Jlicuwe feiitscije llTounml Met kleine landen moet ook worden gerekend Imposante Topconferentie desnoods in Europa houden Student op berg omgekomen Generaal De Gaulle zal géén eigen wegen gaan Ooievaar opgenomen in diaconessenhuis Geen atoomwapens, wel specialisten naar Ned. Nieiiw-Gninea Raketten zijn er al jaren Buurlanden willen nieuw Iraaks bewind erkennen KLEINHANDELSPRIJS MOET ZO NODIG VERLAAGD WORDEN Feisals juwelen verdwenen Benzine weer duurder tour nalist nu uitgewezen HOENSDAG 30 JUU 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11323 CHRISTELtJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stdnhttsiirij is QhfWrvftt jnyn pc* in tegljempori" bloemenshow Zie pagina 3 Het nieuwe RAI-gebouw, waar- men in Amsterdam over ruim een maand zal beginnen, krijgt allure, zoals deze teke ning laat zien. De bouwtijd van dit werk aan het Wester- scheldeplein vergt een flinke periode. Men hoopt het gebouw namelijk in 1960 pas in gebruik te kunnen nemen. leer nationalisatie in Indonesië communistische blad Sin Po te Dja- arta verklaart, dat de Indonesische egering er over denkt een groot aan- al Nederlandse bedrijven te nationali- zoals Hoek's zuurstoffabriek, de 3 hi lips' fabrieken, de Nederlandse Bau- tiet Exploitatiemij.. Braat, Par-verf- abrieken, een verbandstoffenfabriek, le papierfabriek Padalarang, de druk- cerij G. Kolff en de Sirvgkep-tinexploi- atie. Het kabinet bestudeert de ver- ioedingsregeling. Om aandacht te schenken aan het werk van de Sociaal-economische raad van de Verenigde Naties worden 24 oktober deze twee postzegels uitgegeven. Dc zegel met de tekst: „Economie and social council to promote better standards of life for is all peoples" (ter bevordering van een e levensstandaard voor de mens- beid) is ontworpen door de Deen O. Hamann in rood (8 cent) en groen (4 cent). De andere zegel toont het em bleem van de Verenigde Naties en is in oranje ontworpen door de Ameri kaan H. Sanborn. De waarde is even eens vier cent. EISENHOWER ANTWOORDT CHROESJTSJEF Eisenhower zal naar in Washington verluidt in zijn antwoord op de jongste nota van Chroesjtsjef de conceptie van de Sowjetunie tot beheersing van de wereld door grote mogendheden verwerpen. Hij zal opnieuw een topconferentie binnen het kader van de Verenigde Naties voorstellen, die naar zijn mening t\issen 10 en 15 aungustus a.s. gehouden kan worden. New York is volgens de president de aangewezen plaats voor een speciale zitting van de Veiligheidsraad, die gewijd zal zijn aan de crisis in het Midden-Oosten. Maar de Ver. Staten zullen niet vast-|n houden aan deze stad en instemmen met J v conferentieoord in Europa, als datjz; lanbevelmg zou zijn van de Veilig heidsraad. Het lijkt evenwel uitgesloten.! dat Eisenhower bereid zou zijn, naar| Moskou te gaan. de Niet Een dergelijke opvatting van de Rus- *en is niet nieuw. Stalin stelde kort D. politiek, die Chroesjtsjef voorsta.!, hfl dnde v>n de Wercldoorlog heeft sedert het eind van de Tweede Wereldoorlog in de Ver. Staten hevig erzet ontmoet. Deze politiek wordt om- chreven als het concept van de vijf grote mogendheden, die bij elkaar komen alles met elkaar regelen, beslissingen De 19-jarige Nederlandse student Theo- door van Lokeren uit Zaltbommcl, is gis teren b(j het beklimmen van een ruwe verticale bergwand bij de Zwitsers- Italiaanse grens gevallen en ernstig ge wond en later in een ziekenhuis overle den. Hü probeerde met zijn neef, de 24- jarige Peter F. van Lokeren, ook uit Zaltbommel, de 3200 meter hoge Pizzo Badile te beklimmen. De 45-jarige expediteur H. Grolleman, uit de buurtschap Herxen bij Wijhe, is gisteren bekneld geraakt tussen een aan hangwagen en een vrachtauto, toen hij deze wilde koppelen. Hij werd vrijwel op slag gedood. Hij was vader van acht kinderen. Bij Zandvoort is gistermiddag in zee verdronken de 17-jarige Duitse jongen Klaus von Velten, uit Pattensen bij Han nover. De jongen was met een gezelschap uit een Evangelisch-T.ubhers kamp naar Zandvoort gegaan. De motorreddingboot Neeltje Jacoba, de loodsboot Deneb en een helikopter van het marinevliegkamp Valk^pburg, hebben uren naar de jongen gezocht. Frankrijk stelt Bonn gerust i7 AND, V land! ANDAAG heeft Bondskanselier dr. Adcnau ilieden die vrijdag begon mi ïpaak, zaterdag gevolgd door minister Dulle! correspondent) BONN, dinsdagavond reeks besprekingen met buitcn- iecretaris-generaal der N.A.V.O.. ondag door de Turkse premier in dc 'epubliek. dat Amerika, Engeland en de Sow- Hiertegen verzetten de Ver. Staten zich in de Ver. Naties. Daar werd het stand punt ingenomen, dat alle mogendheden vertegenwoordigd moeten zijn in all ternationale organisaties. Amerika wierp het Russische standpunt dertien jaar geleden en doet dat nog. De verbitterde tegenwerpingen ii_ jongste brief van Chroesjtsjef worden in Washington gezien als een poging tot informele besprekingen te komen buiten de vergaderzaal. Hij zou zich in dit opzicht verzekerd weten van de steun van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammarskjöld. Ook Engeland heeft laten doorschemeren, dat het ak koord zal gaan met informele bespre- Vermelden we nog, dat president Tito van Joegoslavië steun probeert te werven voor zijn plan, een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering i bijeen te roe- Midden-Oosten te behandelen. Geheimzinnige interruptie „Van Leeuwen, mag ik de gemcentebus" gls- senator Derksen zijn bedoelingen ver duidelijkte. werden plotseling wreed verstoord door een mannenstem, die om iets onparlementairs vroeg. „Van Leeu wen, mag ik de geraeentebus". zo schalde het opeens door de luidspre kers in de Kamer. De kreet was af- niet komstig van de heer Derksen, die zeer verbaasd keek. noch van één der andere senatoren of van minister Cals, die achter dc regeringstafel zat. „Ik neem aan, dat het geen interruptie is", zo zei de heer Derksen en hij zette zijn betoog over de huwende onderwijzeres rustig voort. De stenografen deden geen moeite dc geheimzinnige inter ventie in de Handelingen (het steno grafisch verslag van de vergadering) op te nemen, en daarmee was het inci dent gesloten. Hoe de kreet eigenlijk verdwaald is ge raakt in de statige sfeer van de Baad der Ouden is tot dusverre niemand recht duidelijk geworden. Het is niet de eerste maal, dat de geluidsinstallatie van de Senaat onverklaarbare geluiden heeft opgevangen. In 1956 is die instal latie vernieuwd. Technici vermoeden, dat er toen een draadje of een kabeltje bloot is komen te liggen. Een dergelijke gevoelige plek kan als ontvanger dienen van allerlei vreemde geluiden, waarvan de lucht vol is en die afkom stig kunnen z(jn van de mobilofoons, waarmee politie-jeeps, taxi's en ook sommige gemeentebussen tegenwoordig zijn uitgerust. Het is wel zeker, dat de mysterieuze interruptie van gisteren niets te maken had met het Tweede- Kamerlid mr. H. F. Van Leeuwen (lib.), die gisteren niet op het Binnenhof vertoefde en van wie men weet, dat hij meer thuis is op het terrein van de gemeentefinanciën dan op dat van de gemeentebussen. (Van onze parlementsredactie) zullen geen atoomwapens wor den geplaatst. Raketten maken reeds sedert jaren deel uit van de bewa pening van één der aldaar gestatio neerde vliegtuigen. Aldus heeft mi nister Staf (defensie) mede namens minister Helders (zaken overzee) meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid Bakker (comm.). De heer Bakker, die had gevraagd om een toelichting op het regeringsbesluit om meer troepen naar Nieuw-Guinea te zen den, heeft van minister Staf te horen ge kregen, dat de voortgaande levering van verschillende wapens, waaronder zeer moderne, aan de republiek Indonesië en de sterk toenemende propaganda voor de z.g. „bevrijding" van Nieuw-Guinea in In donesië een situatie doen groeien, die ver schilt van de situatie zoals die tot voor enige tijd bestond. De verhoudingen wil- zigen zich dus. Daarom heeft de regering besloten op basis van vrijwilligheid kleine groepen specialisten (ook dienstplichtigen) op het gebied van de luchtdoelartillerie (beho rende tot de Koninklijke Landmacht of het grondpersoneel van de Konink lijke Luchtmacht) uit te zenden. Onder „aanpassing aan de technische ontwikkeling", waar de regering destijds doelde, dient te worden verstaan: het aanpassen in technische zin van de de fensieve middelen, die thans in Nieuw- Guinea voor de beveiliging van dit rijks deel aanwezig zijn, aan de ontwikkeling, die zich in de laatste twee decennia op het terrein van de bewapening heeft ge manifesteerd. De minister wijst er nog op, dat uitzen ding van dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea, anders dan dat ze zich vrijwillig bereid verklaren, eerst na totstandkoming een wijziging van de Dienstplichtwet kan geschieden. MAAR ...WE HEBBEN GÉÉN HAAST EEN TIEN WEKEN oude ooievaar, uitgekozen voor een experiment door het Leidse Vogeltrekstation en verblijf houdende in het Noorder dierenpark, is gisteren in het diaco nessenhuis te Emmen opgenomen met een gebroken poot. De vogel heeft een langdurige chirurgische behandeling in het ziekenhuis onder gaan. ooievaar maakte reeds vluchten vanaf zijn nest in het Emmer dierenpark. Gisteren langer dan voorheen en inplaats op zijn nest, streek de vogel neer ren van een emu. Dit dier was ken nelijk weinig gediend van het onverwach te bezoek en de ooievaar werd zo ge attaqueerd. dat het een poot brak. In het diaconessenhuis bleek men groot respect voor de patiënt Ooievaar te heb ben. Onder assistentie van vier zusters bekeek een patiënt de poot en werd een gipsverband aangelegd. Men hoopt, dat de vogel de poot zal kunnen behouden om staat te zijn de trek naar het zuiden te Volbrengen, Het Vogeltrekstation te Leiden, dat de vogel heeft laten ringen, namelijk benieuwd, of deze in ge vangenschap geboren vogel de ouders zou verlaten om de trek naar het zuiden mee te maken. Mocht de poot niet genezen, dan zal worden getracht de kunstpoot te voorzien. het Pact van Bagdad zullen de nieuwe regerifig van Irak te zijner tijd erkennen, doch zijn niet van zins hier* haast 'mee te maken. Irak zal bovendien, wanneer het dit wil, lid kunnen blijven van het Paot. Tijdens de conferentie te Londen heb ben de ministers der Mohammedaanse landen het zenden van troepen door Amerika en Engeland naar Libanon en Jordanië goedgekeurd. Zij zijn het ook eens met het Brits-Amerikaanse stand punt, dat de Veiligheidsraad het geëigen de orgaan is voor een topconferentie over de toestand in het Midden-Oosten. In het communiqué dat gisteren werd uitgegeven wordt verklaard, dat de lan den hun vermogen om weerstand te bie den tegen rechtstreekse of indirecte vallen zullen vergroten. Ook" wordt gedrongen op grotere economische samenwerking. Ter versterking van Jordanië tegen mogelijke onlusten werd als maatregel het zenden van V.N.-troepen, ter vervan ging van de Britse militaire steun, goed mogelijk geacht. In het Knesseth, het parlement Israël, heeft premier Ben Goerion klaard, niets te weten van plannen Israël aan te vallen. Voorts zeide de premier bereid te zijn met de buurstaten /er de vrede te confereren. Te Tel Aviv Wordt ernomen, dat de Sowjetunie een verzoek van Ben Goerion tot bemiddeling voor het bereiken dergelijke conferentie onbeantwoord heeft gelaten. Ook op een verzoek wapenleveranties werd niet gereageerd. Twee Amerikanen zijn, zoals ge meld werd, met een ballon tot een hoogt* van 25 kilometer gestegen. Zij wilden daarmee hun bijdrage leveren tn het onderzoek naar de stralingen in de hogere luchtlagen. Behalve de beide mannen waren er ook nog tienduizend insecten aan boord, zoals vliegen, muskieten, bijen envlooien. Na de geslaagde tooht werden commandant Malcolm Ross (rechts) en M. Lee Lewi* (links) gelukgewenst. Eet voortaan méér boter aan Europese landen, die als gevolg van de economische terugslag geyaar lopen hun invoer te moeten beperken. Dit onderhoud heeft de Westduitsers uidelijk gemaakt, dat premier De Gaulle Één poging wil ondernemen om wat n zou kunnen noemen het leider- lap van Europa op zich le nemen. Hel s voor Bonn de belangrijkste vraag iT. De Gaulles briefwisseling met Ohroesjt- |ef gaf alle aanleiding dit te veronder- of de Franse regeringsleider 'ellicht 'zijn eigen weg zou willen gaan. Het is bepaald geen geheim, dat de Rus- tn er op zitten te loeren Frankrijk uit «t Atlantische bondgenootschap los te laken en het tegen zijn N.A.V.O.-geal- leerden uit te spelen. Het gesprek iini9ter Couve de Murville heeft de tondskanselier de overtuiging gegeven, t at de Russen hebben misgerekend. Wanneer Frankrijk aan een topconfe- tntie ergens in Europa (b.v. Genève) de 'oorkeur geeft boven een conferentie de Veiligheidsraad dan is dat eenvoudig, omdat de Fransen menen dat een confe rentie-van-vijf Ohroesjtsjef minder gele genheid zal geven om toneel te spelen en propaganda te maken. In Bonn daarentegen voelt men meer voor een Veiligheidsraadconferentie om dat men vreest dat men Chroesjtsjef daarna niet meer aan de groene tafel zal kunnen krijgen om ook over andere din gen dan de crisis in het Midden-Oosten te 9preken. De topconferentie in de Vei ligheidsraad moet naar Duits inzicht tot deze crisis beperkt blijven. Couve de Murville heeft in Bonn te ken ncn gegeven, dat ook Frankrijk het nicu we regime in Irak zal erkennen hei heeft daarvoor wat meer tijd nodig, om dat het tot dusverre geen diplomatieke betrekkingen met Bagdad onderhield. In januari zouden een aantal paket- ;n, waarschijnlijk inhoudende juwelen, gehaald zijn van de bank, waar koning Feisal zijn roerende bezittingen in Engeland had ondergebracht. Tot dusver heeft de Rijksdienst voor de uitvoering van testamenten deze paketten niet kunnen opsporen. De waarde van de juwelen wordt geschat, aan de hand van bestaande gegevens, op 268.760 gulden. De rijksdienst ontvangt verscheidene vorderingen van mensen, die beweren belangrijke crediteuren van wijlen ko ning Feisal te zijn. Van 1 augustus af zullen de prijzen v; enkele aardolieprcdukten worden vc Autobenzine wordt 0.3 cent per liter duurder; voor tractorpetroleum zal per 100 liter meer moeten worden be taald. De prijzen voor huisbrandolie, auto- gasolie en andere gasolieën worden hoogd met f 0.30 per 100 liter en die Junne stookolie met f 0.25 per 100 liter. Deze verhogingen zijn een gevolg van -tijging van de wereldmarktnoteringen, Ike reeds plaats had voor het begin ✓an de recente ontwikkeling In Midden-Oosten. lossing die de Belgische minis ter Van Houtte geeft voor het boter- overschot in Europa. Om deze oplos sing te bevorderen heeft de minis terraad van de O.E.E.S. een aanbeve ling gericht tot de regeringen, waarin wordt aangedrongen op bevordering van een hoger boterverbruik door middel van propaganda en gratis of goedkope distributie. Do klein'handelprijs zou verlaagd moe ten worden. De levering van gesubsidieer de boter op de internationale markt moet beperkt worden doop verhoging van de afzet op de binnenlandse markt. Invoerbeperkingen moeten achterwege blijven of verzacht worden. De ministers hebben de aangesloten landen verzocht per 30 september rapport uit te brengen over de maatregelen, die zij naar aanlei- h'bb van bovenstaande resolutie genomen Krediet fonds In Londense financiële kringen neemt ten aan dat een van de resultaten van de Parijse conferentie wel zou kunnen zijn de oprichting van een Europees Krediet fonds. Op dat fonds zou een beroep kun nen worden gedaan voor handelskredieten Het gebied van Kameido bij Tokio in Japan is ernstig geteisterd door overstromingen, die het gevolg waren van het overtrekken van de orkaan „Alice". Op een busstation werden vele bussen door het water Vrijwel geheel overspoeld. Beneden op de foto is het punt waar de Nakagawarivier haar overtollige watermassa op het land wierp. Politie en vrijwilligers, die zandzakken aansleepten om de gebroken dijken 'te herstellen, zien in grote spanning toe, of hun werk resultaat zal hebben. Dc Duitse fotojournalist Karl Breyei uit Aken is gisteren door het hof te Den Bosch in vrijheid gesteld en bU Heerlen over de Duitse grens gezet. De invrij heidstelling werd door het hof bevolen op voorwaarde van een borgsom 1000 en de belofte, dat Breyer zich niet aan de behandeling van zijn zaal hoger beroep zal onttrekken. Het blad Paris Match, waarvoor Breyer werkt, heeft zich garant verklaar*!, dat de fotojournalist aan de voorwaarden zal voldoen. Karl Breyer werd, zoals bekend, vrij dagavond op Schiphol gearresteerd, toen hij op doorreis naar Parijs daar arri veerde met een collectie foto's en films van de revolutie in Irak. Hij had nog een straf, twee jaar geleden hem door de rechtbank te Maastricht wegens koffic- smokkel opgelegd, uit te zitten. Omdat het vonnis destijds niet Breyer betekend kon worden, heeft zijn verdediger alsnog hoger beroep aangete kend en om onmiddellijk invrijheidstelling gevraagd. Hetgeen het hof In raadkamer Amerikaans bedrijf in Den Haag De Amerikaanse Stone and Webster Engineering Corp. heeft de vestiging van een dochteronderneming in Nederland be kendgemaakt. De Nederlandse maat schappij zal bekend staan als de Stone and Webster Egineering N.B. en in Den Haag gevestigd worden. Gematigde temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 31 juli: zon op 4.59 uur; on der 20.33 uur. Maan op 20.27 uur; onder 6.01 uur. (Advertentie) HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil ïx* tl A Berlijn KraoUori vluocbm /Cu neb

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1