l CHRISTELIJK W Opplakken van etiketten begin van wantrouwen Vrijgemaakte bejaardenhuizen en een kinderhuis gewenst Naamwijding: nu ook surrogaat voor doop in Oost-Duitsland Schoenmakersvak dreigt uit te sterven Ïsa!aI??!H Een womd voor vandaag Kanttekening AVAYMie Besmettelijk vergif Ds. G. N. Lammens schreef m Jong Gereformeerd een artikel over wantrouwen, dat h\j een zeer besmettelijk vergif noemt. elkaar met en in allerlei hokken te duwen. Dan ts het wantrouwen al belton nen.' Onmiddellijk daarop kun je het geduld nie'. meer opbrengen naar elkaar te luisteren: uit woor den van een ander trek je conclu sies die de zegsman in de verste verte niet beeft bedoeld en je stelt hém aansprakelijk voor wat Je zélf hebt geconcludeerd. 't Lijkt mij nog altijd, dat de laatste kerkscheuring op een der gelijke manier is begonnen. Lang vóór de scheuring was er immers al een ernstige crisis in het ver trouwen. Waren er aan de ene kant mensen, die in elke zoge naamde bezwaarde een levensgro te pelagiaan of remonstrant zagen, aan de andere kant was er onder de bezwaarden een haast ziekelijk wantrouwen ten opzichte van alles, wat door de synodes werd gezegd of gedaan Wil er ooit enige toe nadering komen, dan zal primair noodzakelijk zijn. dat het vertroo- wen terugkeert! ongemotiveerd wantrouwen uit een zeer nabij ver leden te noemen. Je loopt er eigen lijk elke dag tegen aan. Onlangs citeerde een dominee in zijn preek een werk van prof. Schilder. Meteer. concludeerde iemand, dat die dominee eigenlijk „vrijgemaakt" was. waarom een ander hem haast niet meer kon Een derde had van die dominee echter een citaat van Buskes gele zen. waarom hij hem maar vast in een ander hok. namelijk dat van de doorbraak had geduwd! Toen een spreker op een jeugdavond de opmerking maakte, dat het woord Gods soms als een bliksem bij je kan inslaan, werd hij door de eer ste vraagsteller al verdacht van puur barthianisme. Alleen Barth zelf god er waarschijnlijk geen snars van gesnapt hebben! ondertekening paald artikel gezien hebben, van tevoren al weten, dat zij het met de inhoud van het verhaal niet eens zullen zijn Valt die inhoud wonder boven wonder mee, dan veronderstellen ze. dat de achter gronden wel niet zullen deugen. De schrijver heeft nu eenmaal een be paald etiket. Toen een predikant op een ver gadering de opmerking plaatste, dat de Bijbel in bepaalde milieus vertilüd dient te worden, werd er prompt uit geconcludeerd, dat hij de Bijbel blijkbaar niet meer nood zakelijk achtte en werd hij meteen in het hok van ultra links-vrijzin nigen als Bultmann geduwd. Sommige christenen dragen meer het beeld van een politie-agent. die meteen klaar staat met zijn „Mee. naar 't beroo". dan van de goede Herder. Dat in dit laatste geval de instemming van de betreffen de predikant met de gereformeer de belijdenis tot een leugen werd verklaard, had men niet eens in de gaten. Een kniesoor, die daarop let! T7N denk nu Wet. dat dit onge- motiveerde wantrouwen alleen onder ouderen voorkomt! Heb jij nooit een jongere met etiketten zien zwaaien? En hokken zien ope nen voor aartsconservatievelingen naar wie men weigerde te luiste ren of voor slap-T:nussen. wier op merkingen toch altijd waardeloos zijn? Voor mij ligt een brief van een jongen, die zijn dominee beschul digt van ..de vreselijke leer van de algemene verzoening", omdat die dominee gezegd heeft, dat God wil, dat we allemaal zalig worden Wat nota bene met even zoveel woorden m de Bijbel staat. Maar d.e jongen wantrouwt nu eenmaal zijn predikant en zoals hij schrijft ..de meeste tegenwoor dige zogenaamde gereformeer- ZOU het niet machtig zijn als de jongeren met elkaar een jeugd- kruistocht begonnen tegen al zulk ongemotiveerd wantrouwen? 't Lijkt natuurlijk wel heel stoer als je overal ketters ruikt, maar 't is zeker niet uitgesloten, dat achter die vermeende stoerheid een mie zerig bang en achterdochtig hart je zit. De Bijbel waarschuwt nog- tegen dat elkaar vereten. We dat de kannibalen overlaten. Je we ..De zoeloes eten 'k zal vergeten voor hun ontbijt een oude vrouw. De Bijbel zegt wèl. dat we altijd waakzaam, maar nergens, dat we altijd arg wanend moeten zijn! Centrale diakonale conferentie te Zwolle Bescheiden centrale bibliotheek De woongelegenheid voor de be jaarden der gemeente is geen di recte taak voor de ambtelijk geor ganiseerde arbeid van de diaconie. Maar wel moeten de diakenen de nood zien en de initiatieven nemen om te komen tot eigen bejaarden huizen. Hiertoe nep prof. C. Veen- hof uit Kampen met klam de dia kenen op, die gisteren in Zwolle de centrale diakonale conferentie bijwoonden van de Geref. Kerken (ond. art. 31). De conferentie stond onder leiding van de heer J. H. Veenkamp uit Amersfoort. Prof. Veenhof. die adviseur is van het organiserende comité, legde er in de vergadering de nadruk op. dat diakonale zorg nooit uitsluitend bestaat uit stoffe lijke hulp alleen. In de eerste plaats is deze zorg zorg van gelovige tot gelovige. De ontwikkeling van de overheids zorg brengt verschraling van de barm hartigheid mee. maar juist de diakenen hebben tot taak de werkelijk christe- Van Nelle bestellen Adv. Van Nelle bestellen Adv. Gemeenschap voedt op Aan de „naamgeving", de door de communistische autoriteiten in Oost- Duitsland gepropageerde surrogaat- doop, wordt een stichtelijk sausje ge geven: men gebruikt nu de term „naamwijding". In het blad van de communistische jeugdorganisatie be schrijft een correspondente zo'n feest in het stadje Gottleuba. „Stil ligt het kleine stadje Gottleuba in de heerlijke lentepracht Het is pinksterdag eefi bijzondere dag voor de jongste wereldburger, voor hun ouders voor alle familieleden en be kenden. Tien kinderen ontvangen de In de versierde ontspanningszaal van het sanatoriisn heerst feesteliike stemming. De ouders hebben met hun kinderen op de eerste rijen plaats genomen. Het plechtige samenzijn wordt geopend met werken van Beet hoven en het gedicht De moeder. In een toespraak wees men er 00. dat deze plechtigheid het begin is van de gezamenlijke opvoeding en de vorming van de persoonlijkheid van onze kinderen door de gemeenschap, door onze boeren- en arbeidersstaat. een vorming die later in de jeugdwij- ding een nieuw hoogtepunt vindt. aarin wij het socialisme invoeren. Ze zullen alles bereiken wat zij willen. Tot de peten zei de burgemeester, dat dit geen erebaantje is. maar een grote ver antwoordelijkheid betekent voor de op voeding van de kinderen. Wat de opvoeding betekent blijkt wel uit deze zin: Het gaat niet om het groot brengen van welke kinderen dan maar het gaat om het opvoeden „nieuwe socialistische (d.i. communis tische) mensen, die eens het door hun ouders begonnen werk voortzetten en het socialisme ln geheel Duitsland zul len opbouwen". BtKUEPliNGS WERh NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Ameide en Tienhoven: J. Koole te Nijkerk; voor Zoetermeer tweede predikantsplaats): J. Spelt te Dinteloord. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dirkshorn en te Heerhugo- waard: kand. R. de Boer te Rotterdam- Zuid; te Oegstgeest: P. Visser te Tilburg. Bedankt voor Avereest: H. Bade te Valthermond £"kêr" ..Luchtpost van God" tie de 1 De heer C. Rosenbrand. inspecteur de stichting Gereformeerde kinderbe-| scherming een stichting tot welker vorming de diakonale conferentie de stoot gaf deelde mee. dat thans 62, ,r kinderen aan haar zijn toevertrouwd. jC ie Amerikaanse organisa- De diakonieen blijken niet steeds te Ves:, d'e, eenvoudige boodschap van rechter tijd de stichting in te schakelen. de ®,,beI de bes,tf «Passing achten voor hi.. a .-uw ide huidige wereldproblemen, werken sa- ,h''r in plan voor massale distribu- «n .1™ vi.HS2ÏS.h^K i°U tie van b'ibelse geschriften in afgelegen fJhfbb *e kindertehuis be- delen van de wereld. Rflrctn nnrlo r/lnol van h.* pip— e al. eigen kindertehuis be- deien vande weïeld Eerste onderdeel De diaconale conferentie vormt een bescheiden diakonale bibliotheek ten dienste van deze ambtelijke arbeid. Dit boekerytje wordt ondergebracht bij de bibliotheek van de stichting kinderbe scherming. Ds. J. van Dijk uit Heerenveen refe reerde over de betekenis van de armen voor de gemeente. In plaats van de he ren H. Ruiter en H. van der Wilde wer den in het comité gekozen de heren E. Bosscha uit Assen en J. de Gelder uit Berkel. Van Nelle bestellen Adv Van Nelle bestellen Adv. Philippijns aartsbisschop verbiedt de Y.M.C.A. De aartsbisschop van Roilo City in de Phihppijrven die kort geleden alle rooms-katholieke christenen van zijn diocees hel deelnemen aan de activitei ten van de VMCA had verboden, heeft nu ook allen die na 31 mei dit verbod overtreden cf anderszins aan protestant se richtingen onderwijs zouden willen! ontvangen met de excommunicatie be- De kerkelijke ban zal volgens hem ook de ouders en opvoeders van der- h. gelijke leerlingen en studenten treffen: Dan volgt de plechtige de aartsbisschop legde er de nadruk op ieder kind ontvangt de naamwijding. Chr. Kappersbedienden Hogere tarieven (10 voor fooiloos loon „Een tariefsverhoging van 10 pet. is voldoende om de invoering van het fooiloze loon in het kappersbedrijf 'mogelijk te maken". Aldus de heer A. C. Bensen, secretaris van de Chr. Bond van Kapperspersoneel. die don derdag in Zeist zijn tweede lustrum vierde. Hij betreurde de uitlating van de secretaris van de chr. patroons, die verleden week een verhoging van 25 pet- noodzakelijk noemde- Bij een enquête heeft 96 pet. van het kapperspersoneel zich uitgesproken voor de afschaffing van de fooi. Het Hoofd bedrijfschap Ambachten en de Vakraad zijn dezelfde mening toegedaan. In de nieuwe c.a.o., die 1 juli a.s. van kracht wordt, is de bepaling opgenomen dat partijen alles in het werk zullen stel len om voor of op 1 juli 1960 het fooi- loze loon in te kunnen voeren. Op 1 januari 1959 hoopt men gereed te zijn met de voorbereidingen voor een Pen sioenfonds. De heer Bokje deelde mede. dat er plannen bestaan om in Rotterdam. Bre da en 's-Hertogenbosch opleidingsscholen op te richten op basis van de Wet op het Nijverheidsonderwijs. Mejuffrouw W. de Lange uit Hooge- veen werd gekozen in de vacature v; de aftredende mejuffrouw N. Dekker. Van Nelle bestellen Adv. liegende vliegtuigen wordt in Mexico een miljoen exemplaren van het evan gelie van Johannes uitgestrooid. Zelfs de exemplaren die in bomen ble ven hangen gingen niet verloren, zo meldt men, want ook deze werden door de bevolking ijverig verzameld. In het bericht wordt niet gemeld, wat de bevolking met de brochures doet. Wat wel interessant zou zijn in verband met het hoge percentage analphabeten. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Ju- lianaschool voor chr. ulo te Rotterdam: P. Hordijk, aldaar; aan de Ds. Van Dijk- school voor l.o. te Doetinchem: W. Smit te Aalten en aan de afdeling ulo: K. Moedt en Chr. Keussink beiden te Doe tinchem; aan de chr. nat. school te Nieu- werbrug aan den Rijn: Vegter te Am sterdam: aan de Dr. A. Kuyper-ulo Ridderkerk: D. Teune te Oud-Alblas. Advertentie Willem II Prince Sluit U aan bij zijn reeds talrijk gevolg. Rook 'm prince-heerlljk! Je sigaar van 't jaar Het krijgt een oorkonde spreuk, die het kind tijdens zijn le ven zal vergezellen. Da ouders krij gen bloemen en worden gelukgewenst met deze dag vol betekenis". „Peten" i dat het de plicht van de rooms-katholie ke ouders is hun kinderen naar het ka- nomeke recht op te voeden. De maatregel treft vooral de room se studenten aan de Central Philippi ne University, een instelling van de Amerikaanse baptisten, en de leerlin gen van de Iloilo-MLssieschool voor zie kenverpleging. De schikking zou bin- Jonge mensen voor vak interesseren IU kan er niet meer tegenop Nerveus, afgetobd en over gevoelig. Een en al zenuwen. Hoog t«jd om Sanatogen te gaan gebruiken Sanatogen versterkt de zenuwcellen met precies die krachtge vende opbouwstoffen die zij voor een algeheel herstel behoeven. Herwin Uw energie en levenslust, neem Ook elders vond de naamwijding de^rooms-kathoHeke kerk plaats, zo ook in Oos'.-Berlijn .Uiteen geVolgen kunnen hebben wanne bericht in de Berliner Zeitung blijkt wol zjj andere delen van de Phili„ hoe s'erk de plechtigheid aan de dooP| pijnen zou worden overgenomen. Hon- schoenmakersvak dreigt uit te is-katholieken zijn de doop doet denken. ..[derden ivuiu>-»auivi.tK.. ..Ouders, „peten" en de kinaeren zy'Uhjk bij protestantse instellingen inge- hadden de mooiste kleren aan. De d'S-1 schreven En ve^ meer nemen actie' ji-—*'«- deel aan het w,erk van de YMCA. Van NeUe bestellen!Adv. Beschadiging in Columbië Over de maand mei heeft de evange lische federatie van Columbie twee da den van geweld gerapporteerd tegen protestants eigendom. Op 6 mei werd een protestantse ka pel. die werd gebouwd in de gemeen te Tona (provincie Santander), vernield toen de werklieden het werk even in de steek hadden gelaten om een gebles seerde arbeider naar het ziekenhuis te brengen. De muren waren vernield met houwelen en voorhamers. De muren wa ren bijna op hoogte. In Guadeloupe wierp een menigte op 22 mei stukken steen naar het huis een protestantse dorpeling, tijdens bezoek van de predikant. Adv Aambeien? neem dit tabletje en U stilt de pijn. Hemotabs, een nieuw middel ln tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van ptln: HEMOTABS door de werkgevers moeten worden ge dragen. Gedacht wordt nog aan het stichten van een nevenfonds met het doel aanvullende uitkeringen te verstrek ken aan hen. die eerst op latere leeftijd tot het pensioenfonds toetreden. Als uit gangspunt is gekozen een pensioen van 10 per week bij 40 dienstjaren, dus een kwartje voor elk dienstjaar. st«rven. In hel bijzonder geldtbeselz-ijfnchap heeft besloten voor- Hit vAf,r «ie moeicnhnnn-,oi,n.:i lopig de uitvoermg van de vestigings ei K KK niaatschoenmakerij. Ve- wetRin handen te faten van de Ka8m£rg len hebben de afgelopen jaren dit van Koophandel. Het schap overweegt maatschappelijk toch zo onmisbare, echter op den duur de uitvoering in beroep vaarwel gezegd. Op de bonds- eigen handen te nemen. Aan deze zaak dag van de Chr. Bond van Schoen- zitten vele kanten die eerst bestudeerd makers Patroons, gisteren te UL-cht1 moeten worde,n- Ontstemming bestond eehoizden, heelt de voorzitter, de heer j wt^SSifk H3k£T M. Ttemens. hierover lijn verontrus- Dc jaarverg.derlng aznv.ardde het ting uitgesproken. Hij vroeg nog rui- voorstel-Friesland tot invoering van een mere aandacht voor de kadervor- progressieve contributie-regeling. Bij ming. Meer jonge mensen zullen ge- een inkomen tot 7500 wordt de contri animeerd moeten worden voor dit butic vak. Het aantal ondernemingen in de m®er 0 branche loopt op het ogenblik sterk terug. Verwacht kan worden, dat een spe- Al wordt dan het onschuldigover Panlus uitgesproken na een onderling gesprek van een koning en een stadhouder, in vrijheid wordt hij niet gesteld. Dat is zijn eigen schuld, dan had hij zich maar niet op de keizer in Rome moeten beroe pen", is onze eerste reactie die overigens precies overeen stemt met wat koning Agrippa tot stadhouder Festus zegt. Maar wat is dat kleinmenselijk gedacht! Paulus heeft niet in een impulsieve bui zich op de keizer beroepen om hem, als hoogste rechter in het Romeinse rijk, uitspraak te laten doen. Hij wist drommels goed wat hij deed: ook daarin wist hij de weg van zijn Heer te volgen. Het Evangelie van Jezus Chris tus meest ook in Rome worden gepredikt. Naar alle waar schijnlijkheid door Paulus „in boeien". En als ze nu tegen hem zeggen: „Jammer, Paulus, je kon vrij zijn, als je dat maar niet had gezegddan weet hij, dat hij zich niet heeft vergist, maar dat God zelf hem naar Rome zal brengen, omdat Hij daar nog een taak voor hem heeft, daar, in de stad van cultuur en an tieke beschaving, om te zeggen, dat geen mens en zélfs geen keizerrijk toekomst heeft ztonder God. ONDERWIJZERES BIJ HUWELIJK DEHOORT de onderwijzeres bij hu welijk te worden ontslagen? Bij het bijzonder onderwijs berust deze bevoegdheid uiteraard bij het be stuur, eventueel bij de vereniging waarvan de school uitgaat. Bij het openbaar onderwijs behoort deze be voegdheid uiteraard te liggen bij de gemeenteraden, aan wie ook het be noemen en ontslaan van het onder wijspersoneel toekomt. Tot dusver stond in de wet dat een onderwijzeres bij het openbaar on derwijs bij trouwen moet worden ontslagen. De minister wil thans bij wetswijziging deze bevoegdheid tot ontslaan brengen daar waar ze behoort: bij de gemeentebesturen. Ons lijkt dit voor de hand te liggen. Indien de gemeentebesturen in het algemeen al over aanstelling en ont- slag gaan, dan ook over het ontslag bij huwelijk. In een tijd waarin zo veelvuldig gesproken wordt over het eigen recht en de eigen aard van de plaatselijke gemeente mocht men menen, voor deze redenering het no dige begrip te ontmoeten. Erkent men van de gemeentebestu ren dit recht dat hun van nature reeds toekomt, dan maakt men te vens wat meer plaatselijke differen tiatie mogelijk. Behoort een huwende onderwijzeres te worden ontslagen? Men zegt wel dat het antwoord op de wenselijk heid van het ontslag door de onder wijzeres zelf en haar echtgenoot be hoort te worden gegeven. Wij voor ons zouden overleg met de betrok kenen ook bepaald niet willen uit sluiten. Elk geval pleegt weer anders te lig gen. De ene huwende onderwijzeres zal terstond geheel in het eigen huiselijk leven willen en ook kunnen opgaan. Voor de ander zal er ook na het huwelijk nog tijd over zijn, die elders nuttig besteed kan worden. Dat dit laatste het ge val is, kan ook hieruit blijken dat in onze tijd bij de schaarste aan onder wijzend personeel van het beschik baar zijn van gehuwde onderwijze ressen in ruime mate wordt gepro fiteerd. Het is echter zeker niet minder dan voor de gehuwden zelf een aangele genheid voor de besturen, hetzij van de schoolvereniging, hetzij van de gemeente. Zij treden in deze op als werkgever. Een goed werkgever pleegt geval voor geval te bezien- Hij heeft zijn algemene richtlijnen. In de praktijk des levens zal dit zijn: voor een vrouw ontslag bij huwelijk. Maar ook bij hem zullen de uitzonderingen de regel bevestigen. Hij zal naar om standigheden handelen en men mag van hem verwachten dat hij in het overleg hierover de betrokkenen zelf ook kent. Ook dit alles is op plaat selijk niveau heel wat gemakkelij ker dan in het landelijke kader. Ten slotte: wij hebben er geen be zwaar tegen dat men spreekt over de plichten die de vrouw heeft na haar huwelijk. Mits we het bij gele genheid ook mogen hebben over de plichten van de man na het huwe lijk. Het gezinsleven is niet iets voor de vrouw alleen. De man zal aan de dagelijkse realisering ervan even eens zijn aandeel moeten leveren. Gelukkig wijdt in onze tijd de stu die van het gezinsleven aan dit as pect aandacht. Er is een periode geweest waarin het „de vrouw in het gezin" druk werd gepropageerd. Soms hadden wij het ondeugende gevoel dat vele mannen aan dit schone beginsel buitenshuis wat erg veel woorden wijdden. Za gen zij zo hun eigen plaats in het gezin niet over het hoofd? Ook zij hebben er een taak en een roeping. ECONOMISCHE OORLOG ciale commissie van het bedrijfschap schoenmakerij op korte termijn het voorstel zal doen. over te gaan tot de instelling van een bedrijfspensioenfonds, voorlopig alleen nog voor de werkne mers. In de commissie hebben zitting twee werkgevers en twee werknemers. De kosten van een pensioenregeling de helft voorts voor elke 2500 ordt de contributie met 5.verhoogd. Alleen voor de grote gezinnen zal een beperktere progressie worden toegepast. De heer J. Spaans, die nu al 35 jaar penningmeester van de bond is, werd door de voorzitter hartelijk gecompli menteerd evenals de secretaris, de heer J. Hardenbol. met het bereiken vai 65-jarige leeftijd. r de werknemers zouden v KORTE INHOUD: Keltta Mallory. voor de oorlog eén van 's werelds meest vermaarde alpinisten, heeft een uitgeleien en in karakter uiteenlopend gezelschap mee gekregen voor wat de gevaarlijkste tocht uit zijn carrière gaat worden: het onschadelijk maken van de kanonnen an Navarone. Dit eiland wordt ln de tweede wereldoorlog door de Duitsers heheerat en ligt voor de Turkse kust. De kanonnen houden een evacuatie tegen van het niet ver verwijderde eiland Kheros. waar enkele duiienden Britten als het ware in de val zitten. Mailorv en fijn mannen moeten, hoe dan ook. de kanonnen vernietigen In het geheim zijn ze uit Cairo naar dit gebied gekomen, per vliegtuig, per vissersboot. Bij de bijna onmogelijke beklimming van de zuidelijke stelle rotsen Is de Jonge Stevens gewond geraakt en met de Duitse vijand loerend om hen heen. vormt het verzorgen van de gewonde extra zorg. Ze hebben na vele moeilijkheden een nat. koud hol bereikt, waar ze plannen maken om verder te gaan. 54 „Bezoekers''" „De ergste die Je maar denken kunt mompelde Andrew „Kijk maar 's. m'n beste Keith"' Hij reikte hem de kijker «an en wees omlaag langs de helling van dc Kost.x* ..Je vriend Jensen heeft ons niet verteld dat die kerels hier óók waren Langzaam zocht Mallory met de kijker de hellingen af. Opeens had hij de lime van de speurders De kanonnen van r AllSTAMt MACIEAN i gezichtsveld, ilij hief het hoofd op. verstelde eduldig de kijker, keek nog kijker zakken echter een duidelijk „W G B zei hij zacht „Een bataljon Jagers." bevestigde Andrea. .Alpen- iagers hun beste bergtroepen. Dit is uitermate astig m'n beste Keith Mallory knikte en wreef tanga zijn stoppelige kin. „Als er iemand is die ons kan vinden, dan zijn zij 't wel En ze zullen ons vinden Hij hief de kijker op en bestudeerd'- andermaal de naderende Ctrouille De grondigheid waarmee ze zochten was angst igend genoeg, maar nog schrikwekkender was de trage, meedogenloze onafwendbaarheid waar mee deze nietige figuurtjes naderden. ..Het is een raadsel hoe die Alpenjagers hier komen." ging Mallory verder. „Enfin, 't is al erg genoeg dat ze hier zijn. Ze moeten weten dat we geland zijn en hebben de hele morgen verspeeld met naar ons op het oostelijke zadel van de Kostos te zoeken... want dat was voor ons immers de aangewezen rou te naar het binnenland. Daar hebben ze bot gevan gen en nu gaan ze op het andere zadel af. Ze moeten er tamelijk zeker van zijn dat we een ge wonde dragen en dus niet ver konden trekken, 't Is nu alleen nog maar een kwestie van tijd. Andrea." „Een kwestie van tijd." zei Andrea hem na. Hij keek naar de zon. nauwelijks zichtbaar in de don- kerde^ wordende lucht. „Een uur. anderhalf op z'n hoogst Voor de zon ondergaat zullen ze hier zijn. En dan zullen wij ook nog altijd hier zijn." Hij keek Mallory aan. „We kunnen de jongen niet achterla ten. En we kunnen niet uit de voeten als we hem meenemen. Dat zou z'n dood betekenen." ..Ze zullen ons niet hier vinden." zei Mallory kalm. ...Als we blijven, gaan we er allemaal aan. Of we belanden in een van die leuke, kleine ker kers waar monsieur Vlachos me van verteld heeft." „Wat 't zwaarst ts. moet het zwaarst wegen." ze: Andrea „Daar gaat "t om. niet waar. m'n vriend' Zo zou kolonel Jensen het hebben gezegd." Mallory maakte een gebaar var onbehagen, maar zijn stem klonk vast toen hij sprak. geen andere mogelijkheid is." „Ja, ik weet 't. Maar je maakt je onnodig be zorgd Anarea glimlachte. „Kom. m'n vriend. La ten we de anderen het goede nieuws vertellen." Miller keek op toen de twee mannen binnenkwa men en het zeildoek achter zich lieten vallen. Hij had de ritssluiting van Stevens' slaapzak geopend en behandelde het gekwetste been. Een nietig zak lantaarntje lag op een rugzak naast hem. „Wanneer gaan we wat voor hem doen. chef?" Hij -prak n.s en wees beschuldigend naar de door slaap versufte jongen naast zich. „Die zogenaamd waierdichte slaapzak is drijfnat. En de jongen ook en hij is zowat stijf bevroren: dat been van 'm voelt aan als een stuk bevroren vlees. Hij moet warmte hebben, chef. een warme kamer en iets heets te drinken, anders, is ie er geweest. Ik geef 'm nog vierentwintig uur." Miller rilde en keek naar de brokkelige wanden van de schuilplaats. „Ik geef u de verzekering dat ie 't zelfs in ec-n eerste klas ziekenhuis maar heel misschien zou halen. Hij ver doe^ alleen maar zijn tijd met m deze ijskast adem Miller overdreef nauwelijks. Water eenvoudig: weet dat Jd/haU bevroren modder op de bodem. Nu er geen ventila tie was en het water geen uitweg vond. werden de olassen aan de kanten van het hol steeds groter en was het in de kleine ruimte vochtig, benauwd en afschuwelijk koud „Misschien ligt ie wel eerder in een ziekenhuis dan je denkt", zei Mallory nuchter. „Hoe is 't met „Erger." Miller draaide er niet omheen. „Veel er ger geworden. Ik heb er zo juiat weer een hand, sulpha op gedaan en de zaak weer verbonden. Meer kan ik ook niet doen. etief. en 't heeft allemaal •rouwens geen zin Wat smoesde u over een zie kenhuis'" voegde hij er wantrouwig aan toe. „Dat was geer. smoes." zei Mallory ernstig, maar een van d» minder prettige dingen van 't menselijk bestaan Er komt een Duitse patrouille deze kant uit. Ze weten vat z.c moeken En ze zul len ons vast en zeker vinden ook." (Wordt vervuigd.;| Anglicaanse bisschoppen volgende maand bijeen Om de tien jaar roept de aartsbisschop van Canterbury de bisschoppen van de anglicaanse gemeenschap bijeen in de zogenaamde Lambethconferentie. Lam beth heet het Londense paleis van de aartsbisschop. Hoewel de andere angli caanse kerken formeel niet onder de pri maat van Engeland staan, weten zij in de zetel van Canterbury haar geestelij ke middelpunt. Dit jaar vindt de con ferentie plaats van 3 juli tot 10 augus tus. De stroom van bisschoppen begint uit verschillende delen van de wereld op gang te komen. Men verwacht dat aan het eind van de maand driehonderd bis schoppen met tweehonderd echtgenotes en twintig kinderen in de drie college internaten zijn gehuisvest, die voor hen zijn ontruimd. Op de agenda van dit jaar staan de volgende onderwerpen: Autoriteit en bondschap van de Bijbel; eenheid der kerken en de universele kerk; verschil lende vraagstukken die in de angli caanse gemeenschap actueel zijn: ver zoening van conflicten tussen en binnen 'olken; het gezin in de moderne tijd. CEDERT de herfst van het vorige jaar is men er in de vrije wereld steeds meer van doordrongen dat de toenemende activiteiten van de Sow- jetunie en haar satellietstaten op economisch gebied binnen niet al te lange tijd een ernstige bedreiging kunnen vormen. Eisenhower's State of the Union ge tuigde er in het begin van dit jaar van, maar de neergaande conjunctuur heeft de bestrijding van het econo mische offensief van de Sowjetunie niet vergemakkelijkt. Vandaar dat het voornaamste onderwerp van het gesprek tussen president Eisenhower en de Britse premier Macmillan on langs is geweest: de wijze waarop de westelijke landen gezamenlijk aan deze bedreiging van de vrije wereld het hoofd moeten bieden. Over de omvang van -de Russische hulp aan het buitenland zijn dezer dagen cijfers gepubliceerd die opzien hebben gebaard. Nu staat het wel vast dat niet alle toegezegde hulp inderdaad werd verleend, maar dit neemt niet weg dat het begin er is> en dat de daaraan verbonden geva ren niet meer weggecijferd kunnen worden, zoals eens gedaan werd met de Russische vorderingen op militair- wetenschappelijk terrein. In een voordracht voor de Kamer van koophandel te New York heeft Allan Dulles (een boer van minister Dul- 1 les en hoofd van de Amerikaanse In lichtingendienst) een zeer somber beeld gegeven van de dreigende eco nomische penetratie van West-Europa door het Sowjetblok. Uitgaande van de snelle Russische industrialisatie rekent Dulles met de mogelijkheid, dat de communistische landen in de loop der jaren de naamste leveranciers van grondstof fen en metalen zullen worden voor de Westeuropese landen. Hierdoor zou den zij een ongewenste druk op de economie van die landen kunnen uit oefenen. De maatregelen, die vandaag ten aanzien van de Russische landbouw bekend gemaakt zijn passen geheel in het schema van de ecnomische oor log tegen de westelijke landen. Het doel er van is een hogere produktie voor de boeren aantrekkelijk te ken. Wat de politieke consequenties hiervan voor de Sowjetunie zullen zijn valt thans nog niet te overzien, Daarover maakt men zich in Mos kon op het ogenblik blijkbaar nog weinig zorgen. Het conflict in Wolvega In het conflict in de Gereformeerde kerk van Wolvega is de oorzaak niet te zoeken in confessionele verschillen of in duidelijke kerkrechtelijke zaken; men moet veeleer denken aan een gecon strueerde tegenstelling tussen „gebaan de wegen" en „onbetreden paden". De ze indruk krijgt men uit een in verzoe nende toon gesteld schrijven van de consulent ds. P. J. S. Barends aan de kerkelijke pers. Zoals men weet hebben de predikant ds. D. de Boer en ongeveer 440 belij dende leden en doopleden zich aan de gereformeerde kerk ter plaatse onttrok- De oorzaak van het conflict ligt in verschil van mening over de wijze waarop in de post Noordwolde de evan- gelisatiearbeid wordt verricht. Dit me ningsverschil bestond reeds geruime tijd tussen een deel van de kerkeraad en enkele vroegere predikanten én een ander deel met de beide evangelistes. Noch het vertrek van deze predikanten noch dat van de evangelistes kon de vlam doven, die inmiddels naar Wolve ga zelf was overgesprongen. Uit de brief van ds. Barends blijkt ook. dat ontevredenheid over een zeker nepotisme in de kerkeraad mee een rol heeft gespeeld. Voor de scheuring telde de kerk van Wolvega 1051 leden, van wie 570 doop leden. Hierbij zijn geteld 103 leden tel Noordwolde. Het Franse protestantisme telde ln 1955 ongeveer 460.000 calvinisten en 460.000 lutheranen. Deze getallen zijn onge veer de zelfde als ln 1660 en onder gingen in de loop van de jaren bijna geen verandering. Maar intnssen l« de bevolking van Frankrijk ln diezelf de tijd gegroeid van 16 miljoen tot 43 miljoen. Van Nelle bestellen Adv. Van Nelle bestellen Behandeling uitgesteld Ds. Goedharts beroep is niet verworpen Het bericht van het A.N.P., als zon de provinciale commissie voor het opzicht het beroep van ds. H. Goedhart te Delfs-' haven hebben verworpen, is onjuist. Aangezipn de schorsing aan ds. Goed hart was opgelegd door de provinciale commissie zou een verwerpen van ho ger beroep slechts kunnen zijn geschied door de commissie voor het opzicht uit de generale synode. Maar zelfs dat Is niet het geval: d« generale commissie heeft de behande ling van de zaak nog enige tijd opge- van provinciale kerkvergaderingen er nog vele andere kanten aan de kw tie vastzitten, is in de eerste tijd nos geen oordeel van de generale comn Ds. Goedhart heeft hangende dit deel alle bevoegdheden van zijn ambt behouden. Een gedenksteen voor dr. John Mod werd onthuld ln de episcopaalse (an glicaanse) kathedraal Ln Washington. De steen werd aangeboden door df groepen, die deze grote man in kert en zending heeft gediend: de Wereld raad. de Amerikaanse oecumenischfl raad. de Internationale Zendingsraad, de Wereldfederatie van christenstuden ten. de wcreldalllanties van christelij ke jongemannen en chrKtenjongevTou- wen en de Studentenvrijwilligersbewe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2