Jlieutuo £rilts r(jc (tfouraul Premier De Gaulle vult regering aan A. B. C.- FELLE OPROEP REBELLENLEIDERS Kabinetsvergadering een formaliteit Produktie van koolgas gaat verdwijnen V.S.-lielikopter in handen van Oost-Duitsers Strenge maatregelen op onrustig Cyprus n TIP VAN BOOTZ Aantrekkelijke brunette schrik voor de Duitse smokkelaars Haringaanvoer zeer gunstig DINSDAG 10 JUNI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11280 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken p$tflnhttstirb is abfMftwti myo Q«rt in Ifgljenspwt* prijsvraag Zie pagina 4 HET FRANSE KABINET heeft gisteren binnen drie kwartier een drukke agenda afgewerkt en een aantal belangrijke besluiten genomen. „Er werden geen besprekingen en debatten gehouden", zei de minister van voorlichting, André Malreux. „Het was een zitting, die leek op een kabi netsvergadering uit de tijd van Napoleon. De vergadering was slechts een formaliteit." In het Elysee, waar de zitting gehouden werd, nam men aan, dat dit voortaan de methode van vergaderen zou worden. Vijf nieuwe ministers benoemd In de korte tijd van vergaderen regelde het kabinet een paar belangrijke benoemingen. De socialist Eugene Thomas werd benoemd tot minister van verkeer, de onafhankelijke Roger Houdet tot minister van landbouw, de gaullist Edmond Michelet tot minister voor oud-strijderszaken, het M.R.P.- lid Buron tot minister van openbare werken en Pierre Sudreau werd be noemd tot minister van bouwnijverheid. De enige benoeming, die nog af moet komen is die van een minister van volksgezondheid. Deze functie is voor een Algerijnse Mohammedaan opengehouden. ;en besluit tot het herstel van het over Corsica, waar het comité voor ipenbaar welzijn nog steeds de teugels in landen heeft, is Guy Lamassoure tot pre set van Corsica benoemd. Marcel Savreux, die bij de maohtsover- eming op* Corsica op 24 mei zijn functie ioe®t neerleggen, is benoemd tot prefect an het departement Finiisterre (Bre- agne). Ten slotte benoemde het kabinet ïené Brouillet tot secretaris-generaal •joor Algerije. Bourguiba, de Tunesische presi dent, heeft voor de Amerikaanse televisie gezegd, dat de toestand in Algerije na het aan de macht komen van generaal De Gaulle weinig is veranderd. Zijn in Algiers afgelegde verklaring, zei Bourguiba, kan zelfs leiden tot een verscherping van de Franse militaire campagne en dit zal weer een krachtiger verzet van de opstandelingen tot gevolg hebben Bourguiba ontkende, dat het aanbod van De Gaulle aan de Fransen en mohamme danen gelijke rechter, toe te kejinen de spanning zou vermin' -. Het gaat de Algerijnen niet om gelijkschakeling maar om onafhankelijkheid. Bourguiba pleitte voor de onafhanke lijkheid van Algerije zodat "en Noord- afrikaanse statenbond, bestaande uit Tunesië, Marokko en Algerije, mogelijk Offensief Inmiddels heeft de leiding van de Algi rijnse rebellen uit Kairo weer een oproep doen uitgaan tot een algeheel offensief tegen de Franse strijdkrachten. „Valt de vijand aan, waar ge hem kunt vinden" aldus deze oproep. „Overvalt hem zonder genade met plotselinge, snelle slagen, wanneer de tijd daartoe rijp is, want Frankrijk staat aan de rand van een grote Uit Algiers wordt gemeld, dat de burge meester van deze stad, Jacques Ohevallier, zijn ontslag heeft aangeboden. Vrijwel alle leden van de gemeenteraad hebben zijn voorbeeld gevolgd. Chevallier heeft zijn ontslag genomen onder druk van d Europeanen in Algiers. Russisch protest tegen H-proeven De Sowjetunie heeft de Verenigde Na ties gevraagd onmiddellijk stappen doen ten einde de kernproeven van Verenigde Staten in de Grote Oceaan te doen ophouden. De V.S., die reeds heb ben laten verklaren, dat de Sowjet-stap door propagandistische beweegredenen la ingegeven, maakten bezwaar tegen een bespreking op dit ogenblik. Wel willen zij deze kwestie de volgen de week bespreken in de beheerechaps- raad. De Sowjet-afgevaardigde zei, dat de toestand dringend was geworden ala gevolg van de gevaren voor de scheep vaart door de radio-actieve neerslag. Hij stemde er echter mee in, met de behan deling van zijn verzoek tot de volgende ,week te wachten. Luns naar Londen Minister Luns komt volgende week maandag op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd naar Londen, zo heeft een woordvoerder van het Fo reign Office gisteravond bekendgemaakt. Verwacht wordt dat het gesprek in de eerste plaats zal gaan over de recente ontwikkelingen in Frankrijk en hun ge volgen voor de toekomst van de Euro pese gemeenschappelijke markt en het plan voor eer daarmee verbonden vrij- handelsgebied. Amerika's eerste passagiers schip voor goedkoop toeristen- vervoer, de Atlantic, zal mor gen uit New York vertrekken voor de eerste reis over de Atlantische oceaan naar Zee- brugge en Amsterdam. Het schip, gefotografeerd tegen de wolkenkrabbers van New York bij het opvaren van de Hudson- rivier, is eigendom van American Banner Lines. Franse minister van buitenlandse zaken in Bonn De nieuwe Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Couve de Mur- ville heeft gisteren een bezoek gebracht aan Bonn. Hij heeft daar gesproken met bondskanselier Adenauer en met minister van buitenlandse zaken von Brentano, die jui6t uit Amerika was teruggekeerd. Het onderhoud duurde drie kwartier. Of ficieel werd bekend gemaakt, dat punten van gemeenschappelijk belang werden besproken. Na afloop van de conferentie deelde von Brentano mee, dat men het er eens wa6 geworden, dat het nuttig zijn, wanneer bondskanselier Adenauer en premier De Gaulle elkaar zouden ont* De zaak van de Amerikaanse helikop ter, die zaterdag boven Oost-Duitsland tot landen werd gedwongen, kan tot di plomatieke verwikkelingen leiden. Giste ren werd bekendgemaakt, dat de negen Inzittenden zich in Oostduitse handen jbevinden. De Russische ambassade te Berlijn 'heeft verklaard, dat Amerika zich dan ook tot de Oostduitse autoriteiten moet wenden om informaties over de vliegers te krijgen. Amerika echter erkent het Oostduitse regime niet, evenals de rige landen van het Westen. De Verenigde Staten hebben de Rus sen medegedeeld, dat zij de vrijlating van de Amerikanen en hun helikopter be hoorden te bewerkstelligen op grond van de viermogendheden-akkoorden. Volgens deze is Moskou verplicht, de westelijke belangen in Opst-Duitsland te behartigen Men ziet de Russische houding in deze taak dan ook als een streven, de Ameri kanen ertoe te bewegen het Oostduitse regime te erkennen. In Washington werd I echter verklaard, dat Amerika elke nota van de Oostduitse regering zou negeren. Eyskens voor een moeilijke taak bij kabinetsformatie De Belgische oud-premier Gaston Eys kens (Christelijke volkspartij), die giste ren van koning Boudewijn opdracht kreeg jtich te belasten van het vormen van een kabinet, acht zijn kans om een regering 'te vormen, die bestaat uit de drie grote partijen, gering. Hij verklaarde geen voor keur te hebben voor een van de beide andere partijen, de liberalen en de socia listen. De C.V.P. heeft in de Senaat een meer derheid van twee zetels, maar komt in de Kamer van Afgevaardigden drie zetels te kort. Ook de socialisten en de liberalen samen hebben in de Kamer geen i derheid. Op een persconferentie sprak Eyskens de hoop uit dat men nu uit de sfeer politieke strijd zal komen, opdat er kabinet kan worden gevormd, dat de macht heeft om de hangelde problemen op te lossen. Hij noemde bijvoorbeeld de schoolkwestie De 53-jarige Eyskens is de afgelopen vier jaar leider van de C.V.P.-oppositie - de Kamer van Afgevaardigden gewee Hij is Vlaming en hoogleraar in de ecoc mische politiek te Leuven. Hij is tweemaal minister van financiën en eenmaal pre mier geweest. DE VERHOUDING tussen Turkije en Griekenland is er als ge volg van de incidenten tussen Turkse en Griekse Cyprioten niet beter op geworden. Griekenland zou vandaag op de bijeenkomst van de perma nente N.A.V.O.-raad te Parijs een klacht tegen Turkije 'aan de orde stellen en zelfs overwegen zich hier voor tot de Veiligheidsraad te wen den. Griekenland wil de NAVO niet vragen te bemiddelen in het geschil om Cyprus, wél het Turkse optreden als wange drag van de ene bondgenoot tegenover de andere te brandmerken. Turkse woordvoerders hebben verklaard, dat Turkije graag iedere gelegenheid zou willen aangrijpen, om de nieuwe golf van gewelddadigheden op Cyprus in de NAVO aan de orde te stellen. De Turkse regering zou willen uiteenzet ten, „in welke mate de Griekse rege ring verantwoordelijk is voor de ter reur van de Eoka op het eiland". Het is overigens op het eiland nog lang niet rustig. In de Griekse wijk van Ni cosia is gisteren, zoals gemeld, eer Turks echtpaar neergeschoten. D« vrouw overleed aan haar verwondin gen, waardoor het aantal doden sedert zaterdag tot vijf is gestegen. In de 6tad Italiaanse steun voor Zuid-Slavië Italië heeft een handelskrediet van dertig miljoen dollar verleend aan Zuid Slavië „in de hoop dat andere landen zijn voorbeeld zullen volgen deze voor het Westen zo buitengew< gunstige tijd", zo verklaarde gisteren een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken. zijn veel Grieken van het platteland aangekomen, om te helpen bij mogelijke aanvallen van de Turken. Engeland heeft bij de Turkse regering op mati ging aangedrongen. Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement verklaard, dat Griekenland voor Cy prus op zelfbeschikking zal blijven aandringen. De Britse gouverneur van het eiland. Sir Hugh Foot, heeft strenge veiligheids maatregelen aangekondigd. In de voornaamste steden is een uitgaans verbod van kracht. Optochten en ver gaderingen zfln verboden. De Grieken op het eiland hebben een algemene staking van drie dagen afgekondigd, als protest tegen de aanvallen van de Turken. De Britse troepen in Nicosia op Cyprus hebben met hun voer tuigen hulp verleend bij' de evacuatie van Cyprioten, die hun huizen hebben ontruimd, uit vrees voor het vernielen van hun eigendommen na de botsingen tussen Griekse en Turkse bewoners. (Van onze parlementsredactie.) BINNEN afzienbare tijd zal de koolgasproduktie, die in 1950 nog de helft van de totale behoefte van de openbare gasvoorziening dek te, geheel of vrijwel geheel tot het verleden behoren. De activiteiten van de gasbedrijven, voorzover deze nog op het gebied van de gasproduk- tie werkzaam blijven, zullen zich dan beperken tot het omvormen van hoog calorisch in laagcalorisch gas en de produktie van watergas voor de voorziening in de winter. Dit deelt minister Zijlstra mee in zijn tweede nota in zake de gasvoorziening. De minister baseert deze verwachting op de 6terike toeneming van het aandeel van de verschillende soorten afstandsgas (aardgas, raffiinaderijgas, butaan, cokes- ovengas) in de openbare gasvoorziening. Tussen 1950 en 1957 steeg dit aandeel van 30 tot 64 pet. In deze periode daalde het aantal zelfproducerende gasbedrijven van 131 tot 48. Een direct gevolg is de daling van de kool- en watergasproduk- tie, die weer een sterke vermindering van het kolenverbruik voor de opentoa: gasvoorziening tot gevolg had (in de periode 19501957 met 650.000 ton, d.i. 42 pet.). Wanneer over enkele jaren de om schakeling van veertien bedrijven in het gebied van het 6taatsgasbedrijf, die thans nog ongeveer een derde deel van het geproduceerde koolgas leveren, een feit zal zijn, zal dit een verdere bespa ring van ongeveer 300.000 ton kolen per opleveren. Het toenemende aanbod cokesovengas voor de openbare gas voorziening alsmede van aard- en raffli- naderijgas zal ertoe leiden, dat de eigen gasproduktie in Noord- en Zuid-Holland, thans nog tweederde van het kool- en 90 pet. van het watergas wordt geproduceerd, verder zal dalen. De si kolenbehoefte zal dienovereenkomstig verminderen. minister acht het noodzakelijk de oprichting van de Nederlandse Gasmaat schappij, die tijdelijk is opgeschort, door zetten, hoewel haar oorspronkelijke technische en commerciële taak is weg gevallen. Parlementariërs bezoeken Bonn BONN, dinsdagochtend (Van onze correspondent) Mr. Roosjen, de tweede vice-voorzitter van de Tweede Kamer is de leider vaD een groep van negen leden uit het Ne derlandse parlement, die een vijfdaagse reis door de bondsrepubliek maakt op uitnodiging van de Westduitse Bondsdag Het is de eerste Nederlandse parlemen taire delegatie, die een officieel bezoek aan West-Duitsland brengt. Nadat het gezelschap gisteren in di vooravond per trsin uit Nederland wa gearriveerd, had een diner plaats in hotel Petersberg in Königswinter. Vanmorgen bezichtigde het gezelschap het moderne parlementsgebouw in Bonn. De Nederland se parlementsleden gebruikten de- lunch in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur in West-Duitsland, Lamping en maakten vanmiddag een tocht in de omgeving van de bondshoofdstad Morgen zullen zij besprekingen met hun Duitse collega's voeren. Bondsdagpresi dent Gerstenmaler heeft hen voor d» lunch uitgenodigd. Het gezelschap ver trekt morgenavond naar München, vrij dag naar Berlijn en zaterdag naar Ham burg, vanwaar zij naar Nederland zullen terugkeren. Men praat over top-conferenties En vreedzame coëxistenties. Maar wil men probaat Direct resultaat: „Neem dan eerst een „TIP" Excellenties". NIEUWE LIMERICKS INZ. H. BOOTZ N V. - A-DAM In*. Hr. F. K.. Lelden, ontv. 1 fl. TIP -t- 1 LU. Bootz Oude Geneve DOOR HET WERK van de aan trekkelijke brunette Geisha, in dienst van de Westduitse douane, wordt er bijna geen koffie meer ge smokkeld over het gedeelte van de Nederlands-Duitse grens, waar zij dienst doet. De dame, bij de smok kelaars gevreesd en bij de douane in hoge ere, heeft dit kunnen bereiken door de buitengewoon scherpe reuk van haar natte neus. Geisha is namelijk een speciaal voor dit doel opgeleide spaniel, die de koffie volgt en vindt, waar die ook maar is. Ze heeft koffie ontdekt, die onder hopen kolen Neus van Geisha verhindert de kof fieaan voer vas verstopt, die in met petroleum door weekte lappen was gewikkeld en ver borgen was in alle onwaarschijnlijke schuilhoeken, die maar in het brein va smokkelaars en wantrouwende douani beambten kunnen opkomen. Zij is een van de twee honden, die door de Westduitse dienst voor invoerrechten en accijnzen zijn opgeleid voor het op sporen van koffie. Vaak wordt Geisha meegenomen aan boord van Rijnaken er internationale goederen- en personen- en, waar zij altijd niet-aangegeven koffie weet te vinden. Het dier is twee en een half Jaar a er is een goede kans, dat Geisha het eind van de koffiesmokkel beleeft. Dit zal namelijk komen, als de gemeenschappe lijke Europese markt volledig In werking treedt. Op elk pond koffie moet de Duitser invoerrecht van bijna twee gulden be talen en dit zware invoerrecht maakt enerzijds het Duitse kopje koffie tot van de duurste in Europa en anderzijds het smokkelen van koffie tot e«n hoogst aantrekkelijk bedrijf. De haringaanvoer ia tot nu toe zeer gunstig geweest, zo heeft de voorzitter van het produktschap voor vi6 en vispro- dukten. drs. D. J. van Dijk. gistermiddag op een vergadering van het bestuur van dit produktschap meegedeeld. Tot 1 Juni werden er 9600 kantjes aan gevoerd, dat wil zeggen ruim tweemaal zoveel als vorig Jaar in d«M periode, toen 4600 kantjes aan de marlot werden gebracht. In 1956 lag de aanvoer nog Iets hoger. Toen werden 12.000 kantjes aan gevoerd. Drs. Van Dijk deelde voorts mee. dat in mei de visserijwerkgroep van de OE.E.S. in Parijs een vergadering heeft gehouden, waar werd gesproken over de verdere vrijmaking van het handelsver keer in visserijproducten. Er werden geen beslissingen genomen, maar binnen kort zal over deze materie een rapport verschijnen. Met West-Duitsland werd overeen stemming bereikt over de levering van een aantal nieuwe contingenten zeevis. Op 10 juni voor een waarde van 1 mil joen mark. op 1 augustus opnieuw een hoeveelheid van 1 miljoen mark en daar na nog een contingent van 650.000 mark- lke antwoordt Chroesjtsjef President Eisenhower heeft giste ren schriftelijk op het laatste Russi sche voorstel tot stopzetting van proeven met kernwapens geant woord. De inhoud van het schrijven Is nog niet bekend gemaakt. Verder is de President zijn informele besprekingen met premier Macmillan van Engeland begonnen. Men veronderstelt, dat de onderwerpen belangrijke kwesties als Amerikaanse raket-bases voor Groot- Brittannië omvatten. Waarschijnlijk gaat de Britse premier eind juni of begin juli naar Parijs voor overleg met premier De Gaulle. Voor zijn vertrek echter komt onze minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns naar Londen, op uitnodi ging van zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Verwacht wordt dat minister Luns. die maandag in Londen aankomt, de re cente ontwikkelingen in Frankrijk met Lloyd zal bespreken. Na Chroesjtsjefs bezoek: Regering van Bulgarije aanzienlijk gewijzigd NA 'A HET BEZOEK van de Russische premier Chroesjtsjef aan Bul garije is de Bulgaarse regering ge wijzigd. Zo is de minister van de fensie, generaal Pantsefski, uit zijn functie ontslagen. Ook zou hij ge royeerd zijn als kandidaat-lid van het politieke bureau. Generaal Mihailof, de minister van ver voer en plaatsvervangend premier, is in zijn plaats benoemd. Dantsje Dimotrof volgt Mihailof op. Verder is Tsjervenkof ontheven van zijn functie van minister van cultuur. Tsjervenkof, die eens pre mier was blijft vice-premier en is op nieuw gekozen in het politieke bureau van de Bulgaarse communistische partij Vorig jaar werd Tsjervenkof gedegra deerd en kreeg hij de post van culturele zaken. De laatste drie maanden is hij echter wat meer in de gunst gekomen. Zjivkof, die eerste vice-minister van bui tenlandse zaken is geweest, is minister van onderwijs en culturele zaken gewor- De ontslagen minister van defensie Pantsefsld zal in een andere functie wor den benoemd. De degradatie van deze minister wordt in verband gebracht met het ontslag van maarschalk Zjoekof. die, Indonesië wendt zieh van Rusland af Premier Djoeanda heeft ontkend, dat Indonesië de Verenigde Staten zou heb ben verzekerd, niet meer met de com munisten te willen samenwerken. Hij zei, dat zijn land een onafhankelijke buitenlandse politiek zal blijven volgen zich bij geen enkel oosters of westers blok zal aansluiten, ook niet bij de Zuid- >st-Aziatische verdragsorganisatie. De gevangengenomen Amerikaanse vlieger Pope zal worden berecht wegens uitvoering van borbbardementsopdrachten de opstandelingen. Het Is nog niet bekend of hij een buitenlandse verdedi ger zal mogen hebben. De werkzaamheden van het B.P.M.- bedrijf op Borneo zullen niet worden her vat, voordat Lloyds in Londen waarbij alle schepen, die de Shell ln Indonesië gebruikt, zijn verzekerd het 6ein op veilig heeft gesteld Indonesië zal van Rusland ongeveer vier miljoen meter onbewerkt textiel kopen met gebruikmaking van het Sow Jetkrediet van 100 miljoen dollars. Volgens de Indonesische Iegerwoord- voerder te Djakarta Plrngadie hebben de regeringstroepen op 14 mei in Midden- Celebes de plaateen Ondai, Tombato en Tomato nabij Poeo aan de Tomlnibaal bezet. Vorige maand werden 15 km ten noordwesten van Gorontalo in Noord- Celebes de plaateen Limboto en Batauk bezet. Pirngadie zeide voorts, dat 47 op standelingen in Midden-Celebes naa regeringstroepen zijn overgelopen. Onstabiliteit Ook houdt het ontslag vermoede lijk verband met onstabiliteit in het Bulgaarse leger. Na de Hongaarse opstand van oktober 1956 werden meer dan tweehonderd Bulgaarse of ficieren wegens onbetrouwbaarheid ontslagen. De nieuwe minister van landsverde diging, generaal Mihailof, die tevens vice- premier is, geniet hoog aanzien in de Bulgaarse communistische partij. Hij werd in de Sowjetunie opgeleid en men meent, dat hij naast het Bulgaarse ook het Rus sische burgerschap bezit. Men acht het waarschijnlijk, dat de taak van de nieuwe minister zal zijn de militaire discipline en de greep van de partij op het leger te versterken. Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking, hier en daar enige regen en weinig verandering ln tem peratuur. Zwakke tot matigs wind ln hoofdzaak tussen noord en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). der 20.59 uur. Maan op 1.27 uur, onder 14.53 uur. Op 17 Juni nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA li! MUncher iUrlch AJaccio Madrid MaUorc* sw. bow ONO 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1