GROOT- FRIESLAND op zoek naar vers bloed .kateM ZONDAGS BLAD Canadezen kopen ze in Nederland bij honderden op i ,,us tael is ien, us folk is ien r verleiders? (I) ZATERDAG 5 JULI 1958 Hieiuur Ccifiscln Ifonrnnl De „Shetlands bakermat - Het is al weer enige tijd geleden, dat we bij u de heer Piet van den Berg te Wolfheze introduceerden, als zijnde de enige Nederlandse importeur van ezels uit Corsica. Zelf noemde hij het een experiment, om dat hij tevoren nog nimmer van die langoren had in gevoerd. Maar gezien zijn grote ervaringen met pony's had hij het volste vertrouwen in zijn nieuwe handel en achteraf is wel gebleken, dat hij ook voor de ezels over een fijne neus beschikte. Toch blijft Van den Berg in de eerste plaats de man van de pony's, die kleine, charmante paardjes, waarmee hij zich als im porteur zowel als fokker en handelaar een reputatie van de eerste rang wist te verschaffen. „Lang voor de oorlog al", zo vertelde hij ons, was Simon van der Griend te Voorburg de grote man in het wereldje van de pony's. Hij alleen bezat een in ert uitvoervergunning en daarvan maakte hij dank baar gebruik, om van tijd tot tijd zaken te gaan doen met de fokkers op de Shetlandeilanden en ook wel in Schotland, in de buurt waarvan die eilanden ge- U „Onze taal ig één, ons volk Iéén" is een regel uit een Fries gedicht van mevrouu MinneBuma (1929), getiteld „Frisia Magna" (Groot-Fries land). Het is een lied. dat past 4 bij wat van 26 tot 28 juni te Leeuwarden heeft plaats gehad, klaren. Ook dat het leenwezen Voor de vijfde keer waren Friezen van Koord en Oost en West Friesland nimmer ingeburgerd I bijeengekomen om gezamenlijk te spreken over wat hun lief eiementen°i! van gjjg prjezen legen zijn. Toen Van der Griend kwam te overlijden heb ik zijn relaties overgeno men, mèt die in- en uitvoer vergunning, en tot op de hui dige dag is het nog altijd zo, dat ik de enige Nederlander ben, die piony's importeren en exporteren mag." Kennelijk is Van den Berg hier nogal trots op. want op eens staakte hij zijn gesprek, liet ons even in de steek en kwam toen terug met een stapel correspondentie, die hij vóór 1940 voerde met di verse pony-fokkers aan de overzijde van het Kanaal. Op onze vraag, of hij ook nu nog mei die B.itse fokkers be trekkingen onderhoudt, antwoord de hij ontkennend, doch hij voeg; de er terstond aan toe. dat hij met grote plannen rondloopt. ,.Ik ga die hele import weer op poten zetten, zo zei hij. want ik hob de indruk, dat er van al die oude relaties weinig meer over zijn. Qp die Aan tal van fokkers, van wie ik tuurlijk gau\. destijds honderden pony s per jaar stape] heen. De Canadezen hebben betrok, schreef ik brieven doch cchter aUeen belangstelling voor liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH lC*e> i grond op dc de taal, geschiedenis, cultuur en ditmaal ook de df Het is een merkwaardige zaak. waar wij niet-Friezen eigenlijk hun woonplaatsen bepaald werden ons zo moeilijk in kunnen verplaatsen. We vragen ons af: wat Men moet willen die Friezen toch eigenlijk? Wat drijft hen er toe om maar steeds weer opnieuw warm te lopen voor wat zij als hun Meieendom tn ei0e>. aard (.«jchouur.. dc tool o ook htm land' °cn doJr' hct™t<£fc"cn Men moet de aard van een Fries hebben om die innerlijke drijfveren te kennen. Men moet voorts een taal spreken, welke hoeven. Men weet misschien, dat Friesland het z.g. Westerlau- werse Friesland twee soorten boerderijen kent tw. het kop-hals- door romp-type en het stelp-type. Het eerstgenoemde meent men in Gro- zoeken bij het ningen ook aan te treffen zij het diep het land in. met op de duur een ander echter auccu maiigo 1 S de eenkleurige pony' heel witte, of zwarte, of bruine, belangstelling óf vale. ifn dit"houdt band met de speciale smaak van de Amerikanen. Want de Cana dezen behouden die beestjes niet zelf. doch verkopen ze met flinke winsten aan welgestelde families de Ver. Staten. zij wordt tussen het Nederlands en de moderne talen. Zoiets kwaliteit .voort: de Friese Zwarten doet zich bijvoorbeeld ook voor in Zuid-Afrika en in Vlaanderen, erV,dei?1f^s,?^keuS Wi- v. waar men menu» dinjcn ,„n gen,wen neen,met een y buitenlands woord of een letterlijke vertaling ervan, doch zoekt Friesland dragen een uitgespro- huis. Noord-Friese boerenhofsteden leven kan worden gehouden, gedrongen als den brengen zij in uitnemende zyn typische Friese boerderij- Hf" J~ en. Wanneer men het (linker)- woongedeelte weg denkt van deze hoeve uit Zuid Jutland dan kon de boerderij in ons Friesland heb- niemand reageerde dus wel aan :emen. d« zijn. of zich uit hun hebben teruggetrokken. Het beste lijkt me daarom, dat ik binnenkort eens op onderzoek uitga." ..Is er zo'n behoefte aan pony's in Nederland?", zo vroegen we de bruingebrande Geldersman, En toen hoorden we. dat die beesten gaarne de kinderen gelukkig de laatste tijd met honderden te- maakt." gelijk door rondtrekkende Cana- Maar v dezen worden opgekocht. In de dezen zelf eerste plaats wenden zij zich tot eilanden Nederlandse pony's zo hoog mo gelijk op te voeren werd een kwart eeuw geleden een Neder lands stamboek voor Shetland-po ny's opgericht. Dat omvat een tweeduizend leden. Onder die le den zijn er. die wel vijftig pony's bezitten, doch de vereniging telt ook honderden leden met slechts één pony." eigen woorden. des *ebrl hen i woorx Vooral de Afrikaanders zijn daar- den (met uitzondering van enkele in sterk en vermijden systematisch groepen, welke onmiddellijk ach- harönekkig de invoer en het ter de poldergebieden de zandbo- gebruik vooral van Engelse woor- dem opzochten". Zij wensten die hun taal. Als zij Engelse vruchtbare zeebodem te bewerken, woorden willen gebruiken dan Zij wisten dat die bodem goud spfeken zij ook Engels. Een boer waard was. Dat wisten zij reeds taaj jong en vdóf het begjn onizer jaartelling. daarom moet ons geen uitlandse En daar hadden zij wel wat voor woorden gebruik nie. over. Zij hadden er een gevaar- De Friese taal is weliswaar niet lijk leven voor over, wat toch zon- jong. maar zij wordt door zo wei- der enige twijfel hun deel werd zo- I nig mensen meer gesproken en lang zij nog op terpen leefden en zij is zulks in tegenstelling tot de Noordzee elk jaar weer opnieuw het Afrikaans en het Vlaams haar aanvallen deed. Eerst later geen voertaal, al wordt zij dan in gingen zij zich beschermen met Friesland ook officieel toegelaten, dijken, maar elke Nederlander Het eerste congres van Friezen weet dat zelfs achter dijken een werd in 1925 gehouden in Jever. mens niet volkomen veilig is. maar dat was meer een ontmoc- De Friezen zijn dus van oudsher tmg tussen Oost-en Noord-Friezen, al vertrouwd met het water, dat Onze Friezen zeker de belang- zowel hun vijand als hun vriend rijkste en actiefste groep waren was. Geen wonder, dat vele Frie- I vergeten! Twee jaar later was zen vooral van de waddeneilan- l Leeuwarden aan de beurt nadat den en van Noord-Friesland enkele vooraanstaande Friezen dienst hebben genomen op vissers-, ,_J flink van zich hadden doen horen, koopvaardij- en oorlogsschepen In 1930 volgde Husum (Noord- Ook op die ken Fi Westfriesland doen denken karakter, terwijl die in nd op het eerste gezicht Westerlauw de Friese stelp- ben gestaan. de bekende fokkerijen, maar ook plaatsen ze advertenties in diver se streekbladen om ..verborgen" exemplaren op te sporen. Zo kon den ze in november 260 stuks de Atlantische oceaan oversturen en een paar maanden geleden zelfs dienden velen op :er Oost-Indische die zelfde tijd en Friesland) en in 1937 Medemblik In de 17e ee* (Westfriesland). Daarna kwam het de schepen on grote zwijgen door de oorlog. Doch Compagnie en 11 Val nu acht men de tijd wel rijp om ook de volgende eeuw voeren jaar- het onderling verband weer eens lijks honderden schepen van Öost- op te nemen. en Noord-Friesland ter walvis- De vertegenwoordigende organi- vangst in de Noordelijke IJszee Val saties van Friezen bestaan in u»t. evenals dat van onze eilan- Noord- en in Oostfriesland. Niet den het geval was. in Westfriesland en ook niet in Dr. Muusz, een noordfriese pre- j Groningen, dat al van oude tijden dikant, die het karakter en wezen Va^ af tot Friesland gerekend wordt al der noordfriezen beschreef, zeide. zijn er Saksische invloeden sterk dat zij niet opgewekt en zorgeloos ige merkbaar evenals in Westfries- konden leven. Ergens anders le- land de Frankische hebben ge- zen we: stormvloeden en verdron- I werkt. Toch waren Friezen uit die ken landerijen blijven niet zonder I streken welkom, evenais trouwens invloed op de geestelijke gesteld- uit de gehele wereld. Nu denke heid van de mens. 0 men niet. dat door al die Friezen Deze door de eeuwen heen nog Fries gesproken wordt. Zeer voorai door gevaar, leed en zorg zeker doen dat de Groningers en gevormde karakters zal men voor de Westfriezen niet, maar ook niet a] aantreffen op de eilanden, want meer de Oostfriezen. Wél de verst hct is nog Eteeds waar. dat de ei- wegwonende Noord-Friezen. Die landcn-mentaliteit een bijzondere huizen namelijk op de grens van mentaliteit is. Het voortdurende Denemarken en Duitsland en wel gevaar heeft de Friese mensen ge- beiderzijds. Voor een belangrijk hard en het is deze karaktertrek, deel op de voor kust liggende wad- we)ke we overal langs onze kus- deneilanden. ten aantreffen tot in Frankrijks Op het congres moest men zich Vlaanderen toe. Want de kusten „behelpen" met Nederlands en van deze lage landen werden voor- Duits. al zal het platduits ook veel namelijk door Friezen bewoond en gebruikt worden, want dat wordt niet in het minst was dat het ge- vrij gemakkelijk door allen ver- val met de vissersplaatsen staan. Merkwaardig is dat er m de De geschiedenis van de Friezen kernlanden der Friezen weinig ste- keramerkt zich door een voortdu- den zijn. Men verklaart dit door rende strijd tegen het water, want de vrijheidszin der Friezen, waar deze germaanse volksstam heeft uit een zekere antipatie tegen een het altijd gezocht op de lage gron- stad is ontstaan. Zo is veel tc ver- arom gaan die Cana- ïet naar de Shetland- Schotland?" .Omdat de pony's daar van veel mindere kwaliteit zijn dan de onze. De bouw van de Nederland se pony's is veel mooier en stevi ger. Hetgeen moet worden toege schreven aan de betere kwaliteit van het voedsel hier te lande. Er gaat immers niets boven de sap pige Hollandse weilanden. En een pony is nu eenmaal zeer gesteld op goed eten en drinken. Nu klinkt het misschien wat te- genstrijüg, dat ik toch belangstel ling heb voor de Britse pony's, doch deze beesten zijn, ondanks hun minder goede bouw en condi tie, nodig voor bloedverversing. Speciaal de pony's van het Lon donderry-type wil ik zien te be machtigen. Dat zijn de zwaarste en deze geven, als wij er hier mee gaan doorfokken, de mooiste resultaten." .Zijn er veel fokkers in Neder land?" ,.0. ja. in Waddinxveen bijvoor beeld is de bekende fokkerij ..De Gouwe". Eer? zekere architect Stuurman is daarvan ae eigenaar. En in Nunspeet heeft mevrouw Simon-Thomas zo'n bedrijf. Be kend is voorts de fokkerij van pas toor Lucassen in Posterholt. bij Roermond. En verder de fokkerij van mevrouw .Tcnneskes in Horst, eveneerrs in Limburg. Dan nog die van de heer Fentener van Vlissingen in Helmond, terwijl ook mevrouw Gerritsen-Schakel in Laren er een pony-fokkerij op na houdt. In Zutphen is de fokkerij van Harenburg. in Den Dolder heeft dokter Bos er een een homoeopathisch dierenarts». Bovendien is nog bekend de fokkerij van dr. Van Ditzhuizen in Delden. bij Goor. En zo zijn er nog wel meer. Teneinde de kwaliteit van de „Vermogen"'' Toen Dr. Ernest Dichter die oorspronkelijk als psycholoog, nog niet lang in Amerika w grote roem geniet, zei hij eens tot een schoenfabrikant: „Aan vrouwen moet u geen schoenen verkopen, verkoop liever voeten Wenen werkte stroom van enquêtes brak los om het gewaar te wórden. Wat hij thans zei de meerderheid, daar zocht men naar. ..Neuzen tellen" is men dit later gaan noemen, toen bleek dat de waarde van deze enquêtes maar heel betrekkelijk was. Een paar voorbeelden uit vele: Hij bedoelde natuurlijk dat men voor elk ding moet zoeken en ontdekken waarom de mensen het kopen. Dat vereist inder daad een zoeken en een ontdekken. Want men koopt heus niet elke schoen die goed past of elk gasfornuis waar men goed Toen hij'dit met veel kosten in de handel bracht, ging het op kan koken, maar speciaal het merk dat bijvoorbeeld vertrouwd toch niet in, zelfs niet bij hen die er bij de enquête de voorkeur aan hadden gegeven. M/aarnm Icnnrti it P &en bierfabrikant liet enquêteren: drinkt u liever gewoon bier vwaaium u o) export_kwaiitei{- Grote meerderheid voor het laatste Maar dat dé fabriek negen maal zoveel orders kreeg voor hoe kom ik te weten wat de eigenlijke reden iets kopen. Men ging het vragen. Een gewoon bier als i In Meldorf (Holstein) kwam hei in 1500 tot een treffen tussen de vrijheidslievende Noord-Friese boeren en de ridderschap van Sleeswijk-Holstein, benevens de gevreesde ..Zwarte Garde" van de Deense koning Hans. Mel dorf (dat toen nog Meldorpe heette) werd ingenomen, doch op weg naar het plaatsje Heide werden de ridders en ook de garde vernietigd door de met doodsverachting strijdende boe ren. De garde had de boeren met de strijdkreet „Wahr di Bur de Garr de kummt'' steeds aangevallen en grote verliezen toegebracht maar thans was hel aan de boeren om met een strijdleuze te ant woorden en deze was *.Wahr di Garr de bur de kummt". welke leuze tot op heden gebeiteld itaat op de enorme zwerfsteen welke 'e Hemmingstedt, waai de slag plaats vond, werd op- De conclusie werd dat niet van uit mag gaan dat de mens weet wat hij wil. Zelfs durfde een vakman op dit gebied beweren dat de opinie van een klant over wat hij wenst de ..minst betrouwbare aanwijzing voor de fabrikant is voor wat hem te doen staat om klanten te win- Hoe moet men er dan toch ach ter komen? Daarop meenden Dr Dichter en andere psychologen het antwoord te kunnen geven. Zij zeg gen te kunnen ontdekken wat de reden is achter de reden die de klant opgeeft. Dit heeft vérstrekkende gevol gen gehad. Op het terrein van de verkoop en de reklame. maar ook op dat van levensbeschouwing en over lezen in het boek van Vance Packard. Hidden persuaders, thans in Nederlandse vertaling verschc nen bij H J Paris te Amsterdam •nder dc titel: De verborgen ver- 'eiders Wat gingen Dr. Dichter en an dere mens-doorgronders doen? Met psycho-analytische methoden van de diepte-psychologie speuren Verkoop geen schoenen verkoop mooie voeten naar de drijfveren van dc mens die voor hem zelf veelal zijn ver borgen omdat ze behoren tot het terrein van het onderbewuste. Mo tivation-research werd de gangbare aanduiding van dit drijfveeronder- Hoe drong men in die diepte van onderbewuste en onbewuste door? Met de gebruikelijke weten schappelijke methoden. Daarom kan niet iedereen dit. maar heeft men de wetenschappelijke psycho logen nodig. Deze doen het door middel van gesprekken met af zonderlijke personen of met groe pen, door een grote variatie van tests waarbij dc onderzochte aller lei moet doei. waarvan hij zelf dt bedoeling niet doorziet maar waar in de deskundige stof heeft voor het samenstellen van gevolgtrek kingen; en soms wordt een hyp notiseur te hulp geroepen. Drijfveren Men kwam aldus de ontdekkingen. Juist die sigaret wordt gekocht, niet om de smaak (blind roken toont dit aan) maar omdat rondom die sigaret een ide aalbeeld is ontstaan van bijvoor beeld manlijkheid en stoerheid. Hetzelfde geldt van auto's, benzi- nemerken en van nog veel meer irtikclen Ook kleuren spelen mee. Vance Packard vertelt van een onder zoek waarbij vrouwen hun erva ring meedeelden over een wasmid- ïk met hem eveneens uitgestu deerd. Op het ogenblik heb ik al leen nog ..Melis van Lyndert", een prachtige driejarige hengst, die in januari j.L in Eist kam pioen werd van de driejarigen. Dat belooft dus opnieuw wat voor de toekomst!" „Is Melis ook uit de stam van Bartje?" ..Neen, die is tit een heel an dere stam." „"Wanneer kunt met zo'n hengst gaan fokken. ..Als hij drie jaar oud is." ..En wat-is Melis nu waard?" ..Toch zekc 5000." „Zijn de pony's op de ten toonstellingen m t aan bepaalde maten gebonden „Dat zijn ze inderdaad. Ze mo gen nooit hoger zijn dan 1.07 me ter. gemeten langs de voorbenen tot de schoföhoogte. Zijn ze hoger, dan komen ze niet voor inschrij ving in het stamboek in aanmer king. Ze worden in zo'n geval meestal verkocht aan kleine boe ren, om ze lichte werkzaamheden te laten verrichten. Soms fokken die boeren er ook nog wel eens mee. Wanneer zij dan jongen ter wereld brengen, die na drie jaar niet hoger zijn geworden dan 1.07 meter, kunnen zulke jongen weer Werkpaard „Bartje" „Hebt u zelf ook gefokt?" „Heel veel zelfs. Vraagt u bij insiders maar eens naar de schimmelhengst „Bartje". Hier mee behaalde ik op de veeten toonstellingen te Eist en Utrecht 2even jaar lang een bekroning. Toen was het afgelopen, want om voor een bekroning in aanmer king te komen mag een pony nog geen acht jaar oud zijn." „Hoe oud kunnen pony's wor- „Veel ouder dan paarden. Er zijn wel pony's geweest, die 54 jaar werden. „Bartje" kan dus nog even vooruit, want die is pas dertien. Van hem lopen honder den kinderen rond, allemaal van hoge kwaliteit. En vele kleinkin deren van hem wisten ook weer beslag te leggen op premies van de keurmeesters. Dat zegt dus wel iets en ik ben daarom nog steeds vol van dat beest, als hij onder fokkers ter sprake komt. Trou wens, al is hij nu te oud voor de tentoonstelling, hij m«g nog altijd „Hoe lang is de dracht van een pony?" „Elf maanden." „En wat zijn de prijzen?" „Die variëren -van 50O-/ 2000. Als je er dus zo'n 64 hebt lopen, zoals dat bij mij wel eens het ge val is geweest, heb je een vermo gen in de wei staan. Maar 2000 wordt natuurlijk alleen voor het prima fokmateriaal betaald. En dat heb ik altijd nogal wat gehad. Vandaar dat ik na de oorlog tien jaar lang aan de kop heb ge staan als het ging om het wegsle pen van de tentoonstellingsprij- zen. Zo had ik ook heel veel suc ces met de kophengst „Guido van Wolfheze". een zoon van „Bart je". Maar Guido is nu ook pas acht jaar geworden en dus ben del in pakjes van drie verschil lende kleuren. Ze wisten niet dat in alle drie pakjes hetzelfde was middel zat. In het verslag, dat de huisvrou wen uitbrachten, stond dat het wasmiddel in de gele doosjes te sterk was; in enkele gevallen had het zelfs, naar zij beweerden, hun wasgoed geruïneerd. In het overwe gend blauwe pakje zat waspoeder waardoor, naar de huisvrouwen zeiden, het goed vuil uit het sop kwam. Het derde doosje, dat vol gens het instituut het juiste even wicht in de kleuren vertoonde, kreeg met grote meerderheid van stemmen het juiste onthaal. In hun beschrijving van de waswer- king van het poeder in deze do zen gebruikten de vrouwen wnor- den^als „uitstekend" en „fantas- Nog een voorbeeld. Het kopen van koelkasten dat na de 2e we reldoorlog enorm toenam heeft, zo concludeerde de diepte-onder zoeker, veelal niet de logische re den die men opgeeft. Maar zon der dat de gebruikers het weten, is de eigenlijke reden, dat de men sen temidden van de angstgevoe lens na de tweede wereldoorlog met liefde gingen denken aan vroe gere perioden van veiligheid en zekerheid, waarbij zij in het on derbewustzijn terug werden ge leid naar hun jeugd, waar hun moeder stond die hen nooit in de steek liet, met name ook niet in het verstrekken van voedsel. Afkeurenswaard men veel dergelijke gevallen uit de praktijk van het diepte-onder zoek. Er zal wel eens een ver gissing zijn gemaakt, maar dc gunstige resultaten bij reklame die met deze verborgen motieven re kening houdt, tonen aan dat men ook heel veel gelijk had. Mag men de dieptepsychologie gebruiken om na te gaan op wel ke wijze men de consument zo vlot en zo veel mogelijk kan doen kopen? In Vance Packard's boek klinkt een grondtoon van afwijzing. Per suaders te vertalen met verlei der» en te spreken van beroeps- Wordt de pony nog veel als werkpaard gebruikt?" „Hoe langer hoe meer. omdat de trekhonden zo goed als afge daan hebben. En al die kleine boertjes, zoals er in het midden en oosten van het land zoveel zijn. kunnen er niet altijd een groot paard op na houden. Dezen schaf fen zich dan voor enkele honder den guldens een pony aan. Geen stamboekvee natuurlijk, doch dat is ook niet nodig voor dit doel. Ik heb hier nog een pony lopen die niet hoger is dan 80 centime ter. Dat beestje is natuurlijk voor het werk van een boertje tc klein, maar misschien dat vandaag of morgen een dame er zin in krijgt om er haar kinderen mee te ver rassen. Het gebeurt nl. herhaalde lijk, dat er een auto voor de deur stopt en men eens komt kij ken, of ik iets aardigs heb lopen ten pleziere van de jeugd. En in derdaad. juist in deze gemotori seerde tijd vormt een pony-met wagen een aparte attractie. De meeste pony's evenwel, voorzover ze niet tot de stamboekdieren be horen, vinden hun weg naar de kleine boeren. Dezen gaan ermee melken, de boomgaarden bespui ten e.d. Ook kleine winkeliers en andere neringdoenden, zoals pe troleum venters. bedienen zich gaarne van pony's. En wanneer u op de groenten- en fruitveiling in Huisen komt. kunt u daar al tijd wel zo'n vijftig pony's aan treffen, die ervoor zorgen, dat de kwekers hun produkten op een goedkope manier aan de markt kunnen brengen. Met dat al is de pony-fokkerij een leuke bezigheid. De goede dieren brengen veel geld op. zowel hier als in Amerika en de dieren van lager gehalte kun nen we ook gemakkelijk kwijt zij het dan tegen veel geringere prijs." ..Hebt u zich ook wel eens on ledig gehouden met het kruisen van ezels en pony's?" „Vroeger wel. Uit een ezel- hengst en een pony-merrie ont stonden de muildieren, kenbaar aan hun lange ezelsoren en hun paardestaart. En wanneer ik een pony-hengst en een ezel-merrie liet kruisen kreeg ik muilezels. Deze hebben altijd korte (paarde) oren en een ezelstaart. Zowel muildieren als muilezels zijn ech ter onvruchtbaar. Ook heb ik wel kruisingen be proefd tussen normale paarden en pony's, teneinde een paard te krij gen, dat wat kleiner was dan een gewoon paard en wat groter dan een pony. Maar deze experimen ten werden reeds voor de oorlog van overheidswege verboden. Men vreesde nl. dat een en ander de kwaliteit der rassen nadelig zou beïnvloeden. Daarom hou ik me tegenwoordig alleen maar bij mijn pony's en de Corsicaanee ezels. Vooral van die pony's hoop ik nog veel genoegen te beleven. Zomermorgen langs de straatweg De morgen is van licht ge- van lucht, die als klaar water smaakt, van kippen, zeer op hun ge mak, van flikkerlicht op autolak, van suizen, dat langs asfalt gaat, maar in het hakhout ruimte laat, voor kinderlijke geelgorspraat. NEL VEERMAN verleiders, past wel bij de geest van het bock. De schrijver spoort dan ook aan om ons toe te leggen op het „pro bleem. af te rekenen met die val se en agressieve manipulatoren, die van onze irrationele trekjes en zwakheden partij zouden willen trekken, om ons gedrag in bepaal de banen tc leiden." Heeft hij hierin geheel gelijk? Er is naar onze mening reden om dit te betwijfelen Wc willen trach ten dit toe te lichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5