Veemarkt geheel op Groenoord Na rijp beraad gaan B. en W. van Leiden Lijvige agenda voor de Leidse raad om Toegang bij uitmonding van Koningstraat op W. de Zwijgerlaan Met Bowientje des nachts langs zee Oud-Leiden doet beroep op Leidse raad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5_ DINSDAG 19 AUGUSTUS 19S8 HET GAAT EROP LIJKEN, dat Leiden'inderdaad over drie jaren over een nieuwe veemarkt zal beschikken. Van de tegenwoordige veemarkt kan weliswaar niet worden beweerd, dat zij in het allerlaatste stadium van deugdelijkheid en doelmatigheid is gekomen, maar gezien de nieuwste eisen op dit gebied zijn de bezwaren tegen de huidige accommodatie toch zo veel en zo groot, dat uitstel niet langer kan worden gedoogd. En Leiden wacht er al jaren op. Hoe lang wordt hier al niet over een nieuwe veemarkt gepraat en hoeveel plannen zijn er al niet geweest. Reeds in de zitting van 18 oktober 1954 besloot de raad in principe tot uitvoering van een vee marktplein, volgens hetwelk een waaiervormige hal zou worden gebouwd op het noordoostelijke deel van het Schuttersveld en een parkeerterrein zou worden aangelegd nabij „Groenoord", verbonden door een brug over de Haarlemmertrekvaart. Uit het nu bij de raad ingediende en volgende week maandag in de raadsvergadering te behandelen ontwerp blijkt, dat er sindsdien heel wat veranderingen in de bedoelingen zjjn opgetreden. Architect G. Hamerpagt te Arnhem kreeg van B. en W. na het principe besluit van 1954 de opdracht een ontwerp voor een hal met dienstruimten te maken. G.S. keurden deze uitgave goed, maar tekenden daarbij aan, dat deze toestemming niet betekende, dat zij een raadsbesluit tot votering van de nodige kredieten voor de uitvoering van het definitieve plan, de aanleg van wegen op het Schuttersveld en de bouw van bruggen over de Haar lemmertrekvaart en de Zijl eveneens zouden kunnen goedkeuren. zij denken hierbjj in het bijzonder aan het ontwerp-strnctuurplan voor de Leidse agglomeratie kan niet meer gezegd worden, dat bonw van de nieuwe markthal nabjj Groenoord ten oosten van de Haarlemmerweg tot een excentrische ligging daar van zal leiden. Daarmede is het voor naamste bezwaar tegen genoemde plaats vervallen. Door de ontworpen verkeerswegen over 't Schuttersveld, de weg door het noorden van de stad (Willem de Zwijgerlaan) en de brug over de Ztfl zal deze plaats uitste kende verbindingen krjjgen. De af stand tot het centrum van de stad is zeer weinig groter dan van het Schuttersveld. Ten slotte Is de mo gelijkheid, om het parkeerterrein on middellijk naast de hal te maken in verschillende opzichten een voordeel. B. en W. zijn derhalve tot de conclusie gekomen, dat van het voornemen om de veemarkthal op het noordelijke deel van het Schuttersveld te bouwen dient te worden afgestapt en dat het gehele com plex behoort te worden ingericht op een terrein in de omgeving van Groenoord. ten oosten van de Haarlemmerweg. Teneinde tot een gewijzigd besluit te kunnen komen, hebben zij de architect, de heer Hamerpagt, verzocht een nieuw schetsontwerp voor de markthal op de nieuwe plaats in te dienen en daarbij zo veel mogelijk te trachten de kosten bin nen aanvaardbare grenzen te houden. In 1956 stelden G.S. het gemeente bestuur in kennis van de bezwaren van de directeur-hoofdingenieur van de Pro vinciale Waterstaat, tevens directeur van de provinciale planologische dienst, tegen de aanleg van een veemarkt op het Schut tersveld. De bezwaren hielden verband met de perspectieven voor het verkeer, n.l. de verbinding van het Rijnsburgerwegvia- duct via het Schuttersveld en de Nieuwe Beestenmarkt met de binnenstad, als mede de verbinding naar het noorden met de door te trekken Willem de Zwijger laan, die het verlengde van de provin ciale weg no. 5 zal gaan vormen. Het werd n.l. zeer ongewenst geacht, dat de verbinding tussen de veemarkt en het parkeerterrein zou worden gevormd door een gedeelte van deze belangrijke ver keersader, waarbij dan bovendien nog twee kruispunten zouden moeten worden gepasseerd. Voorts werden ernstige be zwaren van stedebouwkundige aard naar voren gebracht tegen het ontwerpen van de nieuwe veemarkt op het Schutters veld, dat een uitstekende gelegenheid biedt voor de plaatsing van representatie ve gebouwen, die in of onmiddellijk nabij de city thuis behoren (genoemd werd een cultureel centrum); de veemarkthal werd. ook al zou deze tevens voor andere ma nifestaties gebruikt worden, in de city en bij culturele gebouwen niet goed pas send geacht Op uitnodiging van Gedeputeerde Sta ten hebben B. en W. omtrent deze aan gelegenheid nader met hun college mon deling oterleg gepleegd. Tijdens de be spreking bleek, dat het college de be zwaren van de directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat deelde. In bet bijzonder werd op de verkcersbezwa- ren door Gedeputeerde Staten de nadruk gelegd. Verder schriftelijk en mondeling overleg terzake heeft er niet toe kun nen leiden, dat dit college zijn beden kingen kon laten vallen. ISa rijp beraad 1 Een en ander Is voor Leiden aanlei ding geweest het veemarktvraagstuk op- nieuw in zijn geheel onder ogen te zien :n W. zijn daarbij uitgegaan van het standpunt, dat zo enigszins mogelijk een oplossing moet worden gevonden, welke I de weg voor een spoedige verwezenlijking 1 zal openen. De bezwaren toch tegen de bestaande toestand, waarvan het voort- duren bovendien de uitvoering van ver scheidene andere zeer noodzakelijke wer ken ernstig belemmert, worden steeds dringender Ofschoon B. en W van mening zijn. i dat de geuite verkeersbezwaren hoe- i wel ongetwijfeld aanwezig niet onover komelijk of doorslaggevend zijn te ach ten, hebben zij zich afgevraagd, of de voordelen van de plaatsing van de vee- markthal op het Schuttersveld ook thans nog als zo klemmend moeten worden ge zien, dat de gemeente aan deze o'1 - in elk geval dient vast te houden Na rijp beraad hebben B. en W gt tneend die vraag ontkennend Ie moe ten beantwoorden. In het licht van hetgeen sedert t95t met betrekking tot ontwikkeling van onze gemeente tn de naaste toekomst is overwogen Rechthoekige hal Was voor het Schuttersveld een waal- vormlge veemarkthal ontworpen, het thans ontworpen schetsplan betreft een rechthoekige hal. Hierdoor wordt een aanzienlijke besparing bereikt in de constructie van de overkapping; de zware be tonnen schegvormige tussensteun- punten en liggers komen dan te ver vallen De hal. die afmetingen heefi van 80 x 100 m. wordt in de breedte- richting overspannen met houten ge lijmde spanten. Een hal zonder tus- sensteunpunten kan zonder enige be lemmering worden gebruikt voor ve le doeleinden, n.l. voor de veemarkt, voor het uitoefenen van zaalsporten, voor het houden van massa-bijeen komsten, feesten enz. Een aange bouwde vleugel bevat een caféruim te van behoorlijke afmetingen, een ruime hal voor toegang van het pu bliek, telefooncellen, een kamer voor de directeur van de Markt- en Ha vendienst, voor de veeartssenijkun- dige dienst, een politiepost, een kan toor voor administratief personeel, toiletten voor bezoekers en personeel kleedruimten voor sportbeoefenaars enz. De kosten van de bouw van ds- reemarkthal met nevenruimten wor den globaal geraamd op 2.000.000 De toegang tot het veemarktterrein ts ontworpen ter plaatse van de uitmonding Zwijgerlaan. Dit is wenselijk, het aantal kruispunten op de Willem de Zwijgerlaan zoveel mogelijk te beperken, aangezien deze weg de functie ais invals weg van de provinciale weg het Stationsplein moet vervullen. Om het linksafslaande en overstekende verkeer naar de ingang van het veemarktterrein voldoende opstelruimte te verschaffen. Is hier de middenberm van de Willem de Zwijgerlaan tot 15 m verbreed. Het lossen van de veeauto's zal aan de west- en noordzijde van de hal geschieden, alwaar voldoende ruimte is om goed en snel te kunnen manoeuvreren. Het parkeerter rein is gesplitst in een deel voor veeauto's en een deel voor personenauto's. Het front van de hal met de ingangs partij is naar de Willem de Zwijgerlaan gekeerd. Deze bebouwing is in de toe komst in oostelijke richting te verlengen met enkele kleine gebouwen voor di verse doeleinden, zodat tezamen met het demonstratieterrein een in stedebouw kundig opzicht geslaagde oplossing kan ontstaan. Aan de oostzijde van de markt hal is een verhard plein ontworpen, waar gelegenheid bestaat voor de handel, welke met de veemarkt annex is. De op pervlakte van het marktterrein en die van het ontworpen parkeerterrein met parkeerstrook zijn gebaseerd op een prog nose van het aantal veeauto's en perso nenauto's in de toekomst. De totaal nodig geachte oppervlakte bedraagt 9.60 ha. te weten: parkeergelegenheid 3.95 ha, vee markthal met aangrenzend terrein, inclu sief pleintje 3.00 ha, demonstratieterrein 0.40 ha, omringende sloot met bermen en beplanting enz. Overleg Omtrent het nieuwe veemarktplan heb ben B. en W. met verschillende bij deze aangelegenheid betrokken instanties, de Nederlandse Bond van Veehandelaren, de Nederlandse Bond van Varkenshande laren en de Leidse Middenstandscentrale, overleg gepleegd. Genoemde organisaties hebben zich met de situering van het marktcomplex verenigd; met enkele daar bij geuite wensen zullen B. en W. zoveel mogelijk rekening houden. Verder heb- De nieuwe veemarkthal, zoals B. en W. van Leiden zich deze voorstellen. Hij krijgt de r „GroenoordhaV. Maandag zal de raad zich over het project uitspreken. ben B. en W. ook een bespreking gehad met het bestuur van de Drie Octoberver- eeniging, omdat het in hun bedoeling ligt het veemarktterrein, na de voltooiing van het complex, als feestterrein voor de 3- oktoberviering aan te wijzen. Het bestuur, dat het terrein van voldoende grootte acht voor een feestterrein, heeft enkele kenbaar gemaakt, die het college Warmond. bij de verdere uitwerking van het plan in beschouwing zal nemen. B. en W. zijn van oordeel, dat thans zc spoedig mogelijk aan de architect Hamer pagt opdracht moet worden gegeven om het schetsplan voor een nieuwe veemarkt hal c.a. op het terrein nabij Groenoord besteksklaar te maken. De kosten hier van worden begroot op rond 50.000. Sassenheim Gemeenteraad herdacht de heer Beye De gemeenteraad herdacht gisteravond in een buitengewone zitting het overleden raadslid, de heer P. M, Beye. De burge meester noemde dit onverwachte afscheid bUzondcr tragisch. Aanstaande maandag zou de raad juist voor de laatste maal in de huidige samenstelling tjjn bijeen ge- Hlerna gaf de burgemeester een levens schets van de overledene. In 1925 vestigde de heer Beye zich te Sassenheim. In 1939 d hij raadslid en de heer Beye had als zodanig in verschillende commissies zit ting. Voorts was hij voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Hij legde ook een grote activiteit aan de dag voor Het Groe- Kruis, de V.V.V., de reuma- en kanker- bestrijding, het blindenwezen en de bouv an een nieuw diaconessenhuis in Leiden De burgemeester noemde de heer Beye m man met een gevoelig hart die zich if voor een ieder, die hulp behoefde. In de raad maakte hij zich uitermate ver dienstelijk voor het algemeen belang. Met hartelijke woorden van deelneming richt- de burgemeester zich tot de familie; 'n dochter en een schoonzoon van de over ledene woonden de vergadering bij. Namens de Prot.-Chr fractie sprak de heer Verschoor en namens de K.V.P. de heer Kortekaas. De vergadering werd door 'n groot aan tal belangstellenden bijgewoond. warmond Raad vergadert Volgende week dinsdagavond verga dert de gemeenteraad. In deze vergade ring zal worden gesproken over de rap porten inzake het sociaal-economische onderzoek van de bollenstreek en van Volgende week maandag om 2 komt de Leidse gemeenteraad voor de laatste maal in zijn tegenwoordige samenstelling bijeen. Het wordt de raad dan niet gemakkelijk gemaakt, want de agenda vermeldt tot dusver niet minder dan veertig punten, waaronder zeer belangrijke. De gadering zal dan ook zo nodig o uur 's avonds worden voortgezet. Er zal ook afscheid worden genomen van die leden, die in de nieuwe raad niet terugkeren. De agenda luidt: aanwijzing van kandidaten, op w: de aandeelhoudersvergadering van N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij voor de benoeming van commissar bij genoemde N.V., de stemmen zullen worden uitgebracht benoeming van enige tijdelijke leen krachten aan het Rembrandt-lyceu voorstel tot het verlenen van e< ontslag aan mevrouw F. A. Schippers- Nawijn uit haar betrekking van lerares in de lichamelijke oefening aan Rembrandt-lyceum voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. G. Fokkema zijn betrekking van onderwijzer aan openbare school voor voortgezet gew lager onderwijs; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw D. J. E. Od* uit haar betrekking van hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan Atjehstraat; voorstel tot het overplaatsen van ei onderwijzer van de openbare lagei school aan de Telderskade naar de open bare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing leermiddelen en meubilair ten behoeve van de openbare u.l.o.-scholen aan de Plesmanlaan en de Pieterskerkstraat; pre-advies op de verzoeken van het bestuur van het Liefdewerk van de H Cunera om medewerking voor 't inrich ten van een tiende klasselokaal, alsmede het aanschaffen van leermiddelen de tweede en derde klasse, een en ander ten behoeve van de school voor uitge breid lager onderwijs aan het Levendaal pre-advies op het verzoek van het be stuur van het Liefdewerk van de H. Cunera om medewerking voor het ver vangen van de acht aanwezige kolen- deze zomer slechts door middel van brochures, folders en reisbe schrijvingen een papieren reis naar de Rivièra, de Tiroler Alpen, Major ca en ons geliefd Parijs gemaakt hebben, omdat u lange tijd niet van ons gehoord hebt en wij ons vleien met de gedachte, dat ge toch wel be langstelling hebt voor ons reilen en zeilen door dit moeizame leven, om dat ten slotte het weer gisteravond bijzonder zacht was en wij, na onze kasboeken naarstig bestudeerd te hebben, tot de slotsom kwamen, dat het er nog net af kon, zijn dat Bo wientje van mij en uw onderdanige dienaar vannacht een wandeling langs het strand gaan maken en ver vul ik thans Bowientjes opdracht, u te verhalen hoe verrukkelijk het was en hoe ver, om een variant te bezigen Restant Levendaal niet dempen van de gemeenteraad gewend, omdat nog steeds het voornemen be staat. het laatste stukje Levendaal, tussen de Korevaarstraat en het Steen- schuur, te dempen. Het is voor de vereniging Oud-Leiden te hopen, dat de raad naar aanleiding van het voorstel-Uiterstegracht niet in zo'n dem- pingsroes verkeert, dat hij er geen of weinig lust meer in heeft, zich voor het behoud van het restantje Levendaal nog bijzonder in te spannen. Het schrijven van Oud-Leiden aan de raad volgt hieronder. De vereniging „Oud-Leiden" heeft in dertijd met volkomen begrip voor het verkeersprobleem Hoge Rijndijk-Bree- straat geen bezwaar gemaakt tegen dem ping van het grootste stuk Levendaal. Het bestuur begroet, gelijk in ons aan u ge richt schrijven van 7 november 1956 reeds werd uiteengezet, de plannen van het gemeentebestuur tot demping van de Langegracht met instemming en zal zich evenmin verzetten tegen demping van de Uiterstegracht. In dit schrijven wezen wij vooral op de noodzaak, eerst de algemene plannen op te «tellen en daarvan de grote en het meeste profijt opleverende onderdelen uit te voeren en niet telkens te beginnen met incidentele, juist voor het stadsschoon «uneste, kleine voorzieningen. In dit verband dachten wij, wat de grote voorzieningen betreft, in de eerste plaats aan een doorbraak oostelijk van de zeep fabriek Sanders naar het noorden, waar door een aanmerkelijke ontlasting van de binnenstad zal worden verkregen Voorts wordt gedacht aan de afleiding van het verkeer uit de Rijnstreek naar de Bollen streek door een directe verbinding van de Hoge Rijndijk bij Leiderdorp naar de Ringweg over de Zijl en het toekomstige v eemarkitterrein. Wat het thans aanhangig gemaakte plan betreft, koestert het bestuur ten aanzien van de riolering de hoop, dat een oplossing wordt gevonden, waardoor de riolering via Garenmarkt of op andere wijze op de Korevaarstraat kan worden •angesloten Ten aanzien van het verkeer moge het bestuur met de meeste nadruk onder uw aandacht brengen, dat hei dempen van het laatste stuk Levendaal het verkeer onvermijdelijk naar het Rapenburg zal zuigen, een gracht die de Koningsstraat op de Willem de door zijn eigen aard en door zijn bebon- Reservaat Het bestuur wijst nog eens met de meeste klem op de noodzaak om juist temidden van de voortdurend groei ende huizenmassa met het steeds drukkere verkeer, evenals dit in de meeste andere oude beschavingscentra van West-Europa mogelijk blijkt te zijn, een zeker „reservaat" staande te houden, waar zowel de inwoner als de vreemdeling een ogenblik rustig kan toeven. Juist dit laatste stuk Leven daal, met het zo fraaie gezicht op de zojuist met zeer veel kosten gerestau reerde toren van de Lode wij ks ka pel, betekent de onmisbare inleiding tot of aansluiting op Steenschuur en Rapenburg. Deze grachten, waar het water in zekere mate de functie van het groen langs de straten en wegen van andere steden vervult, vormen met de Bree- straat het meest karakteristieke beeld onzer stad, waardoor Leiden zich van vele andere steden onderscheidt en een eigen cachet heeft weten te be- Met alle begrip voor het verlangen om de nodige voortvarendheid te betonen, veroorlooft het bestuur zich u te verzoe ken, het bovenstaande in ernstige over weging te nemen en alvorens een beslis sing te nemen, die onherstelbare schade aan het Leidse stadsbeeld zou toebrengen ilsnog opdracht te geven de beoogde voorzieningen tn andere richting te doen Tot zover het senrijven van het bestuur van Oud-Leiden aan de raad. Het is ge tekend door dr. A. Ke&sen, voorzittei en de heer P. J. Gillissen, secretaris. op die andere grote LeienaarNico- laas Beets. Wel, vrienden, wij namen de tram van half twaalf naar Noordwijk, en toen in de verte ergens een klok kwartier na twaalf sloeg, hadden wij de Koningin Astridboulevard verla ten en zetten wij vlak langs de wa terlijn koers naar het zuiden, naar Katwijk, dat ons van verre reeds wenkte met zijn neonlanmpen. zelfs geen spoetnik III verlicht te ons pad. Achter ons vervaagde de gele schijn van Noordwijks bou levards, vóór ons weken de lichten van Katwijk achteruit in gelijke mate met onze voorwaartse vorde ringen. Rechts van ons rolden trage golf rijen naar het strand, speels zichzelf heenbuitelend; zij schoven, uitgestoeid, vriendelijk fluisterend op het strand. Bowientje was het, die het 't eerst ontdekte. „Kijk", zei ze, „vonkjes". Voorzover ik in het donker begreep, wees ze naar haar voeten, en toen keken wij gefascineerd naar de groe ne en gouden sterretjes, die uit het natte zand opdoken, naar alle kanten wegschoten en uiteenspatten. „Hoe komt dat nu?", wilde Bo wientje weten, terwijl ze met de punt van haar schoen in de onzicht bare juwelenkist woelde en de koste lijkste briljanten en diamanten te voorschijn toverde. „De natuur gedoogt, dat ge haar bespiedt; niet dat ge haar ontraad selt", antwoordde ik plechtig, want ik had voor natuurkunde indertijd een abonnement tot wederopzeggens toe een magere twee. Deze woorden waren evenwel niet van mij, doch van Pythagoras, die, zoals ge weet, behalve de uitvinder van de beroem de stelling van die naam, een Griek was, die in de 6de eeuw voor Chris tus leefde, en grote naam als wijs geer verwierf. „Ja maar", weerstreefde Bowien tje, „ik wil zo graag weten „Bovendien is nieuwsgierigheid de dochter der jaloezie", sneed ik haar de pas af, zodat in die donkere nacht voorzegde Pythagoras om zo te zeggen hand in hand met Molière langs het Noordzeestrand liep, want het was deze Franse toneelschrijver, die van 1622 tot 1673 leefde en deze waarheid als gevleugelde woorden de wereldliteratuur inslingerde NU IS de vrouw vele mannen te erg, maar van deze twee kna pen had Bowientje toch niet terug, en zo liepen wij zeker vijf minuten zwijgend langs de zee, de sterretjes en vlokjes achter ons aan strooiend als eenmaal Klein Duimpje met z'n broodkruimels deed, om der Weg Zurück te kunnen vinden. Voorbij Katwijk, iets meer in zee zo fe zien. waren de gele lichten van Scheve- ningen. De vuurtoren schoof tastend zijn uitwaaierende lichtbanen over de donkere zee, om ze vervolgens, als nergens meer toe dienend, achter zich op het land te smijtentwee bundels vlak na elkaar, dan pas weer een na zeven seconden. Bowientje en ik telden zachtjes voor ons heen en het was alsof op óns bevel het licht ter juister tijd uit het niet te voor schijn kwam en daarna, op óns ge zag, secondenlang verdween. Er was een zachte, lauwe bries, die ons recht in het gezicht woei, en wij voelden ons gezond en rijk, gaan de door deze wereld van donkerte en stilte, koersend op het van verre wenkend licht. Even drukte Bowientje zich ang stig tegen mij aan, maar het was een aangespoelde mand, die al half door het zand was bedolven. Ergens pre cies rechts van ons, ver weg op de donkere zee, pinkte een licht. Soms verdween het, om even later op te duiken. Een visser wèllicht; de lantaarn wiebelend hoog in de mast. Langs de Rijnmond kwamen wij op de boulevard. Het was kwart over één. Op een bank hebben we even uitgerust. Bowientje stak een peper munt op, ik een pijp. Onder een lan taarn stond een verlaat paartje. Hij keek haar diep in de ogen, wellicht op zoek naar de poppetjes. Zij keek terug. Peilend zijn genegenheid wel licht. Want op die leeftijd hebben de meisjes geen belangstelling meer voor poppetjes. „Kijk niet zo", vermaande Bo wientje, en discretelijk klopte ik wat as uit mijn pijp op de hak van mijn schoen. „Nu de laatste ruk", zei ik. Want- vrienden. te voet zijn wij naar Lei den getogen. T AN GS RIJNMOND en Kortenaer- straat liepen wij naar Katwijk Binnen, hetgeen ik mooier klinken vind dan Katwijk Zee. Er kwamen nu wat sterren aan de hemel en de wind ging liggen. Ergens in een huis huilde een kind, een baby'tje nog. in gedachten zag ik een slaperige vader uit bed komen en hoorde ik hem geïrriteerd met lieve woordjes zijn nazaat het zwijgen opleggen. Bezijden de brug. even voor Rijns burg. vlijden wij ons in het gras, dat vochtig aanvoelde. Een auto kwam langzaam voorbij; een jongeman zat aan het stuur, één hand om de schou ders van een meisje geslagen, aldus nijver bouwend tegelijk aan zijn toe komst en zijn levenseinde. Na een kwartier vervolgden wij onze voettocht, en, gaande door sla pend Rijnsburg en slapend Oegst geest, begon ik harop te filosoferen over al die slapende mensen, voor wie de nieuwe dag nieuwe zorgen, nieuwe verwachtingen, nieuwe ener gie, nieuwe wanhoop zou brengen Maar Bowientje was te moe gewor den, om mijn wijsheid di»»p in haar ziel te doen doordringen, en goed deels zwijgend gingen wij ten slotte door de Leidse straten, waar wij één s ontmoetten: een nachtwaker, die deuren controleerde. Het was een verrukkelijke, zenuw- ontspannende tocht En goedkoop: ttrintig cent. Voor die rol pepermunt. kachels van de school voor uitgebreid! lager onderwijs aan het Levendaal door met olie gestookte kachels; pre-advies op het verzoek van het be stuur van de Stichting Roomsch-Katho- lieke Scholen om medewerking vooi herstellen van de schade, ontstaan door brand in het vaklokaal van de school voor uitgebreid lager onderwijs aai Haarlemmerstraat 34; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van vooi zieningen in het gemeentelijk schoolgi bouw aan de Leliestraat hoek Herer voorstel inzake het verlenen van ee aanvullend voorschot op de exploitatie vergoeding ten behoeve van de Mytyl school voor Leiden en Omstreken het jaar 1958; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de eerste inrichting van de r.k.-kleuterscholen aan de Timorstraat en aan de Boshui- zerlaan, alsmede voor het vergoeden van enige kosten wegens voorbereiding van de bouw van de kleuterschool aan de Timorstraat; voorstel inzake wijziging van de ta rieven voor het gebruik van gemeente lijke gymnastieklokalen; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van een lichtdruk-apparaat; voorstel inzake het verlenen van een bijdrage ten behoeve van de restau ratie van het pand Rapenburg 42; voorstel inzake het beschikbaar stel- len van gelden ten behoeve van treffen van brandveiligheidsvoorzienin gen in het perceel Pieterskerkgracht 11; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het vernieuwen van de walmuur langs de Oude Singel, tussen de Marktsteeg en de Alkemade- voorstel inzake het stichten van een nieuwe veemarkt; voorstel om te bepalen, dat een uit- brcidingsplan, dan wel een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbe reid voor het gebied der gemeente, vattende het Schuttersveld en „Groen oord", beide met de daarbij aansluitende omgeving; voorstel tot het intrekken van hek raadsbesluit inzake onteigening vaa percelen ten behoeve van de verbreding en doortrekking van de Schutterstraat; voorstel inzake bet beschikbaar stellen van gelden voor bet dempen en rioleren van de Uiterstegracht; voorstel inzake onteigening van de Uiterstegracht; voorstel inzake bet beschikbaar stellen van gelden voor bet verbeteren van bet wegdek van de Hooigracht met bijko mende werken; voorstel inzake het aankopen van een fabrieksgebouwencomplex, gelegen tus- •n de Vestestraat en de Uiterstegracht x voorstel inzake het aankopen van een perceel weiland, gelegen nabij de Voor- schoterweg en de Trekvliet; voorstel inzake het aankopen van een perceel bouwterrein, gelegen ten oosten van de Boerhaavelaan voorstel inzake het verkopen van bouwterrein in het uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest", gelegen aan en nabij de Vijf-Meilaan, voor de bouw van een >k. kerk c.a.; voorstel inzake het verkopen van per celen bouwterrein, gelegen in het uit breidingsplan „Leiden-zuidwest", ter •eerszijden van de Willem Pijperstraat; voorstel inzake het verkopen van per celen bouwterrein, gelegen aan de Ka naal weg, op de hoek van de Roombur gerlaan; voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 18 juni 1956 inzake grondverkoop in de Rodenburgerpolder aan het Makelaarskantoor Th. Hille- naar N.V. voorstel tot het wijzigen van de be groting der gemeente voor 1958 en de begroting van de dienst voor Sociale Zaken; voorstel inzake het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Maatschappij tot levering van elek trische energie „Lugdunum", te Ter Aar; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van de aan schaffing van een dienstauto voor het openbaar slachthuis; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het stichten van een grossierscentrura voor groenten en fruit op een terrein aan de Rooseveltstraat; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het vernieuwen van de schoorsteen van de broeikassen van dc Psychiatrische In richtingen „Endegeest" ca.; pre-advies op het voorstel van het raadslid de heer S. M. Stolp inzake co- ordinatie van werkzaamheden van de Dienst voor Sociale Zaken cn van de Sociale Raad. rijnsburg Programma Oranjefeest Do Oranjevereniging heeft voor dlua- dsg 2 en woensdag 3 september een feest programma samengesteld. Dinsdagochtend worden de versieringen van de school kinderoptocht gekeurd, waarna de optocht door Rijnsburg trekt. De kinderen ontvan gen na afloop een traktatie. s Middags hebben op het gemeentelijke sportterrein aan de Noordwijkerweg schoolsportwed- strijden plaats. Voorts speelt Rijnsburgso Boys een wedstrijd tegen een nog niet be kend elftal, 's Avonds wordt een lampion optocht gehouden en verder is er een uit voering in de muziektent. Woensdag verzorgt cl? drumband van D.W.S. een reveille. Het programma voor deze dag vermeldt een wielerronde voor ngczetencn. viswedstrijden volksspelen (zoals tonnetjessteken cn ringrijden), een clubontmoeting van de wielervereniging Swift'" uit Leiden en „Spartaan'' uit Den Haag en een demonstratie-oefening de B B en het Rode Kruis. Op belde dagen wordt mei medewerking in de veilingvereniging „Flora" een ten toonstelling over de historie van Rijnsburg gehouden Puzzelrit en taptoe Op zaterdag 30 augustus wordt een puz zelrit voor auto's gehouden s Avonds heeft met medewerking van D.W.S. „Wilhelmlna" een grote taptoe plaats o'p het parkeerterrein van Flora Propaganda-avond C.N.V. De propagandabUeenkomst van 't C.N.V. was gisteravond wegens het minder gun stige weer ln een der zalen van Flora. Er werden enige aantrekkelijke films ver toond. In oktober wordt een herhaling ge geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5