CHRISTELIJK A Orthodoxie moet nu voor menselijk inzicht buigen l 1 Een woord voor vandaag Taak Vrije Universiteit wordt steeds omvangrijker Luth. Wereld Fed. blijft hem aanvaarden s,n«ssr. ,JVeerbosch" vierde 95-jarig bestaan K. sell. sell. o. C.B.B.B. A VM0M Kanttekening DE BESLISSING IS GEVALLEN De vrouw in het ambt JJe gevreesd* beslissing is gevallen. Met 27 stemmen vóór en 24 tegen rijn de ambten voor de vrouw toegankelyk ge maakt", schrijft prof. J. Severun in de „Waarheidsvriend" van gisteren. Uit een oogpunt van regerings beleid een onverantwoordelijke be slissing. aangezien zij niet getuigt van wijsheid. Alle voorstemmers kunnen toch weten en het mode- ramen. dat ui deze de leiding heeft gehad, weet het zeker, dat achter de 24 tegenstemmers 'n menigte van medelevende leden en trouwe kerkgangers staat, welke bedui dend groter is dan de achterban van de 27 voorstemmers, voor zo ver die naar dezelfde kwaliteiten mag worden benoemd ..medele vende leden en trouwe kerkgan gers'. Dese wetenschap en bet gering verschil in stemmenaantal, gelet ook op de duidelijke uitspraken der Heilige Schrift, waarop de or thodoxie voortdurend heeft gewe zen. hadden voor bet moderamen aanleiding moeten zijn om deze zaak van de agenda der Synode af te voeren, in ieder geval maatre gelen te treffen om de afwijzing dezer voorstellen te bevorderen. Thans heeft de leiding der kerk Seen deugdzaam argument tegen e voorstelling, dat de orthodoxie dupe is geworden van het drijven der heersende groepen, dat zelfs tyranniek van aard wordt, als men bedenkt, dat zij. zoals gezegd, de facto een minderheid vertegen woordigen. Dit wordt nog ernstiger, als men bedenkt, dat de vrijzinnigheid, die dit heeft doorgedreven zich in de Hervormde Kerk slechts op histo rische rechten kan beroepen, zo wel onder de organisatie van 1816. als onder de kerkorde van 1945 en de kerkorde van 1951, doch kerkrechtelijk beschouwd geen aanspraak kan maken op erken ning, aangezien zij, indien zij al aan enige confessie gebonden zou willen zijn. zeker de belijdenis, vervat in de belijdenisgeschriften, die in artikel X worden genoemd, niet zou aanvaarden en daaraan niet kerkelijk gebonden zou willen zijn. Wij spreken van vrijzinnigheid en begrijpen daaronder tevens de zg. midden-orthodoxen, die de drang van de Schriftuurlijke argu mentatie negerend, hun stem heb ben gegeven aan voorstellen, die tegen de duidelijke uitspraken der Schrift ingaan. Daar staat tegenover, dat de or thodoxe tegenstemmers, als het om historische rechten gaat, niet alleen niet kunnen worden achter- Jesteld, maar kerkrechtelijk en, us krachtens hun belijdenis aan spraak mogen maken op de erken ning van de legitieme leden der kerk te zijn. Zolang art. X nog luidt, zoals het luidt, zal niemand dit met recht kunnen weerspreken. Wij staan nu voor het feit. dat de Synode een beslissing heeft ge nomen. die als zodanig in strijd is met zeer fundamentele artikelen van de Nederlandse Geloofsbelij denis. Men denke slechts aan de belijdenis aangaande de Heilige Schrift in art. 3-7. Prof. Seuenjn is bang dat de voorstemmers zich door drog redenen hebben laten leiden en dat het fundamentele stuk van het goddelijk gezag der Heilige Schrift instaat tussen voor- en tegenstemmers. De schrijver vervolgt don: Thans wordt de orthodoxie voor het dilemma gezet zich aan men selijke inzettingen te onderwerpen op straffe van ongehoorzaamheid aan de H. Schrift, of in gehoor zaamheid aan de enige regel des geloofs weerstand te bieden aan wat met dia regel duidelijk in strijd is. Het ligt voor de hand. dat de regering der kerk verantwoorde lijk I* voor alle conflicten en moei lijkheden. die zij door dergelijke beslissingen uitlokt en veroor- taakt. mitsdien voor de gevolgen Onder degenen, die de beslissing van de Synode hebben bevorderd en toegejuicht, zijn er velen, die hoog opgeven van de vrijheid, vrij heid van het geweten, vrijheid van overtuiging. Zij mogen dan voor zich zelf de vrijheid willen opeisen om met het kerkelijk ambt naar eigen verkie zing te nandelen. niemand zou hun belet hebben een „kerk", of wat zij daarvoor willen houden, naar eigen smaak in te richten, maar dan buiten de Hervormde Kerk. Nu hebben zij in strijd met art. X.. in strijd met de belijdenis der vaderen, in de Hervormde Kerk over het kerkelijk ambt beschikt. Hoe moet men zulk een handeling kerkrechtelijk beschouwd kwalifi- Hebben de mannen, die daar voor verantwoordelijk zijn en een vrijheid in de kerk voor zich op eisen. die ver buiten de maat is, ook gedacht aan net onmisken baar recht der orthodoxie op de vrijheid om kerkelijk naar haar belijdenis te kunnen leven, omdat die belijdenis nog altoos de con fessie der kerk is? Ook zich zelf hebben die man nen voor een dilemma gezet, nl. van de orthodoxie een gehoor- zaamheld aan hun bepalingen in deze zaak te eisen, die zij voor God en naar geweten niet bren gen mag en niet brengen kan, of haar recht te beschermen om kerkelijk naar haar confessie te kunnen leven. Het eerste zal de verwarring steeds groter maken, het laatste zou een gewichtige stap kunnen zijn in de richting van een vreed zame oplossing der kerkelijke vra gen, die thans moeilijker liggen Val professoren niet lastig Daarom is er nog meer geld nodig ,.Soms krijg ik de indruk, dat er in Nederland geen varken verkocht kan worden dan ten overstaan van een hoogleraar der Vrije Universiteit". Dit verklaarde prof. mr. W. F. de Gaay Fortman in de te 's-Gravenhage gehou den algemene vergadering van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag, beter bekend als de hoofdvergadering der Vrije Universi teitsdagen. Prof. Fortman die de vergadering presideerde, maakte deze opmerking omdat er naar zijn mening, veel te veel een beroep gedaan wordt op de hoogleraren, vanuit de kring der geestverwanten. Daardoor werden ze te vaak aan hun arbeid onttrokken; terwijl er juist in deze tijd veel meer van hen wordt gevraagd, want alle wetenschappen staan voor geheel nieuwe vragen. Om bij zijn eigen „vak" te blijven, ken aan het transatlantisch gebied van herinnerde de hoogleraar aan de tot- Nederland, Suriname, aan Zuid-Amerika standkoming van het nieuwe burger- en Zuid-Afrika. lijke wetboek, hetgeen een voortdurendeIntussen had prof. Fortman niet nage- bezinning op het burgerlijk recht ver-laten om te wijzen op de bloei der uni- eist. versiteit. In zijn gebed dankte hij voor Men zou op andere wijze veel vrucht- het staatsbestel in Nederland, waardoor baarder gebruik kunnen maken van de j de V.U. zich vrij ontplooien kan. „Wan- wetenschappelijke staf der Vrije Uni- neer er iets verzuimd wordt, dan ver- versiteit, namelijk door de uitbreiding zuimen wij het". van haar werk naar buiten mogelijk te Engelse umvemteST dlê"^ ap.r« Vemit t IVOOrdeUliheid afdeling hebben om de wetenschapspro-1 De samenkomst. die was begonnen het ambrosiaans lofgezang, werd 1 der academie te De zagende pijnen van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tsgen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.95, f2.40 en f8.88. dukten buiten de brengen. Prof. de Gaay Fortman zou het toe juichen wanneer over een actueel vraag stuk. zoals het probleem der wereld voedselvoorziening, een gezamenlijke pu blicatie der hoogleraren zou verschijnen, waarin dit probleem van alle kanten was Vervolgens bepleitte de hoogleraar een meer planmatige verbreiding van de ar beid der V.U. in het buitenland. Speciaal inzake de vragen van geloof en weten schap meende hij, dat het geluid van de V.U. een wijder verspreidingsgebied be hoort te hebben. Een derde els van het ogenblik achtte prof. Fortman voor de Vrije Universiteit het zich meer rich ten op de mlnder-ontwikkeide gebieden. Dit is een vraagstuk, dat op ons af komt omdat wij christenen zijn en dus optornen tegen onrecht en ziekte in de wereld, verklaarde hij. Vanuit juridisch, economisch en geografisch oogpunt zou de V.'U. deze gebieden moeten benade ren. Prof. Fortman zeide vooral te den- Ordass als bisschop afgezet de het kerkelijk besluit van 12 december 1956 dat Ordass aanvaardde ongeldig. De regering noemde Ordass ..bisschop De Lutherse Wereld Federatie ziet in het afzetten van de Hon gaarse bisschop Lajos Ordass een hoogtepunt in de rij van kerke lijke veranderingen, die de laatste maanden onder druk van de Hon gaarse regering hebben plaats gevonden. Lajos Ordass werd op verae o v 24 juni van zijn post ontheven om i Ordass wordt niet gesproken in „Evan- ruste" en vroeg hem zijn ambt weer aan Deszery over te dragen. Omdat hij echter bleef weigeren om in kerkelijke dienst terug te keren, werd ds. Emil Koren van Pest met de opdracht be last. Men verwacht dat bij nieuwe ver kiezingen wel een regeringsgezinde pre dikant gekozen zal worden. Over het verdere lot van bisschop vervangen te worden door een!Reiikus Eiet". Vermoedelijk zaï hy regeringsgezinde voorganger vol- ."'„Vi"1"Slop'"ÜVl" gens een bericht in het laatste delijke bisdom ZoIUn Turocky die in nummer van het Hongaarse kerk- UB blad „Evangehkua Elet". De voorzitter van de Lutherse We-, reld Federatie dr. Franklin Clark Fry, en de algemene secretaris dr. Lundquist| gaven een officiële verklaring uit waar in zij schreven: „Wij betreuren het ten dat bisschop Ordass van zijr gekenmerkt door de daar altijd heer sende feer van een familiefeest. Dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, die 55 jaar ge leden al de V.U. dagen bijwoonde, herinnerde er aan dat de belangstelling voor dit evenement sindsdien niet is afgenomen. Wel maakte hy zich een tikje onge rust over het besef van verantwoorde- ïykheld. Er was namelük niemand naar voren gekomen met aanmerkingen op de jaarverslagen. Dat er een groot nadelig saldo is, verontrustte biykbaar de ver gadering niet. In het verleden was het de vader van dr. Rutgers (prof. dr. F. L. Rutgers), die steeds vragen stelde naar aanleiding van deze verslagen. Dr. Rutgers wilde deze traditie niet voort zetten, maar hy sprak toch de hoop uit, dat het besef van verantwoordeiykheid niet zou verslappen. Er waren ditmaal geen „prominenten" verschenen. De ministers Algera, Cals en Zijlstra hadden hun verhindering ge meld, evenals de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland en de burge meester van Den Haag. Daarentegen verwelkomde prof. De Gaay Fortman de heer J. Platteel van het Ministerie van Onderwijs, met wie de V.U. prettige contacten onderhoudt: prof. dr. A. D. R. Polman namens de Theologische Hogeschool te Kampen, en afgevaardigden van enige gerefor meerde en christelijke-gereformeerde kerkeraden in Déh Haag en omgeving (een collecte door de Gereformeerde en Chr. Geref. Kerken in Zuid-Holland voor ci'e V.U. gehouden bracht 13.010 op. Een aanwezige vriendin van de V.U. stopte prof. De Gaay Fortman in de pauze 1.000 in de hand. De vergadering miste ditmaal een andere vriendin, namelijk de 9Ljarige mej. Vinhuizen te Middelstum, die een mensengeneratie lang de V.U.-dagen had bezocht, maar nu voor het eerst ontbrak. Haar werd een telegram ge zonden. Dr. J Schouten, die zich bereid ver klaarde om nog een jaar te fungeren als voorzitter van het college van direc teuren. kreeg daarvoor een hartelijk dankwoord van prof. Fortman te horen. Sprekers BEROEPINGSVPERK --- .-.f. j--1 iuuu. ie vzoua vooraanstaand kerkelijk ambt als hoofd I Aangenomen NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Stavenisse (toez.) C. Baas kano'. te Gouda. Lage Vuursche Bodegrav toez.t J. C. Terlouw _J GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Rotterdam t bisdom werd afgezet. De hoog achting die deze sterke en christelijke persoonlijkheid in heel de wereld worven heeft, is cn onze nrbledMBHI nt van de Lutherse We- °er" pred te Apeldoorn. ,nH»- ^w<v-Hpn idn5fnumen naar Rotterdam (als 7e vastheid vin stud-pi,«i dr. A. Troost te Kootwyk; de \astneid an naar Brempton Can (Chr Ref aiurch) P. M. Jonker te Belleville Can. voorheen ste vice-president van de Lutherse We-! reld Federatie is door deze ontwikkeling geen geval in discussie en blijft on- GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Elspeet: P. v. d. Bijl te Rhenen en A. Hofman, kand. te Aalst, werd zonder Eerstgenoemde werd beroepen. Tweetal te Hendrik Iao Ambacht: A. veranderd. Bisschop Lajos Ord: officieel kerkelijk besluit door de Hon gaarse regering opzij gezet. Ordass Hofman kand. te Aalst werd op 30 oktober 1956 weer bisschop, kand. te Moerkapelle. toen de roodgezinde Deszery zich terug- Beroepen te Katwijk Zee J. dag namelijk prof. dr. J. leraar in de biologie; dr. W. H. Velema, chr. geref. predikant te Eindhoven; c£r. B. Rietveld, geref. predikant te 's-Gra- venhage-West en ds. E. A. van Es, geref. predikant te Rotterdam-Noord. Prof. Lever zette eerst uiteen wat de bedoeling van de wetenschapsbeoefening aan de Vrije Universiteit is. Daarna beperkte hy zich tot het geven van een inzicht in de werkwijze van de moderne biologie. Hy vergat niet om er op te wyzen, dat de Vrye Universiteit op dit gebied een geweldige achterstand heeft in te halen. De ongelovige en de rooms-katholleke wetenschap zyn veel verder. By de mo derne biologie komen vragen naar voren over het bestaan van God. over de ouderdom der aarde, over het ontstaan van het leven. De wetenschap heeft daarop haar antwoord, maar wat zegt de gelovige wetenschap? Het is de taak van de biologische wetenschaps beoefenaars aan de V.U. om hun eigen bybels antwoord te formuleren. Dr. W. H. Velema sprak over univer siteit en gebed. Hij wilde niet herha len wat in de bidstond was gezegd, maar wenste er op te attenderen, dat het gebed de V.U. heel het jaar door begeleiden moet. Niet het gebed voor docenten en studenten alleen, maar vooral het gebed voor de universiteit als cultuurgestalte. Want de universi teit is betrokken in de cultuurcrisis. De wetenschap wordt aangetast door het streven naar eigenmatigheid en auto nomie. De Vrye Universiteit begeert dat niet: zij wil zich met haar wetenschap buigen onder het koningschap van Chris tus. Zij wil gestalte zyn van het Rijk Gods. Het gebed voor de V.U. moet er dus op gericht zijn, dat zij als zodanig kan fungeren. Dr. Rietveld vroeg in zijn toespraak „Alle talen" aandacht voor het feit, dat in de Openbaring de uitdrukking „alle stammen, volken, natiën en talen" zes keer wordt gebezigd. Onder talen wordt ook verstaan de verschillende voorstel- lings- en gedachtpnwerelden. ook die van de wetenschap. Wat van de talen gezegd wordt, is dus mede van toepassing op de wetenschap. De wetenschap is niet autonoom: het Evangelie, aan de „talen verkondigd", moet ook doordringen tot de wetenschap. Maar wil dat gebeuren, dan zal het Evan gelie de taal der wetenschap moeten ken nen. De ontmoeting, die daarna plaats grijpt, is niet steeds van vredelievende aard. De openbaring rept van de lijken der getuigen. Maar ook uit de wereld van de wetenschap zullen er zijn, die deel hebben aan de verlossing in Christus- V.U.-dag 23 oktober Ds. van Es kwam de vergadering ver- lellen dat er voor de Vrye Universiteit meer geld nodig is. De contribution, welke nu 400.000.per jaar opleveren, moeten op 700.000.komen. Men moet namelijk niet denken, dat overheidssubsidie de offervaardigheid overbodig maakt. Integendeel: hoe meer offers, hoe meer subsidie. Naast elke twee gulden van particuliere zijde ontvangen, legt de overheid er acht. Maar wanneer het een gulden is, dan bedraagt de sub sidie maar vier gulden voor de verwe zenlijking der verhoging zal een „een- twee-drie-actie" worden gehouden, die op 23 oktober een „buitengewone V.U. d"ag" haar hoogtepunt bereikt. Op die dag moet iedere christen in Nederland, voor zover hij oog heeft, aan een medechristen vra gen: „wat geeft u voor de Vrije Universi teit?" Dit appél op het geweten kan lei den tot een financieel succes, zoals in de provincie Groningen bleek, daar werden op een dag de contributies verdubbeld. niet ouderwets 70 Met de rug tegen de wind geleund, zakte hij, nog altijd die eerste sigaret rokend, in slaap weg toen een windvlaag sneeuwvlokken naar binnen joeg. Brown verscheen in het hol en liet de draagbanden van de zender van zijn schouders glijden. Hij keek somber als altijd, maar zijn ogen lichtten op bij het zien van het vuur. Zijn gezicht zag blauw en hij rilde van de kou 't was geen kleinigheid, dacht Mallory grimmig, een hall uur op die kale, ijskoude berghelling te moeten zitten en hurkte zwijgend bij het vuur, haalde de onvermijdelijke sigaret te voorschijn en staarde triest in de vlammen zonder zich te bekommeren om de wolken stoom, die on middellijk uit zijn kleren begonnen op te stijgen.of om de stank van de schroeiende stof. Hij zag er to taal verslagen uit Mallory pakte een fles. schonk de sergeant een glas warme retsimo met veel hars vermengde wijn van het Griekse vasteland De kanonnen van door AIKTAM -rr-j -j hoogd door de opening van een door W Pi Ollfl. maar de kinderen iel' opgezette tentoon- fY Cl UUU, lliaai stelling, een vlotte demonstratie in de moderne gymnastiekzaal en de of ficiële ingebruikneming van een gloed nieuw paviljoen voor de onlangs in gestelde „verticale groepen". Deze „verticale groepen" bestaan zoals u in de reportage over Neerbosch in ons blad van 1 juli heeft kunnen le zen uit kinderen van verschillende leeftijden, die samen als het ware een klein gezinnetje vormen. In het nieuwe paviljoen heeft ieder „gezinnetje" een gezellige zit-speel-eetkamer, ruime lich te slaapzaaltjes voor jongens en meis jes en een keukentje, waarin de oudere meisjes als echte moedertjes hun gang kunnen gaan. Ja. Neerbosch is een moderne in richting geworden, waar de aller nieuwste opvoedingsmethodes wor den toegepast. Er is heel wat veran derd sinds dominee Van 't Lindenhout in 1863 twee weeskindertjes bij zich in huis nam. Gelukkig ook op finan cieel gebied. Mr. W. P. van Lindonk, j secretaris-directeur ran de stichtingen vertelde in zijn herdenkingsrede, dat de eerste collecte die ds. Van 't Lin- (Van een onzer verslaggeefsters) Het was gisteren feest in de Van 't Lindenhoutstichtingen Neerbosch bij Nijmegen, waar ongeveer drie honderdvijftig moeilijk-opvoedbare en verwaarloosde kinderen worden ver bal* schuur schrseuwl ZOrgd. Neerbosch vierde namelijk om Csta-Bsvar z,jn 95-jarig bestaan en de vreugde Bultsnbijts) op deze blijde dag werd nog ver moeite. Ik zou maar gaan slapen. Pik zoveel slaap als je krijgen kunt. Louki vindt dat we voor het aanbreken van de dag naar Margaritha moeten gaan om daar de hele dag weg te kruipen. Hij heeft een of andere waterput, die niet meer gebruikt wordt, voor ons klaargemaakt. Morgenavond kunnen we dan verder gaan naar Navarone." Brown kreunde. „Vannacht in een lekkend hol! Morgen in een put. wunctüjnlijk h.lf vol w.ter! j KI d G Het klinkt nogal cynisch: de dag des doods is heter dan de dag van iemands geboorte. En het staat heus in de Bijhei, nog wel onder het motto: „De ware wijsheid"! In Prediker zeven w een heel rijtje van deze „wijsheden" opgenomen. Zo- j als ook deze: verdriet is heter dan lachen, 't Is de wereld wél op z'n kop! Toch was de man. die het neerschreef, beslist geen de, cynicus en nog minder een nihilist. Hij wil ons alleen maar een even laten weien, dat we zo af en toe een goddelijke correctie nee nodig hebben. Precies als op school, waar de onderwijzen het zonder veel omhaal van woorden sommen in cahiers corri-i tee' geert, als de uitslag niet goed is. Al hebben de kinderen nog Ha; zo gedacht, dat de uitkomst niet fout kan zijn. Prediker wil zou maar zeggen tegen allen, die het zouden lezen: God rekent\ op een geheel andere manier dan u. Zijn maatstaven verschil len essentieel van de uwe. Hij waardeert de dood anders en d*n( ook het verdriet. En probeert u dat te zien. Wie het gelooft, Cou ziet opeens de betrekkelijkheid van alle dingen: van dood en leven, van verdriet en lachen. Hij heeft iets ontdekt van de tem ware wijsheid in Gods leerschool, die het ganse leven is. de EERBIEDIGE NAGEDACHTENIS DU het heengaan van baron Van biedigde Koningin opvolgende, na- mo< 1 TuTll van Serooskerken. behalve der bijkans tien Jaar ala vonrritter rijn vele andere verdiensten oud- heeft gediend, zag hij al evenreer op voorzitter van het Nederlandsche i» het rechtstreeks verlengde lig- bloi Roode Kruis, past ons een woord gen van lijn christelijke roeping, van eerbiedige nagedachtenis. In een gesprek dat voor een aantal Hij, de grote geslacht, was, zoals in andere op zichten, ook in het dienen een aris tocraat, een aristocraat naar den uit een groot jaren onze krant met hem hebben mocht, zei hij het onomwonden: Hij zag zijn taak in het Roode Kruis als samenhangende met de „inner- bloede en meer nog naar den geest, lijke ontferming" waarmee Chris- Hij schaamde rich zijn overtuiging lus bewogen was, ziende „de scha- niet. Zulks deed hij niet door het voorzitterschap te bekleden van de Nederlandse Christelijke Officie ren-Vereniging, hij deed het al even min in de politiek, waarbij hij de Christelijk-Historische Unie was toe gedaan. Hij deed het nergens. Hoevele „scharen" zijn er vandaag *'ei niet aan bekommerden, aan vluch- telingen, aan ontheemden. Zolang, 0n, als baron van Tuyll Van Seroos- Vei kerken, mensen zich door liefde tot C de naaste tot arbeid onder hen ge- De arbeid van het Roode Kruis, dat drongen weten, is het alsof in de Mu Cui LEESBAAR SURINAME /AVER Suriname is thans, bij de medewerking vat Wereld-Bibliotheek te Amster- digen die ieder 1 in groep deskun-; onderdeel voor dam, een boekje verschenen dat hun rekening hebben genomen. Deze mensen zijn niet alleen des-hoi kundig, zij weten over hun onder- mt" höêkje, tót" stnnd "gekomen op werp ook op Mn^prettig Ue.bkr, initiatief van de Nederlandse Stich- rv- ting voor Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse manier te schrijven. De redactie gei van het geheel berustte bij J. van tni de Walle en H. de Wit. Antillen, heeft geen andere bedoe- Wat wij van Suriname weten is ling dan voorlichting te geven over meestal omgekeerd evenredig aan, B het in de titel genoemde rijksdeel. wat wij ervan behoren te weten. Dit Volledig is deze voorlichting uiter- goed geïllustreerde boekjeN aard niet- Maar enkele aspecten ko- kan deze verhoudingen wat redelij* Po men toch uit de doeken, dank zij de ker maken. ge DE AFGEMOLKEN CENT TV/TET haar jongste besluit op het cent ten goede te laten komen aan 11 gebied van de melkvoorziening het Landbouwegalisatiefonds. is naar onze mening onze regering Een weinig gelukkig besluit dat deD< niet gelukkig, is zij integendeel op indruk geeft van in willekeur te zijn ra. genomen, ten laste bovendien van ko die ge- slechts een deel onzer bevolking. stl Waarbij komt dat deze cent niets de verkeerde weg- Het is het besluit om bieden van ons land r thans half jaar de melkprijs met een uitstaande heeft met de garantieprijs cent zou worden verlaagd (de niet- voor veehouders, maar met de de gesaneerde gebieden van westelijk winstmarge van de melkslijters. Be- Nederland), deze verlaging geen grijpelljk dat van deze zijde het ri, voortgang te laten hebben doch die reeds tot protesten is gekomen. ev VER OVER DE SCHREEF TVAT het in deze tijd ook voor met de plannen betuigd. diaconieën niet gemakkelijk is om aan de nodige financiën te ko men is duidelijk. Dit betekent niet ben blJ on8 *Ueen verwondering dat niet langer kieskeurigheid moet S*ande kunnen maken. Hier wor- worden betracht bij het verkrljpen d«" v»"r du,dtllik d« van middelen om in de behoeften f'nzen overschreden en wi, kun- t» vnnnipn. uen ons niet indenken dat de ker kelijke organen met deze voorne- ingenomen zullen zijn. Voor Binnenkort zal vanuit Den Haag op een aondag een autorallye worden la, yan kerkleden kunnen ie alleen georganiseerd met tal van prtjaen, lljn ergernlj, verdriet en alles nogal druk in de reclame sfeer gehouden. Op de avond van dezelfde zondag zal er een feeste lijke bijeenkomst zijn met gelegen heid tot dansen. bezorgdheid- Er is nog gelegenheid om op de voornemens terug te komen. Wij hopen dat de betrokkenen de moed zullen hebben te erkennen dat een De organisatoren willen de gelden en ander vrucht was van onnaden- onder meer ter beschikking stellen kendheld. In hun stukje ter aanbe- een predikant heeft de voorzitter rugkeer". Gelukkig mag men beter van de diaconie zijn instemming weten. OVER ÉÉN KAAI GESCHOREN TN het Duitse Nordrhein-Westfalen tiek bezig te houden. Daarvoor ech- gaat men, naar het gebruik aldaar, ter wil de kerk zich niet lenen. zondag naar de stembus voor de landdagverkiezingen. De vraag is er gerezen, of de Evan- Onze lezer ziet: de vraag is niet nieuw, en het gegeven antwoord al evenmin. De vraag die nu rijst is, gelische Kerk cr ha.r leden enig »f de kerk, .onder «ich aan enige in f eikte 1 1 dat 1 „Giet 't maar -ineens naar binnen." adviseerde Mallory. „Dan proef je 't niet." Hij tikte nu-t zijn voet tegen de zender. „Geen succes zeker, he?" „Ik had ze meteen te pakken, kapitein." De kle ven ge, zoete wijn deed Browns gezicht vertrekken. ,.De ontvangst was prima, hier en in Cairo. „Heb je zc te pakken gekregen!" Opgewonden richtte Mallory zich op. „En waren ze blij ieta-van hun verloren zoona te horen'" „Dat hebber ze me niet gezegd. Het eerste wat ze zeiden was dat ik me stil moest houden en blijven houden." Somber schopte Brown met een dampende schoen naar het vuur. „Hoe ze erachter zijn gekomen weet ik niet. kapitein, maar ze heb ben gehoord dat er de afgelopen veertien dagen ge noeg materiaal hierheen is gestuurd voor twee of drie kleine aflulsterposten. „A/luisterposten! Dat ontbrak er nog maar aan!" Mallory dacht een ogenbljk aan het opgejaagde no madenleven waartoe die zelfde afluisterposten hem en Andrea in de Witte Bergen van Kreta hadden gedwongen. „Casey. op een eiland als dit. niet gro ter dan een soepbord, kunnen se op hun dooie gemak onze positie vinden!" „Dat kunnen se zeker, kapitein," bevestigde T own zuchtend. „Louki. heb je iets over die afluisterposten ge hoord'" vroeg Mallory „Niets, majoor, niets." Louki haalde de schouders op. „Ik weet niet eens waar u 't over hebt." „Nee. dat zal wel. 't Doet er trouwens niet toe. want t is nu toch al te laat. En nou de rest van 't goeie nieuws. Casey." „Dat is ongeveer alles, kapitein. Ik mag niet zen den: dat is 'n order. Niet meer dan codeafkortingen; bevestiging, ontkenning, herhaling, „begrepen" en zo Normaal zenden alleen in geval van nood of wanneer t toch onmogelijk is onze positie geheim te houden." „Bij voorbeeld wanneer we in de dodencel in de kerkers van Navarone zitten." mompelde Mallory. „Ik ben als een kerel gestorven, ma." „Ik wil niet onbeleefd zijn, kapitein, maar ik kan daar niet om lachen." zei Brown gemelijk. „De Duitse invasievloot hoofdzakelijk kafks en E-bo- ten heeft vanmorgen de Piraeus verlaten." ging hy verder. „Vanmorgen om ongeveer vier uur. Cai rn vermoedt dat ze vannacht ergens in de Cycla- den zullen wegkruipen." „Erg slim van Cairo. Waar zouden ze anders moe ten wegkruipen'" Mallory stak een verse sigaret op en keek verslagen in de vlammen. „In elk geval is 't leuk 'e weten dat ze onderweg zijn. Is dat alles. Casey?" Brown knikte zwijgend. „Nou. 't is genoeg. In elk geval bedankt voor je Waar logeren vve in Navarone, kapitein' grafkelder op 't kerkhof?" „Een heel toepasselijke pleisterplaats, gezien de „r ij gang van zaken tot dusverre." zei Mallory nuchter, denhout 95 jaar geleden „We zullen er 't beste van hopen. Voor vijven gaan beschermelingetjes^ hield. zegge we op pad." Hij zag hoe Brown zich uitstrekte en keek toen r zat aan de andere kant wikkelde nu en dan een zware, verhitte steen in kledingstuk en legde die tegen Stevens' ae 3lcul dicht mogelijk bij het vuur gekropen. Leng- overheidsinstanties schrijve 4.68 opbracht. Op het Louki. De kleine Griek ogenblik wordt de waarde van de kist. geboutren, de inventaris, de grond nz. geschat op f 8.000.000. Dank zij de steun van particulieren., erheidsinstanties en diaconieën kan nu| Neerbosch modern gewoon- en vakon derwijs gegeven worden. De kinderen! kunnen er spelen en werken op hun eigen advies zou kunnen verschaffen. Als antwoord op deze vraag is meege deeld dat de kerk voor geen partij voorkeur en van geen partij afkeer zijn herdenkingsrede, dat! heeft en dat ieder christen daarom bij de stembus zijn volle, hem door God gegeven verstand zal moeten gebruiken. Weliswaar, zo schrijft de Duitse ker- partij te binden en nog minder ver- antwoordelijkheid voor haar gedra- gingen en zelfs voor haar program te aanvaarden, geen waardering had kunnen uiten voor elk pogen om ook als partij en in partijver band te zoeken naar een christe lijk politiek program en naar een christelijk politiek gedrag. hun verantwoordelijkheid voor de vraag gegeven is de onderscheidene MaUory's zamerhand werd hij zich bewust derzoekende blik en keek op. „U kijkt zo ernstig, majoor." Louki scheen ontrust. „U lijkt me hoe moet ik 't zeggen? boerderij, bezorgd. Bevalt mijn plan u niet? Ik dacht dat we 1 't „Ik maak me geen zorgen M9 de Mallory openhartig. „Ik maak me zelfs geen zorgen over jou Maar wel over die kist. waai op zit. Daar zitten genoeg explosieve stoffen in een slagschip op te blazen en hij staat vlak 't vuur. Niet zo best voor je gezondheid, Louki" Louki schoof onzeker op z'n zitplaats en trok een punt van z'n snor. „Ik heb gehoord dat je die T.N.T. in 't gooien ziekenhuis, er is geld voor alle mogelijke vormen van ontspan ning. er zijn deskundige verzorgers en je plan" antwoord- wetenschappelijke medewerkers, kort bij het 95-jarige besta: reden tot gtote dankbaarheid. Deze dankbaarheid werd niet alleen vlak bij I tot uiting gebracht door mr. Van Lin donk. maar ook door ds D. J. Haspels te Groenlo en mr. B. F. Verveen te 'Wassenaar, waarnemend voorzitter, die de vele officiële gasten, vertegenwoordi gen* I ?ers van overheid, kinderbescherming den' Q- - - 0-ROT kunt dat 't dan zo lekker brandt als neboom vol hars „Dat is waar." gaf Mallory toe. „Je kunt het bui gen. breken, vijlen, zagen, erop stampen en er met een voorhamer op slaan zonder dat er iets gebeurt. Maar wanneer het in een warme, vochtige atmos feer gaat zweten en die uitzweting kristalliseert Dan is 't uitkijken' En 't wordt veel te heet en te vochtig in dit hol." m (Wordt vervolgd.;; ring van het 25-jarlg jubileum... Nieuwe christelijke partij in Finland In Finland is een nieuwe politieke partij gevormd, die zich heeft aange kondigd als de „Christelijke Federatie van Finland". Volgens haar grondsla gen wil zij een christelijk nationale politiek voorstaan en zo de Finse demo cratie en de christelijke moraal verde digen. De partij heeft een aantal can- didaten gesteld voor de verkiezingen die deze maand nog in Finland zullen plaatsvinden. I maatschappelijk werk, op de jubileumbij eenkomst toespraken. Natuurlijk woonden ook „gewone" vrienden van Neerbosch de feestelijke i olechtigheid bij. Twee van hen werden bijzonder harteiyk verwelkomd: me- Er schijnt in Finland een ernstige vrouw Louwman-Duys en mevrouw Pe- critiek op de politieke partijen te zijn. het algemeen de indruk heerst dat dè relaar-Duys, twee zusters, die zeventig maar volgens de informatiedienst van christelijke politieke beginselen niet ge- jaar geleden al deelnamen aan de vie- de Finse kerk wordt algemeen verwacht! incorporeerd kunnen worden in een en- ||dat de partij geen groot gevolg zal win- kele partij. omdat „onder de kerkmensen'

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2