Jlieuwe iTciiisrlK lüournnl Er komt geen topconferentie Chroesjtsjef maakt eind aan onzekerheid Einde van de recessie in Amerika in zicht? V.S. akkoord met bijeenkomst Assemblee der Ver. Naties Morgen Veiligheidsraad Nederland zal Irak erkennen BERLIJNSE VICTORIE IS OP STAL GEZET Fokker op lijn Dublin-Parijs In eerste half jaar 43.000 woningen gebouwd De K.L.M. moet zich bezinnen 5?n West-Duitsland verbetert zijn Noordzeehavens WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstras ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertig»!* jaargang CHRISTELIJK-ISATIOJSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is gbfWewn myts prt in tegljenspofi" diensttijd bekort Zie pagina 4 DE RUSSISCHE PREMIER Chroesjtsjef heeft gister avond een eind gemaakt aan alle onzekerheid door in zijn antwoord aan de westelijke mogendheden af te zien van een topconferentie en voor te stellen de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in bui tengewone zitting bijeen te roepen om te spreken over de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troe pen uit Libanon en Jordanië. Uit niets blijkt dat de Russische premier van plan is zelf deze zitting bij te wonen. Diplomatieke waarnemers in Moskou achten dit onwaarschijnlijk. In zijn brief schrijft Chroesjtsjef, dat de Veiligheidsraad geen besluit kan nemen, omdat de Amerikaanse belangen daar overheersend overwe gen. Een bijzondere bijeenkomst van de V.N. Assemblee zou volgens de premier kunnen leiden tot vermindering van de spanning. Ook zou zij de organisatie van een topconferentie kunnen bespoedigen. Intussen heeft de Sowjetunie reeds om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad gevraagd, waarin het bijeenroepen van de Assemblee in bijzondere zitting zal worden voorgesteld. De Verenigde Staten hebben al laten weten dat zij akkoord zullen gaan met het voorstel van Chroesjtsjef. Een Amerikaans verzoek om een speciale zitting van de Assemblee der Ver. Naties ligt reeds enkele weken bij de Veiligheidsraad en zal dus met voorrang worden behandeld als de raad morgenavond om acht uur bij eenkomt. President Eisenhower verklaarde naar aanleiding van de brief van Chroesjtsjef, bet toe te juichen, dat deze er mee in stemt dat de problemen, waarover de laatste tijd Is gecorrespondeerd, opnieuw voor de Ver. Naties worden gebracht. Hy betreurt evenwel dat de Sowjetunie een topbijeenkomst van de Veiligheidsraad niet geschikt acht. Amerika zal aandrin gen op een oplossing voor het vraagstuk In Haagse politieke kringen wordt wacht, dat de Nederlandse regering spoe dig zal overgaan tot het erkennen van de Iraakse republikeinse regering van ge neraal Abdoel Karim Kasslm. Het is mo gelijk dat dan een Iraakse diplomatieke vertegenwoordiger bij het Nederlandse hof wordt geacrediteerd. Op het ogenblik neemt de ambassade van Pakistan de za ken van Irak In Nederland waar. De da tum van erkenning van de republiek Irak hangt af van de terugkeer van koningin Juliana, die thans met vakantie aan de Italiaanse Rivièra vertoeft. Een erken ning wordt namelijk bij koninklijk be sluit gedaan. van het Midden-Oosten op lange termijn en niet op een, die beperkt Is tot de na bije toekomst. Uit Chroesjtsjefs brief blijkt duidelijk, vorige week in Peking is besproken. „De politiek van de volksrepubliek China te negeren is dwaasheid. Dit grote land be staat, het wordt sterker en ontwikkelt zich. ongeacht of zekere regeringen het niet erkennen", aldus Chroesjtsjef. Hij meent dat de Ver. Naties zonder de Chi nese volksrepubliek geen volledig effec tief orgaan kan zijn en schrijft dat de zetel van communisfcisoh Ohina thans nog wordt bezet door het „politieke lijk" Tsjiang Kai-sjek. Ook kleine landen In zijn brief zegt de Russische premier, dat een speciale zitting van de V.N.-as- semblee voordelen biedt, omdat zowel de grote als de kleine landen zitting hebben. Hij verklaart, dat de waarnemers van de Ver. Naties in Libanon de beschuldigin- De Koninklijke familie geniet van een prettige vakantie. De zer dagen was zij in San Remo, waar deze telefoto werd ge nomen, terwijl het vorstelijk gezelschap een trap in een be bost terrein afgaat. Aan boord van de Groene Draek heeft prinses Irene gisteren haar negentiende verjaardag gevierd. gen van indirecte agressie hebben w legd en hij beschuldigt de Ver.-Staten pogingen de aandacht af te leiden van de feitelijke agressie in Libanon en danië door Amerikaanse en Britse troo- Chroesjtsjef is voorts van mening, dat het conflict in het Midden-Oosten zich uitbreidt. Nieuwe contingenten buiten landse troepen worden naar Libanon ge bracht en in de landen van het Bag- dadpact worden nieuwe militaire maat regelen genomen, aldus de Russische pre mier. die voorts zijn grote teleurstelling uitsprak over de houding van de Britse premier Macmillan. Intussen hebben diplomatieke waarne mers te Washington hun twijfel uitge sproken over de mogelijkheid, dat de Ver. Staten de vereiste meerderheid twee derden kunnen krijgen in de V.N.- assemblee voor enig voorstel inzake het Midden-Oosten. De kans hierop is groot in verband met de internationale kritiek op de landingen van Amerikaanse en Britse troepen in Libanon en Jordanië. Er zyn tot nog toe twee speciale spoed zittingen van de V.N.-assemblee ge weest, die beide bijeengeroepen zij verzoek van de Veiligheidsraad. De eerste was op 31 oktober 1956 en hield zich bezig met het Midden-Oosten en de twcedi vier dagen later werd gehouden, ging over Hongarije. De Assemblee kan slechts aanbevelingen aan regeringen doen. De resoluties van de Veiligheidsraad daaren tegen zijn bindend. Daar staat tegenover dat in de Assemblee geen gebruik kan worden gemaakt van het vetorecht over enige leden van de Veiligheidsraad beschikken. iflSï Londen aanvaardt voorstel ook De Engelse regering heeft vandaag be kendgemaakt, dat ook zU bereid Is Chroesjtsjefs voorstel om de V.N.-Assem blee bijeen te roepen, te aanvaarden. De Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus heeft besloten de Fokker Friend ship. waarvan men zeven in Amsterdam heeft besteld, met ingang van de winter- dienstregeling op 1 november in te zet. ten op de lijn Dublin-Parijs v.v. Aer Lingus zal drie keer per week met de Friendship op de Franse hoofdstad vlie gen. Later zullen de toestellen ook op lijnen met Engeland worden gebruikt. Djakarta vraagt vrede De Indonesische regering heeft volgen» A.N.P. heden een beroep op de opstande lingen gedaan om de wapens neer te leg gen en een einde te maken aan het bloed vergieten. De minister van justitie Macng- kom zeide, dat hoewel de Indonesische regering besloten had geen besprekingen met de opstandelingen te houden .pogingen waren gedaan om vender bloed vergieten te voorkomen. De opstandelingen houden Mldden- Sumartra en Noord-Celebes nog voort durend in onrust en zij hebben twee maal een aanval gedaan op Boekit Tinggl. Australië verwacht meer immigranten De Australische regering verwacht in het nieuwe parlementaire jaar, dat in sep tember begint, een toeneming van het aantal Engelse. Nederlandse en Scandinavische Immigranten. die met Australische regeringshulp zullen worden toegelaten. De nieuwe begroting, die gis teren bij het parlement is ingediend, voorziet in een verhoging van de uitga ven van het departement voor de Immi gratie met 904.349 Australische ponden. Regenachtig fhOST- EN WEST-BERLIJN leven spanning. Zal, zoals het plan is, op 15 september het enorme bronzen Victorie beeld met de zegevierende vierspan v op de Brandenburgerpoort op de pi van Oost en West prijken? Volgens het Centraal bureau voor d« statistiek z(jn in juni 7.611 woningen vol tooid, meer dan ooit in een junimaanc werd gepresteerd. In juni 1957 waren he er 7.250 In het eerste halfjaar van 1958 kwamen 43 259 woningen gereed, tegen 41.114 in het eerste halfjaar van 1957. Sedert de bevrijding zijn, tot en met juni 1958, 639.817 nieuwe woningen vol tooid. In juni 1958 werd met de bouw begon nen van 8.331 woningen tegen 8.456 in juni 1957. In het eerste halfjaar van 1958 werd met de bouw van 38.625 woningeD aangevangen, tegen met 48.622 woningen in de overeenkomstige periode van 1957 Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen beliep op 1 juli 85.245. In Zuidholland kwamen 1530 woningen klaar tegen 1082 in juni 1957 (eerste half jaar 1958: 7583 tegen 5687 in het eerste halfjaar 1957» uitgezonderd Den Haag en Rotterdam. In Den Haag kwamen 234 huizen klaar Pseudo-Bartjes verboden Het warenhuis in Assen dat „beeldjes van Rartje" verkoopt zonder toestem ming van de beeldhouwster Suzanne Berkhout, moet daarmee ophouden op straffe van ƒ500 voor elke overtreding. Deze beslissing heeft de president van de Asser rechtbank genomen in het kort geding tegen het warenhuis, aanhangig gemaakt door de beeldhouwster en de plateelfabriek die met haar goedvinden al eerder kopieën van haar Bartje in de handel bracht. Deze laatste kopieën wor den in bepaalde winkels verkocht 'Iet warenhuis liet nu door een andere fa briek óók Bartjes vervaardigen, maar de president van de rechtbank vindt dat dit niet fair is. Het warenhuis zou daar mee profiteren van de moeite, de arbeid en de kosten van Suzanne Berkhout, waardoor de „echte" Bartje-beelden een gewild artikel zijn geworden. (168 in juni 1957). In het eerste halfjaar zijn in de Residentie 1533 woningen ge reed gekomen, tegen 1256 in dezelfde periode van vorig jaar. Vliegtidg gedoopt De K.L.M. heeft met de in december 1957 verrichte doop van de „Leonardo da Vinci" in Italië door een rooms-katholiek geestelijke meer reliëf willen geven aan de met de naamgeving bedoelde hulde aan deze luchtvaartpionier. Dit heeft dr. Drees als minister van verkeer en wa terstaat a.i. medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dis. „De vliegtuigen van het type Vis count van de Kl.M. dragen namen van luchtvaartpioniers uit diverse landen. Teneinde de hiermede bedoelde hulde aan deze pioniers meer reliëf te geven, is de naamgeving van de vliegtuigen geschied in de landen, waaruit de pio niers afkomstig waren. De KLM heeft hiermede haar banden met de landen, welke in haar luchtnet zijn opgenomen, willen versterken". „Aldus opgevat", aldus minister Drees, „kan de plechtigheid bezwaarlijk worden uitgelegd als een zodanige begunstiging van een bepaalde kerkelijke richting, dat de aandeelhouders der KLM daaraan aanstoot zouden kunnen nemen". De minister Is bereid aan de directie der KLM in overweging te geven, zich op de diepere betekenis van soortgelijke plechtigheden in den vervolge te be- Schiphol heeft dit jaar tot 1 augustus, in zeven maanden dus, een half miljoen personen geteld aan in- en uitgaande passagiers van alle luchtvaartmaatschap pijen tezamen. Dit 1» een record in de geschiedenis van de Amsterdamse lucht- In de Tweede Wereldoorlog werd dit beeld, dat in 1793 onthuld werd i schepping is van de beeldhouwt Schadow, verwoest. Maar de i waren nog aanwezig en West-Berlijn liet de beelden overgieten. Vrijdag jl. werd de godin met haar vierspan naar de Brt denburgerpoort gebracht zij haar hoge standplaats vachten t Maandagochtend echter dwenen, tot schrik en verontwaardiging van de Duitsers, zowel in Oost als in West De communistische autoriteiten ver klaarden, dat het beeld onderdak was verleend b\j het Marx-Engelsplein, daar het bij de Brandenburgerpoort Daar worden thans namelijk, zegt, twee zestig meter hoge vlaggemasten gebouwd, waaraan als de Victorie de poort weer siert, rode vlaggen zullen wapperen Tot dusver woei van de poort één rode vlag, en vele Berlijners hadden al gehoopt dat deze gehate vlag zou moeten ve dwijnen. De communisten hebben bi loofd werkelijk het beeld op tijd ten te zullen brengen, zodat de plechtige on hulling tóch op 15 september kan gebex ren De foto is genomen aan de oostelijke Werkloosheid nog hoog, numr toch.... Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen of enkele buien. Weinig DE ECONOMISCHE teruggang in d< Verenigde Staten zal over enige maan tot het verleden behoren. Dat be tekent wel niet dat de werkloosheid voor goed is beteugeld, maar de zakelijke ac tiviteit is groter dan de laatste maanden. De tekenen van herstel zijn duidelijker en terker dan was verwacht. De nationale roduktie zal rondom de jaarwisseling de mvang hebben bereikt van voor de re- •ssie, t.w. 445!-i miljard dollar per jaar. Een volledige werkgelegenheid zal dan nog niet zijn bereikt. Er is min stens anderhalf jaar economische groei verloren gegaan, een groei die noodzakelijk is om het steeds groter wordende arbeidsleger een plaats in het bedrijfsleven te geven. Daar komt bovendien nog bij, dat Intussen de produktiviteit is toegenomen, zodat er minder arbeiders nodig zijn om de zelfde hoeveelheid goederen te produ ceren of diensten te presteren. Daar om zal de werkloosheid voorlopig wel aan de hoge kant blijven, terwijl de zakelijke activiteit nieuwe records zal hebben behaald, in deze zin dat de zakelijke barometers weer de histo rische toppen van zomer 1957 hebben bereikt. De volledige werkgelegenheid zal vol gens deskundigen midden of herfst vol gend jaar zijn hersteld. Intussen moeten alle voorspellingen worden herzien als Amerika dieper verwikkeld zou raken In militaire operaties in het Midden-Oosten. De algemene reactie op de crisis in het Midden-Oosten is rustiger geweest, al zijn er dan enige metaalprijzen gestegen. Auto's De automobielindustrie nadert het sei zoen van de nieuwe modellen. De voor raden modellen-1958 zijn flink vermin derd. Als de verkoop in de nieuwe mo dellen tegenvalt, zal de grote invloed eer der in het voorjaar van 1959 dan deze herfst merkbaar zijn. Intussen zullen de regeringsbestedingen stijgen naarmate de programma's van nieuwe wapens in uit voering komen. De schatkist zal een te kort van 12 millard dollar vertonen, een uitnodiging voor inflatie en speculatieve beleggingen. De huizenbouw geschiedt in het beste tempo van de laatste drie jaar 1 schijnt snei omhoog te gaan. Aan de andere kant: de werkloosheid (nog?) verontrustend hoog, de winsten zijn scherp gedaald en het vooruitzicht van inflatie van kleinhandelsprijzen kón een herleving van de koopvraag tegen houden. Dr. Erich Wagner, een praktiserend arts in Lahr, is gisteren gearresteerd in vpt- band met zijn aandeel In de moorden te Buchenwald. Zijn naam werd gedurende bet proces tegen Martin Sommer, een be waker uit het concentratiekamp, genoemd De politie ging tot arrestatie over om te voorkomen dat Wagner tijdens het onderzoek verdwijnen zou. veranderlni Matige, af tlge wind tussen west toe vrfl kracht- i suldwest (Opgemaakt om 11.15 uur) Donderdag 7 augustus: zon op 6.10 uur' >nder 20.21 uur. Maan op 2317 uur, ondes HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil Ills wioditn windstil windstil Door concurrentie gedwongen WE8T-DU1TSLAND sal s(Jn Noordzeehavens moderniseren met het oog op de scherpe concurrentie van de Nederlandse en Belgische havens. Op stjn laatst in 1963 aal Wilhelmshaven styn opengesteld voor schepen tot 1.000 ton, waardoor dese haven geschikt ton z(Jn als overlaadpnnt voor ruwe olie. De Duitse minister voor vervoer, Seebohm, heeft verklaard dat de Duitse havens aantrekkelijker moeten worden gemaakt voor buitenlandse reders, ondanks de scherpe concurrentie van Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. De Oostieehavens Kiel en LQbeck zullen worden uitgediept om deze geraakkel(Jk toegankelijk te maken voor schepen van reep. 25.000 en 12.000 ton. Emden zon bet centrum voor erts invoer moeten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1