ERICH y GEESTELIJK LEVEN Gereformeerde Jeugdraad spraken zich uit ZONDAGSBLAD 'n Nieuwe theoloog van wereldnaam: SAUER wai"" r™ MIEBEL BIJ DE MASS A JEU GD x; ZATERDAG 5 JULI 1958 Directeur van een vergeten Bijbelschool werd TER OVERDENKING Maak van de oorlog geen tableau vivant Ds. W. van Boeyen heeft in het gereformeerde ..Kerkblad" voor Noord-Brabant en Limburg zich op ethische gronden gekeerd tegen parades op koninginnedag. Vorige week klom hij weer in de pen om te protesteren tegen een namaak „vliegtuigramp" opgevoerd ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de onderofficiers vereniging „Ons Belang". Ds. Van Boeyen gaf af op het „in een soort voetbalvelddialekt" gekleed verslag in één van onze zuster- bladen en schreef: SchouwSPELEN van deze soort vormen een bedreiging voor de christelijke zede. De vloek van de oorlog is een te reële vloek om er een tableau vivant van te mogen maken dat als jaar- feest-attraktie ten tonele gevoerd wordt. En laat nu als 't u belieft niemand mij tegenwerpen, dat dat Haagse jubileum-schouwspel niet tot vermaak van het publiek is opgevoerd, maar ter instruktie van de eraan mee werkende manschappen en bovendien om de burgerij ervan te overtuigen, dat de reddingsploegen, wanneer het eens menens mocht worden, paraat zijn. Natuurlijk zijn oefeningen en manoeuvres voor het strijdvaardig maken en houden van een leger onmisbaar. En natuurlijk is het noodzakelijk dat daarvoor soms schijn-situaties geschapen worden, die een eventuele realiteit zo dicht mogelijk naderen. Maar daarover gaat het hier niet! Daarmee kan niet rechtgepraat worden wat krom is. Het brandende vliegtuigwrak, de tegen de dood vliegende helicopter, het donderende afweergeschut en de (voor wie?) defilerende straaljagers waarover de jubile rende onderofficiersvereniging „Ons Belang" de beschikking kreeg waren in wezen helemaal niets anders dan uiterst realistische requisieten voor een uiterst realistisch (en smake loos sensationeel) tableau vivant. „Verrukkelijk!" joelde de jeugd! „Spektakulair!" jubelde Trouw. „Schande!" zeg ik en naar ik van harte hoop velen met mij. De Bijbel in het nieutvs De moeilijkheden op Cyprus plaatsten onverwachts de Bijbel in het nieuws. Vanuit een Engels postkantoor werd een telegram verstuurd aan de Britse gouverneur van het zo zeer verdeelde eiland. sir Hugh Foot .De gouverneur had zijn Bijbel nodig om de boodschap te ontcijferen die zei: „Lees twee Korinthe vier vers acht en ne gen." In zijn Bijbel las Foot de verzen die zijn vader Isaac had aangegeven: ....in alles zijn wij in de druk, doch niet in het nauw; om raad -verlegen, doch niet radeloos, vervolgd, dooh niet verlatenter aarde geworpen, doch niet verloren...." Sir Hugh stuurde zijn 78-jarige vader, een methodisten lekenprediker zijn antwoord: ..Foot, Callington. Cornwall. Lees Romeinen vijf vers drie en vier." waar Paulus schrijft: En niet alleen ihierin), maar wij roemen ook in de verdrukkingen, daar wij weten, dat de verdrukking volharding uitwerkt, en de volharding beproefdheid, en de beproefdheid hoop...." Met stil ontzag staarden we naar de kleine boeken kast met de voor ons vaak onbegrijpelijke titels. We ontcijferden er een paar in het Duits en Engels, we be grepen ongeveer de beteke nis van het Noors, en de Ja panse hiëroglyphen riepen herinnering op aan de kegel vormige Japanse bergen, die we zo vaak op prenten heb ben gezien. We bevonden ons in de werkkamer van een Duits theoloog, wiens naam in vele evangelische kringen met grote dankbaarheid wordt genoemd. Op de tafel lag een loupe: Erich Sauer, de directeur van de kleine Bijbelschool in Wiedenest, is vrijwel blind, hoewel hij nog beslist geen oude man is. Brilleglazen, die meer aan een pingpongbal dan aan een lens doen denken bedekken één oog waarin het licht ge heel gedoofd is en een ander dat nog voor twaalf procent werkt. Ondanks zijn lichame lijke handicap is Sauer nog een druk man, die lessen geeft en nog minstens drie boeken wil schrijven. Wiedenest is een tros huizen ge legen aan een drukke weg door het Oberbergische land. Het nes telt zich behaaglijk tussen een paar hoge bergen met rijzende dennen. Een klein wit kerkje hurkt tegen een berghelling. Het zou een vergeten dorp zijn als zioh daar niet een kleine school bevond, die jonge mannen opleidt voor evan gelisatiewerk. Maar zelfs de school zou onbekend gebleven zijn als niet, geheel onverwachts, na de wereldoorlog er een grote belang stelling was gekomen voor de boe ken van Sauer. Het waren een paar theologische werken, die uitmunt ten door hun eenvoud, en de warm te maar desondanks een heldere kijk geven op de grote lijnen van de Bijbel. De school Wiedenest is nauw verbonden aan een Russisch reveil. In 1905 beleefden de Duitsers die zich in de Oekraine gevestigd had den een opwekking. Al spoedig kwamen Russen tot bekering, die gewonnen werden door de vernieu wing die in de levens van de Duit dat een sterk eschatologische in slag heeft, schrijft Sauer over Gods schepping. Andere boeken zijn „De triomf van de Gekrui- sigde", „In de arena van het ge zichtbaar werd. De Duitsers loof" (gedachten over Hebr. 11) ..Vom Adel des Menschen". dat hielden „Stunden," kleine komsten die veel overeenkomst spoedig in een geheel vertoonden met onze „gezelschap- werking onder een jes" uit de dagen van het reveil De Russen wilden ook hun „Stun den" houden, in hun taal o dit reveil stundenbeweging noemd. In die dagen was de Russische vrijheid niet groter dan be titel te gelijkertijd in Duitsland. Enge land en Amerika zal verschijnen. het woord Het zal een studie zijn over de Nog altijd wordt koninklijke plaats die God de de schepping heeft gege- niet volgen, was er geen. Gebrekkige kennis bleek een vruchtbare bo- onder het Hitlerregime zich fel dem voor alle mogelijke uitwas- verzetten tegen de bloed- en bo- sen. dem-theorie. Later nam het Broek- een groep Duit- hausverlag dat nauw verbonden is ïtwoordelijk gin- aan de „Vergadering van gelovi gen voelen voor de jonge gelovi- gen" (Darbisten) de uitgave c gen. Ze begrepen dat alleen grondige Bijbelkennis de opwek- uitga king in goede banen kon houdi ÊÊtt Het was onmogelijk om in R land een seminarium te stichten, maar in Berlijn werd een, al i het heel klein, begin gemaakt In de Verenigde Staten wordt de uitgave van de boeken verzorgd door de gereformeerde Eerdmans, Rus- in Noorwegen door een lutherse uitgever, in Zweden door een vrije evangelische, in Japan door een baptistische en in het Doealla In het hartje ban he<t Oberbergische land. zeventig km ten oosten van Keiden ligt het gehucht Wiedenest u>aar een vrijwel onbekende Bijbelschool door de boeken van haar directeur grote bekendheid heeft verkregen In de zaal waar samenkomsten worden gehouden hangen links vier schil derijen van theologen die hun stempel gedrukt hebben op de school: Graaf von Zinzendorf van de hernhutters, de edel man Caspar von Schwenkfeld uit de hervormingstijd Menno Simons en de quaker George Fox. De vier rechter schilderijen geven de praktische kant ban de studie weer zoals die gegroeid is onder de inbloed ban A. N Grover, de Engelse tandarts die zijn gehele vermogen opgaf om naar het zendingsveld te gaan: George Mueller, de man die in geloof weeshuizen stichtte; dr. Fr. W. Baedecker. de stichter van de school, en de gardeoverste Paschkow, één ban de leiders der stundisten. De oude zaal wordt vervangen door een nieuwe met 1200 zitplaatsen. Kameroen door de Baseier Mis- Bekende namen Uit de eerste tijd stammen een aantal bekende namen. Een van de stichters was dr. Friedr. Wilh. Baedecker, een neef van de uit gever van reisboeken die nog al- den. In 1957 vertrokken zeventien oud-leerlingen naar landen als Ni- BljbelkeillllS geric. Japan. Pakistan. Tanganyi ka, Oostenrijk, Nepal en naar lan- opmerkelijke den in Zuid-Amerika. De school begon hoofdstuk en zelfs van mej. Toni von ven. Op geen enke nicht van veldmaar- hij zich echter vo< schalk Blücher die bij Waterloo kennis. Terwijl wij roem oogstte. Een van de eerste telkens leraren was von Thiele Winkler zichzelf de broer van de zo bekende „Mut ter Eva". De school begon met drie en la ter meer Russische jongeren en richtte zich geheel op Oost Euro- pa. Het instituut werd al spoedig verschuilde hij zich een trefpunt van christenen uit al- werk r'-~' u Sauer heeft bijbelkennis. Twintig minuten lang hebben zijn studenten eens tek sten uit zowel het Oude als het Nieuwe Testament voorgelezen, bekendheid verkreeg Steeds wist hij het juiste boek, probeerden hem het spreken te krij gen. wist hij steeds weer de aan dacht van zichzelf af te leiden. Hij heeft zijn leven gewijd de oorlog hij wereld- 5 is niet slechts hun werk te danken. Billy te ge- Grahams uitspraak dat hij zelden laat op reis ging zonder twee van Sau- zijn ers boeken mee te nemen, heb- gesprek ben de plotselinge bekendheid ze- ,__i dele veroorzaakt. toch niet helemaal. Amerika spreekt al over Sauer als „de grootste evangelische theoloog", uitdrukking die deze le delen van Europa. De eerste bruiken. wereldoorlog zette een komma ach. 1 ter het werk. Waren er voor 1914 vaak dertig of meer leerlingen, tij- eerste wereldoorlog plaatste dens de oorlog dunde het aantal komma, de tweede scheen belangrijk. Buitenlanders moch- *- "~U4 ten echter blijven ook al was hur aantal betrekkelijk klein. zijn school;" zelf vindt hij zich vol- diee man, met zijn kleine wat ge- eeds weer drongen postuur, zeker niet onder- chter het streept. Zijn plotselinge bekend- ilde ge- heid is ongetwijfeld voor een groot komen onbelangrijk: steeds zich ac' God hem deel te danken aan de opleving van dc evangelische theologie, als wij haar ln de jaren na oorlog beleefden. Van Sauers werken is tot nu slechts één vertaald: ..Het rr jgenrood der wereldredding", kwamen de leerlingen hoofdzake- dat is geheel uitverkocht. Op het Vervolg lijk t t de Balkan, Hervormde en T 1 1 1 1 De „Leesgids" een uitgave van de Nederlands Gereformeerde Jeugdraad is als dubbel nummer uitgekomen en helemaal gewijd aan het pro bleem: „Film en jeugd." In vier artikelen wordt er een overzicht gegeven over de verhouding tussen de jeugd en de film. G. H. Hoek schrijft over: „De film grijpt de jeugd" en probeert een antwoord te vinden op de vragen: Waarom? Hoe? en In hoeverre? P. van Campen laat uitko men dat ondanks de geweldige ontwikkeling van de film in de laatste tientallen jaren, aan de stomme film werd geluid, kleur en later nog diepte toegevoegd één principe zich onveran- bouwd van de Kompasclubs, derd gehandhaafd heeft: „Het cameraoog bleef ter schijnt dit werk toch niet bepalend voor de artistieke waarde van een film succes want dit oog vertolkt de gedachten, gevoelens en bezieling van de man die de film maakte". S. J. Popma schrijft over de ethische aspecten van de film in een zeer theoretische beschou wing, die geschreven had kunnen zijn voor de eerste film werd vertoond en Hollywdod werd gesticht. J. Das is al even theoretisch in zijn ar tikel over „Filmopvoeding en fllmvorming." door de genade, alleen in Ghris- Deze uitgave heeft ons ten zeerste teleurgesteld. Wie leiding zou verwachten voor de gereformeerde jeugd bij het bioscoopbe- zoek. vindt slechts een aantal gedachten die met ie praktijk aa„v„, „a., weinig te maken hebben. In geen der op zichzelf waardevolle de gemeente niet wordt geken- artikelen wordt zelfs maar een poging ondernomen de gerefor- meerde jeugd leiding te geven bij het bioscoopbezoek. Maar er wordt ook op geen enkele wijze aandacht gewijd aan die pogingen die de laatste jaren worden ondernomen om de film te gebruiken. „Als bezwaar. blijkt echter dat men zich.toch onbedoeld weer van de buitenwe reld afzondert". Daarom is dan ook het clubhuiswerk ontslaan, waarvan geschreven wordt: „Be slist wordt de visie afgewezen van vele kerkeraden, die vragen hoe veel catechisanten er uit het club huis zijn voortgekomen.. Het clubhuis is geen fuik om ze binnen te loodsen, maar het heeft zijn waarde in zichzelf; ja. ten diepste zou men moeten zeggen: de samenleving in een clubhuis is een stuk gemeenteleven". De conclusie van dit artikel is Pill dan dat alle oude jeugdwerk stoelt tus". Het gevolg daarvan is „dat °P eenzelfde godsdienstig denken In 1919 werd het vervolg ge schreven in het kleine dorp Wie denest, waar de leerlingen in staat waren om dcor tuinarbeid in hun eigen onderhoud te voorzien. De -rflatie en schaarste van levens middelen bemoeilijkten het werk. Maar het werk groeide toch. Rusland was een gesloten gebied geworden, maar nieuwe Oosteuro- pese landen openden zich. Jonge mensen uit Hongarije, Roemenië. Bulgarije en Joegoslavië kwamen naar Wiedenest om opgeleid te worden. Vaak worstelden jonge ren van acht verschillende natio naliteiten het ijze- ogenblik worden evenwel her- iden vol- nieuwde pogingen ondernomen om het westen. Maar ook in het Nederlands deze boeken publiceren. Ongetwijfeld zal er komen de punt bleek slechts een punt- komma. Leerlingen bleven komen ook hier belangstelling en afgestudeerden zwierven uit de evangelische theologie naar verder gelegen zendingsvel- er. Back to God Hour ondervindt grote moeilijkheden leren kennen. Afgestudeerden gi gen terug naar hun landen om v NU*.,- der vaak moeilijke omstandighe- B8efc to God Hour". Hoewel dit De Christian Reformed Churches Decision". Fullers „Old Fashio- Tijk- ned Revival Hour" en „Luthern bun Hour". De bij de Wereldraad aan gesloten Raad van Kerken doet de Bijbel .beter te jn Amerika ondervinden moeilijk- fdfifijÉÉdfifijdttl heden bij de verbreiding godsdienstige programma den in achteraf gelegen gebieden programma reeds achttien jaar i i i: «- i bestaat heeft toch één der groot- „.m.liik d. wd tot «.volg ,.1 h.bbzn d.l te Rooien. Tijdens zijn regime n.B.C.. geweigerd zendtijd m een jonge, begaafde man de uitzending hiervan vrij te iiezaam maar zeker de leiding ken De motieven van de N Hij kende de Bijbel als geen hiervoor worden door de radiode- het tegenwoordig systeem, landelijke programma's zouden ^L_ -- verdwijnen. Van orthodoxe zijde de N.B.C. wordt dan ook fel gevochten om merkt door de gelijke gezindheid van haar leden, maar dat de ge- »*heid uitsluitend meente daar is waar het Woord buiten onszelf ligt, ander en nam geen blad mond als hij wist dat het ging iiicu Gods Woord. Een blad van de derzoek onderworpen Hitlerjeugd schreeuwde „onkruid" voerir? rannort over deze aangele- - - ------ - - f ÏSKÜ/Ï?bb»»nk"rt tb verwach- bij kerken zendtijd kunnen kopen, te handhaven. Zij vrezen dat bij zendtijd alleen de bij de bod zullen komen. „De Christelijke Film Actie schreven. Ieder mag dit boekje le- roept op tot dit critisch gebruiken zen; het zal niemand kwaad ma- van de film". Dat er in Neder- ken; het zal niemand helpen, land bewegingen zijn die de film hebben opgeëist voor de evangelie- Geheel anders ligt net met de verkondiging wordt niet bespro- uitgave van de Hervormde ken. Over het uitstekende baan- brekende werk verricht door de Jeugdraad, die een artikel, van Lutherse kerken in Amerika wordt een onbekende pen of pennen, niet gerept. God wordt gepredikt hoord de gemeente is iets to taal anders dan van christenen daarvan verdwijnt de christelijke organisatie." Het ge volg is dal de christen ontdekt heeft dat hij niet anders is dan de wereldling: „is ook die niet een zondaar en is ook die niet in Christus geheiligd? Wij heften niet kunnen ontdek- 4»» Inschreven werd voor het dit boekje werd ge- Rooms Katholieke blad Dux, heeft overgenomen in het lei- dersorgaan „Contact". In een poging om de Roomse lexers iets te vertellen over de „Ach- het jeugdwerk het vroeger om een innnerlijk-i ligieuze vorming, nu gaat het ln tus alleen en dat de vorming van een godsdienstig mens dus geen organisatie doel in het kerkelijk jeugdwerk hel licht kan zijn". Dat doel moet dan zijn de mens te leren leven in de ge meente en met de medemens, maar de moeilijkheia is om een gestalte te vinden waarin dit alle bei mogelijk is. Deze nieuwe hervormde jeugd* Het gevolg visie z,al zeker niet ieder bevallen, .Ging omdat de waarde van deze „nieu- theologie" niet door iedereen hoog wordt geschat. n. omdat zij zonder vergunning in het Noors en Zweeds waren vertaald Een paar dagen lartg „Klaarblijkelijk". zo schrijft Arthur W. Hoogstrate in „The Banner", „oefent de Nationale zijn relatie blijkt uit dit artikel duidelijk hoe weoeld". Oim dit ver de invloed van deze theologie patroon te kunnen toepassen heeft rijkt. wet vielen, die eiste dat het Hit lerregime de toestemming voor vertalingen moest geven. Sauers studies richtten zich hoofdzakelijk tot de elementaire veld vragen van het christelijk geloof, --4!- In zijn eerste boek „Das göttliche Erlösungsplan" schonk hij aan dacht aan de heilsgeschiedenis. In uitgezonden. Andere het in het Nederlands vertaalde zijn "-- ..Morgenrood der wereldredding" geen zendtijd tc godsdienstige uitzen dingen". ..The b:. to c.od Hou is een evangelisatieradiouitzending met vaste predikant ds. Elders- en een eigen radio-evangeli- satiekoor. Het Statistieken der Mormonen Tribune", het dagblad gelmatige radiouitzendingen van Salt Lake City's publiceerde honderden zenders wordt TWEE Eens vroeg iemand een oude binnen het Hervormde Jeugd- visser, hoe hij tot bekering ge- werk" wordt hier geschreven komen was en hij antwoordde over het Jeugdwerk nieuwe kort en goed„Daarbij komen stijl. er twee te pas". kunnen ons heel goed voor. Twee? stellen dat dit artikel honderden De Here God en ik. Ik deed in ons land razend zal maken, alles wat ik kon er tegen, en Het artikel begint al met de woor- God deed HU ko„ er 5 voor en Hij is mij te sterk vrjje jeugdvorming zoals die tien- geworden. tallen jaren hèt patroon voor het (Onze Hoop) jeugdwerk is geweest „doet" het acties onvoldoende. Tenmin ste dat vermoed ik. Joke's reactie was misschien niet geheel onverwacht, maar in ieder geval beslist wel dra matisch. „Ja!" zei ze; het is me later zo verteld gewor- Se^T^dïTÜ'ted"in 4.» door Jok. én door de Blondje en zwartje (xvni) Ja, zo vertrok Joke op dat gedenkwaardige moment, toen ik haar autobusplannen handdoeken. Maar Joke woorden is: „Ik wil hel zelf niet t'an het huilerige soort, allemaal ook zo graag zeggen, _.--w j 4». ide kans Kennelijk is de schrij- R.K.-logica De kleine George mocht eer gisteren mee naar de gro wordt 1 poging onderno- te laten zien dat de im- rhet jeugdwerk voortkomt uit de verschuivingen op theolo gisch terrein. De negentiende eeuw was anthropocentrisch (de mens stond in het middelpunt), te Palmzondag-plechtigheden. Schleiermacher meende het geloof m de autonome mens te moeten Nu, zo n palmpje trok hem iocaiiseren in het menselijke ge- wel aan en hij bleef er een voel. F. C. Bauer zag het geloof gelocaliseerd in het menselijk ver- flink poosje zoet mee. Maar stand Rjtschl in het zedelijk be- tenslotte moest hij het ge- sef. Maar in deze rij komt ook Abraham Kuyper Hij was veeh. tegen de tijd toch op- ^de «roï^MtlSdér geven. Hij begon ongedurig geest der negentiende eeuw. maar te worden en met zijn palm volgens de schrijver bouwde hij ie women en mei zijn paim tQ<;h yoort Qp het grondpatroon een belendend jongetje te be- van Schleiermacher. De schrijver laKen zegt tenminste: „Nu lijkt bij Kuy- „..f per door de invoering van de „ob- „Stil zitten'zei zyn vader. jectleve" Heilige Schrift een ander „Wat moet ik dan doen?" vroeg element er in te komen maar dit wordt weer ingekapseld het manneke vertwijfeld. door werkjnj; afhankelijk te „Bid maar wat voor mama," maken van het al of niet weder- „i papa opvoedkundig. ,^13 AU."J«u!gdwerk "d Toen vroeg George met onwrik- de negentiende eeuw is voortgeko- bare logica: „Waarom? Die men uil der. ttveologieehe vlaloa. zit toch zelf ln de kerk!" Er is echter een geweldige ver andering gekomen: .,de ontdekking DE TIJD van de 20e eeuw ie, det het zwaar- deze crisis zou daarmee tot het verleden behoord hebben want we trekken nu eenmaal met elkander op en je kunt niet kwaad op mekaar blijven als niet juist op dat ogen blik onze baas ook in het ge bouw geweest was. Die sid derde samen met de toch al niet al te hechte muren op hun gezamenlijke grondvesten net! En vervol- en zei toepasselijk: „Boem!" Ongetwijfeld was dit een ver keerde reactie van hem. Je moet tegen Jokes die juist in lichter-laaie staan nooit iets zeggen, dat ook maar een zweempje van humor schijnt te hebben. Humor houdt zeggen de deskundigen al tijd iets van critiek in. Een zachte, goedaardige critiek. maar desondanks toch een klei ne veroordeling. De baas had wijzer gedaan zich ijlings uit de voeten te maken, ofschoon hij de zaak misschien nog grondiger zou hebben bedor ven als hij iets gezegd had in de trant van „Zeg, die deur kan wel kapot hoor!" Hoe dan ook. hij zei: „Boem!" Waar schijnlijk grinnikte hij daarbij: hij kent onze reacties. Alleen voorzag hij Joke's verdere re- baas en u hoeft dus denken dat er op dat uur een eeuwige zustervete is gescha pen! „Ja! Boem! Boem boem boem boem!" Alsof ze Charles Trenet in eigen persoon was in dat liedje over de Franse hart slag. Maar dan een furieuze Charles i tijdje en als dat over dat je nooit je eigen plannen onlangs de laatste cijfers be treffende de kerk der Laatste Billy Grahams ..Hour ot Oaeen. de tg. mormonen. Hel lidmaatschap bedraagt 1.488.314. Verleden jaar werden 30.129 b e k e e rlin g e n gedoopt. Het ■üirirüifCrirtri genootschap heeft 6.616 zende- j lingen in dienst, meer dan enig ander protestants kerkgenoot schap ooit op een gegeven ogenblik had uitgezonden. Bovendien werken er nog 6.366 zendelingen, die twee jaar van hun leven geven voor zendings- Ze draafde nog eventjes door te t die toen opeens stopte haa woordenvloed. Ze keek onzi baas aan. en toen sloeg ze haa Waarom of je laten. Dat gens zei ze een hele verzame- ling woorden, die nog al won derlijk door mekaar heen dansten. „Schan daal!" kwam er in voor en „Gemeen!" Arme stumperds van kinderen, die ook nooit eens wat hebben!" „En geen mens snapt waar het geld blijft!" „En je kunt ook nooit eens iets zelf op touw zetten!" „Je moet maar altijd naar andermans pijpen dansen en ze vragen je niet eens naar je mening!" Terwijl ze onder tussen driftig doorstapte naar dat andere vertrekje in dat gebouw, waar je desgewenst ook je harte leed aan begrijpen de zielen kwijt kunt. Ds bao volgde haar belangstellend der waarts. „Ik dacht telkens dat Uit de VOLKSWIJK etsjes dat bij dergelijk legenheden doen, toeetjk dwaasheid Soms denk ik: uit schaamte, keken? Maar vaker: omdat het hen zo flatteert. „Hèhè" zei de baas deskun dig. „Dat lucht op. En welbe- dankt!" „Welbedankt?" zei Joke, stomverbaasd. Want je de grote kansen ziet t jaar in jaar uit weer moet la ten glippen. Maar ik denk wel eens: als God onze mooie kan sen de moeite waard vond. zou ons gerust geven. Maar •t er niets in. Hij ziet uiat in ons geploeter. Misschien hoort dat bij de van het kruis. Joke, ,J4ee, van die kant heb ik het nog nooit be- schijnlijk verwachtte ze op dat enkel „Allicht niet", zei de baas, „Het begint mij pas zo'n beet je vaag le schemeren. Je kunt er niet eens geleerd over pra ten, en zelfs maar nauwelijks zo heel gewoontjes weg een paar woorden. Je kunt elkaar helpen door dóór moment een ernstige zede- te zetten. Ga vrolijk verder, hè! preek, zo al niet een duchtige Maar wat had je nou precies plan, dat niet door i je lijf om kon gaan'. uit te halen. En toen heeft Joke hem haar met de hanepoten, dat er Op zichzelf trouwens ondertussen vrij smoezelig uit onnozele opmerking, was gaan zien. wus geen kip in het MIEBEL In 1957 gaven de f46.121.200 voor de zending, waarbij dan bovendien nog f 17.280.000 geteld moet worden die vrienden en familieleden persoonlijk aan de zendelingen De mormonen offerden vorig jaar bijna 232 miljoen gulden voor hun kerk, dus meer dan 150 gulden per hoofd. De grootste vooruitgang heeft deze „Kerk van de Heiligen der laatste dagen" geboekt op Nieuw Zeeland, waar de eerste mor- momentempel in het Zuidzee- district in april werd geopend. De kerk en het nabijgelegen seminarium kostten bijna 40 miljoen gulden. De Presbyteri aanse Kerken van Nieuw Zee land spraken onlangs hun mis noegen erover uit dat de mor monen bezig z\jn om 500 zende lingen naar hun eiland te zen den. De mormonen hebben vooral onder de Maori-bevolking grote invloed gekregen. 2y idhtvtd* Christus Ds. Edward Carpenter in de „Church of England Newspaper:" „We behoeven ons er niet over te verbazen dat bij voorbeeld de mensen uit de 18de eeuw in de Evange liën een rationele Christus vonden, Schleiermacher daar een romantische Christus autmoette, de mensen uit het Victoriaanse tijdperk een vrijzinnige Christus za gen en de 20ste eeuw een crisis-Christus tegenkomt Zijn werkelijkheid is groot genoeg om al zulke reacties mogelijk te maken." Zeilen op zondag Wiika Th. J. Rijks in „Het Grote Bos" over zon dagsviering: Op zondagmorgen speelde de gemeente van Genève op het kerkplein een balspel en onder het luiden van de klok ken kwamen ze daarna sa men in de Dienst des Woords. Op een mooie zondagmiddag ging Calvijn zeilen op het meer van Genève. Calvijn waarschuwt de wetticisten en Sabbatisten tegen de over schatting van de waarde van de zondag als de dag. Hij zegt: „Het komt er niet op aan, of een dag zaterdag of zondag is, maar het komt daar op aan, dat ons leven gericht is op de Heer". Maar eveneens zegt hij en dit is voor de visie van de Kerk op het huidige rerrea- tie-werk van uiterst belang: „Bij niet regelen van de rustdag hangt de kerk een totale verwoesting boven het Examen en geloof Ds. R. H. Ruitenberg in „Tijd en Taak" over exa mens: De confrontatie van deze nieuwe macht, het examen, met het christelijke geloof is zelden geschied Ook de strijders voor een beheers vorm van de school, waar bij christelijke ouders de grondslag bepaalden heb ben even argeloos als ieder ander dit systeem van on derzoek aanvaard. Daarbij wel zeer „wereldse" maat staven toepassend. Zij heb ben óók niet de geloofsfan- tasie gehad om te zeggen, dat deze competitie. deze verindividualisering der ken nis, deze succesjagerij „er gens" gedreven werd door een boze macht. Hiernamaals geen reünie Dr. K. J. Kraan in „Ho rizon:" Het hiernamaals is geen reünie van oud-strijders, het is, zoals de Christelijke dog matiek scherp typeert, slechts een status interme- dius, een tussentoestand. Het is geen eindstation, het is slechts een wachtlokaal, waar de afgestorvenen hun keren naar de voleindiging van het Godsrijk op >arde. Daarom ook betrekt de Christelijke waakzaamheid zich veel meer op de komst van het Godsrijk dan op de komst van de dood. Veel meer op de laatste wereld dan op het laatste levens-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9