Reclame, schoonheid en bloemen gaan hand in hand Floras Bloemenpracht aan Zee Verblijdend hoge kwaliteit van het corso van Katwijks V reemdelingenverkeer MFUWE LEIDSCHF. COURANT 6 MAANDAG 18 AUGUSTUS 193 Z ATERDAGMIDDAG half drie in de Marinus Poststraat in Valkenburg. Vorsend kijkt een politieman de wat bochtige straat in, zijn horloge raadplegend. Het is tijd voor het corso, maar de jury is nergens te vinden. De heren zijn het nog niet eens over de toe te kennen prijzen en 't is nu een maal niet leuk, wanneer de mensen langs de route niet hun eigen mening met die van de jury kunnen vergelijken. „Dan maar wachten met de prijzen tot het raadhuis van Katwijk", oppert een officiële heer met een fraaie rozet. Maar zijn collega's willen er niet van horen. En het corso vertrekt, een kwartier te laat. De foto's van dit corso zij alle van onze Katwijkse foti graafde heer D. Kruyt. gingen startte het corso voor de tv4 maal, versterkt met nog enige wagenj de Parklaan. Een uitgebreide tocht 1 het zeedorp naar de Laan van Nj_ Zuid vormde een waardig slot vaf deel van de dag. al komen de kleuren- de bloemen en de rangschikking daatj bij kunstlicht lang niet zo goed u:i overdag. Maar toch: zo'n schouwsp/ avond heeft een eigen bekoring, dat de initiatiefnemers èn de gasten graag zullen willen missen. n Aan de rand van de duinen, tegen de statige Oude Kerk, ging later o( avond een knetterend vuurwerk de in, de klap op deze geslaagde corso-rt, Wij zijn verwend met corso's in ons land, en speciaal in onze omgeving. Bollenstreek, Aalsmeer, Rijnsburg, het kan niet op. En na een jarenlange kijkersroutine is het publiek ook niet zomaar tevreden te stellen, o neen, wie er met de pet naar gooit, kan slechts op misprijzingen rekenen. Natuurlijk kan men aan het corso, dat zaterdag door Valkenburg naar de beide Katwijken trok en dat het in de avonduren nog eens dunnetjes overdeed, niet dezelfde eisen stellen als aan de eerder genoemde bloemen- stoeten. In de eerste plaats is een organisatie als de V.V.V. Katwijk niet een lichaam, dat maar kwistig met de bloemen, en met de guldens, mag rondstrooien. Maar dat is ook niet nodig. Het corso toch was vooral bestemd voor de badgasten, en die zijn nog niet zo corsomoe als som mige Nederlanders. Bovendien: schoon heid behoeft niet schuil te gaan in mas saliteit alleen; kunstig gerangschikt* bloemboeketten kunnen van evenveel schoonheidszin getuigenis afleggen, als welke weelderige praalwagen ook. Blikvanger Maar keren wij terug naar de stoet van zaterdag. Eenenveertig nummers telde het programma; dat is geen kleinigheid Voorop, natuurlijk, de Harmonie van Valkenburg ln haar donkerblauwe uni formen met zilveren epauletten. Daar achter een stemmige zwarte auto, ver sierd met witte dahlia's, en daarin het bestuur van de volijverige V.V.V., dat terecht de borst wel wat mocht opzetten Als de blikvanger in deze Inleiding kwam een open landauer opdraven, twee schimmels met fiere pluimen op de kop. en In de wagen de Kalwtjkso bloemenkonlngin, gebuid In een ge waad dat erg veel leek op hermelijn, en getooid met een kroon waarin levensgrote namaak-robijnen schit terden. WIJ hadden graag enige woordjes gewisseld met deze Jonk- Zeer reel werk had een melk- bedrijf te Katwijk aan den Rijn van zijn inzending gemaakt. Op de eerste van de twee wa gens prijkte een opgezette koe, alsmede een boerenechtpaar, dat hardnekkige pogingen deed het dier nog enige melk te doen geven. vrouwe, maar zjj was ons in de Varke- visserstraat In Katwijk net te vlug af. De koningin verdween In het pand Vuurbaakplein 1, konden wij nog net vaststellen. De Katwijkers hebbeta dan in leder geval een spoor om te volgen, voor het geval iemand op de robjjnen- Jacht wil gaan. Met en zonder reclame De personenauto's in het corso konden in twee klassen worden verdeeld, die met, en die zonder reclame. De reclame overheerste, maar vaak was deze op bij zonder kunstzinnige wtjze in de bloe- menochikking verwerkt De wagen van een slagerij bijvoorbeeld uit Katwijk aan Zee oogstte veel lof voor de originele opzet met het edele hertje tussen de bloemen op het dak. Maar ook de vrachtwagens lieten zich niet onbetuigd. WIJ zagen bijvoorbeeld een om de haard geschaard gezin, met aan de voeten van moeder en kinderen een uitstalling brandstoffen die grote be loften voor genoeglijke uurtjes inhoudt Dan kwam de Harmonie Katwijk, we derom in blauwe uniformen gestoken muzikanten, maar met gouden epaulet ten. In Katwijk aan den Rijn speelde het korp6 „Door zand en heide", konden wij met een vluchtige blik op de muziekbla den vaststellen. Het korps werd gevolgd door de in witte jurkjes gestoken meisjes van de Sportvereniging Katwijk aan den Rijn, geflankeerd door wat grotere meiskes, die uit volle manden kwistig links en rechts bloemen uitdeelden. De gymmeisjes torsten om halve hoepels gewonden witte en rode bloe men, een bijzonder levendig onder deel van de stoet. Trouwens, wat nu volgde vonden wij de geestigste vondst van het corso: twee ponywagens, in de ene een reisgezelschap in kledij uit ver vlogen eeuwen, en in de tweede een boerenechtpaar in zakformaat, dat ieders hart vertederde. Zeer terecht kende de jury aan dit geheel de eer ste prijs toe in de afdeling „Overige groepen en rijtuigen". Het kon niet op met het door paarden voortbewogen rijdend materieel. Een enorme gele reiswagen had als inhoud de accordeonclub W.I.K. en de in boeren kostuum gestoken dames en heren wilden wel spelen en konden het ook. Zin voor schikken Met ere moet de in deze afdeling mee rijdende personenauto met reclame van een Katwijkse firma worden genoemd. Met zeer veel fantasie en kunstzin was hier het reclame-element verweven met zin voor bloemschikken, met als beloning de eerste prijs in deze afdeling. Een verzekeringsbedrijf uit Wassenaar had het gezocht in de realiteit Een enor- men kraanwagen, met toefjes bloemen versierd, hief boven de hoofden van het publiek een deerlijk toegetakelde limou sine uit als een levende waarschuwing, dat ongelukken ln een klein hoekje zit ten. Het autowrak was niet versierd, want in dit corso werden geen vlaggen op modderschuiten toegelaten. Zeer veel werk van z(jn inzending had een melkbedrjjf gemaakt, dat maar liefst twee wagens de weg had opgestnnrd. Op de eerste, een praal wagen, prijkte een koe, voor de vei ligheid voor deze gelegenheid maar opgezet, en een boerenechtpaar, dat hardnekkige pogingen deed het dier alsnog enige melk te ontlokken. Een wagen die het erg goed deed. Op de tweede wagen reed een enorme melk bus mee, geflankeerd door kratten melkprodukten. Bij het raadhuis van Katwijk voegde zich hierachter met vliegende vaandels en slaande trom het korps U.N.I. uit Kat wijk aan Zee, de uniform getooid met rode anjers. Een fraaie auto van een ver zekeringsbedrijf uit Rijnsburg verwierf Ponywagen met boerenecht paar in zakformaat, dat ieders hart vertederde; met de andere ponywagen (reisgezelschap), een eerste prijs. Uitslagen Een praalwagen van de Bak kersvereniging Katwijk aan Zee muntte uit door goed-ge- etaleerde broden. De jonge bakkertjes echter zullen deze middag wel niét aan warme ovens hebben gedacht! met haar crème gladiolen een tweede prijs. Een praalwagen van de Chr. Mid denstandsvereniging uit Katwijk was wel erg mooi van opbouw, maar miste o.l. wel wat aan levendigheid door het bijna geheel ontbreken van „levende have". Een schoenenhandel uit Katwijk aan Zee had van een personenauto iets heel fraais gemaakt, met sierlijke dames schoentjes tussen wolken bloemen. Glimlachen maar Bewondering hebben wij gehad voor de jeugdige bestuurster van de mooiste auto van het corso, aldus het jury-oordeel, een crème Engelse sportwagen van een gara gebedrijf uit Valkenburg. De glimlach, die deze automobiliste bij het vertrek uit Valkenburg toonde, was bij het eindpunt in Katwijk aan Zee nog even gaaf als in het begin, voorwaar een hele prestatie. De rode anjers deden het uitstekend tegen het crème van de lak. En daar kwam in de verte, achter een haard op een vrachtauto en nog enige reclamewagens, D.V.S. uit Katwijk aan Zee aanmarcheren, dat zich ook bij het raadhuis in het corso had gevoegd. Het vrouwelijke element speelt een grote rol in dit muziekgezelschap, een zeldzaam verschijnsel in ons land. Hoe fris en hoe ferm marcheren en musiceren deze meis jes en haar mannelijke collega's' Het slot naderde alweer. Een geen regenspetters pracht van een praalwagen met een in dekens gehulde trekker noteerden wij van een manufacturenhandel in Katwijk aan Zee. Een boertje en boerinnetje op een rustiek bruggetje, met als achtergrond een draaiende molen; de vele Duitse gasten in Kat wijk raakten er niet over uitgepraat. „Es war zauberhaft, entzückend, rei zend", om een paar van de uitroepen door te geven die ons om de oren fladderden op de boulevard, die eens zo deerlijk door hun landgenoten is gehavend maar in nieuwe glorie is herrezen. Een praalwagen van de Bakkersverenl- ging Katwijk aan Zee muntte uit door goed geëtaleerde levensgrote broden, ge honoreerd met een derde prijs in deze afdeling. Bijzonder goed uit de bus kwam de wandelsportvereniging Amicitia uit Kat wijk aan Zee, voorafgegaan door een zwarte, met rode pompondahlia's versier de personenauto, met in de bloemen ver borgen de in wandelfestijnen veroverde trofeeën. Smaakvol en zeer goed van op bouw, een eerste prijs. De grotendeels uit meisjes bestaande drumband D.W.S. uit Rijnsburg leidde de slotfase in. Frisse rode bolero's boven wit-hlauwe uniformen, een lust voor het oog. Een heel goede reclamewagen van een Katwijks eethuis, bekroond met de twee de prijs in deze afdeling, en een bijzon der aardig geheel in de afdeling „overige gfocpcn" van G. Haasnoot besloten het corso, dat wel een bewolkte lucht, een straffe wind en een bulderende zee, maar de badplaats op- Praalwagens eerste prijs Fa. t maat's manufacturenhandel te Kak aan Zee; eerste prijs Fa. Paridonf Hoop", Katwijk aan den Rijn; tw| prijs: Chr. Middenstandsvereniging I wijk; derde prijs: Bakkersveren| Katwijk aan Zee. Personenwagens: eerste prijs delsportvereniging Amicitia. Katwiji Zee; tweede prijs D. Verhaar, EJj burg; derde prijs Coöp. Raiffeisenlj. Katwijk aan Zee; vierde prijs I Willemsen, Rotterdam. Personenwagens met reclame: ej prijs a. Van den Anker, Katwijki Zee; eerste prijs Fa. P. Noorderu Katwijk aan den Rijn; tweede prih fa. P. Zuyderduyn. Katwijk a. Zee; tl de prijs Schoenhandel Krijn Haas» Katwijk aan Zee; tweede prijs fc eethuis, Kat&ijk aan Zee; derde pril Slaigerij Krijn Hoek. Katwijk aan j, vierde prijs fa. Van den Anker, Ka| Reclame-vrachtwagens: eerste pril Jan van Rijn, Katwijk aan Zee; twt prijs Davo haardenfabriek. De vet Overige groepen: eerste prijs mevi Van der Plas, Katwijk aan Zee; t\rt prijs G. Haasnoot, Katwijk aan Zt Mooiste wagen van het corso: Ga Poot, Valkenburg. De jury bestond uit de heren H. Eti Leiden, C. Kriest, Leiden, en A. Zr bergen, Rijnsburg. I Deze praalwagen was van eel manufacturenhandel in Kati wijk aan Zee. Een boertje et een boerinnetje op een rustiej. bruggetje met als achtergroiy een met dekens „gegarneerdé draaiende molen. f Een geestige vondst in Katwijks corso, een ponywagen met een reis gezelschap in kledij uit vervlogen eeuwen. De jury kende er een eerste prijs aan toe in de afdeling „overige groepen en rijtuigen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6