Ilicuwc (üourant Zwitserland stapt op A-wapens over H. W. Tilanus wordt eredoctor van V.U. V isserij onderzoek vier landen van Prinses Irene liet naam schip te water Bescherming tegen radioactiviteit OM NEUTRALITEIT TE VERZEKEREN en Niet onmiddellijk slechts kleine typen Willem OPRUIMING bij BULTHUIS BULTHUIS Blikseminslag in treinen Ojficier van justitie ontslagen de ontsnapping van Eisele na Koelkast ZATERDAG 12 JULI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Zesenveertigste jaargang no. 12795 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAü Voor Leiden en Omttreken is aMfafit irn is ohrfk in let^rnspi VANDAAG '2000 namen geslaagden plan is het leger uit te rusten met kernwapens, ter verzekering van de onafhankelijkheid en de neutraliteit van de bondsstaat. Zwitserland is het eerste neutrale land dat een dergelijke stap neemt, hoewel men de uitvoe ring van het plan beslist niet op stel en sprong behoeft te verwachten. De regering heeft het departement van militaire zaken opdracht gegeven te onderzoeken, welk type kernwapens nodig zijn en hoeveel dit nieuwe wapenprogramma zal gaan kosten. Na ontvangst van het rapport zal de regering een boodschap zenden aan het parlement, waarin de bijzonder heden van het programma zijn vervat. In het parlement zal dan vermoe delijk een lang en scherp debat volgen, aangezien de socialisten wier partij de grootste is tegen uitrusting van het leger met kernwapens zijn. den, zoals België en Zweden. Vast staat dat we tot dusver geen uranium In een verklaring zegt de Zwitser- le regering dat er steeds nieuwe en tleinere typen kernwapens worden ngevoerd en dat kernwapens in de liet te verre toekomst in gewicht en •erplaatsbaarheid waarschijnlijk niet /an de huidige conventionele wapens sullen verschillen. De regering is van mening dat Zwitser land met het oog op de centrale ligging In Europa gemakkelijk een slagveld zou nnen worden en daarom de meest doel- iffcndc wapens nodig heeft om zijn on afhankelijkheid en neutraliteit te verde digen. Zwitserland blijft echter streven vermindering van alle typen bewa pening in de wereld. Een woordvoerder van de regering in Bern verklaarde dat het duidelijk is. dat vandaag de dag geen kans op is, om een der grote mogendheden kern wapens te betrekken. „Mogelijkerwijs zal onderzoek van het departement van jefensie ertoe leiden dat wordt aanbevo- om in Zwitserland zelf kernwapens te vervaardigen", aldus de zegsman. „In dat geval zullen we de beno- ldigde grondstoffen vermoedelijk moeten betrekken uit bevriende lan- hebben ontdekt in Zwitserland." Cliroesjtsjef moest overhaast terug De Russische premier, Chroesjtsjef, is gistermiddag met onverwachte spoed uit Oost-Berlijn teruggereisd naar Mos kou. Door zijn aanwezigheid en de ge bruikelijke felle aanval op president Tito van Zuid-Slavië had hij het Oostduitse partijcongres luister bijgezet. Een Oost duitse functionaris verklaarde dat drin gende werkzaamheden in Moskou de oorzaak waren van zijn overhaast ver trek. In de Russische hoofdstad brengt men die dringende werkzaamheden in verband met het optreden van Soeslof, de secre taris van het centrale comité van de Russische partij, die gisteravond een be langrijke redevoering heeft gehouden. Blijkbaar was partijbaas Chroesjtsjef daar maar liever zelf bij. Soeslof wordt beschouwd als' zijn grootste en gevaar lijkste tegenstander. Beuhehzoon had de grootste vangcapaciteit van Nederiand, Schotland, Dene marken en Duitsland hebben in de afgelopen vijf weken op de Noordzee samengewerkt om een aantal actuele vragen over het ontsnappen van on dermaatse vis door de mazen van de Isiteit heeft besloten de dezer da gen afgetreden voorzitter van de Christelijk-Historische Unie. de heer H. W. Tilanus, het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid te verlenen. Als de Kroon goedkeuring verleent, zal de erepromotie maandag 20 oktober plaatsvinden. De naam Tilanus is een begrip gewor den. niet alleen in de Unie, maar in de gehele vaderlandse politiek, schreven wü vorige week in een beschouwing over deze politicus. Dat is het gevolg gewcesl van de inzet van zjjn gehele persoonlijk- OP DE WERF van de N.V. Scheeps- werf en Machinefabriek De Merwede te Hardinxveld-Giessen- dam, heeft prinses Irene vandaag het m.s. Prinses Irene, dat bestemd is voor de Oranje Lijn te water ge laten. Na het uitspreken van de doopformule wierp de Prinses de champagnefles tegen de wand van het schip en verwijderde zij de laatste beletselen tot het afglijden van schip door met een zilveren bijltje op hakblok te slaan. De Prinses Irene is r passagiersvervoer gebouwd en heeft accommodatie voor 110 personen. Het schip meet 8526 bruto register ton. uses Irene werd ontvangen door de waarnemende commissaris der Koningin Zuid-Holland, mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, en de burgemeester van Hardinxveld-Giessendam, A. L. C. Brink man. Het vijfjarig zoontje van de burge- Robin Douglas-Home, de 25-jarige jon- eman die reeds maandenlang genoemd wordt als toekomstige echtgenoot van es Margaretha van Zweden, heeft gisteravond meegedeeld dat zijn voor genomen bezoek aan het zomerpaleis van de Zweedse koningin om privé-redenen 'et zal doorgaan. Douglas-Home was uitgenodigd voor ïn bezoek aan het zomerverblijf en algemeen werd aangenomen dat bij dit bezoek de verloving formeel bekend zou worden gemaakt. t Zweedse hof gaf geen officieel nentaar, doch een hofdame deelde dat prinses Margaretha ziek is. meester, Menno Jan. bood de Prinses bloemen aan. Bij de tewaterlating waren 400 school kinderen uit de hoogste twee klassen scholen in de gemeente en een 50-tal leer lingen van het christelijk lyceum uit Dordrecht, dat het nieuwe motorschip heeft geadopteerd, aanwezig. Nadat het sdhip van de helling waj gleden bezocht de Prinses de werkplaatsen van de werf, waarbij zij zich onderhield met het personeel. In de nieuwe kantine van de werf. bood de directeur van de N.V. de Merwede tij dens een toespraak fcmnses Irene ter her innering aan de tewaterlating, een gouden armband met inscriptie aan. Hij zei de Prinses Irene het elfde schip is, voor de Oranjelijn is gebouwd. De lengte over alles van de Prinses Irene is 138,30 meter, de breedte is 18,06 meter. De grootste diepgang is 8,60 m Het schip is voorzien van radarapparatuur en kunstmatige temperatuurregeling. Er is vrachtruimte voor het vervoer van sumptie-olie, auto's en koelladingen. De Spoorwegen nemen op het ogen blik proeven met een nieuw model dwarsligger, dat door de N.S. is ge construeerd. Zij bestaat uit blokken beton, die verspringend tegenover elkaar liggenelk blok gekoppeld met twee overliggende blokken door mid del van uitneembare buizen. De vaste ligging van de rail? wordt hi erdoor sterk bevorderd, zowel op de rechte stukken als in de bochten. De spoor staven worden met verende draad klemmen elastisch op de betonblok ken geklemd. heid in zijn functie van Unievoorzitter. functie die de heer Tilanus negentien jaar lang heeft bekleed. De heer Tilanus is 73 jaar. Hij werd in Deventer geboren en bezocht de kadet- tenschool te Alkmaar. Voordat hij in 1907 de eed aflegde als officier der artillerie, volgde hij de opleiding aan de K.M.A. Breda. De heer Tilanus deed zes jaar dienst te velde, waarna hij tot 1919 artil leriewetenschappen doceerde in Breda. Daarna begon zijn politieke loopbaan als tweede secretaris van de Christelijk-His torische Unde. In 1922 werd hij Tweede Kamerlid en in 1939 Unievoorzitter. Na de oorlog organiseerde hij de C.H.U. opnieuw. De heer Tilanus heeft naast zijn parüj- functaes tal van andere functies bekleed op maatschappelijk en politiek gebied. Hij is grootofficier in de Orde van de Neder landse Leeuw. Tot 1960 zal de heer Tilanus nog fractievoorzitter in de Tweede Kamer blijven. De door de Britse regering afgezette sultan van het protectoraat Lahej, six Aid Abdoel Karim, heeft te Rome ver klaard dat hij een beroep op president Nasser van de Verenigde Arabische Repu bliek zal doen en op alle andere Arabischa leiders, om steun in zijn zaak tegen de Britse regering. ^^■a.8. DINSDAG: COUPONS BALATUM GORDIJNSTOF - VITRAGE Ongekend lage prijzen KARPETTEN LOPERS LINOFELT Botermarkt 23 hm In IJmuiden zijn de meidagen van 1940 herleefd. Men zag er gisteren weer Nederlandse 1 litairen uit het vooroorlogse leger actief bezig bij een bom bardement op de haven, waar bij mensen een goed heenko men zochten en auto's in brand vlogen. Het geheel was scène gezet voor opnamen voor de film Adventure in Diamonds, die de Rank-filmorganisatie in Nederland maakt. Tot twee maal toe heeft het onwec de Spoorwegen gisteravond parten ge speeld. )m ruim half acht sloeg de blik: de dakveiligheid van een trein op het traject GeldermalsenDordrecht. Men kon tijdig een Blauwe Engel inzetten. Om tien minuten over acht sloeg do bliksem in de dakveiligheden van de trein GoudaAlphen. Hier duurde de stremming langer en moesten er twee worden opgeheven. Inmiddels functioneert de dienst weer normaal. BENZINEÜUURDER Met ingang van 14 juli zal de verkoop prijs voor autobenzine met 0,5 cent, en die voor tractorpetroleum met 0,25 cent per liter worden verhoogd. Deze verhoging is naar Shell-Nederland N.V. meldt een gevolg van de recente stijging van de wereldmarktprijs. Ook do dalingen die zich in die wereldmarkt ge durende de afgelopen maanden hebben voorgedaan, hebben toen hun weerspie geling in de verkoopprijzen gevonden. MAATREGELEN IN HET STAATSBLAD Autoriteiten steeds bekend met circulatie der stoffen HET BESLUIT de bevolking te beschermen tegen de stralingsgevaren ten gevolge van de handel in en het verkeer met radioactieve stoffen is in het Staatsblad verschenen. Door toepassing van het besluit wil men vooral de gevaren vermijden voor personen, die uit hoofde van hun beroep geregeld met radioactieve stoffen moeten werken. Maar, aldus de toelich ting, deze gevaren zijn er ook voor de gehele bevolking bij de toenemende algemene verspreiding van deze stoffen. Het probleem van de verspreiding van de radioactieve stoffen is een onderdeel een veel ruimer vraagstuk, name lijk dat van de toepassing van de kern energie. Sinds enige tijd is dan ook een wetsontwerp in voorbereiding om dit vraagstuk in zijn geheel te regelen. Maar in afwachting van deze wet was het nodig voorzieningen te treffen om invoer, produktie, vervoer, verwerking i bewaring van radioactieve stoffen nder controle te stellen. Het besluit, dat in het Staatsblad is erschenen en dat gegrond is op de wa renwet, wordt ingetrokken, wanneer 'n de gehele materie omvattende wettelijke regeling tot standzal zijn gekomen. De ingevoerde tijdelijke maatregel Conferentie in Stresa Begin van een Europese landbouwpolitiek Bijna twee weken hebben de afgevaar digden van de zes landen der Europeso economische gemeenschap in Stresa de landbouwproblemen besproken. Tijden» deze bespreking is gebleken, dat tussen de zes Europese landen overeenstemming bestaat over de grondbeginselen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Al gemeen was men er van overtuigd, dat de ingewikkelde problematiek, die zich in de landbouw voordoet, niét op nationaal niveau kan worden opgelost. Slechts de weg, die het verdrag van Rome wijst, zo was de algemene opvatting, kan Europa van zijn landbouwzorgen verlossen. Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis, zei de voorzitter van de con ferentie, dr. S. L. Mansholt, dat de agra riërs van de zes landen gezamenlijk hun landbouwproblemen hebben besproken Dit is misschien wel met de rug tegen de muur gebeurd, maar men heeft resul taat bereikt. Gisteren zijn op een plenaire zitting de rapporten goedgekeurd, di« Dr. Mansholt noemde Stresa het begin van een nieuwe periode, het begin van een samenwerking niet alleen tussen de regeringen, maar ook.tu*sen allen, die bij de landbouw betrokken zijn. Dat •wil zeg gen, dat ook de handel en industrie zich meer met de landbouw zullen bemoeien Verder zal de Europese commissie, zo zei dr. Mansholt, inhakend op de aangeno men resolutie, zich niet afslui^pn, maar een open-deur-politiek voeren. Deze com missie zal in de toekomst regelmatig over leg plegen met de zes ministers van land- Met nadruk waarschuwde de voorzitter van de conferentie, dat de gehele nieuwe ontwikkeling een proces van Jaren zal zijn. Met dit hele proces zal wellicht een generatie gemoeid zijn. Maar in Stresa U duidelijk een begin gemaakt met een Europese landbouwpolitiek. HE (Van onze correspondent.) BONN, zaterdagmorgen. ET ONDERZOEK, dat de Beierse minister van justitie heeft ge last naar de vraag hoe het mogelijk was, dat de voormalige S.S.-arts in het concentratiekamp Buchenwald, Hans Eisele, naar Egypte kon ontko men, heeft ertoe geleid, dat de eerste officier van justitie in München, mr. Max von Decker, is ontslagen. Gebleken is dat von Decker al in 1954 van een advocaat in Neurenberg ernstig belastend materiaal had ontvangen over Eiseles praktijken in Buchenwald. Hij heeft die noch aan de criminele recher che, noch aan de politieke afdeling derj ^Vle] Münchense justitie doorgegeven. Eisele aar 0 e 01 ging vrijuit tot hij ip het Bayreuther- proces tegen de vroegere bewaker Mar tin Sommer opnieuw door getuigen zwaar werd beschuldigd, waarop hij de benen nam naar Egypte. De minister heeft verder bekendge maakt, dat von Decker van 1931 af lid is geweest van de nazipartij en dat hij opdracht heeft gegeven om eens na te gaan hoeveel voormalige Ge- Vrouwelijke arts uit kamp ook weer in functie stapo-beambten er wel bij de Mün chense justitie werkzaam zijn en in hoeverre zij Eisele bij zijn vlucht heb ben geholpen. Via de procureur-generaal van de ondsregering is de autoriteiten der Ver- -•nigde Arabische Republiek in Kairo /erzocht Eisele die om politiek neeft gevraagd, maar niettemin Haarde helemaal niet te zijn gevlucht*, doch een vakantiereis door de landen van het Midden-Oosten te maken en „vroeger of later" naar West-Duitsland te zullen terugkeren in voorarrest te stellen, hangende de beslissing over zijn eventuele uiUevering. (Tussen West- Duitsland en Egypte bestaat geen uitle veringsverdrag). die dienden bij de zaak tegen Duitse kampartsen (onder wie Eisele) voor het geallieerde tribunaal in Neurenberg in 1947. Het Britse medische genootschap heeft in een resolutie uiting gegeven aan zijn diepe bezorgdheid over het feit dat de Duitse medische autoriteiten dr. Herta Oberhauser, die in Neurenberg veroor deeld was tot twintig jaar wegens oor logsmisdaden. maar in 1952 vrijgelaten was, i^iet alleen in haar functie was her steld, maar nog een schadevergoeding had gekregen ook. En dat, terwijl maar heel wéinig van haar slachtoffers iets van een compensatie hadden ontvangen. Zij was een fanatieke jonge nazi, die zich vrijwillig voor dienst in de concen tratiekampen had opgegeven en proe ven had genomen op weerloze gevange nen. „Een cynische belediging van de eer, het moreel en de hoge idealen van de beoefening der geneeskunde in de gehele wereld" noemden de Britse medi ci dit. Regeringsautoriteiten in Sleeswijk-Hol- stein hadden stappen gedaan haar prak tijkvergunning in te trekken; waartoe het Westduitse medische genootschap geen kans zag, „tot onze spijt", zoals het in een brief verklaarde. stelt eisen aan de aanduiding en de ver pakking tijdens het vervoer en aan de bewaring van de radioactieve stoffen. De invoering en de bereiding van de radio actieve stoffen lijn nu gebonden aan een vergunning. Bij het verlenen van deze vergunning worden niet alleen de aard van de technische installaties, maar ook de deskundigheid van de aanvrager In beschouwing genomen. HANDEL Verder komt het besluit „tocgelntenen". Dit zijn personen, die gerechtigd zijn radioactieve stoffen te kopen en deze voor technische, medische, biologische, landbouwkundige en andere doelen aan te wenden. Het is de bedoeling, dat zowel de ver gunninghouders als de „toegelatenen" aan de gezondheidsautoriteiten opgeven de ontvangst en de afgifte van de radio actieve stoffen. Op deze wijze blijven de autoriteiten op de hoogte van de circu latie van radioactieve stoffen in Neder land. Zo kan voorkomen worden dat de ge vaarlijke stoffen in onbevoegde handen komen en de volksgezondheid bedreigen. Radioactieve stoffen, bestemd voor mili taire doeleinden vallen niet onder het besluit. De tweejarige Ronny Catteel uit La Puente in Californië demonstreert hier met een pop en een speelgoed autootje hoe zij met haar hoofdje onder het achterwiel van de auto van haar ouders terecht kwam, toen zij op de oprit naar de garage speelde. Vol komen onbegrijpelijk kwam het kind ongedeerd onder de wagen vandaan. Slechts de indrukken van de band stonden diep in haar gekneusde gezichtje geperst. Mr. W. A. Fockema Andrcae, de vroe gere voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, is benoemd tot erelid van de koninklijke vereniging tot het houden van jaar- 60 LITER SLECHTS f 375. bö de SPECIAALZAAK P. Berge Henegouwen Aalmarkt 4. Tel. 32176 Betaling in overleg .treilnetten te bestuderen en om het vangvermogen van de verschillende soorten netten en schepen te verge lijken. Het onderzoek had als achtergrond d« verbetering van de visstand in de Noord zee en een daarmee wellicht samenhan gende wijziging van de wet op do maas- wijdte. De vragen stonden bovendien in het centrum der belangstelling, omdat vele nieuwe netmaterialen hun intrede doen in de visserij, waaronder kunst matige vezels, waarvan de eigenschappen, wat betreft de ontsnappingskansen van de vis. nog niot voldoende bekend zijn. Bovendien bleken dc waarnemingen van do verschillende landen over deze ont snappingskansen i\ict geheel overeen to Van Denemarken nam de „Dana" aan het onderzoek deel, van Nederland do „Willem Beukelszoon", van Duitsland do Anton Dohrn" en van Schotland do „Explorer". AFGESLOTEN Deze week is het onderzoek afgesloten. De heer M. Roessingh, die als bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek te IJmuiden op de „Willem BoukelszooD" zijn aandeel in het onderzoek heeft gele verd. kon mededelen dat het nlcuwsto experiment in het visserijonderzoek aio geslaagd kan worden-beschouwd. In de eerste week van het onderzoek visten de ondcrzoektreilers van Neder land. Denemarken en Schotland in do zuidelUke Noordzee naast elkaar om do vangstcapaciteit van de drie schepen na te gaan. Met de haringtreil bleken do beide Deense en Nederlandse schepen veel meer wijting te vangen dan de Schot, die met een grondtrcil viste. Het onderzoek In de eerste weck werd begonnen op Initiatief van Nederland, omdat bepaalde waarnemingen op het gebied van de wijtlngstand in de Noord zee in het stadium verkeerden, waarin coördinatie op internationale schaal on ontbeerlijk was. Daarom werd het vangst- vermogen van de drie schepen verge leken. Al waren de Deense en Schotse treiters bijna tweemaal zo lang als dc „Willem Beukelszoon", toch ving het Nederlandse vaartuig evenveel als de met ecnzelfdo net vissende Deen en vier tot vijfmaal coveel als de Schot, die de grondtrcil be nutte. De verzamelde feiten en gegevens worden nu nog uitgewerkt. Overwo gen wordt om in het najaar nogmaals een internationaal visserijonderzoek in de Noordzee te verrichten. Dan zullen de schepen samenwerken bij het haringonderzoek. Nederlands-Duitse zuivelbesprekingen Te Stresa verneemt het A.N.P. van be voegde zijde dat de Duitse en de Neder landse ministers van landbouw besloten hebben de volgende week te Hamburg hun besprekingen over de zuivelsituatio en in het bijzonder over de kaasprijzeo voort te zetten. De Bilt verwacht tot mor genavond: Koeler weer met enkelo buien, maar ook perioden met enkele opklaringen. Ma tige tot krachtige, later mo gelijk nog meer toenemende zuidelijke tot zuidwestelijk* wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 13 Juli. Zon op 4.34 uur, onder 20.56 u.; maan op 1.54 uur, onder 17.47 u. Maandag 14 juli. Zon op 4.35 uur, onder 20.55 uur; maan op 2.39 u., onder 18.42 u. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Psriji sï lil:

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1