JÜeumo £dhsrt)e Cfourant De Gaulle sust Algiers: Soustelle minister Protest tegen Amerikaanse scheepvaartpolitiek ANDRÉ MALRAUX MOEST PLAATSMAKEN Revolutionairen" nu vertegenwoordigd Eerste Russische Tupolef-104 landde rustig op Schiphol het verkeer Vuurbal bleek lichtkogel Drs. Van der Ploeg neemt ontslag bij de KLM m DINSDAG 8 JULI 1938 BUREAUS: Steensiraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11304 LURIST ELI J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is QbeMmtt «iyo QC) ia I^enspoet" De geschiedenis van GOUDEN C.H.U. op pagina 4 ACQUES SOUSTELLE, voormalig gouverneur-generaal van Algerije en een van de vooraanstaande figuren in de beweging, die tot het aan de acht komen van generaal De Gaulle leidde, is benoemd tot minister van lorlichting in het Franse kabinet. Soustelle vervangt nu de schrijver ndré Malraux, die als minister gedelegeerd bij het bureau van premier Gaulle onder andere verantwoordelijk zal blijven voor wetenschappe- e en jeugdzaken. De benoeming van Soustelle betekent dat De Gaulle een belangrijke eis m de Algerijnse beweging voor openbaar welzijn heeft ingewilligd. Ge- lel aan de Algerijnse verlangens tegemoetgekomen is hij echter niet, om it men Soustelle in Algiers het liefst met de portefeuille van Algerijnse ken belast zou zien. Als minister van voorlichting krijgt Soustelle echter n belangrijke taak: de voorbereiding van de grondwetsherziening zal ior een deel op zijn departement neerkomen. Daarnaast zal hij dus de voorlich- igstaak van Malraux overnemen. 'X optreden van deze laatste had in rschillende kringen ontstemming wekt door de openhartige Ltoom-gesprek in Genève vordert Iet ges langzaam ussen deskundigen uit Genève, over de moge- irnbomproeven te ont- iken, vordert langzaam. Volgens som- ers zijn de deskundigen gereed gekomen met de *lijking an de oostelijke en weste- iie standpunten ten aanzien van de Jgelijkheden om kernexplosies te ont- kken door meting van de geluids- kndere mogelijkheden die nog bespro- zullen worden zijn: meting van de origine Hongaarse filmster Eva rtok, die overigens geen familie is van onist Bela Bartók, is thans En- s onderdane. Met een BEA-machine gisteren op Schiphol aangekomen opnamen van de Rank-film peration Amsterdam". De opnameD rdcn gemaakt in IJmuiden en in Ara- rdam. de twee plaatsen waar het ver dat afkomstig is uit het boek dventure in Amsterdam" van de Engel journalist David Walker, speelt. Eva rtok werd op het vliegveld niet alleen filmmensen begroet, maar ook Isjes in Volcndamse kleding, die nante 20-,iarig© actrice en haar en oude baby Diana vol bewon- ring bekeken. De moeder van Eva rtok is ook meegekomen. De andere (fdrolspeler, Peter Finch, arriveerde lur later Maandag zal Hr. Ms. „Piet speciaal voor deze gelegenheid IJmuiden komen teneinde de opna- van bet schip mogelijk te maken. Amsterdam heeft men enkele weken i de opnamen te vervaardigen en alle medewerking van de politie igezegd. Het aantal vaste medewerkers, lis land zal vertoeven voor dezo film, bedraag 60. waarop hij alle problemen aan de orde placht te brengen. In de Franse hoofdstad is men van me ning dat de benoeming van Jacques Sou stelle een kalmerende invloed zal hebben op de extremistische leden van het comité voor openbaar welzijn in Algiers. Men zal zijn aanstelling zeker als een overwinning zien voor het Algerijnse comité. Een over winning op de regering-De Gaulle en in het bijzonder op de socialistische en minister van staat, Guy Mol'let, die zich tot dusver fel tegen heeft verzet Soustelle een portefeuille zou krijgen. Wij: ijzigmgen log sloot hij zich aan bij de Vrije Fransen en in 1943 werd hij benoemd tot directeur van de geheime dienst der Vrije Fransen. Tussen 1947 en '52 was hij secretaris-ge neraal van de Franse volksconcentratie, de partij van generaal De Gaulle. Sinds 1954. het jaar waarin deze partij werd ontbon den, had hij geen officieel contact meer met de generaal. Het vervangen van Malraux door Sou stelle is niet de enige wijziging in de Franse regering. In een korte verklaring van premier De Gaulle werd voorts mee gedeeld dat Bernard Ohenot. secretaris- JACQUES SOUSTELLE toch een portefeuille generaal van de thans opgeheven mische raad, is benoemd gezondheidszorg en ir. André Boulloche tot minister, toegevoegd aan de premier. Sow jetunie laat Amerik. vliegers vrij in Armenië Rusland heeft de negen inzittenden van het Amerikaanse vliegtuig dat de vorige maand in Armenië is geland, vrijgelaten. Zij werden bij Astara aan de Perzische grens overgeleverd aan een vertegenwoordiger van het Ameri. kaanse leger Volgens de Russische regering is het toestel boven Armenië tot landen ge dwongen en daarbij in brand gevlogen De Amerikanen hebben in een nota hun spijt over het gebeurde betuigd. Het toestel is, naar zij zeggen, per ongeluk boven Armenisch gebied terechtge komen. De Sowjets antwoordden hierop dat zij verwachtten dat de Verenigde Staten onmiddellijk doeltreffende maat regelen zouden nemen ter voorkomino van dergelijke incidentert. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren een ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Ver. Staten voorlopig niet van plan zijn de besprekingen met de Oost- duitse regering te hervatten over het vrijlaten van de piloten, die in Oost. Duitsland gevangen worden gehouden. Washington zal bij Moskou blijven aan dringen op interventie, omdat de Ameri kanen de Oostduitse regering niet wen sen te erkennen. Heuss. Op uitnodiging van koningin Elizabeth zal de Westduitse president, Theodor Heuss, van 20 tot 22 okt. staatsiebezoek aan Groot-Britanni6 brengen. Dr. Meyers premier in Noordrijnland- Westfalen (Van correspondent) Bonn, dinsdagmorgen. De zondag gekozen 104 leden van de C.D.U.-fractie in de Landdag van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen de absolute meerderheid der 200 afgevaar digden hebben gisteren de vroegere C.D.U.-minlster van binnenlandse zaken, dr. Franz Meyers, benoemd tot leider van de nieuwe regering. Hij neemt de plaats In die zou worden bezet door wijlen Karl Arnold, die een week voor de Landdag-verkiezingen plotseling over leed. Dr. Franz Meyers werd op 31 juli 1908 in Mönchen-Gladbach geboren. Hij was daar advocaat en burgemeester, tot hij in de Landdag van Noordrijnland-West falen werd gekozen en in twee kabinet- ten-Arnold minister van binnenlandse zaken was. Hi,' was de leider en motor van de C.D.U.-verkiezingscampagne, die in september 1957 leidde tot de absolute meerderheid der partij en haar zuster* organisatie in Beieren, de C.S.U., in de Westduitse Bondsdag. Dr. Meyers is een der intimi van bondskanselier dr. Aden auer. Hij geldt als een der machtigste figuren in de C.D.U., hoewel hij altijd op de achtergrond is gebleven. Dr. Meyers' grootvader van vaders zijde was Nederlander. Zijn vader was bij de bereden politie, dezelfde politie die dr. Franz Meyers als minister van binnen landse zaken motoriseerde. De witte Porsche-politleauto's met de witgehelmde dienaren der Heilige Hermandad er in, die men op de Autobahnen van Noord rijnland-Westfalen ziet voorbijsuizen, dra gen de bijnaam Meyer-Popo, dr. Meyers' Porsche-Polizeistreifen. Dr. Meyers is katholiek. Hij is lid van de C.D.U.-fractie in het Westeuropese parlement in Straats burg. Morgen gaat in oostelijk Flevo land de eerste paal in de grond voor de eerste boerderij, die zal verrijzen op dit nieuw ge wonnen land. Foto: op de voor grond Lelystad, die nu al jaar lijks tienduizenden bezoekers trekt. Rechts en op de achter grond Flevoland. (Foto KLM Aerocarto.) Dat gebeurde vlotter (zonder een enkele draai) en rustiger (met zeker niet meer aai dan een Viscount) dan men ver- rhtte De piloot had op de 2550 m. lange baan slechts 1600 meter nodig voor de Men zag aan de buitenzijde niet alleen, dat deze Tupolef een mooi toestel is, maar de binnenzijde betreft, kon men ook enkele misverstanden uit de weg ruimen Weliswaar was de inrichting lang niet de luchtpassagiers bij Westerse maat schappijen gewend zijn en mogen ver wachten, maar dat een drukcabine ont brak. zoals men op grond van de bij edere zitplaats aanwezige zuurstofimas- kers had verondersteld, bleek niet waar te zijn. Die maskers zijn slechts bestemd passagiers, die op zeer grote hoogte van hun hart krijgen. Ook de be- nngscabine heeft een zuurstofinstal- TTET EERSTE Russische straalverkeersvliegtuig, dat ooit in Nederland -■--1- is geland, de Tupolef-104, is gisteren vlot en rustig op de Amster damse luchthaven geland. Hoewel het in de bedoeling had gelegen op het tijdstip van de aankomst kwart over elf 's morgens het verkeer over de drukke Schipholweg enkele ogenblikken uit veiligheidsoverwegingen stil te leggen, was dat in verband met de Russische veiligheidsoverwegin gen niet nodig. Aeroflot bezit wel duizenden vliegtuigen Hoe dat kan? Wel, op het laatste ogen blik was uit Moskou bericht gekomen, dat men er bezwaar tegen had om baan 23. die op het ogenblik voor het luchtverkeer wordt gebruikt, voor de landing aange wezen te zien. Voor een straalverkeers vliegtuig is deze baan namelijk aan de korte kant. De langere baan-19, die wegens werk zaamheden eigenlijk tot eind augustus buiten gebruik was, werd in allerijl van de obstakels ontdaan. zodat het tweemo- torige Russische toestel met twintig per- boord (capaciteit: zeventig) eT *11 kunnen jJj.jg (|0(|en JJJ De 62-jarige heer Frltz uit Bottrop In Duitsland, is tydens vervoer naar het ziekenhuis overleden, nadat de door z(jn zoon werd bestuurd, ren tegen een Nederlandse auto was ge botst. Zyn zoon en zijn vrouw werden gewond naar het ziekenhuis te Geldrop gebracht. Dc bestuurder heeft de Neder landse auto waarschijnlijk geen voor rang verleend. De achtjarige jongen W. L. Hartog is Koedijk dichtbij de ouderlijke woning door een passerende auto aangereden, toen hij onverwacht de weg overstak. In de loop van de nacht is de knaap in het :entraal ziekenhuis te Alkmaar Op de weg Schoondijke-IJzendijke slipte gistermiddag een stationc; Provinciale Zeeuwse elektrichitei .schappij, doordat de bestuurder wesp sloeg, die in de auto was gevlogen. De auto, die werd bestuurd door de heer J. B. van de Stee uit Vlissingen, kwam met een hevige kiap in de naast de weg liggende sloot teercht. De 73-jarige L. A. M. van Krieken uit Terneuzen, die naast de bestuurder zat, werd hoofd en gelaat gewond. Zij overleed gisteravond. Twee andere inzittenden, haar broer C. M. van Krieken en diens echtgenote mevrouw J. van Krieken-Mak, uit Schie dam, werden eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. latle. De onderdirecteur vluchtproduktip van de K.L.M., de heer J. J. Mulder, die de vlucht mee terug had gemaakt, ver telde, dat de motoren in de cabine een rustig geluid maken. Dc leider van de Russische delegatie vertelde, dat er by Aeroflot zeventig van deze Tupolefs in gebruik zyn. In totaal beschikt de Russische maatschappü over vele duizenden toestellen van verschil lende typen. De Rotterdamse politie is erin geslaagd het raadsel op te lossen van de vuurbol, die, zoals gemeld, zaterdagmiddag in het zuidelijke stadsdeel door talrijke mensen Vandaag vond men een parachute en met dit voorwerp als uitgangspunt is de politie erin geslaagd de knoop te ontwarren. Ge bleken is nu, dat mensen aan boord van 't voormalige Britse s.s. Caymont, 5191 brt., dat ongeveer een maand bij een sloperij aan de Feijenoorddijk te Rotterdam-Zuid ligt, met een lichtpistool een lichtkogel hebben afgevuurd, naar zij zeggen per on geluk'. Deze kogel zat aan de parachute, die nu gevonden is. (om persoonlijke redenen) T)E DIRECTEUR vervoer van de KLM, drs. M. J. van der Ploeg, heeft om persooniyke redenen met ingang van 1 januari ontslag gevraagd nit zyn func tie. Drs. Van der Ploeg, die tevens plaats vervangend president-directeur is, maakt sedert 1949 deel uit van de directie de K.L.M. Drs. Van der Ploèg heeft gisteravond meegedeeld, dat de vliegerkwe6tie ndet de aanleding is van zijn ontslagaanvrage. Hy achtte het niet opportuun de per soonlijke redenen, die tot zqn besluit ge leid hebben, nader toe te lichten Dit is de T.U. 104a, het reuzen- vliegtuig van de Russische Aero flot, gefotografeerd op het mo ment dat het (gisteren) voor de eerste maal de Nederlandse bodem raakte. BEPERKING VAN DE VRIJE CONCURRENTIE t'EN AANTAL Westeuropese landen, waaronder ook Nederland, heeft bij de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen het feit, dat de ver schepingen van bepaalde Amerikaanse hulpleveranties voorbehouden blijven aan schepen, die onder Amerikaanse vlag varen. In het protest wordt aangedrongen op een herziening van de Amerikaanse scheepvaart- politiek, die de vrije concurrentie in de internationale scheepvaart verder beperkt. Het protest gaat vooral tegen de Ame rikaanse maatregelen, die beogen de ver scheping van goederen onder het „Mu tual security programme" voor tenmin ste 50 pet en die. krachtens de transac ties op grond van leningen, kredieten of garanties van Amerikaanse overheids instanties voor de volle 100 pet voor de Amerikaanse vlag te reserverrn. Vooral maakt de Nederlandse rege ring bezwaar tegen de rol, die de Ame rikaanse Exportbank in deze zaak speelt Deze rol was tot het eind van de laatste wereldoorlog te verwaarlozen, maar daarna van sterk groeiende betekenis. Onlangs is haar kredietplafc De bestuurder kwam met de schrik vrij. 2 miljard dollar verhoogd. Deze bank is ^een belangrijke factor geworden in de economische politiek en de internationale handel en daarom kun nen haar werkzaamheden niet gezien worden als hulpverlening aan andere landen, maar in het algemeen als male zakelijke transacties. Verbinding v« een systeem var deling, waarvan reeds duidelijk de Nederlandse ote bezorgdheid. Gezien de structuur i n deze transacties met zeer strikte vlagbevoor- de schadelijke gevolgen tan de dag treden, geeft regering aanleiding tot de Neder landse koopvaardij, die vanouds op grote schaal heeft deelgenomen aan het verkeer tussen vreemde landen onderling, is de Nederlandse regering in hoge mate geïnteresseerd bij de toelating van derde landen tot dit vervoer. De opbrengsten uit de scheepvaart zijn immers van vitaal belang voor de Nederlandse economie en daarmede, aldus het protest, voor de bijdrage van Nederland aan de maatregelen tot de verdediging van de vrijheid. De diensten van de koopvaardü bete kenen bovendien een waardevolle en rechtstreekse maritieme bijdrage aan de gemeenschappelijke defensie-inspanning. Ook hierom is een herziening van de discriminatoire scheepvaartpolitiek van de Verenigde Stalen, waarmee de trans acties van de Exportbank gepaard gaan, dringend nodig. Het commentaar van de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, luidde: „Mijn mede-directieleden en ik betreu ren het besluit van de heer Van der Ploeg. WIJ zijn hem zeer erkentelijk voor het grote aandeeL, dat hij heeft gehad in het leggen van een gezonde financiële basis, waarop ons bedrijf in de komende jaren kan steunen. Wij moeten evenwel het besluit van de heer Van der Ploeg, zijn functie in de naaste toekomst neer te leggen, respecteren". Gemeenten mogen nog geen geld lenen (Van onze parlementsredactae) Minister Struycken (binnenl. zaken) la van oordeel, dat de tyd nog niet is ge komen om te bevorderen, dat de gemeen ten weer zelfstandig tot het sluiten van geldleningen kunnen overgaan. De minis ter antwoordt dit op schrifteiyke vragen van het Tweede-Kamerlid van Heivoort (kath. v.). Het systeem van concentraUe der kapitaalvoorziening van de gemeen ten bij de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten zal voorlopig gehandhaafd moeten worden. Overigens zegt de minister toe om, zo dra de omstandigheden het mogelijk maken, te zullen bevorderen, dat de maat regelen worden ingetrokken of aan de ge wijzigde omstandigheden worden aan gepast. Droog De Bilt verwacht tot mor genavond! Droog weer met In de nacht en vroege ochtend plaatsciyk mist of laaghan gende bewolking, overdag overwegend zonnig. In het het land ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag elders hogero middagtemperaturen. Meest zwakke wind uit westeiyke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 9 Juli: zon op 4.20 uur. onder 20.59 uur; maan op uur onder 13.42 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur P.rljt Bordeau* Gienobk Ajacclo Madrid ifll ci? B NNW WVW WNW wlndttll VNO NNW ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1