-Vf-VAN MENS TOT MENS Paardetram en elektrische de Steenstraat °P S. M. Stolp als wethouder van Leiden voorgedragen van het draaiboek Tentoonstelling van Japanse penseeltekeningen IgEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 5 JULI 1958 Puzzel op een plaatje Eindexamens van het Rembran dt-lyceum Voor het eindexamen h.b.s. A van het Rembrandt-lyceum slaagden: Jannek. Barg; Jan Beunderman, SassenheimRob Groen (met lof); Pom Hartog. Katwijk. George van Hoogeveen; Gert Jan Hoope. Arie de Jong. Katwijk; Paul de Koning (met lof); Nanda Nanning; Liesbeth Riet bergen. Oegstgeest; Arie de Ruyter. Voor schoten; Albert Snelleman; Janny Veer- Oegstgeest; Hans Verhoog; Corry Versluis. Leiderdorp; Ronny Voorma. Lei derdorp; Hanneke Zaadnoordijk; afgewe- ■n 2 kandidaten. Waar geen plaatsnaam bij vermeld is. is dit Leiden. ~VTANDAAG een plaat van Oud-Leiden met een puzzel. De heer W. van der Lelie, Evertsenstraat 41, Leiden, verraste ons ermee, hoewel hij er ook niet is uitgekomen. Het is de Steenstraat in de rich ting van de Blauwpoortsbrug, omstreeks 1900, zo meent hij. Links ziet men een politieposthuis, dat in die tijd ook op andere plaatsen in de stad werd aangetroffen, zoals de Hoge Rijndijk en de Witte Singel bij het Noordeindsplein. Rechts het standbeeld van Boer- haave bij het „stads- en academisch ziekenhuis", dat later is overge bracht naar het begin van de Boerhaavelaan, waar de beroemde Ne derlandse geneeskundige nu alweer enkele tientallen jaren de toe gang tot het nieuwe grote ziekenhuis markeert. De oude gebouwen hebben omstreeks 1930 hun bestemming van museum gekregen. In de tweede wereldoorlog werd het deel van het gebouw aan de Steenstraat getroffen en op die plaats heeft tot voor-kort als bevrij dingsmonument het witte kruis gestaan, doel van de stille tocht op de avond van de dodenherdenking, dat werd vervangen door het perma nente monument aan de Tweede Binnenvestgracht. De puzzel in deze prentbriefkaart betreft de tram. In de verte ziet men een paardetram aankomen, waaruit zou zijn af te leiden, dat de foto, al bevat het poststempel het jaartal 1916,, vóór 1910 is gemaakt, en op de voorgrond staat een wagen van dé elektrische tram, nog wel links en scheef op de baan. Toen wij iemand de afbeelding lieten zien, gaf deze als zijn mening, dat het wel een fopprent zal zijn. De heer Van der Lelie, de inzender van de kaart, neemt aan, dat deze wagen op de foto is geplakt. Met enige fantasie zou men kunnen zeggen, dat de kaart een soort protest is geweest tegen de vervanging van de veilige paardetram door de elektrische tram, wiens snelheid wel zo hoog zou worden, dat de ergste ongelukken moesten worden gevreesd. Het kan ook zijn dat de oude paardetram hier weer van stal is ge- ig haald om de dienst van de pas ingereden elektrische tram, die uit de rails was gelopen, over te nemen. Op de foto komen namelijk de tram draden voor; de elektrificatie was dus een feit. Het schrijven van de lezers, die menen, er een verklaring voor te hebben, zien wij met verdubbelde belangstelling tegemoet. c°\ Lezers schrijven ons en Wie helpt in Brazilië? 0I< Aan oud-leerlingen van de school in de en Oosterstraat te Leiden: Ongetwijfeld herinnert u zich de heer zejVan Westering. Vijf jaar geleden ver vliet hij onze school en ons land en ging ;^")hij als onderwijzer naar Brazilië. Kort- ci'lgeleden bleek, dat hij daar heel ernstig aüziek is: suikerziekte, tuberculoze en ikanker. Als er niet gauw hulp komt, is injredding niet meer mogelijk. De onder- jrJwijzersvereniging P.C.O.V. te Den Haag pn!(giro 41053) is bezig voor de heer Van Westering geld in te zamelen om zo doende de specialistische hulp te be- Het personeel van de Oosterstraat- school vraagt aan allen, die bij de heer Van Westering in de klas hebben ge zeten en ook andere meelevenden om te helpen. Gaven kunnen worden gestort op bovengenoemde girorekening met bijvoeging „Brazilië" op het strook je. Ook kan er geld worden bezorgd (in een enveloppe) aan de school of bij de personeelsleden: mejuffrouw J Boehmer, Doezastraat 13a en de heer ip J. W. van Daalen, Buys Ballotstraat 39. Leiden. HET PERSONEEL. Collectanten nodig Als wij het woord „blind" horen noe men. zijn we geneigd om aan nog een ander woord te denken: stakker. Wie echter kennis heeft gemaakt met het werk van de blinden en hun opleiding, zal dit laatste woord nooit meer gebrui ken. Blinden kunnen thans een volwaar dige plaats innemen in het leven. Dit is een groot voorrecht voor deze mensen- Iedereen kan meehelpen dit voorrecht te handhaven. Volgende week wordt weer een collecte gehouden voor de chr. blin- deninrichtingen. Behalve geld is ook nog een aantal collectanten nodig voor de binnenstad. Zij kunnen zich opgeven bij mevr. E. Bockholt-Jonkman, De Sitter- laan 52. telef. 30576; mevr S W. L. van Egmont-Hannaart, Lage Morsweg 47, telef. 30918; mej. L. M. v. d. Staay, Hart manstraat 23. telef. 31520; het Geref jeugdhuis aan de B reestraat, telef. 30983; de landelijke propagandist, de heer A Lagerwerf te Leiderdorp, telef. 30343. Leiderdorp. A. Lagerwerf. Rechtszaken PRAKTIZIJNSKANTOOR VAN TH. J. VAN DER HEYDEN AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Het Gulden Vlies. 3 305 uur: receptie Leidse reddingsbrigade. Leidse Volkshuis, 8 u.: slotavond Leidse Jeugd-Actie. Gymnasium. 5-6 uur: afscheid rector dr. Wiersma. Maandag Haagweg, 4 uur: prof. mr. Kamphul- sen slaat eerste paal voor studenten huis. Dinsdag Hooglandse Kerkgracht 17, 2.30 uur. excursie van de vereniging Oud-Leiden. Woensdag Koor Pieterskerk. 7.30—8.00 uur: avondgebed. Donderdag Stadhuisplein 7 uur: vertrek excursie K. en O. naar de Expo. Stadsgehoorzaal, 5.30 uur: nationaal zangconcours van de ring Leiden e.o. van christelijke zangverenigingen. Speeltuinverenigingsgebouw Ooster kwartier, 8.15 uur: ouderavond school Driftstraat. Den Burcht, kleine zaal. 8 uur: voor lichtingsavond Gewestelijk arbeidsbu reau voor v.g.lo.-leerlingen. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: diploma-uit reiking Mathesis. Gymnasium Fruinlaan, 7.30 uur: di ploma-uitreiking Kennis is Macht. Den Burcht, 2 uur: feestmiddag ver- keersbrigadiertjes en uitreiking ver- keersdiploma's. Zaterdag Rijn- en Schiekanaal, 3.30 uur: presta tietocht 200 en 550 m gekleed zwemmen van Leidse Reddingsbrigade. Geveilde percelen Ten overstaan van de notarissen N. W. Holtkamp te Leiden en mr. C Punt te Noordwijk zijn geveild: woonhuis Vliet 38 in bod f 3.100 Koper: C. L. de Bree te Leiden voor f 3.100; woonhuis Decimastr 33 in bod f 5.300. Koper J. F. Lefeber te Leiderdorp c.s. voor f 5 300; de percelen Haven 18a en 18b en Willemstraat 28 respectievelijk in bod f 18.400. en f 4.500 zijn niet verkocht. Ten overstaan van notaris A H. Doyer te Leiden: woonhuis Catharinastraat 12 in bod f 2.700 Koper: P. Boelee te Leiden voor f 2.700; woonhuis Oranjestraat 9 in bod f 2.800. is niet verkocht Ten overstaan van notaris M. P. Kapteln te Leiden: woonhuis Salomonsteeg 6 in bod f 2.550. Koper G. Spadon te Leiden voor f 3.200 Financieel deskundige BIJ DE KOMENDE wethoudersverkiezingen voor de gemeente Leiden zal de prot. chr. fractie de heer S. M. Stolp voordragen voor een be noeming. Tot nu toe had de heer D. van der Kwaak zitting in het college van B. en W., maar door zijn verkiezing tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft hij moeten bedanken. Het is niet waarschijnlijk, dat de vacature Van der Kwaak vóór september zal worden vervuld. In de eerste vergadering van de nieuwe raad zal de heer Stolp door zijn fractie worden voorgedragen. Tussen de bladzijden J'ergisz mich nicht LUXOR De titel „Vergisz mich i film niet i ren verstoken is. ligt de film op een beter plan dan de uit dat land afkom stige clichéverhaaltjes. Originaliteit is in de geschiedenis niet te vinden: Jonge mensen hebben een jazz-club en rijke jongens willen met arme meisjes trouwen. De oudere ge neratie kan zich hiermede natuurlijk niet verenigen, maar wordt ten slotte toch door de idealen van de jeugd ge grepen. Enkele maanden geleden heeft men via de film gepoogd op deze wijze een Indien de raad met deze suggestie akkoord gaat, zal de heer Stolp zijn in trede in het college van B. en W. doen. De heer Stolp is 15 juli 1908 in Baarn geboren, ontving zijn opleiding aan een middelbare en hogere handelsschool en was daarna enkele jaren werkzaam in het bedrijfsleven. Op zesentwintigjarige leef tijd was hij reeds procuratiehouder. Sinds augustus 1939 heeft de heer Stolp een eigen accountantskantoor in Leiden, in 1950 uit gebreid met een nevenkantoor in Oude water. Van augustus 1939 tot mei 1940 diende hij als luitenant-adjudant bij 1-16 R.I. De heer Stolp was diaken van de Geref. Kerk en is nu voorzitter van de commissie van beheer van de Geref. Kerk in Leiden. In het politieke leven is hij tweede voor zitter van de centrale van a.r. kiesvereni gingen in Leiden. Sinds 1946 heeft de heer kennen. Zijn benoemingen in een groot aantal vaste raadscommissies zijn er het bewijs van. hoe groot het vertrouwen is. dat de Leidse raad in hem 9telt. Voor vervolg stads nieuws pagina 4 ZILFA pleet P J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 v. ROSSEM du CHATTEL DRIESSEN Breestraat 95 In museum voor Volkenkunde DE HEER C. OUWEHAND, conservator van de Japanse afdeling van het rijksmuseum voor volkenkunde, heeft een tentoonstelling van Japanse penseeltekeningen voorbereid en ingericht, die gisteren geopend is. Hij gaf hierbij een overzicht van het tentoongestelde, en vertelde daar bij, dat begin van dit jaar het museum verrijkt werd met de collectie Ja panse tekeningen van de heer Ferd. Lieftinck uit Haren (Gr.), wat voor de directie en hem aanleiding was om thans de penseeltekeningen uit deze verzameling ter bezichtiging voor het publiek open te stellen. Stolp zitting in de gemeenteraad en hij heeft zich daar als een bekwaam specia list in financiële aangelegenheden doen De expositie is niet alleen een zuiver artistieke, zij is ook instructief. Zij be staat namelijk uit een aantal studies, werk in wording van de eerste schetsen af tot en met het voltooide ontwerp Het zijn dus objecten, die aanvankelijk in het geheel niet bestemd waren voor het grote publiek Maar juist hierdoor is de voorstelling leerzaam, want men leert er niet alleen het wezen van de Japanse kunst op dit gebied uit kennen, maar tevens de aard van het gebruikte materiaal en de nauwe relatie tussen schrift en teken Anders dan te onzent, blijken hier de grenzen tussen teken- en schilderkunst te vervagen, waardoor het vaak moeilijk wordt te zeggen wanneer iets ophoudt een tekening te zijn en schildering ge worden is. Ook geeft de tentoonstelling een dui delijk overzicht van de vormen en s ten van penseeltekeningen, waarbij lereerst genoemd dient te worden grote groep van schetsen en ontwerpen, die voorarbeid zijn geweest voor te drukken kleuienhoutsneden in de vorm van losse prenten of prentenboeken, en vervolgens de tekeningen voor ontwen pen voor handwerkers, zoals lakwerkers. metaalwerkers, vervaardigers van kle dingstoffen, enz. Een andere groep om het hierbij te laten is die penseeltekeningen, met studies en s sen, die zonder bepaalde bedoelingen ge maakt zijn en louter voor oefening voor eigen plezier tot stand kwamen. Wil men, kortom, kennis nemen 5 de subtiliteit van de Japanse kunstzin op dit terrein, maar ook van zijn special* geaardheid en originaliteit, dan dient men deze expositie zeer zeker te be- Ontdekking Van der Luit HAAGWEG 31 LEIDEN 'SecjraJeMMAeH Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Jansen, Stoffers, Wydicks, Van Alphen en Roo- denburg Vermaat. Welke apotheek? De Havenapotheek. Haven 18, tele foon 20085. is voor spoedgevallen ge opend tot zaterdagmiddag zes uur; het gehele weekeinde is geopend de Doeza- apotheek, Doezastraat 31, telef. 21313. DN VAN DE WEEK hebben we Noordwijkeirhout ontdekt. Natuur lijk kenden we Noordwijkerhout al vele jaren, maar toen de zon bleef schijnen in het begin van de week hebben we gedwaald door de uitlo pers van het bos, dat vele eeuwen ge leden van Haarlem naar Noordwijk Van dat bos ls niet veel meer over, zoals het voor de twintiger-eeuwer overal in Holland moeilijk is zich in te denken, dat deze streek ooit de naam „Houtland" heeft kunnen ver werven, Maar de uitlopers van dit grote bos bestaan nog en zij lopen bijna in zee. Het is een praktisch onontdekt ge bied, daar rechts van de hoofdweg door Noordwijkerhout. Enkele tiental len fijnproevers hadden de kilometers lange landweg, die naar diit romanti sche brokje Holland voert, moedig doorlopen en hun beloning was aan zienlijk. Mulle paadjes door bescher mende bossen gaven de bewoners van het vlakke polderland de illusie van een verre vakantie en het smalle strand maakte een ruime indruk, om dat de badgasten niet opeengepakt zaten, zoals warme dagen op gereno- meerde stranden te zien geven. Wij zijn ons er van bewust, dat het een beetje gevaarlijk ls, wat wij nu doen. Want behalve zijn bossen en zijn kronkelige paadjes, is de rust aan het strand van Noordwijkerhout één van diens grootste charmes. Maar wij voel den ons een beetje schuldig aan dat strand, omdat zoveel mensen dit be koorlijke plekje binnen hun bereik hebben en er nooit komen, omdat zij het niet weten te vinden. Ontdekker TAETLEF PEISER zou het niet over komen zUn. dat h(j een schitterend brokje natuurschoon onontdekt liet. Want h(j heeft er een sport van ge maakt om alles te ontdekken, wat de wereld maar te ontdekken biedt. Enkele weken geleden kwam hy met s|jn zeilboot even ten noorden van Noordwijk en enkele jongens klommen bij hem aan boord, toen hij daar voor anker ging. Detlef komt uit Hamburg, waar by tot zijn achttiende jaar studeerde voor elektro-monteur. Toen kwam hy op een zeilschip terecht en het gevolg was, dat hij zijn studie opgaf en een baantje ging zoeken, waarmee hü in korte tijd vrjj wat geld kon verdienen. HU is nu vüfcntwintig jaar en de af gelopen zeven jaar heeft h(j vijftien duizend mark verdiend, waarvoor hij een zeilboot kocht, 24 vierkante meter zeil en een 25 p.k. dieselmotortje. Het bedrag, dat hiermede was gemoeid, was veel lager dan vijftienduizend mark, maar de uitrusting van zijn schip heeft Detlef gecompleteerd met een uitgebreide bibliotheek over scheep vaart en schcepvaartmogelijkheden. Zo bevindt zich in deze boord-boekerij een lijvig werk, getiteld: Hoe te leven van wat de zee voortbrengt. En dit laatste boek wijst in de rich ting, die de Hamburger wil varen. Toen hij in Noordwijk kwam, was dit zjjn eerste pleisterplaats op een tocht, die rondom de gehele wereld voert. Momenteel dobbert hij rondom de kusten van Spanje en over een maand hoopt hy langs Afrika te zeilen. Aan boord bevindt zich alles, wat een man met weinig behoeften nodig heeft om in leven te blijven. En het grote boek over de opbrengst der zee doet vermoeden, dat Detlef niet ver slagen zal zijn, wanneer zjjn voorraad op is en de dichtstbijzijnde haven vele zeemyien verwijderd. Via Afrika hoopt de ondernemende Duitser Australië te bereiken en van daar zal hy waarschUniyk via Japan de sprong naar Amerika wagen. Hy heeft vier jaar voor zyn reis uitge trokken en wat daarna moet komen, interesseert hem op het ogenblik niet. Nee, Detlef zou het plekje bU Noord- wykerhout niet over het hoofd hebben gezien en het is voor hem te hopen, dat de komende vier jaren de golven van de Stille Oceaan, van de Noord zee of van de Indische Oceaan hem niet over het hoofd zien: want we be- tw-yfelen, of hy voor dat geval een boekje aan boord heeft. Kort TROEGER, toen we feitelijk de krant nog niet mochten lezen, was de rubriek der kleine adver tenties een mysterieus land, waar een geheimtaal werd gesproken, die slechts voor een bepaalde groep stervelingen bestemd scheen, net zoals visserslatijn en de termen, waarmee inbrekers hun conversaties plegen te krui den: B.z.a. net meisje v.g.g.v.v.d. e.n. liefst z.s.m. br. nr. 1879 v.d.bl. Ten slotte ontdekten we, dat het slechts een kwestie van ruim te- en geldbesparing was en met deze ontdekking verdween de ro mantiek, die tot dan toe voor ons in afkortingen had gescholen. En nu waren we van de week behulpzaam bij het openen van het Pilgrimfathershuisje achter het gemeente-archief; wij deden onze plicht als belangstellende en tourage en de burgemeester was een meer actieve rol toebedeeld, evenals de Amerikaanse ambas sadeur. Voordat we het museumpje binnenstapten, zagen we een klein bordje, waarop vermeld stond: P. Fathers Museum. Waaruit men zou kunnen op maken, dat de gemeente Leiden ook voor naambordjes een milli- meterregelprijs moet betalen. En waar monden we dan weer uit? Natuurlijk bij de bestedingsbe perking. Het kan er echt niet meer af, zal burgemeester Van Kinschot hebben gezegd, zo'n naam hele maal voluit kost veel te veel en zo begrijpt iedereen het ook wel. Hetgeen we dan maar zullen hopen Historie I?N OMDAT WE een zwak hebben voor de goede oude tijd, hebben we enkele weken geleden geluisterd naar mevrouw Links-Nieuwenhuys, Nieuw- eteeg 23 Leiden, die ons vertelde, hoe zij als klein meisje eens op een warme juli-avond met stijgend ongeduld op het zandmannetje lag te wachten. Dat mannetje kwam echter die avond pas heel laat, want vóór zijn komst werd de tegenwoordige mevrouw Links door haar vader uit bed getild, omdat alle brandweerwagentjes van Leiden waren uitgereden naar de Langebrug. Vijfentwintig juli is het precies een kwart eeuw geleden, dat de grote Sint Pieterskerk aan de Langebrug "s avonds omstreeks negen uur In brand vloog. Een voorbijganger zag een rookwolk langs de toren strijken en toen de koster was gewaarschuwd, lekten de vlammen al langs het ge hele dak. De brandweer bezat toen nog niet het materiaal, waarmede de heer Ha- gedoorn thans kan werken. Maar de toewijding van de brandbestrijders was even groot en ondanks de zomer hitte vroeger pleegde het naar men vertelt 's zomers warm te zün kwa men de mannen met hun kleine spuit- wagentjes naar de Langebrug gerend en zij begonnen een gigantisch kar wei. De kerk, die in 1835 was gebouwd, konden zij niet sparen en nog drie dagen lang heeft de puinhoop ge smeuld, voordat het vuur door ge brek aan voedsel een natuurlijke dood was gestorven. Maar de brandweer lieden van juli 1933 smaakten in ieder Alleen om de wereld. geval de voldoening, dat de Langebrug behouden bleef en dat betekende ln die dagen al heel wat. De kerk, die 21 jaar voor de brand nog geheel was verbouwd en ver groot. is niet meer hersteld. Want uit haar as verrees enkele jaren later de tegenwoordige brandweerkazerne. Zodat de brandweermannen die warme juli-avond onbewust hun eigen voortuitgang aan het bestrijden waren. Historischer A/TA AR LEIDEN LEEFT al veel lan- 1 ger dan vyfentwintig jaar; drie honderd jaar geleden werd op 16 juli het Waaggebouw aan de Aalmarkt geopend. Pieter Post had het ontwor pen en er waren heel wat jaartjes aan gewerkt. Toen had men echter ook een bouwwerk gekregen, dat tezamen met dc sladhuistorcn de binnenstad van Leiden volledig beheerste en dat een vaderiyke bescherming bood aan de nederige huisjes, die in zjjn wyde om geving stonden. Leiden leefde toen nog lager by de grond, maar de mensen kregen daar door meer gelegenheid naar boven te kUken. En dat maakte op de een of andere manier het leven prettiger in Leiden dan tegenwoordig, nu hel Waaggebouw laag is geworden en een omhoog-geworpen blik wordt terug gekaatst door hoge, strakke eenheids- gevels. Toen het Waaggebouw zich drie honderd Jaar geleden trots boven de Leidse binnenstad verhief, oogstte het slechts bewondering, want niet de voorwaarden, vervat in een CAO. maar een grote liefde voor de bouw kunst had dit gebouw ateen-voor-steen doen opryzen. De heer Weima weet, dat hU een kostbaar bezit heeft aan het Waag gebouw en toen hy het enkele Jaren geleden liet restaureren, zodat de bo venverdieping In dienst van de niet te ontlopen bureaucratie kon worden gesteld, is hy voorzichtig te werk ge gaan. En als men boven in de lichte, rui me vergaderzaal komt, treft men daar het comfort van de twintigste en de charme van de zeventiende eeuw. Dit is een historisch compromis, dat maar weinigen kunnen sluiten. De meeste mensen moeten kiezen en zy kiezen doorgaans het comfort, zoals ook wy plegen te doen de schaarse keren, dat wy een keuze kunnen maken. Maar een oud prentje van het Leid se Waaggebouw met syn aangepaate stoerheid en nauw verholen roman tiek deed bU ons de twyfel rijzen, of wy en met ons velen wel goed kiezen. roll- Dit kaï verantwoording voor de rock rage te geven, doch dit is toen tierige mislukking geworden, men van deze Duitse film niet zeggen. Ten eerste heeft men een aanvaardbar* itwerking gevonden en daarnaast heeft icn enkele zo niet originele dan toch el goede vondsten gedaan. Men laat •n priester de tussenpersoon worden, ie de jonge en de oudere generatie bij kaar brengt. Deze geestelijke voert de jeugd naar de bron van de jazzmuziek le uitvoering, die een jongenskoor de spirituals geeeft, is het beluia- i zeker waard. t vreemde is echter, dat de film de tégen- dan de vóórstanders van de jazz schijnt te overtuigen. Want de zaal was gisteravond nogal rumoerig, hoewel ook de liefhebbers van de po pulaire jazz in de film aan hun trek komen. De romantiek in de film is Duits en dus niet altijd even overtuigend, maar dit neemt men op de koop toe. De psy chologie is soms goed getroffen en het geheel weet de aandacht ruimschoots t* Konvooi nnnr Malta CASINO. Eigenlijk hebben wij er in de laatste wereldoorlog nooit zo bij stilgestaan, wat het eiland Malta al niet te verduren heeft gehad. Dag en nacht beukten bommen op dit eiland en bevolking en verdedigers doorstonden de zwaarste beproevingen. Het was slechts een handjevol man nen dat dit eiland verdedigde, doch dez* Engelse strijders wisten, ondanks ben zine- en munitiegebrek, vol te houden en leverden daarmee een belangrijk* bijdrage tot de overwinning in Noord- Afrika. De film die Arthur Rank van deze strijd liet maken, onder de uitzonder lijk sterke regie van Brian Desmond Hurst, is eigenlijk een monument ge worden voor de militaire en burgerlijke verdedigers van Malta; ook voor de vrouwen en kinderen, die met honger en dood voor ogen de moed niet op gaven. De film geeft een vrij realistisch beeld van de strijd om Malta, V8n de ontel bare luchtaanvallen, van de beschietin gen vanuit de zee en van de strijd in de lucht tussen de vliegtuigen. Het is we derom een afschrikwekkend beeld v*n de oorlog, maar gelukkig niet verwon den tot een sensationele prent. De film heeft het karakter van een documentaire, spannend door regie en prachtig camerawerk. Door de film heen speelt het simpele en eerlijke lief desverhaal van een Engelse piloot en een Maltees meisje. Konvooi naar Malta draait vanavond. Maandag en dinsdag wordt vertoond de rolprent To Paris with Love en woens dag en donderdag Morgen ben ik rijk. (Afschrikwekkend beeld ran de oor log). Place Pi gall e LIDO. De film Place Pigalle, plein der zonde, wil iets laten zien van het werk der priester-arbeiders in het hartje van Parijs en wordt dan ook aangekon digd als De strijd van één man tegen het wufte Montmartre. Bij wijze van uitzondering dekt dit de inhoud, al blijft de titel van de film speculeren op Denkt men deze weg, dan blijft er een film over, die zeker niet tot de slechtste behoort. Sommige accenten zijn wat te dik aangezet, maar in een Frans—Ita liaanse co-produktie kan men nu een maal niet anders verwachten. Over het algemeen echter heeft men met een zeer behoorlijk geval te maken, dat de aandacht niet ten onrechte boeit. Van het wezenlijke van de arbeid der priester-arbeiders komt helaas wei nig tot uitdrukking, maar toch, in zijn soort is Place Pigalle lang niet slecht. (Werk van priester-arbeiders behoor lijk belicht). Even afrekenenheren REX. Een film met Hans Moser en Paul Hörbiger, kan leuk zijn, maar dat het niet altijd zo is, blijkt wel bij het zien van Even afrekenen, heren, aan gekondigd als een film vol humor. Het is jammer, maar er is teveel be loofd. Natuurlijk spelen Hans Moser en Paul Hörbiger niet slecht, maar daarmee is de film niet gered. Het verhaaltje is niet alleen flauw, maar bovendien bui tengewoon traag. Ook wordt men naar van het grote aantal misverstanden, dat aan het eind moet worden opgelost. Het gegeven is niet onaardig: twee kelners, dik bevriend, worden bedrijfs leider (zonder dat ze het weten: in za ken van elkaar) en gaan elkaar becon curreren. De een heeft een expressobar. de ander een café-chantant. Dat is allemaal wel even aardig, maar men heeft er al gauw genoeg van. En daarom is men blij als de ontknoping komt, al is het omdat dan het lang ver beide einde van de film gekomen ls. (Flauw en tag). De brug TRIANON. The bridge on the river Kwai is opnieuw geprolongeerd. Dit grootse filmwerk, dat een oorlogsge schiedenis van mensen en niet van vage kruitdamp verhaalt, dat daarbij nog uitnemende spelers heeft gecombineerd met een treffende regie en een knappe fotografie, zal ook in de komende week nog kunnen boeien. GEMEENTE LEIDEN OFFICIËLE PUBLICATIE Vakantieregeling Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat 3p de secretarie dier gemeente, kamer 125, is nedergelegd ter lezing voor een ieder, de door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 30 juni 1958 I vastgestelde Vakantieregeling slijterijen 1 1958.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3