Jlieuiue gtitectfe (fouranl Waarnemers naar Libanon Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! PRISMA De Gaulle schakelt het parlement uit SNELLE ACTIE VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Alleen Rusland acht actie overbodig Twee kleuters overreden Verloven Britse troepen op Cyprus ingetrokken toestand is zorgwekkend Duitsers komen asperges kopen in Nederland Zuivelexport verantwoord fïoool- LI DONDERDAG 12 JUNI 1958 BUREAUS: Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11282 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #$tanhttsUrt> is ghtütvtn ntyo Q*t in tegljfnspofl" Te weinig haast met BEZITSVORMING Zie pagina 5 De VEILIGHEIDSRAAD van de Verenigde Naties heeft besloten in al- lelijl een groep waarnemers naar Libanon te zenden om erop toe te zien dat de grenzen van dit land met Nassers Verenigde Arabische repu bliek werkelijk afgegrendeld worden. Het voorstel hiertoe werd gisteren ingediend door Zweden en met slechts één onthouding de Sowjetunie; het dreigende veto bleef uit aangenomen. De waarnemers krijgen tot taak ervoor te zorgen dat geen wapens of andere militaire hulp de Liba nese opstandelingen bereikt uit de Verenigde Arabische republiek. Secre taris-generaal Dag Hammarskjöld, die tot taak kreeg de waarnemers aan te wijzen, stelde voor de groep samen te stellen uit vertegenwoordigers van Noorwegen, Ecuador en India. Een Noorse generaal zal de leiding krijgen. Hij kan onder andere beschikken over eenheden militairen, die deel uitmaken van de Libanees-Israëlische bestandscommissie. Een medicus uit het Franse stadje Perpignan beweert een opzienba rende uitvinding te hebben gedaan. Stel tien miljoen francs tot mijn j beschikking, zo zegt hij, en ik zal 1 de dat wil bereiken? Hij zegt een mid del te hebben gevonden om de ver snellende kracht die voorwerpen in de lucht naar de aarde toetrekt, om te keren. Hierdoor zouden de enorme hoeveelheden brandstof die nu no dig zijn voor de aandrijving van raketten en geleide projectielen, overbodig worden PREMIER DE GAULLE heeft krachtig de pogingen van de leden van de Nationale Vergadering om zich met de politiek van het kabinet te bemoeien verijdeld. De generaal heeft namelijk de minister van finan ciën, Antoine Pinay, verboden voor de commissie voor financiën van de Nationale Vergadering te verschijnen. Ook de commissies voor buiten landse zaken, overzeese gebiedsdelen, en voor arbeidszaken hebben van Be ministers rapporten gevraagd over de stand van zaken. Maar deze commissies kunnen dezelfde behandeling van De Gaulle verwachten. Ondanks het verbod van De Gaulh leeft Pinay zijn politieke vrienden ir- de Nationale Vergadering meege deeld, dat de binnenlandse economie van Frankrijk gezond is. Alleen maakt hij zich ongerust over de po litie van de betalingsbalans. Pinay deed deze mededelingen, nadat de E.B.U. had gemeld, dat Frankrijk nog llechts over een krediet van 119 miljoen dollar kon beschikken. Dit bedrag i6 nauwelijks genoeg voor twee maanden- Terechtwijzing Premier De Gaulle heeft inmiddels persoonlijk krachtig gereageerd op de opruiende resolutie van het comité voor openbaar welzijn in Algerije en generaal Salan in een telegram terecht gewezen. Dit telegram van De Gaulle luidde: i „Naar aanleding van het pijnlijke en bngelegen incident, dat veroorzaakt is door de gebiedende motie van het comité voor openbaar welzijn voor Algerije, herinner ik u eraan, dat dit comité geen ander recht en geen andere rol heeft, dan onder uw controle uiting te geven aan de mening van zijn leden. De wettige autoriteiten en in de eerate plaats gijzelt, behoren geen partij te kie zen in hetgeen dit comité of enige an- jdere politieke organisatie verklaart of eist Bovendien moet de betrokken perso nen duidelijk worden gemaakt, dat de lüationale taak. die ik met mijn regering op mij genomen heb, kalmte van geesl vereist en de oprechte en redelijke 6teun van allen, die mij willen helpen de nati onale eenheid, ondeelbaarheid en onaf hankelijkheid te bewaren". Dit scherpe telegram van de Franse premier moet onmiddellijk onenigheid hebben veroorzaakt In de Algerijnse co mité's- Er dreigden botsingen te ontstaat tussen de rechtse elementen. Soustelle Vanmorgen bleek dat De Gaulle het niet bij de berisping van Salan liet. Hij ont bood Jacques Soustelle naar Parijs. Tegen de middag kwam de politicus, een v; sterkste mannen van de rebellie in Alge rije. in de Franse hoofdstad aan Men neemt aan dat de premier hem terdege op zijn plaats zal zetten en hem duidelijk zal maken dat hij. De Gaulle, premier Frankrijk is en als zodanig wenst te den gerespecteerd. Gisteren leek het erop, dat het comité in Algiers weer aan het terugkrabbelen is. De vice-premier, Leon Delbecque, verklaarde tenminste ln een interview met Paris Presse, dat de bewuste lutie alleen bedoeld was om de zi comité's in Algerije te kalmeren „Het Franse moederland", zei hij. „moi positie van Algerije begrijpen". De eis. een wezenlijke regering openbaar welzijn te vormen, was volgens Delbecque niet voor Parijs bedoeld, voor Algiers. Met klem ontkende hij, dat ei breuk zou bestaan tussen het comité generaal De Gaulle. „Het comité voor openbaar welzijn heeft een volledig ver in generaal De Gaulle", verze kerde hij. Foster Dulles Uit Washington wordt officieel gemeld, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Foster Dulles, de uitnodi ging van premier De Gaulle Parijs te be zoeken. heeft aanvaard. Dulles zal 5 juli aar Frankrijk gaan In de nabije toekomst wordt eveneens »n ontmoeting verwacht tussen De Gaulle en premier Macmillan van En geland. Op de Baarloseweg tussen Blerick en Baarlo, zijn woensdagavond twee meis- iran ongeveer vier jaar, toen zij in onbewaakt ogenblik hand in hand de drukke verkeersweg overstaken, door de richting Baarlo naderende personenauto gegrepen en op slag ge dood. Het zijn de meisjes Ria en Mien- tje J., beiden wonende in Groot Blerick. bestuurder van de personenauto zag op deze voorrangsweg de beide peuters ;eling op da rijbaan opdoemen. Hij kon de botaing met de beide kinde: iterland is gistermiddag het v jarig jongetje Ishak Marasabessv. t< hij op zijn fietsje het Ambonese wo •d Wyldemerk kwam uitrijden, door i passerende vrachtauto gegrepen. Het jongetje is in het ziekenhuis te Sneek in de loop van de avond overleden. Verpleegster in België vermoord De 23-jarige verpleegster Maria Steen- sel uit Kalmthout (België) is in de Heide- duinen, even over de Nederlands-Belgi sche grens bij Putte, op beestachtige wijze om het leven gebracht. Van de dader ont breekt ieder spoor en over zijn motieven tast men ln het duister. Een echtpaar uit Antwerpen, dat in de duinen wandelde, zag plotseling een jonge man opspringen en hard wegrennen. Op de plaats waar hij vandaan kwam, werd het meisje gevonden, hevig bloedend uit verschillende snijwonden aan de hals Een oude veldwachter, die werd ge waarschuwd, kwam vermoedelijk de dader tegen. Hij sommeerde althans een jonge man te blijven staan, doch de knaap nam de benen en de veldwachter was niet In staat hem In te halen. Door gesloten spoorbomen mislukte ook een achtervol ging per auto. Later leverde ook een onderzoek met een speurhond geen resultaat op. Het vage signalement van de dader is ook in Neder land verspreid, aangezien het mogelijk ls dat de man over de grens is gevlucht. Hammarskjöld verklaarde gister avond in de Veiligheidsraad dat de militairen snel ter plaatse kunnen zijn, aangezien men hen reeds enige tijd gereed heeft gehouden, voor het geval dat ingrijpen in de Libanese crisis noodzakelijk mocht worden. De stemming in de Veiligheidsraad volgde op het verzoek van Libanon om zich uit te spreken over de houding van de Verenigde Arabische republiek, die zich in de Libanese binnenlandse aange. legenheden zou mengen door hulp aan de opstandelingen te verlenen en via pers en radio anta-Libanese campagnes te voeren. Schijnheiligheid Zoals gemeld wordt deze beschuldiging door de regering van president Nasser stellig ontkend. De pers in de V.A.R. »r vanmorgen over eens dat Amerika verantwoordelijk is voor het besluit van de Veiligheidsraad. Het vooraanstaande blad Al Aohbar bijvoorbeeld, beschuldig de de Verenigde Staten van schijnheilig heid: „Amerika heeft zware wapens aan de Libanese regering geleverd, maar de Verenipde Arabische republiek wordt er- beschuldigd zich te mengen in de Li banese zaken", aldus het blad. De Russische afgevaardigde, Sobolef, if na de stemming een toelichting op zijn onthouding. Hij achtte het optreden van raad niet nodig en verweet het Westen h te bemoeien met de zaken van Liba- 1. Sobolef kritiseerde wat hij noemde het besluit van Eisenhower en Macmillan straalvliegtuigen naar Libanon, Irak Jordanië te zenden. „Voor een deel zullen die tegen het Libanese volk wor den gebruikt." „Rusland", aldus Sobolef, in president Nasser van de Verenig de Arabische republiek, een nationale vrijheidsheld. De New York Times schreef vandaag, dat het besluit om waarnemers naar Li banon te zenden kan worden gezien als een overwinning voor de Veiligheidsraad. Het blad is van mening dat hei gevaar dat Libanon 't Korea-van-het-Midden-Oosten wordt voorlopig is bezworen. Toestand slecht De strijd tussen regeringstroepen en rebellen in Libanon gaat intussen onverminderd voort. Malik, de Liba nese minister van buitenlandse ken, heeft voor de V.N. verklaard, dat de toestand in zijn land de laat ste dagen is verslechterd. Ten zuidoosten van Beiroet hebben de rebellen twee dorpen op de regeringsge trouwe militie veroverd. Tijdens de ge vechten, die bijna 30 uur duurden, maak ten zij wapens, munitie en voertuigen buit. De rebellen stonden onder leiding van Kaamal Jumblatt, die met ongeveer 4000 man, waaronder een aantal Syriërs, de strijd tegen de militie aanbond. Verder zouden ongeveer 1200 man van een parti culier leger in dienst der regering ge deserteerd. Zaak Hoensbroek: vijf jaar geëist Voor het Bossche Hof is gisteren vijf ar gevorderd tegen de vrouw A. R. uit Hoensbroek. beschuldigd van medeplich tigheid bij een moordpoging op haar echt genoot, B. van den Brink. Tegen de da- van de aanslag, de mijnwerker A. A., wie de vrouw een verhouding had die probeerde met een hamer de echtgenoot van het leven te beroven, werd vier jaar gevorderd. Beide ver dachten zijn door de rechtbank te Maas tricht eerder veroordeeld tot resp. vier Raadselen rond ontsnapping uit strafgevangenis Uit de Groninger strafgevangenis, een stevige burcht aan de Hereweg, is gister nacht een gevangene ontsnapt. Eerst gis termorgen ontdekte men de vlucht van de 29-jarige Martin Ekamps, een zware jongen, die zijn straf uitzat voor een reeks inbraken. Hoe de ontsnapping heeft kunnen geschieden is nog een raad sel. Een bewaker vond gistermorgen de celdeur van Ekamps open. Men vermoedt dat hij vanuit zijn cel de gevangeniszol der heeft kunnen bereiken en op het dak geklommen. Via een bliksemafleider i hij zich dan op de binnenplaats heb ben kunnen laten zakken. Ten slotte moet hij over de 5 meter hoge muur zijn geklommen. Maar hoe iemand dat kan doen, zonder dat hij opgemerkt wordt, :n grote vraag voor de gevangenis leiding en de Groninger recherche, die de gehele omgeving heeft afgespeurd, zon der ook maar een spoor van Ekamps te vinden. Het is niet onmogelijk, dat de vluchteling hulp van buiten heeft gehad. DE TOESTAND op Cyprus is van officiële Britse zijde ernstig genoemd. Alle verloven der Engelse soldaten op het eiland zijn ingetrok ken en als de toestand zich in de loop van vandaag zou verscherpen, zouden de 10.000 man sterke troepen versterkingen ontvangen. De veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt en publieke vermakelijkheden en openbare vergaderingen worden tot een minimum beperkt. De feestelijkheden, die vandaag ter gelegenheid van de officiële verjaardag van koningin Elizabeth zou den worden gehouden, zijn afgelast en het nachtelijk uitgaansverbod blijft ge handhaafd. Deze maatregelen zijn het gevolg van de ernstige ongeregeldheden tussen de Turkse en Griekse bewoners van het eiland, die sinds het weekeinde reeds aan zeven mensen het leven kostten. De agressie schijnt de laatste da gen vooral van de Turkse bewoners te komen. Gisteren hebben zij een dertigtal branden gesticht in de Griekse gebouwen. De brandweer, die uitrukte om het vuur te bestrij den, werd met stenen en flessen be kogeld. In het dorpje Lefka, ten westen van Nicosia, zijn de Grieken druk bezig hun boeltje bij elkaar te pakken en het dorp Zij zijn daar namelijk in de minderheid en de Turken tonen zich agressief dat zij niet langer in het dorpje durven blijven. In Nicosia galmen de zware tonen van de Griekse kerkklokken over de stad de Griekse Cyprioten te alarmeren. Op de grens van de Turkse en Griekse wijken zijn felle gevechten geleverd. Dighcnis, de leider van de Griekse ver- etsbeweging, heeft pamfletten onder de bevolking laten verspreiden, waarin zij t opgeroepen waakzaam te zijn. „Als gouverneur Foot niet in staat is de Turken te bedwingen, zijn wij gereed om is ermee te belasten." Bisschop Anthimda van Kitium, het aarnemend hoofd van de Griekse ortho- 5xe kerk op het eiland, heeft de se cretaris-generaal van de Verenigde Na- ïes, Dag Hammarskjöld. telegrafisch om nterventie verzocht. Hij noemde de toe- itand ondraaglijk en een gevaar voor de vrede in het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee. Grote omzetten in Venlo NA DE PERIODE van de „kaffee- en de butterfahrten" is thans voor de Duitsers uit Krefeld M. Glad- bach, Duisburg, Düsseldorf en de kleinere plaatsen in het grensgebied het hoogseizoen van de „spargel- fahrten" aangebroken. Asperges met ham vormt een bij da Duitsers zeer geliefd gerecht en niet voor Prins een dag recordhouder Naar pas thans bekend is ge worden, ia prins Bernhard vieren twintig uur lang houder van het wereldsnelheidsrecord geweest. Hij volbracht deze merkwaardige pres tatie in een F-104B Starfighter van de Amerikaanse luchtmacht tijdens zijn recente bezoek aan de basis Palmdale. Boven de Mojavo woestijn van Californië bereikte de prins een snelheid, die meer dan twee keer zo groot was als die van het geluid, met andere woqrden: in de buurt van 2300 kilometer per uur lag! Het officieel erkende we reldsnelheidsrecord noteerde op dat moment liefst 165 kilometer Een dag later verloor de Neder landse prins de titel wereldsnel- heidsrecordhouder weer. De Ame rikaanse luchtmachtkapitein Wal ter Irwin slaagde er toen in een F-104A Starfighter ln met een snelheid van 2325 kilometer per uur door de lucht te razen. Het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. W. van Koeverden (kath v.) heeft aan de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening gevraagd, of de minister bereid en in staat is om een gemotiveerde uiteenzetting te geven over de vraag of bij het huidige prijsniveau van boter, kaas en condens de export van genoemde pro- dukten, natlonaaal economisch gezien, op dit ogenblik verantwoord kan worden ge noemd. Kan de minister mededelen bij welke exportprijzen hij voortzetting van de pro- duktie van melk als grondstof voor deze exportartikelen nog verantwoord acht?, vraagt heit Kamerlid. Uurstakingen in Delft van bouwvakarbeiders Op verscheidene bouwerijen ln Delft is gisteren het werk gedurende een uur neergelegd. De bouwvakarbeiders wilden hiermee protesteren tegen het invoeren van de z.g. arbeiderskaart. De actie ver liep rustig en na een uur werd het werk normaal hervat. niets worden zeer grote hoeveelheden deze groenten via de Venlose veiling naar de bondsrepubliek geëxporteerd. In de Venlose groentewinkels worden veel asperges aan Duitse klanten kocht, maar in talrijker maite dan ooit in het verleden hot geval was trekken oos terburen met hun wagens en tweewielig» motorvoertuigen ook het platteland op de asperges rechtstreeks van de kwe kers te kopen. Aan de grens moet ongeveer 40 pfennig per kg asperges in voerrechten betalen, hetgeen voor da Duitsers meevalt, omdat de exporteurs ongeveer Dm 5.30 per 100 kg bij invoer van deze groente moeten afdragen. Een en ander heeft tot gevolg dat danks de vrij gunstige oogst de asperges stevig prijshoudend blijven en dat de kans om een goede partij asperges die sieraad vormen voor de provisiekelder voor een schappelijk prijsje in de glazen te doen ook voor dit jaar weer zeer klein is geworden. De Nederlandse consumen ten in Venlo zuchten wel eens over da Duitse belangstelling, maar het belang van de producenten geeft ten slotte do doorslag. Koninklijk gezin met vakantie op Middellandse Zee Het Koninklijke gezin zal in juli en augustus de zomervakantie door brengen op de wateren van de Mid dellandse zee. Het koninklijke jacht Piet Hein en het zeiljacht De Groene Draeck van prinses Beatrix worden op dit ogenblik reisvaardig gemaakt op een werf in Amsterdam, alvorens naar Marseille te worden overge bracht. Vermoedelijk zal het vorste lijk gezin verschillende havens aan doen, maar welke dat zijn en wan neer de vakantie begint, is nog niet bekendgemaakt. IMC0S Het weer zal de komende dagen lang zaam verbe teren, maar droge, warme en zonnige oeriodes zul len waar schijnlijk niet langer dan één twee dagen duren WIN WAT M INC0S T Ou* International Meteorologie Service* worden geleld door de RAF weerkundigen, dl* der voer d* geallieerde opent lei v< VAN 0NZ( REUEUOE ROEL A NO Oen Hug Iw tong #ttaeh4 In 'Origineel, aiqule en bl| eikeer niet duu' BICi N NERT VOOR BEIDEN Hl,: V*n)ou kan ik alle* hebi Zl,: 'Je. maar ven ml|n glee b de Ree Identic ilm. Noor* 'I zegt: Kerkklokken wereld merk voor re is wek kers! Bepaling in het WVR tegen brulfietsen (Van onze pairiementsredaotie) wijziging van het Wegenverkeers reglement, die zich ln het laatste stadium voorbereiding bevindt, is ojn. de be paling opgenomen, dat de afgewerkte gas- van bromfietsen niet anders mogen worden afgevoerd dan door een inrich ting, die behoorlijk geluiddempend en over de gehele lengte gasdlcht is. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat J. Alge ra meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.). Mr. Alge ra tekent hierbij nog aan, dat het euvei van de geluidshinder van bromfiet sen na de invoering van de nieuwe bepa ling nog niet volledig zal zijn opgelost De hinderlijkheid van het geluid voor het menselijk oor wordt nl. niet alleen ver oorzaakt door de sterkte, maar ook door de hoogte van het geluid, zodat het kan voorkomen, dat geluid van betrekkelijk geringe sterkte toch hinderlijk la. In verband hiermee onderzoekt een reeds geruime tijd geleden ingestelde werkcommissie, of een norm kan worden gevonden met behulp waarvan niet alleen de geluidssterkte, maar ook de mate van hinderlijkheid van het geluid kan worden Wanneer de werkcommissie positief resultaat bereikt, zal aan de hand daar van de totstandkoming van nadere voor schriften ter bestrijding van de geluids hinder warden bevorderd, aldus minister Algera ten slotte. Rustig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met op de meea- J te plaatsen af en toe ion. Zwakke tot matige wind uit a noordelijke richtingen. Van- ;IA nacht in het noordoosten van het land een kleine kans op nachtvorst, overdag deielf- de temperatuur als vandaag of iets ho ger. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 13 juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.00 uur; Maan op 2.15 uur, onder 17.00 uur. Op 17 juni nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Algiers SBS3SEI

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1