CHRISTELIJK Zuid-Afrika en de apartheid 'avarme Oecumenische hulp aan Italië en Pakistan Een woord voor vandaag Kanttekening Steeds meer leerlingen op sehipperssclioleii Internationaal congres landbouwkundige studenten Dr. H. Matter over: Du Plessis contra Bushes Dr. H. M. Matter heeft gerea geerd op een boekje i»an de Zuid-Afrikaan** hoogleraar prof. L. J. du Plessis over de apart heid In ryn artikel liet de fchr\jyer zien dat Du Plessis niet langer de Bybelse Chain er b\j sleepte om de apartheid te ver dedigen, maar dat h\j juist de nadruk legde op het ..nationale bewustzijn". Ds. Matter ver volgt dan: Het U hem stellig niet onbekend, dat overal ter wereld de assimi latie der volkeren In steeds snel ler tempo voortschrijdt. Hij weet wel, dal Je In de stamboom van bv. de gemiddelde Fransman den of Italianen of Russen tegen komt. en dat het onmogelijk Ie xeggen Is. wat voor ..ras" (men ▼ergeve me hei afschuw ijke woord) de Amerikanen nu eigen lijk lijn. En hij zal wellicht ook wel weten, dat het wereld-commu- nisme ons helemaal niet allemaal tot Russen" wil maken. En dat dat voor ons. Westerlingen. In elk geval helemaal niet de Inset la van onze strijd tegen het Commo- We zijn desnoods bereid, te er kennen. dat de Russen een hele boel dingen beter doen dan wij, maar we willen eenvoudig de vrij heid hebben, het nu eens slechter te doen. We zijn misschien wel bereid, nog eens Russen of Chine zen te worden, maar dan op het ogenblik dat wij dat willen en niet de P'i«*"n of oezen En dfit is nu «ik weet. dat ik op 't ogenblik een beetje formalistisch praat» on ze cultuur En daarvoor vechten we nu tot onze laatste atoombom Prof. Du Plessis zou 'daar Is hij Christen voor) als hij hier woon de er stellig precies zo over den ken. maar nu woont hij in Zuid- Afrika En nu gaat hij plotseling spreken over „rassen" «alsof dat woord niet zwaar is van problema tiek» en vin een „nationale zelf standigheid" d;e tussen die ras sen gehandhaafd moet worden, alrof ..nationale zelfstandigheid" ook maar iets te maken had met de kleur van onze huid En nu 5nat hij in elk geval de vreselijke ingen. die Bus'tes (voor zover ze niet al bekend waren! onthuld heeft in beginsel goedkeuren Zeker. deze dingen kunnen slechts „voorlopig" zi)n. Hij weet wel. dat er geen aparte hemel zal zijn voor blanken cn niet-blanken. En daarom zouden er van tijd tot tijd „geringe versagtlnge in dis- kriminasie" overwogen kunnen worden' Maar „voorlopig" gaat de blanke, die met een niet-blan- ke trouwt, of „trouwt" «want men kan in die situatie natuurlijk niet wettelijk trouwen) de gevangenis in. En „voorlopig" wordt de nlet- blanke afgesneden van de Avond- maslrgemeenrchap met de blan ke F!n zo zal het dan naar de ..eindbestemming" gaan. aldus de schrijver Hij geeft terloops even toe, dat Zuid-Afrika die „eindbe stemming" nog niet „helder den voor m'n gemak. Fn prof. Dn Ples- sis ook niet, al lijkt het in dit boekje een beetje 10. We zijn met dit boekje een stap vooruit. We danken er God voor Maar er zullen nieuwe stappen moet-n volgen Prof Du Plessis verwacht, dat het met het door hem voorgestelde beleid nog al vreedzaam zal aflopen tussen blanken en Bantu's. We hopen het We bidden het, hoeseer we vre zen' Maar het doet tenslotte m het licht van het evangelie niet ter za ke Want het is het evangelie van Hem, die terwille van ons ieder risico genomen heeft, tot en met het risico van een Kruis. Ook het risico van voort te komen uit een „niet-blank ras" Als de wereld deze dingen niet kentGod zij haar genadig. Maar als de Kerk deze dingen dan kent en verkondigt, dan beginne zij met ze in eigen leven te realiseren en aan de wereld voor te leven. De wereld kan zich misschien veroor loven het evangelie de tanden uit te breken als het al te gevaarlijk wordt, de Kerk kan zich niets ver oorloven dan dankbare gehoor zaamheid en dat tot elke prijs. Zij is nu eenmaal de wereld pre cies een eeuwigheid vooruit. i pacifist Busk es over, dese din gen telkens ln herinnering te bren gen. mur het steune de broeders In Zuld-Afrika met een eigen De Kerk springt bij... (Van i verslaggeefsters) Half augustus zullen de heer en mevrouw M. v. d. Linden-Klap met hun baby vertrekken naar Falerna. Falerna is een arm dorpje in Zuid-Italië. De boeren werken er zeer primitief, met het gevolg, dat zij weinig verdienen. Meestal kunnen lij de smid, de schoenmaker en de timmerman niet betalen, zodat het hele dorp in behoeftige omstandigheden leeft. Het echtpaar Van der Linden, dat wordt uitgeionden door de Stichting Oecumenische Hulp aar Kerken en Vluchtelingen, sal samen met een Italiaanse domineeszoon die te gelijkertijd als tolk fungeert, proberen de mensen in Falerna op alle moge lijke manieren te helpen en raad te geven, zodat zij een hogere levens standaard kunnen bereiken. Fn da waar zijn. En dat is waarliik schande Het staat heus allemaal nic» n de Bijbel, wat de Here wel van plan is met de wereld en met Zuid-Afrika. we moesten hier ia Nederland en in het verre Afrika temidden van onze angsten voor wat er wellicht gebeuren gaat ona maar werpen op die enkele dingen die angstig duidelijk tn de Bijbel staan. Ik «al als Nederlander mijn vrouw en kinderen en vaderland desnoods met atoombommen moeten verde- d)7~n Dat staat mi. duidelijk tn dc Bijbel. En ik heb daarom niet on de rlsleo'a te letten Die zijn enorm, en Ik ion duizendmaal lie ver willen, dat Ik vannlt het evan- elle de weg van het pacifisme i kleien. De kans. met mijn ge- gelli i In een atoomoorlog te worden Is dan gering, ken dal evangelie nu eenmaal niet X Felle aanval van het Vaticaan op Polen De Osservatore Romano heeft er bij de Poolse r -katholieken op aangedron- met de verdediging opgeleid worden tot borduursters. De werkstukken die zij later thuis maken worden verkocht en... met succes. Zo werd er in 1957 voor 35.750 gulden aan borduurwerk naar Canada uitgevoerd, terwijl er in Pakistan zelf voor een bedrag van 32.500 gulden werd omge zet. Het is helemaal niet ongewoon, wanneer de vrouwen in Lahore dank zij dit werk meer verdienen dan hun broers of vaders. De zelf-verdienende vrouwen tonen H de verbete" veel interesse voor de lees- en schrijf- ring van de hygiënische omstandighe- kunst, voor een betere behuizing en voor den. En daar valt inderdaad nogal wat onderwijs aan de kinderen. te doen: in Falerna wonen de men- Mejuffrouw Sijbranda zal zich in Pa- in één kamer en in die kamer sla- kistan speciaal bezighouden met het pen behalve de gezinsleden ook ezels, i derhouden varkens, konijnen en kippen.... De heer Van der Linden is onderdi recteur geweest van een landbouw-1 school op Nieuw-Guinea. Als expert op landbouwgebied zal hij de boeren raad geven over het gebruik van kunstmest, j het werken met geselecteerd zaad, het aanleggen van irrigatiewerken, het kwe-1 ?n van tomaten en het verzorgen van :t vee. Mevrouw Van der Linden is in het bezit van een verpleegstersdiploma en zij heeft grootse plannen met betrekking tot de volksgezondheid het gelo slimhedi contacten met de gezin- i Het jonge Nederlandse echtpaar Blan- Voorllchting aan aanstaande en jonge kers. dat sinds verleden jaar de Griek- moedera, zuigelingenzorg en kleuterver- $e bevolking in de „Vallei der Stinken- sorging. misschien het oprichten van de Meren" helpt en dat eveneens door een klein polykliniekje en nog diverse de Stichting is uitgezonden, heeft veel andere zaken staan op het programma succes met zijn werk. De inwoners van van mevrouw v d- Linden. Zy zal ook het dorpje Arethousa lopen de deur bij proberen een eind te maken aan de zeer hen plat om om hulp en raad te vra- oneeonomische omstandigheid, dat er in gen en zij zijn bijzonder populair, het hele dorp geen enkele lapjeswinkel te gaan met de verdedig.ng vinden is. zodat de acht naaisters die I eloof. zonder zich te lenen Falerna rijk Is een reis van 25 kilome- BEKUEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Soest: H. Roest te Vrooms- Aangenomen naar Dalen (toez.): mr. L. H. v. d. Bilt. kand. te Amsterdam; naar Welsum: kand. C de Jong te Scheve- n ingen Bedankt voor West-Terschelling: Th. van Sprang te Zundert; voor Zoetermeer: G H. van Kooten te Genemuiden; voor Werkendam: J. J. Trouw te Alblasserdam. Benoemd tot vicaris te Utrecht: A. van Dorssen. kand. te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te Sijbrandaburen c.a.: G de Jong, kand. te Nhega. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rozenburg: kand. W. Steenbergen te Zwolle. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Woerden: mej. A. P Ris te Amsterdam BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Vriescheloo: H. Ploeger te Borne. Dr. J. C. Versluys overleden In de ouderdom van 63 jaar is te Velp overleden dr. J. C. Versluys. die op 11 juli jl. als leraar Frans aan het Christelijk Lyceum te Arnhem afscheid had genomen om met ingang van 1 sep tember met vervroegd pensioen te gaan. Dr. Versluys was aanvankelijk werk zaam bij het bijzonder onderwijs als onderwijzer te Nijmegen, Bloemendaal en Amsterdam, en sinds 1 september 1922 was hij leraar aan het Christelijk Lyceum te Arnhem. Gedurende de be zettingsjaren zat dr. Versluys enige tijd gevangen, waarna hem toegang tot de school werd ontzegd. Sinds september 1946 trad hij op als conrector. Dr. Versluys werd in 1950 benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Bijbelse bewogenheid is méér dan een sociaal gevoel, omdat zij de mensen in hun schamelheid voor God ziet en de materiële ellende een gevolg weet van de zonde, het verbro ken contact met God. In Zijn Naam zullen wij aan het werk moeten, de theorie omzetten in de praktijk. De dienstdie de christenen de wereld hebben te bewijzen, is er een van simpele naastenliefde: zoekt het verlorene, misschien vlak naast uw huisdeur. Bedenk, dat een beker koud water al meetelt en dat een goed woord, een echt gesprek, van hart tot hart een i kleine attentie, van grote waarde is in de orde, die geldt voor het Koninkrijk van God. Onze bewogenheid is zonder zin, als I zij niet wordt gedragen door de overtuiging, dat Christus gekomen is om ons, verlorenen, te zoeken en dat Zijn bewo genheid de wereld heeft gered. Hij vraagt van ons geen tegen prestatie, maar slechts een antwoord op Zijn boodschap, met ons leven aan de naaste. KERKELIJK CONTACT Het blad bracht gisteren een tweede artikel in minder dan een week over de recente Poolse overval van het Poolse nationale heiligdom in het klooster van Jasnja Gora en verklaarde, dat deze over val de Poolse katholieken beledigd en gekwetst heeft evenals het christelijk ge weten en de gevoedens van alle fatsoen lijke mensen. De Poolse regering rechtvaardigt de politie-overval als deel van een actie om de veiligheid van de staat te be schermen. Deze veiligheid schijnt inder daad zeer goed beschermd te worden, omdat zij een keer temeer gediend wordt met de middelen van het meest onver zoenlijk stalinisme, aldus het blad. Dit wordt bewezen door het feit. dat de agenten, die de overval verrichtten, onder leiding stonden van dezelfde kolo nel Morawski van de veiligheidsdienst, die in de nacht van 27 september 1953 kardinaal Wyszinsky arresteerde". - moeten maken ais zij voor een de Inwoners een jurk of een ja« moeten Het team van de Stichting Oecumeni sche Hulp bestaat voorlopig uit drie le den. later, wanneer die wat ingewerkt zijn, zullen zij misschien assistentie krijgen van nog twee anderen. Pakistan Mejuffrouw A. Sijbranda uit Hilver sum is de derde Nederlandse die door de Oecumenische Raad wordt uitgezon den. Zij gaat half oktober naar Lahore in West-Pakistan. De Technical Service van de West Pakistan Christian Coun cil heeft daar een jaar of zes geleden een borduurcentrale opgezet, die op het ogenblik bijzonder goed loopt. Alle vrouwen uit Lahore en omge ving. de christelijke zowel als de mo hammedaanse. kunnen, wanneer zij dat willen, in Lahore in drie weken Vakantiecursus op IJsselmeer Bescherm Uw haar tegen zon en water met -haarcrème RECTIFICATIE. Het tweede internationale con gres van landbouwkundige stu denten is vanochtend in de aula van de Landbouwhogeschool te j Wageningen officieel geopend door |de secretaris-generaal van het de- aucr ./ic ons oiaa ^an^gïste1 I Partement van landbouw, visserij ren) zyn enkele woorden uitgevallen CH voedselvoorziening, dr. J. H. Dr Matter schreef over het onrecht j Patijn Ruim 50 studenten uit der- t ogen over de nlet-blanke in Zuid-Afnka .fin ,„iior> «m Wroano en in de zuideiüke staten van Noord- tien landen zullen een leergang, Amerika. In deze laatstgenoc-n-lc gebic- gevolgd door excursies, besloten den liggen de zaken principieel anders. met een driedaags congres, bij ten is het vorige jaar in Tunis opge richt. Dr. Patijn sprak in zijn openingswoord over de verantwoordelijke taak die deze toekomstige dragers van de land bouwwetenschap wacht. Zij zullen gro te invloed kunnen uitoefenen op gezord geestelijk en materieel welzijn van de boerenstand door het tot verder bloei brengen van wetenschap en door het uitdragen van onderwijs en voorlich ting. „Als gij elkander op internatio naal vlak zoekt en leert begrijpen, ge dachten en gegevens over opleiding uitwisselt, werkt ge Uitbreiding school te Rotterdam is bijzonder urgent Stichting Koninklijk Onder wijsfonds voor de Scheep vaart deze week een vakantie cursus. Aan boord van het in structievaartuig Prins Hendrik, bevonden zich bij het vertrek ruim 50 personen, onder wie di recteuren en leraren, verbonden aan het fonds, alsmede mr. J. de Bruyn, chef afdeling lager onder wijs van het ministerie van O., K. en W. en de heer B. Mosterd, hoofd afdeling b.l.o. van dit mi nisterie. De twee schepen zullen varen op het IJsselmeer en Harderwijk, Kampen, Lely stad, Urk en Enkhuizen aandoen. Er worden enige inleidingen gehouden en er staan excursies naar de Zuiderzee werken, het Zuiderzeemuseum en de Noordoostpolder op het programma De directeur van het onderwijsfonds, de heer A. A Kleijn, heeft als eerste een uiteenzetting gegeven van de activi teiten van het fonds sedert de vakantie cursus 1957. Sprekende over het lager onderwijs, dat door het fonds wordt ver zorgd. merkte hij op. dat de wijziging van de conjunctuur in de afgelopen acht maanden merkbaar is en wel in de vorm van een belangrijk grotere toeloop van kinderen, omdat er meer schepen stil liggen- Op korte termijn moesten maat regelen worden getroffen, die o.m- be stonden in het aantrekken van leer krachten. Ook lesruimte vormde verder een probleem. school te Delfzijl, met een dub bele capaciteit van de tegenwoordige, zijn in principe door de minister goedge keurd. Als de definitieve toestemming eenzelfde uitbreiding als in Delf- iien in Rotterdam al drie jaar be- terreln, vry dicht by het water, /erven. Het Is door de gemeente liet fonds gereserveerd, maar er zyn moeiiykheden, waardoor er geen schot in de plannen zit en de aankoop het terrein nog niet mogelyk was. Er zpn weer besprekingen gaande en de heer Kleyn rel te hopen, dat er nu ein delijk eens klaarheid zal komen. De uit breiding in deze stad is dringend nood zakelijk. omdat de afwijzing van leer lingen hier het grootst is. Ook in Amsterdam zijn plannen voor uitbreiding. Van de gemeente kan men een terrein krijgen op ongeveer 700 me ter van het schoolschip Koningin Wil- helmina, dat dan als internaat zal wor den ingericht voor 180 jongens. Op het terrein zal een houten schoolgebouw worden opgetrokken. Realisering van de plannen betekent een uitbreiding van 50 procent t.o.v. de bestaande capaci teit. Ook in Harlingen Verder is een vooropleiding voor de kust- en binnenvaart in Harlingen noodzakelijk gebleken. Het gemeentebe stuur heeft een pand laten verbouwen, zodat het een uitstekend' internaat zal zijn. De lessen kunnen in een bestaand schoolgebouw worden gegeven en zullen in september a s. aanvangen. Er hebben zich voor deze vierde dagnyverheids- school al meer leerlingen gemeld dan geplaatst kunnen worden. Ten slotte gaf de directeur een woord" op de vraag hoe het met het derde instructievaartuig staat. De uitvoering van de plannen is vertraagd door finan ciële moeilijkheden. Nu is het plan klaar nstantie. die het benodig de geld wil lenen. De Evangelisch Luthen «lanle heeft ilrh als een ktrkgenooUehap geïnstitueerd. Ze heeft ongeveer 1300 leden die over vyf gemeenten lijn verdeeld. De eerste synode van het nieuwe kerkgenoot-1 achap zal op 10 augustus beginnen. 1 le organisatie S ,Xnat:onakZ-samenwedrkmeg" "oeft te wyken voor de slulzenbou- aldus dr Patiin samenwerking Men heef| ze,fg de iekerheld ^„jen, Nadien heeft de waarnemend rector- jf?1 er lokaliteiten mogen worden Het wacf,ten |s op de toestemming magnificus van de Landbouwhoge- bygebouwd. de m|nister Zou mpn |ember opdracht van del school, prof. tf. W. F. Eijsvoogel. Jc I hp ational Association of Agricul- congresserende buitenlandse studenten Bouwplannen tural Students" onder auspiciën van de ingelicht over de studie te Wageningen leerlingen aan de dag- SSTS3Ï. grarische studenten De internat:ona- grarische studen- 98 De rit van Navarone was belachelijk eenvoudig geweeat. maar hot totaal uitblijven van oppositie viel gemakkelijk te begrijpen. »dat alles zo onver wacht was gegaan. Naast Mallory op de voorbank S;ze;en en evenals «leze in eer. Duitse uniform ge- eed. h3"i Louki de zware auto bestuurd en **«1 on- berupel.jk bc-.tuurd, iets wat voor een man op een afgelegen e.iand in de Aegc.sche Zee zo ongewoon was. dat Mallory er versteld van had gestaan, tot Louki hem eraan herinnerde dat hij jarenlang de chauffeur van de co«vsul Eugene Vlachos was ge weest. De rit naar de stad had geen twaalf mi nuten vereist en niet alleen dat de kleine man keu rig reed, hij kende bovendien de weg zo goed dat hij een bijzonder hoge snelheid bareikte. ondanks het feit dat hij bijna voortdurend zonder licht reed Het was niet alleen een eenvoudige tocht, maar ook gebeulde er onderweg vrijwel niets bijzonders. Ze wa-.»n verscheidene, op gelijke afstanden van ei kaar geparkeerde trucks gepasseerd en op nog geen twee kilometer var de stad em colonne ar twintig, in rijen van twee marcherende soldaten gepasseerd, die hen 'egrm et kwam Leuki had vaart gemin derd het zou argwaan hebben gewékt indien hij jrK'le- was gaan rijder en daarmee heé leven van de soldaten >r. gevaar had gebracht maar hy had sterke V »plamp«n aangeknipt de Duitseri verblind en hevig geclaxoneerd. terwijl Mallory uit het rechter portierraampje leunend, ui perfect DuiU «Ie soldaten had toegeschreeuwd dat ze uit de weg moeeten gaan. Dat hadden te gedaan, terwijl de jonge groepscommandant keurig in de houding De kanonnen van r AIISTAI* MACIIAN gav hoog reden, bissen een vervaDen Byzantijnse kerk en een wtt gekalkt orthodox klooater. die elkaar noga! te genstrijdig elk aan een kant van de stoflage weg «tonden aan te kijken, en waren direct daaror in het laag gelegen deel van de r-xtc stad beland. Mallory had een vage indruk gekregen van «malle, bochtige, zwak verlichte at raten, slechts centimeters bochtige laan ingereden en hij had gevoeld hoe de wagen steeds hozer klom. De Griek had plotseling gestopt cn Mallory had zijn voorbeeld gevolgd toen hij snel de donkere laan afkeek, die volkomen ver laten was ofschoon het nog een uur v«>or «le avond klok was Naast hem was een trap van witstenen treden geweest, zonder leuning en evenwijdig met de gevel van een huis; het portaal bij de deur was met eer. hek van smaakvol smeedwerk omgeven. De nog altijd half versufte Panayia wa# hen voor- Segaan de trap op. door het huis hij had precies e weg geweten over een plat dak. een trapje af. over een donkere b nr.enplaats en ln de oude woning waar ze nu zaten Nog eer ze de buiten trap op waren, was Louki met de auto weggereder en pas nu realiseerde Mallory zich dat de kleine man het niet nodig had geoordeeld hem te zeggen wat hij met de auto dacht te doen. Terwijl hij door het vensterloie gat in de muur naar de poort van het fort zat te staren, hoopte Mallory vurig dat de kleine Griek met g'n droevige ogen niets zou overkomen en dat waarlijk niet al leen omdat dier; ontzaglijke vindingrijkheid en plaatselijke bekendheid van zo n onschatbare waar de waren geweest en vermoedelijk zouden blijven Afgezren van deze overwegingen was Mallory een diepe genegenheid gaan koesteren voor deze man met zijn onverstoorbare opgewekheid, zijn enthousi asme. zijn begeerte om te helpen en bovenal zijn totale zelfverloochening. Hij was een door en door beminnelijke kerel en Mallory voelde grote sym pathie voor hem. Dat was allesbehalve het geval met Panayis. dacht hij wrang, om echter onmiddel lijk spijt van die gedachte te hebben. Want Panayis kon het niet helpen dat hij was zoals hij was en bovendien had de man op zijn sombere en ver, beien manier evenveel voor hen gedaan als Louki. Maar dat alles nam niet weg dat hij helaas Louki's warme mensehjkneid miste. Ook ontbrak hem Louki's parate intelligentie en diens kwieke opportunisme, dat aan het geniale grensde. Het was Louki's briljante idee geweest, zo peinsde Mallory, dat ze in dit verlaten huis zouden trekken. Niet dat het zo moeilijk was geweest een lege woning te vinden, want sinds de Duitsers in het oude kasteel waren getrokken, hadden tientallen inwoners dc stad verlaten en zich in Margaritha en andere afgelegen dorpen gevestigd en het eerst van allen waren zij verdwenen, die aan het marktplein woonden. De nabijheid van de muur van het fort, die de noordzijde van het plein vormde, was meer geweest dan ze konden verdragen, te meer daar het voortdurend in- en uitlopen der soldaten en de voor de ingang heen en weer lopende schildwachten hen steeds herinnerden aan hun verloren vrijheid. Er waren zoveel inwoner» verhuisd, dat meer dan de helft van de woningen aan de westzijde van het plein die het dichtst bij het fort lagen nu door Duitse officieren tn beslag waren genomen. Maar dat hij en zijn vrienden nu als het ware gedwongen waren de vijand van nabij gade te slaan, waa pre cies wat Mallory had gewikf Wanneer het ogenblik om toe te slaan kwam. hoefden ze maar enkele meters af te leggen. En ofsch«x>n een bekwame garnizoenscommandant altijd op het onverwachte voorbereid zou zijn. achtte Mallory het toch hoogst onwaarschijnlijk dat een zinnig mens op de aedachte kon komen dat saboteurs hun leven op het spel zouden zetten door een hele dag op letterlijk een steenworp afstand van «le fortmuur door te brengen. (Wordt vervolgd) dracht tot de bouw kui sou het derde vaartuig klaar kunnen zyn. Advertentie beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! School voor Joods hoger onderwijs VAN OOST EN WEST TAEZE WEEK zullen dus in ons land besprekingen worden gevoerd tussen vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken aan de ene kant cn vertegenwoordigers van de Russisch Orthodoxe Kerk aan de andere. Correspondentie welke zich over jaren uitstrekt is aan deze sa- menspreking voorafgegaan. De be sprekingen zullen het karakter dra gen van een onderling-voeling-ne- Het feit reeds van deze ontmoeting is belangrijk. Zij Is stellig het re sultaat van een wederzijds gevoeld oprecht begeren. De kerk, waar ook ter wereld, kan en mag geen genoegen nemen met door mtnsen en machten opgewor pen scheidingen. Waar zij zich ook openbaart, heeft zij iets gemeen wat buiten de kerk wordt ontbeerd en gemist. En juist waar zij een woord hèt Woord, heeft voor de wereld, niet het minst voor de wereld in gescheidenheid en gespletenheid, daar zal zij blijven zoeken naar toenadering, daar zal zij de schei ding, de separatie, van christenen in het bijzonder, blijven gevoelen als nood en als iets waarbij zij zich als kerk niet mag neerleggen als bij een voldongen feit. Het gesprek tussen de vertegen woordigers van Wereldraad en Rus sisch Orthodoxe Kerk zal belang rijk zijn en, naar te verwachten valt. bovendien niet gemakkelijk. Er zijn op de wereld vandaag heel wat menselijke hinderpalen en be lemmeringen. Dat de kerk mede staat in de spanning die wij plegen aan te duiden als de spanning tus sen Oost en West, zal niet het minst tijdens deze besprekingen aan dc dag treden. Wat wij, ook in eigen land, maar tevens tot ver over de grenzen van ons land, de laatste jaren hebben zien gebeuren, is dat de kerk zich beijvert opnienw kerk te zijn ln de ware en volle zin des woords. Kerk ook in deze zin, dat zij haar vrij heid en onbevangenheid wil bewaren zo nodig wil herwinnen, ten over staan van machten en krachten in de wereld. Zij wil zich hoeden voor „vereenzelviging". Naar ons gevoelen heeft zij daar bij de neiging te ver te gaan, in zoverre zij namelijk ten aanzien van wat zich buiten de kerk zelf aan christelijke activiteit ontwik kelt dezelfde distantie betracht als ten aanzien van alle andere acti viteiten. De kerk behoort, zo me nen wij, behalve te scheiden óók te onderscheiden. Dit laatste geschiedt in feite nog te weinig, ai valt er wel iets van een kentering te be speuren. Echter, de kerk wil kerk zijn. Zij wil dit zijn in West en in Oost. En juist omdat zij dit wil zijn, kan een gesprek tussen de kerken links en rechts van het IJzeren Gordijn ook moeeliik zijn. Zulks ligt nader in de lijn van de Wereldraad, die zich ook waarlijk Wereld-raad wil betonen. Dat het gesprek moeilijk zal zijn, behoeft men zich niet te verhelen. En wederzijds wantrouwen lijkt niet geheel ongerechtvaardigd. Er zijn achter het IJzeren Gordijn bedenkingen, ook kerkelijke beden kingen, dat de kerken in het Wes ten enige dienstbaarheid aan het „kapitalisme" beoefenen. Wordt, zo vraagt men er onder meer, de oecu menische beweging bijvoorbeeld niet voor een overgroot deel van uit Amerika gefinancierd? De bedenkingen van de christenen in het Westen tegenover de situatie in het Oosten zijn minstens zo groot. In hoeverre heeft, zo vragen zij zich af, de kerk achter het IJze ren Gordijn wel leefruimte om wer kelijk kerk te zijn? Zal zij er niet, in meerdere of mindere mate, door ideologieën zijn geïnfiltreerd? Zal zij niet dienstbaar zijn aan de staat? Bij dit alles komt, dat het gesprek straks tussen de vertegen woordigers wel aan alle kanten be- invioed moet worden door de con stellatie in de wereld. Het zal wel niet mogelijk zijn, en het zal trouwens wel niet de bedoe ling zijn, het gesprek te beperken tot een theologisch gesprek of zelfs tot een gesprek tussen theologen. Er is ln onze dagen in de wereld iets gaande. Men denke aan de atoombewapening. Men denke aan het vredesvraagstuk. Hoe komen de leiders van de Russisch Orthodoxe Kerk naar de besprekingen? Moet de omstandigheid dat zij voor deze besprekingen van de Russische poli tieke leiders de onvermijdelijke uit reisvisa hebben gekregen ons iets zeggen? Moet ons dit met wat ex tra wantrouwen vervullen? Of mag dit wantrouwen misplaatst heten? Binnen de Russisch Orthodoxe Kerk schijnt het begeren te zijn gegroeid om tot de oecumenische beweging van de Wereldraad toe te treden. Aan de Wereldraad zelf moet dit welkom zijn. Aan de andere kant zal de Wereldraad enige bedachtzaam heid wenselijk voorkomen. Hij wl' zich vrijhouden van „wereldse' machten. Hij zal zich, voor zover dc omstandigheden dit mogelijk ma ken, willen vergewissen in hoeverre de Russisch Orthodoxe Kerk zelf waarlijk vrij is en of met het „toe staan" van deze besprekingen de Russische politieke leiders niet hun eigen bedoelingen hebben. Moeilijke besprekingen zullen het worden, maar tegelijk belangrijke. Wij zullen goed doen er niet maar critisch tegenover te staan. Niet maar met onze critiek zullen wij deze besprekingen moeten begelei den, veeleer met ons gebed. Want wij mogen, als christenen, aannemen, dat zij zijn ingegeven door dezelfde begeerte die wij in de Brief aan de gemeente Efese (1: 15) vinden aangeduid als „een lief de tot al de heiligen". Deze liefde is tegelijk een christe lijke liefde en zorg jegens de we reld, te sterker naar mate de we reld is verscheurd en in de impas se is beland. GEEN TOPCONFERENTIE Begin september zal in Amsterdam een dagschool voor Joods hoger onder wijs worden geopend. Er zullen onge veer 25 lesuren per week worden gege ven, o.m. in Talmoed. Rabbijnse litera tuur. Joodse geschiedenis en Joodse fi losofie. Deze nieuwe onderwijsinstelling is een onderdeel van het Nederlands Is- raëlietisch Seminarium. Zij leidt niet op voor een bepaald «liploma en beoogt uitsluitend een ver doorgevoerde Joodse algemene ontwikkeling tegeven^fc TN de brief van Chroesjtsjef aan de westelijke Grote Drie valt on middellijk op, dat de Russische pre mier na zijn bezoek aan Peking de gedachte aan een topconferentie over het Middenoosten volledig heeft la ten varen. Hij zegt op een bepaald ogenblik wel, dat de Assemblee van de Verenigde Naties de organisatie van een topconferentie zou kunnen bespoedigen. Maar dat is slechts een rookgordijn, waarmee hij zijn opval lende aftocht wil dekken. Het staat dus nu wel vast, dat Mao Tse Toeng zowel een topconferentie in de Veiligheidsraad als een vijfmo- gendhedenconferentie over het Mid denoosten van de hand heeft gewe zen, omdat in het eerste geval Chroesjtsjef aan één tafel zou komen te zitten met een vertegenwoordi ger van de nationalistisch Chinese president Tsjang Kal Sjek en in het andere geval communistisch China toch ook niet tot de gespreks- parfners zou behoren. We hebben reeds meermalen gecon stateerd, dat er een eind Is gekomen aan de onderdanige houding van Pe king tegenover Moskou en dat deze ontwikkeling de Russische leiders voor enorme problemen kan plaat sen. Het behoeft dan ook geen ver bazing te wekken, als de Sowjetunie binnenkort opnieuw de eis stelt, dat de zetel van China in de Verenigde Naties door een vertegenwoordiger van het communistische regime In Peking zal worden Ingenomen. President Eisenhower heeft er goed aan gedaan het nieuwe voorstel van Chroesjtsjef onmiddellijk te accep teren. Had hij dit niet gedaan, dan zou hij het odium op zich hebben geladen een gesprek over de toestand in het Middenoosten uit de weg te willen gaan. En dat is wellicht wel een van de bedoelingen van Chroesj tsjef geweest. Dit neemt echter niet weg, dat de problemen die aan een gesprek over het Middenoosten verbonden zijn hiermede niet uit de weg zijn ge ruimd. De Russische propaganda machine zal in de Assemblee ook wanneer Chroesjtsjef daar niet per soonlijk tegenwoordig is op volle toeren gaan draaien om Amerika en Engeland als agressors aan de kaak te stellen. Een gevolg daarvan kan zijn, daf de Russen in elk geval zullen weten te voorkomen dat eventuele voorstel len van de westelijke mogendheden om definitief een eind te maken aan de spanning in het Middenoosten, de vere'ste meerderheid van twee der den krijgen. Er moet dus rekening gehouden wor den met de mogelijkheid, dat ook het gesprek in de Assemblee zal ont aarden in propaganda en dat het even weinig resultaat zal hebben ais dat in de Veiligheidsraad. Wellicht wil Chroesjtsjef een dergelijke situatie scheppen om later opnieuw op een »nn«-nn»«»rentie aan te kunnen drin gen. maar dan op zijn voorwaarden. Ook is de mogeiykheid niet uitgeslo ten, dat er ln Azië dingen gaan ge beuren waarin communistisch Chins een belangrijke rol speelt en waar door het niet langer mogelijk zal zijn deze staat te negeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2