1 m w Goudse kerkramen toch niet onherstelbaar beschadigd iutaiS» KARELI ETHERGOLVEN Restauratie opgedragen aan 75-jarige glazenier Knoll V' Radioactief vuil is groot gevaar voor ons land PROVINCIALE ALMANAK: ALLES STAAT ERIN 5000 gulden los op zak Jules de Corte heeft nieuwe plannen voor de winter Comité stelt zes vragen aan Ned. Herv. Kerk Jfeaetfcf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 23 JULI 1958 Na twee inbraken in Sint Jan (Van een onzer verslaggevers) TTET GEBRANDSCHILDERDE RAAM 16 in de Goudse St Janskerk is gelukkig niet onherstelbaar beschadigd. Wat er bij de twee brutale inbraken aan glaswerk is vernield, denkt men aan de hand van de ge lukkig zuinig bewaarde originele werktekening op verantwoorde wijze te kunnen vervangen. Hiermee is de bekende, nu 75-jarige Delftse glazenier L. J. Knoll belast Deze heeft in de jaren 1901 tot 1936 onder leiding van ir. Jan Schouten ook al grote stukken van de beroemde Goudse glazen vernieuwd, delen namelijk die in de loop van de eeuwen in de plaats wa ren gekomen van gebroken fragmenten, maar die nimmer de schoonheid van het originele kunstwerk hadden kunnen evenaren. Enerzijds Is er dus de werktekening op ware grootte, die precies aangeeft, hoe de belijning van de achllderingen moet aijn, anderzijds heeft men de be schikking over de kunstenaar, die In de eerste decennia van deze eeuw de zestig Goudse glazen zo voortreffelijk restau reerde. Bovendien hebben bepaalde frag menten van de bij deze inbraken gebro ken panelen dit staaltje van ongehoord vandalisme overleefd en beschikt me uiteraard over de scherven en splinten waarvan de kleur nauwkeurig kan woi den bepaald. De restauratiekosten wor den geschat op een kleine 500. dus ook dat valt nogal mee. Historisch glaswerk Deze geruststellende feiten werden ons namens de Hervormde Kerkvoogdij en het Fonds Goudse Glazen verstrekt dooi mr. A. A. J Rijkscn. Hij vertelde, dal bij de eerste inbraak in de nacht var zaterdag op zondag 13 juli van het on derste paneel links precies datgene werd geschonden, wat door glazenier Knoll indertijd is vernieuwd. Helaas heeft di Inbreker in de nacht van zaterdag op zondag 20 juli, toen hij het op eci onderste paneel rechts indrukte. wel historisch glaswerk vernield, nl. de voor stelling van een engeltje. Hiervan zijr echter nog belangrijke stukken, zoals de engelenkop en een festoen gespaard gebleven. 'K IJ Dit Is de zgn. oud-nicuw-tckeninp van „plus 16", zoals het bij twee in braken beschadigde Goudse kerkraam door de deskundigen wordt genoemd De tekening werd vervaardigd door Ir. Jan Schouten, die in de jaren 1901—1936 de 60 ramen van de St Janskerk restaureerde met mede werking wan de Delftse glazenier L. J. Knoll. Wat wit is op deze tekening, stelt voor die delen van het raam. die bfj de restauratie werden ver vangen door nieuw glaswerk. Dat was nodig omdat in de loop fan de eeuwen gebroken gedeelten van het raam op onvrrantwoordeltyke wijze waren her steld. Bjj de eerste inbraak is de benedenhelft van hef onderste paneel links vernield. Hierin zat dus geen origineel glaswerk. Anders is hef ge steld met het tweede paneel van rechts op de onderste rb zoals men duidelijk kan zien. Van dit b# de tweede in braak vernielde glaswerk zijn geluk kig nog enkele fragmenten gespaard Ruimer handel met rode landen Kringen, die In nauw contact staan met de raadgevende groep uil de landen van de Noordatlantlsche verdragsorganisatie en Japon te Partys. verklaren, dat er overeenstemming l« tot stand gekomen over een sanslenlljke verzachting van het toezicht op de handel met commnnls- tische landen Zit zullen 15 augustus nieuwe goede renlijsten bekend maken, waarvoor het uitvoerverbod naar communiaUache lan den uit krijgskundige overwegingen ge handhaafd blijft. Het zou de grootste verruim ng worden, die ooit l« voorgeko men en zou betrekking hebben op bljns aJe artikelen van de oude lijsten Vol- gena hot Japanse persbureau Kyodo zou op d« Japanse Iljat een zeventigtal arti kelen geschrapt zijn, zoala electrlache microscopen, grote generatoren en grote vrachtschepen met een snelheid van 15.3 mijl. B\j de tweede inbraak in de Goudse St. Janskerk werd dit paneel van 77 bij 54 cm ingedrukt en grotendeels vernield. Van de stukken die behouden bleven, is de engelenkop het belang rijkste. De hals hiervan vertoont wel iswaar een breuk, maar door middel van eem extra loodstripje kan dit verholpen worden Het paneel bestond voor het grootste gedeelte uit het originele glaswerk van Direk Crabeth Beide panelen, zoals trouwens de ge hele onderste rij van zes stuks, maken deel uit van de omlijsting van he» kunstwerk, dat bijna tien meter hoog is en uit 72 panelen bestaat. Dirk Crabeth vervaardigde het naar men weet in 1556 in opdracht van Cor nells van Mierop, domproost van Utrecht, wiens beeltenis knielend voor Maria voor komt op de onderste helft van het raam. Dit portret Is dus onbeschadigd geble ven. evenals de hoofdvoorstelling: d" eerste prediking van Jezus. Glas 16, zo als dit raam onder deskundigen heet. Is volgens velen het mooiste van de tien door Crabeth voor de Goudse St. Jan In de jaren 1555 tot 1571 gemaakte glazen. Twee inbrekers Volgens inspecteur V. Pijls van de Goudse recheiche is het niet waarschijn lijk. dat beide inbraken door dezelfde man zijn gepleegd. Daarvoor moet eerste inbreker té onaangename ringen hebben opgedaan. Na zijn inbraak heeft deze man vergeefs geprobeerd, de zware ijzeren schatkist te openen. Zijn opvolger probeerde het opnieuw en evei stuntelig. De eerste inbreker probeerdi vergeefs, vanaf de kerkvloer het gat in het raam te bereiken nadat hij de dingsbusjes had geledigd (buit 20 of ƒ30). Hij verdween ten slotte door zijdeur. De tweede inbreker (buit vrij wel nihil) bouwde van stoelen een ling tegen de kerkwand om door het gai naar buiten te klimmen, maar dit kele bouwsel stortte voortijdig in hij verdween door een zijdeur, zij het een andere. Hij moet flink in het r hebben gezeten. Ook de werkwijze de indringers was verschillend. De ste vernielde niet meer dan strikt dig" was: hij tikte de glasfragmenten met een baksteen voorzichtig uit loden strips. Bij de tweede inbraak werd het hele paneel brutaalweg in gruzels De politie speurt Ijverig naar de dalen, die een eeuwenoud kunstwerk niet te schatten waarde brutaalweg be schadigden en is vol vertrouwen, dat ze gepakt zullen worden. Maar de kerk voogdij is nog niet gerust en heeft alvast alle zendingsbusjes uit de St. Jan ver wijderd. Zelfs voor een buit van luttel» guldens hoeft men dus niet meer in te België vindt onze bonen te goedkoop België zal met ingang van morgen de invoer van Nederlandse bonen ver bieden. Alleen onze tuinbonen mogen nog worden ingevoerd. Het Is niet be kend hoe lang dit verbod zal gelden, daar de prijsontwikkeling voor bonen op de Belgische markt in dit opzicht beslis send Is. De aanvoeren van bonen bereiken in ons land deze en de volgende week een hoogtepunt. Er komen 6teeds meer bo nen aan de markt en België was daarvan de belangrijkste koper. In de tweeds week van juli bijv nam België van d« totale bonenuitvoer (59 ton} alleen al 42 ER IS MAAR... Rapport van Kon. Akademie: DE radio-actieve verontreiniging van lucht, water en bodem, die het ge volg zijn van de toepassing van kernenergie op grote schaal, zou in het bijzonder óns land in grote moeilijkheden kunnen brengen. Aan het ver- ontreinigingsvraagstuk dient daarom de grootst mogelijke aandacht te worden besteed. Dit is de kern van een rapport van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen, dat zal worden besproken op de tweede V.N.- conferentie over de vreedzame toepassing van kernenergie, die in de eerste helft van september te Genève zal worden gehouden. Voor deze conferentie zonden geleerden nit vele landen ongeveer 2400 rapporten en verhandelingen in. Nederland Is met de inzending van 20 rapporten nog aan de bescheiden kant. De Nederlandse delega tie. die gisteren door staatssecretaris Van der Beugel (buitenlandse zaken) is geil stalleerd cn die onder leiding staat va prof. dr. J. H. de Boer, zal zoveel moge lijk contact met wetenschappelijke wer kers uit andere landeb trachten te leg gen. „Ons land", zo verklaarde de delegatie voorzitter, „heeft een zekere achterstand op kernfysisch gebied en daarom ls het voor ons zaak te zorgen, dat er een gene ratie van jonge geleerden komt. die ons op den duur in staat stellen de juiste be slissingen te nemen op het gebied van de toepassing van kernenergie. Het ontbreekt Nederland aan mankracht èn aan de enor me kapitalen, die nodig zijn om versnip pering van kracht en geld te voorkomen Voor de vele beslissingen, die over dit soort zaken in de toekomst moeten wor den genomen kan in Genève een basis worden gelegd". Ver on treiniging De Koninklijke Akademie van Weten schappen heeft haar rapport ingezonden itternationaal de aandacht te vestigen op het verontreinigingsvraagstuk. Hetg; om een wereldprobleem, maar West-Europa en in Nederland vraagt het ieer dan waar ook om een oplossing. Nederland ligt in de delta van drie grote Europese rivieren, krijgt dus wa ter aangevoerd uit heel West-Europa en wordt bovendien aan de westzijde door de zee begrensd. Ons land ligt in het grote Europese industriecentrum, JJJET IS beslist geen originele uit drukking, maar wij willen haar toch gebruiken: een onmisbare vraagbaak is de zojuist verschenen provinciale almanak voor Zuid-Hol-i land 1958. Op het titelblad van het door N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn uitgegeven, ruim driehon derd dichtbedrukte pagina's tellende boekwerk (in stevige omslag) moge dan staan, dat deze almanak voorna melijk ten dienste staat van gemeen te-, waterschaps-, polder- en andere besturen, ieder, die enige belang stelling heeft voor de samenstelling van de openbare lichamen, waarmee hij op gezette tijden te maken heeft, kan hier veel licht opsteken. De almanak, uit officiële bronnen sa mengesteld door de heer H. Brons, hoofd commies A ter provinciale griffie van Z - Holland, is nu reeds voor de zeventigste Groot begrotingstekort in Amerika De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat het begrotingstekort over het 30 Juni geëindigde fiscale jaar 2813 miljoen dollar of f 10.689 min bedraagt In januari had president Eisenhower dit tekort op 1.520 min dollar geschat maal verschenen. Dat impliceert dus wei. dat hij velen goede diensten bewijst Er is dan ook weinig op het terrein van provin cie. gemeenten, waterschappen, samenstel ling van bevolking, algemene departemen ten van bestuur, provinciale commissies, stichtingen, verenigingen, instellingen enz dat men tevergeefs in de almanak zal zoe ken. Een verbetering ten opzichte van vo rige Jaren is ongetwijfeld de nieuwe en aanmerkelijk overzichtelijker indeling voor de rubriek waterschapsbesturen, die niet minder dan honderdtwintig pagina'» be slaat Nog actueler Het is jammer, dat In de rubriek ge meentebesturen niet wat actueler gege vens zijn opgenomen. Dat geldt zowel het Inwonertal als de namen van de raads- Wat het eerste betreft zijn de cijfers van 1 januari 1957 opgenomen, afkomstig van het C B S. Wij geloven, dat het toch wel mogelijk is in een almanak, die al erg laat. In het tweede halfjaar, verschijnt, de cijfers van het begin van datzelfde Jaar te publiceren. Vooral in een provincie, waar nogal sprake is van een ..bevolkingsbe weging' zou dit de actualiteit zeer ten goede komen. Het andere punt heeft betrekking op de namen van de raadsleden. De oude raad is n.l. nog opgenomen, terwijl de raadsver kiezingen al achter de rug zijn en de nieuwe gemeenteraden met september aan het werk gaan O.l. was het mogelijk ge weest de nieuwe gegevens op te nemen. Nu heeft wat dit betreft de almanak na septemoer a.s. op dit punt zijn waarde Deze kritische opmerkingen doen Intus sen niets af van onze waardering voor het boekwerk, dat elk Jaar opnieuw zeer velen in onze provincie antwoord geeft op vele De 80-jarige Amsterdammer, die aan geheugenstoornis lijdt en zich dezer dagen aan 't politiebureau in de .Spaardammer- straat vervoegde, omdat h|j zijn woon adres had vergeten, meldde zioh gelukkig aan het juiste adres. Want de politie keek vreemd op. omdat uit het vestzakje van de man niet minder dan vijf bankbiljet ten van honderd gulden staken en uit zijn andere zakken nog meer biljetten. D» politie vond bij het nazoeken van de zak ken om zijn adres te weten te komen, biljetten tot een totaal bedrag van 5200 Zij gaf de oude baas de raad het geld op een bank te zetten om diefstal of ver lies te voorl omen. Doch de oude-marine- man. die lang in de tropen heeft vertoefd, zei niet veel vertrouwen te hebben in dergelijke instellingen. „Ik draag het geld bij me, omdat mijn kinderen erop azen", zo verklaarde hij oprecht. Na lang aan dringen is de bejaarde man met een bri gadier naar het postkantoor gegaan, waar hij een spaarbankboekje heeft genomen met een inschrijving van 5000. Koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gistermiddag op het vliegveld van Nice gearri veerd. Zij gingen direct door naar Saint Raphael, waar zij zich inscheepten op het jacht van prinses Beatrix, ,,De Groene Draeck". Dezer dagen zal ook het Koninklijk jacht Piet Hein aankomen. Drie we ken zal het vorstelijk gezin op de Middellandse zee vakantie vaartochten ondernemen. De wat onduidelijke telefoto het weer was somber toont onder een der vleugels van het (door de Prins bestuurde) vlieg tuig o.m. geheel rechts de Koningin, naast haar de Prins en vlak naast de fiets prinses Beatrix. dat een enorme behoefte aan energie heeft en dat in die behoefte in de toe komst zeker zal moeten voorzien door gebruikmaking van kernsplitsings energie. Dit heeft produktie van zeer veel afvalstoffen tot gevolg. Gedeelten daarvan kunnen in de atmosfeer te recht komen, andere in de grote rivie ren of ln de zee. Voor Nederland kan dit alles grote moeilijkheden veroor- Naast het verontreinigingsvraagstuk zul len vooral twee andere onderwerpen ln Genève de aandacht krijgen: de technolo gische kant van het kernsplitsingsbeginsel, en de mogelijkheid om het kernversmel- tingsproces te beheersen. Wat de techno logie van de kernsplitsing, de „reactorkun de" betreft: aan de hand van wat in Ge nève zal worden besproken zal het mogelijk worden definitieve beslissingen te de mate waarin waarop de kernsplitsing industrieel zal worden toegepast. Kernfusie Het derde grote onderwerp op de con ferentie, de kernversmelting (fusie), zal voor het allergrootste deel een zuiver theo retisch onderwerp zijn. Maar de belofte, die de kemversmelting inhoudt, is zo rijk, uat er al e mogelijke aandacht aar worden besteed. De energiewinst is lijk veel groter dan bij splitsing, de grond stof is onbeperkt voorradig en voor ieder land toegankelijk en het hele proces ver loopt zonder dat er radio-actieVe afval ontstaat. Ook in Nederland zal de bestu dering van dit proces grondig worden aan- De Nederlandse delegatie bestaat behal- i uit prof. De Boer, die o.m. buitenge- oon hoogleraar is aan de T.H. te Delft, uit prof. ir. E. F. Boon. prof. dr. H. Brink- prof. dr. J. A. Cohen, prof. ir. J. E. HET ZAL voor heel veel radioluisteraars een teleurstelling zijn, dot vrijdag, 25 juli, 's avonds om 8.05 uur het laatste programma „Roulette van Jules de Corte de ether ingaat. Niet het laatste van dit seizoen, maar werkelijk het laatste: Roulette komt in het a.s. winterseizoen niet meer terug. Maar Jules de Corte neemt geen afscheid van zijn trouwe en be wonderende luisteraars: hij heeft nieuwe plannen voor een eigen muzika.lt rubriek, waarvan hij nu natuurlijk nog niets loslaat. Het moet een ver rassing blijven tot september. Jules de Corte neemt ln de radio- amusementswereld een aparte plaats in Zijm werk is niet te vergelijken van een collega. De blinde zanger-pianist, die zelf zijn eenvoudige ldcht-aanspreken de liedjes schrijft, toonzet en uitvoert, heeft een klassieke opleiding gehad een bekend organist. Iets van de klassieke harmonie klinkt door in veel van zijn sim pele wijsjes en geeft daar die bekoorlijke en heel speciale modulaties aan. Hij is zanger van het levensliedje, het kleine geddcht-in-muziek, van ook zomaar wat dwaasheid en gegoochel met woorden. Zün „Roulette", die enkele jaren regel matig terugkeerde ln het KRO-radiopro- gramma, was een technisch en artistiek uitermate veeleisend programma. Dit ge stoei met grammofoonplaatfragmenten, pianospel, liedjes en refreintjes klonk de luisteraar wel charmant en geestig In de oren, maar vereiste uren van hard en grote inspanning, niet alleen vo auteur zelf, maar ook voor technicus Joop Kuipers, die uitermate geduldig telkens weer stukjes plaat en band moest af draaien, monteren, nog eens weer knip pen, nootje aan nootje plakken alles op aanwijzing van Jules, die het uitsluitend van zijn gehoor moet hebben hierbij. Eer Jules de Corte ideeën kreeg, moest hij natuurlijk eerst een keuf van platen afluisteren en nog eens afluisteren. Voor de twintig halve uurtjes Roulette afgelopen seizoen gingen 4000 platen de draaitafel op en vele herhaalde malen. Geen wonder dus, dat de teohnicus vakman moest zijn die geheel op de werk wijze van Jules was ingespeeld! Had Jules ten slotte de hele opfet goed in zijn hoofd, dan volgde 't mont de muziek, want hij speelt eerst bij de fragmenten grammofoonmuziek pianopartij en als dat geheel eindelijk foutloos op de band zit, zingt hij de woor den er bij. Daarna moet nog weer elk foutje of oneffenheidje er uitgehaald wor- Maar eer het zover is, heeft Jules plot seling nog een nieuw ideetjeen dar de schaar weer in de band. Ook heeft r plezier in, af en toe een duetje ïlfs een heel dubbel-mannenkwartet zichzelf te zingen. Dat doet hU kunstig en welluidend, maar voor elke stem er bij moet het stukje ba afgedraaid en een nieuwe opn maakt worden. de Graaf; als adviseurs treden op dr. H. En zo gaat dat maar door. Urenlang Hlrschfe.d, mr. C L. W. Fock, dr. E. L. nauwgezet werken. Want het aantrekke- Kramer, dr H. Rlemens en ir. W. A. de Haas Ein aantal dnskundigan uit de we- "ka v»n de unending is. dat allaa fout- tcnschappelijke wereld is aan de delegatie loos en de overgangen van plaat toegevoegd. 1 naar spel en zang niet te horen zijn. ^AN DE LEDEN der Nederl. Herv. Kerk, In het bijzonder aan hen, die indertijd hun adhesie hebben betuigd met de Open Brief aan de Generale Synode welke namens het Comité van Bezwaar den inzake Nieuw-Guinea in augustus 1958 werd verzonden hebben de heren: mr. W Beernlnk, Dordrecht; H. J. Boonstra Leeuwarden; prof. dr. J. Prins. Utrecht: E. J. de Roo, Amsterdam; A. J. The- mans. Amsterdam en dr. J. M. Furnée. I Den Haag de navolgende zes vragen ter beantwoording voorgelegd- De kerk spreekt. 1. Hebben alle politieke uitspraken der Kerk, bij monde van de Synode, instemming gehad? Welke hadden wèl en welke niet uw Instemming? Prediking, Wijkwerk. 2. Acht u politieke voorlichting beïnvloe ding of protest via de kansel een ver- rij king, een verarming of een teniét- doen van de wijding van de kerkdienst' Zijn genoemde activiteiten in het wijk werk op hun plaats? KerkelUke Pers. 3. Behoort, naar uw mening, tot de taak der officiële bladen onzer kerk ook he» politiek voorlichten en beïnvloeden der gemeenteleden? Martin Sommer in hoger beroep Martin Sommer, de beul van Buchen- wald. heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak van een Westduitse rechtbank waarbij hij achuldig ls verklaard aan massamoorden ln het beruchte concentra tiekamp der nazi's tijdens de oorlog. Som mer was veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Wordt, volgens u, voldoende gelegen heid gegeven tot opèn gedachtenwis- seling (vragen of correspondentieru briek)? Organen van Bijstand. 4. Hoe is uw oordeel over de wenselijk, heid van politieke voorlichting of het bedrijven van politiek door de organen van bijstand, als Kerk en Wereld, enz.i Zo u zulke voorlichting of bedrijvig heid wenselijk acht. welke eisen stelt u daaraan? Geeft u voorkeur aan een speciaal gaan voor Kerk en Politiek? Zending, 5. Hoe i6 uw mening over de activiteiten van de Raad voor de Zending, o. in verband met de gewijzigde situatie van het Rijk? Radio en Televisie. 6. Komen naar uw mening alle groepe ringen in onze kerk voor de microfoon resp. lele-camera tot hun recht? In hun inleidend schrijven bij deze gen delen genoemde heren mede „vei rust te zijn over de wijze, waarop de pölitiek haar intrede heeft gedaan ii kerkelijk leven en waarop verschillende zaken in de naoorlogse jaren in on Nederl. Herv. Kerk door de Synode al d; niet met inschakeling van haar organen van bijstand, worden behandeld". Zij stellen zich voor naar dc aard van het resultaat dezer enquête verder Initia tief te nemen. Zij zijn bereid hun tijd zo ruimschoots mogelijk voor de bestudering der antwoorden beschikbaar te stellen zodat er niet gevreesd wordt voor uit voerigheid bij de beantwoording der ge stelde vragen. Mocht deze of gene nog andere punten naar voren willen brengen. zullen zij dit waarderen Alle leden der kerk, die belangstelling hebben voor deze enquête worden uitge nodigd hun antwoorden op de gestelde vragen In te zenden aan hel correspon dentie-adres: Tasmanstraat 194, Den Haag. Maar straks behoort ook dit programmi weer tot het verleden. En we z(jn be nieuwd, wat er ln het najaar uit de bw zal komen! Moord record Een treurig record heeft de televisie Los Angeles behaald, nl. dat in „moorduitzendingen". In de eerste wees van mei verschenen er n.l. niet minda dan 223 moordscènes op het beeldscherm Ja, u leest het goed, 223 in één week. Dal gebeurde in uitzendingen die van gens vroeg tot 's avonds laat door liepen en een groot aantal van die moorden wa- ren te zien in jeugdprogramma's. Zó bont heeft de Amerikaanse televi het nog nooit eerder gemaakt. Het wa intussen alles reclame-uitzendingen, andere kent men hier niet meer. De merciële televisie speculeert op de satielust van het publiek en tracht öi aandacht vast te houden door juist vóór dat de oplossing van de moord of di moord zelf in het beeld komt, even gauu reclame voor bepaalde artikelen te makea Ook de jeugd krijgt moord en dood- slag aan de lopende band voorgezet. Meet dan treurig, vindt u niet? Belgische „varianten' Het tweede door Ype Höweler en Emil« Kellenaers voor de AVRO samengesteld» programma in de serie „Varianten' donderdag a.s. tussen 4 en 5 uur wordt uitgezonden, is gewijd aan België. Dit programma heeft een vriendelijk-satirisch karakter en een toeristische inslag. Muzi kaal komt dit vooral tot uiting in d» fragmenten „Korte kronieken va burgerleven" van Henri d'Hoedt. Verder zal Emile Kellenaers drie stukjes uit h.et pas-verschenen boek van Georges Mazure Portie Fritten" voordragen en zal Brussels „Manneken Pis" een klinkende zelfverdediging laten horen. Wagner's Lohengrin De AVRO zet de traditie voort door ook dit jaar opnamen van de Bayreuthér Festspiele voor de microfoon te brengen. Zo kunt u, indien u Wagner's muziek liefhebt, donderdagavond a.s. van 7.5012 uur luisteren naar zijn opera „Lohengrin", de avond te voren bij de opening van da Festspiele ter plaatse opgenomen. Als gastdirigent treedt op de in Parijs wonen de Belg André Cluijtens; bij het orkest en het koor van de Bayreuther Festspiele treden bekende solisten op. De nieuws berichten worden in dit programma uitge zonden tussen 10.40 en 10.50 uur. vanavond Van het Bach-concert, dat het Con certgebouworkest in december j.l. te Am sterdam gaf, zendt de NCRV tussen 8.20 en 9.30 oDnamen uit Medewerkenden zijn het koor van de Ned. Bachvereniging en solis ten. Daarna: voortzetting van de serie „Geestelijke liederen". De VARA biedt om 8.30 uur een hoor- van Agatha Christie: „Weekend bij de Angkateils. Daarna, om 10.25 uur, recital door Renata Tebaldi, sopraan en Giorgio Favaretto, piano. vanavond Het wekelijkse televisiespel komt van avond om 9 uur van de KRO: „De schip man de Maartje Jacoba" door Klaas Smelik. Vooraf: om 8 uur NTS-weekover- zieht, om 8.30 een gesprek met dr. Jozef M. J. Janssen over lezen en schrijven in Oud-Egypte. Tips uit het buitenland „Om zeven uur thuis" is de titel van het hoorspel van R. C. Sheriff, dat Brussel Vlaams (324 m) vanavond om 8 uur uit zendt. Het duurt tot 10 uur. Tussen 9 en 10 uuij concerteert voor de Engelse Home Service (434 m) het BBC Symfonie-orkest, gedirigeerd door Walter Susskind. Er staan werken van Smetana en Shostakovich op het pro gramma. 9 De „Capella Coloniensis" concerteert onder leiding van August Wenzinger en met medewerking van de violist Ulrich Grehling tussen 8.15 en 9.15 voor de micro foon van de Duitse zender Hamburg 88.8 Mhz. U kunt luisteren naar composities van Handel. Bach en Joh. Christiaan Bach. Programma voor morgen ::.oo Zjng c eded 12.33 Lichte muz I3.00 Nws 13 rork 13.53 Beurs' IC jeugd 17,45 Grim. 18.00 Nws 18.15 Dansmuz 18.45 Sportpraatje .8 55 Geproken brief uit Londen 19.00 Orpelspd 9 '.5 Lichte mm 19.45 Nws 19.50 Lohengrin, opera 1.00 Act Lohengrin 12e acte) 22.40 Nws 22.50— 34 00 Lohengrin (3e acte). Hilversum U, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 ut-m 7.45 Morgengebed en liturg ksl 8.00 Nws 5 Gram 8.50 V d vrouw NCRV: 10.00 Gram bouwtneded 12.38 Gi N'»s en kath nws 13.20 Gram 13.30 Dsnsmuz. NCRV; '.4 00 Kamerork en solist 14.45 V 4 'fouw 15.15 Lichte muz 15.40 Gram 13.45 Vrou wenkoor en sol 16.00 Bijbellezing 16.30 Piattoduo 7 00 V d teugd 17 30 Gram 17.40 Beursber 7 45 Klaveclmbetrecifal. 18.00 Politieks pel 18.30 Grsm 19.00 Nws en •eerber 19 10 Gram 19.20 Idem 19 30 Gevar mus 19 50 CHL' pol caus 20 00 Radiokrant 20.20 Spoorzoeken door Europa 2! .30 Gram 2:.00 Tijd- TelevIMeprogr. NTS: 20.00 Journ en weerber VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu' 20.30 Spiegel de kunsten 2>I.00 Oostelijk Friesland, ftlmdocu- mentaire 11.20 Liedjes 21.45 Amus muz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4