Jlieuwe feihs djcGTounml Veiligheidsraad niet in staat om te vinden iïjzondere zitting verwacht ran Algemene Vergadering Dreiging boven Cyprus Amerikaanse delegatieleden voorspellen: mman klaagt Verenigde Arabische republiek aan Amerika verwacht geen derde wereldoorlog Modernisering kruisers kost ons 40 miljoen ffT< K li Nasser bezocht Chroestsjef Troepentransport naar A mman ging tot vanmorgen door VCOO£ï!$- BULTHUIS- Ambtenaren trekken maar vast naar Brussel op vakantie... lUJDAG 18 JULI 1958 "'bureaus Steenstraat 37 |,i Directie. Redactie. Abonnementen- en lr,| Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; C 2A5 per maand; 0.59 per week. .[ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „jtnhnstkb u dl|(U<wn mg" bt ia UgbfnipMl" ZMenvmrtlgste jsnrpnnc no. 12800 E VEILIGHEIDSRAAD zal vermoedelijk niet in staat zijn, op te treden in de moeilijkheden van Midden-Oosten. Dit werd meegedeeld door leden de Amerikaanse delegatie bij de V.N. Zij ver- htten dat nog vandaag de beslissing zou vallen dat dan een bijzondere zitting van de Algemene gadering bijeengeroepen zou worden. Volgens de erikanen ziet het ernaar uit, dat de resoluties die de raad zijn ingediend, door veto's zullen worden offen- Het gaat om drie resoluties, nu ook een eedse is ingediend, naast de Amerikaanse en de sische. De Zweden verlangen, dat het werk van )e Russische vertegenwoordiger Sobolef kondigde gisteren reeds aan hij tot deze stap zou overgaan, wanneer de Russische eis (die het niddellijk terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Libanon iri- ïdt) wordt afgewezen. Dit zou de Veiligheidsraad verlammen, zo zei hij. )ok Amerika zal dus eventueel een beroep op de Algemene Vergadering :n, hoewel men daarvoor aanvankelijkij niet veel voelde. Het is name- zeer de vraag of de Algemene Vergadering met een overtuigende erderheid de Amerikaanse resolutie (waarin het zenden van een inter- ionale politiemacht naar Libanon wordt gevraagd) zal aanvaarden. bijzondere zitting van de Algemene nadering kan worden bijeengeroepen der Veiligheidsraad vóór een jlutie hebben gestemd en nadat een het optreden van de Veiligheidsraad geblokkeerd en ten tweede, door een eiale stemming, waarin ten minste 41 van de Algemene Vergadering zich het bijeenroepen van de assemblee ie Japanse afgevaardigde in de Veilig- jlsraad heeft aangekondigd, een reso- t voor te bereiden die gericht zal zijn snelle terugtrekking van de Ameri- nse troepen uit Libanon. Hij noemde interventie „ongepast en betreurens- irdig". ok Jordanië heeft zich gisteren tot de ligheidsraad gewend. Het heeft een cht ingediend over inmenging in de daanse binnenlandse aangelegenheden r de Verenigde Arabische republiek, kwestie werd op de agenda geplaatst de Russische afgevaardigde Sobolef gaf zijn mening te kennen, dat deze kwes- tegelijk met de andere moet worden landeld. Instemming De Amerikaanse regering heeft officieel ar volledige steun toegezegd aan de ire actie van de Britten het over- tngen van parachutisten naar Jordanië. vergadering van de permanente A.V.O.-raad in Parijs hebben echter de («vaardigden van Wesl-Duitsland, Italië, tiekcnland, Denemarken en Noorwegen In ongerustheid uitgesproken over de igelse luchtinvasie boven Amman. De Deense regering heeft zelfs het be- git genomen de militaire verloven voor komende weekeinde te beperken en alarmsysteem van het legef in staat paraatheid te brengen. Noorwegen 't een deel van de marine-verloven Igetrokken. In regeringskringen in Den Haag wordt larentegen de landing van de Engelse oepen volkomen gebillijkt. Het dringend troep van koning Hoessein kon, mede tzien de gebeurtenissen in Irak, be- fraarlijk onbeantwoord blijven, zo is men 1 Den Haag van mening. Dulles-Lloyd Mogen de meningen over de gebeurte nissen van de laatste dagen verdeeld issen Engeland en de Verenigde Katen bestaat geen enkel verschil van ening over hun gezamenlijke acties. De Britse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd en de Amerikaanse van buitenlandse zaken Foster de waarnemers in Libanon tot nader order zal worden stopgezet. Naar hun mening heeft het Amerikaanse optreden het werk van de groep overbodig en uit politiek oogpunt ongewenst gemaakt. Men neemt aan dat de Zweedse resolutie slechts twee stemmen krijgt: een Zweedse en een Russische. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de Verenigde Staten of de Sowjet- unie, na het torpederen van eikaars voorstellen, een verzoek zullen indienen om binnen enkele dagen de Algemene Vergadering bijeen te roepen. Hierin heb ben alle 81 leden van de volkenorganisatie zitting. Dulles hebben gisteren in Washington de toestand besproken. Na dit gesprek van een uur is een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat hun opvattingen over de maatregelen om de onafhankelijkheid van Libanon en Jordanië te beschermer volkomen gelijk zijn. Bagdadpact Volledige instemming hebben Ame rika en Engeland ontvangen van do overige leden van het Pact van Bag dad. Turkije, Perzië en Pakistan. De staatshoofden van deze landen heb ben in Istanboel de ernstige situatie besproken. Na hun onderhoud hebben zij een communiqué uitgegeven, waarin het Amerikaanse initiatief om de onschend- Zie vervolg pagina 5 RUSLAND zal naar aanleiding van de geallieerde landingen in het Midden-Oosten een felle propaganda-campagne beginnen met veel geschreeuw en dreige menten. Maar tot een werkelijk militair optreden tegen de Britse en Amerikaanse troepen zal Mos kou niet overgaan, zo menen de topfiguren van de Amerikaanse inlichtingendiensten. Het is zelfs de vraag of de Russen zogenaamde vrijwilligers naar het Midden-Oosten zullen sturen. Eisenhower wist wel degelijk wat hij deed, toen hij het bevel tot de landingen gaf. Eerst had den zijn adviseurs hem ervan overtuigd, dat Rusland zijn re actie zou beperken tot felle pro paganda en hoogstens wat mili tair spekt.akelwerk en loos wapen gekletter. Wel vraagt men zich af wat Rusland zal doen, wanneer Britse en Jordaanse troepen tegen het inmiddels door Moskou erkende Irak zullen oprukken. Macmillan heeft de oppositie in het Lager huis in dit verband met nadruk beloofd, dat de Engelse militaire actie tot Jordanië beperkt blijft. Geleide projectielen (Van onze parlementsredactie) TAE VOORGENOMEN MODERNISERING van de twee Nederlandse kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" kost 40 miljoen en omvat het installeren van 2 afvuurinrichtingen voor geleide projec tielen van het type Terrier. Voor deze Terrier-projectielen zullen op elk schip de beide achtertorens van 15 cm worden weggenomen en het achter schip verbouwd. Dit heeft de minister van defensie ir. C. Staf meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Schouwe- naar (soc.). De reden voor de modernisering ls, zo 6chrjjft de minister, meer in het bijzon der gelegen in de snelle technische ont wikkeling van het vliegtuig in de na oorlogse jaren. Luchtafweergeschut is niet meer In elk opzicht opgewassen te gen straalvliegtuigen. Daarom ziet men in alle moderne marines en legers een vervanging van dit afweergeschut door geleide projectielen. De Verenigde Sta ten bezitten thans twee kruisers met ge leide projectielen, terwijl er 9 in aan bouw of verbouw zijn. De Engelse, Fran se en Italiaanse marines gaan eveneens kruisers van geleide projectielen voor- «tl* li Drie foto's uit Beiroet die een beeld geven van de stemming waarmee de Amerikanen door de Libanese bevolking werden ontvangen. Soms met handgeklap, soms zelfs met het V-teken. De mariniers nemen echter weinig risico's. Als ze door de straten trekken gebeurt dat zoals hun oeleerd is. Wat zeggen wil dat ze ieder ogenblik het vuur kunnen openen. Twee radiozenders ln het Madden-Oos ten, die van Kairo en Damascus, hebben vanmiddag gemeld, dat president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek gisteren in Syrië is aangekomen na een geheim bezoek aan Moskou. Hij heeft daar een ontmoeting gehad met premier Chroestsjef. Volgens radio-Kairo had die ontmoeting gisteren plaats. Voorts viel uit de mededelingen op te maken, dat net hoofd van de Russische luchtmacht maarschalk Roedenko gisteren ln Kairo oesprefcingen heeft gevoerd met maar- een alk Haklm Amer, opperbevelhebber van de strijdkrachten van de V.A.R. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen van 24 tot 28 september een bezoek te brengen aan Amsterdam. AMERIKAANSE MILITAIREN IN AFWACHTNG Ook oefeningen in Bulgarije EEN DOOR DE LUCHT aange voerde strijdmacht van meer dan 1000 volledig bewapende mari niers wacht in Adana in Zuid-Tur- kije op nadere orders in verband met de kritieke situatie in het Midden-Oosten. De troepen met hun militaire uitrusting zijn door meer dan 50 transportvliegtuigen West-Duitsland naar dit bedreigde deel van de wereld overgebracht. Intussen zijn de Russen vandaag aan de Perzische en Turkse grens dus grote militaire oefeningen be gonnen. Verder heeft Moskou een heden van de vloot in de Zwarte Zee geconcentreerd. De uitgebreide Russische legeroefc- ntngen staan onder commando van maar schalk Meretskof en maarschalk Gretsko, plaatsvervangend lid van het centrale co mité van de Russische communistische partij. Maarschalk Gretsko was tot kort opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland. Ook ir Bulgarije worden grote militaire oefenin gen gehouden. Het aantal Amerikaanse militairen, dat in Turkije is aangekomen, is niet bekend. Rond de gehele operatie heerst grote ge heimzinnigheid. Toen de manschappen van hun basis bij München aan boord de vliegtuigen gingen, wist niemand v ze heen zouden gaan. In afwachting Voorlopig is het bij deze operatie ge bleven. De „luchtbrug" van West-Duits land naar Turkije lag gisteren stil. Maar de voorbereidingen wijzen erop. dat ze elk ogenblik weer op volle toeren kaD draaien. Honderden soldaten wachtten gisteren in hun tentenkampen op eventueel vertrek, terwijl de en luohtarmada aangroeide. Op de luchtbasis Rhein-Main stonden gisteren tenminste 22 Globemasters. Ook op andere bases in Frankrijk moeten Glo bemasters zijn aangekomen. I\aar Jordanië De gehele avond en nacht is het E troepentransport van Cyprus naar J< nië doorgegaan. Vanmorgen warer twee bataljons van de 16de onafhankelijke parachutistenbrigade de Rode Duivels Morgen in ons ZONDAGSBLAD we deze keer naar Friesland en Groningen. Onze speciale verslag gever doet zijn licht schijnen over een vreemde geldkwestie, die na de dood van Johannes Bast is ont staan. Verder wordt verslag uit gebracht van een recente reis door Groningen en Oost-Friesland door een aantal organisten. 0 Pagina 2 bevat weer het ge bruikelijke korte verhaal en op Blad Zij hebben ditmaal tal van korte artikelen een plaats ge- 0 De vrouw in het ambt is het actuele onderwerp waarmee de pagina Geestelijk Leven is ge vuld. 9 Het Cultureel Venster heeft 'n beschouwing over de tentoonstel ling Man cn Paard te Schiedam. veilig ln Amman aangekomen. Deze militairen, wier faam teruggaat tot de landing bij Arnhem gingen aan boord van de toestellen, gewapend met karabijnen en lichte machinegeweren. Incident Het troepentransport naar Jordanië had eerder op de dag aanzienlijke vertraging ondervonden door een protest van Israël tegen het schenden van het luchtruim. Verscheidene Britse vlieRtnigen met para chutisten aan boord moesten naar Cyprus terugkeren. Later op de dag kon de „luchtbrug" naar Jordanië weer hervat worden. Berichten, dat ook Amerikaanse mili tairen naar Jordanië zouden worden ge bracht, werden gisteren van officiële zij de tegengesproken. Wel maakten meer dan 50 straaljagers van de Amerikaanse marine op geringe hoogte een demonstra tievlucht boven Jordanië. Het doel hier van was. zo deelde men mee, om te laten zien. dat zij er waren Na een vlucht van een uur en tien mi nuten keerden de toestellen naar de vliegdekschepen terug. Versterking In het oostelijk bekken van de Middel landse Zee heerst grote militaire activi teit. Voor de kust van Libanon liggen verschillende oorlogsschepen. Gisteren zijn de Amerikaanse vlootstrijdkrachten versterkt met twee vliegdekschepen, een zware kruiser en 15 torpedobootjagers. Op het ogenblik kruisen 44 schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee. Bij deze armada zal zich het 43.000 metende Britse vllegdekschip „Eagle" voegen. Ver der voeren gisteren de Britse oorlogs schepen „Bermuda" en de „Surprise" in oostelijke richting met een groot aantal manschappen van de commandotroepen Koude douche De landing van de 3400 Ameri kaanse mariniers in Libanon bleek voor de Libanese opstandelingen een koude douche te zijn. Het is evenwel de vraag of zij de strijd volledig hebben opgegeven. Eerder lijkt het erop. dat zij hun tijd afwachten, berekenen wat hun positie is en zich afvragen wat het gevolg zal zijn van schieten op de Amerikaanse troepen. Berichten over schietpartijen zijn reeds gelanceerd, maar deze bleken uit Syrische koker tc komen en zijn dan ook van Amerikaanse zijde met klem tegen gesproken. In geheel Libanon is het sinds de lan ding van de Amerikanen buitengewoon rustig geweest. op zodanig tijdstip de instemming de Staten-Genraal te verkrijgen, dat begin 1960 met de modernisering kan worden begonnen. De modernisering houdt in, dat iedere kruiser twee jaar op werf verblijft. In het daaraan vooraf gaande Jaar worden de voorbereidingen getroffen, maar doet het schip normaal dienst. Het Jaar na de verbouwing be hoort het schip weer tot de parate sterk- laar dit Jaar zal mede gebruikt moe ten worden voor diverse beproevingen in de Terrier-batterij en het opwerken in het gemoderniseerde schip. Het Nederlandse aandeel in de kosten in de modernisering zal, op basis van de huidige loon- en prijecondities. naar schatting een bedrag van 20 miljoen per schip niet overschrijden. Elke kruiser heeft 88 miljoen gekost en de exploita tiekosten voor een in dienst zijnde krui ser zijn als gevolg van stijgende perso nele en materiële kosten, opgelopen tot ongeveer 6 miljoen per jaar. waarvan ruim de helft personeelslasten betreffen. Door de modernisering zullen de krui sers langer in dienst blijven dan oor spronkelijk was gedacht. Daaraan ls niet vreemd het feit, dat de V.S. het meest moderne type Terrier dat ook bij de Amerikaanse marine eerst na 1960 in operationeel gebruik zal worden geno men ter beschikking van de Konink lijke Marine zullen stellen. De minister wil met betrekking tot de voorgenomen modernisering de Staten- Generaa! bepaald niet voor een voldon gen feit plaatsen. Op de ontwerp-begro- ting 1959 heeft h(J een eerste termijn laten opnemen voor de modernisering van één der kruisers. Daardoor zal de volksvertegenwoordiging op de gebrui kelijke wjjze In de gelegenheid worden gesteld een beslissing te nemen, voordat de regering met de Amerikaanse rege ring een bindende overeenkomst zal sluiten. (Advertentie) IN ALLE AFDELINGEN 0?*V Woninginrichting VITRAGE KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN BOTERMARKT 23 TELEFOON 20854 WAT WORDT EUROPESE HOOFDSTAD? (Van een onzer redacteuren) TAE VOORZITTER van de Europese commissie van de EEG prof. dr. W. Hallstein heeft, zo vernemen wij. aan zijn ambtenaren opdracht gegeven bin nen drie maanden definitieve huisves ting in Brussel te zoeken. Na de mis lukte poging van de Raad van Ministers om een gemeenschappelijke zetel vooi de Europese instellingen aan te wijzen, heeft de Europese commissie besloten om zelf een beslissing te nemen. De Europese commissarissen hadden geen lust nog langer de dupe te worden van de onmacht en besluiteloosheid van de zes ministers van buitenlandse zaken. Zoals bekend schrijven de EGKS-, EEG- en Euratomverdragen voor, dat „deze zetel van de instellingen der gemeen schap in onderlinge overeenstemming door de regeringen der deelnemende staten wordt vastgesteld". Tijdens zijn interpellatie over de Europese hoofd stad. die verleden week in de Tweede Kamer werd gehouden, heeft prof. Rom- me reeds betoogd dat zolang de voor geschreven zetelverdeling niet heeft plaatsgevonden, de instellingen der ge meenschappen zelf bevoegd zijn de plaats van hun werkzaamheden te bepalen. Bij deze opvatting, die dus ook gedeeld wordt door de Europese commissie, heeft onze regering zich aangesloten. Staats secretaris Van der Beugel zei echter dat niet alle regeringen in Klein-Europa met deze zienswijze kunnen instemmen. De Europese commissie heeft zich dus van dit juridische verschil van mening niets aangetrokken. Daarmede heeft zij niet alleen een goede Europese daad ge steld, maar ook een einde gemaakt aan de vergoeding van daggelden aan ambte naren die nog niet in Brussel wonen. Overwegend zon l'W, Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperatu ren. In de nacbt en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige verander lijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 19 juli: zon op 4.42, onder 20-50, maaa op 8.14, onder 21.48.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1