Jüeutue £eiitsri)c (iTournitl Eisenhower Chroesjtsjef spoort aan Moeder zag dochter terug na 32 jaar Overal ter wereld, maar niet in Moskou Vele honderden doden bij explosie munitiedepot Sjamoen blijft weigeren vervroegd af te treden Bartje in zwart en wit oorzaak van kort geding KLM stopt met toeristenklas Raketdeskuncligen denken al weer ver vooruit sïlS !i ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirb is ahtMrorn myo o«r> ia legljcnspori" Negenendertigste jaargang no. 11326 LliSK VAN BRUGGEN OVER DE IRAAKSE REVOLUTIE Zie pagina 5 Aanloop" naar topconferentie ANGELINE SLOOT EISENHOWER IN Angeline Clett, een negentienjarig blondje uit Texas, wilde haar moeiljjk- an president Eisenhower demon en ging met een keten om haar ar het Witte Huis. Eisenhower west dan met de sleutel (die ze bij zich id) de ketting ontsluiten en daarin zou ne de belofte zien, dat haar moeder proces voert over een stuk grond, rMaar Eisenhower liet zich niet zie hnpeline verzon toen wat anders. Met ketting en sleutel verscheen ze aan het kek van het Witte Huis, ontdeed zich van le ijzeren last en sloot het hek met rappe tand en ijzeren ketting potdicht. Lang duurde deze „gevangenschap" van le bewoners van het Witte Huis niet, cant er kwam een smid die de ketting toorzaagde. Een uur later arriveerde ove rigens de sleutel van het slot bij de por- Her, want Angeline kon blijkbaar toch ^iet boos blijven. Hittegolf in Italië In Italië heerst een hittegolf, die naar le voorspellingen luiden, nog wel een reek zal aanhouden. In Rome was het |isteren 40 graden in de schaduw. In iüean moesten 22 personen met zonver- jrandingen dn het ziekenhuis worden op- jenomen. Minstens twaalf mensen zijn in talië aan zonnesteek overleden geduren- le de laatste week. TARINGEND heeft president Eisenhower in een persoonlijke brief aan Chroesjtsjef gevraagd de Russische permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, evenals Engeland en de Verenigde Staten het de hunne hebben gedaan, op te dragen, de voorzitter van de Veiligheidsraad te verzoeken een bijzondere zitting van de Raad uit te schrijven op of om streeks twaalf augustus. Eisenhower zal waar ook ter wereld, behalve in Moskou, zelf op de topconfe rentie verschijnen. Moskou is echter uit gesloten. daar de vernielingen en demon straties bij de Amerikaanse ambassade t< Moskou nog te vers in het geheugen lig gen. Diplomaten in Moskou voorspellen, dat de Sowjetunie nu een topconferentie bin nen het kader van de Veiligheidsraad wel zal aanvaarden. Zij rekenen erop, dat de conferentie in Genève gehouden zal worden, al heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar- skjöld, hier ernstige bezwaren tegen. Wie mogen komen Het moeilijkste punt bij de voorbe reiding zal nog zijn het kiezen van de landen, die ter conferentie verte genwoordigd zullen zijn. Reeds heb ben dertig landen te kennen-gegeven op een uitnodiging te rekenen. Waar de Sowjetunie op deelneming door Nehroe en Nasser staat, houdt het Westen vol dat Libanon en Jordanië aanwezig moeten zijn. Waarnemers houden het bijna voor onmogelijk, dat 12 augustus reeds Ramp bij Rio de Janeiro [Tonderden huizen liggen bij Rio I-*- de Janeiro in puin en men reest dat wel duizend mensen het even verloren hebben door een ge- reldige ontploffing van een munitie depot. Om zes uur vanmorgen dreunden vele ptploffingen na elkaar door de lucht. Jen zeer grote munitie-opslagplaats in de •oorstad van Rio, Dedodort, vloog de Bcht in en de weggeslingerde springstof- Spaarbank Stad Amsterdam. Spaarover- thot in juli 1.180.000 (v.j. 130.000) tegen 84.600 in juni; over 7 maanden 7,24 171) miljoen; 300.000ste spaarder inge- Britse reserves van goud en dollars pvamen in juli op een zevenjarig record 11.719 miljoen na een onafgebroken stij- ing van 10 maanden, waarvan SO1,* liljoen in de laatste maand. Aan de tropese Betalingsunie werd 200 mll- n betaald en aan crediteuren uit we- erkerige overeenkomsten 7,9 min. Op het Pikmeer en de Wijde Ee is gisteren met het z.g. skutje- silen" begonnen, een lange reeks sportieve krachtmetingen tussen beurtschippers. Men ziet hier de 40- en 50-tonners in actie. ten zaaiden dood en verderf, steeds nieuwe rampen veroorzakend. Kilometers ver waren de dreunende sla gen te horen. De radiostations staakten hun programma's en zonden dringende oproepen om hulp de lucht in. Donors werd gevraagd aioh bij de ziekenhuizen aan te melden om bloed te geven, auto bezitters werd verzocht met huin wagens naar het terrein van de ramp te gaan om de slachtoffers snel te kunnen vervoeren. Het stadje zelf heeft 1200 inwoners en is ook bekend onder de naam Piraguara. De bewoners zijn meest werkzaam in houtzagerijen en in de iandbouw. In Oostenrijk Jonge Nederlander verongelukt De zestienjarige Johan Maarten Dijk stra uit Geleen, die sedert enkele dagen in Oostenrijk werd vermist, is gisteren levenloos in een rotsspleet van de Hin denburg-berg in de omgeving van Klagen- furt in Oostenrijk gevonden. Hij was begonnen met de bestijging van de westelijke berghelling en had tegen zijn moeder gezegd, dat hij haar een uui na zijn vertrek van een der rotsen op zijn Hij heeft dit inderdaad gedaan, maar schijnt hierbij te zijn uitgegleden. De Gaulle gaat niet De Franse premier, generaal De Gaulle, blijft intussen volhouden, dat hij niet naar een topconferentie in het kader van de Veiligheidsraad zal gaan. Wel is hü be reid om zich op hoog niveau te doen ver tegenwoordigen. De regeringshoofden, zo meent De Gaujle, kunnen hun tijd beter gebruiken dan op een conferentie, die volgens hem „meer kwaad dan goed zal doen". De manie van het grote borden meevoeren gaatblijkbaar in Rusland zo ver, dat men dit ook op het water volhoudt. Deze foto werd gemaakt tijdens vlootdagen van de Russische Zwarte Zeevloot in ,de haven Sebastopol. Slechts praten tolk via hebben een moeder en een doch ter elkaar na 32 jaar weergezien. De moeder is de 72-jarige mevrouw Horacsek uit Boedapest, wier doch ter Laura in 1922, toen zij 7 jaar oud was, met een kindertransport naar Nederland ging. Het kind verbleef destijds twee jaar in Borne, waai liefdevol werd verpleegd. Nieuwe veerboot nog geen succes De nieuwe veerboot Prinses Beatrix is vrijdagmiddag voor de tweede maal uit gevallen. Des morgens viel zij uit met een defeote eindsohakelaar.aan het roer, des middags was dit wederom het geval. De boot kwam opnieuw met een half uur vertraging uit Breskens aan, zodat tal van reizigers hun aansluitingen misten en enkele uren moesten wachten op een tweede verbinding. De veerdienst werd wederom overgenomen door de twee re serveschepen Koningin Juliana en Prins Bernhard, doch de vele automobilisten vrachtrijders, die gerekend hadden op tijd thuis te kunnen zijn door het In de vaart komen van de Prinses Beatrix, die honderd auto's kan vervoeren, moesten lange waohttijden maken, hetgeen de stemming op de wachtplaatsen niet be vorderde. De Prinses Beatrix is tot dus- nog niet opnieuw in de vaart ge- In Boedapest teruggekeerd bleken de gezinsomstandigheden daar zodanig te zijn, dat men het meisje slechts met de grootste moeite een goede opvoeding zou kunnen geven. Het meisje keerde daarom naar Nederin'-'d terug en bleef sindsdien in Borne. 'Telkens waren er weer moeilijkheden om „naar huis" te gaan. Zij werd hier groot, trouwde, kreeg zelf kinderen, maar bleef met haar moeder in schriftelijk contact. Dat is nu veranderd in een persoonlijke omgang, want de moeder kreeg deze week onverwacht vergunning voor een vakantiereis naar Nederland. Gisteren arriveerde zij in Hengelo. Voorlopig zullen moeder en dochter slechts met behulp van een tolk kun nen praten, maar ze hebben goede moéd, d^t deze spoedig overbodig zal zijn. In een televisie-interview heeft presi dent Sjamoen van Libanon verklaard, niet te zullen aftreden, voordat z|jn ambts termijn op 24 september a.s. Is afgelopen. Samen met de nieuw gekozen president, generaal Sjehab, poseerde hij voor de televisie, toen hij liet weten, dat de ver kiezing van Sjehab volkomen grondwettig was. Aan het slot van de uitzending deel de hij mede, niet te verwachten, dat cr spoedig een eind zal komen aan de crisis, die het land nu al geruime tijd verdeeld houdt. Sjehab weigerde een verklaring af te leggen „omdat hjj nog steeds mili tair Is". Inmiddels zijn er al scheuren gekomen in het kabinet van Sami Solh, de Moham medaanse premier, die het niet eens ii met de verkiezing van Sjehab tot presi dent. De minister van financiën, Pierre Edde (een broer van Raymond Edde, die door Sjehab bij de presidentsverkiezingen van donderdag werd verslagen), is afge treden, omdat hij van oordeel is, dat Sja moen er thans beter aan doet, de macht aan Sjehab over te dragen cn niet daar mee te wachten tot de 24ste september. Premier Solh schijnt thans echter niet meer van plan te zijn, het ontslag zijn kabinet aan te bieden, omdat hij rechtbank is in kort geding het beeld van Bartje, geesteskind van dt schrijver Anne de Vries, gevoerd. Sinds in 1955 Bartje door dë Amster damse beeldhouwster Suze Berkhout werd vervaardigd en zijn standplaats kreeg op het gazon aan de Noorder singel te Assen, zijn er verschillende narigheden gebeurd. Bartje werd ontvoerd en in Groningen teruggevonden aan de voeten van het beeld van een lieftallig meisje in een der parken. Later heeft een onverlaat Bartje van zijn sokkel gestoten, waarbij beide benen braken en nu vormde hij dan het onderwerp van twee advocaten, die trachtten te bewijzen, dat een Asser warenhuis niets in de weg gelegd kon worden om copieën van Bartje te laten vervaardigen tegen een' verkoopprijs van 4.95. Evenwel is het recht om dit Nederlandse matroos smokkelde meisje Een Nederlandse matroos en een Duits meisje zijn gisteren door een federale jury in New York in staat van beschul diging gesteld. De matroos, Auguslinus Volgers, 21, uit Enkhuizen, wordt ervan beschuldigd het meisje, Karin Elisa Graucl, 18, een typiste uit Delmenhorst, als verstekelinge Amerika binnen ge smokkeld t^ hebben. De douane vond haar toen zij zich verscholen had in het waslokaal van het Duitse schip Havmoy, dat op 17 juli in Brooklyn meerde. Tijdens de reis had Volgers haar in zijn hut verborgen. Zij leefde op het eten dat hij uit de provisiekamer smok kelde. Volgers wordt nu beschuldigd van verbergen van een buitenlandse en meisje van het illegaal binnenkomen van het land. Zij worden nu vastgehou den tot voor elk een borgstelling van 1500 dollar betaald kan worden. Dinsdag zal de zaak in behandeling worden genomen. te doen door de beeldhouwster geschon ken aan een plateelfabriek in Schoon hoven. De gebeurde reeds drie jaren ge leden en sindsdien werden deze copieën in tal van Asser kunstzaken verkocht, echter voor de prijs van 6.75. De eige naar van het warenhuis had weliswaar voor de verkoop door de plateelfabriek te Schoonhoven ingeschakeld willen worden, maar de man, die de beeldjes in Assen importeerde weigerde dit perti nent, omdat de kunstzaken er bezwaar tegen maakten, dat Bartje ook in een warenhuds zou worden verkocht. De wa renhuishouder löet toon bij een onbe kende firma andere beeldjes vervaardi gen, echter precies gelijkende op die van Schoonhoven. Ze waren weliswaar af wijkend van kleur, nl. wit cn gitzwart (Bartje als nikker) maar dat kon de eige naar van het warenhuis niet schelen. Suze Berkhout maakte tegen deze vi koop bezwaar, omdat, aldus haar pleit bezorger, mr. W. van den Heuvel, Dordrecht, de warenhuishouder duidelijk profiteerde van de reclame, die door eiser was gemaakt. Het warenhuis maakte ook inbreuk op de auteursrechten, stichtte verwarring onder het publiek en voerde oneerlijke concurrentie. Mr. Van den Heuvel vroeg de rechter het warenhuis te veroordelen tot dwangsom van f 500 voor de verkoop elk pseudo-beeldje. Sjamoen geen extra moeilijkheden wil be- Er xtyn 1800 Amerikanen tn Libanon geland. In totaal z(jn 10.000 Amerikaanse manschappen in Libanon. De Sowjetunie heeft bU Italic en Israël geprotesteerd tegen het openstellen van hun havens en vliegvelden voor het ge bruik door Amerikaanse troepen, die op weg z(jn naar Libanon. Op N. Atlantische route De directie van de KLM heeft, aldus verneemt het ANP, besloten met ingang van 1 november, dus met ingang van do wlnterdienstregellng, de tocrlstcnklasse- accomodatle op de Noord-Atlantische rou tes te vervangen door de economy-klasse. Dit belangrijke besluit van dc directie van de KLM is ingegeven door het grot* succes van de economy-klasse. Met in gang van de winterdienstregeling zal ook op de directe vluchten AmsterdamNew York, welke worden uitgevoerd met de DC-7C vliegtuigen, het modernste lange- afstandsrtoestel van de maatschappij, eco nomy-klasse worden aangeboden. Tot nu toe was er in de DC-7C accomodatie vooi pa&sagieds voor de toeristenklasse, do eerste klasse, en de luxe klasse en met bedden. De toeristenklasse-accomodatie zal van 1 november af ook vervangen worden door de economy-klasse ten aan zien van de diensten naar Man treed. Houston en Mexlco-Oity. De KLM vervoerde in de maanden april tot en met juli van dit Jaar in totaal 40.400 passagiers op de routes naar New York, Montreal, Houston en Mexico-City in de goedkope klassen. nJ. de toeristen en de economy-klasse tezamen, tegen 30.200 pas sagiers in de toeristenklasse uitsluitend in dezelfde periode van 1957, een toene ming dus van 34 procent Het aandeel van de economy-klasse in dit totaal is 78 procent, een percentage, dat naar de directie van de KLM ver wacht in de komende jaren nog zal stij gen. Het aantal pasagiers in de economy- klasse in deze viermaandelijkse periods bedroeg 31.500. Wallstreet weer sterker Een krachtige stemming voor alumi- niumwaarden bracht gisteren in Wall street een matig herstel bij vrij levendige handel. Deze waarden stegen door prijs verhogingen bij Alcoa en Reynolds Metal. Koperfondsen gingen eveneens vooruit p een prijsstijging. Bij enkele afdelingen verbeterden de koersen, doch staal was verdeeld en spoorwegen iets lager. T> AKETDESKUNDIGEN houden zich al bezig met het probleem van eventuele verkeersopstoppingen in de ruimte en het wegwerken van oude kunstmanen, die uitgeput zijn. Laat men satellieten, die geen nut meer hebben ontploffen, schiet men ze naar de zon, slingermen ze de kosmos in of brengt men ze terug naar de aarde Op het ogenblik wentelen vier satellie ten rondom de aarde een grote spoetnik en drie kleine Amerikaanse mane maar er zou een dag kunnen komen, waarop honderden satellieten van tal landen om de aarde draalen, signalen gevende, of „dood" en het volgen va „levende manen" bemoeilijkend. Op botsingen is niet zoveel kans, i de „gesneuvelden" zouden lastig kunnen zijn en andere experimenten of ruimte vaart kunnen belemmeren Wellicht kunnen middelen worden ge vonden om zc terug tc holen, als ze dicht bij de aarde zijn, of om te maken dat ze in de zon terechtkomen en verteerd den, of om ze verder de ruimte in te doen gaan, verwijderd van de veel gevolgde banen. Op de agenda van de commissie 't internationale geofysische jaar staat ook een discussie over radiofrequentie van de stemmen van toekomstige satel lieten, teneinde in de ether een ba bel se spraakverwarring te voorkomen, de e In Bagdad Mariniers uit VS gearresteerd JRAAKSE militairen hebben in Bagdad twee Amerikaanse mariniers gearres teerd. die behoorden tot het bewakings- detachement van de Amerikaanse ambas sade. Later werd medegedeeld, dat de twee mariniers waarschijnlijk spoedig In vrijheid zouden worden gesteld. De mariniers waren vrij van dienst en gingen een kijkje nemen bij de ollebrand aan de rand van Bagdad. Toen zij daar stonden, werden zij door Iraakse militai ren in hechtenis genomen Intussen houdt de stroom van erkennin gen van het republikeinse bewind in Irak aan. Niet alleen Engeland, maar ook Zwit serland. Libanon, Noorwegen, Portugal. Finland Denemarken en Canada hebben deze belangrijke stap gedaan. Ontwijkend is in Britse kringen geant woord op de vraag, of Engeland Irak nog steeds als lid van het Bagdadpact be schouwt en of koning Hoessein van Jor danië zijn misnoegen over de Britse er kenning van Irak had uitgesproken. Vrij koel weer De Bilt verwacht tot i genavond: Wisselende bewolking met hier en daar een bul. Krach tige tot matige westelijke wind. Ongeveer derelfde tem peratnren als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 nar). ZON EN MAAN Zondag 3 augustus: zon op 5.02, onder 20.30 uur; maan op 21.15, onder 8.15 Maandag 4 augustus: zon op 5.03. onder 20.38 uur; maan op 21.37, onder 9.22 tuele vaststelling van het aantal satellie ten, dat tegelijkertijd mag circuleren, een centraal bureau voor satellieten of ruimte schepen naar andere planeten en vraag stukken, betrekking hebbende op andere lichamen, zoals' de maan of de planeten. Zondag zonniger Augustus leek zomers te beginnen en de temperatuur steeg in Brabant en Lim burg tot 25 gr. Maar een onweersstoring uit Frankrijk veroorzaakte al spoedig enige regen, gevolgd door belangrijk koe lere lucht, die achter de storing wan de Noordzee werd aangevoerd. Ook van daag had het weer nog een wat onstabiel karakter, al kwamen er ook flinke op klaringen voor. Een gebied van hogeluchtdruk dat van de golf van Biscaje naar Frankrijk trekt, brengt ons morgen enige verbetering met flinke perioden van zon en slechts weinig of geen buien meer. Ook de krachtige wind gaat afnemen, zodat de temperatuur in de middag iets hoger kan worden. In de hogere niveaus blijft zich een krach tige westelijke luchtstroom handhaven, waarmee alweer een nieuwe storing snel naar de Britse eilanden trekt. De ver betering is hierdoor maar tijdelijk en kan maandag al weer door enige regen wor den gevolgd. In ortfirel geheel Zuld- ■opa duurt de grote hitte met tempera- en ver bonen de 30 gr. C. nog voort. HET WEER IN EllROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil Rome Midrid hstfbew orrbew WZW OZO NNW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1