voordeel voordeel CACAO Grote veranderingen staan in Lisse voor de deur IK HOU VAN DE GRUYTER Katwijkse tra wier vloot uitgebreid met KW 4 Honderdtaclitig bejaarden reden van Katwijk-Z. naar Posbank I ...A::AA een pakje Goudmerkcacao voor slechts 25 ct. -fovettdcetg een rol beschuit en een pakje vruchtenhagel samen 50 cent NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gemeenteraad gaat beslissen Stroom van bezwaarschriften tegen uitbreidingsplan RAAD VAN LISSE komt in de eerstvolgende vergadering voor be- langrijke beslissingen te staan inzake de toekomstige bebouwing. Toen het eerste ontwerp-uitbreidingsplan ter visie werd gelegd, werden ruim 100 bezwaarschriften ingediend. Bij de tweede ter visie legging werden door belanghebbenden in totaal 97 bezwaarschriften ingediend. Deze zijn door een commissie uit de raad met het college van B. en W. en de directie van de stichting Stad en Landschap te Rotterdam nauwkeurig bezien en aan een bespreking onderworpen, waarbij adressanten ook nog gelegenheid Is geboden persoonlijk op de ingediende bezwaarschriften toelichting te geven. Uit het preadvies spreekt duidelijk de bedoeling van B. en W. en de commissie-Uitbreidingsplan om de kostbare cultuurgronden rondom Lisse zoveel mogelijk te sparen. Wordt van hogerhand de laatste jaren telkens weer aangedrongen op de aanleg van een tweede omleidingsweg ten westen der gemeente Lisse, dwars door de kostbare bollengronden, van de zijde der gemeente Lisse wordt dit angstvallig tegengegaan. Men wil zich bepalen tot de huidige omleidingsweg ten oosten van het dorp. Ook aan deze weg kleven bezwaren, omdat vele wegtn uit het dorp op deze weg uitkomen, doch door de stedebduw- kundigen wordt er op aangedrongen langs de omleidingsweg zoveel mogelijk parallelwegen aan te leggen, zodat het aantal oversteekplaatsen tot een mini mum kan worden beperkt. Voorts doet zich In het nieuwe plan de mogelijkheid voor, wanneer de haven zal worden ge dempt tot ter hoogte van de kistenfabriek ELKA. onder de brug in de Laan van Rijckevorsel door een verkeersweg aan te leggen, die dan niet de omleidingsweg kruist, doch bieronder door gaat, zodat een ongestoorde verbinding tot stand komt tussen LJsae-weet en Lisse-oost ISieuwe woonwijk Voorts is het de bedoeling ten zuid oosten van Lisse. in de Poelpolder, een nieuwe woonwijk te stichten, waar naar schatting 5000 inwoners van Lisse woon ruimte zullen kunnen bekomen. Deze nieuwe woonwijk krijgt vla de nieuwe verkeersweg onder de brug door. een uit nemende verbinding rr»et de dorpskern Wanneer de haven is gedempt, zal deze nieuwe verkeersmogelijkheid een goeds verbinding scheppen met de nieuws dorpskern in het plan-Blokhuis vla de Molenstraat, welke straat aan de oost zijde gesaneerd al worden tot de Kanaal straat. Over de Kanaalstraat heen loopt deze nieuwe weg via het plan-Blokhuis naar het noorden van Lisse. Combinatie van een en ander zal met tertijd als resultaat opleveren een wel nieuw hoofdwegenstelsel, dat alle be langrijke punten verbindt; het Vierkant het winkelcentrum Kanaalstraat, nieuws Raadhuisplein, de Herenweg, de Stations weg (naar Keukenhof), de veilingcom plexen van HOBAHO en H.B.G., alsmeds de wijken Oost en Zuid-Oost. In overeenstemming met de strek king van het sociaal-economisch rap port over de bollenstreek Is aan ds suld-oostsQde van het bestaande dorp de toekomstige woonwijk geprojec teerd ter grootte van 45 ha. aangezien de thans In aanbouw zijnde woonwijk Meer en Duin over 3 Jaar zal zijn vol gebouwd. Ten noorden va; bet Meer en Duinplan st)n gronden gereser veerd voor recreatieve doeleinden. Hier zal ook een nieuwe aansluiting worden aangebracht op de Llsserweg met een nlenwe verkeersbrng over het rlngvaartkanaaJ naar de Haarlemmer- Ten zuiden van de Groveling is een industrieterrein geprojecteerd ter grootte van 5 ha. terwijl ook achter de thans be staande bebouwing la-gs de 1ste Poellaar, welke bebouwing In de toekomst zal ver dwijnen, een industrieterrein ls gepro jecteerd ter grootte van 8 ha, legcnheid zal zijn voor kleine bedrijven met een lage bebouwing, zoals textielbedrijven en handelsgebou wen voor de bollenexport. Verkeer Ten westen van de Rijksweg zijn enkele verkeers verbeteringen ontworpen, werd het wijkje bij de Veldhorststraat gecompleteerd met nog een straat aan de noordzijde, du* naast de von Bbn.nlng- houseniaan. een verblndingsschakel mend tussen de Stati insweg en de nieuws weg door het terrein Blokhuis. Het ooste lijke gedeelte van de Stationsweg zelf. waarvan de bebouwing dringend sanering toe is. werd belangr' i een geheel ander type Hilversum zal in september officieel de geboorte van de honderdduizendste woner vieren met een gala-avond, een revue, een concert en een sportdsg. Een speciaal muziekstuk Is gecomponeerd. Het gemeentebestuur wordt een carillon voor het raadhuis aangeboden. bebouwing aan slechts één zijde. De noordkant zal namelijk een aantrekkelijke situatie voor villa's opleveren. Ook in de richting noord-zuid be helst het plan in de westelijke om geving duidelijke verbeteringen en wel door de projectie van een pa rallelweg achter de Herenweg, aan sluitend bij de Veldhorststraat. Deze parallelweg kan goede diensten be wijzen ter ontlasting van de Heren weg en ter ontsluiting van de ooste lijk ervan gelegen terreinen. Het ge volg zal tevens zijn, dat de weste lijke rand van het dorp een fraaiere aanblik biedt. Hot sluitstuk van de stedebouwkundig© ontwikkeling zoals deze door dit uitbrei dingsplan wordt mogelijk gemaakt, is de indeling van het zogenaamde terrein Blokhuis en omgeving. Dit terrein biedt gelegenheid tot het maken van een écht plein en een plaatselijke centraal gelegen parkje, voorzieningen die tot op heden in het dorp ontbreken. Ook kunnen hier komen een nieuw raadhuis, een hotel, en een cultureel gebouw. Dit zal gepaard moeten gaan met de sanering van het noordelijke stuk van de Kanaalstraat en de westzijde van de Julianastraat. Deza sanering is noodzakelijk wil men van d< mogelijkheden In het plan-Blokhuis kun nen profiteren. Tenslotte Het dempen van de Gracht en het ver breden van de openin" tussen het Vier kant en de Grachtweg betekent een be langrijke verbetering van de verkeersaf wikkeling van het Vierkant en van de parkeermogelijkheden nabij dit plein en de Kanaalstraat. Het busverkeer zal dan in beide richtingen over het Vierkant kunnen lopen. Tussen de Grachtweg en de Kanaalstraat is nog een verbindings weg gedacht nabij de woning van tandarts Simonie naar de Kanaalstraat, echter niet voor rijverkeer. Visserijgolfjes Een verheugende tijding voor Katwijk: de trawlervloot is deze week onverwacht uitgebreid met een vTijwel nieuwe en moderne een heid. Nadat de twee jaar geleden opgerichte Vlaardingse visserijmaat schappij De Nieuwe Mercurius in april had besloten haar enige trawler, de VL 27 Burgemeester Heusdens uit de vaart te nemen en op te leggen, heeft Meerburgs Noordzeevisserij en Haringexport onderhandelingen ge voerd over de aankoop van deze trawler, die 41 meter lang is en voorzien is van een 650 pk Werkspoormotor. De onderhandelingen hebben een voor Katwijk gunstig resultaat gehad. Het schip is door de rederij Meerburg gekocht en kan volgende week te IJmuiden worden verwacht, waar het zal worden omgedoopt in de KW 4 Golfstroom. De Golfstroom is de tweede grote trawler van de rederij Meerburg. In de vaart is reeds de Deining KW 8, terwijl voorts de vleet- en trawlloggers KW 2, 5, 6, 7 en 9 in de vaart zijn. Een bekende Katwijkse schipper, Cees Guyt, van de KW. 8 Deining, zal het com mando op de Golfstroom voeren. Tot zijn opvolger op de Deining is. zo vernemen wij, benoemd de stuurman Arend Hoek. De Golfstroom werd als de VL. 27 Burge ter Heusdens gebouwd bij de scheeps werf Figee in Vlaardlngen en is 272 ton groot. Onder bevel van schipper Nic. Punt uit IJmuiden ging de trawler begin febru- 956 voor het eerst ter visserij. Voorts hebben de schippers T. van der Oever uit Schevenlngen en J. van der Niet uit Kat wijk het commando gevoerd op de Bur gemeester Heusdens De slechte bedrijfsuitkomsten van de visserijmaatschappij De Nieuwe Mercu- en de verkoop van de Burgemeester Heusdens hebben tevens tot gevolg, dat deze maatschappij haar activiteit staakt Aan de dlnsdagmarkt Vijf trawlers, waarbij drie Katwijks» schepen, waren present aan de dinsdag- markt te IJmuiden. De schepen voerden met elkaar ruim 3000 kisten vis aan. Hier- raren 730 kisten schelvis, 560 wijting. 450 gul en kabeljauw. 350 verse haring. 500 makreel. 200 diversen. 210 koolvis, 15 schar. 10 schol en 45 kisten tong. De prijzen waren aan de middelmatig» kant. Haring en makreel werden betaald met 20 tot 15, terwijl de schelvisno teringen tussen 30 en 15 lagen. Kabel jauw kwam ook niet hoger dan 75 tol 30 per rij van tien stuks. Tong bleef ds de flinke aanvoeren van de laatste dagen op 2.50 tot 1.90 per kg staan. De geringe vangsten van de trawlervloot om de Noord hadden ook een reeks slecht» besommingen tot gevolg. De trawler Maria van Hattem. die op 28 mei naar zee ging. besomde 12.300 voor een vangst van 230 kisten schelvis, 145 gul en kabeljauw en koolvis. 85 wijting, 90 makreel. 30 diversen, 260 stuks stijve kabeljauwen en 5 kantjes haring. De besomming van de KW. 80 9900 voor een reis. die op 29 mei begonnen. Hiervoor werden aangevoerd 160 kisten makreel. 250 schelvis. 160 wij ting, 45 gul en kabeljauw en koolvis. 371 stuks stijve kabeljauwen en 2 kantjes Van de KW 122 Arie Ouwehand be droeg de besomming 9400 Van ee_ 28 mei gestarte reis werden aangevoerd 100 kisten schelvis, 85 wijting. 100 makreel. 75 haring, 65 gul en kabeljauw. 25 diversen en 350 stuks stijve kabeljauwen. De Nestor KW 101. die op 27 mei waarts trok. was binnen met 110 k schelvis, 110 wijting, 90 gul en kabeljauw. >rse haring, 55 makreel, 50 diversen, 250 stuks stijve kabeljauwen en 67 kantjes haring. Besomd werd 11.100. Ten slotte was de Schevenlngs-IJmui- »nse trawler SCH. 153 Onderneming IV nnen met 60 kisten schelvis, 85 wijting. 50 gul en kabeljauw, 30 haring, 25 ma kreel, 100 diversen, 560 stuks ijskabeljau- en 160 stuks stijve kabeljauwen Voor de op 27 mei begonnen reis werd ii 11 800 besomd Wat er vandaag binnen was Aan de woensdagmarkt zouden te IJ muiden verschijnen drie trawlers. Hierbij de trawler Postboy IJM. 35 me kisten vis. waarbij 280 kisten schelvis, 200 kleine kisten haring en voorts 38 kant- is haring. De RO. 53 Dirkje kwam van een op 29 mei begonnen reis op de thuishaven met 150 kisten schelvis, 80 gul en kabel jauw, 35 makreel, 50 stokkebit, 35 wijting. 50 koolvis en voorts 150 kleine kisten ha ring en 120 stuks stijve kabeljauwen. Van een gebroken reis werd de trawler 11e aan de markt verwacht met 240 kisten is, waarbij 120 schelvis. £0 gul en kabel jauw, 20 makreel. 20 wijting en voorts 85 stuks stijve kabeljauwen. Tot de oudste boten behoren inmiddels de VL. 110 en de VL. 121. die op 27 mei iar zee gingen, en de VL 153, die op 28 ei naar de visserij vertrok. Hoe het op zee toeging Om de Noord hadden de trawlers trawlloggers maandag met een briesje te kampen. Er werd door de meeste schepen gevist tussen 59 en 57 noorderbreedte, dus Iets zuidelijker dan de voorgaande dagen. De visserij was nog steeds niet veel beter: dagvangsten van 120 tot 100 manden schelvis, haring en makreel. De te trawlers meldden voorts als bij- dagvangst 50 tot 60 stuks kabeljauwen Van de trawler Herman kwamen meldin gen over trekjes van 20 manden schelvis De Postboy deed een trek van 10 manden schelvis en de Elie een trek van een flink pakje De meeste schepen meldden schadi aan de netten. Op 't Zand zijn ettelijke loggers ter vis serij op verse vis. De vangsten war maandag nog steeds schraal: van 25 tot mandjes schelvis en gul. Van de kust kwamen vangstmeldingen van de kottervloot, die 120 tot 80 kg tong en 10 tot 8 mandjes schol per etmaal groot MET VIER AUTOBUSSEN en vier personenauto's zijn gistermorgen 180 ouden van dagen uit Katwijk aan Zee op stap gegaan om een geslaag de tocht dwars door Nederland te maken. De eerste pleisterplaats was Bilt- hoven. waar in het Kalfje de koffie werd gebruikt. Op de Posbank te Velp werd geluncht en nadat er intensief door de mooie omgeving was gewan deld, vertrok het gezelschap omstreeks half drie weer naar het noorden. Om half zes werd Alphen bereikt, waar in Avifauna een smakelijk diner stond te wadi ten. NOORDWIJK Schietnieuws De wisselmedallW van de achiefcver- entging Blijft vooor 't land werden met buks gewonnen door D. A. LUschen met 46 punten in de le klas; A. van der Loo 43 punten In de 2e klas; B. van Doorn 44 punten in de 3e klas. In d e 3e klas werd de medaille definitief gewonnen door B van Doorn met respectievelijk 37. 41, 42. 38 en 44 punten. Met K.S.O. werden de volgende resul taten bereikt: C. Tissing 57 punten, le klas; P. J. van der Ploeg 57 punten 2e klas. In de eerste klas behaalden C. Tis sing en J. Vink beiden 57 punten. Het beste laagste schot besliste. Hervormde dames gingen uit De Hervormde dameskrans te Noord- 'i>k-Binnen maakte een geslaagd uit stapje, onder meer naar Amsterdam. werd gewinkeld en waarna Het Kalfje werd bezocht. Ook werd een ex cursie gemaakt naar een knopenfabriek in Spakenburg. Gemeentepersoneel gaat nit Vrijdag maakt het personeel van de gemeentesecretarie een uitstapje naar de Bouwvakarbeiders vergaderen De afdeling Noordwijk van de Chr bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid vergadert hedenavond 8 in het verenigingsgebouw. Een hoofdbestuurslid zal de nieuwe C-A.O. bespreken. Bazaar Groene Kruis De afdeling Noordwijk van het Groena Kruis is voornemens een bazaar te orga niseren ten bate van een eigen modern wijkgebouw. Zij. die hiervoor iets willen afstaan kunnen dit afgeven aan het wijk gebouw, Hoofdstraat 12. De bazaar wordt gehouden in Lido op 23. 24 en 25 sep- Gcslaagde schooluitwissellng Een 60-tal leerlingen van de openbare lagere school alhier, heeft een week doorgebracht in Oosterbeek. Tegelijker tijd vertoefden evenveel jeugdige Ooster bekers iri "Noordwijk. Deze uitwisseling, die plaats had in het kader van de on- Geen grote agenda Nog twee nieuwelingen in de Katwijkse gemeenteraad 4 AN HET BEGIN van de raadsvergadering van morgenavond worden - eerst de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw benoemde raads leden. Zoals gemeld, moet er een opvolger komen voor het P.v.d.A.-raads- lid Jac. van der Plas. Op de kandidatenlijst volgt de heer Jac. Zuyder- duyn. In de tweede plaats moet een opvolger komen voor de heer D. J. Kleen, die ontslag heeft gevraagd. De volgende, die op de kandidatenlijst voor de C.H.U. staat, is de heer B. Vooijs. Hierna komt in bespreking een kredietaanvrage van 40.000. Deze gelden moeten dienen ten behoeve van de bouw van de Chr. Technische school, die zal worden gebouwd aan de Nieuwe DuinwegProvincialeweg. Het is namelijk noodzakelijk, dat eerst de gas-, water- en elektriciteitsleidingen, waarvoor het krediet moet dienen, worden gelegd. Het westelijke gedeelte van de Jan van Brakalstraat wordt herhaaldelijk als speel veld door de Jeugd gebruikt, wat een ge vaarlijke situatie is. B. en W. willen deze omgeving zo wijzigen, dat er veeil wordt verbeterd. De weg zal een normale breedte krijgen met een verwijding in de vorm van een parkeerhaven, terwijl er een eenvou dig plantsoen zal komen. Ook het plein voor de industrie- en huishoudschool dient enige verandering te ondergaan. De be strate oppervlakte wi'llen B. en W. aan- mericelijk verkleinen, verder een plantsoen aanleggen, een betegeld speelplaatsje met zandbak en zitbank aan de oostzijde en een parkeerplaats aan de westzijde. Een en an der zal een bedrag van 9.130 vergen. De jaarlijkse subsidieaanvrage van de verschillende kruisverenigingen geven B en W. geen aanleiding tot op- of aanmer kingen. Geadviseerd wordt deze aldus derwijsvernieuwing, i6. mede dank zij he' goede weer. een volledig succes ge worden. Onder leiding van het onderwijzend personeel werden excursies naar strand en duinen gemaakt en in Oosterbeek werd eveneens de omgeving bezichtigd vast te stellen. Groene Kruis 4.424,65; Chr. Wijkverpleging 4.659.87 en Wit-Gele Kruis 557.52 Dan is er een voorstel om aan de Hervormde diaconie een bijdrage te verlenen van 35°/o in de kosten van aanstelling van een maatschappelijk werkster. De bedoelde maatschappe lijk werkster is mej. J. J. D. Kater. Voorts is er een verzoek van de „Vereni ging tot uitzending van zwakke Katwijkse Kinderen" om een subsidie van 619.— B. en W. adviseren ook dit bedrag te vote- Reeds in 1956 waren plannen om in het noordelijk gedeelte van Katwijk aan Zee of in het centrum een Geref. kleuterschool te stichten al in een gevorderd stadium De school werd tijdelijk ondergebracht in Irene. Nu is er echter een mogelijkheid een betere huisvesting te verkrijgen. B. en W. hebben het oog op de voorma lige visserijschool aan de Burgersdijk- straat. Het gebouw moet daartoe eerst worden gerestaureerd. In totaal is nodig f 15.920.waarvoor krediet wordt aan gevraagd. De mulosohool heeift veertig nieuwe WOENSDAG 11 JUNI 19S8 KATWIJK AAN ZEE Brand in Herv. Gasthuis viel nog mee Gistermorgen omtsreeks half nege ontstond in het Hervormde Gasthuis eet begin van brand in de conversatieza» op de benedenverdieping, waar arbeiden bezig waren met het leggen vasn eet nieuwe vloer. Hierbij maakten ze ge bruik van een acetyleenbrander, waar van de vlam ln aanraking kwam met eet vat bitumen, dat in brand vloog. De brandweer werd gealarmeerd, maa: behoefde niet in te grijpen, daar h« vuur door middel van emmers wat«: reedö was geblust. Er was weinig schade De meeste bejaarde verpleegden wa- ren niet thuis, in verband met de tochj voor ouden van dagen. Hoog en laag water Donderdag 12 Juni: hoog water 11.50 e: laag water 7.08 en 19.50. KATWIJK Brand bij Synthese In de kunsbharsfabriek Synthese ont stond gistermiddag half een brand, dooi het overkoken van een ketel kunsthars waardoor de zeer brandbare vloeistof ij het vuur liep. De eigen brandweer gree; onmiddellijk in. spoedig geholpen doo: de gemeentelijke vrijwillige brandweer Ook een der motorepuiten was aanwezig maar deze behoefde niet meer in h grijpen. De brand gaf een geweldige rook- er gasontwikkeling. waardoor e«n man van de eigen brandweer werd bedwelmd en op medisch advies naar het ziekenhui» werd vervoerd. Na een uur hard werken was men d« brand meester. schoolbanken nodig, twee lessenaars en twee stoelen. Dit in verband met uitbrei ding van de school. Het gemeentebestuur adviseert de gevraagde medewerking k verlenen. Op een eerder gestelde vraag naar de aansluiting van De Pan op het waterlei dingnet delen B. en W. mee, dat dit in d< loop van dit jaar zal gebeuren. omdat ie daar altijd weet, waar /e aan toe bent. Altijd 10% korting op alle artikelen, behalve suiker, zout en soda. Altijd één of meer voordelige aanbiedingen. Iedere week. Altijd bij f. 5,- boodschappen het Snoepje van de Week voor 10ct Bij elke aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Opjoskoffie van 65 cent TTiJUUUUUU deGruyter In Katwijk «tond behalve het C J.M.V- tamboer- en pijperkorps D V.S een deel van de bevolking de auto's op te wach ten en feestelijk voerde men de stoei naar het Jeugdhuis, waar in de Oranje zaal een korte bijeenkomst werd gehou den Burgemeester H. Duiker, die met zijn echtgenote de tocht heeft meegemaakt, sprak zijn waardering uit voor de Katwtjk- Zeeéers. die door hun bijdragen deze tocht ieder Jaar weer mogelijk maken voor hun medeleven, de politie voor haar ..baanbrekend" werk en D.V.S. voor de klankvolle ontvangst; de absentie van UNI, die door verenigingswerkzaamheden was verhinderd, was door de tamboers en pijpers ruimschoots goed gemaakt Namens de ouden van dagen sprak de heer W. Kulk, die allen dankt» voor hur werk en hun belangstelling bij het orga niseren van de tocht. Ds. W A. B. Hagen, die eveneens d< tocht had meegemaakt, sprak het laatste Penningmeester D. A- Hazenbroek dank- woord en sloot de bijeenkom*, met he. te de burgemeeeter en diens echtgenote I leien singen van een avondlied. In Duitsland ook stilte Van de Duitse trawlervloot liggen de meeste schepen thans op om gereed te worden gemaakt voor het nieuwe haring- trawlseizoen. Begin deze week lagen in Cuxhaven, Hamburg-Altona, Bremerha ven, Bremen en Kiel 82 trawlers binnen Al deze schepen ondergaan een onder houdsbeurt. Voorts zijn thans naar de vis serij bij Groenaldn uitgevaren zestien trawlers. Deze schepen zullen de vis zou ten voor de export naar Portugal. Voor de voorziening met vis van dt binnenlandse (Duitse) markt zijn thans nog slechts 111 trawlers in bedrijf. Dit aanta. is Juist voldoende om de vraag uit het binnenland te dekken, daar de warmte ook deze binnenlandse vraag heeft doen dalen. Aanvoer van gezouten haring heeft In Duitsland nog niet plaats gehad De »te maatjes worden midden juni verwacht, dus eind deze week. In totaal zijn 104 drijfnetloggers ter haringvisserij uitgeva ren uit Duitse havens. De Duitse Vlaggetjesdag, de „Tag de: Hochseeflschers" wordt dit jaar niet ge houden. De slechte bedrijfseconomisch» toestand van het Westduitse visserijbe drijf door de matige resultaten van vorig Jaar en bovendien de drukke werkzaam heden van de leidende personen in he: Westduitse visserijbedrijf hebben tot d; besluit geleid De ..Tag des Hochseel; nchers" wordt nu weer ln 1959 gehouden en vervolgens om de twee jaar. 10% KORTING DOOR eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4