erugtrekken troepen pas na afdoende maatregelen Jlieuwo £rihsrl)e (üimrant Londen waarschuwt de IJslanders Twee Schotten wandelen en liften naar Nieuw-Zeeland «I ENGELAND EN AMERIKA SCHRIJVEN V.N. Indirecte agressiebetekent oorlogzegt Foster Dulles merikaanse steun aan Euratom Koning George wilde aan Hitier schrijven Geen wedstrijd naar de maan Negerkinderen van Little Rock mogen weer naar school Over 25.000 km door 16 landen Hevige schok de directe doodsoorzaak tin DAG 19 AUGUSTUS 19S8 ^HJREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. DVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertig*»* jaargang no. 11340 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tonhttstirf) is abr&Dtii piyo »n ieaSntipoft" Gevangen in een verzengende woestijn Zie pag. 4 GELAND EN DE VERENIGDE STATEN hebben beloofd, dat zij hun Iroepen uit Jordanië en Libanon zullen terugtrekken. De twee landen overeenkomstig verzoek van de Algemene Vergadering inwilli- )e voorwaarde is echter, zo schrijven de Amerikaanse en Engelse mi- van buitenlandse zaken in gelijkluidende brieven aan de voorzitter Ie Algemene Vergadering, dat de door de Verenigde Naties getroffen regelen het behoud van de vrede in het Midden-Oosten garanderen. :ullen de troepen worden teruggetrokken wanneer de regeringen van i Jordanië hierom vragen, inhoud van de brieven van de ministers Dulles en Selwyn Lloyd werd iliceerd kort nadat Canada, Noorwegen, Columbia, Denemarken, Li- Panama en Paraguay een resolutie hadden ingediend, waarin secre- generaal Dag Hammarskjöld wordt gevraagd naar het Midden in te gaan om daar de wereldvrede te bevorderen is in deze resolutie voor een plan van president Eisenhower de economische ontwikkeling e Arabische landen opgenomen, restelijke kringen was men gister mening dat de resolutie ver- lijk wel de vereiste meerderheid derden van het aantal stemmen halen. Overigens komt de resolutie erder dan donderdag in stemming, niet minder dan 35 sprekers er me van gezegd hebben en de wijzigingen hebben voorgesteld, rmoedelijk zullen de Latijns- Amerikaanse landen zich van stem ming onthouden. Wat de Verenigde Arabische republiek zal doen is nog niet zeker. Foster Dulles zou van plan zijn Kairo over te halen zich van stemming te onthoudep. De houding van de communistische landen staat wel vast. De Russische mi nister van buitenlandse zaken. Gromyko, heeft gisteren tenminste gezegd, dat de resolutie voor de communistische landen onaanvaardbaar is. Door de Arabische landen is de resolutie, zo werd verklaard, ;t gemengde gevoelens" ontvangen Intussen begint het er meer op te lijken, dat toch een topconferentie gehouden zal worden over het Midden-Oosten tussen inisters van buitenlandse zaken van de grote mogendheden. Secretaris-gene raal Hammarskjöld beijvert zich nog steeds, een dergelijke conferentie te I DAG HAMMARSKJÖLD weer op pad? Amerikaanse Senaat heeft gisteren wetsontwerp aangenomen inzake fi- lèle hulp van 328 miljoen dollar aan torn voor de verwezenlijking van een ttmma voor de bouw van kern- jiecentrales. Tegen 1961 zouden deze »les een produktiecapaciteit van ■■4oen kw per jaar moeten hebben. jovereenkomst over dit project werd ti j.l. tussen de Ver. Staten en Eura- te Brussel ondertekend. De Ameri- le bijdrage aan het Europese kern- peprogramma zal, behoudens be- Itiging door het Huis van Afgevaar- p als volgt zijn: In lening van 135 miljoen dollar aar I Export Import Bank, als aanvulling I m de 215 miljoen dollar door Eura- tn beschikbaar gesteld voor de bouw [Europa van zes kernreactors. in eerste gift van 3 miljoen dollar or de voorzetting van het onderzoek- »rk op het gebied van de industriële Irnenergie. De totale bijdrage van i Verenigde Staten op dit gebied be- tot voor de komende 10 jaar 50 mil- en dollar. Een zelfde bedrag wordt pr de zes landen beschikbaar gesteld, ■middellijke levering van een eerste pveelheid van 9.000 kilo ura Bn een totale hoeveelheid •000 kilo) ter waarde van 100 miljoen Slar. Dit bedrag zal in tien jaar be- ■ld kunnen worden. garantie van 90 miljoen dollar lor de kwaliteit van de kernbrand- M. die door de V.S. aan Euratoir l)rdt geleverd. tolderden ontslagen bij Aviolanda lolanda te Fapendrecht heeft gistei 211 arbeiders ontslag aangezegd ir »nd met het feit, dat eind novembei hein december een einde komt aan d< r van Iluntcr-vliegtuigen en er voor I geen nieuwe bestellingen te ver hen zjjn. De ontslagtermijn is drie Iden eind i eerder is kantoor- en fabriekspi tl onslagen. In 1955 kwam de serie- van Hawker-Hunters op volle gang. pbriek beeft Ironisch bestuurbare vliegtuig AT-2L Dordrecht maakt zich klaar voor een belangrijke dag. Op vrijdag 5 september zal H.M. de Koningin de nieuwe industrie haven officieel openen. Aan de steiger links op de achtergrond zal de Vorstin met een boot van de gemeente arriveren om er de openingsplechtigheid te verrich ten. De haven zal toegankelijk zijn voor tankers tot 12.000 ton. ganiseren. Vandaag zou de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville in New York aankomen. Zoails bekend vond Parijs de problemen niet ernstig genoeg om zijn minister van bui tenlandse zaken naar New York te laten De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles heeft gisteren weer een particulier onder houd gehad met zijn Russische col lega Gromyko. Ook de Engelse mi nister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyd, sprak met de Russische minister van buitenlandse zaken. Over het besprokene is niets bekend geworden. Het enige nieuws wat de zitting van de Algemene Vergadering opleverde was. de Jordaanse afgevaardigde Rifad, terugkwam op zijn opzienbarende ver klaring van vorige week, dat zijn iand :egen de aanwezigheid van een politie macht van de V.N. of van waarnemers in zijn land gekant was. Gisteren zei Rifai, dat zijn regering geen enkel bezwaar heeft tegen de hulp van de Verenigde Naties om de huidige crisis te boven te komen. Indirecte agressie Terwijl de Algemene Vergadering gis teren bijeen was, heeft Foster Dulles in een toespraak tot oudstrüders in New York gezegd, dat dc Verenigde Naties „indirecte agressie" moeten bestrijden. Als men deze agressie zou toestaan, zal er een oorlog ontstaan nog veel ramp zaliger dan de tweede wereldoorlog. Minister Dulles omschreef „indirecte agressie" als het aanstoken tot een bur geroorlog of het ondermijnen van een regering in het buitenland. Al te vaak neemt men maar aan, dat zolang legers niet openlijk grenzen overschrijden, de zaak wel gezond is. „Maar", waarschuwde Dulles, „als indirecte agressie wordt toe gelaten als wettig middel voor het voeren van internationale politiek, dan zijn de kleine landen ten dode Opgeschreven en komt de wereld in een constante chaos en een oorlog terecht." Brits kabinet was ertegen IJET HEEFT IN 1938 weinig gescheeld of Adolf Hitler zou een brief hebben ontvangen van wijlen koning George VI: van „ex-soldaat tot ex-soldaat", om een dreigende oorlog af te wenden om de jeugd van Duitsland en Engeland de verschrikkingen van een nieuwe oorlog te besparen. Dit vorstelijke voornemen is nooit in -een daad omgezet, omdat het Britse kabinet er tegen was. Koning George had in september 1939, toen Neville Chamberlain aftrad, graag Lord Halifax als minister-president willen hebben. Ook dat ging niet door en Winston Church ill nam de leiding van de Britse oorlogsvoering in handen Later werden de koning en de („Bloed, zweet en tranen") minister-president dikke vrienden. De koning heeft vaak een zeer ingrijpen de rol gespeeld in 's lands zaken, aldus is gisteren gebleken 41* onthullingen nan de Britse historicus Wheeler-Ben nett, de officiële biograaf van de in 1952 overleden vorst. Bennett heeft toegang verkregen tot de dagboeken van de koning en ondervond van de koninklijke familie veel mede werking bij het schrijven van zijn blo- De biografie geeft vooral een aangrijpend beeld van de troonsafstand van ward VIII. Op het eerste gezicht zou zeggen: een bakker, die zijn oprolt om aan het we i met zijn trog-m-mo c ring. In werkelijkheid toont de foto echter een Amerikaanse ■aketdeskundige en het belang rijkste deel van de maanraket, die ■ondag ontplofte. Het vreemde gevaarte is de „payload" raket; het herbergt alle m ringsinstrumenten. De fo- genomen even voordat de „payloaH" werd aangebracht in het projectiel. Amerikaanse geleerden hebben met nadruk verklaard, dat zij geen wedstrijd de maan met de Russen willen aan gaan. Mogelijk zullen de Russen de vol gende maand een dag eerder dan de Amerikanen een raket naar de maan Ook de Russen schijnen niets voor een dergelijke wedstrijd te voelen. Zij hebben zich niet laatdunkend over de Ameri kaanse mislukking uitgelaten. Op het tiende congres van de Astrono mische Unie in Moskou zei mevrouw Anna MasewMaj: „Een mislukking in de wetenschappelijke wereld is altijd Jam mer en gaat ons allen aan". En A. V. Severny, de directeur vac observatorium op de Krim verklaarde: „De eerste poging is altijd de belang rijkste." De directeur van het Poulkovo Obser vatorium in Leningrad wenste elk land, dat een raket naar de maan wilde den, veel succes. HET Amerikaanse Hof van beroep te Sint Louis heeft de autoritei ten van de middelbare school te Little Rock gelast de opheffing van de rassenscheiding voort te zetten. Het hof besloot met zes stemmen te gen één de uitspraak van de districts- rechter Lemley te Hope (Arkansas) te vernietigen. Deze had onlangs be sloten dat de integratie op de mid delbare school in Little Rock voor twee en een half jaar moest worden opgeschort. Ook in Nederland komen de „raket clubs" in de mode. Het spel is niet altijd zonder gevaar, en daarom vond de politie van Purmerend het maar beter dat de Eerste Neder landse Raketclub haar experimen ten in de clubschuur staakte. Wat spijtig volgden de twee leiders van de club het bevel op. Tony Gons (14 jaar) nam de boeken onder zijn arm en Flip Mollema ontfermde zich over de laatst gebouwde tweetrapsraket Moskou vist in troebel water ENGELAND heeft IJsland er gis teren voor gewaarschuwd dat zijn treilers door oorlogsschepen zul len worden bewaakt tegen een even tueel optreden van de IJslanders bin nen hun nieuwe twaalf-mijlszone. De zegsman van het ministerie van bui tenlandse zaken, die dit in Londen bekendmaakte, voegde er echter aan toe dat Engeland nog steeds hoopt op In Haarlem woedt een melkoorlog Melk wordt drie cent goedkoper verkocht Sinds gisteren woedt in Haarlem een melkoorlog, doordat het melkstandaardi- sat ie bedrijf „De Sierkan" besloot een gedeelte van het 12 jaar geleden opge heven distributie-apparaat weer op te richten. Zij deed dit om zeven melkslij- ters te beconcurreren, die een deel van produktie betrekken van de Aals- meerse Melkcentrale te Uithoorn. De Sierkan en met haar de melkinrich ting De Landbouw, die door een belan gengemeenschap met haar is verbonden, koopt produkten in de wijken van d« 7 melkslijters tegen een prijs die gemid deld 3 cent per liter lager ligt dan di ot dusver geldende prijzen. De directies ran de twee Haarlemse melkinrichtingen stellen, dat een verbetering van de slij tersmarge niet ten koste moet gaan die van de fabrieken en dat de klant de keuze moet worden gelaten vai produkten, die zij afneemt. De melkslijters en hun organisaties zijn daarentegen van mening dat zij gedwongen kunnen worden de melk bij bepaalde inrichtingen te betrekken dat bovendien de klant de keuze w< gelaten, omdat zij én van de Uithoorn- se fabriek èn van de Haarlemse bedrij ven kan betrekken. Inmiddels hebben de beide bedrijven geweigerd aan de betrok ken slijters te leveren. Door deze ontwkkehng wordt de melk- sanering in Haarlem bedreigd. (Van een onzer VLTAAR WILT u naar toe?" vroeg de vriendelijke automobilist, die vanmorgen op de grote weg naar Utrecht voor de twee liftende jonge lui stopte. ,Naar Nieuw-Zeeland", zei de een. zonder een spier te vertrekken. Even knipperde de bestuurder met zijn ogen. „Naar eehh.... wat?" vroeg hij. „U bedoelt zeker eehh....!?" „Nee", verduidelijkte de andere jon geman, „we liften naar Nieuw- Zeeland". „Nou, stapt u dan maar in", sprak hij ten slotte lakoniek. „Ik ga naar Nijmegen en dat ligt ongeveer in die richting." En even later snorden ze de rijks weg op Bob Smith en Richard Stewart heten de jongelui, die lopend en liftend Nieuw-Zeeland gaan. Bob. die 26 is komt uit Londen en heeft al een aantal jaren in Nieuw-Zeeland gewoond. De 22-jarige Richard woont in het Schotse plaatsje Perth. Als een ware zoon van zijn land draagt hij de kilt van de bergbewoners; en om zijn middel hangt de lederen buidel, waarin hij de voorwerpen gewoonlijk mee draagt die mannen-met-broeken ergens anders opbergen. Met honderd pond bagage en honderd Engelse ponden aan geld de man, zijn ze verleden week uit Schotland vertrokken Het geld hebben ze nog, maar de bagage meer. In België al kwamen ze tot de ontdekking, dat honderd pond wel wat veel is om in een rugzak mee te sjouwen De helft ervan stuurden ze naar huis te rug en ze zijn er niet rouwig om. Want niets is prettiger dan licht reizen als men een verre tocht maakt, CONDITIE Het plan om naar Nieuw-Zeeland te liften is niet zo maar in een wilde bui op gekomen. Samen dienden ze twee Jaar in de Scots Guards, waar ze zich terdege op deze avontuurlijke tocht hebben voorbe reid. Over kaarten gebogen werd de route uitgestippeld. Over land gaan ze naar Singapore, en vandaar per boot naar Australië Ze rekenen erop, een paar maanden in dat land te moeten werken om de laatste oversteek naar Nieuw-Zet- iand te kunnen maken. Maandenlang hebben ze getraind om lichamelijk in conditie te ztjn. want de tocht zal veel van hun uithoudingsvermo gen vergen en het pad zal niet altüd ov i gaan. eeds enkele malen eerder heeft m geprobeerd liftend naar Singapore te k zeggen Bob en Richard. „Maar t oe is dat nooit iemand gelukt. V hopen de eersten te «Un." EEN JAAR De afstand, die zij te voet en liftend oeten afleggen is bijna 25.000 kilometer De tocht zal hen door 16 verschillende lan en voeren en In sommige streken zijn de ■egen zo slecht, dat er van verkeer nau welijks sprake is. Daar zullen ze dus moe ten lopen en de vermageringskuur, die ze hun rugzak lieten ondergaan zal dan zeker zijn nut blijken te hebben. Ze heb ben nu alleen het hoogst noodzakelijke bij zich. Stevige schoenen, kookgerei, een ny lon tent en een paar goede slaapzakken behoren tot hun uitrusting. En bovendien hebben ze een lijst ln hun zak. Een lange lijst met vele namen en adressen van Britse kennissen, die ln de landen wonen waar ze door trekken. En als zij eens een nacht ln een comfortabel bed willen slapen of wat op verhaal wil len komen, zal die lijst goed van pae ko- Binnen een jaar hopen ze in Nieuw-Zeeland te zijn. Met een beet je geluk zal dat wel gaan. Toen ze vanmorgen hun eerste lift te pakken hadden, gingen ze in ieder geval een eindje in de goede richting. Want alle beetjes helpen, als men ver moet reizen een vreedzame oplossing van het ge schil. Zoals bekend zal IJsland op 1 septem ber een nieuwe wet in werking stellen krachtens welke zijn visserijgrenzen var vier op twaalf mijl worden gebracht. En geland, dat veel belang heeft bij het vis- gebied onder de IJslandse kust, erkent deze eenzijdige maatregel niet en de enigheid dreigt uit te lopen op een wapend conflict tussen de beide N.A.V.O.- landen. De IJslandse (communistische) minister van visserij, Ludvik Joseffsson, verklaar de gisteren in Kopenhagen dat IJsland het gebruik maken van geweld als een „ge wapend optreden" zal beschouwen. Oost- Duitsland heeft de minister een hart on der de riem gestoken, door de twaalf- mijlszone te erkennen. Ook Moskou heeft zich in het conflict gemengd. In een radio-uitzending werd gezegd dat Engeland een krachtige vloot, onder andere bestaande uit een torpedo- bootjager en fregatten alarmeert om op te stomen naar IJsland. De radio zei verder: „Alsof de voorbeelden van Libanon Jordanië niet voldoende zijn. geeft Enge land nu dit prachtige "oorbeeld, hoe het de rechten van kleine landen eerbiedigt..." „De IJslandse vlsultvoer levert 95 pro cent van de inkomsten van het land op. Het heeft maar 168,000 zielen en slechts een handvol schepen voor de kustverdedi ging Macht is recht volgens de Britse ka nonneerboot-diplomaten". zo besloot radio -Moskou. Onderzoek naar aardverschu iving in Brunssum Het terrein bij Brunssum, waarop zon dag een aardverschuiving is voorgeko- men die een paard het leven heeft ge- kost, is thans over een oppervlakte van ongeveer drie hectare voor het publiek gesloten. De politie houdt er toezicht tot dat vastgesteld zal zijn waardoor de grondverschuiving werd veroorzaakt, en of er nog verder gevaar dreigt. Aangezien het hier gemeentelijk ter rein betreft, zal de gemeente Bruns sum waarschijnlijk experts verzoeken een onderzoek in te stellen naar moge lijke verdere veranderingen in het aard oppervlak ter plaatse. In hoeverre de verschuivingen van zondag en die van vier jaar geleden in deze streek even tueel veroorzaakt zijn door werking van mijngangen in de aardbodem zal even-' eens door technici onderzocht moeten worden. stelling, toen negerkinderen verhinderd werden de school te bezoeken. President Eisenhower stuurde parachutisten naar de stad om de orde te herstellen. In de overweging van het vonnis wordt onder andere gezegd: de kwestie komt kennelijk hierop neer, of openlijk publiek verzet, waaronder massaprotesten, vol doende reden zijn om een order van de federale rechtbank, waarin het schoolbe stuur wordt opgedragen de Integratie- plannen door te voeren, van onwaarde te maken. Wij menen, dat in de Verenigde Staten nog niet het tijdstip is aangebroken, dat een uitspraak van een federale rechtbank verwaterd kan worden, naar aanleiding van onwettig en heftig optreden van in dividuele burgers, die 't hiermee niet eens zijn, aldus de overweging van het federaal hof. Het enige lid van het rechtscollege dat tegenstemde, de federale rechter Archi bald Gardner, meende, dat het schoolbe stuur. zowel bij het opstellen van het In tegratieplan, als bij de pogingen deze plannen uit te voeren, naar eerlijke over tuiging heeft gehandeld. Omtrent de uit spraak van de districtsreohter Lemley merkte rechter Gardner op, dat deze uit spraak meer gebaseerd was op de wer kelijk bestaande toestanden, dan op theoretische overwegingen. Het verwerpen van de uitspraak van rechter Lemley kan 'n nieuwe crisis aan het begin van het schooljaar in septem ber tot gevolg hebben. JURY TE GALWAY: De Jury te Galway heeft na het rerech- tel(jk vooronderzoek formeel vastgesteld, dat de 99 Inzittenden van de KLM-supcr- constellation Hugo de Groot om het leven zijn gekomen door een veelheid van ver wondingen als gevolg van een zeer hevige schok. Er is geen bewijsmateriaal voor handen, waaruit de oorzaak van deze schok zou kunnen blijken, aldus de Jury. De uitspraak van de jury, gedaan aan het slot van de gerechtelijke zittingen, waarbij verklaringen van artsen, technici en functionarissen werden aangehoord, is hoofdzakelijk gebaseerd op verklaringen van dr. Kennedy, patholoog te Galway en docent aan de plaatselijke hogeschool. Volgens de Ierse patholoog zijn een deel van de verwondingen ontstaan, terwijl het hart nog klopte. Er waren geen inwendige of uitwendige tekenen van dood door ver drinking. Hieruit kan geconcludeerd wor den, dat de slachtoffers onmiddellijk zijn omgekomen toen het toestel van grote hoogte op het water viel. Dr. K. Vaandrager, hoofd van de me dische dienst van de K.L.M., heeft ver klaard het in beginsel met het rapport van dr. Kennedy eens te zijn. Het rapport zegt. dat het belangrijkste type verwonding door een hevige schok moet zijn toegebracht aan gezicht, borst en onderbuik. Fracturen aan schedel, ge zicht en ribben werden bij alle slachtof fers aangetroffen. Werkelijke brandwon den kwamen niet voor en schadelijke gas sen zijn niet ingeademd. Van vele licha men was de schedel van het voorhoofd naar achteren geheel verbrijzeld of ont brak helemaal. Ook lagergelegen ledema ten waren deerlijk verminkt. Dit alles wijst op een zeer heftige beweging, aldus dr. Kennedy De Jury heeft zijn conclusie kennelijk sober gehouden, om geen afbreuk te doen aan het technische onderzoek door de Rijksluchtvaartdienst van de KLM dat nog van alles kan opleveren. Enkele buien De Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnige perioden, maar tijde lijk ook enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost zuidwest. Over het alge- VB> meen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 20 augustus: Zon op: 530 uur onder 19.5 uur. Maan op: 12.29 uut onder: 22-20 uur. HET WEER CV EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur !tl Berlijn Prsokfon iïti ozo ONO windstil VNO windadi

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1