Van der Kwaak gehuldigd om persoon en werk Bewoners nieuwe wijken verwerpen tuinbijdrage I EERLIJKHEID EN OPENHEID WEKTEN VERTROUWEN Geen tunnel, maar dam in de Maresingel "Dubbefe ui&Jing BRYLCRE BRYLCREEM Leiden betaalt aan de nieuwe Lammebriig Middenstandsexamens te Leiden gisteren begonnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 22 JULI 1958 1 DIJ ZIJN AFSCHEID, gistermiddag in het stadhuis na de vergadering D van de gemeenteraad, is de heer D. van der Kwaak, tot voor kort wet houder van Leiden en nu lid van het college van Ged. Staten van Zuid- Holland, niet alleen geprezen om zijn trouw, volharding en deskundigheid, maar ook om de warme menselijkheid, waardoor zijn omgang met de men sen zich kenmerkt. Uit de hartelijke toespraken bleek duidelijk, dat men zowel in het stadhuis als in de bedrijven de heer Van der Kwaak juist door dat persoonlijke element in zijn werk en optreden hoog waardeerde. De officieuze vergadering van de ge meenteraad, die ook werd bijgewoond door mevrouw Van der Kwaak en enkel» kinderen van de scheidende wethouder en de hoofden van de verschillende ge- meentelijke diensten, volgde op de thee- I pauze, die een korte gewone raadsverga- [j dering in de regel afsluit. I Mevrouw Van der Kwaak kreeg bij he» betreden van de raadzaal een boeket rod» rozen en de burgemeester leidde de oud- wethouder met echtgenote naar de twe» open plaatsen aan de B. en W.-tafel, waar I de heer Van Schaik gereed stond om hen 1 met een lichte nijging, geheel behorend bij zijn persoonlijkheid, te begroeten. Openheid Burgemeester Van Kinschot herinnerde aan het begin van het wethouderschap van de heer Van der Kwaak in 1946. „Voor u zal het vreemd zijn geweest, wethouder van Leiden te worden, omdat het, ondanks uw raadslidmaatschap sind» 1935, toch een grote overgang betekend#" De burgemeester constateerde, dat er een hechte band is ontstaan tussen de heer Van der Kwaak en het college enerzijd» en hem' en de raad anderzijds. Hij genoot algemeen niet alleen te danken was aan zijn be kwaamheden, maar ook aan zijn persoon lijkheid, die zich in de loop der jaren in de diepte heeft ontwikkeld. De heer Van der Kwaak kreeg een portefeuille toe gewezen, die veel verantwoordelijkheid eiste, vooral in tijden van financiël» moeilijkheden en teruggang. Financiël# zorgen zijn hem niet bespaard gebleven, maar met taaie volharding en onver flauwd realisme wist hij ze te boven t« Het spreekt vanzelf, dat de burge meester ook iets zei over de figuur van de heer Van der Kwaak tegen over de gemeenteraad. Van der Kwaak verstond de kunst, de stuk ken op prettige wijze voor te dragen en de bespreking in eerlijkheid en openheid te voeren. Dat heeft onge twijfeld een tot tevredenheid strek kende indruk op de raad gemaakt. De heer Van Kinschot zag zijn oud- medewerker dan ook als een steun van het college tegenover de raad. Ten slotte belichtte de burgemeester de positie van het provinciale bestuur en van G. S. in ons democratisch bestel Over de gemeenten heen regeren zij de provincie. Leiden mag zich gelukkig prijzen, dat het college van G. S. iemand heeft, die de problemen van Leiden door en door kent en van wie mag worden aangenomen, dat hij in onaantastbare onpartijdigheid deze problemen zal be naderen en bestuderen. Met een vaste handdruk nam de heer Van Kinschot afscheid van Van der Kwaak. Vruchtdragend Eén man heeft namens de gehele raad de heer Van der Kwaak toegesproken. Dal was niet iemand van de prot.-christelijke fractae, maar van de fractie p.vxLa., iets waarvan de scheidende wet houder zei, dat het hem aangenaam had getroffen. Die waardering vloeide uit het standpunt dat Van der Kwaak bij zijn werk in Leiden altijd heeft ingeno men, namelijk dat niet in de eerste plaa' gelet dient te worden op wié het zegt maar op wat er wordt gezegd. De woordvoerder van de raad heer Piena. Hij zei, dat de heer Van der Kwaak bij het gehele proces om het stads leven na de bevrijding in 1945 weer n< maal te laten functioneren betrokken geweest en dat hij aan dat proces met al zijn krachten heeft deelgenomen. Ge noemd werd speciaal zijn streven naar een hogere uitkering uit het gemeente fonds. De heer Piena vond het ook lof waardig, dat de heer Van der Kwaak zich op verschillend terrein van het stadsleven verdienstelijk heeft gemaakt, onder voor de Vebo, de V.V.V. en de Leids# Lichtweek. Hij wenste hem geluk met zijn benoe ming tot lid van G.S. en hoopte in dat college hezelfde vertrouwen zaJ ontmoeten en dezelfde werklust dag zal kunnen leggen. „Dat wij G.S. hebben dat van de problematiek Leiden op de hoogte is. kan vrucht dragend zijn", zo besloot de heer Piena Vertrouwen In zijn dankwoord bouwde de heer Van der Kwaak eerst een galerij op van plaat selijke politieke personen, die tot zijn ling hebben bijgedragen. Hij zei, dat iet gelet heeft op wié iets te berd# bracht, maar op wat er werd gezegd. In de raad en de commissies heeft hij altijd prettig gewerkt, mede dank zij de werk lust, de ernst en de brouw van zijn mede werkers en het vertrouwen, dat men hem- zelf schonk. Tot zijn collega-wethouders zei Van der Kwaak: „De verschillen tussen ons heb ben niet geleid tot verwijdering". In persoonlijk woord tot de burgemeester dankte de oud-wethouder deze voo ongedwongen manier, waarop hij hem is omgegaan. „Dit vertrouwen, deza vriendschap en de gebleken erkentelijk heid zullen mij bijblijven". Tevredenheid Na de raadsvergadering sprak ii koffiekamer van het stadhuis dr. Reitsma, directeur van het slachthuis, namens instituut van hoofden van dienst Hij bij de heer Van der Kwaak een scherp verrassend juist inzicht waar, dat hem tot de „adviseur van de adviseur va gemeente" maakte. Maar hij koesterde ook belangstelling voor de persoonlijk# omstandigheden. Ten slotte voerde de heer Verhoeven an de afdeling financiën het woord lens de chefs van de secretarie. Hij be klemtoonde, dat het werk en het optreden de heer Van der Kwaak worden geven door een sfeer van menselijke warmte, die het werken bepaald ten goede kwam. Nooit heeft hij gestreefd naar soonlijke beïnvloeding van de adviseurs het college, bmdat hij van menir Advertentie DREEF MEUBELEN BURGSTEEG 3—5—12. TEL. 20657 GEDURENDE EEN WEEK enkele opruiming-meubelen in de etalage BURGSTEEG 12. Op alle andere artikelen tijdens de opruiming 10 KORTING Voorlopige oplossing op de Kaasmarkt Plan verbetering Hooi gracht in de maak De heren Questroo (prot.-christelijk) ec De Hosson (k.v.p.) hebben er gistermid dag in de vergadering van de gemeente raad voor gepleit, de verkeersgeleider tussen de Hooigracht en de Kaasmarkt te laten vervallen. Daarvoor in de plaatj zouden de witte strepen kunnen komen. B. en W. stelden namelijk voor, in d# verkeerssituatie op dit marktterrein betering te brengen door het aanbrengen van genummerde opstelvakken (daarover was geen verschil van mening) en het inkorten van de geleider aan de zijd# van de Kaasmarkt. Dokter Kortmann (k.v.p.) meende, tegen deze suggestie te moeten waarschuwen. Als de geleider in zijn geheel verdwijnt, ontstaat de mogelijkheid, dat de bocht vooral door lange wagens te kort wordt genomen, met alle gevaarlijke gevolgen van dien. De heer Jongeleen voegde daaraan dat op die plaats ook vaak een grot# wagen met zuurstofflessen staat. Overi gens liet hij er geen twijfel aan bestaan, dat de voorgestelde 9ituatie maar tijdelijk is. Binnen niet ai te lange tijd krijgt de raad een plan te beoordelen tot verbete ring van de Hooigracht en daarbij zal ook de situatie op de Kaasmarkt nader wor den bekeken. De heer Van der Kwaak tij dens zijn afscheidstoespraak, gistermiddag in de Leidse raadzaal. Van links naar rechts: wethouder Van Schaik, mevrouw Van der Kwaak, de scheidende zelf en de burge meester. Bij het betreden van de raadzaal ontving mevrouw Van der Kwaak een boeket rode rozen. Foto N. van der Horst. dat het college het orgaan is, waarin /er dat advies wordt geoordeeld. De heer Verhoeven meende, dat de op volger van de heer Van der Kwaak hem het gevoerde financiële beleid zeer erkentelijk zal zijn, want de financierings positie cn de budgetaire positie van de gemeente stemmen tot tevredenheid. „U laat geen failliete boedel na". Mevrouw Van der Kwaak werd deze middag enkele malen in de hulde aan haar man betrokken en verschillende waardevolle geschenken bewezen, dat men elke gedachte aan een „goedkoop afscheid" wilde vermijden. Velen hebben het echtpaar Van der Kwaak de hand gedrukt. Middenstandexamen alg. handelskennis Te Rotterdam zijn voor het midden- itandsexamen algemene handelskennis geslaagd: mej. C. Admiraal, Noorwijk Zee; mej. B. v. Kampenhout, Leiden; mej. A. van Toren, Leiden; G. l'Ami, RoelofarendsveenC. Bakker, Roelof- arendsveen; mej. A. van Beek, Roelof arendsveen; P. Burgerjon, Leiden; M. \1. Berg, Zoeterwoude; G. v. d. Berg, Leiden; J. Bink, Leiden; mej. A. Binnen dijk, Hazerswoude; A. Boot, Leiden, P. Boot, Leiden; J. Mast, Delft; J. J. v. d. Meer, Hoogmade; L. J. v. d. Meer, Roe- logarendsveenG. van der Mey, Katwijk aan Zee; J. Minnee, Katwijk aan Zee; mej. C. Moerkerk, Voorschoten; H. de Mooy, Rijnsburg; J. v. d. Niet, Noord- wijk; E. Oostendorp, Leiden; J. van Os, Voorschoten; C. Oudshoorn, Oegstgeest; M. Opudshoorn, Katwijk aan Zee; P. Oudshoorn, Leiden; mej. W. Oudshoorn, Rijrisburg; mej. J. Overdevest, Zoeter woude; mevr. M. Overdevest-Langezaal, Leiden; L. Papót, Warmond. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk. 7.30 uur: avondgebed in het Academisch ziekenhuis, 12.50—1.20 uur; middagpauzebijeenkomst in de kerkzaal. Maaldrift, Wassenaar. 2.30 uur: excur sie K. en O. naar de verificatie van de rijkszee- en luohtvaartinstrumenten. Zaterdag Station. 2 uur: vertrek afdeling Leiden N. C. Reis V. naar het Gooi. Apothekersdienst De avond- èn nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen in Leiden door apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en in Oegstgeest door de apotheek Wilhelminapark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van A. H. Bakker Korff. tot 15 sep- Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober. Mulo-examens Leiden Voor het mulo-diploma A slaagden de dames M. van Beften. Wassenaai van Santen. J. S. Overduin*. L. M. Uyt- tenboogaart*, M Verra, A. M. de Vries, allen te Leiden; N. Spijker*. Bodegraven; G. Niesing*. Zwammerdam; de heren H. Stephan,. F. C. Koelwijn beiden Wasse naar; G. J. J. Bakker, Leiden; A. G. F. Ouwerkerk, J. Schaaphok, R. W. Beeling. allen Wassenaar; H. de Winter*, Leiden; J. Kloos. Katwijk aan Zee; R. Mosselman. Leiden; R. Piers*. Katwijk; P. de Ruiter*. H. Vermeer* beiden Leiden; J. C. D. Stigter*. Bodegraven. De geslaagden met behaalden tevens het middenstandsdiploma. Agewezen: 6 kandidaten. Plan verlaging Slachthuisbrug ligt klaar DE LEIDSE RAAD is zich ook in de vakantietijd van zijn verantwoor delijkheid bewust en zo kan men hem er niet van verdenken, dat het zijn streven is, in een minimum van tijd zich door de zomeragenda's heen te slaan. Maar een geluk is, dat die zomeragenda's in de regel niet zoveel om het lijf hebben en dat de raad met goed fatsoen tot het 25ste punt niets in het midden behoeft te brengen dan alleen maar een serie stilzwijgende toestemmingen. Het eerste punt van discussie was gister middag de bouw van een dam in de Maresingelgracht. stadsbeeld ter plaaise heeft het col lege niet van dien aard geacht, dat In 1955 stelde de raad een bedrag van 300.000 beschikbaar voor de bouw van tunnel in de Maresingel en de gracht ran een keersluis ten behoeve van d» stedelijke lichtfabrieken. Bij de uitvoering het plan rezen echter verschillend» technische moeilijkheden, die op een min der gelukkige dag resulteerden in het be swijken van de inmiddels aangebracht» damwand. Toen is de uitvoering gestaakt "i nagegaan op welke wijze de bouw opnieuw ter hand zou kunnen worden ge- :n. Het gevolg was een nieuw plan. namelijk de aanleg van een dam in d» Maresingelgracht ter hoogte van de brug. Deze dam zal een waterscheiding vormen tussen het water dat door de central» wordt aangezogen en het als koelwater ge bruikte water, dat de fabriek verlaat. Ook zal hij dienen tot berging van de stoom- leiding voor de levering van stoom aan het slachthuis, terwijl de dam ten slotte d» tegenwoordige spoorbrug zal vervangen Geen vervuiling Mejuffrouw Van Nienes (p.v.d.a.) somd» haar bedenkingen tegen dit voorstel op Zij had in het voorstel namelijk het advies de verkeerscommissie, van de direc teur van de reinigingsdienst, van de wel stands- en van de monumentencommissi» geiriist. De heer De Kier (prot.-christelijk) had zich verbaasd over het financiël» aspect van de zaak. En de heer Sommeling (p.v.d.a.) vroeg, of er ook iets wordt go- daan aan de bochi in de singel bij d» Slachthuisbrug. t De wethouder gaf puntig een beeld van de geschiedenis. Een dam voor de tunnel is enkele maanden geleden doorgebroken. Toen is men nog eens aan het denken gegaan. Als de Lan- gegracht eens zal worden gedempt, waar moeten de lichtfabrieken dan met hun koelwater blijven? De Oude Singel biedt daarvoor geen gelegen heid; het scheepvaartverkeer zou er door worden gehinderd. Een dam ir de Maresingelgracht zou eén oplos sing kunnen zijn. De wethouder gaf de verzekering, dat van vervuiling geen sprake zal zijn; het is een le vensbelang van de fabrieken, "dat het vuil constant verwijderd zal blijven. Ten aanzien van de beruchte Slacht huisbrug deelde de heer Jongeleen mee, dat het plan tot verlaging klaar ligt. Het wachten is op de uitvoering van de andere werkzaamheden. Het het advies van een monumentenin stantie in deze zaak van doorslagge vend belang kon zijn. De waarnemend wethouder van finan- ën, de heer Van Schaik. becijferde, dat oor de verbetering van het terrein van de fabrieken op de begroting een bedrag van ƒ75.000 was uitgetrokken, dat daarin de verbetering van de brug was opgeno men, dat de verbetering van de brug nu achterwege kan blijven en dus het geld in de dam ten koste kan worden gelegd. De wethouder van openbare werken kon mej. Van Nienes op het punt van hel „mo numentenadvies" blijkbaar niet overtui gen, want zij kon er niet to» komen, vóór hel voorstel te stemmen. Kind aangereden Gistermorgen om kwart voor 12 i# bij het woonwagenkamp op de Haarlemmer weg het 2-jarige kind Alida J. Verhoek, welks ouders een woonschip hebben, bij" 't plotseling oversteken van de weg door bromfiets aangereden. Met een rechter schouderfractuur en schaafwonden a; gezicht is. het kind naar het academisch ziekenhuis gebracht. voor gezond haar, voor mooi haar Het een kan niei zonder hel ander! Daarom berust de werking van Brslcreem op twéé wetenschappelijke 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvocdende stoffen en zuivere, natuurlijke oliëo - zij houden haar •u hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcrecm bestrijdt roosvorming co maakt droog haar weer vitaal. Brytcreem houdt uw haar gezond I S Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedrrt ho* apart soepel, glanzend «a vrij va» stof en vuil houden. Geen „geplakte" baren meer! Met Brylcreem vak wm haar loe co natuurlijk, en blijft l#ch korrekt op zijn plaats. Heel ét dog! The perfect haitdressing am He der had) N.V. Voor trtgros: Jocq. Mot N.V. Amsterdam VERSCHEIDENE LEDEN van de Leidse raad ageerden gistermiddag tegen het voorstel van het college om met een bedrag van 35.000 bij te dragen in de kosten van de bouw van een nieuwe Laramebrug door de provincie. Zij vonden, dat in dit geval de provincie de uitvoering van haar eigen plan zelf moet financieren en dat het voor de provincie geen pas geeft, een beroep te doen op een lager publiekrechtelijk orgaan. De heer Knol (prot.-christelijk) begon ermee. Hij zei, dat hij niet legen zou s men, maar dat hij de bijdrage toch wel on redelijk vindt, omdat de provincie er zijn mening geen recht op heeft. „Waar is de grens bij dergelijke dingen?" De heren Kortmann en De Hosson wa ren het hiermee eens. Dokier Kortmann wees nog op een merkwaardige passage in het stuk van B. en W.: „Ofschoon tegen het verstrekken van de bedoelde bijdragi principiële bezwaren zijn aan te voeren hebben wij ons tegenover G.S. bereid ver klaard, in het onderhavige geval de ge vraagde medewerking te verlenen door de raad voor le stellen, een bedrag van f35.000 Alleen de rijwegen Wethouder Jongeleen zette uiteen, dat volgens de plannen tussen de rijkswegen 4a en 4 de weg 4b in de toekomst wordt aangelegd. Maar dal kan nog wel acht jaar duren. G.S. hebben er voor gepleit Gisteren *yn in Leiden de midden standsexamens voor Leiden en wqde om geving begonnen. De eerste groep van geslaagden volgt hier. C. M. L. Anoher, Rijnsburg; J. Baara. Zoetermeer, J. H. Baars, Nieuw-Vennep; C. P. Baartman, Haarlemmermeer; E. W Th. C. Baliey,Voorschoten; A. M. J' Bakker, Wassenaar; W. A. Bakker, Ter Aar; J. P. Ballering, Zoeterwoude; J. A. Barnhoom, Noordwijk; E. A. A. Bekooy, Wassenaar; W. v. Bemmelen, Voorscho ten; J. P v d. Berg. Noordwijk aan Zee; H. v. d. Bil, Sassenheim; J. v. Bodegra ven, Alphen aan den Rijn; J. P. Bogaard». Rijnsburg; A. C. W. Bol, Nieuw-Vennep; Een kwartje per tveek Wethouder zal er met bestuur van De goede Woning over praten IN DE OMGEVING van de Vijf Mei-laan, de Gerrit Kasteinstraat en de Hoflaan is onder de bewoners van de plannen 4 en 5 van de woning bouwvereniging „De goede Woning" ontstemming gerezen naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van deze vereniging, waarin de bewoners wordt meegedeeld, dat in het vervolg 25 cent per week zal moeten worden betaald voor hel onderhouden van het groen. De heer Piena (P.v.d.A.) heeft in de gistermiddag gehouden vergadering van de raad deze klacht aan de orde gesteld, toen het voorstel tot verhoging van de kredieten voor de bouw van 199 woningen in Zuid-West III en 105 woningen in Noord IV in be handeling kwam. Aan het schrijven van de woningbouwvereniging ontlenen wij het volgende. „Door de aanlegkosten voor de gemeen-1 schappelijke voor- en binnentuinen te brengen ten laste van de kosten van het bouwrijp maken van de grond behoeven alleen de onderhoudskosten en de kosten van vervanging van weggevallen planten uit de bijdragen van de bewoners te wor den bestreden. De bijdrage hebben wij voor alle bewoners van de desbetreffend# complexen, ongeacht in welk stadsgedeel te deze zijn gelegen, vastgesteld op 25 cent per week. Hieruit volgt, dat het be drag van 25 cent per week met ingang van 1 juli extra boven de huur zal worden ge ïncasseerd. Voor de eerste maal geschiedt dit met de incasso van de week aanvan gende 7 juli". Enkele bewoners in de omgeving van de Vijf-Meilaan zijn een paar weken ge leden met een protestschrijven en een handtekeningenlijst langs een aantal adressen gegaan om adhesiebetuigingen te vergaren en deze te richten aan het be stuur van de bouwvereniging. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur van de bouwver eniging in deze niet zelfstandig kan be slissen. In het beraad dat hierover onge twijfeld zal volgen, zal zeker de mening van het gemeentebestuur moeten worden geïncorporeerd. Wethouder Jongeleen antwoordde de heer Piena, dat hij van de week met twee technische ambtenaren nog eens een be zoek aan de desbetreffende plannen zal brengen. Het schijnt hem toe, dat er hier en daar misverstanden bestaan omtrent de heffing van deze bijdrage. Het bestuur van de bouwvereniging „De Goede Wo ning" krijgt bovendien een uitnodiging voor een bespreking over de kwestie Onderscheid In een gesprek per telefoon dat wij gisteravond met di wethouder had den, merkte deze op. dat wezenlijk onderscheid moet worden gemaakt tussen openbaar groen en zogenaam de „kqktuinen". Openbaar groen zijn bijvoorbeeld de middenperken In d» lanen; het groen echter tnssen d# blokken van de Vijf-Mellaan, de Bos- huizerlaan, de Diemeistraat, de Gerrit Kasteinstraat en de Hoflaan is „kijk- groen" en dient ter verfraaiing van de onmiddellijke omgeving van de ver schillende blokken. „Natuurlijk had den we de tuinen onder de beneden- bewoners kunnen verdelen", zo stel de de heer Jongeleen, „maar dan zöu de één een kippenhok in zijn luin heb ben gezet, zon een ander het stukje grond braak hebben laten liggen en zou een derde er zijn jongens in heb ben laten ravotten, met het onver kwikkelijke gevolg, dat de bewoners van alle verdiepingen en dat zjjn er bij elkaar toch heel wat op een ongeordend groencomplex zouden moeten neerzien. Nu beleeft ieder er zijn plezier aan". De wethouder acht het niet onredelijk, dat de bewoners daarin een zekere bijdrage leveren. Over de hoogte van de bijdrage valt echter te praten. Uit andere wijken van de stad ajjn wat dat betreft geen klachten binnengekomen. De zaak zal echter serieus worden besproken. De heer Piena noemde de heer Jonge leen ook een aantal klachten over d< nieuwe 199 woningen in Zuid-West III er de 105 woningen in Noord IV. De wet houder zei, dat het gemeentebestuur van deze klachten niets bekend was. dat dej bewoners zich in eerste instantie dit te richten tot het bestuur van hun bouw vereniging en dat het beatutrr der bouw vereniging dan de klachten aas het ge meentebestuur kan voorleggen. F. A. M. Bonnet, Leiden; J. M. W. Boogaard, Ter Aar; J. A. Th. v. d. Boo gaard, Ter Aar; C. H. G. Borst, Langeraar; F. W. E. Borst, Alphen aan den Rijn; J B. Bos, Zoetermeer; W. M. Bosman. Alphen aan den Rijn; T. van Breda. Alphen aan den Rijn; J. v. d. Broek, Zevenhoven; C. Broekhuizen, Lisse; G. P. Brouwer, Nieuwkoop; M. de Bruyn, Wou- brugge; M. M. Bus-Saey, Leiden; A. Cats, Ter Aar; C. B. G. Cromvoirt, Voorhout; A. Deegenaars. Leiderdorp; I. den Dekker. Leimuiden; C. M. v. Deuren-de Reus. Alphen aan den Rijn; J. Dogterom, Zoe te rmeer; T. Dompeling, Wassenaar; Dongen, Lisse; C. J. v. Dongen, Lisse; E. v. Dongen, Lisse; P. E. v. Driel, Koude kerk aan den Rijn; B. P. Duwel. Nieuw- Vennep; P. v. Duyn, Noordwijk aan Zee; H. J. Epping. Zevenhoven; J. Fa vier, Lei den; C. P. M. Gordijn. Hazerswoude; K. C. v. Griethuizen, Hazerswoude; W. G. Griffioen. Oegstgeest; D. C. Groot, Wou- brugge; M. N. de Groot, Hazerswoude; G. de Haan, Rijnsburg; C. M. M. de Haas. Warmond; J. H. Hakkaart, Leiden; J. J. Haverkamp, Alphen aan den Rijn; G. Heemskerk, Rijnsburg; J. M. J. Heems kerk, Noordwijkerhout; A. C. v d Helm. Zoeterwoude; J. Holswilder, Leiden; M. E. W. v. Iterson, Leiden. Onderw ijsbenoemingen in Leidse raad De gemeenteraad van Leiden heeft de volgende personen in het onderwijs alhelr benoemd: Voor het Rembrandt-lyceum: tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letter kunde mej. G. C. A. Pot; tijdelijk leraar in de Franse taal er terkunde de heer D. Bosma; tijdelijk leraar in de natuurkunde de heer J. H, J. Herfkens; tijdelijk leraar in de geschiedenis mr S. Lopes Cardozo; voor de gemeentelijke bedrijfstechni- sche sc.iool aan de Medusastraat (ln vas te dienst): voor het vak metaal bewerken de heer A. Breedveld; voor de algemeen vormende vakken de heer J. G. Fokkema; voor hte vak schilderen de heer J. J. Marcelus; voor het vak lichamelijke oefening de heer P. J. J. van Westbroek; voor de gemeentelijke bedrljfstechni- 9che school (in lijdelijke dienst): voor het vak rooms-katholiek gods dienstonderwijs kapelaan G. W. Lemmers; voor het vak houthewerken de heer W. Schuitcma; voor het vak handtekenen vaktekenen en prot.-Christel ijk godsdienstonderwijs de heer W. G. Visser; voor de algemeen vormende vakken de heer A. A. M. Walter. Watoetoelis Poppoh. Plan tot terug betaling van 40 pet op kapitaal, waar door dit vermindert tut 960 aandelen, van ƒ750, of ƒ720.000. in het belang van Leiden een tijdelijk# voorziening t» treffen in de omgeving van de Vrouwenweg Deze aansluiting is in middels tot stand gekomen. De Lammebrug is echter nu te smal geworden. Aangezien de brug ook moet passen in het structuur plan, dat voor deze omgeving een recrea tiegebied bevat, hebben B. en W. van Lei den er bij de provincie op aangedrongen, ook een voetgangerspad te maken. Burgemeester Van Kinschot onthul de, dat de provincie op het standpunt staat, dat z(j alleen moet zorgdragen voor de rjjwegen en dat het gemeente bestuur moet torgen voor een veilig# strook ten bate van de voetgangers. „Met de consequenties daarvan tullen wjj ook in de toekomst rekening heb ben te houden", aldus de burgemeester, „ofschoon het natuurlek niet is uitge sloten, dat het college van G.S. er nog eens anders over gaat denken". (Wy menen te hebben geconstateerd, d»i men in dit opzicht nogal Iets van het nieuwe G.S.-ltd Van der Kwaak, tot voor kort wethouder van Leiden, ver wacht redactie N.L.C.). Dokter Kortmann betoogde in tweede in stantie, dat G.S. voor een nieuwe brug hebben te zorgen, dia berekend is op alla categorieën van het verkeer. Een ander raadslid meende, dat de voetganger toch eigenlijk de oudste rechten heeft. De heren Kortmann en De Hosson (bei den k.v.p.) stemden tegen. ZOETERWOUDE Bejaarden naar de Veluwe De bejaarden van Zoeterwoude maakten gisteren hun jaariyks uitstapje, aange boden door het plaatselijk# werkcomité. Om 9 uur vertrokken veertig luxe wagens en twee autobussen van het parochiehuis. Via de nieuwe rijksweg ging het richting Utrecht. In het Jagershuis te Zeist werd voor de eerste maal gepauzeerd. In Rens- woude werd gegeten en toen was de reis via Veenendaal, De Klomp, Amerongen- Leersum, Doorn en Driebergen naar Het Kalfje. Voordat men de thee kreeg, spra ken enkele bochtgenoten. Burgemeester Smeets, die met zijn vrouw de tocht mee maakte. sprak enkele vriendelijke woor den Om half zeven ging het op Zoeterwoude ,-ian, waar de Jansfanfar# en de jeugdverenigingen klaar stonden om hun oudste dorpsgenoten feestelijk in te halen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik Johannes, z. v. J. W. Redegeld en A. Blaauw; Catharina Petronella Maria. d. v. A. P. van den Hoek en A. A. Touw; Thimothea, d. v. T. van Wolde en L. Hoek; Johannes Simon, z. v. N. A. de Jong en R. G. M. Koppers; Johanna, d. v. A. Lange- zaal en G. van de Wijngaard; Agne* Leontine Aleida, d. v. L. van Diest en H. M. Bakker; Johanna Cornelia Maria, d. v. J. van der Ploeg en T. J. C. van Leeuwen; Willemijntj# Cornelia, d. v. A. Balkenende en J. A. Vromans; Reinald Hendrik, z. v. J. H. Homes en P. M. van Sonsbeek; Dirk Johannes Cornells, z. v. D. Braggaar en J. C. Geradts; Wilhelmina, d. v. K. Tebbenhoff en M. M. Letters; •lohan, z. v. M. J. de Ruijter en P. Vlieland; Johanna Madeleine, d. v. A. H. Kraaij en P. Boertien; Jantj# Aleida. d. v. A. F. J. Strijk en A. Mulder; Alexander Cornelis, z. v. E. Friedhoff en C. A. Edelaar; Laurel Catherine, d. v. F. E. Smith cn M. T. Marshall; Maria Hendrica Johanna, d. v. C. Crispljn en L. Laven; Linda Michèle, d. v R. A. P. Lisapaly en L. Riemersma; Louis Gerard, z. v. G. J. L. van Willigenburg en G. Schapink. GEHUWD: P. C. de Horn en J. Weijero; C. W Serlle en C. H. Ser- dijn; H. J. J. Bekkering en F. J. M. T. Lampo. OVERLEDEN: A. H. Terstegen, 47 jaar; E. S. C. van Rijn, M Jaar; J. P. M. Verohdon, 3 weken; N. H. Koek, 2 weken; H. M. van der Linden, 71 jaar, echtgenote v. P. W. van Ha*- tevelt; P. C. A. van Veen, 25 jaan echtgenote v. H. van Vliet. Droogdokmij. Soerabaja. Aandeelhou ders geven directie uitstel van jaa»> stukken; geen Europees personeel m Soerabajawerkzaamheden nemen r#orV durend af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3