n lyp-uvW Van mens tot mens Leidse Mare anno 1910 De heer C. Brilman nam gistermiddag afscheid van het draaiboek The Kid, ontroerende reprise met ongeëvenaard film-paar 4^- LETOSCHE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1958 Niets ent zo snel als een veran- •d stadsbeeld. Met tranen in de k tn hebben trouwe Leidenaars ige jaren geleden moeten toezien, het water van de Mare langzaam •ek voor zand en steen, hoe onver- Idelijk het oude Leidse water jog kwam te liggen en hoe ten tte bruine bakstenen een straat ,jf( igen vormen, waar eeuwenlang iter had gestaan. Maar evenals de Mare zijn ook hun tranen al gedroogd en het kost m te, zich voor te stellen, dat ooit de Mare gescheiden is geweest door een water, dat luide bezongen en luide werd verwenst. Cultuur en historie, zeiden de mensen, die het Mare-water wilden sparen. Stank en verkeersonveiligheid Pilgrim Fellowship Choir n Pieterskerk klonk fraaie Amerikaanse zang yA HET BEZOEK, dat zij aan het onlangs geopende Pilgrim Fathers huisje gebracht hadden, gaven de leden van het Pilgrim Fellowship )ir gisteravond in de Pieterskerk een uitstekende vertolking van een intal koorwerken van verscheidene componisten. Voor de pauze als ïj de kleine rusttijd tussen de twee groepen werken zo mogen noemen irde men o.a. composities van Scarlatti, Gabrieli, Bach en Giannini i modern Amerikaans componiste) uit. Kenmerkend voor de gehele jwijze van het koor is de blindelingse gehoorzaamheid, waarmee men fh onderwerpt aan de leiding van dirigent Robley Lawson; er is geen n eigen prestaties, maar een harmonieus samengaan tussen de onderling. mopperden de buurtbewoners en de benarde fietsers- van wie acrobatische behendigheid werd ge vraagd om de Mare veilig te pas seren. En de Mare werd gedempt, met ge klaag en gejubel. Thans kunnen de auto's er ruime verkeersmogelijkheden vinden en kunnen de fietsers van de Haarlem merstraat naar de Oude Vest rijden, zonder dat de verzekeringsmaat schappijen staan te trillen van span ning. Maar dit plaatje uit 1910 met zijn Mare, zijn bomen, zijn vele niet meer bestaande gevels en zijn rust, doet weer heel even een gevoel van be grip opborrelen voor het standpunt van de mensen, die meenden, dat de Mare verder had moeten borrelen. Dat is echter bij het zien van een foto van een verdwenen stukje Lei den altijd het geval. Deze prentbriefkaart kregen wij van de heer K. Wielinga- Hooigracht 42, Leiden. Zilveren jubileum B. van der Mark De heer B. van der Mark heeft zijn zilveren jubileum ale diepdrukveilen- drukker in dien«t van de Rotogravure te Leiden gevierd, 's Morgen6 werd de jubilaris met vrouw en kinderen in de recreatiezaal ontvangen, waar hij van vele zijden waarderend werd toegespro ken. Directeur J. C. Staficu belichtte uit voerig de goede kwaliteiten van de heer Van der Mark als vakman en als N.R.M.- er. De directeur overhandigde een ge schenk onder couvert en het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Mevrouw Van der Mark werd in de bloemetjes gezet. Namens het pereoneel sprak de heer W. Streefland de jubilaris op rijm toe. Hij merkte onder meer op. dat de heer Van der Mark behalve een prima vak man, ook een goed collega is. Een en veloppe met inhoud onderstreepte de waardering van de personeelsleden. Uit naam van de afdeiing drukkerij zwaaide de heer C. Stokkermans de ju bilaris lof toe voor de prettige samen werking. Hij overhandigde een lichtme ter om bij het fotograferen te gebruiken. De jubilaris had het laatste woord, waarna men enige tijd nog in de beste stemming bijeen bleef. Voor vervolg stads nieuws pagina 9 Benoeming Tot voorzitter var praktijkexamen voor de schoenmakerij benoemd onze plaatsgenoot de heer Schrama, Langebrug SI. ZOETERMEER door dokter J. H. N. de Bruyn, Dorps straat 1, telef. 3059: de dienst der kruis verenigingen door zuster J. M. Th. As- perslag. Dorpsstraat 18a, telef. 3530. Helder klonken gisteren de i van het Pilgrim Fellowship Choir op in de Pieterskerk, i r belangstellenden in Ameri kaanse koorzang een gratis werd gegeven. De jongelut meest leerlingen van middel- e scholen bracht ei e scholen brachten e huisje cn als dank zonge hun prachtige koorgewadei kele inzetten zijn punctueel, zuiver en effect is een zingen, dat moeiteloos schijnt te stromen, met verant- crescendi, die evenwel uiterst be- edzaam worden toegepast. Men heeft i te meer ontzag voor het bereikte ultaat, als men bedenkt, dat men hier t een amateur-koor te doen heeft; en 1 met leerlingen uit de hoogste klassen middelbare school en enige sluden- Menig koor hier te lande zou van deze Rig jonge lieden wat kunnen leren, ook het de voordracht betreft, ar de komst van dit koor een gc- oviseerd karakter droeg, ontbraken ramma's. De heer Lawson was zo lendelijk. een mondelinge toelichting j geven. Omdat men evenwel ook wer- an in ons land onbekende compo- uitvoerde. vergeve men ons een ntuele fout in de spelling, er de composities van Scarlatti, en tijdgenoten kunnen wij kort zijn. werden met een juist inzicht voor '.ijl en tempi ten gehore gebracht. Jchs Crucifixus uit de H-moll mis (die deze zomer ook in het Holland Festi- I mochten beluisteren! klonk naar onze ak wat mat, waarschijnlijk, omdat de le zeer jeugdig zijn. hetgeen !D alttimbre enige bezwaren zich brengt. Het Kyrie wekte onze wondering. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag hnische School Don Bosco. Boer- elaan 44. 3 qu-: uitreiking diploma's. Maandag Stadhuis. 2 uur: vergadering Leidse interaad. Woensdag 1 Pieterskerk, 7.30 uur: avondgebed in het Academisch ziekenhuis, 12.501.20 uur; öddagpauzebijeenkomst in de kerkzaal. Maaldrift. Wassenaar. 2.30 uur: excur sie K. en O. naar de verificatie van de :f ijkszee- en luchtvaartinstrumenten. Zaterdag Station, 2 uur: vertrek afdeling Leiden C. Reis V. naar het Gooi. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van en van A. H. Bakker Korff, tot 15 sep- i^mber. Volkenkunde: tentoonstelling van Ja- l^anse penseeltekeningen, tot 12 oktober Nieuw autobedrijf Gistermiddag is onder grote bel angstel ing geopend Calex Autobedrijf N.V., tort Galgewater 1410. Dit kunnen wij niet zeggen van de composities, die na de pauze volgden, 1.1. van Gustav Holst (bekend vanwege :ijn sujte The Planets de Planeten), :n de Amerikaan Sharlett die geen .•an beiden veel te zeggen schenen te hebben met hun overigens niet slecht klinkende muziek. Ook The last words of David, ontstaan bij een jubileum van het Boston Symfonie-orkest onder Serge Koussevitsky, overtuigde ons slechts in geringe mate. Het scheen ons trouwens oe, dat ook de koorleden zich beter thuis oelden in de negro-spiritual Steel away n bij de blanke spirituals „I wander as wander" en „What a wonderoUs night s this, o my soul", waarin wij vooral de prestatie van de jonge sopraan (ook hier werd geen naam vermeld) bewonderden. Gesloten werd met een Blessing 'zege ning) van Martin Shaw De orgelbegeleidingen werden zeer kundig, maar ook weer uitermate een voudig en sober gespeeld door Jean Lawson. Wij hopen, dat dit koor bij een volgende reis door Europa Leiden niet zal overslaan en dat de koor leden dan een talrijker gehoor dan gisteren zullen mogen vinden, want hun prestaties en toewijding ver dienen dit alleszins. Dr. J. van der Veen. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN Begra jeni^aen Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lei- wordt waargenomen door de doktere man. De Jong, Stoffers, Dijkstra ;el Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt tot maandagochtend waargenomen door apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136; bovendien is geopend tot vanavond •ur apotheek Herd.ngh en Blanken, Ho lewoerd AU, tel. 20501 De drie werkjes van Giannini. spe ciaal voor het koor geschreven en op deze tournée voor het eerst ten gehore gebracht, vielen op door originaliteit (ook in de begeleiding, met orgel en resp. hobo en trompet) e.o frisheid. Wü zouden in de toekomst gaarne meer werk van deze Vittoria Giannini in Nederland horen. Spirituals Directeurswisseling bij Ambachtsschool DE HEER C. BRILMAN nam gistermiddag tijdens een speciaal hiertoe in het schoolgebouw belegde bijeenkomst afscheid als directeur van de Leidse Ambachtsschool wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd (officieel bereikte hij die reeds een jaar geleden). Ruim 41 jaar is de heer Brilman aan deze school verbonden geweest, aanvankelijk als leraar, daarna als adjunct-directeur en sinds 1951 als directeur. Ir. J. J. G. van Hoek. die als voorzitter an het verenigingsbestuur de afscheids bijeenkomst opende, noemde deze af- scheidsdag in feite een dag van verdriet Het vertrek van de heer Brilman (die zich in Voorschoten gaat vestigen) be tekent immers een groot verlies vooi school. Hij deed steeds meer dan wrat hem werd gevraagd, aldus spreker, die de heer Brilman namens het bestuur diplomatentas overhandigde. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot. die vervolgens het woord voerde, sprak van een buitengewoon prettige band. die tussen het college van B. e en de heer Brilman ia gegroeid. Kunde en persooniykheid kenmerkten de heer Brilman, aldus de burgemeester, en 1 was ten volle berekend voor ityn taak. De heer J. Marks- de onder-direc teur, sprak namens personeel en oud- personeel hartelijke woorden van waardering. De heer Brilman was steeds een goede pleitbezorger bij bestuur en o//tciële bestuursorganen en hij had er bijzonder veel slag van om een innig menselijk contact te la ten groeien tussen een groot leraren korps ran 75 man. ;rna sprak de heer W. Heringa aia voorzitter van de Stichting tot bevorde ring van het Textrielonderwïji in Leiden. Hij deelde mede. dat er nu weer goede verwachtingen zijn ten aanzien van het textieilonderwijs in de Sleutelstad, waar de heer Brilman zo veel voorberei dend werk heeft verricht. Geschenken i di- imens de „Vereniging bij het nijverheidsonderwijs", de heer F. de Vries namens de afdeling Leiden van de Ned. bond van leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs, de heer A. Kooiman namens de vakgroep Bouw kunde. de heer J. Swanenburg. ter van de V.O.L.A.. de heer D de Hart namens de volleybalclub, de heer G. N. Meun namens de kerngroep, jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, directeur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en de heer R. van Blom namens de ..Bond van verenigingen tot het geven van nij verheidsonderwijs". Vrijwel alle sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een geschenk. Tot slot van de bijeenkomst dankte de heer Brilman voor alle goede woorden cn geschenken, waarna hij zich in een per soonlijk woord richtte tot zijn opvolger, de heer D. Hartog uit Leeuwarden. RËlCi Duizenden Leidenaars hebben in de vele jaren van het directeurschap van de heer C. Brilman aan de Leidse ambachtsschool hun eerste vakopleiding genoten. Namens al die oud-leerlingen, die in Leiden en wijde omgeving in het bedrijfsleven hun plaats in de maatschappij hebben gevonden, was het burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de scheidende directeur met een hartelijke handdruk dankte voor diens bijdrage in de vorming i>an zovelen. Foto N. van der Horst Tussen de bladzijden LUXOR. Vele jaren geleden, toen de film nog in zijn eerste paar kinder schoenen Stond, toen de opnametechniek nog uiterst primitief was en er nog geen psychologen oj psychiaters aan te pas behoefden te komen om het draaiboek samen te stellen, heeft de film The Kid, die deze week in Luxor draait, duizenden mensen doen lachen en doen huilen. Dat was een tijd toen men er nog niet van drooiryde, dat er ooit sprekende films zouden ko men en toen men nog gewend was aan de schokgewijze voortbeweging van de mensjes op het witte doek. Ma; 1 leven wij i 1 tijd v i tech nische perfectie en psychologische ver antwoordelijkheid. Een film uit de pure begintijd uit de oude doos halen, lijkt een hachelijke onderneming, nog maar net ge schikt voor een filmstudiekring, Luxor heeft het gewaagd The kid op zijn pro gramma te zetten en gezien de eerste voor stelling in Leiden gistermiddag /al dit geen risico's meebrengen. Want al bewegen de figuren zich schok kend en al wordt er niet gesproken, de spanning en ontroering in de zaal demon streerden zich In een volkomen stilte, die slechts door gelach werd onderbroken op ogenblikken, dat er werkelijk gelachen moest worden. Charlie Chaplin in de beroemde combi natie met Jackie Coogan speelt deze film; zij zijn niet de willoze marionetten van een doorwinterde regisseur, die precies weet, wat het publiek van de film ver langt. zij hebben een zwart-wit verhaaltje en dit brengen zij met de kracht van de overtuiging; een overtuiging, die nu nog na zoveel jaren van vooruitgang duidelijk blijkt. Misschien komt iets van de ontroering, die men bij de film voelt op rekening van de vertedering over deze dappere begin tijd, toen men nog niets aan het „toeval" of begrip van de toeschouwer wiide over laten. Nadrukkelijk vertellen grot» stuk ken tekst tussen de opnai door, dat droomgezicht krijgt te zien; dat er een ontroerende, spannende of komische scène kan worden verwacht; dat de schurk heel gemeen en de held heel dapper is. Maar daarnaast voelt men ook iets levensechtheid in het overigens uiterst simpele verhaaltje. Charlie Chaplin is het mannetje dat altijd in de hoek zit waar slagen vallen en het jochie is zijn trots toeverlaat, die hem nooit in de steek laat. Ten slotte komt de grote happy ending, die alle mensen gelukkig maakt tot de nor se politieman toe. De klok kan niet worden teruggezet en dus kan deze reprise slechts een aardig heid zijn. een verrassende terugblik, waar mede men bij uitzondering eens een pro gramma kan vullen. Maar als men The Kid ziet, voelt men iets van weemoed tijd, die althans op filmgebied ongecompliceerd was en waarin elk pro- dukt een werkstuk was. waaraan speciale zorg werd besteed. Wanneer men jarenlang massaprodukten, gemaakt aan de lopende band van een ongeïnteresseerde geldma- chine, heeft gezien, doet The Kid weer eens verlangen naar ..die goede oude tijd" Omdat de film niet zo erg lang duurt, heeft men een tweede hoofdfilm op het programma gezet: Circus Medrano, eei vrij onbetekenende reeks opnamen van eei circusvoors telling. (Uit de lijd, toen de film nog pt»ui was.) j^EEl Reactie EEM NU die Leidse hospita, die de week haar linnenkast opende en daarin een levensgrote rat vond. Met een voor dergelijke gelegen heden ordentelijke gil smeet zij de vas te muurkast dicht, stevig in het slot vervolgens je kunt maar nooit we ten en wachtte bevend op de enige mannelijke pensiongast, die in vele levensproblemen haar stut en toever laat is. De ridder glimlachte bezwerend bij zijn thuiskomst, nam een flinke stok. opende behoedzaam de kast en sloeg het ondier met een klap dood. Het huis werd op slag doordrenkt met grote voldoening en dankbaar heid. tot een der meisjes van de bo venverdieping kwam vragen of de rid der een gat in haar vloer kon komen dichtmaken. Er zat een flink gat in de vloer, on der haar bureau en de behulpzame jongeling informeerde, hoe het meisje dat gat had ontdekt. Mijn hamster is er doorheen geval len, vertelde het meisje vertrouwelijk. F.n toen stond het gehele huis weer voor een nieuw probleem om het hui selijke meisje te vertellen, dat haar huisdier een verdieping beneden haar kamer een onbedoelde dood was ge- (Voor hen, die van dit loepje niets WA begrijpen, zij meegedeeld, dat over Nederland een nieuwe bevlieging woedt: dames nemen hamsters als huisdier op hun kamers. En een ham ster, dit behoort u nog van uw dier- kundelessen te weten, lijkt op een rat). 3000 fietsuren /ANNEER het kanjerbewoonslertje smart over de dood van haar hamster de kamerhuur zou opzeggen, zou haar (in dat geval) ex-hospita geen angst behoeven te hebben, dat zy geen nieuwe gast krygt. Want om te begin nen hoorden we van de week, dat Anneke van der Berg, Kerkweg 59, Oude Wetering, een kamer gaat zoe ken in Leiden, omdat Anneke aan Neêrlands oudste universiteit wil gaan Anneke van der Berg behoort tot het in Nederland aanzienlijke leger meisjes en jongens, dat de wetenschap op vry moeiiyke wyze moet dienen. Toen Anneke zes jaren geleden voor het toelatingsexamen van het ehrlste- lijk lyceum aan de Kageratraat slaag de, kreeg zy een nieuwe fiets en dit bleek een enorm praktisch geschenk. Want van september 1952 af stapte Anneke iedere morgen op haar fiets om via Roelofarendsveen, Rypwete- ring. Oude Ade en Leiderdorp naar Leiden te gaan. een afstand van ruim achttien kilometer. Alleen als de we gen onbegaanbaar waren doch dan moest het heel erg zyn ging zy met de bus, maar voor de automobiele ver binding Oude Wetering-Leiden heeft mejuffrouw Van der Berg slechts weinig waardering. Zonder enige doublure heeft mejuf frouw Van der Berg het beta-diploma van het gymnasium behaald; op vyf juli kreeg zy het diploma en de hin dernis van tyd en ruimte waar vol gens Einstein toch alles om draait heeft voor haar geen enkele rem ge bracht. En toch moet deze ruimte niet worden onderschat: Anneke heeft in die zes jaar ongeveer 55.000 kilometer van-huis-naar-school-van-school-naar- huiis gefietst, dit is byna anderhalf maal de omtrek van de aarde. Als zy om van dat gefiets af te zijn. deze afstand achter elkaar had gereden, zou zy 125 dagen en nachten hebben moe ten ryden. En nu hadden wij ons voorgesteld, dat Anneke de dageiykse tour had benut om in het eerste jaar mensa. repeteren en later de verzen van Ho merus, om de laatste twee tourjaren toen zij definitief cxaetica weril diepzinnig te peinzen over de proble men, die stereometrie, beschryvendr wiskunde en goniomelrie plegen ti scheppen. Maar dat heeft Anneke niet gedaan. De dageiykse vyfendertig kilometer fietsen beschouwde ze als ontspanning een heel gezonde ontspanning, on derwees ze ons en dan zette ze alle studie uit baar hoofd. Maar nu Anneke de middenmyi paal der wetenschap heeft bereikt, krygt de fiets waarschijnlijk wat rust Want als de benarde kamersituatie in Leiden bet even gedoogt» wordt Anneke in september Leidenaar. om de hindernis van tyd en ruimte by de volgende wetenschapsetappe te ver meden. Snel MAAR HOE SNEL mejuffrouw Van der Berg zich ook in die zés jaren heeft voortbewogen, het gerucht gaat nog veel en veel snel ler. Klassieke schrijvers hebben daar al bladzijden-lange beschou wingen aan gewijd, die erg lastig te vertalen zijn, omdat zij de meest wilde voorbeelden nog niet sterk genoeg bevonden, om de snelheid van het gerucht aan hun lezers duidelijk te maken. En van de week ontdekten we weer eens, dal de oude schrijvers gelijk hadden. Een zenuwachtige meneer belde ons op: Hebt u al gehoord, dat het gehele Neder landse elftal in een gerenom meerd Leids restaurant aan het dineren is? Nee. dat wisten we niet en dus togen wij onmiddellijk op onder zoek uit om de lezers een beschrij ving van dit bezoek niet te ont houden. Maar nergens een groep mensen, die zich met baltrappen onledig houdt, te bekennen. Toen wij ontmoedigd de redac tie weer bereikten, werden we opgebeld door een restaurateur, die ons vertelde, dal enkele uren daarvoor Faas Wilkes en diens i honger gade aan zijn spijzen hu hadden gestild. Waaruit wel blijkt, dat het ge rucht sneller gaat dan mejuf frouw Van der Berg. maar dat zijn koers minder recht i*. Want Anneke heeft in die zes jaar maar één keer in een (droge) sloot ge legen en dat was nog de schuld van een ander. Waarsch u ivi n g DN OMDAT het klimaat in Neder- land nooit te vertrouwen is cn ieder ogenblik de stralende zomerzon kan worden verdreven door felle ré genvlagen. moeten we nog vlug even het verhaal vertellen van die bedroef de dominee in een plaatsje onder de rook van Leiden. Deze predikant zag de opbrengst van zijn collectebus bij de uitgang van het kerkgebouw plotseling tot praktisch nihil teruglopen, terwijl zijn gemeenteleden doorgaans toch van een milde weldadigheidszin blijk gaven. Het verschynsei openbaarde zich ais een malaria-aanval: de ene zon dag was de bus bevredigend gevuld en de volgende of de keer daarop bleef zij praktisch leeg. Een ouderling met speurzin vond ten slotte de oplossing van het myste rie en voordat de dominee na deze onthulling de volgende zondag de preek begon, verzocht hij de gemeen teleden hun regenkleding voortaan niet meer over collectebus te willen hangen, zodat alle Gemeenteleden bij het uitgaan van de kerk visueel zou den worden herinnerd aan het goede doel, waarvoor de bus bij dc uitgaog Sissi, de jonge keizerin CASINO. Gezien het enorme succes van de film Sissi heeft regisseur Ernst Marischka gemeend er een vervolg te moeten aanbreien. Romy Schneider speelt nu de rol van de jonge keizerin Elisabeth van Oostenrijk en toegegeven moet worden, dat haar dit heel char mant afgaat. Na de geboorte van het dochtertje, prinses Softe, komt er een breuk in het huwelijk door toedoen van dc heers zuchtige aartshertogin, maar alles komt op de spreekwoordelijke pootjes terecht. En.de romantiek viert hoogtij. Ernst MaritchkA heeft vaak aardi&s effecten weten te bereiken. Vooral bij het feest, waarop de jeugdige keizerin de Hongaarse delegatie ro voorkomend tegemoet treedt tot grote ergernis van Sissi, de jonge keizerin is werkelijk een bekoorlijke rolprent, die terugvoert naar een tijd van luister, liefde, roman tiek en... intriges. Met de geschiedver valsing valt het bovendien nog wel mee. fEei tóch niet Hartstocht in de tropen LIDO. Een paar Jaar geleden kregen wij ter recensie toegezonden een uit het Engels vertaalde roman van Ullman, ge titeld „DokAer Windom's keuze". He» bleek het verhaal te zijn van een aan zijn beroep verknocht arts, die een toekomst als modedokter heeft opgegeven om zich in te zetten voor een kleine gemeenschap in een ongenoemd land ln da tropen. Zijn vrouw voegt zich bij hem op het ogenblik, dat de dokter, die het volle ver trouwen geniet van de inboorlingen, ver strikt raakt in ernstige politieke moeilijk heden. Dit verhaal was kundig uitgewerkt, zonder de gebruikelijke paden van een wit-zwart schema te bewandelen. In da Pinewood-studio's van het Rank-concern is er nu onder regie van Ronald Neame een kleurenfilm van gemaakt, die het verhaal getrouwelyk op de voet volgt. Hoewel de literaire herkomst van het gegeven duideiyk uit de opzet van da film blijkt, is dit toch geen punt in het nadeel van deze rolprent geworden. In tegendeel: de bij Hollywood maar al ta zeer ingeburgerde gemakkelijke opper vlakkigheid is hierdoor vermeden. Deza film is waard te worden gezien. Hij var- schaft een uitnemend inzicht in de fac toren. die kunnen leiden tot aen ernstige opstand, en in de menselijke reacties op menselijke fouten. Peter Finch als dokter Wind om en Mary Ura als Lee, zijn vrouw, bleken een juiste keuze van de regis seur te zijn. Blijft slechts over een bittere nasmaak van de wel zeer ongelukkig ge kozen Nederlandse titel van de film Westward REX. De grootmeester van de teken film Walt Disney schijnt grote liefde te koesteren voor de natuur. In Rex draait Westward Ho the Wagons, waarin de schoonheid van het Wilde Wespen wordt bezongen. Het verhaal is echter ontstellend pover. Disney laat voor alle leeftijden zien. hoe een troep minder aangename Indianen wordt uitgemoord. De ontmoeting mei een volgende Indianenstam Is vreedza mer. Men komt daarbij ln aanraking met allerlei interessan^ gewoonten van de roodhuiden. De brug TRIANON. The bridge on the nver Kwai is opnieuw geprolongeerd. Dit grootse filmwerk, dat een oorlogsge schiedenis van mensen en niet van vage kruitdamp verhaalt, dat daarbij nog uit nemende spelers heeft, gecombineerd met een treffende regie en een knapps fotografie, zal ook in de komende week boeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3