenst worden geacht: opstellen op een geïsoleerde plaats. Koningin Juliana iveer thuis Konigin Juliana en de vier Prinsessen zijn gisteravond, tegen zessen, per vlieg tuig teruggekeerd van hun vakantietochl op de Middellandse Zee. Prins Bernhard zal dc terugtocht per auto maken, aangezien hij, zoals gemeld, eerst een bezoek brengt aan de Ferrari- fabrieken ln de Noordltaliaanse plaats Modena. ■nrie» immers gebruikt kunnen worden bij een aanval op Nieuw-Guinea. Gisteravond weigerde echter een woord voerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken mee te delen of ds uitrustingsstukken slechts geleverd zullen worden op de stilzwijgende voorwaarde, dat zij alleen zullen worden gebruikt voor handhaving van de orde en rust in Indonesië. Ook Duitsland in opspraak Een woordvoerder van het Weetdultss ministerie van economische zaken te Bonn heeft gisteren verklaard, dat hem niets bekend is over wapenzendingen naar Indonesië. Dit ministerie moet namelijk vergunning voor dergelijke zendingen geven. Op de vraag of het waar was, dat op het ogenblik militaire uitrustings stukken uit of vla West-Duitsland naar Indonesië verstuurd worden, antwoordde woordvoerder van de Indonesische ambassade te Bonn, dat „het één zowel als het ander mogelijk was." HIJ zelde, dot de Verenigde Staten licht materiaal leveren en dat dit land kortge leden uit voorraden in Japan eveneens licht materiaal, waaronder jeeps, aan Indonesië had geleverd. Een woordvoerder van het Europese hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Heidelberg verklaarde, dat hem niets bekend was over het vervoer van militair materiaal uit of via West-Du itsland naar Indonesië, doch hij voegde hieraan toe. dat hierover niets zon worden bekend gemaakt, zo dit vervoer Inderdaad zon geschieden. Een woordvoerder van het Europese hoofdkwartier der Amerikaanse lucht macht te Wiesbaden zelde. dat de Ameri kaanse luchtmacht in Europa op het ogenblik geen plannen heeft voor een luchtbrug ten behoeve van wmpeiwervoer naar Indonesië. België levert niet Een woordvoerder van de Belgische Fabrique Nationale voor lichte wapenen heeft gisteren te Luik desgevraagd aan Reuter meegedeèld dat „voor het ogen blik" de uitvoer van in België vervaar digde wapens naar Indonesië is opge schort. Hij achtte het hoogst onwaar schijnlijk, dat vooreerst in België ver vaardigde wapenen aan Indonesië zullen worden geleverd. „WIJ hebben van de Belgische regering voor een tijdvak van vele maanden geen toestemming gekregen voor de uitvoer van wapenen naar Indonesië," zeide hij, doch wilde geen antwoord geven op de vraag of Indonesië de laatste tijd een nieuwe aanvraag voor wapenlevering heeft ingediend. De Indonesische gezant te Brussel, M- R. Wiwoho, die een maand verlof in Indonesië heeft doorgebracht, wordt vanavond te Brussel terug ver- De Australische minister van verdedi ging, sir Philip McBride, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat er geen plannen zijn voor opleiding van Indo nesische legerofficieren in Australië. Indonesië heeft ongeveer anderhalf jaar geleden Australië daarom verzocht, doch dit is niet doorgegaan. De minister merkte nog op dat niemand kan zeggen wat er in de toekomst zal gebeuren. meer wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend bewolkt met en kele bnlen. Weinig verande ring In temperatuur. Tot ma tige of vrU krachtige toe nemende wind, draaiend ZON EN MAAN Zaterdag zon op 5.36, onder 19 49. Maan op 15.50, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur fell: be* h»H be* tafel hew. half be* zzo NNO WWW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1