Jlieuwo £ciJtsrf|c tüimranl 9 Vloskou zal de deelneming van aan topgesprek eisen Peking Zuiveltekort is niet ernstig toegenomen Verblijfsvergunningen voor twintig verstekelingen Eisenhower morgen in de Algemene Vergadering? )ooclvonnissen in Jordanië Korter gewerkt in 600 bedrijven Prinses Wilhelmina dankt het Nederlandse volk Enkel voedsel en kleding zegt Djakarta DINSDAG 12 AUGUSTUS 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwistirt) is ahrbtrwn jnyo nflH in lealjenspofr Nepenendcrtiffste jaargang no. 11334 Hoe hoog slaan we elkaar aan Zie pagina 2 Chroesjtsjef schreef premier Macmillan REMIER MACMILLAN VAN ENGELAND heeft een brief ontvangen van Chroesjtsjef. waarin de Russische premier de hoop uitspreekt, 1 de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering der V.N. de weg 1 vrijmaken voor een topconferentie tussen Oost en West. Deze laatste •f van de Russische leider bevat overigens weinig nieuws. Alleen mer- diplomatieke waarnemers in Londen op, dat deze brief voor het lotste deel een verontschuldiging is voor het overstag gaan van Rus- ind na Chroesjtsjefs bezoek aan Peking. Uit de inhoud van de brief heeft en verder geconcludeerd, dat Rusland de deelneming van Peking aan n topconferentie zal eisen. Gelukkig gezin Het echtpaar Ludwig Ronald en Maria Magdalena Sol met zijn drie kinderen, Lodewijk Marcel, Henny Cornelis en Maria Theresia, is thans veilig in De Haven in Wassenaar. Gisteren kregen deze versteke lingen een verblijfsvergunning voor ons land. De tien dagen oude Maria Theresia is in Ne derland geboren, de anderen kwamen in Djakarta ter we reld. Op de foto ziet men ook mevrouw Schönbeck van De Haven. Intussen wordt, nu morgen de bij- iradere zitting van de Algemene 'ergadering van de Verenigde Na- es begint, die door tal van minis- trs van buitenlandse zaken wordt bewoond, een koortsachtige diplo- ïatieke activiteit ontwikkeld. Aan- enomen wordt dat de Aziatische Afrikaanse landen de Russische is tot terugtrekking van de Ameri- aanse en Britse strijdkrachten zul- steunen. issen werken minister Dulles en zijn adviseurs hard aan de uitwerking van Amerikaans plan voor het vestigen politieke en economische stabili- in het Midden-Oosten. Vermoed wordt, dat president Eisenhower mor genochtend zelf dit plan in de Alge- ene Vergadering bekend zal maken, zijn brief aan Macmillan schrijft Chroesjtsjef, dat de Russische regering positieve houding had aangenomen Een Jordaans militair gerechtshof heeft vandaag twaalf Jordanlërs en een Syriër itr dood veroordeeld voor het smokkelen wapens en munitie uit Syrië Jordanië. De speciale afgezant van president iisenhower in het Midden-Oosten, lurphy, die inmiddels is teruggekeerd Washington, heeft met president Nasser de Verenigde Arabische republiek esproken over de eventuele gevolgen omverwerpen van het Jorda; oningshuis. Volgens functionarissen van het Ame- ikaanse ministerie van buitenlandse aken heeft Murphy Nasser ervan op de oogte gebracht dat Israël wellicht oei van Jordanië zal bezetten, wan oning Hocsseins bewind ten val wordt (bracht. Treinbotsing bij Londens station Twee treinen zijn vanmoreen niet ver an het station Londen-bridge in Zuid- «nden met elkaar in botsing gekomen. :n personen zijn licht gewond naar ziekenhuis overgebracht. Zij bevon- zich in twee rijtuigen die ontspoord Een r drijvend hotel ligt nog op de helling van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, ontdaan van de bekisting en op het interieur na zo goed als gereed. Op 13 september zal de Koningin dit nieuwe vlagge- ichip van de Holland-Amerika Lijn en van de gehele Nederlandse koopvaardijvloot te water laten. Een jaar later zal de eerste reis plaats vinden. Het schip zal aan 1400 passagiers accommodatie kunnen bie den, naast de 750 bemanningsleden. Er worden twaalf liften, vier rol trappen, twee zwembaden en een groot theater voor 600 bezoekers in het schip aangebracht. Het drijvend hotel krijgt de naam „Rotterdam", is 230 meter lang en 28.65 meter breed. Er zijn elf dekken en het hoogste stuurhuis ligt 34 meter bo ven de kiel. Het schip meet 38.000 brt. voor een bijeenkomst van de regerings leiders in het kader van de Veilig heidsraad. Maar als gevolg van om standigheden, aldus de Russische pre mier, die niet aan de Sowjetunie te wijten waren, kon het Russische voor stel voor een topconferentie tussen vijf mogendheden niet verwezenlijkt wor den. Chroesjtsjef beschuldigt de Vere nigde Staten dan, dat ze met Engelse steun Rusland in een onvruchtbare discussie wilden verwikkelen. Daarom was de Russische regering tot de con clusie gekomen, dat-niet de Veilig heidsraad, maar een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering bijeengeroepen moest worden om snel maatregelen tegen de agressie in het Midden-Oosten te kunnen nemen. Alvorens naar New York te vertrekken, waar hij zal deelnemen aan de debat ten in de Algemene Vergadering, heeft minister Selwyn Lloyd van Engeland nog uitvoerig van gedachten gewisseld met zijn Israëlische ambtgenote, me vrouw Meir, over de toestand in het Midden-Oosten. In een boodschap aan de secretaris-gene raal van de Arabische Liga heeft de Iraakse premier, Generaal Abdel Ka- rim Kassem gezegd, dat Irak voortaan met alle middelen de liga zal steunen. In juli heeft de arbeidsinspectie 611 ondernemingen vergunning verleend korter te werken. In die bedrijven werkten 22.266 mannen en 4502 vrouwen die totaal resp. 970.000 en 158.000 uur min der werkten dan bij de normale 48-urige werkweek. Gemiddeld maakten de werk nemers in deze bedrijven 38.3 uur per week. In Zuid-Holland werd aan 70 be drijven met 76.000 mannelijke en 2100 vrouwelijke werknemers een vergunning om korter te werken, verleend. Door seizoeninvloeden fb.v. conservenindustrie) hebben vele andere bedrijven overge werkt in juli. Voor het hele land is 448.000 uur overgewerkt, ruim de helft nder dan vorig jaar juli. Rest wacht nog op beslissing Indonesië naar Nederland ge- komenen (eigenlijk negentien; een van hen is kort geleden in ons land Prinses Wilhelmina heeft gisteravond voor de zenders Hilver sum I en Hilversum II de volgende toespraak gehouden: „Bijzonder erkentelijk voor de hartelijke wijze, waarop dc 100ste geboortedag van mijn geliefde moeder herdacht ts, wens ik mijn vreugde daarover langs deze weg tot uitdrukking te brengen. De bloemenhulde haar gebracht, de korte plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft waren een schone uiting van de gevoelens, die bij zovelen voortleven. Treffend zijn de artikelen, door de grote meerderheid van de pers aan haar gewijd, evenals de persoonlijke brieven, die ik mocht ontvangen. Zij alle getuigen van zoveel fijn gevoel en zoveel begrip en waardering voor haar persoonlijkheid, voor haar streven, voor het doel dat zij zich in haar leven gesteld had, bovenal van haar liefde voor haar volk. Wat zij voor mijn man en mij en voor ons kind geweest is, is niet onder woorden te brengen. Haar voorbeeld leve nog lang in ons aller herinnering voort." De rede werd voorafgegaan door het volkslied van Waldeck- Pyrmont, gespeeld door het Radiofilharmonisch Orkest, en beslo ten met het Wilhelmus. geboren), hebben een verblijfsver gunning ontvangen. Inmiddels zijn zij daarom van De Kruisberg in Doe- tinchem naar De Haven in Wasse naar gebracht. Zodra voor hen huis vesting en werk zijn gevonden, zul len zij dit tehuis kunnen verlaten. Thans wechten nog 92 verstekelingen in De Kruisberg op een beslissing. De verwachting Is dat een klein aantal van hen, dat zonder goede reden naar Neder land is gevlucht, zal worden teruggezon den. Daar het onderzoek naar him ante cedenten zo goed als afgelopen is. zal het waarschijnlijk niet lang meer duren of minister van justitie zal ook ten aan- en van deze gevallen een besluit nemen. De groep die gisteren in Wassenaar aankwam, omvat behalve een echtpaar een baby van tien dagen en twee andere kinderen, een echtpaar zonder kinderen en dertien jongelui tussen de achttien en dertig jaar. De baby, die in feite geen verstekeling is, daar zij Nederland is geboren, kreeg de bijzondere zorg van het C.C.K.P. Doze helpt alle verstekelingen aan de slag te komen. Bovendien zorgt dit comité voor het opvangen van de eerste moeilijkheden. Gisteren reeds begon het met het uit reiken van kleding enz. aan hen, die deze nodig bleken te hebben. Voor de tien dagen oude Maria Theresia was er boven dien een reiswdegje. Dat de heer J. Moora, de voorzitter van het C.C.K.P., met voortvarendheid werkt, bl(jkt wel uit het feit, dat h(j reeds een der verstekelingen een baan heeft in Leiden. Voor de anderen is hü vandaag bezig én hjj heeft goede hoop in korte tijd allen aan de slag te hebben, behalve d: de jongeman, die met tuberculose in :n sanatorium moest worden opgenoi De thans toegelaten groep omvat 1 Ambonezen en een Menadonees. De deren zijn z.g. spijtoptanten, die indertijd de Indonesische nationaliteit hebben ge kozen, doch daarvan spijt hebben, gekre gen. Inmiddels is ook beslist, dat vijf meisjes, die niet op De Kruisberg v ondergebracht doch direct aan het C.C. K.P. waren toevertrouwd, in Nederland mogen blijven. Daar het C.C.K.P. uiter aard voor hoge kosten staat, geven wij hierbij het gironummer ten name va C.C.K.P., Den Haag: 850. Athene en Ankara voelen voor de 7 jaar rust pREMIER MACMILLAN van Engeland heeft gisteren, na zijn besprekingen met de Turkse en de Griekse regering, onverwacht het onrustige Cyprus bezocht. In het pompeuze regeringsgebouw te Nico sia sprak de Britse 'premier met de plaatselijke Griekse en Turkse lei ders op het eiland. Na deze besprekingen verklaarde de Britse premier bemoedigd naar Londen terug te keren. De Griekse en Turkse regering voelden wel i de Engelse suggestie, een periode van rust van zeven jaar op Cyprus in te stellen. Als het lukt in die zeven jaar van iets opbouwends te doen voor de bewoners van het eiland zal het veel gemakkelijker zijn in een volgend stadium een oplossing voor de problemen te vinden. Het is van het grootste belang, zei Macmillan, dal vrede terugkeert en er een einde komt aan de terreur op Cyprus. Hogere melkprijs mogelijk onze sociaal-economische redactie) Vondeling van een tekort van 475 njiljoen gulden in het Land- bouw-egalisatiefonds blijkt thans tamelijk goed uit te komem Zoals de stand van zaken op het ogenblik is, blijkt het tekort iets hoger te zijn, namelijk 500 miljoen gulden. Het verschil is dus niet groot en boven dien kan het in november het einde van het melkprijsjaar nog meevallen. Het is namelijk niet juist, zoals van bepaalde zijde wordt gesuggereerd, dal al op een tekort van 575 miljoen ge rekend moet worden. Men komt tot dit bedrag door de gegarandeerde melkpro- duktie van 5.18 miljard liter te ver- menigvuldigen met het tekort van 9 per liter, dat er op het ogenblik bestaat op de uitbetalingen aan de boer vergeleken bij de garantieprijs van f28.85 per 100 kilo. Hierbij wordt evenwel vergeten dat de prijzen voor 28 april, dus voor het rlagen van de inleveringsprijzen, hoger aren en dat daarna weliswaar de in leveringsprijzen verlaagd zijn en er tekort van ongeveer 9 cent per liter is ontstaan, behalve dan nog de consumen tensubsidie, maar voor de toekomst zijn ook bepaalde lichtpunten. Men heeft vooral voor het najaar hoop op grotere afzetten, de verlaging de inleveringsprijzen, heeft de handel a gestimuleerd, de afzet bevorderd de prijzen opnieuw aangetrokken. Vooral de boterafzet in het binnenland sterk omhoog gegaan. Zowel boter als voor kaas zijn in oktober nog oplopende prijzen te verwachten. Over de voorraden in de koelhuizen maakt en zich in kringen van het produkt- hap voor zuivel dan ook niet zo ongo- ist. Het vorig najaar heeft men geen intrekking van de prijzen gezien op het ogenblik is de afzetsituatie mede door de gewijzigde inleveringsprijzen geheel veranderd. Afgezien van het feit dat de ontwik keling dus niet al te verontrustend is. blijft het waar dat ook een tekort van 500 miljoen gulden in het L.E.F. een ien';jk bedrag is en dat de regering ongetwijfeld ernstige pogingen zal on dernemen om voor de toekomst dit be drag drastisch te verminderen. Wat te doen Op welke wijze kan de regering nu voor de toekomst een dergelijk tekort beïnvloeden? Op vier manieren: in de eerste plaats via de hoogte van de nieu we garantieprijs voor de boer. voorts via de omvang van de te garanderen melk plas, via de hoogte van de consumenten subsidie cn via het vetpercentage. Wat betreft de garantieprijs zal de regering niet veel kunnen en mogen af wijken van de prijs die door het Land bouw economisch instituut wetenschap pelijk wordt berekend en veelal door het Landbouwschap aan de regering wordt geadviseerd Wat betreft de om vang van de melkplas waarvoor de ga rantie moet gelden, heeft de regering echter een machtige troef in handen Over de te garanderen globale hoeveel heid melk zullen op zeer korte termijn besprekingen tussen regering en Land bouwschap beginnen. Het Landbouw schap is al bereid een hogere veevoeder- prijs te aanvaarden om zodoende de melkproduktie via veevoeder te remmen Voorts zou de regering de subsidie voor de consumenten kunnen verlagen of afschaffen en de fel begeerde wens van het bedrijfsleven in vervulling doen gaan door het vetpercentage van de melk op 3 pet. te brengen. Deze laatste twee punten zullen de consumenten melkprijs echter sterk beïnvloeden Drie procent vet betekent een twee cent hogere prijs per liter en een halve af schaffing van de subsidie zou zelfs samen met de 3 pet. vet een prijsstijging van 5 cent per liter in totaal betekenen. Wanneer men er echter in zou slagen de melkplas nog wat in te perken en via de 3 pet. vet negenduizend ton meer melkvet te sparen, zou dit voor het L.E.F. een aanzienlijk geringer ver lies betekenen en zou wellicht nog even met een verlaging van de consumenten subsidie gewacht kunnen worden. Vrouw met hamer neergeslagen De 41-jarige Amsterdammer C. van W. •heelt vannacht zijn 55-jarige hospita, me vrouw J. H. D. uit de von Zesenstraat levensgevaarlijk verwond door haar met hamer op het hoofd te slaan. Van W werd korte tijd later dn een met bloed vlekken besmeurde pyjama en een over jas door een agent op straat aangehou den. De vrouw werd in haar slaapkamer aangetroffen. De man, die thans zit op gesloten in het bureau Linmaeusstraat, is nog niet gehoord. Over de aanleiding tot deze daad is de politie nog niets bekend. Van W. was gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Marie Dionne in het huwelijk getreden Marie Dionne, een van de Canadese Dionne-vijfling, is gisteren in het ge heim te Montreal met een kantoorbe diende in het huwelijk getreden. Marie, die 24 jaar is, had kloosterzuster willen worden, maar na acht maanden verliet zij het klooster waar zij studeerde. Haar zuster Yvonne is thans als enige nog niet getrouwd, Emilie stierf in 1954. Garuda, waarheen ivas uw vlucht D {E BURGER-VLIEGTUIGEN, die de Indonesische regering heeft gevorderd, zijn volgens een woordvoerder van de regering te Djakarta niet gebruikt voor militaire operaties. De toestellen, die vandaag aan de Garuda Indonesia Airways zijn teruggegeven, dienden voor het vervoer van voedsel- en kledingvoorraden. al thans werd later namens het ministerie van buitenlandse zaken verklaard. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in Washington, die goed op de hoogte met Indo nesische zaken z(jn, is het echter vrijwel zeker, dal de toestellen zijn gebruikt vooi het overbrengen van troepen en voorraden van Surabaja, Bali en Djakarta naai Celebes, waar de strijd tegen de opstandelingen nog voortduurt. De binnenlandse vliegdiensten zouden vandaag worden hervat. De regering heeft echter nog geen officiële verklaring over het gebruik van de vliegtuigen gegeven. De luchtvaartmaatschappij heeft zelf ver klaard, dat zij worden gebruikt „voor de belangen van de regering". Volgens westerse diplomaten zouden er geen aanwijzingen zijn, dat een actie wordt voorbereid om zich door geweld van Nederlands Nieuw-Guinea meester te maken. Een regeringswoordvoerder heeft eraan herinnerd, dat president Su karno de gelofte heeft afgelegd het beheer over Nieuw-Guinea door vreedzame mid delen terug te krijgen. De secretaris-generaal van de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie, Nai Pote Sarasin, heeft te Sydney verklaard, dat de Russische Mig-straaljagers en zware bommenwerpers in Indonesië, naar zijn mening, uitsluitend zouden worden ge bruikt in de strijd tegen de opstandelin gen. De vorming van een voorraad Rus sische wapens in Indonesië zouden geen bedreiging vormen voor Australië Sarasin geloofde evenmin, dat de Rus sische uitrusting tegen Nieuw Guinea zal worden gebruikt. De Australische minister van bultei landse zaken. Casey, heeft heden te Can berra In het parlement verklaard de Indonesische regering de verzekering le hebben ontvangen, dat zij geen plan nen koestert om geweld te gebruiken gen Nederlands Nieuw-Guinea. Australische regering houdt de toesti zorgvuldig in het oog, aldus Casey. ZU was enige lijd geleden verontrust een verklaring van militaire aard. Volgens waarnemers doelt de minister op de verklaring van dc chef-staf het Indonesische leger, luitenant-generaal Nasution, dat Indonesië de militaire weg zou volgen als de diplomatie mocht fa len. Volgens Casey had de Australische am, bassadeur te Djakarta opdracht gekregen deze verklaring onder de aandacht vs Indonesische minister van buitenlandse zaken te brengen, waarna hij een drukkelijke ontkenning bad ontvangen, dat Indonesië enigerlei plan zou koeste ren geweld te gebruiken. In een volkstuintje in de Duitse stad Neurenberg is deze eigen zinnige appel te bewonderen Het is een beetje onverklaar baar: een appel die zomaar aan de stam van een boom groeit Déze appel zal in ieder geval niet ver van de stam vallen Wisselvallig en koel De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk verspreid voorkomende buien, daarna flinke opklaringen, maar morgen in de loop van da dag weer toenemende be wolking, met later van het westen uit enige regen Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 13 augustus zon op: 05.19 uur. onder 20.10 uur; maan op 03.24 uur, on der 18 44 uur. HET WEER IN EUROI'A Rapporten hedenmorgen 7 uur Bellijn Frankfort MUnchep ZUrich WZW WZW WZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1