Ilieume jTriitsrlie (iTournnl Nasser ontnuchterd door Iraks houding Eoka laat voorlopig de wapens rusten Zullen Darwins theorieën nu gewijzigd worden? Geweigerde toetreding tot V.A.R. viel tegen Sjehab wenst vertrek van Amerikaanse troepen Prinsessen waagden zich de waterski's DINSDAG 3 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11328 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Onutreken is dl tnyo in legf)t SERVICE in plaats van lantaarns Zie pagina 4 KAIRO NODIGT AMERIKAAN MURPHY UIT TN EEN VEEL KRACHTIGER onderhandelingspositie als van zijn succes- rijke besprekingen met de leiders van het nieuwe bewind in Irak, is Robert Murphy, de speciale afgezant van president Eisenhower, vandaag in Kairo gearriveerd om besprekingen te voeren met president Nasser. Murphy maakte de reis naar Kairo op uitnodiging van de regering van de Egyptisch-Syrische Verenigde Arabische Republiek. In westelijke diplo matieke kringen heeft men de indruk dat Nasser ontnuchterd is door de onafhankelijke houding van het Iraakse republikeinse bewind. Dat dit weigert Irak te doen toe treden tot de Verenigde Arabische Republiek is een grote tegenvaller voor Nasser, die nu door Ba§ slechts erkend wordt als gangmaker en zegsman van de Pan-Arabische beweging. De Irakezen hebben blijkbaar hun eigen gedachten over het binnenlandse bestuur en de bui tenlandse politiek van hun land willen hun politieke onafhankelijk heid, hun olierijkdommen en hun vrijheid van handelen behouden. Wellicht blijft Irak zelfs lid van .het Pact van Bagdad om zich tegen eventuele druk van de Sowjetunie te kunnen verzetten. Men heeft in Kairo de indruk willen wekken, dat het initiatief geheel va Amerikaanse zijde is uitgegaan en dï Nasser welwillend het bezoek va Murphy heeft geaccepteerd. In werki lijkheid is het tegendeel het geval. Dit blijkt tevens uit het feit dat het stellen, van de agenda der besprekingen aan Nasser wordt overgelaten. Verwacht wordt, dat gesproken zal worden over de opvatting van Nasser, Ontvangst in Rio Studenten jouwen Dulles uit Terwijl de regering van Brazilië de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles met grote hartelijkheid ont ving, hebben vele anderen gedemon streerd dat de Amerikaan niet zo bijzon der welkom is. De studenten in Rio de Janeiro hadden hun clubgebouw, waar Dulles langs moest rijden, geheel met zwart behangen en spandoeken aange bracht met de woorden: Dulles ga naar huls. Toen de auto met Dulles passeerde, hieven de studenten spreekkoren aan.- De Brazilianen hebben uitgebreide vei ligheidsmaatregelen voor Dulles genomen. Hitte in Italië neemt iets af Voor het eerst sinds een week zijn de temperaturen in Italië hier en daar wat afgenomen. Tientallen mensen heb ben door de hitte, door verdrinking of" door onweders reeds het leven verloren. Toenemende wind en regenval brach ten gisteren vooral in het noorden van het land gerkoeling. Maar in Udine teis terden zware slagregens de te velde staande* gewassen. In Zuid-Italië is het nog steeds gloeiend heet. Tijdens een wedstrijd in Portugal overleden twee Spaanse wielrenners aan een zonnesteek. Twee anderen, die door de hitte overmand van hun fietsen wa ren gevallen, werden in ernstige toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Bij de Joegoslavische haven Zara sloeg in de Adriatische zee een boot met bede vaartgangers om, waardoor vijf vrouwen en een man om het leven kwamen. In de bergen bij de Franse plaats Cha- monix verricht de gendarmerie naspo ringen naar een man, die zondag met zijn elfjarige dochter en zijn tienjarige zoon is gaan bergbeklimmen. Sedertdien zijn zij spoorloos. Twee broers uit Ren- nes, eveneens vermist, werden later vei lig en wel gevonden. dat de Amerikaanse en Britse troepen Libanon en Jordanië teruggetrokken moeten worden en over de weigering^ de Amerikaanse minister Dulles, Nasser als verpersoonlijking van het Arabische nationalisme te erkennen. Ook zal de eventuele aanwezigheid van Nasser op een topconferentie ter sprake komen. Murphy zal waarschijnlijk eisen dat Nas ser ophoudt met zijn intriges in het Nabije Oosten en met zijn indirecte agressie tegen zijn nabuurlanden. Topconferentie het Midden-Oosten, die wel- ROBERT MURPHY licht deze maand nog in New York of Genève zal worden gehouden. E hower is van plan Chroesjtsjef duidelijk te maken, dat de Verenigde Staten het gebruik van dergelijke methoden niet zullen dulden en zich zonodig met ge weld er tegen zullen verzetten. Intussen worden de aanwijzingen ster ker, dat Chroesjtsjef zich zal verzetten tegen deelneming van Nationalistisch China aan een topconferentie binnen het kader van de Veiligheidsraad. Het i: vallend dat de Russische premier steeds niet heeft geantwoord op de jongste boodschappen van de westelijke Grote Drie. Overigens houdt de Russi sche opmerking, dat Nationalistisch China zijn veto zal uitspreken over een uitnodiging aan India geen steek, om dat het recht van veto op dergelijke zaken niet van toepassing is. Londen vreest NAASTING VAN OLIEVELDEN IN IRAK stabiliscerd is en erkend doi westelijke mogendheden, de volgende stap wel een herziening zou kunnen zü de overeenkomsten, gesloten met d< telüke oliemaatschappijen. Een nationali satie van de olie zou hierop kunnen vol gen. Het principe van nationalisatie Is reeds duidelijk vastgelegd in de nieuwe grond wet van Irak, waar wordt gezegd, dat alle ondergrondse hulpbronnen van het land aan het volk toebehoren. De staat zal ech ter slechts tegen een billijke schadever goeding overgaan tot onteigening van d< buitenlandse bezittingen. Herziening van de olieovereenkomsten met de westelijke maatschappijnen zal, zo verwacht men, geïnspireerd zijn op de nieuwe contracten die Saoedi-Arabië. Koeweit en Perzië onlangs gesloten heb ben met de verschillende oliemaatschap pijen en die erop neer kwamen, dat de royalties aan de landen die concessies lenen verhoogd werden. Reeds is door de nieuwe leiders in Irak verklaard, dat de Sowjetunie bereid de olievelden in Irak te exploiteren, ge noegen nemend met tien procent wins Londen ziet men hierin een discrete bereiding van de plannen, die heel verder zullen strekken SJAMOEN WIL NAAR TOPCONFERENTIE Optreden Murphy wekt sympathie DRESIDENT Sjehab van de Litra- *- non heeft in een radiorede ver klaard, dat „terugtrekking van alle buitenlandse troepen een van onze eerste nationale doelstellingen is." Voorts zei hij, dat openhartigheid in de betrekkingen „met onze Arabi sche broeders" de basis zal uitmaken van de toekomstige buitenlandse po litiek van het land. Inmiddels deed premier Sami Solh een beroep op de rebellen hun wapens in te leveren De eerste minister schijnt van plan te zijn het ontslag van het gehele abinet aan te bieden om zo het werk van i nieuwe president te vergemakkelijken De grens tussen Libanon en Syrië is het toneel van verkenningsvluchten van Ame- kaanse vliegtuigen en van toestellen an de Verenigde Naties. De groep waar- emers van de V.N. heeft zich nu over de Amerikaanse vluchten, beklaagd, omdat deze het doen van waarnemingen zouden bemoeilijken. Er zijn in de Libanon gisteren weer °P TAE KONINKLIJKE FAMILIE geniet nog steeds van een onbezorgde va kantie op de Middellandse Zee. In San Rcmo aan de Italiaanse Riviêra. waar het vorstelijk gezin tot gisteravond verbleef, zagen de vele (vooral Nederlandse) toe risten. die soms met verrekijkers naar de Piet Hein en dc Groene Draeck keken, hoe men cr aan dek zat of zwom in de blauwe zee. Soms ook zoeken de toeristen in de auto's met voornamelijk Nederlandse nummerborden^ tevergeefs, want dikwijls gaan de Koningin en Prins aan land zon- rier dat de toeristen het merken. Zij ma ken dan een wandeling in de heuvels of bezoeken een terra* of osteria om eeD glas Italiaanse wijn te drinken. Meestal herkennen de visser*, zeelieden en arbei ders, die geregeld in de osteria's zitten, het vorstenpaar niet. De Prinsessen hebben zich gisteravond geoefend in het waterskiën en gisteravond dineerde de gehele familie in een typisch Italiaans restaurant in San Remo. Men at er gemengde hors d'oeuvre, ravioli, kalfsoester in wijn met pepers en aard appelen, kreeft, perziken en vode wijn. Daarna wandelde de familie door het stadje om wat te winkelen. Gisteravond werd het anker gelicht van het jacht Piet Hein en de Groene Draeck en naai Imperia gekoerst nieuwe Amerikaanse troepen geland. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werd verklaard, dat het hier om onderdelen ging van de strijdmacht, die van meet af aan voor de Libanon waren bestemd. Een Libanese loods heeft zonder opgave van redenen geweigerd een Amerikaans schip de haven van Beiroet binnen te brengen. De kapitein is er zelf in ge slaagd deze manoeuvre te verrichten. De invloed van Murphy heeft dc sym pathie ten opzichte van dc Amerikanen in het land verhoogd, ook onder degenen, die zich tegen de troepenlaTidingcn heb ben gekant. Aan hem wordt het toege schreven, dat hij Sjamoen heeft overreed de verkiezing toch te laten doorgaan. Men hoopt dat hij nu het zijne zal doen Sja moen tot heengaan te bewegen. Ook Ame- rika's erkenning van het nieuwe bewind in Irak heeft instemming gewekt. Sja moen heeft evenwel reeds verklaard een topconferentie te zullen bijwonen, indien hierom wordt gevraagd. Anderen vrezen, dat dit dc vijandelijkheden opnieuw zou doen oplaaien. Keert rust op Cyprus weer? TNIGHENIS, leider van de Griekse verzetsorganisatie, heeft gisteren een onmiddellijk ingaand bestand afgekondigd „in alle operaties tegen de Britten en Turken". Deze mededeling werd gisteren per pamflet ver spreid in de Cyprische hoofdstad Nicosia. De voorwaarde van de Grieks-Cy priotische leider is, dat „de uitda gingen van de Britten en Turken" zullen ophouden. Als aan die voor waarde niet wordt voldaan, behoudt hij zich het recht voor na 10 augus tus een onmiddellijke tegenactie te gelasten. Na de oproepen van de Britse, Griekse en Turkse minister-president om de ac ties te staken, vormt het strooibiljet van Dighenis het eerste hoopvolle teken op een mogelijke beëindiging van de ge welddaden. Het is de derde wapenstil stand, die de Griekse Cyprioten hebben afgekondigd in twee jaar. De vorige twee bevelen om het vunjk te staken zijn stipt opgevolgd. Spoedig na de publikatie van het Eoka- strooibiljet, waaraan de regeringsautori teiten zoveel mogelijk bekendheid hebben gegeven, werd een conferentie op hoog niveau van regerings- en militaire auto riteiten gehouden. Dr. Kutchuck. de Turkse leider, zei in Huwelijkszwendelaar in Rïlam krijgt 2l/i jaar De rechtbank te Rotterdam heeft van daag de 30-jarige bankwerker W. N. uit Rotterdam, veroordeeld tot 2 jaar en maanden gevangenisstraf met aftrek n voorarrest. Hij had zich in Duitsland voorgedaan als ir. Wilhelm Karl Nescher, freiherr Darcharbourg, ook voorgegeven bezitter te zijn van een grote tabaks plantage in Indië en erfgenaam te zijn ;en rijke grootpapa. Onder valse vlag had hij terwijl hij reeds getrouwd trouwbeloften gedaan aan het Duitse meisje A. S. uit Wassen en haar anderen onder valse voorwendsel geld afhandig gemaakt. In Nijmegen heeft zich een geval van gasvergiftiging voorgedaan, waarbij de •13-jarige heer A. van D. het leven ver loor. De man, die alleen thuis was, wilde blijkbaar thee zetten. Terwijl het ga» brandde is de plastic slang van hot kraantje los geraakt. De man werd enige tijd later door zijn huisgenoten dood in keuken gevonden. een commentaar, dat hij de oproep ver welkomde, maar zo voegde hij er aan toe, de Turkse Cyprioten geloven niet in de oprechtheid van de Eoka Doden Intussen zijn maandag weer doden ge vallen. Twee Turkse politiemannen wer den tijdens een ronde op de fiets in het dorp Larnaca, in het zuiden van Cyprus, doodgeschQten. In de Turkse wijk van Nicosia werd een Griek vermoord en een tweede Griek kwam om het leven doordat de bom, die hij bij zich droeg, ontplofte. Het vogeleiland Texel is nu ook een sanatorium voor vo gels rijk. De heer G. de Haan, conservator van het Natuur historisch museum op het Wad deneiland, verzorgt een aantal meeuwen (slachtoffers van te lefoondraden) en een Jan-van- Gent (stookolieslachtoffer). De dieren worden prima verzorgd totdat ze weer op eigen wieken kunnen vliegen. Op de foto: de Jan-van-Gent aan de maaltijd temidden van de andere lopen de patiënten. „Leger beviel niet Drie Westduitsers wilden deserteren Drie Westduitse soldaten zijn gegrepen bij een poging de zonegrens bij Herles- hausen te passeren om naar Oost-Duits- land te gaan. Het beviel hun niet in de Bundeswehr verklaarden zij aan de po litie. De mannen hadden zaterdag hun le gerplaats bij Milnsterlager in een geleende auto verlaten. Zij hadden eerst geprobeerd de Belgische grens te passeren, maar dat mislukte omdat een der mannen een ver lopen identiteitsbewijs toonde. Straf voor deserteur Eerst 10 jaar, nu 6 maanden Brigade-generaal Robert J. Fleming heeft de straf door een militair hof opge legd aan de Amerikaanse deserteur Wayne Powers verlaagd tot zes maanden dwang arbeid. Powers, die veertien jaar in Frankrijk ondergedoken leefde, was aan vankelijk veroordeeld tot tien jaar. Powers, dde vijf kinderen bij een Franse vrouw, heeft verklaard na zijn vrijlating onmiddellijk te zullen terugkeren naar het dorpje Mont d'Origny in Noord- Frankrijk, waar zijn wouw an kinderen wonen. Calvijn-herdenking op 450ste geboortedag Op 10 juli 1959 zal Hët 450 jaar geleden zijn, dat de kerkhervormer Johannes Calvijn werd geboren. Daarom heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Delden aan de classis Almelo voor gesteld ter gelegenheid van dit feit een kerkedag tc houden. De classis heeft een commissie benoemd om baar terzake nader van advies te dienen. Felle strijd op Sumatra en op Java Uit Medan wordt volgens A.N.P. ge meld, dat opstandelingen in Noord-Su matra de politiepost tc P ra pat, een va kantie-oord aan het Tobameer. hebben ontwapend. Dit was de tweede maal in de laatste maand, dat deze plaats werd aangevallen. Na een felle strijd van en kele uren sloegen regeringstroepen de aanvaller* terug. De laatste dagen heeft de Da roe-1-1.«tam in West-Java dertien mensen om het leven gebracht, meer dan honderd huizen ver brand en 350 geplunderd, voornamelijk ten noorden en zuiden van Bandoeng. De toegenomen bedrijvigheid der opstande lingen zou verband houden met de na dering van de dag. waarop het negen jaar geleden zal zijn, dat de Isiamieti- sahe staat Indonesië werd uitgeroepen, namelijk 7 augustus. Het Indonesische legerhoofd kwartier te Djakarta beweert volgens Reuter, dat een radio-zend- en ontvangstinstallatie U in beslag genomen, welke gebruikt zou zijn voor contact tussen de opstandelin gen in Noord-Celebe8 en Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens het communiqué werd de installatie gewoonlijk door de vijand gebruikt om contact te maken tussen Menado en westelijk Nieuw-Gui nea en deze nou „kort geleden" zijn buit gemaakt. Het gebeurt niet vaak, maar als het bij het zeilen gebeurt, gaat het ook „grondig". Het ge beurde tijdens de internatio nale Hollandweek op de Loos- drechtse plassen. In de wed strijd in de internationale Jinn- klasse ging de bekende zeiler Bob Maas met zijn boot Pla neetje onder water Gevonden skelet zou 10 miljoen jaar oud zijn yULLEN Darwin's theorieën gewij- zigd worden? De mens bestond waarschijnlijk al voordat er apen waren, zegt tenminste de Zwitserse oudheidkundige, prof. dr. Joh. Hür- zeler uit Bazel, die een meer dan tien miljoen jaar oud skelet van een menselijk wezen, de oreopithecus, heeft ontdekt. Het skelet is vrijdag in een steenkolenmijn te Grosetto in Italië gevonden door mijnwerkers. Zij stelden de Zwitserse geleerde, die al eerder beenderen van de oreopithecus in deze mijn vond, van het aantreffen op de hoogte. Toen prof. Hürzeler het bijna complete skelet zag, stroomden hem de tranen over de wan gen. Hij zag er de bevestiging in van zijn theorie, dat de mens reeds veel vroeger leefde, dan men tot dusver meende. Zoals bekend heeft Darwin nu een geleden de stelling geponeerd, dat de mens pas een miljoen jaar bestaat en dat hij zich uit de aap heeft ontwikkeld. De laatste jaren werden er evenwel reeds ontdekkingen gedaan, waaruit men meende tc moeten concluderen mens en aap zich onafhankelijk va kaar hebben ontwikkeld. Dit laatste zegt ook prof. Hürzeler en de jongste vondst zou er het bewijs van zUn. Twee jaar geleden vond de Zwitserse hoogleraar ln dezelfde mijn al beende ren van de oreopethicus, het Grieks bergaap. Later toonde de Zwitser se met de Amerikaan dr. Helmuth de Terra van de universiteit Van Columbia dat deze naam fout is gebruikt, omdat de vondsten duidelijk op een prehisto risch mens en niet op een aap wezen. Maar er bleven vele vragen rijzen, want de toen gevonden beenderen waren lang niet compleet. Thans is een betere vondst gedaan. Het nu aangetroffen geraamte, dat in ge hurkte houding in een tien miljoen J; oude steenkoollaag zat, bestaat uit men, benen, ruggegraat. ribben en bi ken. Het is in volle lengte 1.30 meter groot. De schedel ontbreekt nog. i de Zwitserse archeoloog meent dat hij van de romp ls afgebroken en ln de buurt aanwezig moet zijn. Daarom zijn mijnwerkers begonnen een groot blok steenkool rond de vindplaats uit te ken en naar boven te brengen. Twee Jaar geleden heeft men wel eer deelte van de schedel gevonden. De tan den waren als die van een mens er kaak was kort en verticaal, ook als een mens en ln ieder geval zonder de vooruitstekende trekken van de aap. Reeds in 1869 vond men ln de Baclnelio- mijn beenderen van de oreopithecus. Di schedel kwam in een museum te Milaan Ouders van 350 kinderen nog niet terecht De politie van Rio de Janeiro, waar vrij dag een munitiedepot ontplofte, heeft nog steeds de zorg over 350 kinderen. die in de paniek van hun ouders werden ge scheiden. Tot dusver heeft men de ouders niet kunnen terugvinden. De ontploffing eiste geen dodelijke slachtoffers, maar wel werden in twee ziekenhuizen ruim honderd mensen met zenuwtoevallen opgenomen. Op grote hoogte Vijf keer zoveel lucht als men meende Deskundigen op het gebied van raket ten en ruimtevaart, merendeels Amerika nen en Russen, vergelijken hun gegevens over de resultaten, die zijn verkregen in het internationale geofysische Jaar. Zij doen dat op bijeenkomsten te Moskou, die tot donderdag zullen duren De rapporten over dc aardsatellieten hebben aangetoond, dat er op grote hoog ten veel meer lucht Is dan aanvankelijk werd aangenomen. Op hoogten van M km is v|jf maal zo veel lucht als men veron derstelde en op 350 km hoogte was dat «elf» 22 maal zo veel. De«e gegevens kun nen van belang zjjn b|j het bepalen van middelen om ruimtevaarder» weer veilig op de aarde terug te brengen. terecht, maar verging tot stof. Vijftig jaar geleden werden enige beenderen naar Londen gestuurd, waar men er ook tot voor twee jaar weinig of geen aan dacht aan besteedde. De mens, van wie men tot dusver dacht dat h(j de ondste was, is de austro-pl- thecu», die in Zuid-Afrika is gevonden en „maar" een half miljoen of een mil joen Jaar ond zon zjjn. De Javamens en de Peklngmens itjn waarschijnlijk maar 300.000 jaar oud. De vondst is vooral te danken aan de - aandacht die de mijnwerkers op aan dringen van prof. Hürzeler hebben ge had voor een nieuwe vondst, nadat dus tweo Jaar geleden de eerste belangrijke ontdekking werd gedaan. Het onderzoek van prof. Hürzeler in de Italiaanse mijn 'wordt gefinancierd door de stichting Venner Green in New York. Wisselvallig De Bilt verwacht tot mor- Half tot swaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige wind tu» sen zuidwest en west. Do- zelfde temperaturen als van daag of Iets lagere. (Opge maakt om 11.15 nur). ZON EN MAAN Woensdag 6 aug.: zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur. Maan op 22 48 uur, onder 12.31 u HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur rw. be» geh bew W/W

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1