ARP SCHNITGER PS* ^oUatAneó VAN TWEE KANTEN BEKEKEN ZATERDAG 19 JULI 1958 GELD VERTROEBELDE DE VERHOUDINGEN - MAAR HAD ALLEEN HIJ SCHULD! iriuuc Cciïisrljc (JTournnt Johannes Bast zijn vrouu, Pie- lerlje Alberts Bakker, nadat zij zicli uit de zaken in Sneek had den teruggetrokken en in Lang weer i an hun geld leefden. Ihet Friese dorpje Long- even ten zuiden van moet men maor rer niet meer proberen gesprek aan te kno- over de onlangs gestorven oud-groenteboer lannes Bast. Want al woonde hij er tot zijn trouw- j, en al kwam hij er later, toen hij ,,binnen" was, Jgeens 35 jaar wonen, welhaast niemand wil meer pten over die man, omdat hij zo verschrikkelijk ^rig was". Dat zegt de kruidenier, dat zegt de ger, dat zegt de kapper en dat zeggen haast alle nilieleden meer of minder onomwonden. „Hij liet 25.OCX) na en hij rookte zulke slechte sigaren, dat ze voor zijn slimme kop gegooid kreeg, wanneer er nog eens een presenteerde", zo drukte men h tegen ons uit. anderen ver- n, dat hij kip stukjes tuin luurde, maar de groenten ge it konden wor- hij stiekem licht en don- het „zijne" ging ii. want dan jefde hy zijn itaal niet aan -ks en rechts achter zijn eniershuis had fruitbomen ant en een ituintje aange- Alles wat hij te veel had appelen en peren ging hij nog topen. Alleen het minderwaar- fruit, de appelen en peren zwarte plekken en de ver tilde vruchten gaf hij weg. Nee. Bast was geen mens. Tijdens laatste levensjaren had hij een '1 huis genomen om zijn hem behulpzaam te zijn. de dertig. Toen dit meisje op ig zei. dat ze een dag of wilde hebben om een va- lüetochtje met een reisvereni- te maken, had Bast gezegd: je zoiets doet kom je er bij nooit meer in". En toen het ïtje hem duidelijk gemaakt dat ze toch alles van haar verdiende geld zou betalen, de kleine oude Bast nijdig eageerd met de woorden: „Zelf diend, of niet. 't kan me alle- al niets schelen, jij gaat niet in deze trant men alom in dorp schimp- •uten. verwij- scheldpartijen verdachtmakin- aanhoren. als de moed heeft geval-Bast ter ake te brengen. Toen ze in 1923 zaak in Sneek de kant deden in Lang- villaatje >ten natuurlijk de kamers be- ingen worden, zelfde behang De er nog altijd te-c verklaart ons i nadruk een familieleden. I"r' viel geen cent die vent te ge tienen. Hij ver- het ide liever zelf. nog nadat hij -o'n hoop geld ij elkaar ge- sc" raapt had. Hij be irrelde in effec- ïï'atn hts even ir te woord: „Ja, zo, ik heb die tot hun dood zorgd. Ruim We kwamen it bij elkaar, dat hij me in het trjaar kwam gen of ik alles geten wilde en helpen, daar was. Dat heb gedaan. Ik heb loipen zo goed kon. Maar iets hen vertellen, 't spijt me. Ga Ik heb geen .Ik heb nog nooit iemand horen fgen: „Jammer dat hij gcstor- B is", zegt kapper Bokma uit met zware lindebomen beplan- Dorpsstraat. „hoewel ik goed it hem kon opschieten. Zolang uit de voeten kon kwam hij ijd bij mc in de zaak om zijn »r te laten knippen, 't Was d?i I hard nodig, maar enfin. En m hij niet meer kon lopen ging hem thuis knippen. Dan praat hij soms het honderd uit. C •est ik hem op het laatst gs leren, want dat had hij zo lang •gelijk zelf gedaan. Een zonder- was het echter niet. Zijn uw was een gewoon mens. Ze nooit veel Van alles 'n Familiedrama uil hel Friese merengebied lig jaar uoonde het echtpaar 'il villaatje aan de Bredijk te dat h{j de naam ,,'t Herfst zonnetje" gaf. repliceert de kaste- nog schemerde tot allang onder hem bezig legen zit' lein met een glimlach We kijken elkaar een ken ons glas leeg en hebben ge noeg gehoord om een poging te wage.n ook een blik op de andere kant van de „kleine Johannes" te werpen. Want er moge dan veel waars zitten in al datgene. Bast zelfs na zijn dood nog gewrevi k9n 1 ondom illaatje. Als nu verder zijn ndeeltjes „Philips" en „Unile- r" het maar goed bleven doen en het zat hem nooit tegen as er geen kip die hem kon pik- wat ken. Of liever: er waren kippen genoeg, die daar zin in hadden, heel anders heet- aar in elk geval tot zijn familie behoorden en daarom stuk voor stuk meenden, op het dat die rijke oom of achteroom de heer best eens over de brug kon ko- wordt, ook deze medail- kippen, die en keerzijde hebbe-n. En fen dan Bast, moedelijk niet de slecht- Daarvoor drukken elektrische belletje G. Watman. die tientallen9 jaren gemeente-ontvanger was in Lang weer en een buurman van de kleine Bast. „Natuurlijk wil ik u wat vertel len", luidt het antwoord, wanneer hij onze wensen vernomen heeft. Bast was inderdaad vaak èrg ka rig En het was ook geen gemak kelijk man. gelijk zovele Basten pen? Scheutig naar hun eigen getuigenis H met gemakkelijk waren. Doch de Langweer hebben hem Piet en Klaas op het paard te helpen of hen er nóg eens op te zetten. Viel nogal mee Was die kleine Bast nu zo'n be roerde kerel'' Liét hij ze altijd dovemansdeur klop- hij toch aller- Dat viel nogal mee. vind ik", zegl de ex-gemeente-ontvanger genlijk nooit helemaal leren ken- Wagtman als hij een verse pijp ondanks de lange tijd, die heeft opgestoken, zijn schrijfbu reau opent en er de nodige pa perassen uithaalt. „Bast ging hij in hun midden heeft gewoond. mna. -rt'n mor. „in l.olo ]o_ te zijn. En dan valt dat oordeel zijn mannetje aan te kijken dan bij de taxeren. Wie vijf mille vroeg kreeg er misschien drie en er waren er ook wel, die nul op het rekest kregen. Als hij dacht dat v-, boter aan de galg in Langi Hard werken de enige zoon (Jacob' van zijn broer Jan. toen deze gestorven was, in Groningen voor dokter liet studeren? Van de eerste tot de laatste cent heeft Johannes dat betaald. Nadat hij een praktijk had uitgeoefend respect, in Oude- haske, Lemmer en Leeuwarden is hij verleden jaar helaas zwaar ziek geworden. Dat kost echter de kleine Bast niet helpen. Die dok ter vertoeft nu al geruime tijd met zijn vrouw in Zwitserland en gaat gelukkig vooruit. Op zijn kosten Voorts liet hij nog een ander fa milielid op zijn kosten voor tand arts studeren. En weer andere fa milieleden heeft hij voor andere doeleinden contanten verstrekt zonder ze later terug te verlan gen. Zo werkte hij nogal met spaarbrieven, die hij r.eefju e:i nichtjes cadeau deed als ze jarig waren of zo. Hadden zulke kinde ren eenmaal een zekere leeftijd bereikt, dan was zo'n spaarbrief uitgegroeid tot een klein kapitaal tje. waarover ze naar eigen goed dunken konden beschikken. Als men dat allemaal optelt, komt men tot een bedrag van een halve ton en had hij dus bij zijn overlij den wel bijna twee ton nagelaten, indieh hij werkelijk die vrek was geweest waarvoor velen hem nu nog houden. O zeker, hij had er veel royaler van kunnen leven. Maar hij stelde nu eenmaal geen hoge eisen aan het leven. Hij at en dronk er goed van. ging iedere zaterdagavond naar de „soos" en vermaakte zich voor de rest in zijn boomgaard en zijn tuin. Aan reizen of trekken had hij zo goed als geen behoefte. Eenmaal heeft hij nog geprobeerd auto te leren rijden, doch toen hij met de leswagen een kleine aanrijding kreeg liet hij zijn auto-plannen varen. Misschien niet eens zo dom. daar hij anders wellicht geen 86 jaar geworden was... Dat was op 5 mei. Vieren twintig dagen later blies hij de laatste adem uit. Zijn vrouw, riie 81 werd. overleed op 3 maart jl." „En nu bent u zijn executeur testamentair?" „Ja, hij vertrouwde mij volko men. terwijl hij verder eigenlijk niemand vertrouwde. Toen hij pas hier woonde kwam ik er zo nu en dan eens, om zijn zaken voor de belastingen te regelen. Wat had hij toch het land aan de fiscus! Later kwam ik er elke week. En toen ze alletwee „op" waren, sinds februari, ging ik er elke dag heen. Het was nu totaal gedaan met zijn werkzame leven. Ernstig ziek Tot het laatst aan toe hield hij van een grapje. Twee jaar te vo ren was hij ernstig ziek. De dok ter vreesde het ergste en keek be zorgd. „Ach dokter", zei hij, „niet zo somber. De beste mensen le ven het kortst. Ik heb dus nog wel Gelovig was hij helemaal niet. Aan al wat kerks was had hij het land. En „de rooien" kon hij evenmin „pruimen". Hij was een echte liberaal. Toch moest, omdat de traditie dat hier wil, de domi nee komen op de begrafenis van zijn vrouw. Hij liet hem evenwel van te voren weten, dat hij het kort moest maken. Bast ging er immers trots op „humanist" te In zeker opzicht was hij inder daad humaan, met dien verstande, dat hij veel van kinderen hield. Zie verder volgende pag. het toch Zijn vader^ had gesmeerd was begon hij er beslist nte- njet aan Maar meende hij met irop een flinke kerel te doen tc heb- zijn ben. dan gaf hij een lening, dik- wijls zonder borg en daarvoor re kende hij een half procentje meer lienu mucMi.li c.- dan de normale rentevoet was. ken. Jan stierf be- is dat nu zó gek? Verder stond trekkelijk jong. Si. hij erop. dat wanneer het tijd van bout kocht een betalen was, dat ook gebeurde, tuinderij in Joure Doch wanneer dan degenen, die en Johannes begon, betalen moesten, niet kwamen op- nadat hij^getrouwd dagen, „omdat Johannes er toch MB^niet op zat te wachten", zoals ze zeiden, herinnerde hij hen aan hun verplichtingen. En dat was tegen iet zere been geschopt. Er ont stond een familieconflict, men ne geerde elkander, men roddelde en raasde en het eind van het lied was. dat de kleine Bast ongeveer met zijn hele familie in onmin kwam te leven. De "macht van het .diepen. 'L_Was nu geld vertroebelde op den duur'ai- - eenmaal een han- Fe" betrekkingen, dig zakenman en een goed financier Korreltje ZOUt Zodoende kon hij, toen hij amper vijf- Daarom moeten alle verhalen, tig was. al van zijn die nog steeds de ronde over hem geld gaan leven en doen, met een korreltje zout ge- deed hü de zaak nomen worden. Bast heeft bij- over aan Pieter voorbeeld nooit groenten geroofd Bakker, de jongste uit een tuintje, dat hij had ver- broer van zijn huurd. HU had nl. „voor de helf/ vrouw, die er ook verhuurd", zoals men dit pleegt nu nog zijn boter- te noemen. De huurder betaalde ham in verdient geen cent, maar nam de verplich- De „kleine Jo- ting op zich, het land te bewer- hannes" keerde ken en in te zaaien, waarna de daarop naar zijn huurder zowel als Bast recht had- geliefde geboorte- den op de helft van de opbrengst, dorp terug, kocht Dat Bast dus van tüd tot tijd wat een motorboot als aardappelen of groenten van zo'n woning en liet er tuintje g'- halen was heel ge- kwékerij, Johannes beide broers, Jan en Sibout. al vroeg kende"hïf dochter uit een oud expediteursge slacht, PietertjeAl- het berts Bakker, een groentezaak in Sneek. Die winkel heette „De Groen- tentuin" en hü wist ««■«««-«««««««««-«««««««««««««-«-«««-««««■««««■««-««««•Il 0, rganisten bezochten werkterrein van PRACHTIGE INSTRUMENTEN IN GRONINGEN EN OOST-FRIESLAND HET deel van onze noordelijkste provincie boven de lijn Groningen-Nieuweschans is met een grote rijkdom aan oude orgels en oude k^rk^n gezegend. In deze streek en in het aangrenzende Noordwest- duitse gebied heeft de meester van de Noordduitse barok-orgelbouwkunst Arp Schnitger (1648-1719) goeddeels zijn werkterrein gevonden. "/v "'"'V 'V. is rusten Bast en zijii echt (te- op de begraafplaats rond de \ed. herv. kerk van Langueer. Hij liet een gedenkteken maken onmiddellijk opvalt tussen al- ideren, die hier geplaatst wer den. in d* tsintsje" ('t Herfst- j zonnetje» op schil- En dan die geschiedenis van dat nas de deren Met deze nichtje, dat niet op reis mocht. ogatond boo, trok hjj ln de eerste plaats is het meisje op kon herhaaldelijk het toch gegaan en na haar vakantie land door. intens keerde ze even goed m ,,'t Hje.-sx- genietend van het sintsje" terug. Maar ja, B:ist vele schone dat onze plassen, me- was nu eenmaal in een heel an ten en rivieren onder alle omstan- dere llid opgegroeid en vond het d'Bheden bieden. Meer na twee dwaasheid in enkele dagen en a 7,; paar honderd gulden op te maken, jaar werd zijn vrouw het zat. Zij hij stond er vaneellsprekend niet had wel geen kinderen naar wie bi] stü dat zjjn nichtje mjsschien ze kon verlangen, doch een mooi wei een man aan de haak zou vvU_ fleurig huisje aan de Bredijk, len slaan. En dat is haar toen nog waar rentenierende boeren en an- gelukt ook! dere welgestelde burgers woon- Op deze manier zou er nog heel den. trok haar toch meer dan hel wat meer ontzenuwd kunnen wor- soms woelige water. Vandaar dat den. want de mensen vertellen nu haar man daar een flinke lap eenmaal graag de jfHjkc dingen grond kocht, er inderdaad een f" u' droom van een huis op verrees, dat de kleine Bast opnieuw ..'t Hjers isintsje" noemde en com- oleteerde door er een kleine boomgaard, een geurende bloe mentuin en een doelmatige groen- tentuin bij aan te leggen. In deze boomgaard te snoeien en te oog- Reeds geruime tijd had een groep Rotterdamse organisten het plan om dit dorado der orgelbouwkunst te bezoeken. Na een grondige voorbereiding heb ben zij die tocht onlangs kunnen maken, daarbij geholpen door de uit deze streek afkomstige heer A. Bolt, die zich als een reis gids „par excellence" deed kennen. Er was een reisplan opgesteld voor drie dagen en een aantrekke lijk punt van dit plan was steeds weer het zelf bespelen van de prachtige instrumenten door de deelnemende organisten. In Zwolle Hoewel dit natuurlijk nog niet het uiteindelijke reisdoel was, werd een bezoek aan de Grote- of St. Michaeliskerk te Zwolle niet verzuimd. De orgelmaker D. A. Flentrop uit Zaandam heeft aan het grote vier klaviersorgel in de ze kerk van 19531956 een bijzon der geslaagde restauratie uitge voerd. Het was namelijk zo. da; 60 pet. van het oorspronkelijk pijp werk niet meer aanwezig was. het geen o.a. moet worden geweten aan het onoordeelkundig werk van vorige restaurateurs. In de orgel kassen was hei een chaotische toe stand en bij koppeling van de kla- werd het orgel praktisch Te kapper lacht eens. schudt met het hoofd en doet er ver- het zwijgen toe. Wat zal hij Vlak naast zijn kapperswin- houdt hij er nog een tweede nkel op na, waar je zo onge- alles kopen kunt: rook lier vroeger altijd op de Ook kwam, maar ik zit nog maar twee jaar in deze zaak en heb dit niet meer meegemaakt. Mijn heeft hem beter gekend, want 't was nog familie van haar. Ik zal ze even roepen." Op dat moment steekt die vrouw juist haar hoofd van de keuken uit het café bin nen. Doch als ze hoort wat het doel is van onze komst, loopt ze rood aan en zegt: ,.'k Zal wel wij zer wezen. Geen haar op m'n hoofd dat erover denkt. Dacht u dat ik daar nog wat goeds van ükelen en bleekpoeder. suiker kan vertellen? t Binm zout. en schrijfbehoeften en lebei mummies sichtkaarten. En ook wel choco- uut klosje touw. als het uitkomt. Dus heeft hij het druk die .Beg. Ten slotte het hardste li de vele harde op een stralende julidag over h. Bast hoorden vellen. Dat ge kirde tegenover kapper Bokma. hotel-café-restaurant „De Drie lantjes". waar we achter een ote ronde mahoniehouten tafel kastelein aantroffen, in een uk gesprek gewikkeld met een wwaalde reiziger. .Mijn Indruk van Joh. Bast?" aagt hij ons. „Ze zeggen, dat hij „Ja. hoe is dat nou", vult de kastelein aan. Bast had een ho:>p centen en hij heeft alles aan het dorp Langweer vermaakt. De he le familie, op een enkele uitzon dering na, grijpt ernaast. Dat valt niet mee. „Maar wat is 125.000. als je die met zo'n grote familie delen moet?", merkt een der aanwezi gen tot hem op. Dat is de man misschien een paar duizend gul- „En als je daar i woordige klankkarakter in alle op zichten identiek is aan het vroege re kan men in het midden laten. Vanwege de vele mutaties in het oorspronkelijk pijpwerk zou men, zoals de kerkelijke administrateur J. J. v. d. Waarde terecht opmerk te, misschien beter van een Schnit- ger-Flentrop-orgel kunnen spreken. Geen geld Een kerk met een wel zeer oude orgelhistorie werd daarna bezocht, nl. de zgn. „Der A"-kerk (vroe ger Onze Lieve Vrouwekerki te Groningen. Eens bevond zich hier Nederlands grootste orgel. dat door de bekende Andreas de Mare uit Verden (Duitsland) in 1558 werd uitgebreid tot drie klavieren met 40 sprekende stemmen. Door een grote brand ging het ook in die da- Arp Schnitger (er leven nog na komelingen van hem in de streek tussen Bremen en Hamburg) kreeg in 1694 opdracht tot het bouwen orgel. Na gereed koming schreef zUn opdrachtgevers: „Ik heb niets er aan gespaard en alles heerlük ge maakt; ik heb buiten het bestek zes registers op een afzonderlUkp windlade aange bracht, doch er ook nogal een stuivertje aan verdiend." Ten opzichte van zinsnede mag stellig van een zekere continuïteit bij de oplevering van nieuwe orgels wor den gesproken.'maar met het eer ste is hel tegenwoordig helaas vaak minder fraai gesteld. Tweede romp Een tweede ramp (in 1710 stortu de nog nieuwe toren in» deed het Schnitger-orgel verloren gaan. In 1814 heeft koning Willem I ter ge legenheid van het tweede eeuw feest der Groningse Academie eer- nieuw orgel geschonken, door Schnitger in 1702 gebouwd voor de Academiekerk. De, wij .mogen wel zeggen, beruchte, orgelver nieuwer P. van Oeckelen uit Hare ncrmolen heeft in de vorige eeuw nogal wat aan het instrument be dorven, maar zoveel van het oor-^ koor. de vulstemmen en het rug positief met een onvergelijkelijk schone Dulciaan) dat buitenlandse organisten nog meermalen in .Der A"-kcrk komen concerteren. De eerste dag werd besloten met en bezoek aan Noordwolde, tus sen Groningen en Bedum. In een klein, slecht onderhouden Ro- bouwd door Andreas de 1 Koororgel Eén der hoogtepunten van de reis der Rotterdamse organisten kwam de volgende dag in de Gro te Kerk van Groningen. Vanzelf sprekend imponeerde daar het thans 53 stemmen tellende drie- klavicrsorgel, maar de restauratic van 1938 door J. de Koff cn Zn. uit Utrecht onder toezicht van de Ned. Klokken, en Orgelraad, heeft toch niet het voortreffelijke resultaat van Zwolle opgeleverd. Neen, de grootste belangstelling van het reisgezelschap ging uit naar het kleine koororgel. Met zijn slechts 11 registers op één manuaal en pedaal, geeft het een wonderbaarlijk harmonieus volle klank te horen, waarin iede re stem zijn zeer eigen karakter heeft. Dit instrument, uit een kloos ter te Nunhem afkomstig, werd door L. Ver- schueren te Hijt- huysen in Lim burg gerestau reerd. Ook deze orgelbouwer zou trots mogen ver klaren: „Ik heb niets er aan ge spaard en alles heerlijk ge maakt." Maar of hij er een aardig stuivertje aan verdiend heeft? f 150.- De restauratie kosten bedroegen duizend gulden en de aanschaf- honderd vijftig Na een bezoek aan de prachtige Romaans-Gothische kerk van Ste- dum (de enige in de Groninger Ommelanden met zij-absiden) werd in Loppersum het eveneens Romaans-Gothische kerkgebouw bezichtigd. Dit is een kerk met dubbel transept. Uitwendig is de restauratie voltooid, maar van binnen zijn de werkzaamheden nog in volle gang. Volgens de reislei der. zal zich hier straks na vol tooiing van de restauratie een der schoonste orgels bevinden, een in strument. waaraan ook Arp Schnit ger nog heeft gewerkt. Het front en de hoofdkas van het nog niet geplaatste orgel vertonen renais- 5ance-trekken. In het kleine dorpje Kiewerd be vindt zich één der oudste orgels (uit 1531) van geheel Nederland. Het instrument is verwaarloosd, maar toch viel de helle, maar wel- luidende klank van het pijpwerk op. Holwierde In de oorlogsjaren werd de kerk van Holwierde zwaar beschadigd. Een langdurige restauratie bracht het gebouw weer in do oorspron kelijke toestand terug. Van het or gel werd slechts de kas gespaard. Van Vulpen uit Utrecht leverde het nieuwe pijpwerk en het moet worden gezegd, dat het in feite „moderne" orgel tegenover de oude instrumenten geen slecht fi guur slaat. Een merkwaardig feit is, dat de vloer van Holwicrdes kerk vroeger 1.35 meter lager lag dan thans. Om de hoger wordende zeespiegel vóór te blijven, werd tot drie maal toe een verhoging aan gebracht. Uithuizen De laatste kerk, die tijdens de tweede orgeldag werd bezocht, was die van Uithuizen, oorspron kelijk een kruiskerk. Na tal van verbouwingen bleef daar niet zo veel van over. Mooi houtsnijwerk van Allard Mayer uit Hamburg sieren banken en orgelkas. Het orgelfront is van indrukwekkende schoonheid. Het Schnitger-orgel waard gebleven. Oost-Friesland Het Duitse Oost-Friesland was dus het reisdoel van de laatste dag. Eerst werd de werkplaats van de orgelmakers Ahrend cn Brunzema in Leer bezichtigd. Hier waren juist twee prachtige positie ven met gehamerd pijpwerk in be- werking. Om zo mee tc nemen! In Westerhusen, Marienhafe cn Dornum werden orgels bekeken en bespeeld. Het instrument van Wes terhusen dateert waarschijnlijk uit 1642 en werd door Joat Siebörg ver vaardigd. Ahrend en Brunzema verzorgden in 1956 de restauratie. Disposities Van dit orgel en van dat van Dornum volgen hier de disposities: Westerhusen: Gedekt 8'. Quinta- den 8'. Prestant 4'. Octaaf 2'. Quint 1'/»', Mixtür 4 st.. Trom pet 8'. 2 cembelsterne (tegen woordig ook in de Nicolai-kerk te Utrecht). Dornum: Hoofdwerk: Boudon 16', Prestant 8'. Holpijp 8', Octaaf 4', Roerfluit 4', Nasard 22/..', Oc taaf 2'. Mixtuur 4—5 st„ Trom pet 8'. Vox-Humana 8'. Rugposi tief: Gedekt 8'. Quintaden 8', Prestant 4', Fluit 4', Octaaf 2', Quint 1'/», Sesquialtcr 2 st.. Mixtuur 3 st. eb Dulciaan 8'. Borstwerk: Gedekt 8'. Fluit 4'. Prestant 2'. Tertiaan 2 st Cy.r». bel 3 st.. Kromhoorn 8", Pedaal: Prestant 16', Octaaf 8', Ociaaf 4', Mixtuur 5 st., Bazuin 16' en Trompet 8'. Poppenkast Het laatste instrument behoort met zijn drie klavieren, pedaal n 31 stemmen tot de grote en zaaf gebleven Schnitger-orgels. Een waarlijk imposant instrument, uat een ongelofelijk schril contrast vormt met het interieur van de kerk. dat veel weg heeft van een reusachtige poppenkast. Nergens zagen we een zo smakeloos en dwaas in hokken en vakken inge deelde kerkruimte. Wij vernamen dat over enige tijd alle ..rommel" er uit zal gaan Dan zal het konink lijk instrument het in dit kerkge bouw wel even eenzaam krijgen. W. H. WOLVEKAMP

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9