Hei nri Winter ■Eind Rijn- en Schiekade I omstreeks 1870 Leidenaars protesteren tegen Felix PHILIPS „Photoflux" |GENÈVE22ct| van het draaiboek Ittfp-fltW- VAN MENS TOT MENS HbI NIEUWE LEIPSCHE COURANT 3 ZATERDAG 26 JULI 1958 Wie weet er méér van J Middenstandsexamens P de Koning, Leiden; J Kraan. Hoog- made; J van der Kraan. Leidschendam: D Kruidenier, Leiderdorp; H Krijgsman. Katwijk aan Zee; M Kuyt, Katwijk aan Zee; dames T en W Kwakernaak. Lei derdorp, L van Leeuwen. Leömuiden; mejuffrouw P van Leeuwen, Oud Ade; P M van Leeuwen. Leidschendam; A en D Leeuwenburg. Rijnsburg; mejuffrouw M Len6tra. Hazerewoude: M Loos. Roe lof arends veen; G. Vreeburg en E de Vries. Katwijk aan den Rijn; mejuffrouw A. Vrijenhoek. Oegstgeest; Gvd Waard en mejuffrouw T v d Waard, Voorscho ten; mejuffrouw M Wassenaar. Noord- wijk-Binnen; J Werkhoven, Leiden; E Willems. E Willems en G de Wit. Oude wetering; C Wit6enburfg, Leiden; J. Wit- senbung. Warmond; H Wolkers, Oegst- gest; W van der Zalm. Oegstgeest; C Zandbergen, Leiden; W van der Zwan, Voorschoten. HET is blijkbaar zo, dat wie gaat sdhrijven over het Leiden van vroeger wel weet waar hij begint, maar spoedig niet meer weet, waar hij te rechtkomt. Dit hebben wij er varen met deze foto, die ons, ingelijst en wel, werd toege zonden door mevrouw P. H. Voorzaat-Valkenburgh, Rese dastraat 33, Leiden. Wij weten er wel iets van af door de informaties van de in zendster, maar die waren toch zo beperkt, dat het ons niet mogelijk is, om deze prachtige foto een duidelijk verhaal te weven. De foto verbeeldt de Rijn- en Schiekade ter hoogte van de plaats, waar nu de ambachts school staat. Zij is dus genomen van de Witte Singel af, onge veer bij de hoek van het tegen woordige Noordeindsplein. Het behoeft geen bevreem ding te wekken, dat de gege vens over deze oude toestand zo schaars zijn, want de foto moet dateren uit omstreeks 1870. Wij spraken een oudere Leidenaar met een intense be langstelling voor de stad zoals zij er vroeger uitzag, die zich deze omgeving alleen MET de ambachtsschool kan herinne ren. Reconstructie is dus niet eenvoudig. Het huis geheel links zou een jagershuis zijn geweest en het andere huis links een tolhuis. Er was daar een tol, waar de schippers een heffing moesten betalen. Uiterst links is nog iets te zien van een wasserij (was serij Deenik?). Kerkelijk be hoorde de Rijn- en Schiekade voorheen tot de gemeente Zoe- terwoude. Door de bomen heen is on- middéllijk rechts van het tol huis het spoorwegemplacement te zien aan de lijn Leiden- Utrecht. Men ziet boven de steenhoop in het midden van de foto enkele spoorwagons staan. Volgens inlichtingen van een ander toont de foto geheel rechts iets van een buiten met tuinhuis. De lezer merkt dus wel, dat de tot nu beschikbare gegevens geen volledige reconstructie opleveren. Wij zouden daarom weer een beroep willen doen op allen, die er meer van weten. Wij stellen het zeer op prijs, als zij ons zo uitvoerig mogelijk in lichten. Inzameling voor de Leidse Buitenschool Aan de vereniging herstellingsoord „De Leidsche Buitenschool" is toegestaan, om streeks 2 augustus op straat te collecteren de door haar verzorgde belangen. Deze omvatten dé verzorging van een tachtigtal kinderen, die om gezondheids redenen het gewone onderwijs niet kun- volgen en voor wie plaatsing op een buitenschool medisch noodzakelijk wordt geacht. Ongeveer acht kinderen verblij- permanent in de inrichting t eKaLwjjk Zee, terwijl de anderen 's middags na de avondmaaltijd weer naar huis gaan. et apart staande kleuterhuis herbergt og eens twintig zwakke kleintjes. Het bestuur staat voor een zware 1 alsmede het personeel van de scl maar allen hebben gaarne de moeil de tijd ervoor over, hun krachten in dienst van deze kinderen te stellen. Hoewel gemeente, provincie en rijk sub sidie verlenen, bestaat er dringend be hoefte aan steun uit de particuliere sector; subsidies dekken nu eenmaal de totale behoefte niet volledig. Wij bevelen de collecte, die in Leiden wordt gehouden, dan ook van harte aan. Deze collecte wordt verzorgd door de oudervereniging van de buitenschool een vereniging van ouders, wier kinde ren vroeger de inrichting, bezochten en die uit erkentelijkheid jaarlijks deze in zameling organiseren en tot een succes pogen te maken. Akte handenarbeid Feestavond van Meab Leerlingen van het onderwijsinstituut MEAB hebben gisteren een afscheids- d aangeboden aan de directeur, de heer M. v. d. Horst, en de leerkrachten in de grote zaal van de Burcht. Hij werd geopend met een welkomstwoord van de heer M. van Duivenvoorden, die direc teur en leraren dankte voor de vrucht dragende lessen (het getal leerl'dal het middenstandsdiploma behaalde, was groot) en geschenken aanbood. De echt genoten van de leerkrachten kregen bloemen. De heer Van der Horst wenste ziji. leerlingen geluk met het resultaat. Hij spoorde hen aan, de studie voort te zet ten en overhandigde de „suikerprijs" aan de best-geslaagde leerling, mej. S. Voets Er werd een vlot cabarctprogramma aangeboden met Henny Chouffour, ac cordeon, Brook en Rosfield, tnpdancers, „De Bels" met concertino's, „Joe Andy", jongleur, het „Trio Coranto" en de snel dichter Willy Alfredo. Jongenstribwuial bij Tour V.N. DE VIJFDE ETAPPE naar Den Haag is in de „Tour der Verenigde Naties" een grote dag geworden. Voor het eerst scheen de zon en dit bracht al direct bij de start de stemming erin. Voor het dagklassement stond een per soonlijke tijdrit op het programma. De Leidenaars hadden in een overmoe dige bui al verzekerd, dat dit een Leidse aangelegenheid zou worden, maar dit is niet geheel uitgekomen. Op het fietspad voorbij Hazerswoudo kon de hele karavaan voor het eerst eens lekker in het gras gaan liggen. Om de halve minuut gingen de renners van start voor hun rit en ieder deed z'n uiterste best. Het parcours was ongeveer 1200 meter. B ij het einde van de race bleek Willy Felix uit Arnhem, ook een der beste renners, de snelste tijd te hebben gemaakt, nl. 1 m. 46 sec. Als tweede kwam A Kloosterman van Leiden I uit de strijd met 1 m. 48 sec. Koos v. Weizen van Lei den II was met 1 m. 53 sec. derde. Toen deze uitslag werd bekendgemaakt, kwamen van onverdachte zijde opmerkin gen los over het rijden van Felix. Deze zou zich nl. door een bromfietser hebben laten slepen. De Leidenaars dienden di rect een „officieel protest" in. Toen wa: de hele karavaan verdeeld in „Felixia- nen" en „Kloostermannen". „Ome Joop" verklaarde het Leidse protest onitvanke- Voor vervolg stads nieuws pagina 4 Altijd zonnige flits-foto's met beloofde volgens tourreglement jongenstribunaal te zullen benoemen. Do gehele verdere tocht was dit het onder werp van gesprek. Nadat in Den Haag ge geten was. maakte „Ome Joop" bekend. elke jongens in het rechtscollege zitting kregen. De spanning kwam op het top punt. toen bleek, dat er twee zeer felle .Felixianen" en twee even felle „Kloos- benoemd. Deze vier >raak geven. We zijn benieuwd! Verblijdend Voor de Leidenaars was er nog een verblijdend feit. De ploeg Leiden II heeft deze dag zo'n groot aantal punten ge haald, dat zij momenteel het ploegenklas- sement aanvoert. De Leidse lucht sohijnt haar goed te hebben gedaan. Het pechvogelklassement was gisteravond nog niet opgemaakt, maar de hele kara vaan is ervan overtuigd, dat dit vandaag naar de Rotterdamse ploeg gaat. Bij kele, overigens onbeduidende, aanrijdin gen verdween tweederde van deze ploeg in de bezemwagen. Voor twee rehmertjes moest ook de „Tourdofcter" nog even in actie komen met een flinke rol kleefpledster. Deze avond waren de renners ook niet zo moeid als bij vorige etappes door regen „Ome Joop" had zo een rustige avond, want slechts de „bezemwagenklanten" bleven in het rennerskwartier. •m Tussen de bladzijden Bij de luchtbescherming REX Enkele maanden geleden, toen da film Stan Laurel en Oliver Hardy bij de Luchtbescherming voor het eerst in Leiden draaide, hebben we geschreven, dat deze film waarschijnlijk een afscheid van dit beroemde tweetal zou worden, omdat de dikke Oliver, die op het witte doek altijd door pech wordt achtervolgd, ook in zijn gewone leven kennis had ge maakt met de bittere werkelijkheid. Men fluisterde toen. dat Oliver Hardy ongeneeslijke kwaal leed en inmiddels heeft de waarheid het gerucht achter haald, want de dikke komiek, die miljoc nen heeft doen lachen, is overleden. Deze film is dus een afscheid gewor den en juist in deze kwaliteit is hij groots te noemen. Op stilmakendo wijze bewijst hij hoe dicht in het werkelijke leven de tragiek naast de humor ligt hoe machteloos een mens is, wiens wellicht goed is. doch wiens krachten niet toereikend zijn. Een tweede feit werpt een merkwaar dig licht op deze afscheidsfilm. De dikke Oliver was in de omgeving waar hij groot is geworden, wel zeer snel vergeten. Toen hij werd begraven, waren er pre cies drie mensen op het kerkhof aanwe zig om hem de laatste eer te bewijzen- Over de lange Stan Laurel is momen teel weinig bekend. Hij moet Sn nogal zorglijke omstandigheden leven, want de roem schijnt hem niet voldoende te heb ben opgebracht, om hem een onbezorgde oude dag te verzekeren. (Een a/scheid.) Droomeiland Spreekbeurt Dinsdagavond half acht spreekt ds. F. Mallan te Bruinisse in gebouw Hoge (VaDtJjjjjndijk 24 voor de Geref. Gemeente in makk<Necjeriand. oor hl cht va| Een dokter nodig? r a' De zondagsdienst van de huisartsen te sn 'eöLeiden wordt morgen waargenomen door n oveidg dokters 's-Gravesande, Meel, Lange- zaal, Pieterse en Verhoef. iten hl en du Welke apotheek in. Wi let ani 06 van de apotheken te Leiden wordt waargenomen door apo theek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406- aBovendien i6 geopend tot vanavond 6 uur. de Zuider-apotheek. Lammen- achansweg 4, tel. 23553. Echt TTOE somber het weer er voor het komende weekeinde ook uit kan zien, van de week heeft de zon weer enkele dagen vol geestdrift geschenen en hiervan heeft een kunstschilder dankbaar gebruik gemaakt om molen De Valk op een lap linnen vast te leggen. Het was een echte kunstschil der, die daar woensdagmorgen op het grasperkje onder de brug aan de Steenstraat zat, een artiest zo als men hen slechts tegenkomt in Franse romans over het leven op Montmartre voordat toeristen deze Parijse heuvel ontdekten. En behalve dat hij schilderde, had de man zelf geen enkele mogelijkheid opengelaten, waardoor de nieuws gierige voorbijganger zou twijfe len aan zijn roeping. Kappers ke ken bedroefd naar zijn haardos, want daar had geen enkele haar snijder sedert jaren een droge bo terham aan kunnen verdienen. En de ogen, waarmede hij molen De Valk observeerde, gaven uitdruk king aan een levensvisie, die door hoge hoogtepunten en diepe diep tepunten was bepaald. En deze kunstschilder was niet naar Parijs gegaan, niet naar We nen of Algiers, nee hij was naar het nederige Leiden gekomen, waar de artisticiteit is opgeborgen in weinig bezochte musea. En in dit nuchtere Leiden zat hij zo maar in de zomerzon en onder een brug molen De Valk te schilderen. Zelfs al is zijn doek geen mees terwerk geworden, dan nog heeft zijn arbeid grote verdiensten ge dragen. Want vele Leidenaars hebben naar hem staan kijken en zijn thuis gekomen met een plech tige uitdrukking in hun ogen, om dat zij gepuurd waren door een aanraking met de schoonheid en haar vertegenwoordiger. Erger Pn nuwe het loch over kappers heb ben gehad: Onze vriend kwam van de week thuis en voordat hij gelegen heid kreeg zijn vrouw de begroetings- kus op de wang te drukken, riep deze ontsteld uit, dat 't verschrikkelijk was. Nu was er iets eigenaardigs aan hem te zien, doch slechts het oog van de vrouw, die hem dagelijks met zorg en liefde bekijkt, ontdekte onmiddellijk waar de moeilijkheid school. Onze vriend was naar de kapper geweest, omdat zijn vrouw al wekenlang had geroepen, dat het zo niet langer meer Tot zijn grote vreugde ontdekte hij een klein kapperswinkeltje, waar de twee stoelen onbezet waren en waar een verwachtingsvol kappertje uit de vorige eeuw aanmoedigend knikte, toen hij naar binnen keek. Het bejaarde kappertje was er nog een van de oude stempel; op waarlijk onderhoudende wijze wist hij de weersgesteldheid aan een interessante analyse te onderwerpen en ook politiek had hij een visie, die ruim schoots de gelegenheid tot discussie openstelde. Juist toen hij ijverig met de ton- deuze aan het werk was. begon hij uiteen te zetten, hoe de Amerikaanse landingen in Libanon waren uitge voerd. Nu, onze vriend kreeg een uiterst levendige voorstelling van deze operatie, want hij voelde de tondeuze plotseling bovenop zijn kruin. Meneer moest zich niet bezorgd maken, zo zei het kappertje bezwe rend; hij zou het zo bijknippen, dat niemand er iéts van zag. Maar op het scherpe oog van een liefhebbende vrouw had de man niet gerekend. Onze vriend zei, dat het lekker luch tig is voor de zomer en dat het nog veel erger had kunnen zijn, wanneer het kappertje in plaats van de landin gen op jde Libanon, de rondtocht var. de Spoetnik over de aardbol had beschreven. T'ourlantijntjes wel welke mogelijkheden er in een Tour schuilgaan, en vakkundig be spreekt hjj de moeilijkheden, die een ervaren tourrenner kan tegenkomen. Donderdag vonden wij hem op wacht staan voor het Antoniusclubhuis, waar de Tour der Verenigde Naties de vierde etappestandplaats had gevon den. De zestienjarige Nol, die auto monteur is bij de gebroeders Van de Ameele, leidt de eerste Leidse ploeg en terwijl hü de boterhammen voor dc volgende morgen en de fietsen van zijn vriendjes met zijn helm en zijn witte knuppeltje bewaakte, vergeleek hij de Tour der Verenigde Naties met de Leidse Jeugdtour, waaraan hij al twee maal heeft meegedaan. Toen het plaatje was geschoten, kwam de leider van de tweede Leidse ploeg, de vijftienjarige gymnasiast Koos van Weizen, Hoge Morsweg 16, Leiden, zich in het gesprek mengen. Nee, een jeugdtour is de tocht van Ome Joop niet, want er wordt maar zelden gesprint en dan gaat het nog over heel korte afstanden. Maar de Leidse Jeugdtour mag dan grotere renmogc- lijkheden bicden. Ome Joop heeft van zijn Tour een grote ontmoeting ge maakt, waarbij iedereen gelegenheid heeft, waardering voor anderen op te doen en zelf sympathie te verwerven. Nol stond op wacht, hoewel hij fei telijk naar huis mocht gaan, omdat de jongens in hun eigen stad zijn vrij gesteld van corvee. Maar er moest toch iemand op het brood passen en Dit leert de Tour der Verenigde Naties. En hoewel er wel eens kleine strubbelingen voorkomen, zouden de echte Verenigde Naties er goed aan doen. als zjj de sfeer in deze jongens tour als uitgangspunt namen voor hun eigen contact. Plaats I AM AAR MOGEN WIJ de Verenigde Naties hard vallen, dat zij niet altijd een sfeer van liefde en hartelijk heid weten te bewaren, nu u>v van de week in dat kleine gezellige eethuisje hebben gegeten en daar getuigen zijn geweest van de moeilijkheden, die uit alle hoeken kunnen dreigen? Omdat het eethuisje veel te klein was om de luxe van twee ingangen te kunnen dragen, had de nijvere eige naar voor een der deuren een tafeltje gezet, en een dicht gordijn sloot ieder lichtstraaltje af. En voor deze deur, die dus niet mocht worden gebruikt, zat een heer soep met balletjes te eten, toen een hongerige buiten zo kracht dadig aan de gesloten deur duwde, dat het slot ópen- en een balletje door de schok óp de broek van de soepetende De exploitant kwam sussend nader bij gestoven, veegde het balletje weg. sloot de deur en vertelde de buiten staander, dat h\j via de andere ingang Nol Kloosterman, leider t het etablissement diende te betreden. Doch Oudhollandse wijsheden plegen hun waarheid aan de praktijk te ont lenen en nu het eerste schaap over de brug was. volgden er meer. Op het moment, dat een lepel warme aard appelpuree de heer bij de deur achter in de keel werd geduwd, omdat zijn arm met 't tafeltje meevloog, toen dit door een krachtige stoot van de deur tnkele meters van plaats verwisselde, begon hij slechts verschrikt en met rood hoofd te betogen, dat hij zo niet kon eten. Maar het schaaltje bessen sap. dat omgekeerd op zijn broekspijp terecht kwam en waarvan de inhoud door de gaatjes uati zijn schoenen op zijn sokken drupte, deed de maat overlopen: Dit was het toppunt, zo be toogde hij; zoiets had hij nog nergens meegemaakt. En wat helpt het, dat de ondernemen de eigenaar de deur heeft laten dicht spijkeren? Eén man in Leiden kan thans niet meer niet oprechte toegenegenheid aan het kleine eethuisje denken en juist dit gebrek aan begrip is ook het falen, waarmede de Verenigde Naties kampen. Plants II pN zo is het ook gesteld met de reclame op de Blauwe Tram, die trouw iedere dag de communicatie tussen de Sleutel- en de (ex)-Hofstad Valt er iets op aan te merken, wan- sigarenfabrikant meent zijn omzet ie kunnen verhogen door het aanprijzen van zijn merk op rijdende trams? Wij menen zelfs het tegen deel, want door dergelijke onderne mende initiatieven is Nederland groot en de koopmansstand rijk geworden (wij citeren hier slechts geschiede nisboekjes uit een tijd. toen de Ne derlandse belastingdienst nog werd getekend door begrip en mededogen). Voorts zal niemand het vreemd vin den. dat tramwegdirecties rekening houden met een bepaald deel der mensheid, dat nicotincloos het leven wil doorgaan. Het gevolg van een dergelijk begrip is het bordje Ver boden te Roken op bepaalde tram wegwagons. Doch hoe tragisch worden deze twee iiobele strevingen, wanneer zij. zoals rij een der wagons van de Blauwe Tram, tezamen worden gevoegd, zo dat de verraste voorbijganger leest: Neemt de sigaar van Floris de Vijfde met daaronder op de wagon ge schilderd: Verboden te Roken. schillende creaties te bewonderen. Onze sympathie gaat uit naar haar optreden in de film Droomeiland, waarin zij min der een stralend middelpunt vormt, en meer opgaat tussen de andere spelers, zoals dit bijvoorbeeld ook het geval wa* in de film „Kitty en de grote wereld". Droomeiland is een onderhoudend verhaaltje, geprojecteerd tegen een va ge historische achtergrond. De schrijver van Robinson Crusoë, Daniël Defoe, valt door dit werk in ongenade en raakt verzeild in het arbeidersmilieu, waar kinderen uitgebuit worden door mach tige wolwevers. Romy is een van deze kinderen en zij weet op doortastende wijze aan de mis toestand een einde te maken. Met bonte fantasie laat men haar met dertig achterbuurtkinderen in het ko ninklijk paleis doordringen, waar zij een zachtmoedige vorst aantreft, die zich met Defoe verzoent en die aan de sociale mistoestanden een einde maakt. De geschiedenis staat even ver van de werkelijkheid af als het droomeiland, dat Daniel Defoe heeft ontworpen in zijn meesterwerk. Maar zij is charmant verteld en Romy Schneider verleent haar een sfeer van gezelligheid. (Romg Schneider als gewoon meisje). Sissi III CASINO Het derde deel van de suc cesvolle filmreeks over het Oostenrijks» keizershuis, met Romy Schneider in de hoofdrol vormt volgens het bekend» recept een knappe mengeling van zoete romantiek en lichte tragedie, in een wereld, waar doorgaans de zon schijnt Het gelukkige gezin van keizer Frans Josef wordt bedreigd door intriges van d» aartshertogin, maar de jonge, char mante keizerin komt na een korte stroom van traantjes terecht in een land. waar de liefde vriendelijk lacht en de schaduw slechts de zon accentueert. De romantiek van Hongarije, Wenen. Tirol, Italië en Griekenland, uit een tijd, toen de grenzen nog niet door gordijnen werden gemarkeerd, kan men met voole teugen genieten en de Romy Sohneiderbe- wonderaars kunnen weer nieuwe lauwe ren toevoegen aan de krans, die zij om haar hebben gevlochten. (Romantiek in Vervolgen.) Jantjes tegen wil en dank „LIDO" heeft deze week in zijn aan kondiging gezet, dat „Jantjes tegen wil en dank" dolkomische avonturen te zien geeft van twee matrozen, die een lachorkaan verwekken. Wij geloven hier eerlijk gezegd niet aan. gezien ook onze ervaring van gistermiddag. Wél onderschrijven wij het in de aankondi ging toegevoegde zinnetje: „Een onbe zorgde lachfilm". Wie naar „Lido" gaat, hoeft zich nl. niet bezorgd te maken dat hij tot tranen toe ontroerd wordt; ook niet dat hij zichzelf allerlei fysiologi sche kwalen op de hals haalt van het lachen. Het is evenmin nodig dat hij zich zorgen maakt of de film wel goed •s voor zijn. zoon van tien en zijn dochter van twaalf, die hij heeft meegenomen. Ze zullen er echt niets van krijgen. Maar ze zullen er evenmin als hijzelf één draad wijzer van worden en over een paar weken het verhaal alweer ver- Goed, de kinderen zullen er zich wel bij amuseren, en dat is in deze vakantie- tijd wel wat waard, maar voor de vol wassenen valt er deze week in „Lido" op geen enkel terrein iets te verdienen, om het zo maar eens te zeggen. Daarom zouden wij voor deze film het etiketje van de filmkeuring dat „alls leeftijden" vermeldt, willen veranderen in „tot veertien jaar". De opnamen aan de Middellandse Zea zijn overigens voortreffelijk. (Ge. en dan nog The bridge TRIANON In d» bioscoopwereld sohijnt „onherroepelijk" een nogal rek baar begrip t« zijn, want ondank» de be kendmaking, dat d« film The bridge on the river Kwal onherroeplijk voor de laatste week in Leiden zou draaien, is hü weer geprolongeerd. Overigens kunnen wij de belangstelling, die voor dit knap pe ft lm werk blijkt te bestaan, slechts toejuichen. (Herroepen onherroepelijk.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3