JUeutue £dhsrl)c (Courant Volledig gesprek over Midden-Oosten $°"X| PRISMA Eisenhower vraagt van Chroesjtsjef: Kleine landen verkeren in oroot gevaar o Menigte in Bagdad wilde bloed zien vloeien Roofoverval in Lemmer Zenuwenoorlog iii het Midden-Oosten DUITSE JONGENS DREVEN UREN OP WADDENZEE Bloeclgeneraal Schörner naar de gevangenis li !i TTl"-' ZATERDAG 26 JULI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Nepenendertigote jaargang no. 11320 CHRIST ELI JK-NA TIONAA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ift» is ah< in Ittjfjenspwl" Laatste loodjes werden licht Zie pagina 5 TN ZIJN ANTWOORD op de brief van Chroesjtsjef zegt president Eisen- A hower, dat de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten is aan het gevaar, waarin kleine landen zijn gebracht. De president dringt er dan ook op aan, dat de komende topconferentie in het kader Van de Veiligheidsraad niet beperkt zal blijven tot louter een bespreking van de zaken Libanon en Jordanië, maar ook veel breder vraagstukken zal be- 1 studeren. Als men anders te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de geschiedenis, aldus Eisenhower. Eisenhower herinnert Chroesjtsjef er' in, dat de Tweede Wereldoorlog ont stond door een reeks rechtstreekse en niet-rechtstreekse aanvallen tegen kleine landen. In maart 1939 had het hoofd van de toenmalige Russische communistische partij er de aandacht op gevestigd, dat het falen van niet-agressie landen waar onder Engeland en Frankrijk om recht streekse of niet-rechtstreekse agressie tegen kleine landen te stuiten betekende, at de vrije teugel gelaten werd aan een )r'~e, die tot een wereldoorlog zou uit- r n. Deze voorspelling kwam helaas Kij spreekt de hoop uit, dat door mid- sl van de Veiligheidsraad maatregelen •n aanzien van het Midden-Oosten geno- en kunnen worden, die de vrede daar hechter maken en zodoende de vrede elders bevorderen. De conferentie Aan het slot van zijn brief stelt Eisen hower voor, dat de permanente afge vaardigden van de leden van de Veilig heidsraad door secretaris-generaal Ham- marskjöld georganiseerde besprekingen .voeren om vast te stellen, of een bijeen- ikomst van de aard, als door hemzelf be doeld en onder de door hem voorgestelde voorwaarden, algemeen aanvaardbaar is. Indien dit het geval is, zouden de perma- Nederlanders uit Irak aangekomen Vannacht om drie uur zijn op Schiphol met de Lockheed-Constellation „Utrecht" 35 Nederlanders uit Irak gearriveerd. Het waren voornamelijk vrouwen en kinderen (waaronder zes baby's) van in Irak werkende Nederlanders. Gezagvoerder Arriens en de andere leden van de be manning waren gistermorgen naar Rome gevlogen om daar collega Paap af te los sen, die het toestel naar Bagdad had ge vlogen en op de terugreis van de Iraakse hoofdstad naar Rome aan de stuurknuppel had gezeten. De gerepatrieerde Neder landers waren zeer spaarzaam met hun mededelingen over de gebeurtenissen in Irak. Er verblijven thans nog ongeveer 300 Nederlandse gezinnen in Irak, 500 personen tellend. Op de foto ziet men de kinderen quarantainehal. nente afgevaardigden het ook eens ten worden over een tijdstip, dat alge meen bevredigend is. De 28ste juli z< vroeg zijn, aldus Eisenhower, die deelt de Amerikaanse permanente afge vaardigde opdracht te zullen geve bedoelde zin te handelen. Naar aanleiding hiervan verklaarde Eisenhowers perschef, James Hagerty. dat wat de president heeft voorgesteld niet noodzakelijk 'n bijeenkomst va: Veiligheidsraad moet zijn. De Raad secretaris-generaal van de Ver. Naties moeten uitmaken, of het een gewone bijeenkomst of slechts een bespreking van de permanente leden zal worden. Hagerty is Van mening, dat de Amerikaanse afge vaardigde, Cabot Lodge, besprekingen zou kunnen voeren met de andere per manente afgevaardigden. Verwacht wordt, dat de Veiligheids raad begin volgende week zal worden bijeengeroepen, als Chroesjtsjef Eisen howers voorstel aanvaardt, dat details, zoals tijd, plaats en deelneming geregeld zullen worden door de Ver. Naties. In tussen vindt geheim overleg plaats over de netelige kwestie, hoe Irak in de raad dient te worden vertegenwoordigd. Het lijkt vVaarschijnlijk, dat het nieuwe wind de facto zal worden erkend. Intussen is minister Dulles gisteravond uit New York naar Europa vertrokken, waar hij vanmiddag (in Bonn) arri' de. Vanavond moet hij in Londen aa zig zijn voor het bijwonen van de confe rentie van de (overgebleven) landen het pact van Bagdad. Nadat Dulles trokken was, vloog Eisenhower in helikopter naar zijn boerderij in Gettys burg, waar hij het weekeinde hoopt door te brengen. Eisenhowers nieuwste brief aan Chroesj tsjef is in Londen met instemming be groet. Het Britse antwoord is nog verzonden. Wilde tonelen op 14 juli EEN OFFICIER van het Jordaanse leger, die uit Bagdad is terug gekeerd, heeft in een interview mede gedeeld, hoe een joelende, razende menigte, die onmogelijk te beteuge len was, hooggeplaatste Jordanïèrs letterlijk in stukken heeft gehakt, terwijl Iraakse soldaten machteloos toezagen Het interview vond plaats aan hel ziekbed van gen.-majoor Sadek Sja- raa, plaatsvervangend chef-staf van de Arabische federatie, die een dergenen was, die in Bagdad door de revolutie werden verrast. Hij is woensdag met een aantal andere Jordaanse officie ren vrijgelaten en per auto naar Am man teruggezonden. De 85-jarige eerbiedwaardige staatsman Ibrahim Masjes, Soeleiman Toekan, voormalig burgemeester van Nabloe» en Adman Hoesseini, die een populair Palestijns politiek leider is geweest, zijn waarschijnlijk door het gepeupel vermoord doordat de tienduizenden die zich bij het nieuws van de staatgreen in de straten van Bagdad stortten dorstten naar bloed en nauwelijks wis ten of zich er weinig om bekommerden Sjaraa vertelde, dat op de morgen van d 14e juli Iraakse officieren in het nieuwe Bagdadhotel verschenen en alle buiten land se mannen bevalen in taxi's te stap pen en de vrouwen en kinderen achtei te laten. Onder die mannen bevonden zich Hasjem, Toekan, een Amerikai met name Eugene Burns, een voormalig Ud van het personeel van Associated Press, een aantai Jordaanse regerings personen en militairen, verschelden' Egyptenaren en Syriërs en personei van andere nationaliteiten In het geheel werden 23 personen in de taxi's gezet en naar het gebouw van de regeringsradio gereden. Daar werden allen overgebracht op een m litaire vrachtauto onder bewaking va een officier en vijf soldaten. E vrachtauto reed in de richting van ht ministerie van landsverdediging, m> gelijk om de buitenlanders naar ee veilige plaats te brengen, maar ee enorme menigte versperde de nauw straat, die naar het ministerie leiddi De menigte, die volstrekt niet te bi tëugelen was, viel de auto aan m< stokken, stenen, messen en wat z maar aan wapens konden vinden. Men wist blijkbaar niet, wie werden aange vallen. daar men de namen schreeuw de van mannen, die er in het geheel niet bij waren. •e menigte doodde Hasjem, Toekan, Iturns, een Duitser, een Syriër, een Egyptenaar en een Irakees, voordat soldaten in staat waren de overigen via de hekken van het ministerie landsverdediging in veiligheid te bren gen. De meesten van de geredden wa ren door stenen en stokken verwond. Enkele Iraakse soldaten hadden gepro beerd de menigte tegen te houden aan vankelijk door in de lucht en latei zelfs door op de mensen te schieten, e meeste soldaten in de buurt zagen volgens Sjaraa werkeloos toe. ia! binm het isterie landsverdediging wei den goed behandeld Israël vraagt wapens Tel Aviv vreest omsingeling Israël heeft de Britse regering laten we- sn, dat het wenst deel te nemen aan een topconferentie over het Midden-Oosten In Tel Aviv bestaat weinig twijfel over de vraag, of de Veiligheidsraad zal besluiten, Israël voor het topdebat uit te nodigen. Zij verwachten, dat premier Ben Goerion land dan zal vertegenwoordigen. Mocht Israël niet uitgenodigd worden, dan het zich niet gebonden achten aan e\ tuele besluiten. Aan de Sowjetunie heeft Israël laten weten, dat Moskou zijn invloed het best kan gebruiken door een conferentie ti Nasser en Ben Goerion te beleggen. Voort» heeft Israël de Russen op wapenleveran ties verzocht. Het heeft ook het Westen ■n wapens gevraagd. In geval van neutralisering van het Mid denoosten zou Israël er op staan, dat d« vroegere stand van zaken wat de bewa pening betreft wordt hersteld. Egypte er Syrië zijn versterkt door de wapenleve- es uit communistische landen en Nas- ..an nu bovendien rekenen op de grote wapenvoorraden, die in Irak in handen het nieuwe bewind zijn gevallen Daarom moet het Israëlische potentieel aar evenredigheid verstrekt worden. Ben Goerion en diens voornaamste me dewerkers zouden rekening houden met de mogelijkheid, dat de topconferentie zal leiden tot terugtrekking van de Ameri kaanse en Britse troepen uit Libanon en Jordanië. Het gevolg daarvan zou zijn, dat Israël volkomen wordt omsingeld door staten, die met Nasser verbonden zijn. Het bezoek, dat mevrouw Meir. de Isra ëlische minister van buitenlandse zaken aan Parijs zou brengen gaat niet door Mevrouw Meir lijdt ni. aan longontsteking In de Friese plaats Lemmer is vanmor gen om half zes een mislukte roofoverval gepleegd op de heer C. Wijbenga, admini strateur van de N.V. Lamkhorst Zuivel fabriek te Heeg. In het bijkantoor van de N.V. te Lemmer wachtte de heer W. op de melkauto. waarmee het melkgeld voor de veehouders in de Noordoostpolder zou worden verzonden In plaats van de melk auto stopte om half zes voor het kantoor een personenauto, waaruit een man sprong die het kantoor binnenging en de heer W. onder bedreiging van een pistool het geld trachtte te ontfutselen. Er ontstond een worsteling, waarbij het pistool op de grond viel en de administrateur licht gewond raakte. De dader nam hierop de benen en sprong weer ln de auto. De heer W. tracht te het portier nog open te rukken, maar de overvaller wist (zonder geld) te ont komen met achterlating van het wapen, dat bij nader onderzoek een alarmpistool bleek te zijn. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, volgt het spoor van de onbekende. Het nummer van zijn auto is bekend, maar de kans is groot, dat het een gestolen wagen is. KOMT ER EEN TUNNEL ONDER BERINGSTRAAT? De Amerikaanse democratische sena tor Warren G. Magnuson heeft gisteren gezegd, dat hij tracht meer gegevens te krijgen over het Russische voorstel voor de aanleg van een spoorweg- en auto tunnel onder de Beringstraat. waardoor een landverbinding tussen Azië en Noord- Amerika tot stand zou komen. Fa D. Kret en Zn. Zó werden gisteren, tijdens de laatste dag van de 42ste Vier daagse, talrijke wandelaars in Nijmegen begroet. De voorzitter van de Chr. wandelsportvereni ging Eendracht maakt macht" uit Delft, de heer A. Kruininer, krijgt niet alleen een bos bloe men, maar ook een stevige zoen van mevrouw Van As uit Den Haag, die namens de Ned. Chr. Wandelsportbond de NCWB- leden bij hun intocht in Nijmegen bloemen aanbood. Sowjetunie waarschuwt Turkije De SOWJETUNIE heeft Turkije in een nota gewaarschuwd, geen aan val op Irak te doen. Volgens radio Moskou, die in een uitzending in het Turks melding maakte van deze nota, zou de Turkse regering bezig geweest zijn, militaire operaties tegen Irak voor te bereiden, die over en kele dagen zouden moeten beginnen. In de nota wordt niet gezegd, op welke inlichtingen de Russische beschuldiging is gebaseerd. Wel wordt beweerd, dat een verzoek van koning Hoessein van Jordanië mogelijk een officieel voorwendsel voor een actie tegen Irak zou verschaffen. tisch-Chinese vrijwilligers zich in de af gelopen dagen bereid hebben verklaard, voor het Arabische volk te vechten. Al leen in Peking hebben al ongeveer 100.000 vrijwilligers bijeenkomsten gehouden. Op soortgelijke vergaderingen in Sjanghai werd gezegd, dat als de Amerikaanse en Britse „impcrialisten,,' niet onmiddellijk het Midden-Oosten verlaten, de vrijwilll- Kano omgeslagen in branding vesten rondgedreven, nadat hun kano op de Waddenzee was omgeslagen. Uitge put kwamen ze terecht op het Ulthuizer- wad, dicht bU dc Groninger kust, tussen Uithuizen en Uithuizermeden, waar ze gisteravond om half zeven werden ge vonden. In een nabijgelegen boerderij hebben ze droge kleren gekregen en gegeten. De twee jongens, de 17-jarige Heine Lose en de 14-jarige Enno Hunze, beiden uit Borkum waren gaan spelevaren. Om streeks 12 uur raakte de 5 meter lange kano in de branding en sloeg om. Hun kleren lagen ook in de kano. maar ge lukkig hadden ze een opgeblazen lucht bed bij zioh. Dat werd in tweeën ge scheurd. waardoor ze een eoort De Rüssische regering beschouwt he» volgens de nota als haar plicht, de Turks* regering te waarschuwen voor haar ver antwoordelijkheid voor de mogelijke ge volgen van een gewapend conflict in het Midden-Oosten. Zij hoopt, dat Turkije niet in vereniging met de aanvallers zal handelen en dat het geen handeling zal doen die de toestand in het Midden- Oosten zou kunnen verergeren. De eerste Turkse reactie op deze waar schuwing was afkomstig van een Turkse woordvoerder in het gebouw van de Ver Naties te New York. Hij verklaarde, dat de nota niets nieuws bevat en dus niet al te ernstig moet worden genomen. De woordvoerder wees er op, dat een derge lijke nota ook tijdens de Syrische crisl» aan Turkije werd gezonden. Voorts deelde hij mede, dat naar zijn weten zijn land in het geheel geen plannen heeft, om wie dan ook aan te vallen. Intussen wordt uit Peking gemeld, da» duizenden gedemobiliseerde communis- GEEN PENSIOEN VAN 1200 MARK MEER (Van onze correspondent in Bonn) Het Bondsgerechtshof in Karlsruhe heeft vrijdag in revisie het vonnis van 4*4 jaar gevangenisstrat bevestigd, dat het gerechtshof in München in maart j.l. had uitgesproken tegen de laatste Duitse opperbevelhebber aan het Oost front en ook de laatste z.g. „Durcb- haltc-General". veldmaarschalk Ferdi nand Schoemer. Na een eis van acht jaren wegens doodslag op een korporaal, die slapend achter het stuur van zijn truck een weg versperde juist toen Schoerner op in spectie voorbijkwam en door „de bloed generaal" zoals hij door de troep werd genoemd standrechtelijk werd ge- executeerd, velde het gerechtshof in München bovengenoemd vonnis. Schoer ner had ook de executie bevolen van de plaatselijke commandant van Neisse. kol. Sparre cn diens plaatsvervanger, majoor Jüngling. Dank zij het feit, dat majoor Jünglings vrouw Bormann heette, maar overigens geen familie was van Hitiers plaatsvervanger, konden ho ge Wehrmacht-officieren de executie der beide commandanten uitstellen. Na Duits- lands capitulatie werd Schoerners bevel niet meer uitgevoerd. Het gerechtshof in München noemde dit „dubbele poging tot doodslag". Schoerner tekende hoger be roep aan, maar door de bevestiging van het vonnis door het Bondsgerechtshof in Karlsruhe heeft het rechtskracht ver- kregen en moet Schoerner zijn straf gaan uitzitten. Hij is thans 65 jaar oud en ge niet een pensioen van 1200 mark per maand, dat hij tengevolge van zijn vonnis Schoerner was tot januari 1956 in het Russische „generals-lager" Woikowo krijgsgevangen. Hij was met alle andere Duitse generaals als oorlogsmisdadige) en bloc tot 25 jaren dwangarbeid veroor deeld. Hij repatrieerde met de 10.000 Duitse krijgsgevangenen, die als gevolg van het bezoek van dr. Adenauer aan Moskou in november 1955 en het aan knopen van de diplomatieke betrekkin gen tussen West-Duitsland en de Sowjet unie, werden vrijgelaten. gers de wapens willen opnemen om het Arabische volk en de wereldvrede te ver dedigen. Volgens de hoofdredacteur van een Egyptisch blad, die president Nasser ver gezeld heeft op diens geheime bezoek aan Chroesjtsjef, verklaarde de Russisch» premier, dat zijn land over wapens ba- schikt, waarmee de Amerikaanse Zesde vloot gemakkelijk kan worden veranderd in doodkisten van gesmolten staal voor haar matrozen. Voorts zeide Chroesjtsjef te geloven, dat de westelijke vijanden graag de helft van de jaren, die zij nog te leven hebben zouden opgeven om Nas ser te grijpen en hem te vernietigen. Maar, zo voegde hij er aan toe. zij zullen die kans nooit krijgen, nooit! Wanhopig» tegenstand zal de imperialisten geen zier helpen. Ik zie hun nederlaag duidelijk voor me. aldus de premier. In deze chaotische I keert thans de slaapkamer van de Iraakse prins Abdul Illah. die tijdens de onlusten in Bagdad laag hartig werd vermoord. Een Iraakse soldaat wond tussen de puinhopen een portret van koning Feisal. Engelse It.-gen. Sir Stanley Maude, die in 1917 de Iraakse hoofdstad Bagdad uit handen van de Turken redde, zit nu een Iraakse soldaat met een machine-geweer. Links op de achtergrond staat een leger wagen, die onmiskenbaar van Amerikaanse makelij is. De water straal, die nog uit het zeer geha- tnde r vesten kregen. Vandaag Z' mareohaussée hen per boot r terugbrengen. Weekeinde met depressies TVfA EEN mooie zonnige dag waarop de temperatuur gisteren ook in onze om geving tot 20 gr. C. steeg, bereikte reeds in de avonduren een regenfront ons land dat bij een depressie behoort die vandaag de Noordzee bereikte en verder naar het oosten trekt. Wv bevonden ons vandaag in zeer vochtige lucht, die in de komende avond en nacht door een volgend storings front met enkele buien wordt verdreven. Daarbij zal er tijdelijk een krachtige zuidwesten wind opsteken. Morgen ligt ons land in onstabiele lucht, waarin naast hier en daar nog een bui ook flinke op klaringen voorkomen, zodat het weer zondag minder somber is dan vandaag. De oceaandepressies blijven nog actief, zodat het weer dc eerstkomende dagen nog zeer wisselvallig en voor eind juli te koet blijft. De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele bullen, in hoofdtaak in het binnenland. Matige af cn toe krachtig» zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 27 juli: zon op 4.52, onder 20.39 uur; aaan op 17.55, onder 0.59 uur. 28 juli: zon op 4.54. onder 20.39 uur; iaan op 18.44. onder 2.45 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur oude schoen. Kleuter verbrand It! il\\ a. S 3 z in vakantieoord In bel vakantieoord „De Blije Werelt" Oslo half bes licht bew. onbe» geh bew ZZW 3 NO T w,n<5stil ra 19 5 :i os 17 0 17 10 is donderdagavond brand uitgebroken in een tent. waarin het 2-Jarig zoontje van de Delftze familie Bos sliep. Het kind Parijs" regen geh bew. ZZO ozo zzo :o 4 :i o.j 29 0 23 0 liep zeer ernstige brandwonden op en U gistermiddag overleden. Bordeaux z» bew onhew. indttll o.i 24 0 24 0 De brand brak uit doordat een bran dende petroleumlamp omviel, terwijl de oudera in de conversatiezaal van het va kantieoord zaten. De tent brandde al* (Ga'nkforl MUnchcn Zürtch half hew tw' bew oobe». ONO 2* OZO 1 w.ndstil veranderl. 11 0 19 0 22 0 22 0 21 0 bedden. De vader liep brandwonden op aan armen en handen, toen hij zijn kind uit het vuur redde. M*dUd Algiers licht bew half bew on bew. W 2 N 1 ZW 3 2*5 0 37 0 30 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1