Johannes Bast ALLES OVER DE DIERE Hij eindigde z'n brief met BBH IC0Z1 vemAl] m; ZONDAGSBLAD ZATERDAG 19 JULI EEN ruwe windstoot, geboren uit een onweer, joeg vergezeld ven xwaerkletterende regen, over de kleine dodenakker, rukte aan het hoopje saamgeklonterde mensen, waarven enkelen juist een kist in de groeve nederlieten. Een witblauwe vlam dreef ons allen ijlings naar het lijkenhuisje, waar wij een kring vormden om de consulent van het dorp, een schrale uit zijn krachten gegroeide jongeman, die tussen het hemelvuren door iets zei over de broosheid van het leven en dat hij de overledene persoonlijk niet gekend had, maar de dode geleefd moest hebben als een zonderling, een mens soms zwaar van dromenHet meeste van wat de predikant zei ging verloren en daarom bad hij al spoedig het Onze Vader. verre bloedverwant waren er vrij veel nieuws gierigen ln het lijkenhuisje bijeengedromd. Want waar ontspruit op een dorp het gerucht? Het was opgedoken een dag na Peter Borgstein's dood. Ja. wis en waarachtig, de dokter gaf als een doodsoorzaak hartverlamming op, maar het was toch maar gek, dat ze Peter uit de rivier hadden opgevist. Er moest, zo wilde het gerucht, een vrouw in net spel zijn. Hoewel ik niet veel waarheid hechtte aan dit praatje, bekeek ik de aanwezigen nauwlettend. Ze waren mij bijna allemaal vreemd, daar ik slechts kort geleden hier domicilie had gekozen. Ook ik kende Peter niet meer dan oppervlakkig. Reeds een paar keer had ik in de richting geke ken van een jonge vrouw, een meisje nog. die. te gen de deurstijl van het lijkenhuisje geleund met gevouwen handen rustig het uitrazen der elementen bezag. Het was haar duidelijk aan te zien, dat zij niet uit deze streek kwam. ken. Gelukkig trok het on weer spoedig af en ver ruimd ademend betraden wij de grindpaden, maar het meisje talmde en toef de alleen nog een wijle bij de verse holte in de aard korst, waar het regenwater met gootjes inliep. Ik zag dat haar schouders schokten en be schroomd ging ik naast haar staan, vergeefs zoe kend naar een woord dat troost kon brengen. ..Kende U hem ook?" vroeg ze plots en haar stem was diep en warm. Ik knikte vaag en zei te menen dat er een goed mens was heengegaan. ..Hij was veel meer dan dat," gaf zij zacht te rug. Zij knikte mij ten afscheid toe en liep naar de uitgang, waar zij echter opnieuw bleef wach ten. ..Hoe laat vertrekt de volgende bus naar H.?'" vroeg zij. Ik vertelde haar dat dit pas over an derhalf uur het geval zou zijn en nodigde haar uit intussen wat te gebruiken in het Zilveren Paard. Zonder aarzelen stemde zij hiermee in G. H. van Maren i kopje koffie, begon Ank Vaillant uit zich- I zelf te vertellen. ,,lk kende Peter Borgstein zeer goed. Datwil niet zeggen dat ik hem zo veel ontmoet heb, maar hij was een van de weinige mensen, die ik na lut tele gesprekken een levenlang kende. Onze eerste ontmoeting vond plaats in een kleine uitspanning waar wij noodgedwongen aan hetzelfde tafeltje moesten zitten. Nooit ben ik de drukte zo dank baar geweest." Het meisje zweeg en staarde naar buiten, haar ogen waren groot en glanzend. ,,Ik zal u van mijn laatste bezoek aan hem vertellen," vervolgde ze. „Vijf dagen geleden stond ik 's nacht» tegen de bar te hangen in een kel- dorachtige ruimte waar wij ons zoveelste fuifje van kunstenaars onderling hadden. Soms kan het er ar tistiek zijn, maar meestal artistiekerig. Toen ook en het zat me tot hier. Niet dat ik nou zo'n fijn- proever ben. nee. maar ik heb ogenblikken dat 'k het beu ben. Enfin, ik rookte de ene sigaret na de andere. rock-an&-rollde wat mee. maar m'n stemming bleef beneden pari. De jongens plaag den me een beetje. Ze zeiden dat Je met zo'n ge zicht goed leeuwen kon vangen. Ik zei ruw dat ik met een navelstreng geboren was. die me nog niet had losgelaten. Daarmee doelde ik op het feit dat ik opgroeide in een positief christelijk milieu en mij daardoor dikwijls als een vreemde eend in de bijt voelde. Ze grinnikten wat om mijn zeggen en lieten me gaan want toen was mij ingevallen dat ik nu Pe ter Borgstein moest trachten te vinden. Hij zou het medicijn weten dat me weer moed zou geven. Ik wilde luisteren naar zijn stem. die misschien hele maal niet mooi was. maar die dat directe had. dat nabije als van nachtwind die kalm je gezicht af tast Ik wilde luisteren naar hem. Naar de kleine dingen waarover hij wist té vertellen alsof het gro te wonderen waren. Ik wilde meevaren in zijn dro merijen. meegenieten van zijn soms vlijmende vi sie op menaen en dingen, maar die altijd eindigde met de verzuchting, dat gelukkig elk mens toch zijn goedheid had. Ik wildeja wat wilde ik al lemaal niet meer ANK hield even in een lichte verwarring op en een pril rood klom haastig vanuit haar hals, toen zij, haar ogen als sterren op mij gericht, ver der ging: „Ik geloof dat ik hem mijn hart geschon ken zou hebben, als hij het gewild had Het vreemde was. dat ik Peter op wilde zoeken, maar niet wist waar, want zijn adres, was ik kwijt geraakt Het lijkt U misschien dwaas toe. maar toen ik door de straten liep. hier en daar slechts gegarneerd met enkele nachtvlinders, dacht ik dat het heel goed mogelijk kon zijn dat Peter in de stad kon zijn. bij zijn vertrouwde adres, waar ik hem voor 't eerst zag. Snel liep ik, mijn verlangen werd met elke stap groter. Het was een goede nacht, zoet met kleine verre geluiden echt een nacht om er met een brandende ziel in weg te vluchten. In de Groene Koffiekan aarzelde nog licht, wat vreemd was op dit uur. Hijgend van het snel le lopen viel ik de gelagkamer binnen, waar de dik ke waard met een eigenaardig rondgaande bewe ging het blad van de tapkast reinigde. Verder was de uitspanning leeg. Ik stamelde een of ander ver ward verhaal tegen de waard, die zijn arbeid staak te en mij goedmoedig toeknikte. Reeds had ik me afgewend om heen te gaan. al leen de nacht in. met m'n verdriet, toen hij me terugriep. „U zocht iemand''" vroeg hij. ..Ja." antwoordde ik naar waarheid en niet ge prikkeld door zijn bemoeizucht Peter Borgstein?" „Ja. hoe weet U. vroeg ik ademloos. DE waard lachte prettig, ergens diep weg uit zijn gigantische lichaam. ..Peter ken; de mensen, die hem lief zijn, door en door." zei hij nadien ern stig. „Dezelfde avond, toen hij U zijn adres gaf. overhandigde hij het mij ook. zelfs met een situatie tekening er bij. ..Bewaar dit goed Dolf," zei hij. „Ank is zo heerlijk zorgeloos soms, ze zal mijn adres kwijtraken en dan is het gemakkelijk als Jij haar kunt helpen. Dat waren zijn eigen woorden." De waard zag me tevreden aan. „Wat zeg Je er „Ik .ik wil graag zijn adres, direkt, ik moet er heen. nu nog!" zei ik gejaagd. He* gezicht van de man betrok. „Er rijden geen bussen meer meis je. de eerste gaat morgen om zeven uur." „Ik zal een taxi nemen." besliste ik rad maar tegelijkertijd schoot het me te binnen dat mijn geld ontoereikend zou zijn voor een nachtrit „ik zal gaan. als U mij tenminste voor wilt schieten, ik wil U er mijn ketting onder verpanden De waard wimpelde dit af en zonder verder een woord te zeggen draalde hij een nummer en gaf opdracht dat tonder uitstel een taxi zich aan de Groene Koffiekan diende te melden.... DE tocht duurde ongeveer drie kwartier, toen stond ik op een hoge rivierdijk, waarlangs een dorp zich languit te slapen had gelegd. De nacht was hier nog meer feeëriek dan in de stad. De lucht was vol verborgenheid en over de rivier woei een geheime wind vervuld met stemmen voor de- geen die er oren voor heeft. De situatieschets had ik mij in de auto goed ingeprent en het kostte mij niet veel moeite het huis te ontdekken. Het stond wat eenzelvig, met aan één zijde een hoge mei doornhaag, enfin dat weet U Ank pauzeerde even. '„Het verveelt U niet?" vroeg zij onderzoekend. Op mijn stellige ontkenning zei ze: „Dan is het goed. U moet weten hoe Peter was. Ik danste bijna het pad af naar zijn deur en trok zo hard aan de bel. dat ik bang was het ge hele dorp in een alarmtoestand te hebben gebracht. Ik wachtte, belde nog eens en nog eensMijn hart kromp ineen. Had ik dan toch een vergeefse reis gemaakt? Dan viel het mij op dat achter een van de ruiten een zwak schijnsel het duister zwak groen kleurde. Ik liep er heen en zag dat het licht kwam van een stopkontaktlamp. Een bang vermoe- s in mij: Peter kon wellicht zwaar ziek zijn en impulsief als ik ben. begon ik onmiddellijk het huif te omlopen en pro beerde alle ramen en deu ren om dan tot de ontdek king te komen dat de deur waar ik aangebeld had, Voorzichtig trad ik bin nen draaide in het vertrek waar het groene schijn sel was, een grotere lamp aan en bevond mij in een niet groot vertrek, sober gemeubileerd, voor de mens van pluche en glanzende meubeltjes, zou het er armelijk uitgezien hebben. Toen ik mijn blik wat rond liet dwalen en aan stalten maakte om zacht „Peter" te roepen in de veronderstelling dat hij wellicht diep sliep of nog erger, bewusteloos lag door een of andere nare ziekte, viel mijn oog op een brief, op tafel gelegen Intuïtief las ik het adres: Voor Ank Vaillant (als ik niet thuis ben>, stond er op." HET meisje zweeg, geheel verloren in herinnerin gen. Buiten sloeg opnieuw de donder de druk kende stilte aan flarden en staccatoregen roffelde tegen de ruiten. „Peter dacht inderdaad overal aan," merkte ik ontroerd op. want het verhaal van het meisje had mij aangegrepen. Ank wendde haar hoofd naar mij, bezag mij scherp als wilde zij peilen of ik het waard was om haar verhaal nog verder te horen. Nadien opende zij haar handtas en nam er een brief uit. „Dit was het." zei ze. „Lees hem met uw hart." VJET ietwat nerveuze vingers trok ik het vel i>l papier naar 't daglicht. Het was geen lange brief; toen ving ik aan te lezen: Voor myn bange Ank, Deze regels heb ik klaargelegd uit voorzorg als ik er niet ben als jij komt. De wirwar in je dappere hart dreigt dus tot een doolhof te worden. Ank? En het leven schijnt onbehaaglijk mistig? En dan komt mijn kleine Ank schuilen bij haar oude Peter, die zelf telkens nop doornat geraakt van onvermoede buien. Het is goed zo. Hier is rust voor jou, geborgenheid. En je hoeft helemaal niet bang te zijn. Ik weet dat de angst soms onbarmhartig aan je knaagt. De angst om in het bamen van een dikwijls ziedend leven, zonder binding bijna met het kleine en goede van vroeger, je identiteit te ver liezen. Het benauwende om meegesleurd te worden. Ank. loop eens naar buiten. Kijk naar de duizenden ogen t'an God boven je. Luister naar Zijn stem in de oude wilg. Als jij zou gaan vergeten Ank Vaillant te zijn, zou God zich des te sterker herinneren dat die Ank Zijn kind was. En daarom, je moet niet bang zijn. Ga rustig slapen. De kamer met de groene deur is de logeerkamer. Je zult er alles vinden wat je nodig mocht hebben. Ook is er nog brood en vlees. Alleen ben je niet. Altijd omvleugelen mijn gedachten jou. Onze harten zijn immers stenen aan hetzelfde snoer? Maar ga nu slapen. Kijk nog even naar buiten. Zeg tegen Hem dat je blij bent zo'n Vader te hebben. Je zult zien hoe Zijn ogen dan twinkelen. De nacht heeft mij naar buiten gedreven. Het is verrukkelijk te gaan door de stilte. Misschien ligt er ergens op de rivier een rank ivit schip gereed, waarop ik mij in kan schepen om de hemelzeeën te bevaren. Maar ga nu slapen, zonder vrees. Zoals steeds, ad fundum Peter. TK schoof Ank het papier toe. Zij borg het zorg- A vuldig weg in haar tas. „Dit is mij heilig." ver klaarde ze en na een pauze: „Ik ben naar bed gegaan en daar heb ik misschien wel het gelukkig ste ogenblik van mijn leven doorgemaakt. Ik deed wat Peter mij gevraagd had en voelde me onge looflijk rijk omdat ik hier zo veilig mocht liggen terwijl in de stad de fuif nog op de been werd ge houden door een onderbezette band en een overbe laste bar. Ik schaam mij niet om U te vertellen dat ik stil gehuild heb om dit onverdiend geluk... Nadien viel ik in een gezonde slaap, die mij in staat stelde betrekkelijk vroeg weer op pad te gaan naar de stad. Peter was die nacht niet teruggekeerd, maar ik had hier mijn verwondering niet over. wetend dat hij dikwijls rondzwierf. Ank wachtte even en slikte moeilijk: „Toen. dag zocht de waa --»••— -- - in m'n atelier en Peter's dood." Het meisje zweeg. Ik zocht naar woorden, die niet te vinden waren. Langzaam stond Ank op. legde haar hand op mijn schouder en zag mij tot in mijn ziel; zij stond daar als een toonbeeld van schoonheid terwijl haar ogen een prachtig vuur doorlieten, rechtstreeks komend van binnenuit. „U mag dit aan iedereen vertellen." zei ze een voudig. „Maar doe het eerlijk, zoals Peter echt was. echt ad fundum. Peter, tot op de bodem mijn Peter." Geroerd drukte ik haar hand en gaf haar mijn belofte. Zwijgend verlieten wij het-Zilveren Paard; bet had opgehouden te onweren-. IN NEDERLANDSE ENCYCLOPEDIE: Een encyclopedie van de complete wereld der dieren voor het Nederlandse taalge bied, is een unicum. Zeker, er zijn bibliotheken te vullen met dierenboeken, doch deze werken zijn een van drie: puur wetenschappelijk (en voor de leek dus niet toegan kelijk), gespecialiseerd of al leen maar populair. Een to taalbeeld is nu al generaties lang slechts te verkrijgen uit de beroemde „Brehm", de kolossale Duitse standaard uitgave, welke nog steeds door geen enkele zoöloog wordt genegeerd. Maar thans is dan een Neder landse encyclopedie in aan tocht, een zesdelig werk, dat zowel vakman als leek on noemelijk veel te bieden heeft. De namen van dr. H. Hubert, dr. A. F. J. Portielje, dr. C. van Rijsinge, dr. A. Scheygrond en dr. M. Ysseling om er en kele te noemen behoeven geen commentaar. De mede werkers aan deze gedurfde op zet van de uitgeverij W. Gaade te Den Haag vormen de top klasse van onze deskundigen op dit gebied. Het als eerste in de reeks „De wereld der dieren" verschenen deel, behandelt de zoogdieren in woord en beeld, zo buiten gewoon fascinerend, dat het de lezer-kijker tot verdere ex ploratie dwingt. Dit boek van Ivan T. Sanderson, een Ame rikaanse bioloog, bevat de nieuwste gegevens omtrent het leven van de zoogdieren. Het geen de wetenschap tot dus ver vergaarde, vindt men er in. Dat is van menig dier zeer véél en bijzonder interessant, van andere schepsels echter blijken nog maar weinig ge heimen te zijn ontsluierd. Dit is een van de aantrekke lijkste facetten van het boek: op welke bladzijde met lezen aanvangt, het fasci neert weldra. Een grote ver dienste van de vertalers is, dat zij de verlevendiging van vele gegevens hebben gezocht in het smakelijk opdienen van Nederlandse ervaringen. Ze zijn daarin voortreffelijk ge slaagd. Dat de aardigste be levenissen uit Blijdorp en Ar- tis komen, laat zich verstaan. En wie maar enigszins ver trouwd is met de faunalitera tuur, zal het niet verwonde ren, dat dr. Portielje's grote kennis van het driftleven zich in deze Nederlandse vertaling duidelijk weerspiegelt. Een unicum apart vormen de 540 illustraties. Het eerste boek bevat 190 schitterende foto's in vierkleurendruk stuk voor stuk juweeltjes t rikaanse techniek en bid minder dan 350 zwart-wégte lustraties. Beroemde fotoiar fen, die een speciale stfcar maakten van dieren, lev» I hun bijdrage aan de enc\ «fri pedie. Dat in deze gram reeks platen de werkstuk van landgenoten een goed guur slaan, zal menigeen d doen, „De wereld der dieren" wij een markant maar rustig en toch rijk biedend hoogtepunt in mechaniseerde wereld uaiji gejaagde mens. Dat ganse fauna omvattend i daardwerk in Nederland P stand kan komen, moefPgg van 2 kanien bekekt die i P°" Het meeslepend geschreven en knap vertaalde boek van Vance Packaird, „De verborgen verleiders", eindigt met de volgende beschuldiging tegen de sanenwerking van diepte-psychologie en reklame: „Het ernstigste misdrijf, dat zo velen van de diepte- psychologische manipulatoren begaan, is wel dat ze het privé-helLigdom van onze gedachten-wereld pogen binnen te dringen. Het is dit recht op heerschappij, op „baas zijn" over onze eigen geest waarbij wij naar eigen believen rationeel en irrationeel kunnen handelen dat wij met alle macht dienen te verdedigen." Waarom niet We zouden willen vragen: mag men onze gedachten-wereld niet binnendringen? Is het verkeerd om te trachten mensen te doorgronden? Men doet dat toch alleen door onze uitin gen? .Cis het waar is, dat men een koel kast koopt, omdat men onbewust ver langt naar veiligheid en zektrheid. zo als men die in z'n jeugd genoot, mag een onderzoeker dat dan niet weten? Moet dat dan geheim blijven? Is het immoreel om dat te ontdekken? Daar mee verlies ik toch niet het „baas zijn" over mijn eigen geest? Deze uitspraak van Packard zien we als niet meer dan een kreet, het zeggen van Iets, waarvan hij aanvoelt, dat do lezer het graag wil horen. Eigenlijk een slechte toepa»sing van de drijfveer-psychologie. En waarom mag nr dat ook minder edele gevoelens de achtergrond zijn van allerlei aanko pen? Vaak kan men deze dan via die aankopen afreage- niet ontdekken Van de kleding is dat al bijzonder duidelijk. Kleding is niet alleen be schutting, maar was alle eeuwen door ook tooi. Dit is steeds meer het geval geworden. Kleding kan ook het zelfres pect steunen of afbreken, kan ex ?s- sie zijn van Iemands persoonlijkheid, veraangenaamt het leven van wie de kleding draagt en van de omgeving. Het is niet in een paar woorden te zeg gen. wat een uitgebreide en levenver- rijkende betekenis de kleding heeft in een mensenleven. Ik weet van iemand, een jonge ke rel uit het verzet, die echt hield van kleren, die volledig hun functie beleef de. en die zijn liefde voor zijn broers uitte onder meer hierdoor, dat hij wel bewust, voor hij door de Duitsers werd gefusilleerd, aandachtig zijn kleding stukken onder hen verdeelde. Alle dingen hebben een veelzijdige funktie in ons leven. Een gasfornuis doet een huisvrouw iets. het geeft -aar kunnen gebeuren. Integendeel dit kan niet op maar één manier, dit behoeft een grote verscheidenheid, waarvan telkens weer iets anders te voors-'riin komt. Ook dit is een funktie van de mode, die ze natuurlijk de ene keer ge slaagder vervult dan een andere keer. Dit allés realiseert zich vooral, en voldoende en voor velen, wanneer nieu we mogeljkheden door produktie en consumptie snel in werkelijkheden wor den omgezet. Zo vervullen verkoop en reklame een enorme rol in het verwerkelijken van de mogelijkheden in de schepping en het verschaffen van de vreugde en be vrediging die daarin zijn verscholen voor het mensdom. Verspillers aldus Maar worden de grote verspillers? Is het niet onverant woord ze slachtoffer te doen worden van psychologische veroudering en hen uit te nodigen te genieten van wat de mode op allerlei terrein brengt? Brengt men hen niet tot een ethisch afkeu- renswaarde besteding van hun inko men? Wordt men inderdaad niet een gewetenloze verleider? Och. het is ook mogelijk dat iemand die door een kleurloze ouderwetse „nuttigheidsaanbieding" tot kopen werd gebracht, daarmee een uitgave d: -'' die voor hem op dat moment ethisch niet juist was. Dat hij bijvoorbeeld een koel kast kocht ten koste van de goede op leiding van de kinderen of dno- zich zó met schuld te Mag men pogen mensen ie doorgronden? de betrokkene i voor de omgeving veelal gunstiger is. Is het wel juist als Packard op verachtende toon schrijft: „Er is nog een ander gebied, waarop gehaaide verkooppsychologen hun tech niek op onze verborgen angstgevoelens afstemmen: dat van onze vijandige en agressieve gevoelens. De reklamemen- sen zijn nu aan het leren, hoe zij ons ertoe kunnen brengen, deze driften via hun produkten te „kanaliseren". Als dit kanaliseren agressieve driften kwijt doet raken door een krachtige wagen met veel p.k« te kopen om daar in te gaan racen, zoals in hat door Packard hierbij aangehaalde voor beeld. dan is aan de betrokkenen zo menen wc, een dienst bewezen. Dit herinnert me aan iemand die vaak zei: laat mensen die de drang naar iets anders dsn het gewone wil len uitleven, alsjeblieft vrij om dat vol op te doen in hun kleding of op een andere onschuldige manier, liever dan dat ze ten slotte gaan inbreken of één of ander malle levensbeschouwing gasn aanhangen. bevrediging en voldoening in haar keu ken-Interieur. En nieuwe vormen en kleuren kunnen dat vergroten, intensie ver maken. Dat zijn óók waarden in een mensenleven. Waarden die geld waard zijn. Voor de een zal dat gelden van dit. vooi van dat voorwerp. bezwaren dat het gezinsgeluk er on der moet gaan Het trekken van Ie ethische grens lijn bij het reageren op aanbiedingen is voor een belangrijk de consument. Mag veroorloven kunnen maken. Zo liet hij op de speelplaats voor de open bare school er is geen andere in Langweer een bank voor hen plaatsen. En nog een tweede voor de onderwijzers. Een derde bank schonk hij aan het raadhuis, op dat de ouderen pnder de wachten den erop konden gaan zitten. Voorts stond hij de jongelui met zijn kennis bij, als ze aan het filoeteren waren in hun school- uintjes. En een paar keer maak te hij met hen zelfs een uitstapje. Nimmer gezien Maar naarmate hij ouder werd en moest vaststellen, dat hij nim mer de geziene man zou worden die hij zo graag geworden zou zijn, trok hij zich meer en meer uit de openbaarheid terug. Hij ging niet meer naar de zangver eniging, hij zegde de toneelclub vaarwel en bemoeide zich ook min der met de kinderen. Steeds ster ker begon hij het gemis van eigen kinderen, die zijn bezittingen kon den overnemen, te gevoelen. Dat deed hem soms pijn. En de fami lieroddel nam voortdurend groter afmetingen aan. Dat hij derhalve van de meeste neven en nichten toen helemaal niets meer wilde weten, laat zich begrijpen. Voor een paar liet hij een legaatje na, wat hij in 1954 bepaalde toen hij no taris mr. K. H. Mulder een tes tament liet maken. Nadat het ge reed was las hij het me voor en vroeg me vervolgens, of ik voor de uitvoering ervan wilde zorgen. Toen ik hiertegen geen bezwaar had benoemde hij me tot zijn exe cuteur testamentair. Daarom staat ook dit in zijn testament: ,Ik benoem tot uitvoerder van mijn uiterste wil met de macht tot inbezitneming mijner gehele nalatenschap de neer G. Watman" Dus nu ben ik de baas over alles, d.w.z. over zijn huis in Langweer, over de groentezaak in Sneek, over een rijwielhandel in Sneek en over zijn effecten. Hoeveel dat allemaal vertegenwoordigt is nog niet pre cies te zeggen, We moeten nog afwachten wat dat huis en die winkels opbrengen en hoe het koersverloop der effecten zal zijn. De totale nalatenschap wordt ge schat op 125.000. maar door even tuele koersschommelingen kan dit bedrag best 15 a 20.000 hoger of lager komen te liggen in ,-lk geval moet binnen 8 maanden na het overlijden van de- vrouw een successie-memorie worden opge maakt voor de successiebelasting. Hiermee zal, inclusief de legaat jes, wel een 25.000 gemoeid zijn. hebben wij met z'n vieren een in formele bespreking gehad, doch zolang de nalatenschap niet ver zilverd is, kunnen we verder wei nig uitrichten. Daarna komt de zaak in de gemeenteraad en moet deze beslissen of hij op het aan bod in z.al gaan. Doet hij dat, wat ik wel geloof, dan gaan wij op dracht geven tot aanleg van het park om het te zijner tijd de ge meente te kunnen aanbieden. De gemeente zal dan echter voor het onderhoud moeten zorg dragen. Iets dergelijks Iets dergelijks heeft Johannes Bast bedongen toen hij de kerk voogdij een legaat van 1000 na liet. Deze zal nl. steeds zorg moe ten dragen voor het onderhoud van de graven voor zijn schoonou ders en van hem en zijn vrouw. Het graf van zijn schoonouders is eenvoudig van opzet, een steen met een hekje erom. Doch voor zijn vrouw en zich zelf liet hij in 1957 een grote betonnen grafkelder maken." „En hoe zit het mtt het graf van zijn eigen ouders?" ,Dat weet ik niet precies. Mis schien is dat graf al lang weg. De beide andere kunt u vinden op het terrein rond de kerk." „Was er veel belangstelling bij de begrafenis van Bast?" „Nee heel weinig. Maar het graf is erg mooi." Aan het einde van ons gëfcprek vraagt de heer Watman ons, of we ook het hqis van de kleine Bast nog even willèn ^ien. We lo pen samen een honderd meter op en staan dan voor Bredijk ML Herfstzonnetje". De booma, en de moestuin zijn er T meer. Die ruimde hij een ja| terug op, omdat hij er tochl, meer zo in werken kon. Het E grasland zonder meer Maï^j' de woning is alles nog intact! horloge ligt op de schoor» mantel in de voorkamer, zijifi ligt daar eveneens, Ja allei^ er nog, met dit verschil, d* elk voorwerp een nummer geplakt. Dat deed de heer Wal persoonlijk en hij bracht eroui ganse dag mee zoek. In ovpel met een taxateur werd een prijs vastgesteld en toen den er lijsten van op gem ar opdat straks de kopers zich ge kelijk kunnen oriënteren. Biy 1 verkoping zullen de meeste lieleden voorrang hebben. E opbrengst komt ten goede de stichting voornoemd. Triest ge? tki Terwijl we zo d dwalen en een bill serre werpen krijgen we toch triest gevoel. Aan één wand de spreuk: „Vroeg begonnen, gewonnen". En aan hangt een rond bord lcin, met de foto van dit hu in gebakken. „Wie zaait zal sten" luidt de tekst. „Stellig hij geoogst", merkt de heer man op. Belden hebben, al w ze dan ook niet gezien, een onbezorgde levensavond Kijk daar hangt nog een f> de groentezaak ln Sneek.. de ander n\eer Zonder end Veroudering Ook de psychologiich» veroudering heeft in het mensenleven een functie. Allerlei dingen dienen -oor veel meer dan voor wat men misschien zou kun- het eerate nut. En is het aflceurenawaard dat men aldus de toenemende produktie -taar eonaumptle voert? Trouwens, wil men de produktie stop zetten? Of vindt men het gezond en ideaal om deze af te remmen? Men kan het ook zó zien dat dc toe komende produktle-capacitelt steeds meer en ateeds sneller de mogelijkhe den, die ln dc schepping verscholen Ugren. verwerkelijkt. Ook de moge lijkheden van vormen en kleuren en smaken en tonen en hun grote beteke nis voor de mensen. Daaraan helpt de inventie van de mo de mee. Die is meer dan slechts een gril. Die realiseert de veelzijdigheid op allerlei gebied. Met name op het ge bied van wat schoon is en behaagt en voldoening geeft. De schepping is te rijk dan dat dit op één manier zou deel de taak va iemand die zich dat nooit laten merken omdat dan jaloers en ongelukkig worden? Juist de uitstalling in de reklame van de vele mogelijkheden kan ook b J a- gen tot rrfeer welbewust en karaktervor mend afwijzen in bepaalde gevallen en tot het beter bepalen van een eigen houding. Het ethisch afwegen tegenover el kaar van allerlei levenswaarden is in de eerste plaats de taak van de consu ment. Zou hij trouwens door de fabri kant willen laten uitmaken wat juist voor hem ethisch verantwoord is? Dat is ook niet voor ieder mens gelijk. Met dit alles is natuurlijk niet ge zegd dat geen misbruik van het drijf veer-onderzoek en de toepassing daar van voorkomen. Integendeel. Zulke machtige middelen worden natuurlijk in deze scheve wereld ook verkeerd gebrnikt. Maar dat ligt dan aan het gebruik, niet aan wat wordt gebruikt. En zelfs komt de vraag op of dit ge weldig hulpmiddel der wetenschap niet een machtig nut zou kunnen doen bij het propageren van ideële waarden, ja zelfs bij de verkondiging van het evan gelie! Legaten Want hij legateerde aan de ver eniging kleuteronderwijs, aan de voetbalvereniging, aan de gymnas tiekvereniging, aan het Groene Kruis, aan Plaatselijk Belang, aan de V V V aan de zeilvereniging en aan Krite Langwar van het Selsk foar Fryske Taei en Skriftekenirs- se elk 500. Dus 4000 tezamen. Bovendien aan de kerkvoogdij der Ned. herv. kerk 1000. Van de rest der erfenis, dus zeg maar een ton, moet 5000 „Solied en eeuwig durend" worden belegd, teneinde /an de rente het dorp Langweer (e verfraaien. Hij hield nl. gewel dig veel van Langeweer, zó veel dat van de hoofdmoot van zijn nala tenschap een park in deze gemeen te aangelegd moet worden, waar toe hij de „Johannes Bast en Pie- tertje Alberts Bakkerstichting" in het leven riep. Tot voorzitter van deze stichting werd ik door nem aangewezen, terwijl de oliefabri kant W. T. v. d. Ley en de vee houder Jan Faber tot medebe stuursleden werden benoemd. En de burgemeester van Doniawer- stal onder welke gemeente Lang weer ressorteert benoemde hij tot adviserend bestuurslid. Reeds wetenswaardig i irrsrn merkwaardig rit Ut PI uit de wereld van vandaan en gisteren bijeengebracht door j b Pfck ORDEVERSTORING Het proces was in volle gang. Drie mannen stonden it i' recht in dat kleine zaaltje van het district Saane (Zwitser J land), beschuldigd van enkele diefstallen. De stemmen i de advocaat, van de beklaagden en van de getuigen drenaC den urenlang monotoon verder. En het hoofd van de rech t' ter zakte langzaam voorover. Hij knikkebolde nog wat nis en sliep. Alles wat zich rondom hem afspeelde, ontging hem En daarom moeten de drie verdachten volgende week op/r' nieuw voor het gerecht verschijnen. De rechter werd in- tussen al veroordeeld. Hij kreeg 100 Zwitserse francs boete wegens verstoring van de orde HONDEHUTTEN Luxe hondehutten zijn in de vrachtruimen van enkele vliegt tulgen van de Duitse Lufthansa aangebracht. De dierlijke par sagiers baden, bR wRze van spreken, in weelde en de eigenaar/3 van de honden behoeven zich over hun lievelingsdieren tijden ling van een behoorlijke passagcprRs. OVERGROOTMOEDER De 52-jarige mevrouw Olga Olsen uit Gjoevik is de jong-L ste overgrootmoeder van Noorwegen geworden. Mevrouw. Olsen kreeg haar eerste kind, toen ze 19 jaar was. Haaf, dochter verwierf het moederschap nog jonger. Ze was li jaar oud. De toen geboren kleindochter (nu 16 jaar) werdi deze week de trotse moeder van een welgeschapen dochterk ZORGEN Een donkere limousine stopte dezer dagen voor de villa de beroemde Amerikaanse haarspecialist dr Lynn Akers Cannes. In gezelschap van een goede vriend stapte de HertogS van Edinburgh uit. Snel gingen beide mannen het huis binnen» De gemaal van de Britse vorstin kreeg van de haard ?skundig« een kuur van zes maanden tegen haaruitval voorgeschreven. Prins Philip kreeg de laatste tijd bedenkelijk dun haar en, ge-, zien zRn onverwacht bezoek aan Cannes, schijnt hij zich daar-fc over toch wel zorgen te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 10