Ilicumc gtihsdfe GTounml KLM-TOESTEL WORDT VERMIST Amerikaans plan vindt goede weerklank Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Met 99 personen aan boord onderweg naar Canada Sinds half vijf vanmorgen geen radiocontact meer \ullen grachten van Ikmaar verdwijnen? Jnrust aan de Indiase grens Vier doden bij noodweer in Oostenrijk Brits disconto verlaagd Ontwikkeling van de Arabische landen Ook in Kairo instemming ili PONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11336 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken i$ pbdkwt! in ttggenspott" In Griekenland wint het EVANGELIE Zie pagina 7 i acht (I ALKMAAR staan grote dingen te ge beuren als een plan tot sanering, dat li de gemeenteraad is toegezonden, wer- ;heid wordt. De meeste grachten i volgens dit plan worden gedempt p ruimte te bieden voor brede nieuwe r de mooiste gracht, de Mient, stelt j stedebouwkundige adviseur, prof. dr. leger Bruin, een noord-dwarsweg voor, I de drukste straat van de hele stad I worden. De straat loopt langs Alk- ;st gefotografeerde gebouw, Waag. De bebouwing in de oude bin- tad wil de professor laag houden, de rand mogen wel enige toren- n verrijzen. De roem van het kterdamse groothandelsgebouw is ook I de Kaasstad doorgedrongen, want bij Ttiesebrug denkt men een groothan- fctagebouw van Alkmaarse afmetingen te dom verrijzen, compleet met 'n garage, die onder de weg doorloopt. De Paarden- het Canadaplein moeten ver- n elders in de stad moeten nieu- l parkeerruimten worden aangelegd, fc de omgeving van de Grote Kerk zijn grote gebouwen geprojecteerd: pouwburg, postkantoor, landbouwhuis, i bedrijfsgarage. De rijks-h.b.s. t de brandweerkazerne moeten daarvoor verdwijnen. Naar de mening van prof. Bruin zouden slechts weinig panden van historische en architectonische waarde geofferd moeten worden. Het collega van B. en W. is het in grote trekken eens met het plan, dat in vember in de raad wordt behandeld. Nederlander benoemd bij Euromarkt Dr. A. M. F. Smulders, plaatsvervan gend hoofd van de hoofdafdeling ii dustrialisatiepolitiek van het Nederland: ministerie van economische zaken, is b noemd tot hoofd der afdeling industriële vraagstukken bij de commissie vai Europese Economische Gemeenschap te Brussel. Binnenkort raket in de richting van de maan ;De Amerikaanse luchtmacht treft het proefterrein te Cape Cana- al in Florida voorbereidingen het lanceren van een raket in richting van de maan. raket, die zestig uur nodig zal a om in de buurt van de maan te i, is voorzien van een foto-elek- apparaat, dat opnamen van het tanoppervlak kan uitzenden. Om de ptrekkingskracht van de aarde te prwinnen, zal de raket een snelheid n ongeveer 40 000 km per uur moeten reiken. De raket zal uit vier trappen i juiste datum van de lancering is niet bekend. Aanvankelijk werd ge- feld, dat de raket zondag het heelal in gaan. Maar dit onjuiste bericht, zo 1 officieel verklaard, heeft de auto ten te Cape Canaveral in grote ver enheid gebracht. kan de grens tussen India en Pakistan de laatste dagen in totaal tien Pakis- n doodgeschoten. Onder de slacht ers bevonden zich twee leden van de Mie heeft Pakistan de schuld van de kisten gegeven. Pakistaanse troepen Wen in het gebied van Dawki het ak- °rd het vuren te staken geschonden bben door het vuur te openen op een ütiepost en op het dorp Dawki. I De Hugo de Groot is een toestel I van het type zoals het hier boven afgebeeld is. Zoavo helpt ons niet tegen Indonesië TN GEVAL van een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Gulnea zal de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie niet tussenbeide komen, aldus heeft de secretaris-generaal dier organisatie, Nai Pote Sarasin verklaard te Melboui waar hij besprekingen voert met Austra lische militairen. Wel zouden de strijd krachten van de Zoavo tussenbeide komen bij een Indonesische aanval op Aui lisch Nieuw-Guinea, zeide hij. Wat de versterking van de Indonesische luchtmacht met Russische vliegtuigen be treft, was hij van mening, dat de Indo nesiërs niet de bemanningen voor deze vliegtuigen hebben en dat opleiding langdurige kwestie is. uitgegeven voor het K.L.M.-toestel Hugo de Groot, met 99 personen aan boord onderweg van Shannon in Ierland naar Gander op New Foundland (Canada). Om tien minuten over half vijf vanmorgen werd het contact tussen het toestel en het vliegveld Shannon verbroken. De Hugo de Groot toen ruim anderhalf uur onderweg. Het vliegtuig had vanmiddag twintig minuten over twaalf op New Foundland moeten landen, maar was bü het sluiten van deze editie nog niet aangekomen. Ook New York kon vanmorgen geen contact met het toestel krijgen. De Hugo de Groot, een supercon- stellation van de K.L.M. steeg gister avond om vijf minuten voor twaalf van Schiphol op voor een extra- vlucht op de trans-atiantische route. Er waren 91 passagiers aan boord en een bemanning van acht koppen. Het alarm had tot gevolg, dat behalve drie „Shackleton-tocstelien van de Royal Air Force, die de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland afgoeken. ook vlieg tuigen van de opsporiiyrs- en reddings dienst van het vliegveld van de hoofd stad van New Foundland, St. Johns, opge stegen zijn om naar het vermiste toestel Van de zijde van de K.L.M. werd hedenmiddag in Den Haag medegedeeld, dait zonnevlekken de oorzaak kunnen zijn, dat geen radiocontact verkregen werd. Een woordvoerder van de Pan Ameri can Airways zei evenwel dat de radio verbindingen boven de Atlantische Oceaan „normaal zijn". Wij hebben geen berichten over zonnevlekken ontvangen", aldus de woordvoerder. Het kantoor van de Amerikaanse kust wacht en het reddingswezen deelde een uur mee, dat het station Charlie de Atlantische kust, op ongeveer 800 km ten noordoosten van Gander gelegen, ge waarschuwd is. Het alarm is eerst aan de kustwacht gezonden door Shannon en later werd de kustwacht nog eens gealarmeerd door Het toestel moet al ver op de oceaan geweest zijn toen het contact verloren werd, want de Amerikaanse piloot John Greenacre heeft bij het landen op het Londense vliegveld verklaard: „Wij pik ten radiosignalen op, waarin piloten van vliegtuigen die achter ons lagen werd meegedeeld in radioverbinding te treden de KLM-er. Wij zonden geen enkele boodschap, daar ons dit niet verzocht werd. Wij waren te ver aan deze zijde (de Europese) van de Atlantische oceaan. Piloot Greenacre zed, dat de radiover bindingen op deze vlucht van 13 uui boven de Atlantische oceaan „zeer goed' K.L.M, ongerust De K.L.M. heeft vanmiddag om half twee het volgende medegedeeld: „Bij de KL.M. bestaat ongerustheid het reeds enkele uren uitblijven var richt van een harer vliegtuigen op weg naar de Verenigde Staten. Het betreft hier de „Super Constetllation" L 1049 H de PH-LKM („Hugo de Groot") met aan boord 91 passagiers van uiteenlopende zaken, heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het door president Eisenhower voorgestelde plan voor het Midden-Oosten een „zeer goede zaak" genoemd. „Het plan verdient zorgvuldig overwogen te worden", zei Gromyko in de Assemblée voor het forum van de gehele wereld. Maar onmiddel lijk daarop noemde de Russische minister deze voor waarde: „Eerst moeten Amerika en Engeland hun troe pen terugtrekken." De gematigde rede van Eisenhower in de Algemene Vergadering moet een gunstige indruk op de Russische minister gemaakt hebben. Want op het ogenblik dat de Amerikaanse president onder doodse stilte in de indrukwekkende vergaderzaal sprak, zag men de Rus sische minister de tekst van zijn rede wijzigen. En toen Gromyko het woord voerde, viel de tamelijk milde toon van zijn rede op. Niettemin, en men kon moeilijk anders verwachten, herhaalde hij vele van de oude Russische beschuldigingen. Zo betoogde Gromyko weer, dat Amerika en Engeland door hun optreden in Libanon en Jordanië een inbreuk op de vrede hebben gedaan. Op geen enkele manier is interventie van de V.A.R. in deze landen bewezen. En het is absurd, zei Gromyko, de gebeurtenissen in Irak aan te halen als reden voor interventie in Libanon. De verzoeken van president Sjamoen koning Hoessein om Amerikaanse en Britse hulp betekenden een schending van de grondwetten van Libanon en Jordanië. Olie, olie „Olie, olie, altijd weer de olie", verzuchtte Gromyko. „Dat is wat de monopolisten in de Verenigde Staten en Engeland in het Midden-Oosten in verleiding brengt en dat is ook de reden waarom zij militair ingre pen." Dat militair ingrijpen was een ge- gevaarlijk militair avontuur en een spelen met vuur. Ten slotte kritiseerde de Russische minister de terugtrekking van slechts één Amerikaans bataljon uit Libanon. Dit is een schijnstrategie, zei hij, die niets met een herstel van de vrede te maken heeft. Na Gromyko sprak de Jordaanse afge vaardigde, Monem Rifai, nog. Vanmiddag om half vier zou de Al gemene Vergadering weer bijeen- De reacties op Eisenhowers plannen lijn over het algemeen zeer gunstig. De bespannen verhouding tussen Chili en Argentinië D« regering van Chili heeft gisteren haar ambassadeur in Argentinië terug pen. Deze maatregel Is genomen uit protest tegen de landing van de afdeling ntijnse mariniers op het eiland Snipe. Beide landen maken aanspraak op dit [Verder heeft de opperbevelhebber van de Chileense strijdkrachten de milifc h politie opdracht gegeven in de kazernes te blijven. De minister van onderwijs, pneraal Diego Barros, heeft de leiding van de Chileense luchtmacht op zich genomen. Ia Santiago hebben studenten gisteren anti-Argentijnse betogingen gehouden. Europese dagbladen tonen zich enthou siast, hoewel enkele Britse bladen menen dat de Amerikaanse president vermoede lijk te laat met zijn ideeën komt. Nasser weigerden hulp te verlenen bij de bouw van zijn Assoeandam. De grote New Yorkse bladen warei lof voor de Amerikaanse plannen. De New York Times meent dat het voorge stelde programma een goed begin is van wat de Arabische landen nodig hebben. Het blijft, aldus de Times, binnen het handvest van de VJ4. en beschermt de Amerikaanse belangen. De Herald Tri bune vindt dat het plan een positieve uitdaging inhoudt en een historisch keer punt kan blijken te zijn. De oostelijke en zuidelijke provincies van Oostenrijk zijn opnieuw geteisterd door hevige stormen en zware regenval, waarbij vier mensen zijn omgekomen. Er wer.d grote schade toegebracht huizen, wegen en bouwgrond. Het zwaarst heeft de provincie Styrië te lijden gehad. Neervallende stenen heb ben het spoorwegverkeer vrijwel geheel gestagneerd, waaronder ook de belang rijke verbinding tussen Wenen en Rome. De dorpen Sankt Jakob en Sankt Er- hard in het dal van de Mur zijn vol slagen geïsoleerd. Drinkwater is er niet meer en de voedselvoorraden zijn ge ring. Politie en militairen helpen overal bij het opruimingswerk. Hier en daar zijn bruggen vernield. Helikopters derhouden de meest noodzakelijke bindingen. In Jassnitztal zijn 40 huizen De Bank van Engeland heeft heden haar disconto opnieuw verlaagd en van 5 tot 4',4 procent. Op 19 juni werd het disconto verlaagd van 5!£ tot 5 procent, op 6 mei van 6 tot 5lt, op 20 maart van 7 tot 6, op 19 september werd het van 5 tot 7 procent verhoogd. Het vliegtuig vertrok gisteravond 23.55 uur van Schiphol en vanmorgen 4.05 uur van Shannon. Het had volgens dienstregeling om 12.15 uur in Gander op New-Foundland moeten landen. De m lijkheid is niet geheel uitgesloten, dat het vliegtuig een acute radiostoring heeft, waardoor het van de normale route Is afgeweken naar een vliegveld waar in verband met weersomstandigheden zon der radio geland kan worden. „Het vliegtuig heeft nog (om 13.30 uur Ned. tijd) voor een aantal uren benzine aan boord", aldus de mededeling van de KLM. B(J het ter perse gaan van deze editie was aan de onzekerheid omtrent het lot van het vliegtuig nog geen einde gekomen. (Ongecorrigee rd) Bondskanselier Adenauer wordt voor de bewoners van het plaatsje Grian- te-Cadenabbia aan het Italiaanse Comomeer zo langzamerhand een oude bekende. In het voorjaar nam hij een tijdje rust in het dorp en ook nu brenpt hij er zijn vakantie door. Het is ongewoon druk op de weg wanneer Adenauer zondags zijn va kantieverblijf verlaat om naar de kerk te gaan wandelen en uit puur enthousiasme hebben de inwoners van Griante-Cadenabbia de straat tussen zijn villa en de kerk nu Pas- seggia ta Adenauer genoemd. De foto toont dr. Adenauer en zijn dochter, mevrouw Lisbeth Werhohn in de tuin van het vakantieverblijf. TTET VOORSTEL, dat president Eisenhower gisteren in de Al gemene Vergadering heeft gedaan om een instituut voor de econo mische ontwikkeling van de Ara bische landen in het leven te roepen is over het algemeen met instemming begroet Niet alleen in de westelijke landen, maar ook in Arabische krin gen in Kairo achtte men dit onder deel van het Amerikaanse plan direct aanvaardbaar. Alleen nam men het de Ameri kaanse president kwalijk, dat hij herhaaldelijk over „indirecte agres sie" tegen Libanon en Jordanië had gesproken en geen datum had ge noemd voor de terugtrekking van de troepen uit deze landen. Vooral de opbouwende toon van Eisen howers rede is toegejuicht. Belangrijk vooral is, dat de president geen directe kritiek op de V.A.R. en president Nas ser heeft geuit. Eisenhower wenste nelijk een zo breed mogelijke steun *iin hulpverleningsplan. Ook eigen geld Het is de bedoeling van de Amerikaan se regering te beginnen met een fonds van 100 miljoen gulden. Het geld zou niet alleen beschikbaar moeten worden gesteld door landen buiten het Midden- Oosten, maar ook door de olierijke Ara bische landen zelf. Het is niet onmogelijk, dat zelfs de grote oliemaatschappijen aan het plan zullen meedoen. Immers, de beoogde economische ontwikkeling van de Ara bische landen kan een garantie bete kenen, dat de maatschappijen niet bui ten de deur worden gezet. In zijn rede deelde Eisenhower dat reeds overleg was gepleegd verschillende particuliere organisaties en met de Wereldbank. Met nadruk be- loo-flt president Eisenhower, dat het in «tituut voor economische ontwikkeling geen zaakje van Amerika zou worden Duidelijk zei hij: Jk stel voor mijn eigen land geen leidende positie bij bet in het leven (Adv, Manchester Garddan noemt het plan vooruitstrevend en verzoenend. De Lon dense Times vindt dat de President in zijn toespraak twee bijdragen heeft ge leverd tot de taak om in het Midden- Oosten, de vrede te handhaven, namelijk de vorming van een regionaal lichaam voor de economische ontwikkeling van de Arabische wereld en óe vorming van een reserve-troepenmacht der Verenigde Naties. Daily Mail (socialistisoh) is vrij gere serveerd. Het is jammer, aldus het blad, dat de constructieve voorstellen niet zijn gedaan voordat de Suez-crisis uitbrak en voordat de Verenigde Staten president In het indrukwekkende gebou wencomplex van de Verenigde Naties is de Algemene Vergade ring in een spoedzitting bij een om de problemen van het Midden-Oosten te bespreken. De eerste spreker was gisteren pre sident Eisenhower, die ook in de Russische afgevaardigden aan dachtige toehoorders had. Links ziet men de permanente afge vaardigde bij de V.N., Sobolef en rechts minister van buiten landse zaken Gromyko. IMCOS Komende dagen voornamelijk oewolkt, met zo nu en dan ^genbuien. .ater in het veekend roepen van een dergelijk orgaan voor. Indien het instituut een succes wil worden, moet de leiding bij de Ara bische landen berusten." Verder op het plan ingaande, noemde Eisenhower als eerste programmapunt het opheffen van het tekort aan water in het Midden-Oosten. Verder pleitte Eisenhower voor een campagne om de ziekten in dit deel van de wereld te bestrijden. De Verenigde Staten zijn be reid met andere landen en de wereld gezondheidsorganisatie deze ziekten op grote schaal aan te vallen. Zes punten De Amerikaanse president vatte zijn programma voor het Midden- Oosten, dat we gisteren reeds in grote lijnen publiceerden, in zes pun ten samen: 1. De Verenigde Naties dienen zich di rect met Libanon te bemoeien. 2. Er moeten direct maatregelen wor den genomen om de vrede in Jorda nië te bewaren. De toestand in dit land is zeer kritiek. 3. Staking van de propagandistische radio-uitzendingen is noodzakelijk. 4. De Verenigde Naties moeten een vre desmacht voor het Midden-Oosten vormen. Het is noodzakelijk dat mo biele legereenheden in de hoofdsteden van de Arabische landen worden ge stationeerd. 5. Tussen de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en de Arabische landen moet het overleg beginnen over het instellen van een instituut voor de economische ontwikkeling van de Arabische landen. 6. Maatregelen om een nieuwe bewa peningswedloop te voorkomen zijn dringend gewenst. Tenslotte herhaalde Eisenhower de be lofte, dat de Amerikaanse troepen Liba non zullen verlaten, zodra daarom door de I.ihanese regering wordt gevraagd of wanneer door het optreden van de Ver. Naties Libanon buiten gevaar is. Onstandvastig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opkla ringen, later van bet zuid westen uit plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering In tempe- (Opgemaakt om 11.15 uur.) Vrijdag 15 aug. ron op 5.22 uur. onder 20 06 uur. Maan op 5.53 u., onder 19.49 u. HET WEER IN EUROPA Rapportén hedenmorgen 7 uur ill!

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1