STAD Nieuwe kantonrechter in Leiden geïnstalleerd Visserijgolfjes Het is niet best gesteld met visserij 0111 de Noord Niet met Claesje mee Katwijkse matrozen voor de politierechter z NIEUWE LEÏDSCHE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1958 r Zes Leidse studenten naar Turkije In het voorjaar van 1959 zullen zes stu denten in de biologie aan de rijksuniver siteit te Leiden een expeditie ondernemen door het Aziatische deel van Turkije. Hel doel van deze onderneming is het bij- (renbrengen van zo omvangrijk mogelijke Botanische en zoölogische collecties voor binnen- en buitenlandse wetenschappelij ke Instituten. Gezien de geringe kennis van het te be zoeken gebied bestaat van de zijde van het rijksherbarium te Leiden en van het herbarium van de landbouwhogeschool te Wageningen. alsmede van het rijksmu seum van natuurlijke historie te Leiden, grote belangstelling voor dit materiaal. Het ligt in de bedoeling gedurende drie tot vier maanden de kusten van Middel landse en Zwarte Zee te volgen en boven dien de meest oostelijk gelegen delen van het Anti-Taurusgebergte te bezoeken. Voor de financiering van de expeditie die geheel per vrachtauto zal geschieden, werd van verschillende zijden reeds steun 'ondervonden. Mulo-examens Leiden Geslaagd voor A de dames A. R. Mey- ler, Noordwijk; C. A. Domburg, Bode graven. A. G. N. Dubbeldam en J. M. Buys, Katwijk aan Zee; G. van Rijn, Zwammerdam; A. T. Verloop, A. H. J Karstens en E. M- H. Braggaar, Leiden; s middenstandsdiploma: B. de Jong. J. A. Bruin, J. C. v. d. Dool, Wassenaar; J E. van Damme Voorschoten; P. A Buis, M J. N. Keysèr en M. C. W. Kroon. Heren: H. Zierikzee. Leiden J. Bakker D. J. W. Romph, Oegstgeest; T. Dom burg. Bodegraven; A. van der Nagel, Val kenburg; A. T. Noordhuis, Katwijk; M. E de Graauw, Alphen aan den Rijn. Zes kandidaten werden afgewezen. jVTA EEN VACATURE van een half jaar heeft Leiden weer een kanton- rechter. Er waren stoelen te kort in het gerechtsgebouw aan het Rapen burg, zo groot was de belangstelling, toen mr. R. de Bruyn uit Wassenaar gistermiddag in een bijzondere zitting van het Leidse kantongerecht als zo danig werd geïnstalleerd. De plaatsvervangend-kantonrechter sprak een welkomstwoord en hij vestigde de aandacht op het grote gewicht van het deelnemen aan de rechtsbedeling in Nederland. Gerechtigheid immers i: een van de belangrijkste steunpilaren van het Koninkrijk. Mr. De Clercq sprak zijn volle ver trouwen uit in de bekwaamheid van mr De Bruyn, die niet geheel vreemd tegen over zijn nieuwe taak staat, doordat hij jarenlang plaatsvervangend-kantonrech ter in Den Haag is geweest. Benieuwd, De officier van justitie, mr. v. d. Schans, verklaarde, dat de benoeming met span ning was tegemoetgeznenDe Leidse balie was er erg benieuwd Sleutelstad deze juridische sleutelpositie zou gaan innemen. Het werk bij het Leidse kantonge recht is veelzijdig en afwisselend. Men heeft te maken met een bonte verscheidenheid van zaken, doordat het plaatselijke kantongerecht ener zijds het karakter van een stadskan- tongerecht heeft en anderszjjds ken merken van een plattelandsgerecht vertoont. De griffier, mr. J. E. Conradi, legde de nadruk op de prettige sfeer en de goede geest, die een gunstige invloed uitoefenen op de arbeid van alle functionarissen bij het kantongerecht. Erkentelijk Mr. De Bruyn zelf toonde zich erken telijk voor zijn benoeming en hij beloofde met enthousiasme en met Inzet va -zijn krachten in zijn nieuwe ambt werk- am te ziullen zijn. „Het doet mij veel genoegen naar Leiden te komen. Ik ben met deze De nieuwe Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn uit Wassenaar. Links van hem de plaatsvervangend-kantonrechter mr. W. de Clercq, uiterst rechts griffier mr. J. E. Conradi. Foto N. van der Horst MET DE VISSERIJ om de Noord is het de laatste dagen niet best gesteld. De trawlers en grote trawlloggers visten er maandag tussen 55 en 59 graden noorderbreedte. De dagvangsten kwamen niet hoger dan 15080 manden haring, makreel en schelvis. De Francina meldde een trek van 35 manden haring en makreel, de Medan een trek van 2 pakjes, de Herman een trek van 20 manden haring, de Golfstroom KW 4 een trek van 25 manden makreel, de Job Gouda een trek van een pakje en de Maria van Hattem een trek van 8 manden schelvis en 10 stuks kabeljauwen. Maandag vertrokken de trawlers Allanwater en Elie naar de visgronden. I Van de loggers en kotters op het Zand werden per etmaal vangsten gemeld van 80 tot 60 manden makreel en schelvis. Gisteren losten vijf schepen aan de Umuidense afslag in totaal 2895 kisten vis, waarvan 450 schelvis. 200 wijting, 220 gul en kabeljauw, 40 zwarte koolvis, 1550 haring, 255 makreel en 180 stokkebit. Voorts waren er 680 kledne kistjes haring en 25 stijve kabeljauwen. De KW 87 be- somde 12.000 voor 660 kisten vis, waar- LEIDERDORP Duitse zwemsters Morgenavond zeven uur worden in het Leiderdorpse zwembad waterpolo-wed- I etrijden gehouden tussen de ploegen Nep- tun (Duitsland), De Fuut (Maarssen), LZC (Leiden) en WZC (Woerden). Een Duitse damesgroep, onlangs te zien op de tele- visie, geeft een kunstzwemdemonstratie SASSENHEIM Succesvolle emigrant De heer A. G. van der Meulen uit Sas- senheim emigreerde in 1950, op achttien jarige leeftijd, naar Canada, waar hij zijn loopbaan begon als boerenknecht. Nu is de heer Van der Meulen veearts. Enige tijd geleden is hij geslaagd aan het On tario Veterinary Collége te Guelph (Canada). Woonschepen niet onder Woningwet (Van onze parlementsredactie) Het is niet de bedoeling van minister Klompé (maatschappelijk werk) om de woonschepen onder de Woningwet te brengen. Zij geeft er de voorkeur aan in een nieuw afzonderlijk reglement voor de woonschepen normen te stellen, die meer ln overeenstemming zijn met wat naar de huidige inzichten zowel maat schappelijk als uit een oogpunt van volks huisvesting, verantwoord kan worden geacht De minister heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Franssen (soc.). Rubber. In Djambi zijn 10.000 ton op gehoopt, die op uitvoer liggen te wach ten. Te Sibolga 8000 ton benevens 5000 ton andere produkten. van 75 kisten schelvis, 35 makreel, 480 haring, 25 wijting, 30 kabeljauw en gul, 25 stijve kabeljauwen, 15 diversen en 350 kantjes haring. De KW 80 loste 620 kis ten, waarvan 230 schelvis, 40 makreel, 160 haring, 100 wijting, 70 kabeljauw en gul, 20 diversen en 190 kantjes haring, en maakte een besomming van 9.920. De VL 84 voerde 585 kisten aan en besomde 10.500. De vangst bestond uit 30 kisten schelvis, 30 makreel, 420 kabeljauw en gul, 225 kleine kistjes haring, 10 zwarte koolvis en 350 kantjes haring, de besom ming bedroeg 8.900. Prezen van dinsdag De export betaalde dinsdag 10 per stuk voor de stijve kabeljauwen, kiste» kabeljauw brachten 10275 op. Zwarte koolvis ging van de hand voor 7567, koolvis I 2826 en koolvis II 2218. De prijzen voor grote, middel en kleine gullen liepen resp. van 30—27, 27—22 en 1613. Het binnenland nam de ha ring af voor 1911, makreel deed 12 en kleine kistjes haring noteerden 6—4,80. Vanmorgen aau de afslag Vanmorgen loste de trawler Amsterdam 1030 kisten, waarvan 130 koolvis, 100 gul en kabeljauw, 535 schelvis, 125 haring, 75 wijting, 50 diversen, 15 stokkebit en 280 kleine kistjes haring, en 250 stijve kabel jauwen. De IJM 99 was aan de markt met 955 kisten, waarvan 200 schelvis, 90 kreel, 560 haring, 20 wijting, 70 kabeljauw en gul, 65 stijve kabeljauwen, 196 kleine kistjes haring, 5 diversen, 10 zwarte kool vis en 118 kantjes haring. De SCH 117 voerde aan 450 kisten, waarvan 50 schelvis, 25 makreel, 250 ha ring, 50 kabeljauw en gul, 275 kleine kist jes haring en 300 kantjes haring. De Emma IJM 15 loste 1055 kisten. 35 wijting, 200 schelvis, 50 kabeljauw gul, 680 haring, 40 makreel, 50 stokkebit en 125 stuks stijve kabeljauwen. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag: hoog water 3.26 en 15.53 u laag water 11.36 en 23.56 uur. Evangelisatie Morgenavond 8 uur is er straatprediking bij de vuurtoren, bij ongunstig weer ach ter de oude kerk op het Andreasplein Een zangkoor uit Den Haag verleent medewerking. stad verbonden door mijn studie, ik heb hier enkele kinderen wonen en bovendien voel ik mij in het westen van het land het beste thuis. Heel prettig is, dat het werk gedurende de vacature gewoon is doorgegaan, zo dat er thans niet de minste achter stand is." In dit verband richtte de kantonrechter zich met woorden van waardering tot mr. De Clercq, de of ficier van justitie, en tot mr. Conradi, de griffier. Namens de Haagse balie, waarin ook de Leidse advocaten zijn opgenomen, gaf G. H. M. Nijgh uiting aan zijn droefenis over het vertrek en aan zijn blijdschap over de benoeming. Mr. De Bruyn, wiens uitdrukkelijke wens het was geweest de installatie eenvoudig mogelijk te houden, had het laatste woord, waarin hij zei toch ook met enige weemoed de advocatuur te verlaten, na hierin drie-en-dertig jaar werkzaam te zijn geweest. Na de zi Wring was er gelegenheid de nieuwe kantonrechter persoonlijk geluk te wensen, hetgeen ook werd gedaan door burgemeester Van Kinschot, de oud- kantonrechter mr. F. Ligtenberg en d< commissaris van politie de heer J Dreeuws. Fietser aangereden Gistermorgen kwart voor tien is eer 69-jarige fietser uit Leiderdorp op de wegkruising Langebrug—Steenschuur door een bromfietser aangereden, man had verzuimd voor de stopstreep halt te houden. Hij is'met een gebroken linkerarm naar het academisch zieken huis gebracht. In totaal hadden gisteren verdei Leiden in alle gevallen bij materiële bleef in alle gevallen bij materiële schade. Gevonden voorwerpen in de Sleutelstad Gevonden voorwierpen in juni: kin derschoenen, kindervest, bankbiljetten, damesregenjas, driewielig kinderfietsje, damesvest, portemonnaie, jongenstrui, manteltje, sleutels, kinderbril, parapluie, gouden ring, aktentas, damespolshorloge, woordenboekjes, rolfilms, autostep, siga rettenkoker, damestas, rozenkrans, duo- zit van bromfiets, herenpolshorloge, bad handdoek zwembroekje, 4 kleuren pot lood, gymschoenen, fototoestel, trechter, boodschappentas, sportbroekje, vulpen, badtas, bril, schildersgereedschap, zegel ring, damestrui, tas inhoudende sport- kleding, motorbril, scheenbeschermers, gebedenboekje, colbertjasje, overhemd, passerdoos, schoolétui. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau gevonden werpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 14 en 16 uur. Telefonische inlich tingen kunnen niet worden verstrekt. Wernink houwt in Heemstede Het bouwen van een postkantoor aan de Binnenweg te Heemstede (architect Greiner te Amsterdam), is voor f 601.000 opgedragen aan Werninks Be- tonmaatschappij te Leiden. VANMORGEN kort voor negen uur arriveerde^de president van Israël, Jitschak Ben Zwi; voor een kort bezoek aan de universiteit in Leiden. Voorafgegaan door vijf po litiemannen op motor, in de derde van de vijf auto's, die de standaard van Israël voerde, werd de president naar de Universiteits Bibliotheek gebracht. De directeur, dr. A. Kes- sen, leidde hem rond, waarna een gesprek volgde met enkele hoogle raren. Ook het academiegebouw zelf werd door de president bezocht. Het bezoek aan Leiden droeg, even als het gehele verblijf in Nederland, een onofficieel karakter. Vanochtend waren het slechts schooljongens, die op het verschijnen van de gemotqri- seerde politie toestroomdien en dezen werden nog weggeroepen door de schoolbel van negen uur. Op de foto: de president (met hoeden zijn vrouw worden voor de Universiteits Bibliotheek op het Rapenburg begroet. Foto N. van der Horsl Leids B.V.L.-vaandel nu in liet Legermuseum Het legermuseum Generaal Hoefer aan de Pesthuislaan te Leiden heeft gistei een door de beheerder zeer gewaarde* de uitbreiding van zijn collectie vaandels van de voormalige Bijzondere Vrijwillige Landstorm ontvangen. De heer J. A, Bronk, de laatste commandant van de af deling Leiden van de B.V.L., bracht na melijk het Leidse vaandel, dat nog steeds aan de collectie van ruim twintig stuks ontbrak Het Leidse vaandel wordt aan een koperen buis bevestigd en weldra zal het geheel uitgehangen te bezichtigen zijn. fEVEN OPVARENDEN uit Katwijk aan de R(jn en Katwijk Aanbesteding De rijksgebouwendienst heeft onder hands aanbesteed het aanbrengen van elektrische installaties in het Leidse biochemie-laboratorium. Ingeschreven werd door Elton, Leiden, f 181.000; Tot Beers, Zaandam, f 178.773; Ergon, Lei den, f 174.709; Iemco, Leiden, flo6.470; Langezaal en Inneger, Leiden, f 162.000; Croon en Co., Rotterdam, f153.110; Borg- r en Kok, Den Haag, f 149.990. De gunning werd aangehouden. Een getuige, bestuurder van de CBC erkte op. dat het van boord halen va» uitrusting al betekent, dat de beman ning ontslag neemt en niet meer met het zelfde schip naar zee wil gaan. Mr. J. Wiarda zei ln zijn requisitoir, dat hij de nzüdige verbreking van de arbeidsover- nkomst als een ernstige zaak beschouw de. Hij eiste f 100 boete of 20 dagen hech tenis tegen elk der twee matrozen. Nadat de raadsman, mr. L. van Heijnin- m. nog had aangevoerd dat alle moei lijkheden in feite een gevolg zijn van het falen van de schipper, kwam de politie rechter tot een veroordeling van f 70 boete of 10 dagen hechtenis. Tevoren had ook de directeur van de rederij nog op gemerkt. dat hij de acht man persoonlijk nog had gevraagd of zij bereid waren naar de Noord te gaan. Allen hadden gewei gerd. waarop hij de mensen had toege voegd. dat zij er nog wel meer van zouden Een opvarende uit Katwijk aan den Rijn as de enige, die voor de politierechter versoheen. De andere zeven opvarenden Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit Vakkundig© voorlichting en volledige service door ervaren Hoofddepot voor ESSO BUTAAN en PROPAANGAS IEMCO N.V. LEIDEN NIEUWE RIJN 32 TEL. 24244* de motortrawler Claesje RO 46, waarbij vjjf man ,n Zee, die op 5 november van vorig ji weigerden met het schip ter visserij om de Noord te gaan, zijn door de economische politierechter te Haarlem, mr. J. D. Vink, eik veroordeeld tot een geldboete 70 of een hechtenis van tien dagen. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, had een geldboete van 100 of een hechtenis van twintig dagen geëist. De politierechter achtte bewezen, dat de zeven opvarenden hun arbeidsovereenkomst eenzijdig hadden beëindigd en zonder toestemming van de directeur van het arbeidsbureau Ie IJmui- den. Tegen een achtste opvarende zal de zaak op 1 september worden voortgezet, daar hij er op stond, dat de schipper van de trawler gelijk met hem nog eens als getuige voor het hekje zou verschijnen. Op de vijfde november was de Claesje naar zee gegaan en voer de schipper opdracht van de rederij na het verlaten van de pieren ln noordelijke richting op visserij te gaan. Acht opvarenden meenden, dat de visserij om de Zuid lo nender zou zijn en dat het daar niet j stormen. De bemanning bleef onwillig de schipper besloot naar IJmuiden terug De zaak werd op 23 juni reeds behan deld. maar de behandeling moest toer 'orden aangehouden voor een nader on derzoek. Op deze tweede zitting werd de walschipper van de rederij Piscator IJmuiden gehoord. De raadsman, die als gemachtigde voor twee opvarenden Scheveningen optrad, stelde de vraag of hij bij de terugkeer van de trawler ii IJmuiden zou hebben opgemerkt, dat di lensen de volgende dag moesten terug- eren om. indien mogelijk, met ere trawler naar zee te gaan. De walschipper ontkende dit, „Ik heb de bevoegdheid niet eens om mei ontslaan". Ernstig AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30—8 uur: avondgebed lu het koor. Donderdag Ambachtsschool. Haagweg, 14.30 uur: di ploma-uitreiking. Stadhuisplein, 6 uur: vertrek excursie afdeling Leiden Mij voor tuinbouw en Plantkunde naar Emmen. Vrüdag Ambachtsschool Haagweg, 3 u.: af scheidsbijeenkomst directeur C. Brilman. Pieterskerk, 3.30 uur: Het Pilgrim Fel lowship Choir uit Manhasset zingt. Zaterdag Stationsplen 1.50 uur: vertrek excursie N. C. Reis V. naar de duinen. Technische School Don Bosco, Boer- haavelaan 44, 3 uur: uitreiking diploma's. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wer- m van A. H. Bakker Korff, tot 15 sep tember. Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober. Apothckersdlenst De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door: Apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Nicolaas z v N van Groe ningen en J J Marks; Ivonne Tonia Margaretha d v D Rempt en A J Ver hulst; Pieter Arie z v W T W Vis en J M de Waard; Jacob Jan z v N Zwa nenburg en M van Egmond; Pauline Johanna Jerona Maria d v A G van der Weijden en E Pikaar; Erna d v J J M Koekkoek en P G de Bont OVERLEDEN; EMC Visser 3 weken dochter; P G J Spaanderman 1 dag zoon; W F van Es 74 jr man; J Taf fijn 77 Jr man; D van der Helm 51 Jr man; A M Voorn 5 jr zoon. De Katwijkse matroos merkte op, idat hij met de zaak niets uitstaande had, daar hij tijdens de „rebellie" aan boord de wacht had en geen enkele uitspraak had gedaan over het wel of niet varen naar de Noord. Toen hij aan de schipper had ge vraagd bij aankomst te IJmuiden wat hij nu moest doen, had de schip per geantwoord: „Ik weet het niet. Ik heb met dit schip niets meer te maken. Ik ben er van af." De directeur werd nog gehoord en deel de mee. dat ook deze tot hem had gezegd, dat hij weigerde naar de Noord uit te va- in, Op 1-september wordt de zaak voort- •zet. wanneer ook de schipper kan wor den gehoord. Bezwaarschrift N. S. Morgen zullen G.S. van Zuid-Holland het bezwaarschrift behandelen van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht tegen het bij besluit van de Leidse gemeenteraad op 4 november 1957 vastgestelde partieel uitbreidinge plan in onderdelen Leiden-Noord. NOORDWIJK Drie botsingen op een dag De Noordwijkse verkeerspolitie kwam op één dag driemaal in actie bij ver- kcersbotsingen. Op de Koningin Wilhelminaboulevard had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personenwagen, toen beide een parkeerterrein opreden. Mate riële schade werd onderling prettig ge- Vervolgens kwamen twee Duitse per sonenauto's in botsing. Een bestuurder van een Fiat uit Aken lette even niet 09 en reeds pardoes boven op een Volks wagen uit Dortmund. Een van de passa giers viel van schrik flauw, maar verde* was ook hier alleen materiële schade. Ten 9lotte had een flinke botsing plaats tussen een Ford en een bestelwagen van de groentehandelaar Vink bij de Prins Bernhardstraat. De bestelwagen werd zwaar beschadigd en de hee>r Vink kreeg inwendige -kneuzingen. Hij werd door dokter De Beer behandeld. Ook de Ford werd zwaar beschadigd. Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn als gevonden aange geven: dameshandschoen, padvindersmes, reservewiel van auto met band, zwem broekje, paar slippers,^wit kinderschoen tje, ring met sleuteltjes, lang touw, bad jas. kinderblazer, kindervest, blauw hemdje, enige tentharingen, autobanden, rode autoped, kinderbril, kindervest, ge bloemde bolero, zilver kettinkje met bedels, portemonnees met inhoud, gouden ring, damessjaal, bril met doublé mon tuur. lipssleutel nr. 999EL, sleutelringetul, goudkleurige ring, zwart kinderschoen tja, donkere paraplu, jongensregenjasje, lees bril, zilverkleurige golfstick, vierkleuren- potlood. zedl van box, leesbril. Inlichtingen uitsluitend woensdag en zaterdag, tussen 2 en 3 uur 's middags, aan het politiebureau, Oude Zeeweg 10. Orgelconcert grote kerk Vrijdagavond geeft Wdm van der Panna een concert op het orgel van de grote kerk te Noordwijk-Binnen. Het program ma vermeldt: Een vaste burcht, en Beveel gerust uw wegen, van Feike Asma; con certo V, G. F. Handel; Choralvorspiela J. S. Bach; Fuga gigue g dur, J. S. Bach; Sonata II, F. Mendelssohn-Bartholdy; Andantino, C. Franck; Toccata, E. Ge- goul; Psalm 84. Jan Zwart; Psalm 146. Jan Zwart. Het concert, dat georganiseerd is door de stichting Orgelcentrum, vangt aan om NOORDWIJKERHOVT Geslaagde operette Véle uren repetitie na schooltijd door tachtig leerlingen van de St. Jozefscholen brachten gisteravond ln de zaal van Bra- ma een geslaagde opvoering van de ope rette Prinses Rozelijn, die op zeer ver dienstelijke wijze aan de piano werd be geleid door de veertienjarige Annemieke Maeyer. Meisjeskoren excelleerden Orgelspel en koorzang in de Nieuwe Kerk van Katwijk ~\T ANWEGE DE STICHTING ORGELCENTRUM fby de lezers nu wel bekend) was in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee een samenzang- en koorzangavond georganiseerd. Zoals overal op de tour nee, bespeelde Feike Asma het orgel. Men had een veel grotere belang stelling verwacht; misschien waren vele liefhebbers voor de hard nekkige regenval teruggedeinsd. We zouden voor een beschouwing voeglijk kunnen volstaan met te wijzen wat ons naar aanleiding de Leidse avond op 15 april j.l. udt de is gevloeid, ware het niet. dat er toch wel enkele verschillen vielen op merken. Groot waren deze overigens niet: de orde-van-dienst en vooral: de geest, weken niet af. Gelukkig verliep alles 1 een korter tijdsbestek. Het optreden van Jan van der Waart als leider van de koralensamenzang leek overbodig. Hij zei bijna niets, tacteerde alleen maar op een zeer krachtdadige wijze. Als het goed is, behoort echter de organist te leiden. Wc meenden intussen te merken, dat de heer Van der Waart op uit was de drift van Asma tc nen. Vandaar misschien ook de vrij langzame tempi, waaraan hij de zang bond. Zo verloren bijvoorbeeld de opge wekte melodieën van de psalmen 98 >0 niet weinig aan glans. Er werd overigens goed gezongen; geloven, dal dergelijke avonden ln 1 sterke behoefte voorzien. Asma liet zich in de begeleidingen vrijwel niet giin, hU had zijn akkoorden en baslUnen toch nog wel wat strakker knnnen boaden. Koorzang Ook ditmaal werd de massazang van de koren uit Katwijk aan de Rijn, Wou- brugge, Voorschoten. Oegstgeest feu Ab- benes. nog afgewisseld, resp. versterkt en opgehelderd, door de meisjeskoren uit Katwijk aan de Rijn en Voorschoten, hel mooiste, wat men deze avond hoorde. De (in het Nederlands bewerkte) Engelse hymns maakten een schoon effect, aan welks invloed zich wel geen enkele mu ziekgevoelige toehoorder zal hebben kun nen onttrekken (o.a.: U prijs ik. die mij 't leven geeft. Gij dienaars van Hem. rijst op, rijst op voor Jezus). De heer Asma accompagneerde een en kele maal niet. Waar hij het wel deed, stoorde dit niet zelden de klaarheid van de zang. Het laaUtc prachtige lied werd er zelfs door bedorven. Begeleidingen rijn hier héél gewenst, maar zij moeten dan ingetogen zijn en drigend, verre blijvend van alle Udel vertoon. De heer Boelee heeft al die koren tot een vast en toch soepel geheel samengevoegd. Deze combinatie brengt een zuivere, volwaardige, samenklank voort. De uitdrukking is natuurlijk en stijlvol. Men mag ho pen, dat de dirigent het ook eens met de Engelse taal zal wagen Feike Asma speelde een koraalvoorspet van Bach (Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ) verzorgd, in verantwoorde op vatting. Zijn weergave van „Preludium en Fuga" in c-moll klonk als geheel wel goed, maar vooral de glashelder gebouwde fuga werd ontsierd door een niet gering aantal on nauwkeurigheden. Na een Allegro van Hündel (tiend* Concerto, in D-dur) en enkele samen- zangbegeleidingen besloot de organist met Jan Zwarts uitgebreide bewerking van Alle roem ii uitgesloten. De aanwezigen :ongen daarop bet betreffende koraal. Joh. van Wolf «winket,

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3