Jiicuurc Ccihsrt)c ÜTottranl isenhower dient plan in voor hetM.-Oosten Ook de Skate voer onder Pool door V.N.-assemblee vandaag in New York bijeen lliegramp voor i Japanse kust lusje in sloot; j:es gewonden Woordvoerder in Londen .Dagelijks meldt Amman dreigende opstand" Geldbusjes helpen hongerende Japanners uit diepste nood 9i )ENSDAG 13 AUGUSTUS 1938 (UREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11335 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5töah«stirti is ohrfdmn myo bfltt in ledjenspofr VRAAGTEKENS van Libanon Zie pagina 5 )e zomer van 1958 heeft zich ot heden in het algemeen niet mn zijn beste zijde laten zien. )e zonloze dagen zijn groter i aantal dan de dagen waar- ip de zon hoog aan de hemel taat, en de naar zon smach- ende vakantiegangers aan de Nederlandse stranden wachten chijnbaar vergeefs op de ugustusdag waarop zij zich in de" ton kunnen koesteren. De plaat is wel typerend voor deze zomerweken: regen en wind regenjassen en verwaaide strandstoelen I en Japans lijnvldegtuig, dat met 33 j ttenden onderweg was van Tokio naar I oya, is ten zuiden van Tokio in zee I lort. De piloot sednde gisteravond dat I met motorstoring had te kampen. rna kreeg men geen contact meer met j toestel. I anmorgen vonden vissersschepen I kstukken van het vliegtuig. Later op I dag werden ook verscheidene lijken I imden. Het toestel behoorde tot de I misjikumaatschappij. I r-termiddag omstreeks half vier is I de Leeghwaterweg tussen Zaandijk I Purmerend een volkswagenbusje r nog niet opgehelderde oorzaak van I weg geraakt, tegen een boom ge- t en vervolgens in een sloot terecht omen. Voorbijgangers slaagden er in acht inzittenden uit de wagen, die zijn zijkant was gevallen, te bevrij- en op het droge te brengen. Het de familie Kruidenier uit Rotter- i te zijn, die een vakantietochtje kte. Met drie ziekenauto's werden echt familieleden naar het Gemeente enhuis te Zaandam vervoerd. Twee ers zijn, omdat ze in militaire dienst naar het militair hospitaal in Den g overgebracht. Nog twee manne- e leden van de familie hadden alleen nat pak opgelopen en konden in de P van de middag naar huis terug- tn. De overige vier. t.w. de heer A. Kruidenier, mej. E. Kruidenier, mevr. ster-Kruidenier en de heer Koster 1 met resp. arm- en beenbreuken, een kenfractuur en een hersenschudding het ziekenhuis ter verpleging opge- TAE BRITSE REGERING en weste- lijke diplomatieke missies in Londen hebben officiële waarschu wingen uit het Midden-Oosten ont vangen, dat er een gewapende op stand dreigt tegen koning Hoessein van Jordanië, zo wordt van gezag hebbende zijde vernomen. „Sinds onze troepen op 16 juli in Jor danië zijn geland", aldus een Britse woordvoerder, „zijn" drie gevallen be kend waarbij een moordaanslag op de koning werd beraamd. Het zou geen verrassing zijn, als opnieuw een poging werd gewaagd door gewapende elemen ten die met bepaalde onruststokers en buitenlandse agenten samenwerken". „Maar", zo vervolgde de woordvo,er- der, „we hebben nu al 10 dagen lang officiële waarschuwingen ontvangen over een dreigende opstand en we gaan ons uiteraard afvragen hoe lang dat „dreigende" wel mag duren". Twee Britse bladen, News Chronicle en Daily Mail, schrijven dat de Engelse re gering gistereti haar goedkeuring heeft gehecht aan een plan voor de terugtrek king van Britse troepen uit Jordanië. De uitvoering van het plan zou afhan gen van de besluiten die de V.N.-assem- blee met betrekking tot Jordanië neemt. De Jordaanse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Baha Oed Din Toekan, is gisteren als zodanig afgetreden. Naar verluidt heeft hij zich teruggetrokken uit protest tegen de be noeming van Abdoel Monem Rifai ambassadeur in Londen en broer van de Jordaanse premier als hoofd van de Jordaanse delegatie in de Algemene Ver- Geen omzetbelasting over huisvesting van gerepatrieerden De minister van financiën heeft be slist dat particulieren, die zich onder normale omstandigheden niet bezighou den met het verhuren van kamers of het verstrekken van pension, doch verband met de recente gebeurtenissen in Indonesië toe zijn overgegaan enkele gerepatrieerden tegen betaling in hun woning op te nemen, over de terzake ontvangen bedragen geen omzetbelas ting verschuldigd zijn. Op verzoek kan eventueel reeds betaalde omzetbelasting door de inspecteur der invoerrechten accijnzen c.q. der omzetbelasting worden teruggegeven. gadering. Zij zijn van gelijke rang, r Toekan schijnt in Amman tegen de be noeming van Rifai te hebben gepro testeerd omdat die een „Palestijnse Jor- daniër" zou zijn. Strenge straffen gevraagd voor overvallers Twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek eiste gistermiddag de Rotterdamse officier van justitie tegen de fabrieksarbeider B. v. D. en de olie- werker R. K„ beiden 24 jaar, en afkom stig uit Rotterdam Zij stonden terecht omdat zij op de avond van 12 april een Rotterdamse taxi chauffeur, de 49-jarige L. H. R. K. had den overvallen en verwond. Op die dag namen zij een taxi op de .Coolsingel en zeiden de chauffeur naar de Ommoordsestraat te rijden. Toen de taxi bij het opgegeven adres stopte, greep een van hen de chauffeur van achteren beet, terwijl de ander hem met een steen op het hoofd sloeg. De chauffeur wist zich los te rukken, het portier te openen en om hulp te roepen. De verdachten sloegen op de vlucht en verdwenen in een stadsbus. Korte tijd daarna wist de politie hen echter aai houden. De officier achtte uit oogpunt van algemeen belang en sociale preventie strenge straf noodzakelijk. Uitspraak 26 augustus. PRESIDENT EISENHOWER van Amerika zou vanmiddag om half Nederlandse tijd de openingsrede van de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering" der Verenigde Naties uitspreken en de Amerikaanse voorstellen voor het Midden-Oosten indienen. Deze voorstellen komen neer op het vormen van een mobiele politiemacht van de Verenigde Naties voor dit onrustige deel van de wereld en het verlenen van economische hulp om een hogere levensstandaard van de Arabische landen mogelijk te maken. Inmiddels is ook de resolutie bekend geworden, die Rusland zal in dienen. In deze resolutie eist Moskou, dat Amerika en Engeland onmiddel lijk hun troepen uit Libanon en Jordanië terugtrekken. Verder wil Rus land secretaris-generaal Hammarskjöld opdragen de waarnemersgroep van de V.N. in Libanon uit te breiden en een groep waarnemers naar het Midden-Oosten te zenden om toezicht te houden op het terugtrekken van de Amerikaanse en Britse troepen. van terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen. Verder lijkt het er veel op, dat de Russen de speciale zit ting van de Assemblee zien als een aan loop tot een nader te organiseren top conferentie. Uit de voorstellen van Eisenhower blijkt daarentegen, dat de westelijke landen streven naar een meer directe oplossing van de moeilijkheden in het Midden-Oosten in de vorm van een plan tot politieke en economische stabilisatie. Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft reeds vorige week in grote lijnen de beginselen van een dergelijke oplossing uiteengezet Geert voorspelling In diplomatieke kringen te New York durfde men gisteravond nog geen enkele voorspelling te doen wat het resultaat van de debatten betreft. Een bepaald aantal van de afgevaardigden zal zich automatisch achter Rusland scharen, wat zijn voorstellen ook mogen zijn. Een aan tal andere landen zal de Amerikaanse vooritellen steunen. Tussen deze twee groepen staan 43 landen, die zich in het verleden noch voor het ene noch voor het andere standpunt definitief hebben uitgesproken. Deze landen zijn de 28 Afro-Aziatische landen, de vier Scandinavische landen, Ierland en Griekenland. Om hun gunst zal dus vooral van oostelijke en weste lijke zijde gedongen worden. Ten slotte is gisteravond in New York meegedeeld, dat de Mexicaanse delega tie, mogelijk gesteund door Peru, zal voorstellen eer. commissie van grote mo gendheden te vormen, die de ter tafel gebrachte kwesties zou moeten bestude ren en hierover aan de Algemene Ver gadering verslag zou moeten uitbrengen. President Eisenhower zou de Al gemene Vergadering verder voor stellen een commissie in het leven te roepen, die alle radio-uitzendingen in het Midden-Oosten zal beluisteren en alle haatzaaiende en opzwepende propaganda zal rapporteren. Ook verlangt Amerika een neutra lisering van Libanon cn Jordanië en isolering van deze landen van het Arabische nationalisme. Ten slotte vraagt Amerika, dat de Assemblee de resolutie van 1950 zal on derstrepen. waarin op alle landen een beroep wordt gedaan zich te onthouden van het veroorzaken van binnenlandse politieke moeilijkheden in andere landen. De Amerikaanse voorstellen vertonen veel overeenkomst met het zogenaamde „vredesplan" van Dag Hammarskjöld voor het Midden-Oosten. Verwacht wordt, dat Amerika zijn troepen uit Libanon zal terugtrekken, wanneer de Libanese regering hierom verzoekt. Twee weken Vanmorgen waren de meeste afge vaardigden, onder wie achttien ministers van buitejilandse zaken al in New York aangekomen. Men neemt -aan, dat de bij zondere spoedzitting van de Algemene Vergadering twee weken zal duren. De eerste dagen vooral zullen wel aan pro pagandistische redevoeringen gewijd zijn De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, zou vandaag al aandringen op toelating van com munistisch China tot de Verenigde Naties. Amerika en ook Engeland, dat de regering in Peking wel heeft erkend, zijn hiertegen fel gekant. Natuurlijk zal «romyko ook protest aantekenen tegen wat hij de Amerikaans- Britse agressie in het Midden-Oosten noemt. Het streven van Gromyko zal zijn de debatten te beperken tot de eis Dit merkwaardige verkeersbord is te vinden langs de autowegen over het Westberlijnse vliegveld Tempelhof, waar overigens niet auto's worden toegelaten. Het bord geeftaart dat vliegtuigen hier voorrang hebben op auto's, die netjes moeten blijven wach ten als er een toestel landt of vertrekt. Zestienjarige jongen deed uit verveling bestellingen Een agent van politie te Utrecht is er in geslaagd althans een van de „grap penmakers" aan te houden, die zich de laatste tijd onledig houden met het doen van bestellingen voor hen onbekende personen. In een straat in het oosten van de stad ging een gerucht, dat de 16- jarige J. K., die zich in het regenachtige vakantieweer verveelde, wel eens dit grapje zou kunnen uithalen. De politie man nam eens poolshoogte in de woning van de jongeman en trof er een telefoon toestel aan. Een kort verhoor van deze Jongen had tot resultaat, dat hij spoedig door d« mand viel. Hij .ad inderdaad bij ver scheidene zaken bestellingen gedaan voor willekeurige personen. Zo zond hij banketbakkers, bloemisten en taxionder nemingen cn dergelijke, naar tal van adressen. Hij ontkende beslist begrafe nisondernemingen naar verscheidene personen te hebben gezonden, evenmin had hij de lugubere vondst gehad graf kransen voor zijn slachtoffers te be stellen. De jongeman werd enige uren opge sloten, maar gisteravond heeft zijn vader hem van het hoofdbureau van politie af gehaald. Strafbaar is het opgeven van niet gedane bestellingen niet, maar of de gedupeerde winkeliers hierme ge noegen zullen nemen is nog een vraag, aldus de politie in Utrecht EEN tweede Amerikaanse atoom onderzeeër, de Skate, is onder de ijskap van de Noordpool door gevaren. Gistermiddag, om 2.47 uu: Nederlandse tijd, passeerde de duik boot de Pool. Zestig kilometer van die plaats kon zij aan de oppervlakte komen en Washington melden, even als de Nautilus met succes onder het ijs door te zijn gevaren. De Skate maakte de reis echter in tegen gestelde richting: van de Atlantische naar de Grote Oceaan. De Skate vertrok dertig juli uit New London in de Amerikaanse staat Connecticut voor verkenningen on der het ijs van 't Noordpoolgebied. Na het passeren van de Pool zocht de gezagvoerder, commander James F. Calvert, een opening in de ijskorst om dit te melden. Even later wer den de onderzoekingen onder het ijs voortgézet. De Skate, die iets kleiner is dan de Nautilus, is de derde en nieuwste at duikboot die de Amerikaanse marii dienst heeft genomen. De tweede is de Seawolf, een vierde, de Swordfish, maakt op het ogenblik een proefvaart en zal daarna vermoedelijk in dienst worden gesteld. De marine heeft programma voor de bouw van 33 at duikboten, waarvan een groot aantal reeds op stapel staat. „Indien u werkelijk nooddruftig bent, laat dan het geld uit deze bus u helpen". In heel Japan zijn aan telefoonpalen in spoorwegstations en in andere openbare gelegenheden kleine busjes met dit opschrift ge plaatst. Iedereen, die werkelijk hon ger lijdt, kan deze busjes open ma ken en er geld uit halen. De busjes zijn geplaatst door een organi satie, die zich „Het zout der aarde" noemt. De 44-jarige Japanse christen- dichter Sjinitsji Egoetsji heeft drie jaar geleden het initiatief tot deze actie ge- Op het ogenblik telt Japan 150 van deze busjes. De organisatie telt 900 leden- Elk lid is verplicht zijn leven lang elke dag wat geld in een busje te doen. Zo zullen de houten busjes niet leeg raken Hoe is Egoetsji op de gedachte van de busjes gekomen? Enkele jaren geleden kreeg hij een brief van een vriend, die sohreef, dat hij zichzelf, zijn vrouw en drie kinderen wilde doden, omdat hij geen werk kon vinden. Egoetsji dacht Dichter brengt christendom in praktijk toen, dat een geldstuk van tien yen| voldoende was om 'n stuk brood te ko pen, waarmee de honger van 'n kind ge stild kon worden. En de dag er na bracht wellicht nieuwe hoop cn leven De Japanse dichter hing een paar dagen nadat hij die brief had ontvangen, bus je no. 1 in zijn 6tad op. De kranten be gonnen er over te schrijven en zijn voorbeeld vond navolging. Ook ander» mensen wilden busjes ophangen. In Februari 1957 kwam men büeen en richtte de organisatie „Het zout der aarde" op. De organisatie heeft geen statuten en geen voorzitter. Egoetsji weet treffende ervaringen te ver tellen over zijn busjes. Zo was er een arbeider, die besloten had te gaan rr den en roven: Drie nachten had hij het geprobeerd, maar hij kon de moed niet opbrengen. Toen hij wanhopig rondliep denkend aan zijn honger lijdend gezin, zag hij een busje. Hij wilde geld uit het busje nemen en las toen de geschrif ten die er bij hingen. Regelrecht ging hij naar Egoetsji. Over zichzelf vertelt Egoetsji: Kort nadat ik mijn dagelijkse bijdrage in de bus begon te doen, kwam er een ommekeer in me. Ofschoon ik christen heette te zijn sloeg ik toch wel mijn vrouw. Maai hierin is verandering gekomen. Dc busjes werken als een wonder. Mis dadigers bekeren xich en bedelaars gaan weer werken. Dat Is te begrijpen, want het busje biedt geld aan voor mensen in nood en men wordt ontroerd door de liefde, die erachter schuiltDo busjes van Egoetsji z(jn een getuigenis. Dagelijks worden er meer geplaatst in Japan en de organisatie „Het zout der aarde" wordt steeds groter. Per helikopter arriveerde de com mandant van de Nautilus. William R. Anderson, gisteren op zU« schip, dat naar de Britse havenplaats Portland koerste om daar op grootse wUze tc worden ingehaald. Ander, son was even naar Washington ont boden om door president Elsen hower te worden onderscheiden voor de prestatie die hij leverde door met de atoomonderzeeër Nau tilus onder de ijskorst van de Noordpool door te varen. In Port land ontving de rest van dc be manning namens president Eisen hower een eervolle vermelding. Een enorme vloot van Britse sche pen haalde de Nautilus de haven binnen De Amerikaanse ambassa deur. Whitney, die ter ontvangst aanwezig was, noemde het passend dat de onderzeeër na haar avon tuur begint met Engeland aan te doen. het land van poolvorsers als Scott. Wilkins en Fuchs. Koninklijk gezin op eiland Elba Het koninklijk gezin heeft vandaag met de Piet Hein een bezoek gebracht aan het eiland Elba, eens het ballingsoord van Napoleon. Gisteren is het koninklijk jacht in Por- tovenere aangekomen en tevoren heeft de koninklijke familie een bezoek gebracht aan de havenstad La Spezia. In maart vestigde de Skate die In dertijd ook Rotterdam bezocht een record, door in acht dagen en elf uur van de Verenigde Staten onder water naar Engeland te varen. Twee maanden later werd een nieuw record gevestigd. Dc duikboot bleef toen 31 dagen en vijf cn een half uur onder water. Enkele maanden geleden is al aange kondigd dat de Nautilus, de Skate en de „conventionele" duikboot Halfbeat naar het Noordpoolgebied zouden gaan om daar onderzoekingen onder het ije te verrichten. De Skate kwam echter pas enkele dagen geleden in het gebied Sowjets menen „Steinstücken" is Oostduitsé zaak Dc overval van 800 Oostduitsé politie agenten op de Westberlijnse enclave Steinstücken is een Oostduitsé aange legenheid, die de Sowjetunie niet raakt, aldus heeft de commandant van de Rus sische sector van Berlijn laten weten aan zijn Amerikaanse -ambtgenoot in antwoord op diens protest. Zwaargewapende grenspolitie had don derdag een kordon rondom Steinstücken gelegd, waarna een patrouille de enclave binnendrong en daar een Oostduitsé vluchteling arresteerde. Steinstücken ligt ongeveer een km achter de Oost duitsé grens, maar maakt deel uit van de Amerikaanse sector, waarmee het door een corridor is verbonden. Van Oostduitsé zijde is betoogd, dat de -gearresteerde Lothar Kratzsch geen politieke vluchteling, maar een mis dadiger is. Opnieuw regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen Matige, af en t°e krachtige wind lussen zuid en west. Weinig ver andering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 14 augustus: zon op 9.21 ur, onder 20.08 uur: maan op 4 36 uur, onder 19.18 uur HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur !lü «iftdttil windstil WZW If

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1