lïirtttite £cihsri|e (Courant TREK TROEPEN VAN V.S. TERUG Rusland eist in de Veiligheidsraad: Radio Amman: rebellen niet heer en meester in Irak Amerika gaat voort met landingen „Openlijke r> LIBANON agressie Noeri es Said trachtte vergeefs te ontsnappen Koning Feisal vermoord Ma rin iers ontmoeüen nergens tegenstand Haagse begroting: tekort van 5,4 miljoen gulden Vroeg Hoessein V.S. om hulp iii: WOENSDAG 16 JULI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Zesenveertigste jaargang no. 12798 CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$taiüM$tirb u gbeWnwi myo wrl in tegqgngpMt0 Naar het front in Libanon Zie pag. 7 schap Tass heeft de landing varf Amerikaanse mariniers in Libanon „een daad van openlijke agressie in het Nabije Oosten" genoemd. „De al gemene opvatting is", zo zei gister avond de commentator van Tass. „dat deze landing de eerste stap is naar een aanval op Irak. Hierna zal een uitgebreide poging volgen van de imperialistische mogendheden de nationale bevrijdingsbeweging van de Arabische wereld te verstikken en opnieuw de kolonialistische posities in te nemen". De commentator voegde hieraan toe: „De Amerikaanse imperialisten vergissen rich echter wanneer zU menen, dat rg het Arabisch imperialisme kunnen onder drukken". Tass ontkende met nadruk, dat de re volte in Irak mede het gevolg zou zijn van buitenlandse interventie. „Het uit roepen van de republiek in Irak is een zuiver binnenlandse aangelegenheid", al dus het commentaar. De Hongaarse radio 1 liet zich in dezelfde geest uit. Nauwelijks gematigder in hun oordeel over het Amerikaanse ingrijpen waren gisteren de Tito-communistische stem men. De Zuid-Slavische regering sprak I in een officiële verklaring van een zijdlge actie, die het gevaar vah eei gemeen internationaal conflict met zich mee brengt". „Alleen de Ver. Naties' dus de verklaring, „zijn bevoegd beslis singen te nemen over hef conflict i Libanon." Ook het Poolse communistische partijorgaan gaf als zijn mening te ken nen, dat de Amerikaanse actie het uit breken van een internationaal conflict zal verhaasten. KAIRO De Egyptische pers bestempelde de Amerikaanse landingen als „een bezetting van Libanon". Een te Kairo verschijnend ochtendblad voorspelde, dat het Libanese volk zich van de Amerikanen evengoed .zal bevrijden als het dit destijds va Fransen heeft gedaan. Diplomatieke tegenwoordigers van India, communis tisch China, Indonesië, Cuba, Grieken land, Argentinië en Ghana zijn gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken te Kairo ontboden voor'besprekingen de jongste ontwikkelingen. Premier Nehroe van India noemde de staatsgreep te Irak „een aanwijzing voor het groeiend Arabisch nationa lisme". Negatief was de Japanse re op het Amerikaanse optreden in het Midden-Oosten. Een woordvoerder het Japanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de landing in Libanon een daad. die in verband met de vrede en de politieke stabiliteit in het Midden- Oosten als ongewenst en onverstandig moet worden beschouwd. DEN HAAG De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns sprak gisteravond zijn voldoening uit over bel Amerikaanse optreden. „Deze ingreep", zo verklaarde hg, „kwam niet al te vroeg, zelfs niet te elfder ure, want de klok wijst minstens al kwart voor twaalf aan". Ook in andere westerse landen heeft men de Amerikaanse actie over het alge meen met instemming begroet, zij het dan dat lang niet alle perscommentaren in juichende toon zijn gesteld. Het gezag hebbende Engelse blad Manchester Guar dian b.v. schrijft, dat de V.S een weg zijn opgegaan, die tot alles zelfs tot wereldoorlog kan leiden. Het blad noemt de actie „adembenemend dwaas' De New York Times daarentegen schrijft, dat de landing van Amerikaanse mari niers in Libanon een risico inhoudt, dat waard is genomen te worden. „Het is beter", aldus het Amerikaanse blad, „eei gevaar openlijk te trotseren dan er Magi- not-linies tegen op te werpen of terug te vallen op een politiek van verzoening door concessies". De New York Herald Tribune noemt de dag van gisteren „dag om elke Amerikaan trots ta doen zijn om zijn erfdeel". PARIJS Er heerst spanning op de oorlogsschepen in alle wereld zeeën, nu Amerika, Engeland en Frankrijk als voor zorgsmaatregel de staat van paraatheid hebben af gekondigd, niet slechts voor de vloten in de Middel landse Zee, maar ook op de Atlantische en de Stille Oceaan. In de Middellandse Zee ziet men wel het grootste vertoon van macht. De foto toont drie schepen van de Britse vloot die bij Malta gereed ligt. Het zijn van voor naar achter H. Ms. Eagles, H. Ms. Bulwark en H. Ms. Albion. In Parijs wordt de Amerikaanse ope ratie gezien als een late erkenning van de V.S., dat de Fransen op het goede spoor waren toen zij twee jaar geleden met de Engelsen Egypte binnenvielen. Met- uit zondering van uiterst links staat de Franse openbare mening over het alge meen achter de V.S. Het Amerikaanse congreslid James E. Patterson, lid van de militaire congres commissie, heeft verklaard, dat er een tegenrevolutie in het Midden-Oosten kan worden verwacht. HU was echter niet be reid de bron te noemen, waaruit hU had vernomen, dat er 49.000 man Iraakse en Jordaanse troepen binnen 72 uur zullen trachten de Iraakse rebellen te verjagen De 8000 man Iraakse infanterietroepen, die zich thans in Jordanië bevinden, zou den versterkt worden door 41.000 man Jordaanse troepen en gezamenlUk trach ten de pro-westelUke regering In Irak te herstellen. In de Staatscourant van 16 juli hebbeD de ministers van economische zaken van landbouw, vlsserU en voedselvc sienlng een beschikking afgekondigd waarbU onder handhaving van de prijs- stop voor consumptiemelk In de gesa neerde gebieden In West-Nederland teveni een prijsstop voor de niet gesaneerde ge bieden wordt afgekondigd. NOERI ES SAID, de Iraakse premier, die aan de opstandelingen wist te ontkomen, is nu volgens radio Bagdad die in handen is van de rebellen gegrepen en vermoord toen hij als vrouw vermomd trachtte te ontkomen. Het was uitgelekt, aldus de radio, dat Noeri es Said zich schuil hield in een huis in een van de oude wijken van Bagdad, Bab Esj Sjarqi. Een militaire patrouille werd er heen gezonden en toen zij bij het huis arriveerde, kwam een oud vrouwtje naar buiten dat, zo gauw zij de sol daten gewaar werd, een geweer onder haar mantel vandaan haalde en op de militairen vuurde. Het vrouwtje werd neergeschoten en bleek de ge zochte premier te zijn. In hoeverre dit verhaal op waarheid berust is niet te controleren; even voordat de radio het bericht uitzond meldde het een andere versie van het gebeurde: „Noeri is door het volk gevangen en dood geslagen. Het lijk van deze imperialistische hond is naar het paleis van justitie gebracht". lichte kringen in Ankara is koning Feisal echter bij de aanval op het paleds gewond en daarna gevangen genomen. Vanmorgen schreef het Turkse blad lend Istanboel dat koning Feisal een gevangene is en vermoedelijk vandaag voor een tribunaal zal verschijnen. Maar ook het Perzische ministerie var buitenlandse zaken heeft vandaag mede gedeeld, berichten ontvangen te hebben van de Perzische ambassade In Bagdad, volgens welke de 23-jarige koning Feisal Irak door de opstandelingen is moord. AMERIKANEN Bij de gevechten in Bagdad zijn volgens berichten uit Washington maandag twee Amerikanen om het leven gekomen. Zij behoorden tot een groepje van tien zakenlieden onder wie ook Westeuropeanen dat door de opgeruide menigte werd aangevallen. Mogelijk, zo zei perschef van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, zijn ook enkele Europeanen vermoord. Uit Jordanië Iraks partner in de Arabische Unie wordt gemeld, dat de opstandelingen de toestand in Irak volledig in handen hebben. De Iraakse Tweede Divisie, die trouw gebleven is aan koning Feisal. rukt, volgens radio Amman, van Mosoel en Krikoek in Noord-Irak op naar Bagdad, om de op standelingen te bestrijden. De radio was gisteravond echter van mening, dat het wel een uur of 24 kon duren voordat de divisie in Bagdad zou aankomen. Radio-Bagdad wees er gisteravond nog maals op, dat ook kroonprins Abdoel Illah door de menigte is vermoord. Over het lot van koning Feisal zwUgt Bagdad ter. Volgens berichten uit de Turkse hoofdstad Ankara is Abdoel Illah ges veld in een fel vuurgevecht dat ontstond toen een woedende mensenmassa koninklUk paleis aanviel. Prins Abdoel zou verschillende tegenstanders hebben neergeschoten, voordat men erin slaagde hem te doden. De enige berichten over de toestand van koning Feisal komen dus niet uit Irak. Amerikaanse regeringsfunctionarissen in Washington verklaarden gisteren, dat de Koning zeer vermoedelijk ook door de op standelingen is gedood. Volgens wellnge- Het vrolijke afscheid van de presidenten Nasser en Tito con trasteert wel sterk met de zorge lijke gezichten die politici in het Westen zetten. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek keerde hals over kop naar Kairo terug; in Bagdad hadden rebellerende officieren „Leve Nasser" geroepen Inmiddels heeft het koninkrijkje Jemen trouw het voorbeeld van Nasser gevolgd besloten de nieuwe regering van Irak erkennen. Die regering heeft op haar beurt laten weten dat zij zich terugtrekt uit de federatie met Jordanië. De premier de revolutionaire regering heeft gis teren een decreet getekend, waarin hij verklaard dat het verdrag met Jordanië nul en generlei waarde" is. Irak beschouwt zich ontslagen van alle mili taire, financiële en andere verplichtingen volgens de overeenkomst. De Jordaanse legatie in Bonn, die tevens de vertegenwoordiging van de Arabische Unie in ons land is, TNE VEILIGHEIDSRAAD van de Verenigde Naties zal naar men aanneemt in de loop van vanavond stemmen over twee resoluties: een Amerikaanse die aandringt op het zenden van een internationale troepenmacht naar Libanon voor de bescherming van de onafhankelijkheid van dit land en een Russische, waarin wordt geëist dat de Amerikaanse mariniers die in Libanon aan land zijn gegaan, onmiddellijk worden teruggetrokken. De Amerikanen hebben inmiddels echter hun troepenmacht in Libanon versterkt met twee bataljons mariniers, die vanmorgen aan land werden gezet en die de sterkte van de Amerikaanse eenheden in het land op drie duizend man hebben gebracht. Voor dag en dauw vanmorgen ging het tweede bataljon in de buurt van Beiroet aan land en enkele uren later volgde het derde. In de tussen tijd was vice-admiraal James Hollo- way uit Londen in Beiroet aange komen om het bevel van de Ameri kaanse troepen in het land op zich te nemen. Hij begaf zich aan boord van het vlaggeschip U.S.S. Taconic en sloeg de landing gade van het derde bataljon mariniers. De landing van de militairen aar Khalde-strand heeft de spanning in Bei roet vandaag doen stijgen. De opstande lingen verlieten hun posities in de mo hammedaanse Zarifwijk en rukten verder op. Verschillende belangrijke kruispun ten van wegen worden door hen bezet Alle auto's worden aangehouden en door zocht. Naar verluidt zijn de rebellen van plan loopgraven aan te leggen ln de stra ten en nieuwe barricades op te werpen Luchtbrug Het aantal manschappen op de Ameri kaanse vloot in het oostelijk deel va: Middellandse Zee is vandaag aanzienlijk toegenomen door een luchtbrug, die de Amerikaanse "marine heeft gebouwd tus- de vloot en Cherry Point, in de staat Noord-Carolina Transportvliegtuigen brengen uit de vloothaven Cherry Point lenheden van het beroemde tweede ba taljon mariniers over naar het gebied van de Middellandse Zee. Het tweede bataljon verwierf in de Tweede Wereld oorlog grote roem door de gevechten de Japanners. Het gevolg van deze versterking sal zgn. zo werd vanmiddag in Beiroet ge meld, dat een vierde groep mariniers aat land zou worden gezet, waardoor het totale aantal tot 5400 man stUgt. Zie vervolg pagina 5 gaf gisteravond de volgende verkla ring uit over de toestand in Irak: HOESSEUS „De multerU werd uitgevoerd door enkele gehuurde elementen van het leger, die gesteund werden door een buitenlandse staat en een Arabische. De rebellen voerden hun staatsgreep uit door te profiteren van de afwezig heid van dc meeste Iraakse strijd krachten. die zich in Jordanië en buiten de hoofdstad bevinden. Wat op het eerste gezicht ook het resultaat moge zün, het trotse Iraakse volk en de meerderheid van het dap pere leger zullen de keten verbreken cd de revolutie onderdrukken. ZUne majesteit koning Hoessein van Jordanië vertrouwt op zichzelf en de toekomst. HU draagt de verantwoor- delUkhcid voor het vestigen van orde en veiligheid en het terugbrengen van normale omstandigheden als hoofd van de Arabische federatie en opper bevelhebber van de strijdkrachten." Vrouw bedreigde haar man wee jaar gevangenisstraf met aftrek terbeschikkingstelling van de reg« ring heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam gisteren geëist tegen de 34-jarige mevr. F. M. van uit Rotterdam die op 13 maart haar 49- jange echtgenoot bedreigd zou hebben met moord. Ze zou een broodmes m puntige zijde tegen zijn hals gebracht nebben met de bedreiging te zullen Verder zou ze op die dag geprobeerd hebben haar man te vergiftigen door gifkorrels in de theepot te doen. Een haast tastbare spanning heerste er gisteren in het Witte Huis te Washington, toen de perschef van president Eisen hower, James C. Hagerty, het nieuws van de landing der mari niers bekendmaakte. Langzaam en duidelijk las Hagerty de ver klaring van de president voor. Badgasten boden grif hulp aan DE AMERIKAANSE troepen macht, die gistermiddag in Li banon geland is, heeft nergens tegen stand ondervonden. Integendeel: zonnebaders op het strand begonnen te juichen en de manschappen in gebroken Engels te begroeten. Op geschoten jongens boden grif hulp aan, als het erom ging, jeeps met een touw door de branding heen op het strand te trekken. Nog geen half uur na de landing was het vliegveld van Beiroet volledig door de landingstroepen bezet, kennelijk met het oog op de aanvoer van versterkingen door de lucht. Het werd onmiddellijk voor de burger)luchtvaart gesloten en kort erna landden er al van vliegtuig- moederschepen opgestegen vliegtuigen. Toch hielden de Amerikanen klaar blijkelijk terdege rekening met de mo gelijkheid van een gewapend treffen. Toen zij tegen de avond een gebied van ruim een vierkante kilometer hadden be zet. brachten de laatste landingsvaartui- gen zware tanks aan land. Ondertussen waren mariniers bezig met de aanleg van loopgraven en het bouwen van mitrailleumesten. Wacht posten, die meteen waren uitgezet, toen men het kamp ging inrichten, hadden moeite om de talrijke nieuwsgierigen op een afstand te houden en toch vriende lijk te blijven. Een andere troepenmacht, afgesplitst van de hoofdmacht, die het vliegveld bezette, rukte op naar Beiroet zelf. Het enige contact dat er met de Libanese Versterking naar eiland Cyprus onderweg Op Cyprus zijn gisteren een Griek se en een Turkse Cyprioot gedood. Daarmee is het aantal doden sedert 1 juni, toen een nieuwe serie ge welddaden begon, gestegen tot 70, te weten 44 Grieken, 24 Turken en twee Britse militairen. Sedert maandagmorgen was de bedrij vigheid vrijwël bedwongen, nadat uitge breide veiligheidsmaatregelen waren ge- Er zijn overigens weer nieuwe verster kingen onderweg naar het eiland deelde gouverneur Foot gisteren mee. Omdat zich op het gehele eiland gewelddaden voordoen, hebben we zo veel mogelijk mi litairen nodig, zei de gouverneur. Het algemeen uitgaansverbod voor het eiland is vandaag opgeheven, behalve voor Ni cosia en Famagusta. (Van een onzer redacteuren) HET HAAGSE COLLEGE van B. en W. heeft de gemeenteraad thèns reeds de ontwerp-begro- ting voor 1959 met een ongedekt tekort van 5,4 fhiljoen aangeboden. Nadat men verleden jaar over de laatste reserves had beschikt om het begrotingstekort voor 1958 tot 7, miljoen terug te brengen, zien B. en W thans geen kans middelen aan te wijzen, waardoor het tekort zou kunnen worden weggewerkt. In de toelichting op dc begroting wordt medegedeeld, dat het noodzakelijk zal zijn tot een tariefsverhoging voor het water over tc gaan. waarbU de waterlel- dingtarieven niet zoals tot nu toe de huurwaarde van de percelen, waarin water wordt geleverd gekoppeld zullen worden. Bovendien zullen de slacht- keurlonen alsmede de tarieven van koelcellen van het openbaar slachthuis worden verhoogd. In de toelichting wordt voorts nog medegedeeld, dat er in Den Haag nog een 5000 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, waarvoor het volgend jaar de bouwopdrachten verstrekt stil len kunnen worden Deze woningen zul len omstreeks 1961/1962 gereed komen, waarna Den Haag geen grond woningwetbouw meer ter beschikking heeft Het college van B. en W. wacht daarom met spanning op de beslissing vi de regering over de oplossing van h ruimtevraagstuk voor Den Haag. strijdkrachten tot die tijd was geweest, bestond uit een ontmoeting met drie tanks en een jeep van het leger, die di rect na de landing het strand opreden. Een majoor had een onderhoud met de Amerikaanse bevelhebber. Ook op het vliegveld was men trou- ens volkomen verrast. Want nog maar enkele minuten voordat de landing be gon, deelde het inlichtingenbureau van de luchthaven mee, dat deze „zoals ge woonlijk" voor luchtpassagiers was ge opend. Uit Londen is de Amerikaanse admiraal Holloway naar de Libanon ver trokken om het commando van de lan dingstroepen op zich te nemen. Overigens denkt niet iedereen hetzelf de over de operaties. „Ik snijd ze aan stukken als tomaten 1" riep een met z.ijn mes zwaaiende Liba nese caféhouder, die de Amerikanen overigens ongemoeid liet. Zij hém ook. „Om Amerikaanse onderdanen te be schermen en president Sjamoen aan te moedigen", was Washington» commen taar. „Een flagrante schending van de re gels. Wij rullen vechten van huis tof huis", riep rebellenleider Saeb Salara uit. Jordanië heeft de Verenigde Staten verzocht om steun met wapens en man schappen, co is gisteren van gcwoonlUk welingelichte »Ude In Washington ver nomen. De Amerikaanse regering zou hel verzoek hebben Ingewilligd. Een woord voerder van de Jordaanse ambassade In Londen verklaarde van het bezoek op de hoogte te z(Jn. HU wilde geen verder commentaar geven. Radio Kairo meldde vanmorgen dat reeds eenheden van Amerikaanse en Turkse troepen In Jordanië sUn aange komen. Voor wat betreft de Amerikaans* eenheden werd dit door een woordvoer der van de Amerikaanse regering echter pertinent ontkend. Tamelijk koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaat- selUk enkele buien, maar later in bet westen van het land ook enkele opklaringen. Ma tige tot vrU krachtige wind In hoofdzaak tussen noord en west. TamelUk koel weer (Opgemaakt om 11.19 uur)^ ZON EN MAAN 17 Juli: zon op 4 39, onder 20 32. maan op 5 44, onder 20.46. HET WEER IN EllROI»\ Rapporten hedenmnrnon 7 uur |i!Ü ozo ozo windstil WNW ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1