Jïicuwe $tihsctft GTtmranl N 1959 BB-DIENSTPLICHT Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Poliopatiëntjes opgewonden door olifanten en tijgers Hleen vrijwillige basis bleek niet voldoende londse assistent HANDSCHOENINDUSTRIE MET ONDERGANG BEDREIGD DOOR HONGKONGSE CONCURRENTIE Zweefvliegtuigen botsten: bestuurder verongelukt ACHT DODEN Berucht kamparts vroeg om asiel in Egypte Telegram naar Scheveningen fïooiu ODER DAG 10 JULI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$taahMsttd) w aheblmn myo in tctujcnsport" Negenendertigste Jaargang no. 11306 r Hogere tarieven en toch minder winst Zie pagina 5 (Van een onzer verslaggevers.) E MILITAIR DIENSTPLICHTIGEN tussen 26 en 40 jaar vooral zij die in dc grote steden wonen en die geen militaire oorlogsbestem- ig hebben, lopen in 1959 de kans ingelijfd te worden bij de B.B. als nood- htplichtige. Na een lange periode van aarzeling, geeft de minister van nenlandse zaken, bedrijfsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorgani- e, thans uitvoering aan de mogelijkheid tot het oproepen van nood- chtplichtigen, die door de wet op de noodwachten van 1952 was gescha- Het aantal dienstplichtigen dat zal worden opgeroepen als noodwacht, neer deze maatregel door een K.B. zal zijn bekrachtigd, zal omstreeks 10 bedragen. minister deelde mee dat de nood- tfplichbigen zullen worden bestemd het bemannen van de operationele sten van de B.B., waar het plaatselijk mogelijk is gehleken deze diensten, wn vitaal belang zijn voor de locale op basis van vrijwilligheid te be nen. Tot deze diensten behoren o..m. irandweer, de opruim- en reddings- de geneeskundige dienst, er de B.B. zijn in totaal 250.000 man- rouwen nodig om de vereiste atheid in het korps te kunnen berei- nu toe werd aan de oproep om rilligers door 160.000 mannen en vrou- gehoor gegeven. „Een resultaat", al- minister Struycken, „dat de regering oinst teleurstellend vindt", overleg met de minister voor de- ie, zegde deze toe 78.000 dicnstplich- zonder oorlogsbeslemming ter be kking van de B.B. te zullen stellen, nchijnlijk zal een groot deel van dienstplichtigen afkomstig zijn van hcbtdoelartillerie. recrutering van afgezwaaide militai- voor de B.B. zal in hoofdzaak plaats en in de A-kringen van de B.B. Dit de grote steden en de in tijd van ipen vitale punten zoals industrie- beantwoording op de oproep vrlj- ig bij de B.B. dienst te nemen, is i ringen redelijk te noemen, zo deelde sinister op 2 juli mee aan de comm de B.B. uit de Tweede KJamer voegde er aan toe, bereid te zijn tot iichtstelling over te gaan in elke •aar het met de vrijwilligheid si ten slotte spaak zou dreigen te l Thans is het dus zo ver gekomen. Uitzondering de militairen die in het voormalig erlands Indië het land gediend hebben. In de uiivoeringsvoorschriften van de Iwachtplicht een uitzondering worden aakt. Deze mannen zullen namelijk tot hun 40ste jaar onder de nood- htplicht vallen, maar tot hun 35ste. oproepen en inlijven van de B.B.- Btplichtigen zal geschieden door de gemeesters van de plaatsen, waar zulks !g blijkt. angezien in de blokpostenorganisatie de B.B. vrijwel overal vrijwilligers doende zijn, zullen daar geen nood- htplichtigen worden ingezet. Ander- is het wel zo dat de diensten die frilligers bij de operationele afdelin- de B.B. verrichten, zullen komen vervallen, daar deze door de dienst- btigen zullen worden uitgevoerd. De minister deelde mede dat men d< keus heeft laten vallen op de dienst plichtigen zonder mobilisatiebestem ming (ook reserve-officieren vallen hier eventueel onder) omdat deze i reeds een militaire vorming achter rug hebben en zodoende gewend aan discipline en weten te werken In groepsverband. Het verplicht dienst- nemen bij de B.B. voor bijvoorbeeld de van militaire dienst vrijgestelden, zou het oefenprogramma langer maken en uiteraard ook kostbaarder doen wor den. aldus minister Struycken. Na in het komende Jaar een begin te hebben gemaakt met het registreren de noodwachtplichtigen, zal in begin 1959 zeer waarschijnlijk met de eerste oefen programma's begonnen worden. Tegen een vergoeding van een gulden per oefen- (resp. cursus-) middag of -avond zullen de noodwachplichtagen, gekleed in het nieuwe werkuniform, dat ook voor de vrijwilligers wordt ontworpen, voor hun taak worden opgeleid. Men beoogt een eerste opleiding van 150 uren. Dit komt neer op 60 vrije avonden of middagen, die de noodwachtplichtigen in uniform zullen moeten doorbrengen. Vrijstelling van noodwachtplicht kan men overigens krijgen wanneer men dit ook als militair in het leger zou krijgen. Beroep op weigering van de vrijstelling dan nog in drie fasen mogelijk, lelijk bij de burgemeester, de iris van de Koningin en ten slotte bij de Kroon. Overigens stelt men zich voor dat anneer men in een bepaalde gemeente en groter potentieel noodwachtplich tigen heeft, dan nodig, men bij voorkeur de jongere „lichtingen" voor- ang zal geven. De administratieve maatregelen die thans nog nodig zijn voordat de burge rtere, waar nodig, noodwachten kun- gaan oproepen en inlijven, bestaan nog sleclits uit een voordracht van de minister-president aan de Kroon, waarin de minister-president verzoekt te doen besluiten dat de artikelen 80 tot en met 86 van de wet op de noodwachten zullen worden toegepast, uit het hierop volgende Koninklijk Besluit en uit de bekrachtiging van dit besluit bij de wet. B.B. hier B.B. daar Na Noorwegen. Zweden en Zwit serland. is Nederland thans het vier de land in west-Europa met een verplichte dienstplicht bij de B.B., zij het dat deze dienstplicht op enigszins burgerlijke leest is ge- In Denemarken kent men nog steeds de vrijwillige B.B., maar ook daar reeds bestaat een korps dat te vergelijken is met onze Mobiele Colonnes. Een In het leper onder gebracht militaire hulpkorps van de B.B. dus. Engeland bezit een B.B. die ge heel op militaire grondslagen berust en derhalve door militairen wordt gevormd. In kringen van de Nederlandse hand schoenenindustrie hoopt men op het ogen blik. dat de regering niet langer zal aar zelen om te voorkomen, dat er nog meer handschoenen tegen uitermate lage prij zen worden ingevoerd. Vooral ondervindt men grote schade van de Hongkongse industrie, die zeer lage lonen betaalt en werkweken van zeven maal tien uur kent. Sinds 1955 is het aandeel van de Neder landse industrie in bet binnenlands ver bruik teruggelopen van 45 tot 28 procent. Daarentegen verdubbelde de invoer uit de Aziatische landen. Ook ondervindt n.en schade van Oost- duitse aanbiedingen, die gemiddeld op Tjjdens het jaarlijkse kamp van de Am sterdamse club voor zweefvliegtuigen op het K.N.V.v.L.-zweefvliegcentrum Teriet heeft zich woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf een dodelijk ongeval voor gedaan. Aldus deelt men ons mede van de zijde van de Koninklijke Ncderlandso vereniging voor luchtvaart. Cirkelend in een thermiekgebied nabij het vliegveld kwam een Slingsby „Sky lark II" prestatiezweefvliegtuigbestuurd door de penningmeester van de club, de heer M. de Leeuw, op circa 1200 meter hoogte in aanraking met een Slingsby „Prefect" overgangstrainer, bestuurd door de heer Tj. Hoekstra, eveneens lid van de A.C.V.Z. Het toestel van de heer De Leeuw verloor daarbij één der vleu- geludteinden en geraakte in een vrille. Hoewel de bestuurder het stuurhutdak nog wist af te werpen, heeft hij zich niet meer tijdig met zijn valscherm kunnen redden. Zijn „Skylark" kwam terecht in een heideveld achter het tussen Arnhem en Teriet gelegen kampeerterrein Bos huizen en werd geheel vernield. koninklijk paar heeft gisteren op Huis ten Bosch in Den Haag de ko- n Nepal, Maharadja Mahend fbiham Shah Deo, met zijn gemalin frangen. Tijdens dc lunch ten paleize het hondje van de Koning, Golden oor de trap wachten tot zijn ko- aklijke baas het paleis weer zou •aarbij hij de paleiswacht scheen Op de verkeersweg tussen Osnabrück en Münster is de 32-jarige heer E. B. van A. uit TicI, die met een vrachtwagen met groente naar Miinster onderweg was, om het leven gekomen, toen een personenwagen plotseling tegen zjjn wa gen reed. De vrachtwagen reed van de af tegen een paar bomen en kwam en sloot terecht. Van A. raakte tus- voorbank en stuur bekneld en moet vrijwel op slag dood geweest zgn. was gehuwd en vad'cr van twee ki ren. De tweede chauffeur ,dic lag te pen, werd gewond, maar zal spoedig naar Nederland kunnen terugkeren. Bij het baden in zee onder 'a-Graven- zande i6 het 7-jarig meisje Catharina van Kester verdronken. Het stoffelijk overschot spoelde later aan. Het 3-jarig zoontje van de familie W. Boer te Borger is om het leven gekomei toen zijn moeder, die hem achterop de fiets vervoerde, door een truck met op legger werd geraakt Het ventje kwam onder de achterwielen van het zware ge vaarte terecht. Op het Stationsplein in Apeldoorn ii gisteravond mevrouw A. H. J. de J.B door onbekende oorzaak met haar brom fiets gevallen. Zij kwam zo ongelukkig terecht, dat zij na korte tijd overleed. Bij een botsing tussen twee auto's bij Den Burg op Texel, ontstaan doordat een ervan links door de bocht reed, w den 5 mensen gewond, van wie de jarige G. J. Sombroek uit R'dam vensgevaarlijk. Allen zijn opgenomen het ziekenhuis te Den Burg. Het 7-jarig zoontje van landbouwei A. van Genuchten in de Boschkant. ondei de gemeente St. Oedenrode. is gist* toen hij met enkele vriendjes per rijwiel van school naar huis reed. door onoplet tendheid door een auto overreden. Hei jongetje overleed kort daarna in het zie kenhuis te VegheL De 27-jarige H. Flier uit Emmeloord. d ie vorige week bij N ij kerk met zijn motor tegen een uit de bocht rakende militaire vrachtauto botste, is gisteren een ziekenhuis te Amersfoort aan z verwondingen overleden. Bij de botsing werd de duo-passagiere, de 16-jarige mej J. W. Pruim, zijn schoonzuster op slag Gistermorgen werd in Loenen (Ve- luwe) de Brummenaar S. Smallegange bewusteloos aangetroffen naast zijn brom fiets. Men neemt aan, dat de man geslipt is. Hij werd overgebracht naar Julianaziekenhuis te Apledoorn. waar in de loop van de nacht is overleden. De heer Hoekstra wist met zijn e eens beschadigde .Prefect" veilig op Ter- let te landen. De beer Max de Leeuw, een vijftig jarige directeur van een Amsterdamse lederwaren fabriek, was een ervaren zweefvlieger en tevens in het bezit van een mot or-vliegbrevet. Hij was houder van het zweef vliegbrevet C en van het zweefvliegbewijs. Ook de heer Tjaöbe Hoekstra (29) is een geoefend zweefvlieger en In het bezit van het zweef vliegbrevet C. Hij is van beroep vliegtuigbouwkundige en werkzaam bij het Nationaal luchtvaartlaboratorium te Amsterdam. Een dergelijk zweef vliegongeval is in is land tot dusverre nog niet voorge komen. een niveau van ƒ18 per dozijn liggen. Hongkong, dat vorig jaar een derde van onze Invoer voor zijn rekening vroeg 15 per dozijn en Japan slechts 13. Zelfs Italië, dat door zijn loge lonen scherp kan concurreren, kwam niet lager dan ruim 22 per dozijn, terwijl Neder land op een prijs van ongeveer 21,50 kwam. Men vreest, dat voortgang van de rium ping, het gevolg zal hebben dat binnen afzienbare tijd de handschoenenindustrie van Nederland en de andere Westeuropese landen ten dode is opgeschreven. Dat een en ander voor de Nederlandse industrie nog geen onherstelbare gevol gen heeft gehad, ligt aan de min of meer regelmatige orders van het Directoraat Materieel Landmacht en anderzijds aan een gedeeltelijke overschakeling op nlet- tricot-handschoenen, waartoe dc moge lijkheid bij enkele bedrijven aanwezig Het grootste probleem levert Hongkong op, dat als Britse kroonkolonie dezelfde faciliteiten op het gebied van de Invoer geniet, die gelden voor de O.E.E.S.- landen. Voor het ministerie van econo mische zaken is het tot nu toe uitermate moeilijk gebleken maatregelen te nemen, doordat de vele internationale verplich tingen het bezwaarlijk maken op korte termijn effectief op te treden, zo deelt het bureau der Vereniging van tricot- en kousenfabrikanten ons mede. Verscheidene mensen verloren het leven hij een bomaanslag de hevigste sinds het begin van de opstand in de Libanese hoofdstad Beiroet. De ravage die werd aangericht was ver schrikkelijk. Van honderden moorden verdacht (Van onze correspondent.) BONN, donderdagmorgen. „Interpol" en Westduitse recherche hebben de voormalige kamparts van het concentratiekamp Buchenwald, dr. Hans Eisele, niet meer Jcunnen vangen. Dr. Eisele is in Egypte aan gekomen en heeft in Kairo om poli tiek asiel gevraagd. De Westduitse ambassade in de hoofd stad der Verenigde Arabische republiek probeert deze procedure tegen te hou den, want wanneer eenmaal EieeJe als politiek vluchteling is erkend, zaJ zijn uitlevering verder onmogelijk zijn en zal hij voor de moord op minstens 200 ge vangenen in Buchenwald. niet meer voor zijn Duitse rechtere kunnen komen. Eisele werd reeds door een geallieerd tribunaal wegens mishandeling van en moord op geallieerde onderdanen, ter dood veroordeeld. Deze straf word ge wijzigd in acht jaren gevangenisstraf, waarvan hij er vijf uitzat. In 1952 kwam hij vrij, kreeg een schadeloosstelling van 3000 mark als „Heimkehrer" en een staatslening van 30.000 mark om zich als arts (in München) weer een bestaan te kunnen opbouwen. In het Bayreuther proces tegen do voormalige Buchenwaldse bewaker Mar tin Sommer tegen wie het O. M. 25 maal levenslang eiste, die tot een maal levenslang werd veroordeeld en in middels in hoger beroep is gegaan kwam do naam van Eisele plotseling weer naar voren in verband met mis daden. begaan aan Duitse gevangenen in Buchenwald, van wie hij er „enkele honderden" om het leven zou hebben ge bracht. Dat was voor Eisele het sein om d< benen (e nemen. IIU liet op 27 juni rUr praktUk In München In de steek. Op 23 juni vaardigde het O.M. een arrestatie bevel tegen hem uit, maar de vogel was reeds gevlogen. „Interpol" werd Ingeschakeld, omdat wel kon worden aangenomen, dat EiseJe het niet wagen zou zich ergens in West- Duitsland schuil te houden. Dit vermoe den is juist gebleken. Zijn vrouw ont ving maandag een anonieme mededeling, dat Eisele zich reeds buiten de West duitse grenzen bevond. Gaat Boudewijn zich verloven Mail heeft aangekondigd, dat binnenkort de verloving van koning Boudewijn van België met prinses Maria Theresa van Bour bon-Parma bekendgemaakt zal worden. Prinses Maria Theresa is 25 Jaar, de Ko ning der Belgen 28 jaar. Maria Theresa studeerde in Parijs, Madrid en Oxford en spreekt behalve Frans ook vloeiend Engels, Spaans en Duits. Zij bezit voorts een vliegbrevet. Ook Desirée In Stockholm zijn de geruchten ove verloving van prinses Margaretha met de Engelse edelman Douglas Home, welke verloving nu inderdaad door schijnt te gaan, uitgebreid tot een twee de prinses, namelijk de 20-jarig» Desirée. Ook prinses Desirée vertoeft op het ogen blik op het buitenverblijf van de ko ninklijke familie Solliden op het eiland öland en zij wordt dagelijks gezien in gezelschap van koning Simeon, de 22- jarige ex-vorst van Bulgarije, door do communisten onttroond en woonachtig to Madrid. Men ziet hem als huwelijks kandidaat voor de lieftallige Desirée. Amerikaanse vliegers mishandeld Het Amerikaanse ministerie van de- fensde heeft gisteren bekendgemaakt, dat vijf van de negen Inzittenden van het Amerikaanse vliegtuig dat twaalf dagen geleden boven Sowjet-Armenië tot landen werd gedwongen, door burgers zijn mis handeld voor zij door de Russische auto riteiten werden aangehouden. De komende en scheidende voorzitter van de Christelijk Historische Unie, mr. H. K. J. Beemink en de heer H. W. Tilanus, ondervonden gisteren op het jubileumcongres van in Utrecht, dat een mens het ook wel eens door de zo- temperaturen benauwd kan krijgen en heus niet alleen ten gevolge van een verhit politiek Kamerdebat. Geknoeid met kassabonnen nu twee jaar brommen D« Haarlemse rechtbank heeft de 32- jarige verkoper van een warenhuis R. G. W. K. te Overveen wegens verduistering van gelden veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2 Jaar met aftrek van voor arrest De eds was 2 jaar en 6 maanden. De verdachte wa» werkzaam bij Vroom en Dreesman te Haarlem en bekende naar schatting f 40.000 verduisterd te hebben ln de periode van 1953 tot 1958. door met kassabonnen te knoeien. Aanhoudend warm D» Bilt verwacht bot morgen- warm. vr{j zonnig en op de meeste platseo droog. Weinig wind, later ln hoofdzaak uit richtingen tussen oost en zuid. t' (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur STEL JE EENS VOOR dat je rustig zit te eten en een tijger snuffelt aan je benen. Of een harige apen hand grist de krentenbol, die je voor het laatst had bewaard, van je bord. Of een olifant sloft achter je stoel langs. In de meeste gevallen gebeu ren zulke dingen alleen maar in dro men, maar gisterenwoensdag middag, overkwam het vijfhonderd Nederlandse poliopatiëntjes, die in de Rivièrehal van Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam de lunch gebruik ten. De jongens en meisjes zaten er met hun verzorgers en verzorgsters, boordevol in drukken nog van de dag op Scheveningen, het bezoek van de Kroonprinses, het spel aan zee en van de rondvaart door de Rot terdamse havens. De opwinding en de pret vonden op da laatste middag van bet tweedaags uitstap je een climax tijdens de koffiemaaltijd ln Blijdorp, waar velen voor de eerste maal in hun jonge leven werden geconfronteerd met de logge kolos die de olifant is en met dc clowneske orang-oetang. Het worstje, de krentenbol en de choco lademelk waren op slag vergeten, toen Radjah, een jonge tijger binnenstapte, veilig als een flinke poes aan zijn riem En vlak er achter reed apenverzorger Chris een kinderwagen met twee orang oetangs de hal binnen, gevolgd door een assistent met een chimpansee op de schou ders. De tafels met lekkernijen waren te de dieren; de apenmaaltijd op het toneel, die was aangekondigd, werd ook afgelast verschijning van dc Indische olifant mahout Peter Gunawarda van C'eylon ln nationaal kostuum als oppasser werd sensatie, waarvan dc een gilde vau opwinding cn dc ander maar liever het hoofd tegen de veilige arm van moeder drukte. Zoveel nieuwe dingen zoveel vreemde dieren. Maar prachtig was het en dat moest gezegd worden. ERNSTIG Het was de kleine Jaques Kohier, uit Amsterdam, die ln Bussum verblijft, die het grote podium beklom om namens da poliopatiëntjes te danken voornou Ja. voor alles. Er was nog tijd over voor een wandelingetje door de tuin. Alle vrolijk heid leek op slag geweken De kinderen die lopen konden ol een wagentje bij zich hadden, bekeken stil en ernstig de dieren, die zich lui koesterden in de zon. Een groepje Jongens uit Eindhoven, duwden een wagentje waarin één jongen it cn waarop een tweede hing om ook lee te kunnen. Om ook dc bisons te kun- en zien, de ijsberen, de gansgier die ronkte met uitgeslagen vleugels. „Zeker een vlucht van twee meter...." zei dc een bedachtzaam, en voort sjokten weer, langs de zebra's, de gnoes, de Iverpanter. „Kijk daar es...." „Joh. die zeehond heeft een jonkie....". „Jammer, dat de leeuwen niet buiten Uitspraken, opgetekend uit de monden in Jongetjes die de dieren kenden van plaatje, en films en die ze nu „In het echt" zagen. Ze waren er stil van. En daarom vertrokken do 250 auto's even na uur uit Rotterdam met jongens en meisjes, van wie de ogen meer uitdrukten dan woorden vermogen. Vijfhonderd polio- patiëntjes gingen weer naar huis, naar het eigen gezin of naar een inrichting. Vijfhonderd kinderen, die twee onvergetelijke dagen achter de rug hebben, dagen waarvan de enige tastbare herinnering nog is.... het danktelegram gezonden aan alle Scheveningse vissers, die voor al dit moois hadden gezorgd. IMC0S Iets koeler en minder zonnig voor de komende dagen, maar weinig of geen regen. WIN neht. Stuur ssn 'Hit bin it but'. Postbus 2200. A'dim. Briefkiartsn moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wil hit dichtst komt bij mating Os Bilt (oemstsn ts Da Bilt) wint 1000 guldtn vakantlersls. (Bij mssr goads voorapalllngan prijs gsdisld Betii Beidt: 'Toch zijn wi 't esnt:

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1