itaat nu Koeweit op i' Nassers programma? Bewindhebbers doen zich te goed uit staatsruif Dertienduizend wandelaars startten met ideaal weer ONRUST NA GESPREK IN SYRIË Sheik Abdoellah weel Westen aan zijn zijde Geval Putten is terecht grondig behandeld K.L.M. in V.S. beschuldigd K.L.M7Tandde in Moskou SBSfHTBJHHI Er waren koninklijke goochelaars Officieus kampioen DINSDAG 22 JULI 1958 (Van een onzer redacteuren.) SJEIK ABDOELLAH SALEM EL SAHAB is naar Syrië gereisd om een gesprek te hebben met president Nasser. Het is een bericht dat in het Westen en vooral natuurlijk in de „oliekringen" onrust heeft gewekt. Want sjeik Abdoellah Salem el Sahab is de heerser over het olierijkste gebied ter wereld: Koeweit, een klein staatje aan de Perzische Golf, grenzend Irak. Het levert zestig miljoen ton olie per jaar. Men gist in het Westen naar de reden van dit gesprek. Er doen geruchten de ronde dat sjeik Abdoellah sympatiseert met Nassers Verenigde Arabi sche republiek. Men kan echter veilig aannemen dat die geruchten vals en volkomen ongegrond zijn. Eerder is sjeik Abdoellah Salem el Sahab naar Syrië gegaan, om Nasser in krachtige bewoordingen te vertellen, dat hij L zijn handen van Koeweit dient af te houden. Van Koeweit en ook van de sjeikdommen Quatar en Bahrein, kleine staatjes aan de Perzische Golf, nJ I die voor het Westen door hun olierijkdom van enorme betekenis zijn. Het is logisch, aan te nemen dat de sjeik van Koeweit weinig enthou siast is over het Arabische eenheids- streven van Nasser en de zijnen, omdat zijn land onder Britse protec tie staat, door westelijk toedoen zijn fabuleuze rijkdom heeft verkregen en nog steeds meer dan de grote Arabische staten onder westelijke invloed staat. De „Kuwait Oil Company" is voor vijftig procent in Amerikaanse handen. Een gemoedelijke olie-expert uit Texas vertelt men heeft in dit staatje Engels-Amerikaanse samenwerking weten op te bouwen, die de beste is, menlijke operaties onder generaal Eisenhower in de Tweede f Wereldoorlog. A INVALLEN •il oud. Langge leden hebben de Britten het toen arme lijke gebied, dat wat wol en parels lé- verde, beschermd tegen invallen van Turken en Arabieren. Het werd een En- I gels protectoraat en als zodanig prak tisch onafhankelijk. Op verzoek van I sjeik Abdoellah zullen onmiddellijk troe- I pen worden overgebracht naar het woestijngebied van Koeweit. En van vei behoeven die troepen niet te komen: toen de vorige week de staatsgreep in Irak werd gepleegd, zond Londen prompt de 24ste onafhankelijke infanteriebrigade naar hèt aangrenzende Bahrein. Al zijn dus de contacten met het Wes ten in Koeweit zeer hecht, toch was dat overbrengen van Britse soldaten naar Bahrein beslist geen manoeuvre. Nog A onbekend met het gedrag van de rebellen in Irak, achtte de Britse regering het mogelijk dat de rebellerende troepen de ui'- grens zouden overtrekken. Al jarenlang maakt Irak aanspraken op het sjelkdom. VLUCHTELINGEN i eventuele inval zouden Iraakse troepen de steun hebben gekregen van gevaarlijk deel der Koeweitse be ll volking. Ook deze Arabische staat her- t bergt namelijk een groot aantal Arabi- i sche vluchtelingen, vermoedelijk tussen de vijftienduizend. Een be- langrijke groep dus op een totale, be volking van naar schatting 250.000 men- Te meer is dit het geval, wanneer i bedenkt dat het vooral die Arabi sche vluchtelingen zijn, die dwepen met Nasser en zijn Arabisch imperium. En die vluchtelingen hebben zich in alle delen van de maatschappij weten te ves tigen. Men vindt ze in de leidinggevende organen van de Kuwait Oil Company. Het was deze groep mensen, die de in woners van het kleine sjeikdom op zweepte tot de anti-Britse acties tijdens de Suez-crisis, twee jaar geleden. Tot dusver hebben wij in hoofdzaak gesproken over de sympathieke houding van de heerser in Koeweit, tegenover de westelijke landen die hem steunen. Het is echter in Koeweit als in vele andere Arabische staten: de afstand tot de heer sende groep en de bevolking is enorm groot. De regering is een soort familie aangelegenheid. De sjeiks van de familie der Sabaths voeren het bewind over de verschillende districten, waarin het 9300 vierkante kilometer grote staatje is ver deeld. De grote zaken overleggen zij met oom of neef Abdoellah in de hoofdstad Koeweit en de in onze ogen ongekende bedragen die zij dagelijks plegen uit te geven worden uit de fiscale in komsten betaald. Nu schaadt dat beslist het land niet to heel erg, gezien de hoeveelheid geld die de schatkist binnenstroomt. Typisch Arabisch is echter de ma nier, waarop de feodale heersers zich blijven distantiëren van de bevol king. Want de olie mag dan het land rijk maken, de grond blijft er een woestijn door, waar weinig eer aan is te behalen. En een groot deel van de bevolking leeft als bedoeïnen in de woestijn. Toegegeven moet worden, dat sjeik Abdoellah in dit opzicht bij zijn voor' gangers vergeleken geen gek figuur slaat. Door het bouwen van scholen, het aan leggen van nieuwe wegen en het verbe teren van de toestanden in de dorpen tracht hij de ontwikkeling van de ach tergebleven bevolking in goede banen 't Is natuurlijk duidelijk dat tegen het optreden van de sjeiks een aanzienlijke oppositie bestaat. Vooral het onverant woordelijk omspringen met de staatskas heeft al enkele malen tot onlusten geleid en vermoedelijk zal sjeik Abdoellah er mede door deze tegenwerking toe zijn gekomen, meer aandacht dan vroeger te besteden aan de vooruitgang van onderdanen Zoals gezien zijn de berichten dat Nas ser nu na Irak bezig is Koeweit aan zijn Arabische republiek toe te gen, wat erg voorbarig. Men moet de westelijke acties, en de westelijke 01 naar aanleiding van de ontwikkeling in dit deel van het Arabische schiereiland zien als voorzorgsmaatregelen. Het Wes ten moet zich ervan verzekeren, dat dit machtige gebied in zijn handen blijft. Het moet onmogelijk worden gemaakt, dat Nasser straks de olie in het Midden- Oosten zal kunnen uitdelen. Uitgaansverbod van 48 uur op Cyprus De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft maandagavond met het oog op de voortdurende ongeregeldheden met ingang van dinsdag een uitgaansverbod uitgevaardigd, dat gedurende 48 uur op het gehele eiland van kracht zal zijn. Al leen veiligheidstroepen in uniform zul len zich naar buiten mogen begeven, als mede houders van speciale passen. Het wegverkeer op het gehele eiland is hier door stilgelegd. RAPPORT VAN PROF. MUNTENDAM Besmetting moest weggenomen De uitgebreide en verstrekkende maat regelen, die genomen zijn toen In Putten de woning van de familie Haanschoten radioactief besmet raakte, zijn zonder twijfel gerechtvaardigd geweest. De om standigheid, dat een half miljoen maxi maal toelaatbare doses van een uitermate gevaarlijke stof in het huis en zijn directe omgeving waren verspreid,.eiste van de genen, die met de verantwoordelijkheid voor de verwijdering daarvan waren be last. de grootst denkbare zorg en voor zichtigheid. van de ontsmetting. Daarvoor kon niet worden volstaan met het reduceren van de besmetting tot een toelaatbaar geach te omvang, doch men moest met recht kunnen stellen, dat de besmetting was weggenomen. Dit wordt meegedeeld in een rapport over 't geval Putten, dat de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof dr. P. Muntendam, heeft aangeboden aan de minister van sociale zaken en volksge zondheid. de heer J. G. Suurhoff. Het rechtskundig bureau van het Ame rikaanse ministerie voor burgerluchtvaart (C A B heeft de K.L.M. ervan beschul digd de vervoerstarieven te hebben ruil v r advertenties en publici teit. De rechtskundig adviseur, John B. Dru- ry, verklaarde, dat de K.L.M. de bepa lingen heeft geschonden doordat zij seden januari 1957 in vijf gevallen andere prij zen heeft berekend dan die officieel van kracht waren. De Olivier van Noort, het eerste KLM- vliegtuig in de directe wekelijkse dienst van Amsterdam naar Moskou, is gisteren met verscheidene autoriteiten en 35 pas sagiers in de Russische hoofdstad aan gekomen. Het gezelschap moest anderhalf op Schiphol wachten, omdat uit Rusland bericht was ontvangen, dat in ver band met de aankomst van de Oosten rijkse kanselier Raab in Moskou, vliegveld enige tijd vóór het luchtver keer gesloten zou zijn. Men kortte toen de tijd met de bezichtiging van de gi gantische keuken op Schiphol. Daarna vertrok men. Men kwam na een voor spoedige vlucht op het Moskouse vlieg veld aan. De Nederlandse ambassadeur, dr. D. J. de Beus, was op het vliegveld vliegtuig te verwelkomen. Ook recteur van de Russische luchtvaart- maatschappij Aeroflot, de heer N Zakharof, was aanwezig. De Olivier Noort heeft vijf uur over de vlucht ge daan. Het toestel vertrekt vandaag we naar Amsterdam. Veertienjarige stal vliegtuig De veertienjarige Stephen Oakford liep gisteravond kalm het drukke vliegveld Denver (V.S.) op, koos een zo goed al6 nieuw vierpersoons toestel uit, stapte •rin en vloog weg. Hij bleef er tien minu- en mee in de lucht, maar raakte toen 'lektriciteitskabels en stortte neer. De jongen werd ernstig gewond in eer kernhuis opgenomen. Het vliegtuig, particulier toestel van 65.000, werd vrij wel geheel vernield. Geen enkele reden om A-wapens te gebruiken In Washington is officieel medege deeld, dat de Amer. regering zich geen enkele omstandigheid kan indenken waaronder haar troepen in Libanon van atoomwapens gebruik zouden moeten maken. Deze verklaring werd afgelegd nadat in berichten uit Beiroet was me degedeeld. dat de Amerikaanse troepen over atoomvermogen beschikken. Curacaos journalist beschuldigt: Potverteren met andermans geld is zo heerlijk 1~^E HOOFDREDACTEUR van het blad Beurs en Nieuwsberichten te Er wordt een sluikpropaganda gemaakt met bovengenoemd geval: Als je van de goede partij bent, wat kan je dan overkomen? Als een hoog gezagdrager Willemstad, de heer A. de Wit, is in verzet gekomen tegen een dag vaarding om op 2 juli terecht te staan wegens smaadschrift en belediging van de wettige regering in een op 17 juni gepubliceerd hoofdartikel met de kop: J)e grote leugen komt weer aan bod" Hij achreef in het artikel o.a„ dat thans alle „sinterklaas-reglsters" tollen wor den uitgetrokken om de gunst van de kiezer te winnen. De ambtenaren wor den lekker gemaakt met huisjes. Zij die 15 jaar of langer in de Antillen verblij ven (alleen stemgerechtigde Nederlan ders natuurlijk), krijgen hun deposito- gelden terug. Er zal nog meer komen over de toonbank of anderszins. De staatsruif heeft geen limiet in ver kiezingstijd en waar wij weten hoe onzs huidige bewindhebbers zichzelf dik uit de staatsruif te goed hebben gedaan, sa larissen en baantjes flink gemest heb ben, behoeft het weinig fantasie wat ons in de komende maanden te wachten staat. Potverteren met andermans geld is zo'n zaligheid. Het is moeilijk zich te bezinnen wanneer in een verdacht ro yale bui de kiezers van alles wordt toe geworpen, aldus vervolgt De Wit ln zijn artikel. Niet te veel natuurlijk, want dsn blijft er niet voldoende over voor degenen, die het smijten met geld tot een deugd willen verheffen. De nieuws geest is een geest van zedenbederf. Ds huidige bewindhebbers volgen de be leidslijn van „Brave New World, 1985" met leuzen als „Vrijheid is slavernij". „Onwetendheid is macht". Een hoog ambtenaar, die zijn positie misbruikt om een eenvoudig man geld afhandig te maken, wordt opga hemeld als „martelaar". De politie man, dis optrad, wordt ontslagen. Hij deugt niet in een sfeer van willekeur, pressie, dreigement, devaluatie van menselijke waarden, uitbuiting. zo iets presteert en niet in de gevange nis raakt, dan kunnen de „kleintjes' rustig een kansje wagen. Rechters, die recht als recht blijven zien, deugen niet. De onafhankelijke integere pers moet de mond gesnoerd worden. De waarheid ia subversief voor iedere dictator. De overheidskantoren hebben de abon nementen van Beurs- en Nieuwsberichten opgezegd, ook van die, welke naar Nederlands ministerie van zaken i zee gingen. Het verzet tegen de i welke zich richt tegen onrecht, is bewijs genoeg dat er onrecht gepleegd wordt, aldus het artikel. Duizenden wandelenthousiasten zijn gisteren in Nijmegen langs de aanmeldingsbureaus van de Vier daagse getrokken om hun startkaarten af te halen voor het 42ste wandelfestijn in Nijmegen en de wijde om streken. Vanmorgen is een recordaantal deelnemers in alle vroegte gestart om de eerste tientallen kilometers te tippelen. Deze zullen dan het begin vormen van een vierdaagse marathon, die geheel Nijmegen en omgeving de komende dagen in zijn ban heeft. VIERDAAGSE begon in slapende Karelstad Belgen begonnen (naar traditie) met sprong uit de lucht (Van onze speciale verslaggever.) JVTOG VOORDAT DE KLOK vanmorgen vier uur had geslagen, was de J- Vierdaagse in Nijmegen al begonnen. Toen reeds hadden extra auto bussen van de stadsdiensten in Nijmegen de opgewekte wandelaars het weer zag er immers uitstekend uit; niet te koud en niet te warm die vandaag 55 en 50 km voor de schoenneuzen hadden, reeds naar de aan meldingsbureaus in de „Vereeniging" en aan de Wedren gebracht. Nijme gen sliep nog weliswaar. Dat was niet, omdat het de stad koud liet, dat er wederom vele duizenden wandelaars binnen zijn veste vertoefden. Gister avond had het ondubbelzinnig blijk gegeven van zijn vreugde en voor hartelijke ontvangst zorg gedragen. En de laatste van de 13.188 wan delaars, die vanmorgen van start zijn gegaan het was toen kwart voor negen waren wederom getuige van de feestvreugde, waarin Nijmegen verkeert. De bakker op de hoek heeft de >n de K.N.B.v.L.O. uitgestoken ei slager aan de overkant ook. De vracht auto. die stenen naar een in aanbouw zijnd schoolgebouw brengt, voert ook de Vierdaagsevlag mee, een groen veld mei een oranje kruis. Heel Nijmegen vlagt en naast het rood-wit-blauw wappert vrolijk het groen-oranje van de wande laars. De vlaggen hingen gisteren al uit, een extra trein uit Zwitserland met wandelaars aan het Rtation Nijme gen arriveerde en zij wapperden gisteren NIJMEGEN. 4.15 uur: Zonnebrillen op Over het weer niets dan goeds in Nij megen. Zelfs de allereerste wandelaars, die vanmorgen omstreeks kwart vier in Lent rechtsaf -sloegen, de weg naar Huissen op, moesten hun zi brillen opzetten. De ochtendzon scheen hen recht in het gezicht en het wai dan ook geen wonder dat de wande laars praktisch allen hun ogen tegen de prille ochtendzon beschermden. Doch ook de honderden langs de we gen in Bemmel en in Huissen hadden hun zonnebrillen opgezet. Stevig aan de kop liep een groepje Gro ningers, dat reeds om zes uur het dorp Huissen bereikte. De eerste militaire groepen waren om die tijd al in Bem mei. De stemming was. hoe kan het ook anders bij ideaal wandelweer, uit stekend. De vele Zwitserse militaire groepen droegen alle een grote nationale Zwit serse vlag mee. De Noren hadden trai ningspakken aan. waarop met grote letters Oslo stond te lezen. De Schot ten deden het zuinig: slechts de helft van de doedelzakken werd gebruikt doch zij wandelden overigens oompleet met rok en snor vrolijk in de ochtend zon en ook zij. evenals vele politie- en militaire groepen, hadden kinderen aan de hand wanneer zij in de Overbetuwi door de dorpen tussen Nijmegen ei Arnhem trokken. 1276) Het it moeilijk een definitie U geven ven het begrip goochelen. Eer dichte benadering geeft de uitspraak: goochelen if de kunit van timuleren er de kunfl om handeling) f pie gelen, die die de goochelknnft ht werkelijkheid XTTT hebben beoefend, dnf niet om er enig Voor voordeel nit te trekken, maar uitfluitend we O' en alleen om de kunit zelve, die rij te be ■ard graag aan anderen demi niet pli vinden en dio de buitenttaander vooi raadselen ftellen waarvoor hij geen op lofting kan vinden. Houden we ont aai dese definitie, dan ral ieder moetei toegeven, dat er in het verleden dooi tommige voreten en staatslieden wel een: vreemd gegoocheld if, hetzij met de fi nanciën van het land, hetzij met ander- ment grondgebied en o inkomsten of kelükhefd den. De Engelse koning Edward VII, die i km woord. Kortom, e politiek die maken, waar: gen dat dei plerierige hoe onaai ken - of er inde trae« we onmiddellijk verrassingen zelden van zijn. Echter, geen regel naam hg ook moge klin- i gunstige uitzonderingen in «ijn jonge jaren alt „the firtt Gentle man of the Empire" de aanvoerder der F.ngelte society wat. heeft alt liefheb berij de goochelknnft beoefend en tehijnt daarin geen gek figuur te hebben ge slagen. Het ral niemand verbaren dal Edward VIII, de latere hertog van Wind sor die zovele trekken met zijn groot vader gemeen had, van hem ook deie helen heeft geërfd, te koning der Bel- ictvol optreden de ■atie in België, ge- gelijk grondvest heeft en ntet waardigheid en »evoe- bezadigdheid de hachelijkste omstandig i van heden het hoofd win ie bieden, it even eent een verdienstelijk goochel-ameteui geweest 'roalt de loffelijke kwaliteiten die wg van hem hebben opgesomd trou went al deden vermoeden!) Ook Alfont Leopold, de gen die door ijji terreinen in de parlementaii Spanje deed ean goochelen, chelaart van formaat behoeven we overigent niet alleen de vorstenhoven te bezoeken, want ook de edellieden heb ben uit hun kringen vertchillende mar kante vertegenwoordigers geleverd. In de vorige eeuw oogstte een zekere gooche laar Dickton grote successen, maar ach ter deze naam verschool aich niemand minder dan graaf Alfred Saint Genoi» de Grand Breueq, die het klaarblijkelijk toch wel wat gênant achtte rijn adellijke naam in één adem met het goochelen ge noemd te zien. Iet» dergelijks deed zich voor met de goochelaar J'Homme Mas qué" die eveneens in de vorige eeuw op trad. In werkelijkheid was dit de Peru aan Antonio de Gago y Zavala, markies van Orighuela, maar in tegenstelling tot alle andere die we hier genoemd heb ben, was hij een rasechte beroeptgoo- chelaar. die onder het pseudoniem van de „gemeakerde men" grootte triomfen vierde. De ook toen uit Israël aankwam. Ook op het stadhuis werd gevlagd, toen gistermiddag het gemeentebestuur van Nijmegen de buitenlandse delegatiea ontving. Gelukkig werden er minder talen gesproken dan er nationaliteiten aanwezig waren, want anders was het een complete spraakverwarring gewor den. De ruïnes van het oude Valkhof, waar eens Keizer Karei huisvesting genoot, telde gistermiddag meer bezoekers dan gewoonlijk. Dat kwam, omdat men van af de heuvel, waarop het Valkhof ia gebouwd een prachtig uitzicht heeft op de Ooypolder, waar de Belgische deel nemers der traditie getrouw zouden worden gedropt. Twee vliegtuigen met elk vijftien parachutisten verschenen dan ook boven het oude Nijmegen en in da polder aan de Waal werden de wand#-, laars neergelaten: slechts één kwam met zijn arm in wat prikkeldraad te recht en hem moest een overigens klein verbandje worden aangelegd. De familie J. Meyerink in Nijmegen is officieus kampioen in het huisvesten van wande laars. Deze Nijmeegse timmer man heeft liefst elf personen tijdens de Vierdaagseweek in huis genomen, terwijl de wo ning heus geen villa ij. „Wel druk, maar ik kan er tegen" zei mevrouw Meyerink gisteravond, toen voor alle wandelaars de bedden waren gespreid. De dames hebben een grote kamer en de heren een andere kamer en alles zag er keurig netjes uit. Dank zij dit officieuze kam pioenschap konden alle Vier- daagselopers van de oudste Chr. wandelsportvereniging uit Den Haag, „Steeds Voorwaarts" op één adres worden ingekwar tierd. Want zij zijn het, die huisvesting bij de familie Meye rink, die zelf uit zes personen bestaat, hebben gekregen. Het adres? Corduwenerstraat 58 in Nijmegen. „Het is er zó", was de een parige mening van de Steeds Voorwaarts-wandelaars. Kruisen Behalve de" Vierdaags-vlaggen, zag men ook honderden Vierdaagse-kruisen. Dia zaten, stevig bevestigd, op de rever» van de wandelaars, die zich gistermid dag aan de startbureaus in de tuin van de „Vereeniging" kwamen melden en daarna de stad ingingen. Overal wan delaars en overal vrolijkheid, vooral wanneer oude bekenden elkaar ontmoet ten. Een Nijmeegse postbode had giste ren nog dienst gedaan met het gouden Vierdaagse-kruis trots op zijn borst. Tus sen twee dienstjes door had hij zich ge meld en vanmorgen is hij gestart, met enkele collega's. En of al deze voortekenen van het naderende wandelfeest nog niet voldoen de waren, was gisteravond het prachtige stadion „De Goffert" in Nijmegen geheel gevuld voor de jaarlijks terugkerende Vlaggenparade. een muziek- en vlaggen- (eest. dat altijd voor een sfeervol en ceremonieel begin vai^ de wandelfeest- week zorgt. Zeven korpsen Liefst zeven muziekkorpsen lieten hun vrolijke marsklanken gisteravond in het eivolle Goffertstadion horen, om beurten en ten slotte alle samen. Honderden ve cniglngsvlaggen waren door wandelaai naar binnengedragen en op de groen# grasmat werd een fleurig vlaggcnapel op gevoerd, dat een lust voor het oog wi En toen de vlaggendragers, alsmede de kleine meisjes en jongens met bloi hun plaatsen hadden ingenomen, de Ma rinierskapel en de kapel van de Kon Luchtmacht elk aan een zijde van het grote middenterrein stonden en ook drie Engelse en één Ierse band hun plaatsen hadden gekregen, marcheerde de ninklijke Militaire Kapel onder leiding R. van Yperen het stadion binnen, gevolgd door ere-compagnieén, bestaande een peloton Garde Grenadiers ln blauw, een peloton van de Garde Jager» in groen en een peloton van de Fuseliers ses Irene in rood. t was een indrukwekkend gezicht, toen de geweren werden gepresen teerd en achtereenvolgens de volkslie deren van België, Canada, Duitsland, Frankrijk. Groot-Brittannië, Israël, Italië. Luxemburg. Noorwegen. Ver. Staten. Zwitserland en Nederland werden ge speeld. terwijl de vlaggen van de divers» landen gelijktijdig met de volksliederen door leden van de wandelsportvereniging Nieuwe Haagse Vierdaagse" aan d» Inggemasten werden gehesen. Op de eretribune zat het bestuur van de dit jaar voor het eerst Koninklijke Ned Bond voor Lichamelijke Oef*- ning. De bond bestaat 50 jaar en heeft zaterdag in Nijmegen gerecipieerd. Toen was ook ir. C. Staf komen gelukwensen. Minister Staf zat maandagavond ook weer in „De Goffert" cn naast hem de ambassadeur van Israël, de heer H. Cidor. Jammer, dat de vlag van Luxemburg verkeerd werd opgehangen blauw bo ven en rood onder. De Italiaanse vlag ont brak niet, omdat zich eén Italiaan onder de deelnemers bevindt. Het is een heer; hij woont inNijmegen. Ter ere van hem werd het Italiaanse volkslied ge speeld. En dan, toen de garderegimenten waren weggemarcheerd en de muziekkorpsen in carré stonden opgesteld, werd de vlag van de K.N.B.v.L.O geheten en zond het hele stadion het Vierdaagselied. Ten slotte defileerden deputaties van de vele wandelsportverenlglngen In den lan de met hun verenlgingsvlaggen langs de eretribune, 'n schier onfazienhare rij, een rij tevens, die bewijst, dat heel wandelend Nederland in Nijmegen ia vertegenwoor digd. Daarvan getuigde gisteravond het sfeervolle feest In „De Goffert" en dat weten alle Nijmegenaren vanmiddag op- nieuw, als de duizenden na de eerste 30, 40. 50 of 55 km over de Waalbrug in de Keizer Karelstad terugkeren.... VIERDAAGSE N.W.B. Maandagavond is op de markt te Apel doorn de vijfde vierdaagse van de Ne derlandse Wandelsportbond, waaraan dit jaar 1019 wandelaars deelnemen, officieel geopend. Na het openingswoord van de secre taris van de N.W.B., de heer H. C. Runge. defileerden de deelnemers voor de burgemester en het bestuur van da N.W.B. Goecl fruitjaar Deze week worden de eerste appelen van da nivuwa oogst op de fruitveilingen aangevoerd. De appels van het ras Yel low Transparant zijn nu nagenoeg rijp voor de pluk. Volgende week komen ook de eerste peren (Oomsklnderen) aan de velling. Ingewijden zeggen dat het een goed appelen- en perenjaar zal worden. De oogst zal groter zijn dan het gemiddelde an de laatste tien Jaar. s Mr. dr. B. J. M. van Spsendonck te Tilburg is om zijn actieve deelneming de bevordering van da samenwer king tussen België en Nederland begif tigd met het commandeurschap in da Orde van Leopold II.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5