ïlieutue Ceihsrl)c liToumiil Amerikaanse luchtbrug voor mpenzending naar Djakarta Betalingsbalans sterk verbeterd "1 Oude KUNST en ANTIEK Subandrio bezorgd over landingen Singapore In verband met de vrees voor inmenging van Rood China (banon vraagt /T.S. om hulp Behaaglijke illusie van Brits kamerlid door vliegramp verstoord Duiker ontdekt butskop (8m) ATHENE ZAL AAN BRITS PLAN NIET MEEWERKEN X U A 4 A A Worden dameskousen nog goedkoper Voorlopig akkoord met Italië tegen dumping Iff; i OENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 IJUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. IDVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11341 CHRISTELIJK.ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is ahfWfwtt myo b«"l in teaijensport" Zie pagina 5 DS GISTEREN onderhouden vier Amerikaanse Globemasters een luchtbrug naar Djakarta voor het overbrengen van wapens van bases ipan en de Philippijnen naar Indonesië. Het ligt in de bedoeling nog globemasters in te schakelen en een schip met wapens naar Djakarta oden. Aangenomen wordt, dat de steeds dreigender houding van com- Istisch China in het gebied van de Quemoy- en de Matsoe-eilanden iington heeft doen besluiten Indonesië wapens te sturen. In Washing- rees men erop, dat Amerika die landen Helpt, die steun behoeven voor 1 reiligheid. Nederlandse regering is steeds hoogte gehouden van de onder- felingen, die aan de overeen- jn t voor de wapenleveranties Ifgingen. Men verzekerde, dat uor Amerika geleverde wapens gebruikt kunnen worden bij een jesische poging om Nieuw- ea te veroveren, inesië heeft namelijk beloofd, dat tpens uitsluitend gebruikt zullen in voor handhaving van de bin- Idse veiligheid en de verdediging ip. igen grondgebied in overeenstem met het Handvest van de Ver. I. (Indonesië beschouwt Neder- Nieuw-Guinea als „binnenland". J tie). inesië heeft zich verder verplicht tonder toestemming van Amerika pens aan anderen te verkopen, perschef van het Amerikaanse mi- le van buitenlandse zaken, Reap, i mee, dat de wapenleveranties ds een bewijs voor wijziging van imerikaanse politiek beschouwd n worden. je maanden geleden wenste Ame- ;een wapens te leveren, omdat het liet in een burgeroorlog wilde men- >p het ogenblik ziet het er echter uit, dat de opstand geheel onder- jis. De Amerikaanse wapenleveran- Btekenen, dat de regering in Wasb- i erkent, dat Djakarta de situatie 'volkomen beheerst, fcankomst van de Amerikaanse wa- maakt een actie op grote schaal ijk tegen de anti-communistische •1-Islam op Java en Celebes. trika bestudeert nog steeds Indo- standelingen en omdat de aanwezig van een groot aantal Amerikaanse tiers de indruk heeft gewekt, dat Zuid- en Zuidoost-Azië nu een nieuw mtrum van internationaal conflict is De Amerikaanse ambassadeur. Howard Jones, heeft minister Subandrio verze kerd. dat de mariniers slechts voor een verlof in Singapore zijn. Ondanks deze verzekering, zeide Subandrio, hoopt de Indonesische regering, gezien de tegen woordige atmosfeer* dat zij voortaan van elke beweging van buitenlandse strijd krachten in de nabijheid van het Indone sische grondgebied op de hoogte zal wor den gesteld om bezorgdheid onder de be volking te voorkomen. t dol- apens te ontvangen, ter moderni- van zijn leger. Dit verzoek staat I los van de huidige leveranties Indonesische minister van buiten- i zaken, Subandrio, heeft vandaag ikking gegeven aan zijn bezorgdheid de aanwezigheid van 2000 Ameri- e mariniers en een aantal transport, en der zevende Amerikaanse vloot ngapore, omdat Indonesië op het Uk gewikkeld is in de strijd tegen tibanese regering, die onder zware iele druk staat, heeft de Ameri- regering gevraagd om steun op en lange termijn tot een bedrag 10 miljoen dollar De helft van dit l. zo is van gezaghebbende zijde iroet verklaard, is bestemd voor Pgramma om over de onmiddellij- pnomische moeilijkheden heen te die werden veroorzaakt door de foorlog. .programma op lange termijn voor flere helft van het totale bedrag loeten dienen voor ontwikkelings- zoals irrigatie en de aanleg van wegen. Beide programma's worden phington bestudeerd. Pan beloning voor verklikkers Vijftig mark valt er in Oost- litsland te verdienen voor n ieder die de politie tijdig jst op personen die van plan n naar het Westen uit te wij- n. Dit wordt gemeld door de Cialistische persdienst, een iaad |its persbureau dat gewoon- ingclicht omtrent de beurtenissen die zich afspe- n de 1 in de Russische zone van ge- litsland. Hoewel een vluchtpoging >11 ijk Br Westen als een mis- weer ;e„ens je staat wordt be- nuut issen 'ouvvd en zwaar wordt be niets 'aft, nemen iedere week on- veer vierduizend personen dat risico en glippen onder hel door ,eren Gordijn door. Er zijn 'ikiti verschillende keren zware kon Öheidsstraffen opgelegd aan a ad- snsen, die alleen nog maar n plan waren om naar het esten te vluchten. Het invloedrijke Indonesische blad Mer- deka, welks uitgever lid is van Sukarno's nationale raad, schreef dat de mariniers uit Singapore moeten vertrekken om te bewijzen, dat zij daar slechts voor een routinebezoek zijn Het communistische blad Harian Rakjat schrijft: „Hun doel is niet Singapore, maar Indonesië". De linkse Bin tang Timur trekt een vergelij king met de Amerikaanse landing in de Libanon en voegt er aan toe: „Dit komt neer op buitenlandse interventie en agres sie en is een directe aanval op de veilig heid in ons land" Australië niet ongerust De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, heeft heden te Can berra verklaard, dat de Amerikaanse lichte wapens voor Indonesië niet ge schikt zijn voor een aanval op Neder lands Nleuw-Guiinea. Australië had zijn goedkeuring aan het Amerikaanse be sluit gegeven, daar het van mening is. dat Indonesië moet worden gesteund bij de handhaving van de binnenlandse vei ligheid, in het bijzonder op Java. De eerste scheepslading Amerikaanse wapens, die uit Jokohama zal vertrek- Een lid van het Britse parlement, de tnservatieve R. Gresham Cooke, beeft i een brief aan het Londcnse blad Daily Telegraph vanmorgen aangedron gen op een uitgebreid en diepgaand on derzoek naar het reddingswerk, dat heeft plaatsgehad na de ramp met het donder dag verongelukte toestel Hugo de Groot. „De paar keer dat ik per vliegtuig de Atlantische Oceaanben overgestoken, heb ik gereisd met de behaaglijke il lusie, dat indien wij in zee zouden storten, binnen ongeveer een uur het reddingswerk zou beginnen", zo schrijft de heer Cooke. „Daarom is het ietwat verontrustend te horen, dat hoewel voor het laatst om 4.40 uur een radiocontact met het KLM-toestel werd verkregen, er voor 12.20 uur geen vliegtuig vertrok om naar het vermiste toestel te gaan zoe ken. Natuurlijk ontdekte dit opspo ringsvliegtuig het wrak niet voor 14.45 uur, ongeveer tien uur na het ongeluk". Het Britse parlementslid voegt hieraan toe: „Zelfs indien men 2% uur aftrekt voor de vergissing die door Gander gemaakt is, dan schijnt dit nog een onmogelijke lange tijd om wrakstukken te vinden, die zich op slechts 150 „Natuurlijk kust orden herinneringen aan de ramp met de Thetis wakker en ik hoop dat er een volledig onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van de vertraging, die is opgetreden bij het begin van het reddingswerk" Met de vergissing van Gander doelt de heer Cooke op het feit, dat dit vlieg veld op New Foundland had gemeld radioseinen van de Hugo de Groot te hebben opgevangen, waarna het eerste alarm werd ingetrokken. Aangenomen wordt, dat men op Gander de seinen van het vliegveld Shanno heeft gehoord, dat steeds de roepnaar van het KLM-vliegtuig. „607 echo' Naar museum te Leiden (Van onze correspondent) Duiker Moeye van het bergingsbedrijf v. d. Akker heeft gistermiddag een bij zondere vis gevangen. Tijdens de ber gingswerkzaamheden aan de Nederlandse coaster Corale, die eind vorig jaar voor Vlissingen zonk. ontdekte hij dat iets zich ui het ruim van het schip bevond. Bij .het inpompen van de lucht kwam een echt meter lange vis aan de oppervlakte. Het dier bleek een butskop te zijn, een walvis soort. die zelden in onze wateren wordt aangetroffen. Met enkele goed gerichte messteki werd het dier gedood en naar de Binnen haven van Vlissingen gesleept. Daar zal Rijksmuseum voor Natuurlijke HL herhaalde om contact te krijgen met het vermiste toestel. De Thetis was een Britse duikboot, die kort voor de tweede wereldoorlog in de Ierse zee is gezonken. Het duurde lange tijd voor de onderzeeër werd gevonden Ook toen verloren 99 mensen het leven. ken. bestaat uit 300 vrachtauto's en jeepe. bazooka's, machinegeweren en geweren. De waarde zou niet meer dan 5 miljoen dollar zijn. De Morning Herald te Sydney schrijft: In de Australisahe houding jegens Indo nesië schuilt geen vijandigheid, maar de onschendbaarheid van Nieuw-Guinea is een gewettigde nationale zorg van Austra lië en de inlijving van de helft van het eiland bij een buitenlandse staat kan niet aanvaard worden. Er is een essentieel nschil tussen een Indonesisch en een Nederlands bestuur: De Nederlanders zijn in Nieuw-Guinea, evenals de Australiërs, als beheerder voor de inheemse bevol king, doch de Indonesiërs willen van de Papoea's Indonesiërs maken zonder hun enige keuze te laten. Volgens de Daily Mirror zal Casey bij Amerika aandringen op versnelde leve ring van de laatste types straaljagers ter •sterking van de Australische lucht- Ook Britse huln Volgens welingelichte diplomaten te Londen heeft Indonesië een Brits aanbod aanvaard om Indonesische legerofficieren in Engeland een specialistencursus te doen volgen, aldus meldt A.P Volgens deze zegslieden heeft Engeland dit aanbod gedaan na het Amerikaanse besluit om Indonesië met spoed lichte wapens te zenden. De westelijke geallieerden hebben namelijk overleg gepleegd en besloten hun houding tegenovêr Indonesië te wij zigen en vriendschappelijke samenwer king met deze republiek na te streven ten einde de na de burgeroorlog aanzienlijk toegenomen invloed van Rusland en rood China weer te doen afnemen. Nonnen te Tomohon ongedeerd Volgens te Djakarta uit Makassar ont vangen berichten verkeren de ongeveer 100 nonnen en broeders te Tomohon in goede welstand. De meeste nonnen zijn afkomstig uit Nederland. De opstande lingen hebben slechts „symbolisch tegen stand" geboden. Deze wonderlijk geklede heer in zijn voetbalshirt anno 1920 is de Franse kunstschilder Gustave en het schil derij dat hij toont en dat tot titel draagt: Dame en violoncel", stelt de Engelse prinses Margaret voor. De heer Gustave heeft laten weten dat hij het schilderij van de hand Wil doen voor het ronde sommetje van een half miljoen gulden. Op de wereldtentoonstelling te Brus sel is het vandaag de „dag van Ne derland" en daarom is het van daag tevens de grote dag voor de Nederlandse rozenkwekers. Vier jaar is men bezig geweest om een roos te kweken van bijzondere schoonheid en het is gelukt. De roos „Moens de Fernig'", die vandaag werd aangeboden aan de echtge note van de Belgische Expo-commis- saris-generaal, is lichtrood van kleur en bestaat uit ongeveer 25 bloembladen. Indonesië ziet af van Nw.-Guinea-debat Officieel is te Djakarta bekend ge taakt, dat de Indonesische regering het raagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea niet op de agenda zal plaatsen voor de komende zitting van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. De hou ding van Nederland en de behandelings wijze in de VJ4. maken het volgens deze officiële verklaring duidelijk, dat de volkerenorganisatie geen koloniale kwes- kan oplossen. Voorts ziet de Indo nesische regering weinig heil in het aan hangig maken van deze kwestie zo lang Nederland zijn houding niet wijzigt. Door flink gedaalde invoer en gestegen uitvoer De NEDERLANDSE invoer is het eerste halfjaar 1958 met 17 pet terug gelopen, wat tot een opvallende verbetering van onze handelsbalans met anderhalf miljard heeft geleid. Als men rekening houdt met de opge treden prijsdaling is de teruggang van de invoer iets kleiner,, nl. 12 pet. De verminderde bedrijvigheid leidde tot een geringere import, omdat de voor raden in het algemeen iets kleiner worden gehouden. Dc daling van de Invoer is. na een lange periode van vrijwel ononderbroken stij ging, tot in het tweede kwartaal van 1957 blijkbaar in het tweede kwartaal van dit Jaar tot stilstand gekomen. De uitvoer van Nederland steeg In het eerste halfjaar 1958 ten opziehte van verleden jaar naar waarde met 4 pet. Naar hoeveelheid was de toeneming gro ter, n.l. 7 pet. Dit heeft te meer betekenis nu de uitvoer naar Indonesië, gemiddeld 2 pet van het gehele exportcijfer, tot 1 pet daalde. Nederland heeft ten opzichte van an dere Westeuropese landen de sterkste stijging in zijn uitvoer vertoond. De uit voer van landbouwprodukten bleef onge veer op hetzelfde peil. maar bij de export van industriële prod uk ten is een grote toeneming vastgesteld, ondanks dat de weggevallen afzet naar Indonesië vooral deze sector het zwaarst trof. Duitsland beste klant Duitsland Is de beste afnemer van onze produkten (18,4 pet), daarop volgen Bel gië en Luxemburg met totaal 15.5 pet, terwijl Engeland de derde plaats in neemt met 11.9 pet. Frankrijk wordt een steeds kleinere klant tengevolge van de invoerbeperkingen. De uitvoer naar de Verenigde Staten ontwikkelde zich gunstig, hoewel de z.g.n. veredelingsexporten van tin en edele me talen een forse daling vertoonden. De Geen akkoord over Cyprus DE GRIEKSE PREMIER, Kara- manlis, heeft zijn Engelse ambt genoot Macmillan meegedeeld, dat de regering van Griekenland geen medewerking kan verlenen aan het jongste Britse plan voor Cyprus, al dus is gisteravond in Athene bekend gemaakt. De desbetreffende boodschap werd overhandigd aan de Engelse ambas sadeur in de Griekse hoofdstad. Zon der de toevoeging van de wijzigin gen die door de Griekse regering zijn voorgesteld, aldus de boodschap, zal het voorstel niet het beoogde doel herstel van vrede en voorspoed op Cyprus kunnen bereiken. De Griekse regering zegt niet van plan te zijn een vertegenwoordiger te benoe men voor samenwerking met de gouver neur van het eiland. „Wat de houding van de Griekse Cyprioten betreft, zij moe ten zélf bepalen of zij al dan niet aan uw plan willen meewerken." Het Britse plan, dat in juni is be kendgemaakt, voorziet in een deel genootschap voor de tijd t>an zeven jaar, waarin de Griekse en Turkse Cyprioten hun eigen zelfgekozen parlement zullen hebben en de Griekse en Turkse regeringen zullen meewerken aan het bestuur van het eiland. NEDERLANDSE KUIKENS NAAR ITALIË Een zending van 35.000 Nederlandse kuikens is gisteren in Italië per vliegtuig aangekomen ter verdeling onder de boe- gesteund in haar verzoeningspogingen, niet alleen door de Jongste voorstellen van aartsbisschop Makarios, maar ook door het bestand, dat de „Cyprische strijd groep" nu voor de derde maal heeft af gekondigd en nageleefd. In Londen heeft gisteren premier Mac millan de Griekse en Turkse ambassa deurs bij zich ontboden in Down ingstreet 10, om de kwestie-Cyprua te bespreken. achteruitgang van de ruilvoet met bet buitenland tengevolge van het Suezcon- fllct In 1957. verdween geheel In het eersts halfjaar van 1958. De Index van de invloed was 100 (v.J. 97). Het aandeel van Amerika en Cana da In onze uitvoer was 5.8 (v.j. 5,9) pet, in onze invoer 13,5 (15,9) pet. De totale invoer In het eerste halfjaar was f 6725 (8075) min., de uitvoer f 5825 (5600) min., het tekort f 900 (2475) min., het dekkings percentage 86 4 (69). De sterkste procentuele achteruitgang toonde de invoer van industriële eind- produkten, vooral investeringsgoederen en auto's met onderdelen, doch ook van consumptiegoederen zoals weefsels en kleding, die van industriële grondstoffen, halffabrikaten en brandstoffen daalde in evenredigheid tot het totaal, vooral hout, textielgrondstoffen, garens, tinerts (In donesië). ijzer, staal en kolen, doch de in voer van aardolieproducten steeg sterk, die van agrarische grondstoffen en voe dingsmiddelen bleek minder gevoelig voor de daling en bleef vrljweü op peil mede door incidenteel hogere invoer van granen en enige andere produkten. Debat in New York morgen afgesloten In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zijn gisteren door de vele afgevaardigden, die het woord voer den, tal van amendementen op de weste lijke resolutie ingediend. De leden van de belangrijke groep Aziatische en Afri kaanse Janden voerden gisteravond nog besprekingen over een resolutie, die de terugtrekking van de Amerikaanse en Engelse troepen op een vroeger tijdstip zal eisen. De landen konden het echter niet eens worden over de tekst van hun resolutie. Het débat in de Algemene Vergadering zal vandaag worden afgesloten. Morgen komen de verschillende resoluties in stemming. De Libanese minister van buitenlandse zkaen. Charles Malik, deed gisteren een beroep op de Verenigd# Naties, de diep gewortelde angst van zijn land voor het verliezen van de eigen onafhankelijk heid weg te nemen. ZOMER 1958TE KOUD-TE NAT-TE SOMBER ZONURENl Zon en warmte te weinig, regen te reel - dat is f als u het zelf nog niet had gemerkthet beeld dat uit de cijfers van het KNMI blijkt. Het eni ge dat deze zomer aan het normale voldoet is de gemiddelde etmaal- mperc r de i rand t US graad Celsius bedroeg. He middelde over de jaren 1921—1930 is ook 11,9. Maar de gemiddelde etmaal- temperatuur over juni was te laag: 14,4 graad tegen 14,8 normaal. Over juli 16.6 tegen 17fl en over de eerste 15 dagen van augustus 16.6 tegen 16S normaal. Ook kwamen wij enorm veel uren zonneschijn tekort. Met moet er 214 geren, het waren er 180. Juni levert er normaal 218. nu 184. in juli hoort de zon 210 uren te schijnen - t waren er 203 Augus tus (eerste helft) deed ons tot nu toe het meest te kort- normaal is 95.8 uren: we kregen er 69J Alleen de neerslag werd weer ruimschoots ons deel Iets hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht hier en daar mist en plaatselijk nog enkele buien. Morgen enkele opklaringen, op de meeste plaatsen droog weer en Iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind krimpend van zuidwest naar zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 21 augustus: Zon op: 5.32 Onder: 19.53. Maan op: 13.43—Onder: 23.00 .000 PAAR de Nederlandse grens liggen wachten op toestemming voor invoer in Nederland 600.000 paar nglonkousen, waarvan de importeursprijs niet meer bedroeg dan ongeveer f 7, per twaalf paar De kousen waren ge kocht door de firma lpko tn Den Haag en de firma Hurwits in Amsterdam, elk 100.000 paar Beide zaken hebben de Staat der Ne derlanden een proces aangedaan wegens ophouden van deze partijen aan de grens De uitspraak van de Haagse rechtbank <s geweest dat de Staat binnen twee weken uitspraak moest doen over het al of ntef binnen laf eh Deze termijn was 11 augus tus verstreken en inmiddels had de Staa bepaald dat de kousen niet zouden worden binnengelaten, omdat hier sprake was van dumpingprijzen: prijzen die in qeen verhouding stonden tot de werke- te Leiden zich over de 30 ton wegende I Itfke kostprijs van de kousen De recht- ontfermen. I bank meende zich over een al of niet weigeren van de invoervergunning niet te kunnen uitlaten, daar zij niet wilde treden In de bevoegdheden van de over heid. De firma Hurwits is hierop nop In hoger beroep gegaan. De uitzonderlijk goedkope dameskou sen zullen ons land niet binnenkomen Het ging hier om Italiaanse partijen kousen, cie in verban met de grote produktieoverschotten gespuid moesten worden, aldus deelde men oitf van de zijde van de Vereniging voor tricot en kousenfabrikanten mede Bovendien kun nen de Italiaanse kousenfabrikanten de garens bijzonder goedkoop betrekken van de Italiaanse spinnerijen, die ook nog een speciale bonus toekennen bij export Genoemde vereniging had de minister van economische zaken telegrafisch reeds eerder op de hoogte gesteld van de ge wenstheid. deze Italiaanse kousenvoor- raden tegen dump: ngprijzen hier niet bin nen te laten in het belang van de Neder- andse industrie en dc werkgelegenheid n ons land. De algemene teruggang in ie bedrijvigheid heeft vele Nederlandse cousenfabrikanten tóch ai gedwongen van het drieploegen- naar het tweeploe- Minimumprijs Inmiddels hebben de Nederlandse en de Italiaanse regeringei en dc betrokken fabrikantenverenigingen in beide lan den zich met elkaar verstaan Wat een voorlopige regeling van de Import van Italiaanse dameskousen in Nederland ten gevolge heeft gehad In de regeling, d:e inmiddels reeds van kracht geworden Is. Is een minimum importprijs vastgesteld waar beneden Nederland geen Italiaanse kousen zal binnenla.en Bovendien ruller alle Italiaanse exportpartijen kousen be stemd voor Nederland voorzien moeter zijn van een „cetificat de tricotage", dat alleen wordt afgegeven wanneer de prij zen aan de minimumvoorschriften vol- ZIE VERVOLG l'AG. 7 HET WEER IN EUKOI'A Rnpftnricn hprfpnmntgm 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1