MAASBRACHT atoomvuilnisman wembad Steeds meer protestants bolwerk in Limburg Schippers voelen er zich thuis.. Bange verpleegsters ZONDAGS BLAD ZATERDAG 12 JULI 1958 Hieuw? Ccihsrljc (ffoiiranl VAN BOSTON Tien centimeter beton en een vliesdunne stalen wand, dat is alles! Breekt deze bescherming, dan komen onvermij delijk radio-actieve stoffen aan de oppervlakte om daar on heil te stichten. En deze tien centimeter beton omhullen Amerika's atoomafval, dat dagelijks in grotere hoeveel heden geproduceerd wordt, dat men ergens moet wegwer ken, vóór het eên catastrofe veroorzaakt. In de Golf van Maine, ter hoogte van de stad Boston, is, de Atlan tische Oceaan op veertig ki lometer uit de kust reeds hon derd meter diep. Dit gebied is door een beslissing van de mach. tige atoomcommissie van de Verenigde Staten de twijfelach tige eer te beurt gevallen, de atoom-mestvaalt van de V.S. te worden. Hierheen voeren geen scheepvaartwegen en hier wordt de bodem bedekt door metersdik slib. En daarom kan Mister G. uit Boston ook in de laatste jaren voortdurend zijn zaak uitbreiden en steeds meer dollars op zijn bankrekening brengen. Hij ver richt eigenlijk heel eenvoudig werk. Er is slechts één „maar" aan verbonden: Een tiende se conde kan voldoende zijn om een dodelijke dosis straling op te doen. Mister G. bezit een redelijk zeewaardige sleepboot en twee redelijk stabiele lichters. Vlakke sleepschepen met een groot laad vermogen en de stabiliteit van een vlot. Licentie Van de atoom-commissie kreeg hij een licentie om het afval van de splitsingsprocessen te mogen vervoeren en het te lossen in de Golf van Maine. Overheids instanties en particulieren telt hij sindsdien onder zijn klanten. Zij brengen hun atoomafval naar Boston en daar gaat het op Mister G's lichters. Rechthoekige betonnen blokken omhullen de ronde stalen vaten met de radio- aktieve sto//en. van isotopen tot „besmette" gereedschappen. Tien centimeter beton is voldoende, wanneer... het tenminsteniet barst. Buitengaats Mister G. laadt dit afval op zijn dekschuiten en vaart buitengaats reder bemanningslid draagt een icigerteller bij zich. Vaak genoeg dansen de nerveuze wijzers over de rode streep om het maar eens heel onwetenschappelijk te zeggen wanneer de radio- aktiviteit zjjn vernietigend werk doet. Maar wie heeft er op den duur aan boord van die lich ters nog tijd voor, daar voortdurend op te letten Aan de mast van de sleepboot wappert de internationale kruit- vlag. Hij waarschuwt: „Voorzich tig. ga mij uit de weg, ik heb explosieue lading aan boord!" Maar wie lei nu op zo'n sleep bootje met zijn onaanzienlijke aanhangers? Een plons Wanneer na vier uur varen eindelijk de veertig kilometer afgelegd z\in, stopt Mister G. zijn antieke stoommachine. Met de hand bediende winches tillen de betonblokken op. een! laadboom zwaait naar buiten en als een reusachtige dobbelsteen plompt het blok met zijn gevaarlijke lading in de oceaan. Beneden wacht het slik. Het breekt de val, neemt de atomaire last snel in zich op en laat deze niet' weer los. Reeds meer dan 500 vaarten maakten de lichters naar dit watergebied, waar iedere keer, wanneer er weer een lading is gelost, een boei wordt uitgezet. Het is intussen al een uitgestrekt gebied geworden en het einde van deze voor Mister G. zo bloeiende zaak is nog niet te zien. Integendeel Hij heeft al een tweede sleepboot besteld, groter •n sneller. Misschien zal hij er twee vaarten per dag mee kun nen maken naar de Golf van Slechts vier Tot dusverre kregen slechts vier rederijen in de V.S. een licentie voor de afvoer van atoom-afval. Drie daarvan -lig gen aan de kust van de Stille Oceaan. Slechts Mister G. werkt aan de Atlantische kust. In het begin maakte hij zo'n 100.000 dollar per jaar. Nu is het al veel meer, want 70.000 vaste klanten willen maar liefst zo gauw mo gelijk dat gevaarlijke afval kwijt zijn! Mr. G. verdient veel geld school, de heer H. J. W. Lutke Schipholt. mag niet klagen. Hij schrijft gemiddeld per jaar vier- tot vijfhonderd nieuwe leerlingen in en hij heeft berekend, dat tij dens het bestaan van de school kinderen van 2300 binnenschepen de lessen hebben gevolgd. Ook is er-in -Maasbracht een walschool. ondergebracht in d« zaaltjes van het Hervormde ge meentecentrum. En een internaat voor schipperskinderen, waar der tig Jongens en dertig meisjes een thuis vinden gedurende hun school tijd. Mogelijkheden Dat allemaal dankzij de voor keur. die de schippers Maasbracht schenken en waardoor het dorp uitgroeide tot de derde binnenha ven van Nederland. Een haven met een jonge scheepswerf en met In de toekomst *en omvangrijk complex voor het transport van graan en veevoeder, dat gebouwd zal worden door de Limburgse Boeren- en Tuindersbond. Een haven met grote mogelijk heden voor de toekomst. Er wordt al gesproken over een nog druk ker scheepvaartverkeer als de be ruchte ..stop van Ternaaijen" tot het verleden zal behoren, als het nieuwe sluizencomplex van het Julianakanaal gereed zal zijn, als een kanaal zal zijn gegraven di rect tussen de Maas en het Roer gebied een verbinding, die de lange weg buitenom over Nijme gen zal doen verdwijnen. Steeds meer vestigen zich schippers, die het water de rug toekeren, in Maasbracht aan de wal. Steeds meer laten schip pers zich overschrijven. De kern groeiten Maasbracht groeit mee, niet in de laatste plaats ais protestants centrum in het midden-Limburgse land. Maasbracht ligt gunstig op de plaats ivaar het Julianakanaal uit mondt in de Maas. Eén sluis be heerst de toegang in de toe komst zullen het er drie zijn. Omdat de binnenvaart op het Limburgte 'stuk van de Maas een drukke vaart is. Overal op de rivieren en kanalen niet men de Nederlandse binnen vaartschepen statig voorbijglijden. En ook als men in de trein langs de Duitse Rijn spoort, lelt men tientallen schepen, die de Nederlandse vlag voeren. Zij brengen hun vrachten van hier naar daar. In het tegenlicht van tfe vallende avond langs de Schie in Delft (foto) vertrekken de schepen, misschien op u<eg naar Dordt, naar Mannheim, of naar Maasbracht, waarover een onzer redacteuren op deze pagina een boeiende reportage schreef. is eigenlijk een noodzaak Twee jaar geleden werd in Maasbracht hel protestants-christelijk internaat voor schip perskinderen Prins Bernhard" geopend en alle plaatsen ervan zijn bijna van de eerste dag af bezet geweest. Dertig jongens en dertig meisjes vinden er oen thuis in de jaren, waarin zij aan de wal de school doorlopen. Directrice R. Evers is met goed recht trots op haar „Prins Bernhard", dat uitgroeide tot een voortreffelijk internaat waar de ou ders hiin kinderen vol vertrouwen heen kun nen sturen. Een staf van zeven kinderver zorgsters en'keukenmeisjes („ze komen al lemaal uit een schippersgezin") staat er borg voor, dat het de jongens en de meisjes aan niets ontbreekt. „Er is", verzekert mejuffrouw Evers, „een goed contakt met de ouders. Als hun sche pen in Maasbracht aanleggen krijg ik ze op bezoek, omdat ze over hun kind willen pra ten. Bovendien geeft „Prins Bernhard" spe ciaal voor de ouders een blaadje uit, waar in de wederwaardigheden in het internaat worden verhaald. En In bijzondere geval len grijpen de ouders de telefoon". „Het zou niet goed zjjn als ik geen wensen meer had. De liefste is wel de wens een zwembad rijk te zijn. Er zijn vrijwel geen schipperskinderen, die de zwemkunst mach tig zijn als ik ze het kon lerenzou ik naar mijn stellige overtuiging heel nuttig werk. doen. Het dichtstbijzijnde zwembad is in Roermond en dat is net te ver om er regelmatig heen te reizen". „Ik ben hier nog niet zo lang geleden ko men werken. In het begin zat ik er nog wel 'es over in hoe ik de ouders snel zou kunnen bereiken als er iets met de kinderen aan de hand zou zijn. In de praktijk is me echter gebleken, dat de verbinding in een heel kor te tijd kan worden gelegd dankzij de mede werking van de radio, de sluismeesters, de brugwachters en de rivierpolitie". „Tijdens de vakanties altijd en tijdens de weekeinden regelmatig vertrekken de kin deren voor korte of langere tijd weer naar het gezin aan boord. Het is mijn prettige ervaring", aldus de directrice, „dat de kin deren altijd weer graag terugkomen naar het internaat". BINNENSCHIPPERS, die op het Limburgse stuk van de Moas verdagen, zoeken bij -'-'voorkeur in Maasbracht de wal. Noem dat gerust een wonder, want alle dorpen zijn daar, van de rivier af bekeken, aan elkaar gelijk: ze tonen boomkruinen, huizendaken en een korte kerktoren, die wat verlegen uitsteken boven de gladde, stevige dijk. Toch varen de schippers Grevenbicht en Bom onaangedaan voorbij, naar Stein zien ze nauwe lijks om, maar in Maasbracht sturen ze de kop van hun schepen weg uit het midden van de stroom. Daar leggen ze zwierig aan, alsof ze ermee willen aangeven weer thuis te zijn. reizen uit: kolen, kunstmest, steen slag. cement en cilex. Terwijl er buiten de beurs om een handel bloeit in zand en grint. Het is het massa-goed. dat er verhandeld •af kwam in die wordt vroeger in nog groter va- boord zelfs een riatie, omdat toen ook verpakte 'de 'andere doröen lood» nodif. Er «aren er »el. die cement, stenen. dakpannen, en uorpen _enwi.s bleven en dachten zón- drameerbuizen werden gevaren. der loods te kunnen varen. Maar Maar die tijd i, voorbij. Dr beste kans in de vrachtauto cn het beurtschip Ze voelen er zich thuis. En dat niet om de Als je sti gezelligheid, want op dat punt verschilt HJd had je Maasbracht zeker i aan de rivier. En ook niet om de vracht, want lwua die kunnen de schippers overal wegslepen langs de Maas in de mijnstreek zelfs nog stroom te pletter te lopenin de brachten in grotere ladingen dan in het midden-Lim- uiterwaarden. Over stroom-op Wad burgse. Toch zoeken ze in Maasbracht de hoefde je in die tijd met wal het „waarom" blijft een open vraag zie het als het wonder van de rivier. die Het dorp ligt gunstig op de plaats; waar Julianakanaal uitmondt in de Maas. Een fei sluis blokkeert het water op de scheiding als boord liggen. Ze zwenken af een rots. „Vroeger, toen dat katiaal nog niet ge- J graven was", zegt een schipper, „kon het hier in de regentyd machtig spoken." Maasbracht werd het centrum van de kleine binnenschepen. De schepen tot zo'n duizend ton. Daar is in Limburg nog emplooi voor. ook al zijn de wachttijden tussen Bij Maasbracht laten de schip- dteppr.eizen 'P '^et ï°n8?te verleden zwak schip zelfs niet te piekeren: je sloeg harder terug dan Je mo tor je vooruit bracht". steeds groter geworden. Zeker voor de allerkleinste vaartuigen, de sluis naar het veilige rak van Zand en grint, kunstmest en steen, het beschermde kanaal. Eén sluis slag (voor de Deltawerken, hou beheerst de toegang In Maasbracht sturen de binnenschippers kop van hun schepen weg uit het midden de stroom. In Maasbracht leggen ze aan orr, ze er zich thuisvoelen. Daardoor ontwikkt het dorp zich in de loop der jaren tot derde binnenhaven van Nederland. komst zullen het er drie zijn. Om dat de binnenvaart op het' Lim burgse stuk van de Maas een druk ke vaart is. den de schepen echter nog wel i de vaart. En omdat de schippers dat weten komen er steeds meer in Maasbracht hun geluk beproe- Maasbracht groeide uit tot de c. derde- binnenhaven van Neder- bigen leven land en er zijn voorshands npg geen tekenen, die erop zouden De voorkeur, die de schijipers kunnen wijzen, dat die plaats Maasbracht schenken, heeft het wordt bedreigd, dorp niet onberoerd gelaten. Niet in zijn haven en niet in zijn kom. mnA In het water komen er de sche- in ae raaa pen tot rust. Honderden schepen soms. in rijen gemeerd aan de voet van de dijk. En aan de wal zijn het de schippers zelf. die op Zand- en grinthandelaar T. van Dalen zal in september in de v.v £fU»e "ad va" Maasbracht als het dorp hun stempel drukken. Ze 'ld zitting nemen. Dat zal voor het leven er hun eigen leven: sloffe- dorp geen gewoon gebeuren zijn. lijk in hun zakelijk centrum, dat want de heer Van Dalen is pro- schippersbeurs heet geestelijk testant en in de raad zal hu. als in hun kerkelijk bastion, dat zich eenung^.i onder de druk van een grote be langstelling in een regelmatig tempo uitbreidt. L -te*.- r-ü.vt- protestants-christelijke Bevolkingsgroep vertegenwoordi gen.... voor het eerst in de ge schiedenis van de gemeenteraad van dit midden-Limburgse dorp. mEr werden op de jongste ver- aardige is, dat 'die groei uitsïui- kiezingsdag 2358 stemmen uitge- tend betrekking h.ecft op het werk bracht, waarvan er 256 vertrou- van protestantse kerkgenootschap- wen schonken aan de c.h.-man pen. Maasbracht werd met twee Van Dalen. Dat bewijst de groei kerken, twee scholen en een in- van de protestantse kern in de ternaat voor schipperskinderen gemeente, die nog in 1940 zeven een protestants centrum in het gezinnen telde met een gezamen- roomse Limburgse land. Iedere hjke sterkte van vijftig burgers, keer, als nieuwe uitbreidingsplan- fie kjnderen meegerekend. In acht- nen onder het oog van burgemees- tien jaren groeide dat groepje ter Ewalds worden gelegd, zegt ud tot.een stam van zevenhon- het hoofd van het roomse dorp: derd. Steeds meer schippers, die „Ik mag wel gaan oppassen want het water vaarwel zeggen, vestigen jullie zijn in staat van mijn ge- zich in Maasbracht, terwijl aan de meen te een volmaakt protestants aftdere kant steeds meer varende bolwerk te maken".... hij kan het schippers hun domicilie wijzigen lachend zeggen, omdat-de verhou- ze vragen overschrijving dingen in Maasbracht goed liggen tussen de volgelingen en die van Calvijn. Massa-goed lieten 168 kinderen in de steek (Van onze correspondent in Bonn) „Honderd-acht-en-zestig Duitse kinderen zijn door hun pleegzusters in de steek gelaten. De Duitse bevolking wordt gelast deze kinderen tot zich te Op de schippersbeurs om de vrachten. Zelfs in slappe tijd geeft de beurs de haven 1 Rome tig terugkeren n< In het dorp* behouden de schip pers hun eigen plaats. De roomse en de protestantse kernen van de gemeente leven er verdraagzaam, maar streng gescheiden naast el- gaat het kaar en van een vermenging van •- deze oude en nieuwe bewoners is zo op nemen. I Dit bevel werd op 10 mei 1945 door de Tsjechoslowaakse auto riteiten opgeplakt aan fle muur van het stadhuis in de Zuidduitse «tad Saaz en elk half uur door stadsomroepers herhaald. 'i Avonds waren alle kinderen op dertig of veertig na weggegeven dêo^Tslecbosiowakife" jen weggehaald door mensen, die zich in hun eigen oorlogs-ellende iand doorstaan, maar [—de Russen waren de dag tevoren de stad binnengetrokken snel genoeg geweesL enkele [hun lot aantrokken. - krijgen een smal linnen bandje, waarop hun naam en leeftijd staan, om de pols genaaid. Voor vele kinderen is het de laatste her innering aan hun ware naam. naar later pas zal blijken. Op 9 mei' j arriveert het kindertransport on der begeleiding van 30 verpleeg sters en kinderjuffrouwen van hei N.S.V. in de Zuidduitse stad §aaz (Zoteo heet zij nu en ligt ten westen van Karlsbad). Het heeft de vlucht per autobus dwars Sudeten- Schrille ionelen op op Zuidduiis marklplein Pas meer dan 13 jaren later hoort men daar van in de Bonds republiek door het veelgelezen weekblad „Stern" dat het relaas schilderde van hoe het tot deze kinder - uitdeling in Saaz kwam en wat er met de kinderen is ge beurd. Een 82- jarige man Opa Fuchs en zijn vrouw pro beren nu nog voor de inmid- i dels opgegroeide kinderen hun ware ouders en voor de ouders (voor zover zij nog in leven zijn) hun vermiste kinderen (16.000 zijn er in West- Duitsland in to taal) te vinden. j Het was februari 1945. De Duit- 1 se fronten in het westen en oosten waren in elkaar gestort. In het daarna dringen de Russische pen de stad binnen. Het merendeel van de kinder- 1'uffrouwen en -verpleegsters ris- :eert de komst van de Russische soldaten niet en neemt de vlucht. Zij laten de aan haar zorgen vertrouwde kinderen achter, ue Tsjechische autoritei ten vinden het kin- dertranspoi^. Zij we ten geen andere op lossing dan de kinde ren weg te geven en op het marktplein van - Saa7 nppr te lrnrvpn goederenwagons en hun bevel uit tg Puitsland *e" vaardigen, dat e Duitse bevolking Saaz de kinderen moet opnemen. Op dekens voor het stadhuis wor den ze neergelegd, de gr j babies in rieten mand- ^eren. van wie er vijftien onder- weg sterven. Tijdens het opont- Geen voedsel werking tussen beide groepen on derling. een goede samenwerking ook met het burgerlijk bestuur. Kerkbouw De jaren '50 en '51 waren be langrijke jaren voor de protestan ten van Maasbracht. Zij brachten de opening van een gereformeerde en van een hervorm de kerk; zij sloten jjSk daarmee een tijd perk af waarin de godsdienstoefenin gen gbhouden moesten ^worden in kroeg, een schuur en in een bioscoop. In de kerken gaan schipperspredikan- ten 's zondags voor in de dienst do de hervormden, do de leden van de Gereformeerde Kerk. In de haven ligt de schippers- school gemeerd. Het gebouw werd in 1936 opgetrokken op een oude bak van de Zuiderzeewerken en kort na zijn ingebruikneming ver trok het naar de Roer. Tijdens de oorlog lag de school in Dordt sinds '45 in Maasbracht. In twee- en-twintig jaren werden er 5000 leerlingen ingeschreven; zeven leerkrachten werken er in de twee „Wallisch" de Silezische Stad Landeshut. aan de voei van het Reuzengeberg te en aan de grens met Tsjecho- slowakije. begint de evacuatie. ekening, die voor Der van de oóggetuigenverha- tn de kinder-verdeling in in het Tsjechisch-Duitse grensgebied. (Tekening: „Der Stem") de zusters het veld wat aardappels te stelen. Als zij terugkomen zijn de goederenwa gons en daarmede ook de kinde- De bevolking van ren verdwenen. Zij zijn tot op Saaz heeft zich over de huidige dag zoek. Men zegt. de kinderen ontfermd, dat zij leven in een klooster in Mevrouw Margarethe Bovensilezië. Van alle 168 kinde- Titzentaler, die nu in ren, die op het marktplein van Augsburg woont, nam Saaz werden weggegeven, zijn er een babytje dat van 20 weer in de Bondsrepubliek op- honger op zijn vingers gedoken. zoog. „Wallisch" was de naam. die in de Lot Onbekend trappelzak was ge naaid. De jongen is nu Zeven hunner heeft het Duitse veertien jaar en nog Rode Kruis bij hun echte ouders steeds bij zijn pleeg- kunnen terugbrengen. Van de ove- moeder. Op 30 of 40 rigen is het lot onbekend. Van de na vonden de 168 kin- meesten is zelfs de familienaam deren een nieuw, vaak vergeten. Het dunne, om de pols armzalig oorlogstehuis. Zij werden genaaide lintje met naam en ge- 's avonds in het stedelijk zieken- boortedatum heeft het niet lang huis opgenomen, tezamen met de hJL' 5 kinderjuffrouwen die i of ander stationnetje ling continu-onderwijs. jaren het normale leerplan van de lagere school wordt afge werkt en vier in de ligplaats-afde- l:ng, waar de varende kinderen (ambulante kinderen dus) onder wijs krijgen". Het hoofd van de bleven (25 waren gevlucht). Er waren geen bedden, er was geen voedsel en geen kleding. De kin derjuffrouwen weten niet, wat er met de overige kinderen is ge beurd en waar zij zijn opgeno- marktplcin van 'Saaz naamloos ouderloos. Maar de 82-jarige Opa Fuchs en zijn vrouw, zelf afkom stig uit Landeshut en thans woon achtig in Wolfenbiittel bij Bruns wijk zetten het zoeken naar d< ouders voort. En voor enkele de kinderen is er dus nog hoop. da' i Saaz bijster geraakte spoot hun ouders ergens weer zal kunnen worden opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9