c+iRisraiJK J Israël worstelt met zijn sabbath jaar Societas Studiosorum Reformatorum en woord voor vandaag Kanttekenin Russische regering wil kerk toch vernietigen DOOR prof. dr. ir. H. J. v. d. Maas S.S.R. is de afkorting ran de zinspreuk: Societas Studiosorum Reformatorum, d.w.z. Vereniging ran Gereformeerde Studenten gereformeerd dan interkerke lijk gezien. Deze vereniging is met zo maar in een opwelling ontftaan, met de gedachte er weer eens een vereniging bij te maken, of met het doel knusjes bÜ elkaar te zitten met studen ten die uit dezelfde .jfeer" stamden. Een groepje geïsoleer- den en die zich zelf isoleerden. Weineen. Ook de gereformeerd jonge kerel wil in het leven rondzien en contacten hebben met andersdenkenden. Zeker ook ten dienste ran het Evangelie. Maar de ervaring heeft beweren dat het voor de Christen student zeer moeilijk ij staande te blijven wanneer hij. studeren de aan een openbare Universiteit of Hogeschool, als gelovige geïso leerd. alleen staat. Immers de student is lid van de studenten maatschappij. komt met allerlei meningen in aanraking, zuigt ken nis en wetenschap in die vanuit een achtergrond worden gedoceerd die dikwijls met recht ongelovig moet worden genoemd. Nog zon der voldoende ervaring weet hij onvoldoende te onderscheiden iWie behaalt hierin wèl een vol doende?) en. in zijn denken ont spoord. wordt de kans op storing van zijn geloofsleven versterkt. Buiten de gemeenschap met God's kinderen, vervreemdt hij van het geloof en breekt er uiteindelijk mee. Ook zijn nageslacht wordt niet meer opgevoed in het geloof van Christus. Dit is geen verhaaltje. Het is Eure werkelijkheid. Toen ik een lelne Jongen was vernam ik dat al. In de kringen waaruit wij voortkomen werd dat besproken. De student die naar het openbaar hoger onderwijs ging werd bijna steeds meegesleept door de zuig kracht van het nieuwe, het ande re niveau, de ..leer". Later stu- deht zijnde, werd mij dat beves tigd. Uit nood S.S.R. is uit de nood geboren. De gereformeerde studenten kwamen tot het inzicht dat zij elkaar in gemeenschap moesten steunen, vasthouden. Mens zijn met de mensen, student met de studen ten. maar toch ook weer anders. Niet zich buiten het leven plaat sen. Maar samen God zoeken. Ver gaderen, praten, vraagstukken be spreken. feest vieren. Zo zijn de verenigingen ontstaan van verschillende naam soms. maar tezamen de Unie vormend der S.S.R. en waarvan voor velen zo'n zegen is uitgegaan, dat zii die nimmer vergeten kunnen. Zij hebben er vriendschap ondervon den, vrienden voor het leven ge wonnen. levensvreugde genoten. Nu nog komen zii in kringen van reünisten oudleden der S.S.R. bij elkaar. Veel betekende S.S.R. aanvan kelijk in het leven van de Uni versiteit of Hogeschool niet. In l.et begin telde een afdeling 5, soms hooguit 10 leden; 50 was na tien Jaar al erg veel. Dat Is nu an ders. Soms zijn er 250 leden of meer. En S.S.R. heeft een plaats gekregen In bet academische ge beuren. BIJ officiële gelegenheden ontbreekt de vertegenwoordiging van S.S.R. niet en bij de hoogte punten van haar bestaan geven niet alleen hoogleraren blijk van belangstelling voor S.S.R. S.S.R. spreekt mee bij beslis singen over de gang van zaken bij het Studium Generale, de huisves ting van studenten de sport, in het overleg tussen Senaat en stu dent. Daarvoor ben ik dankbaar. Het brengt een grot delijkheid met zich r Cwcmeenschap gaat dat er ook in S.S.R. die dat en die er naar doen. Zij die naar 'de Hogeschool gaan: het zijn onze kinderen die w\j kennen een beetje zoals wij onszelf kennen. Zij komen in het leven, in het studentenle ven de ouders lieten hen gaan. bevorderden het. wilden het. Zij moeten zich nu ontplooien: wel allereerst, maar niet alleen in kennis. Ook als persoonlijkheid Daar doet de Universiteit van zelf al toot aan. maar de gemeen schap met andere studenten is voor het vormen pan karakter en persoonlijkheid onmisbaar. Zeker ook voor de christen student. En hoe moet dat nu worden be reikt Dat kan in S.S.R. die daar toe een mooie gelegenheid biedt en waar zij niet zijn ..opgesloten". Maar inderdaad, de studenten zul len het moeten doen. zij zijn het die er wat van kunnen maken. Biddend en werkend. En het is helemaal niet gek dat ook de S.S.R. ^zouden bid- Een taak .De gereformeerde (ik bedoel dit woord steeds in de zin van „be horende tot de gereformeerde ge zindte"). jongeren, die straks aan een openbare Universiteit of Ho- Seschool gaan studeren, krijgen aar een taak. Allereerst en dat zeg ik met nadruk ten aanzien van hun studie. Zij ko men op de Universiteit om te stu deren. Ook om Christenmèns te worden. Door de invloed van het kerkelijk leven. Maar noodzakelij kerwijs ook en wel door de ty pische structuur van de academie door de medestudenten. in S.S.R. Ontvangen alleen gaat niet. Wij ontvangen alleen, wanneer wij ge ven. Wij moeten ingesteld zijn op het geven, het ontvangen komt dan wel. Het willen leven in over- Sive aan Christus leert te geven, ij leert het ons. Het is opmerkelijk en een er varing van hen die S S R. vele ja ren hebben gevolgd, dat, wanneer het geloofsleven er bloeit, ook de jolijt en het feest inhoud hebben en een vreugde geven, zoals ik ergens anders heb mee- ik heb dat vele malen mogen mee maken waar de humor over vloeit, dat is iets dat ik niet ver geet S.S.R. wil God dienen, wil le ven naar de Schrift, naar dc be lijdenis der gereformeerden. Zij wil naar Christus' leer en liefde leven. Dat wordt uitgesproken in de „Wet" van S.S.R. Wil dit zeg gen dat ieder die lid van S.S.R. wordt al belijdenis van zijn ge loof heeft afgelegd? Neen. Maar wèl dat hij daar naar toe wil le ven. Het staat In die „Wet" an ders. maar het komt hlcron neer, dat het S.S.R.-lid wanneer hij zijn handtekening zet, hij verklaart „niet dat Ik het alreeds gegrepen heb, maar ik jaag er na»- n' m het ook grijpen mag". En wel met de begeerte, dat hij eens zal kunnen zeggen: „Waartoe Ik door Jezus Christus gegrepen ben". Zal Israël zijn land braak laten liggen? Een van de ernstigste verwijten aan het adres van christendom is, dat het de mensen probeert met de beloj van een hemel de ellende van deze wereld te doen verge Het zou daarmee de mensen blij maken met een wissel o; toekomst, die misschien nooit gehonoreerd wordt, maar minder bekommeren om de toestanden in dit onderman En daarmee zou dat christendom de passiviteit onder mensen in de hand werken: mank je niet druk. want het k toch een keer allemaal goed, de tegenwoordige bedélinl niet meer dan een voorbijgaande fase. Het is één van de m ongemotiveerde verwijten, die gemaakt kunnen worden.' dit beweren, vergeten, dat het tegenwoordige beslissen voor het toekometide en dat op dit moment de toeki al begonnen is. Het is als met een reis: u kunt gewooi stap gaan, maar als u^niet weet waarheen u wilt, zult u tegen één terechtkomen op een plaats, ivaar u helemaal wilt zijn. Er zijn heel wat wegen naar de toekomst, maa loopt er maar één naar het „betere vaderland"waarvai Bijbel spreekt. Vergis u dus niet en vergeet bovendien dat u zélf, actief, moet kiezen welke weg u wenst in te sl Geldt de Oud-T estamentische belofte nog? Van een medewerker Als op 24 september a.s. het Joodse nieuwjaar zal zijn aange broken en het jaar 5719 zijn intrede doet, zal er voor de staat Israël een economisch moeilijk jaar zijn aanvang hebben genomen. Een jaar ook waarin de godsdienstige hartstochten weer hoog zullen oplaaien. Het Israëlische landbouwareaal dient namelijk in het jaar 5719 braak te blijven liggen om de Joodse wet inzake het Sabbatjaar na te leven. Reeds is een rabbinale commissie in het leven geroepen om het probleem te bestuderen, terwijl ook het Israëlische ministerie van landbouw zich met de kwestie bezighoudt. Verschillende mogelijkheden ter naleving van het ge bod staan open, maar de wegen die de verscheidene Joodse stro mingen in Israël willen bewandelen zijn nogal verschillend. De t op het Sabbath-jaar die opge-j tekend staat in Lev. 25:3,4 is van kracht geworden onmiddellijk nadat het Jood se volk Kanaan was binnengetrokken onder de twaalf stammen werd v deeld door Jozua de opvolger van Mo- zes. Streng is deze wet. Het Oude Tes tament noemt niet alleen beloning vooi hen die haar naleven, maar tevens straf voor de overtreders. Volgens de Tal moed zal de wereld zelfs voor vier overtredingen worden gestraft; afgoden dienst. onzedelijkheid, moord en ver waarlozing van het Sabbat-jaar. Volgens de Joodse overlevering, zo schrijft de Jewish Chronicle, waar aan enige gegevens zijn ontleend, is de verwoesting van de tempel van Sa lomo een direct gevolg geweest van de overtreding van deze wet. Ook de Babylonische ballingschap van de Jo den zou een gevolg zijn geweest van het niet naleven van dit gebod, zo zeg gen de Joodse wijzen aan de hand van II Kronieken 36: 19—21: „En zij ver brandden het Huis Gods.en wie overgebleven was van het zwaard, voerde hij weg naar Babel.opdat het woord des Heren vervuld werd. door de mond van Jeremia, totdat het land aan zijn Sabbatten een welgeval len had." Nagenoeg zonder onderbreking hebben grote groepen Joden in het heilige land sedert de tijd van Ezra en de terugkeer van het Joodse volk naar hun land de wet nageleefd. In de dia spora ging dat aanmerkelijk moeilij ker, doch in de verstrooiing bezaten allemaal iijke dingen over het studentenle ven. Sommige ouders zeggen: laat mijn Jongen of meisje er maar bulten blijven. Het gaat inderdaad niet altijd goed. Trouwens waar wel? Ook in onze gezinnen, bij ons thuis gaat het niet altijd zoals het behoort voor God. Ook op de Middelbare Scholen niet. waar de ouders vlak bij zitten. Wy laten ze als ouders dikwijls met vuur spelen. Kleine vuurtjes die wij snel moesten blus sen. Als ouders moeten wij een standpunt weten in te nemen en dat ook durven vast te houden, zo nodig neen durven zeggen. Dan weten deze jongens tenminste hoe de ouders het zien. Dan komen bat-Jaar is namelijk geenszins voudig. wegens gederfde inkomsten. De Bijbel erkent dit zelf blijkens Le viticus 25:20: „En als gij zou zeggen Wat zullen wij eten in het zevende jaar... zo zal Ik mijn zegen gebieden over u in het zesde jaar, opdat het de inkomsten voor drie jaren zal voortbrengen". Wet houden Israël worstelt thans met dit pro bleem. De vraag doet opgeld: moet het land inderdaad een jaar lang braak blijven liggen? Sedert onheuglijke tijd' Israels bestaan daarmee was ge moeid. Thans hebben tal van religieuze nederzettingen reeds te kennen gegeven, dal zij deze methode niet weer willen volgen, ook al laat Israels economische positie het niet toe dat een groot deel van het landbouwareaal braak blijft lig- Mogelijkheden De ingestelde rabbinale commissie heeft tal van mogelijkheden onderzocht om een modus vivendi te vinden. Zij heeft reeds voorgesteld om de lande rijen gedurende het Sabbath-jaar aar niet-Joden weg te schenken, opda'. hel land wordt bebouwd en anderzijds de Joden de wet kunnen naleven. Ook is gesugg'-reerd het land aan niet-Joden te verpachten. Ook andere wetenschappelij ke. methoden worden onderzocht. Dc wetenschap heeft een mogelijkheid ge vonden om planten te laten groeien zon der aarde. Hiervoor Is het Israëlische Het ministerie van landbouw van Is- rael, dat eerst niet veel voelde voor de I plannen van de religieuze nederzetUn- gen om het land braak te laten liggen gedurende een heel jaar, is na de uit- Komst van de wetenschappelijke resuita- ten geheel omgeslagen. De religieuze ne-1 derzettingen zouden namelijk, terwijl zij I het Sabbath-jaar in acht nemen, zeer be langrijk researchwerk doen ais zij de1 kunstmatige methoden van verbouwing volgen. Indien de proeven gedurende een heel jaar en op grote schaal slagen, zou- j den zij geheel nieuwe perspectieven ope- nen voor de Negev, waar in grote de len geen plant wil groeien, enerzijds door de rotsachtige bodem en anderzijds! door het gebrek aan water. Zo wordt in Israël gepoogd de eeuwen oude Joodse wetten op te volgen door de moderne wetenschap. Het is echier RUSSISCHE Spoetniks hebben Aan de andere kant vindt de ji ook in Amerika wel een en ander ge Amerikaan zo gemakkelijker uitgewerkt. Ze hebben namelijk de plaats in het maatschappelijk vraag bijzonder actueel gemaakt of die in overeenstemming is met het onderwijs in Amerika wel op de kwaliteiten en ambities. Trou' hoogte is van zijn tijd. Voldoet het vooral het lager onderwijs in An Amerikaanse onderwijs aan de eisen ka is ingesteld op de overti die men eraan mag stellen? Wat zijn dat het leren spelenderwijs de goede kanten van dit onderwijs, kunnen geschieden. Dit alles wat de minder goede? Omdat vergelijkingen hier nuttig kunnen zijn, moet een studie ministerie van landbouw zeer gepor teerd. In ondiepe betonnen bakken ge vuld met een speciaal soort kiezel, dat gevoed wordt met water dat de noodza kelijke voedingstoffen voor de planten bevat, blijken tomaten, sla en andere rSb&S1 BELANGSTELLING voor onderwijs iijk hoger is met deze kunstmatige me thode dan zij zou zijn met de normale. Ook zou minder water nodig zijn, ter-' wijl de tijdsduur om een volwassen vrucht te krijgen aanzienlijk korter is. leidt ertoe dat het begaafde kin :1e lagere en ook op de middel school te weinig fundamentele het Amerikaanse onderwijs, en dan nis opdoet. In Amerika betreft kritiek op het eigen onderwijs teem daarom vooral tempo en b i de pers liteit van het onderwijs, dat tei gekomen, en wel van de hand een deskundig man als prof. dr. H. M. H. A. van der Valk is, de oud- aangepast is aan de benedenste gi middelmatige leerlingen. De middelbare school (de gemid veel :egd raels worsteling met het Sabbath-jaar daarmee is gestreden. Reeds gaan stemmen op die de nieuwe methode niet willen volgen, maar die de lijn willen voortzetten sedert de tijd van Ezra: het land braak laten liggen zonder e« dere mogelijkheid tot verbouwing. hoogleraar te Utrecht en te Rotter- de high school) is naar het - dam en thans werkzaam te Washing- van prof. Van der Valk dan ook st hrt Sabbath-jaar ton (uitgave G. W. van der Wiel Co voldoende als voorbereidend hi BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Zendeling-cineast Pierce schrijft Drievoudig plan DE protestantse kerk in Rus land word op systematische wijze vernietigd door de communistische partij", schrijft een Amerikaane zendeling-we reldreiziger, Bob Pierce in het weekblad .Christianity Today" Bob Pierce heeft een reis van twee weken door Rusland ge- met de protestantse kerken. Bij Koninklijk Besluit zijn de rectores- magnifici benoemd voor het studiejaar 19581959 aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Utrecht en Groningen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden j wordt prof. dr. H J. Lam rector-magni-kwam ficus, aan de RUksunivi J. Scheltema. jaar niet aan hun belastingplicht kon den voldoen. Anderzijds is het bekend dat Aletfhnder de Grote in het zeven de jaar ontheffing van belasting verleen de en dat ook Julius Caesar de Joden het Sabbath-jaar De tijden zijn echter veranderd. Niet alleen zou de moderne staat Israël zonder belasting van zijn in woners niet kunnen voortbestaan, maar zij zou ook de bevolking niet kunnen voeden, daar niet aangeno men kan worden dat de wereld Is raël van het noodzakelijke voorziet omdat de bevolking een wet naleeft, waar de meerderheid van de wereld bevolking vreemd tegenover staat. Toch zijn er religieuze nederzettinge.. in Israël die van plan zijn de wet stipt I -- te leven. Reeds zeven jaar geleden het eerst sedert 2000 jaar eigen te Utrecht het Sabbath-jaar de Rijks- Joodse staat. De toenmalige opperrab- H. bijn van Israël. Kook. bepaalde dat het Hand wel bebouwd mocht worden aange- kunnen brengen heeft hij in Amerika een organisatie ..World Visidh" gesticht, die radio uitzendingen verzorgt en films vervaardigt. Pierce heeft de t(1CM1 MUUC11 laatste tien jaar van zyn leven vrijwel belasting vrijstelde, voortdurend gereisd in het Verre Oosten. Pierce schrijft: „Ik kreeg een angst aanjagende close-up van het plan dat de communisten volgen, terwijl tegelijkertijd mijn hart verwarmd werd door uitpui lende kerkdiensten In Kiev, Kharkov, Moskou en Leningrad. Tot op zekere hoogte beleven de Russen een bepaalde godsdienstvrijheid, gedeeltelijk omdat de Russische regering de vrije wereld wil laten zien dat zij de godsdienst niet ver trapt, gedeeltelijk ook omdat de kerk nog alt(jd een bepaalde macht heeft in de satelietstaten Ongeveer 15000 nieuwe leden tre den ieder jaar tot de Baptisten Unie toe. Het totale aantal Baptisten in de Sovjet Unie bedraagt op het ogenblik ongeveer een half millioen. Ook de Mohammedanen zyn vrij sterk en groeien nog in kracht, terwijl de 104 Om onverklaarbare redenen voelde Mallory zich kouder dan ooit. „Draai je om!" Het pietooi bewoog geen milli- Langzaam keerde Panayis zich om. Miller deed een pas naar voren, pakte het zwarte hemd bij de kraag en scheurde het hem met één krampachtige ruk van bet lichaam „Kijk. kijk! Wie had dat gedacht, he? teemde Millers stem „Wat een verrassing, wat een reuze verrassing' Weet u 't nog. chef. dit was d»e vent die door de Duitsers in het openbaar seld. Op Kreta' Tot Je 't wit zien Wat ziet z'r"4 Mallory keek. De kanonnen van Dat aiwine ribben kon r vreselijk uét. he?" hield z'n mond. Hij was vol- zijn hersenen tolden terwijl r AllSTAM MACLEAN de eerste keer dat ik dit baasje want toen hij achter was geraakt, eer gauw in véél te gauw voor 1 open wond in z'n been. Maar pas rugzak op het plein open- vertrouwde: haalde hij ons w toen ik vanavond maakte, had ik de zaak door." „Je hebt nog maar twee redenen genoemd." moe digde Mallory hem aan. ..Ik heb er nog meer. Nummer Drie: hij kon achter ons aan sukkelen, wanneer die commissie, ontvangst ons van voren aanvieb want Iscariol D„ ,s he, communistische plan. Snijd protestantse diensten zongen en baden. Duizenden stonden twee uur lang en luis terden aandachtig naar twee volledige preken. De geestelijke honger leek groot. onderwijs, maar hij acht haar te Arnhem). Wij achten het lang, enkele gedachten uit de studie als algemeen vormend onder van prof. Van der Valk hier weer voor de massa, te geven. Evenals het n Wat de schrijver in het bijzonder geeft in Amerika ook het univi doet uitkomen is, dat het onderwijs talre onderwijs een massale toe in Amerika, naar trouwens te ver te zien. Vooral goede colleges" varen dit en zij passen een scht selectie toe. Het blijft overigens, nancieel bezien, in Amerika gen keiijk, een college-opleiding te gen. Zijn lager en middelbaar t wijs gratis, de college-gelden communistische plan. Het werkt aldus: 1 Op alle scholen is het godsdienst onderwijs verboden voor kinderen I onder de achttien jaar. Zondagsscho-1 len bestaan niet in Rusland. Geef me een kind in de jaren dat het op-I groeit, heeft Lenin gezegd, en zijn toekomst als communist is ver zekerd De communistische partij heeft haar wortel dan ook krachtig gedrukt in de protestantse kerken1 door haar kinderen op te eisen. Als de jongens en meisjes zeven jaar1 worden, sluiten zij zich aan bij de Octobrists, de communistische knapen- en meisjes vereniging. Trots dragen zij1 hun rode ster Op negenjarige leeftijd1 worden zij lid van de Jonge Pioniers en gaan een rode halsdoek dragen. Dei Jonge Pioniers hebben eigen zalen in de schoolgebouwen. Zij organiseren iedere sportwedstrijd en delen de prij zen uit Het lidmaatschap is bijna vol ledig op deze leeftijd. Als de kinderen veertien worden gaan zij over naar de Komsomol, dé communistische jeugd organisatie, die opleidt voor de com munistische partij. Christenen kunnen echter niet tot de Octobrists, de Jonge Pioniers of de Komsomol behoren. Daarom hebben de kerken zo weinig jeugd. 2. Het Kremlin gaat nog een stap ver der. In geheel Rusland bestaat er niet één protestants seminarie. De regering zegt dat de kerk vry is om haar eigen theologische scholen te stichten, maar dat er geen gebouwen beschikbaar zijn. 3. De partij gaat zelfs nog verder. Het grootste Boek dat ooit werd ge schreven. wordt in de Russische boekwinkels niet verkocht. De wei nige Bijbels die gedrukt zijn met vergunning van de regering worden in de kerken uitgedeeld. Ik zag oudere dames, met de liefde van God op hun gezichten geschilderd, een vrijwel kapot gelezen Bijbel in hun rimpelige handen houden. Som mige pagina's waren met touwtjes vastgehouden, andere vrouwen droe. gen losse vellen in een krant of een hoofddoek. wachten valt, de wezenstrekken toont van de Amerikaanse samenle ving, dat het Amerikaanse volk, hoe zeer heterogeen van oorsprong, een opmerkelijke eenheid vertoont, heeft het niet het minst aan zijn on derwijs met name het lagere en het staatscolleges en staatsuniversitefn middelbare onderwijs, te danken, zijn laag. Hier worden de kinderen en soms De algemene stijging zelfs kleinkinderen van immigran ten tot één volk gesmeed. Het zijn vooral het taal- en het geschiedenis onderwijs die hiertoe bijdragen. Een onmiskenbaar materialistische werken moet, kan zich, zeker in instelling van het Amerikaanse volk grote steden, op de avonduniversi a heeft voorts tot gevolg geringschat- ten verder ontwikkelen. Met deze! ting voor de Intellectueel. Het socia le prestige van een persoon is er evenredig met zijn inkomen. Waar de Amerikaan meer bereiken |ex bovendien succes snel moet worden de Nederlander of, in het algentn3 verkregen en wetenschappelijke r~ J" beid veelal een kwestie vai adem is, is de waardering wetenschap er ook maar betrekke lijk. i de levin standaard heeft hoger onderwijs velen financieel nog gemal lijker toegankelijk gemaakt. En jongeman die niet kan studeren n de Europeaan, lange Het is weer in overeenstemming an de de Amerikaanse volksaard dat technisch onderwijs er vrijwel op le gebieden op hoog peil staat In Amerika is, meer dan in Europa, beter dan, of op zijn minst gelijiE" omstandigheden mningen omver waren gesmeten Geen schram, zelfs niet het klemete lit teken ontsierde de gladde, donkere huid. „Och. van nature geneest bij hem alles gauw", mompelde Miller. alleen zo'n smerige, wantrouwi ge vent als ik kon op 't idee komen dat hij op Kreta een spion van de Duitsers is geweest, bij de geallieerden aks verrader bekend is geworden en. omdat ze hem op dat eiland niet meer gebruiken konden, met een snelle barkas s nachts naar Na- varone is getransporteerd. Geseling! Met een roei boot van 't ene eiland naar 't andere Wat een vuile zwendel"' Miller zweeg een ogenblik en zijn mond vertrok. „Ik zou wel 's willen weten hoeveel zilverlingen hii op Kreta heeft verdiend voor ze hem door hadden „Maar man' Je kunt 'm toch n»et gaan veroor deler om z'n grootspraak, z'n fantasie!" protesteer de Mallory. Maar vreemd genoeg voelde hij zich niet zo verontwaardigd als zijn stem klonk. „Stel ie voor dat we alle buitenlanders die bij de geal lieerden „O. u bent nog niet overtuigd, he*" Nonchalant wees hij met zijn pistool naar Panayis. „Doe je lin ker broekspijp naar boven. Iscariot Ik geef je weer precies twee seconden!" gericht. Hij rolde de donkere stof tot aan zijn knie ..Hogerl Grote jongen'" moedigde Miller hem aan. „En haal nou dat verband eraf. Meteen!" Een paar seconden was het stil. toen schudde Mille- droevig het hoofd. „Wat een afschuwelijke wond. chef Wat een vreselijke wond!" ..Ik begin je nu door te krijgen." zei Mallory na denkend. Het donkere, pezige been vertoonde geen schram. „Maar waarom ter wereld ..Heel eenvoudig Er zijn op z'n minst vier rede nen. Dit jochie is een verraderlijke, gluiperige schurk en geen ratelslang met zelfrespect zou ook maar op een kilometer in z'n buurt komen..... maar h;j is gehaa.d Hij simuleerde een verwonding zodat hij in net hol m de Duivelsspeeltui'n kon blij ven. terwijl wij vieren he< Alpenkorps op de hel ling tegenhielden." „Waarom? Bang dat hij geraakt zou worden?" Miller schudde ongeduldig het hoofd ..Dit jochie is nergens bang voor. Hij bleef in het hol om een briefje te kunnen schrijven. Later ge bruikte hij z'n zogenaamde verwonding als een ex cuus om een eind achter te blijven en dat briefje op een plaats neer te leggen, waar iedereen he' zien kon Dat moet geweest zijn toen wij dieper ie ravijnen in trokken. In dat briefje heeft hij waar- schijnlijk gezet, dat we daar en daar uit de grot n de vallei zouden komen en of ze daar maar alsjeblieft een commissie van ontvangst wilden neer zetten. Dat hebben ze gedaan, weet u nog wel: we hebben hun auto gegapt om naar de stad te rij de jonge wortels sf. voorkom een nieuv generatie predikanten en houdt de uit- h)J gave van Bijbels tegen. Het plan is goed tf' j uitgewerkt, maar ik kwam in aanraking de met mannen en vrouwen die de liefde God hadden leren kennen. En zij a hun geloof door aan anderen met behulp van vergeelde bladzijden uit kapotte Bijbels. En het Woord van God zsl niet ledig weerkeren. Advertentie i plan zich te laten doodschieten hij z'n centen had gebeurd. En Nummer Vier Herinnert u zich nog die ontroerende scène toen u smeekte hem bij de ingang van die grot in ravijn achter te laten? Hij wou toon immers held uithangen Horatio op de brug?" iail „Je bedoelt dat hij de Duitsers de juiste grot wil- reVi de wijzen?" „Precies! Daarna werd ie-bijna wanhopig. Ik was toen nog niet zeker van m'n zaak. maar 'k was verdraaid wantrouwig, chef Ik wist met wat hij j daarna weer zou proberen. Daarom gaf ik hem een stevige hengst toen we die patrouille in de vallei tegenkwamen „Zo", zei Mallory kalm. ..'t Is me nu wel duidelijk." Hij keek Miller verwijtend aan. „Je had me moeten waarschuwen. Je had niet het recht... „Ik was van plan het u te vertellen, chef. maar ik kreeg er de kans niet voor. Dit jochie was er voortdurend bij. Een half uur geleden wilde ik het u juist vertellen toen dat geschiet op het plein be- Mallory knikte begrijpend. „Wat maakte je eigen- orgaan van de Sowjetvloot heeft lijk wantrouwig. Dustv*" he Vaticaanse paviljoen op de Expo u- een geweldig, grijs en waar de kathedraal- de geur van wierook overheerst. W 01 o rlilrol cfi „Ja, zeker Maar we hébben dat hout gebrand." „Dat weet ik. Maar hij zei dat hij het op de Kos- dc in Amerika gebouwde electronische had geroken en de wind wo« heel de dag klokken „walsen en napolitaanse liedjes de school direct gericht op voorbe reiding voor het latere leven. Vrije concurrentie, noodzaak tot zelfhand having, passie voor produktiviteit pen niet gelijkwaardig aan dat het zijn kenmerken van het Ameri- Europa, kaanse volk en verschillende deze trekken vindt men bij het derwijs terug. De niet dan betrekkelijke waardering kind sterk stimuleert. De perso »1 voor de wetenschap heeft mede tot lijkheid van het kind wordt er gevolg een onderbetaling van wie aan het onderwijs verbonden zijn; dat de geringe betaling niet heeft vroeg aanpassingsvermogen en bijgedragen tot verbetering van de standigheid, straks uitkomend in kwaliteit, laat zich denken. Wel is het vermogen om zich gemakkelijk onderwijsproces in Amerika zelf uiten, zeer „kapitaalintensief": aan gebou- Is dit al wen enz. wordt veel geld besteed. Waarvoor de Amerikaan wel respect ning houden van het Amerikaipi' heeft en waaraan hij ook' een groot onderwijs met de steeds toeneme d materieel succes te danken heeft, is de samenwerking van toegepaste we tenschap, rijke na'tuurlijke hulpbron nen en arbeid. Hij verliest echter, naar het oordeel van prof. Van der Valk, teveel uit het oog, dat de toe gepaste wetenschap steunt op zuive re wetenschap, zoals deze in Europa tot grote ontwikkeling is gekomen Nederland kan stellig van Am« en waarvan men in Amerika heeft nog iets leren aan efficiency geprofiteerd. Beoefening van nu eenmaal rust factoren zijn in Amerika betrekke lijk schaars. Dit ligt ten dele karakter de aard in de omstandigheden, zoals het sterk moet overdoen ontwikkelde gemeenschapsleven, het goed cijfer heeft behaald? voor een betrekkelijk lange periode Het Amerikaanse onderwijs verti van het jaar aangename weer, dat het buitenleven stimuleert, en niet te vergeten de auto, die in het leven van de Amerikaan, vooral van de jeugdige Amerikaan, een ware re- "olutie heeft gebracht. het Europese onderwijs. D ntegen is het onderwijs op het gebied van de geesteswetenscl Een belangrijk element in het Afeh rikaansc onderwijs is, dat het creatieve eigenschappen onderdrukt, integendeel misschiet) R veel vrijgelaten. Het kind leert erschcidenheid van het maatscl£ pel Ijk leven zelf. In dit verband v prof. Van der Valk voor ons land pleidooi voor „niet-gespecialiseei opleidingen: voor leidinggevende guren in alle delen der samenlev Hiervoor ontbreekt thans nog goede opleiding. biliteit (buigbaarheid) binnen het wetenschap vereist derwijs. Dat de leerling er i bezinning en deze kan kiezen waarvoor hij een nati Iijke aanleg heeft, heeft zijn vooi len. Verdient het aanbeveling, n het volk, ten dele in als bij ons het geval is, dat een i het onderwijs, ten dele blerende leerling ook die val ook zwakke punten; enkele heb wij hierboven vermeld. Wat voordeel kan zijn, kan tegelijk nadeel opleveren. Echter de di van de feiten (de Spoetniks!) I) Amerika tot nadere bezinning op Bij het middelbaar onderwijs in onderwijs gebracht. En hier vrfl \merika valt op. hoereer daar i 'eerling een grote vrijheid wordt ge laten in de keuze van de door hem te volgen leervakken. Hieraan zijn nadelen verbonden, zoals de verlei ding van het kiezen van de weg van prof. Van der Valk zich af I doen het met hem of in het aty meen niet reeds het onderwijs i veel ruimere belangstelling verdhi Nu ook bij ons het gesprek om nf nieuwing van het onderwijs gaan de minste weerstand. Vakken die blijft, kan kennisneming i i de w huiswerk eisen komen er dan ook slechter af, waarbii moet vast- eesteld dat de ouders in het alge meen te weinig drang op hun kin deren uitoefenen. waarop elders het onderwijs iski gericht slechts van waarde zijn. tg is daarom dat wij lezing van d» studie van prof. Van der Valk ga*£ in wijde kring aanbevelen. Poolse geestelijke klaagt rode journalist aan kant i Mallory fluisterde: „Natuurlijk, j "me volkomen ontgaan!" fWordt vervolgd) latuurlijk! En dat De pastoor v„.. ,.JP[ plechtige kerkmu- Poolse provincie Breslau, Jankowski. tische ,ot MoH r>0 Amnm—i i ^|^recHtbank een aanklacht' klaagt. De plaatselijke rechtbank h" Warschause blad „Setandar Mlody". Pastoor Jankowski heeft bezwi tegen een artikel van Gontarz onder D kop „de erfgenamen van de inquisiti Dit is de eerste maal sedert de twe wereldoorlog, dat een Poolse rooi mui zich onbevoegd verklaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2