ïlicumc Cciïtsrljc (tfimrant Geen militaire interventie van Westen in Libanon Bemiddeling van NAVO heeft enig succes Leger luistert niet naar regering V.N. kunnen het zelf wel af, zegt Hammarskjöld op tot onderhandelen Leven werd goedkoper Jacht vergaan bij de Hoek Geen duidelijkheid over Nieuw-Guinea Brits plan geeft Cyprus beperkt zelfbestuur Doodstraf voor vier Algerijnen lm VRIJDAG 20 JUNI 1958 BUREAUS: Sieenslraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdelins Tel 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11289 Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tanhmsttrb is abrMnifii myo b«r' in legijenöpocl" Wat zijn uw televisiewensen Zie pagina 7 T~\E SECRETARIS-GENERAAL van de Verenigde Naties, Dag Hammar- skjöld, die gisteren in Beiroet is aangekomen, heeft duidelijk laten weten, dat hij tegen een Amerikaanse of Britse militaire interventie Libanon is. De waarnemers van de Ver. Naties, zei Hammarskjöld, zijn zeker in staat om de grenzen tussen Libanon en Syrië te controleren. Zoals bekend houden eenheden van de Amerikaanse Zesde Vloot zich bij de Libanese kust op en ook de Britse vloot in het oosten van de Middel landse Zee is versterkt. Verder heeft het feit, dat Engeland een grote troepenmacht naar Cyprus heeft gebracht, zogenaamd om de orde op het eiland te handhaven, de mening verbreid, dat de Verenigde Staten en Engeland onafhankelijk van de Verenigde Naties zullen ingrijpen. In Kairo maakte men zich gisteren zeer ongerust over een westelijke militaire interventie in Libanon. De Engelse opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in het Midden- Oosten, luitenant-generaal Sir Roger Bower, die naar Londen is gevlogen voor dringende besprekingen op het ministerie van oorlog, heeft echter gezegd, dat er geen enkel verband bestaat tussen het zenden van strijd krachten naar Cyprus en de toe stand in Libanon. Radio-Moskou heeft niettemin de wes Leidenaar gered Drie matrozen in Seine verdronken BU het spelevaren met een roeiboot op de Seine bü Rouaan, zijn gisternacht drie Nederlandse opvarenden van de Shell-tanker Kylix (18 000 ton) vermoede lijk verdronken. ZU worden althans ver- Een vierde inzittende van het bootje, de 24-jarige H. Houwer uit Leiden, wist zwemmend de kant te bereiken. De drie anderen. Dirk Duinhouwer uit Brouwers haven. Frans Kolijn uit Vlissingen. beiden 20 jaar. en Johan Hoogerwerf uit Apel doorn (21), zijn nog steeds niet gevonden, ondanks de speuringen van de beman ning en het dreggingswerk van de brand weren te Rouaan en Grand-Queville. De Rouaanse politie neemt aan dat zij om het leven zijn gekomen. Wat de oorzaak van het omslaan van de roeiboot is ge weest. was vanmiddag nog niet bekend. B.P.M. mag werk hervatten het erk op werk werd gestaakt in verband met de luchtaanvallen der Indonesische opstan delingen. De minister verklaart, dat thans de hervatting van deze luchtaan vallen uitgesloten is, nu het vliegveld bij Menado heroverd werd. Hij deelde voorts mede. dat de opstandelingen nog slechts beschikken over vier B-29 bom menwerpers op buitenlandse bases en dat het vliegveld Taukee Tasoeka bij Tondano, 38 km. van Menado beschadigd Een woordvoerder van de B.P.M. te Djakarta, de heer H Bridges, zeide, dat hij bij de minister ontboden was, voor klaarde, dat de hervatting afhangt var de verzekeringmaatschappijen te Lon den. Hij dacht dat het buitenlands per soneel binnen twee of drie 'we ZONDAGSBLAD dacht geschonken aan de ontwik- ling van de paranormale be gaafdheid in dienst van de me dische wetenschap, een onderwerp dat voortdurend aan de orde Is omdat magnetiseurs en andere paranormaal begaafden dag in dag uit hun spreekuren houden er hun visites maken. Op de voorpagina wordt de Spaanse griep, die veertig jaar geleden over ons land kwam. gememoreerd. Foto's en een korte reportage geven u een Indruk van het werk van de Skyblazers: stuntvliegers in straaljagers. Op BLAD ZIJ wijden wij een artikel aan de werkende vrouw en komen mode en huishoudelijke zaken als van ouds aan bod. GEVAREN op de weg van de oecumene is de titel van het leidende artikel op de pagina Geestelijk Leven. AAN CHRISTELIJKE POëZIE wordt in het Cultureel Ven ster extra aandacht besteed. telijke landen ervan beschuldigd, dat het beweerde ingrijpen van de Verenig de Arabische Republiek als v sel gebruiken voor een rechtstreekse militaire interventie. Geen interventie Het is overigens niet waarschijnlijk, dat de westelijke mogendheden, al leer van Eisenhower van toepassing kun nen worden verklaard, tot een militai ingrijpen overgaan, ook al zou dat ir de vorm van controle van de Libanesi grens zijn. De moeilijkheid in Libanon is name lijk, dat het leger niet noemenswaard» ingrijpt. De regering heeft onvoldoende gezag over het leger en kan de stafchef, generaal Foead Sjehab, niet bewegen een krachtig offensief te beginnen. Westelijke diplomaten in Beiroet doen dan ook hun best om president Sjamoen ii te overtuigen, dat hij onmiddellijk in het werk moet stellen om d® opstand neer te slaan. Desnoods zou ge- al Foead Sjehab ontslagen moeten niddels heeft de leider van de Li banese opstandelingen, Saeb Salam, de taris-generaal van de Verenigde Na- met vriendelijke woorden begroet „Zijn wijsheid doet ons hopen, dat zijn bezoek vrucht zal dragen voor de vrede .ibanon, het Midden-Oosten en de hele wereld." zei Salam. De oppositie i Libanon zou bezig zijn met de op- elling van een memorandum, dat zij marskjöld wil overhandigen. Secretaresse prinses Beatrix gaat trouwen De particulier secretaresse van priiv es Beatrix, mejuffrouw mr. M. Meurs, al zaterdag 5 juli in het huwelijk tre- len met mr. N. Scholtens, een zoon van de Zuidafrikaanse hoogleraar prof. J E Scholtens. Mr. Scholtens vervult sinds twee jaa» Zijn dienstplicht als officier der huzaren «chot Ons Koninklijk Gezin Het Koninklijk paar heeft deze zeer récente foto van het vor stelijk gezin exclusief ter be schikking gesteld van het Prins Bernhardfonds en de Anjer fondsen, waarvan de Prins regent is, %n waarvoor aan het einde van deze maand de jaar lijkse inzameling wordt ge houden ten bate van het Nederlandse culturele leven. Algerijns bezoek in Tunis Bourguiba wekt Fransen O President Bourguiba van Tunesië heeft een beroep op Frankrijk ge daan om door onderhandelingen en samenwerking een eind te maken aan de opstand in Algerije. In ruil daarvoor beloofde hij Frankrijk de vriendschap van Marokko, Tunesië en Algerije. De Tunesische president zei dat tijdens een toespraak voor 15.000 mensen in de havenstad Mahdia. Een Algerijnse rebellen leider en de Marokkaanse minister De kosten van het levensonderhoud zijn an 15 april tot 15 mei van 123 tot 12) punten teruggelopen. De prijzen voor groenten en fruit zijn aansienlijk gedaald in deze periode, terwijl ook de boter, aas en eierrn goedkoper werden. Daar ;aat tegenover dat aardappelen, vli i koffiemelk duurder werden. De brandstoffenprijzen liepen ook rug door de invoering van zomerprijj en de bloemen werden eveneens goi Deze daling van het indexcijfer v het rechtstreeks voor consumptie 1 temde deel der gezinsuitgaven vero :aakte tevens een daling van de ind< cijfers voor sociale verzekeringen en 1 verslaggevers) Het Nederlandse jacht Fram 2 ls van nacht buitenom op de Noorderpier van Hoek van Holland gelopen en later ge- n. De opvarenden, een dame en vijf heren, zijn door de loodsboot Rigel uit hun benarde positie bevrijd en veilig aan wal gebracht. Daar stonden reeds Hoeke- paraat om de gestranden naar ho tel America over te brengen, alwaar zij verhaal konden komen. Het Jacht kwam van IJmuiden. Er stond vannacht nogal waf wind en die was er waarschijnlijk de oorzaak van, dat de Fram 2 de Noorderpier links inplaat* van rechte passeerde. Buitengaate dus raakte het scheepje aan de grond. Het begon vrijwel direct water te maken. Op de noodseinen -voeren de redding- ïot President Jan Leis en de vlet Di- ïcteur Goudriaan uit om te trachten het jacht te bergen. De loodsboot Rigel i langszij en nam de opvarenden aan Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie Halverwege de pier stootte de Fram i de gronden. Tegen half vijf van morgen verdween het in de golven. Slechts de ma6t stak nog boven water uit Kamer unaniem van mening: (Van onze £JE TWEEDE KAMER mist parlementsredactie) en duidelijke formulering van de wijze, waarop de regering zich voorstelt de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea te leiden. Men heeft in de Kamer de indruk, dat nog steeds op onsystematische wijze gewerkt wordt en dat noch op economisch, sociaal en cultureel gebied, noch op politiek terrein van een ontwikkelings plan kan worden gesproken. Deze toestand noemt de Kamer onbevredi gend en zij dringt in haar thans verschenen voorlopig verslag over de begrotingen voor '57 en '58 van Nieuw-Guinea) unaniem aan op het duide lijk ontvouwen van de plannen der regering. De P.v.d.A.-fractie wijst er ln dit ver slag nog eens op. dat alle werkzaamheden ten behoeve van de toekomstige ontwikke lingsmogelijkheden der Papoea's tever geefs zullen zijn, als men het internatio nale Nieuw-Guinea probleem niet „tot een bevredigende realistische oplossing weet te brengen" De internationale factoren dienen, naar het inzicht van de socialis ten. met betrekking tot Nieuw-Guinea de overhand te hebben op de overwegingen van nationaal prestige en van nationale verplichtingen Vormt, zo vragen zij voorts, het standpunt van Australië ten opzichte van de rassenkwestie geen be lemmering voor de samenwerking tussen Nederland en Australië in zaken betref fende Nieuw-Guinea? Van Nederlandse kant wordt immers het beginsel van de gelijkwaardigheid der rassen als onaan tastbaar beschouwd? Sommige Kamerleden zouden graag wil len vernemen hoe nu concreet de punten van de gemeenschappelijke Australisch- Nederlandse verklaring zullen worden uit gewerkt. Zij maken bezwaar tegen de uit spraak van minister Helders (zaken over zee). dat de Kamer hierover te zijner tijd nader zal worden geïnformeerd. Over alles wat sedert het bezoek van de minis ter aan Canberra tot stand is gekomen wensen deze leden te worden ingelicht Bij de verklaring van de bewindsman, dat er nog weinig te bespeuren valt van een politieke bewustwording van de Pa poea. zetten verscheidene leden een vraag teken, Wanneer men let op de uitingen van verschillende groeperingen en met personen uit die groeperingen besprekin gen voert, dan blijkt, zo menen deze leden, dat men toch voorzichtig moet zijn met beweringen als die van de minister. Unaniem is de Kamer ook van oordeel, dat ernstig moet worden overwogen of het huidige systeem van jaarlijkse begro tingen voor Nieuw-Guinea dient te wor den gehandhaafd. Men betwijfelt ln d< Kamer namelijk of het mogelijk zal zijr ook in de toekomst de jaarlijkse begrotin gen op tijd aan de Staten-Generaal aar te bieden. De andere bestuurskwesties berusten bij een raad onder voorzitterschap de gouverneur. In deze raad hebben vertegenwoordigers van Griekenl: en Turkije zitting met zes gekozen eiland ge- TTOEWEL het nog niet mogelijk is een drie mogendhedenconferentie AA tussen Griekenland, Turkije en Engeland te beleggen over de kwestie- Cyprus hebben de besprekingen in N.A.V.O.-kring toch dit resultaat opge leverd, dat er van een toenadering tussen partijen sprake is. Vooral de Ver enigde Staten hebben bij de landen erop aangedrongen begrip voor elkaar te tonen, om een ernstige verzwakking van de N.A.V.O. op een gevaarlijk ogenblik in de geschiedenis te voorkomen. Dc besprekingen in N.A.V.O.-vcrband hebben een betere atmosfeer geschapen doch dat neemt niet weg dat Grieken en Turkije ^eherpe kritiek hebben op het inmiddels ingediende Engelse plan Cyprus. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag zelfs weten dat Turkije het plan ver- 't. maar dat het mogelijk kan worden louwd als basis voor eventuele toe komstige onderhandelingen tussen de drie Het Engelse plan, dat premier Mac- millan gistermiddag in het Lagerhuis heeft onthuld, voorziet in een binnen lands zelfbestuur voor durende een periode vai medewerking van Turkije en Griekenland bij het bestuur. Op den duur zullen vol gens dit plan Turkije en Griekenland Engeland de soevereiniteit over het eiland delen. Wensen Cyprioten Het plan maakt echter de vervulling an de wensen van de Griekse Cyprioten (aansluiting bij Griekenland) en van de Turkse bewoners (verdeling van he* and in een Turks en Grieks gedeelte) mogelijk. I. Het hoogste gezag op het eiland be rust bij een commissie, die bestaat uit de Britse gouverneur en een verte genwoordiger van de Turkse of Griek se regering De Engelse gouverneur behoudt het recht van veto over kwesties, die de defensie, buitenlandse zaken en de binnenlandse veiligheid betreffen De Griekse en Turkse bevolkings groep krijgen elk een eigen gekozen parlement, dat volledige zeggenschap heeft over de eigen gemeenschap. De Hoge pensioenen voor ex-nazi's voor slachtoffers bijna niets De Westdultsc regering Is ernstig tekort geschoten in hasr plicht ten aanzien van de schadeloosstelling van slachtoffers van het nasi-regime, aldus schrijft het invloed rijke Britse dagblad News Chronicle- Nog steeds hebben duizenden slachtoffers geen enkele of volstrekt onvoldoende schadeloosstelling ontvangen, maar voormalige nazi-functionarissen kregen hoge pensioenen. De minister van justitie bestond het zelfs voorstellen over schade vergoeding overdreven te noemen en Adenauer zei daar niets van. Het economisch herstel van Dnitsland Is verbazingwekkend, mede dank z|j de hulp uit het buitenland en de lage uitgaven voor de bewapening. Men kan onmoge lijk een land bewonderen, dat zo 'weinig doet om de slechte Indruk van de ergste misdaden In de geschiedenis uit te wissen, aldus de „News Chronicle". ministers, van wie vier uit t Grieks- Cyprische parlement en twee uit het Turks-Cyprische. 5. Het is de Griekse en Turkse Cyprü n toegestaan behalve de Britse st; is ook de Griekse of Turkse nati' iliteit aan te nemen. 6. De Britse eiland blijft gedurende zeven jaar on gewijzigd. Als Engeland uiteindelijk de soevereiniteit met Griekenland en Turkije deelt, behouden de Britten de militaire bases op het eiland. WEER PROCES VAN EVC MET EVC-1958 Voor de president van de Haarlemse rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend tussen de groep Brandsen en Reuter van de E.V.C. en de E.V.C.-1858. omdat deze laatste een verwarrende naam gebruikt. De president bepaalde de uitspraak op dinsdagmorgen. Ernstig ongeluk door A-straling Oak Ridge (Tennessee) is maandag b(j de behandeling van een hoeveelheid ver rijkt uranium onverwacht een kern reactie veroorzaakt, die weliswaar geen ontploffing teweeg bracht, maar tot ge volg had dat acht arbeiders werden bloot gesteld aan een aanzienlijke radioactieve straling. Vijf mannen, die aan de grootste dosis hebben blootgestaan, liepen enige be schadiging aan het beendermerg op en mogelijk zal men ook beschadigingen van de bloedvormingsweefsels vinden. De andere drie mannen, die voortdurend onder dokterstoezicht staan, vertonen nog geen symptomen van strallngsaandoe- ningen. Beschadiging van het beendermerg kan bloedingen, infectie en bloedarmoede ver oorzaken. Prinses Maria Pia van Italië i haar tweeling, die gisteren werd geboren in een kliniek i het Franse plaatsje Bou logne sur Seine. Naast het bed zit haar man, prins Alexander van Zuid-Slavië. Atoom geheimen voor Britten Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd waarin president Eisen hower wordt gemachtigd, zijn plan om de geheime inlichtingen over atoom wapens ter beschikking te stellen van £Uru* bondgenoten, uit te voeren Het onderwerp zou vermoedelijk reeds vandaag ln de Senaat worden behan deld. De uitwisseling van atoomgegevens ls echter beperkt tot die bondgenoten, die reeds kernwapens produceren, in dit ge- Maïiürc» val dua alleen Engeland. I Algiers van buitenlandse zaken stonden naast hem op het podium. Bourguiba verklaarde bereid te zijn met De Gaulle verder te onderhandelen. Diplomatie, wijsheid en onderhandelin gen zijn lonender dan geweld, zei hij, zidh klaarblijkelijk richtend tot de Alge rijnse rebellenleiders, die in Tunis zijn aangekomen om de opstand met Marok kaanse en Tunesische regeringspersonen te bespreken De Algerijnen zouden aanvankelijk aan dringen op de vorming van een Alge rijnse regering, zoals was besloten op een conferentie van de Noordafrikaanse Unie in april te Tanger. Zij zouden thans be reid zijn voor het ogenblik genoegen te nemen met de vorming van een bevrij dingscomité. Een formele rebellenrege- ring zou vermoedelijk wel worden erkend door Marokko en Tunis. Deze landen koesteren een grote sympathie voor de Algerijnen, maar zij zouden geen vol ledige breuk met Frankrijk wensen. De Fransman verkoopt zijn goud De stroom van goudverkopen op d* Parijse markt heeft gisteren alle vorige records geslagen. De voorraad wordt ge schat op 5,1 miljard franken tegen eer gisteren 3.7 miljard en de totale verkoop sinds het begin der week op 14,3 miljard. Een Franse krijgsraad heeft vandaag vier Algerijnen ter dood veroordeeld om dat zij zich schuldig zouden hebben ge maakt aan vier moorden en tien moord aanslagen. Vier andere leden van da groep, afkomstig uit Algiers, kregen dwangarbeid variërend van vijf tot tien jaar, terwijl twee beklaagden werden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. NEDERLANDER BEKENT MOORD IN BELGIË I)e uit Nederland afkomstige L. M. heeft na langdurige ondervraging be kend op de heide bij Kalmthout de Ant werpse verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord. M. woont te Essen in België. Hij had de verpleegster met messteken vreselijk verminkt. leuke cebloemde dames BADCOSTUUMS ALLE KLEUREN speciale prijs5.90 Natuurlijk bij Haarlemmerstraat 172 174 179 Herenstraat 9 Midza bonnen voor onze cliënten. KOEL De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar bewolkt met enlgo regen of motregen, maar la ter ook verspreide opkla ringen. Zwakke tot matig* wind uit noordelijke rich tingen. Koel weer ZON EN MAAN 2 Juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 9.13. onder 23.16 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur p.rij» ïjü wzw wzw wzw

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1