Jlieuiue £citarl)c (fourant Algerijnen dezelfde rechten en plichten als de Fransen Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Malversaties bij de marine kostten het rijk schatten Sodaf abriek De Gaulle tot enorme menigte Zo nodig bouw van meer woningwetwoningen Maar de rebellen wensen geen verzoening GENIE NAM HET NIET ZO NAUW MET BOEKINGEN Balastore Londense havens in diepe stilte gehuld Diefstallen van grote omvang Onvoldoende cijfer voor meetkunde telt nauwelijks LI i| DONDERDAG 5 JUNI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIMAAL DALBLAü Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11276 „Stauhwstirti is ahtMmti myo b«rt io tealjenópoft" in bedrijf Zie pagina 9 Een delegatie van burgers en militairen begroette generaal De Gaulle (links) gisteren bij zijn aankomst op het vliegveld van Algiers. Op de voorgrond ziet men de politicus Soustelle, die onder het bewind van Pflimlin naar Algerije wist te „ontsnappen". Op de achter grond admiraal Philippe Au- boyneau, bevelhebber van de Franse zeestrijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee. Dr. Drees antwoordt mr. Burger Streven blijft: 80.000 huizen 'VOU DE BELANGSTELLING nemen, dat de verwachting, dia in voor de premiebouw, die de laatste tijd weer stijgende is, in de loop van het jaar niet zodanig toe- DE NIEUWE FRANSE PREMIER, generaal Charles de Gaulle, heeft gisteravond in Algiers in een toespraak, die hij hield voor een enthou siaste, ongekend grote menigte van meer dan 150.000 personen, de 10 miljoen Algerijnen algemeen stemrecht beloofd en voor de Algerijnse opstandelingen de deur voor verzoening geopend. Terwijl hij blootshoofds stond op het balkon van het regeringsgebouw in Algiers en steeds werd onderbroken door een stormachtig gejuich zei De Gaulle: „Van nu af aan zijn er in Algerije slechts Franse burgers, die allen dezelfde rechten en plichten hebben. De stemmen van de tien miljoen inwoners van Algerije zullen dezelfde waarde hebben als die van andere Fransen. Zij zullen hun vertegenwoordigers in één openbaar lichaam kie zen, zoals alle andere Fransen dat doen". De generaal beloofde, dat de ver kiezingen in Algerije binnen drie maanden gehouden zullen worden en besloot zijn toespraak, die door hon derden luidsprekers overal was te verstaan met: „Nimmer tevoren heb ik zo duidelijk gevoeld hoe groot, schoon en edelmoedig Frankrijk is. Lang leve de republiek. Lang leve Frankrijk." Hoe groot het enthousiasme in Algiers ook was en hoe veelbelovend de rede van generaal De Gaulle, de leiders van de Al gerijnse opstandelingen waren teleurge steld over de woorden van de generaal „Hij wil van ons allen Fransen maken, in plaats van volledig te erkennen, dat wij niet slechts Algerijnen zijn, maar ook vrije Algerijnen willen wezen", zo werd Twee ministers opgesloten Rechtse extremisten, zo schreven vanmorgen enkele Franse bladen, hebben gisteren twee ministers van het kabinet-De Gaulle, Max Lejeune en Louis Jacquinot, op gesloten om hen te verhinderen naast de premier op het balkon van het gouvernementsgebouw in Algiers te staan, terwijl De Gaulle zjjn toespraak hield. Als gevolg hiervan leek het voor de juichende mensenmassa op het plein, of De Gaulle alleen werd begeleid door generaal Salan en de politicus Soustelle. De bladen Le Figaro, l'Aurore en Paris- Journal waren het er over eens dat Soustelle, ondanks zijn popula riteit in Algiers, door De Gaulle niet tot minister voor Algerije zal worden benoemd. De minister voor Algerije Le jeune en vice-premier Jacquinot waren in het gezelschap van de generaal toen hij het gouverne mentsgebouw betrad. Zij werden echter naar een ander vertrek ge leld en daar opgesloten. Nadat De Gaulle had gesproken, liet men hen weer vrij, aldus de bladen. Guerrilla op Sumatra Indonesië koopt tien schepen in Japan Indonesië heeft aankoopcontracten ge tekend voor twee Japanse schepen en heeft ingestemd met de aankoopvoor- waarden voor acht andere. De ee twee worden spoedig, de overige augustus verwacht, aldus de minister scheepvaart, Nazir, die naar Tokio zal vertrekken om de aankoop te regelen In Midden Sumatra hebben zich vol gens radio Djakarta bij Loeboeng Alang vijftig opstandelingen overgegeven Een onbekende zender van de opstan delingen op Sumatra beweerde gisteren, dat de guerrilla-aanvallen het de cen trale troepen vrijwel onmogelijk maken We6t-SumatrB te behouden. Het wegver keer gaat gebukt onder de vrees voor aanvallen door de rebellen De regerings troepen hebben moeite om aan voedsel te komen. Ook zei de zender, dat bij een gevecht bij Boekit Palong, dat twaalf uur had geduurd, een compagnie infanteri* van het centrale leger was vernietigd. de zijde van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront verklaard. Op geen enkele wijze heeft De Gaulle het beginsel van de Algerijnse onafhan kelijkheid erkend, zo zei men. Tunesië was men van mening, dat De Gaulles verklaring Frankrijks betrek kingen met Noord-Afrika moeilijker zal maken. Wjj hadden op meer gehoopt, luid- erigens zag men in Tunesië in de toe spraak van de generaal de „eerste erken ning door een Franse premier, dat het Algerijnse volk een heldhaftige strijd voert, dat de Algerijnen vernederd zijn van hun rechten beroofd en dat hun niets anders overbleef dan de wapens op Ook in Marokko was men teleurgesteld /er de inhoud van de rede van De Gaulle. De generaal, zo luidde het commentaar, heeft taal gebruikt, die verscheidene jaren achter is bij de tegenwoordige toestand. Vooral nam men het in Marokko De Gaulle kwalijk, dat hij het optreden van de Algerijnse comité's voor openbaar wel zijn had goedgekeurd. De toespraak, die De Gaulle gisteravond op het balkon van het regeringsgebouw hield was de climax van een historische dag van Algerije. Het was de dag van de nieuwe Franse premier De Gaulle, die als een keizer zijn zegetocht door de straten van Algiers maakte. Toen bekend werd, dat hij een toespraak zou houden stroomden reeds twee uur van tevoren de tienduizenden naar het grote plein voor het regeringsgebouw. Voor De Gaulle begon te spreken vloog een formatie militaire vliegtuigen in de vorm van het Lotharingse kruis over het plein. De menigte reageerde met luide toejuichingen. Boven het plein hing een hefsdhroefvliegtuig, dat kleine papieren vlaggetjes naar beneden wierp. Lang moest De Gaulle wachten tot het gejuich was verstomd en hy zyn histori sche woorden kon spreken: ,Ik begrijp u. Ik bereiken. U heeft de weg gekozen van vernieuwing en broederschap. U biedt een schitterend schouwspel van bezieling en eenheid. Ik heb dit, uit naam van ge heel Frankrijk gezien. Frankrijk kent uan nu af aan slechts één categorie bur gers in Algerije, namelijk die der vol waardige, volkomen gelijk gestelde Franse burgers met dezelfde rechten en plichten." De actie van het leger goedkeurende zei De Gaulle later: „Het Franse leger, ge disciplineerd en gevolg gevend aan de or ders van zijn leiders, is getuige geweest van de beweging, die zich in Algerije heeft ontwikkeld. Het is in staat geweest de wilde invloed in te dammen en ik betuig daarvoor hulde". Nadat de generaal was uitgesproken, groette hij de enorme menigte met een bezwerend gebaar, zijn beide handen uit strekkend. Vóór De Gaulle hadden generaal Salan 1 Jacques Soustelle toespraken gehouden, e rede van Soustelle werd beantwoord oor een zich steeds herhalende daveren de roep „Soustelle, Soustelle". In de Joop van de dag heeft premier De Gaulle gisteren geconfereerd met de leden van het comité voor openbaar wel zijn en hun handelingen in de afgelopen dagen goedgekeurd. „Ik geloof', zei René Denis, „dat wij definitief hebben gewon nen". Andere leden van het comité waren echter minder enthousiast over de confe rentie met De Gaulle. Vanmorgen is de premier in gezelschap van Soustelle, leden van zijn kabinet en hoge officieren per vliegtuig naar Con- stantine gereisd. Constantine, de grootste Algerijnse stad bij de Tunesische grens, ligt midden in het gebied waar de opstand van de rebellen het krachtigst is. Alg. Rekenkamer signaleert: TTET 16 BIJ DE GENIE herhaalde- A-i- lijk voorgekomen, dat, als een door de minister geopend krediet ontoereikend bleek voor bepaalde werkzaamheden, dit werd aangevuld door boeking ten laste van een kre diet, waarop gelden over waren, door het vermelden van gefingeerde ma terialen en arbeidsuren in de gelde lijke verantwoording van het laatste krediet. De Algemene Rekenkamer, die in haar jaarverslag over 1957 de vinger op deze wonde plek legt. acht dit een misbruik van ernstige aard Meestal moet zij afgaan op de verklaring van akkoordbevinding, die de betrokken genie-ambtenaar op de de claratie van arbeidsuren en materialen het goedkoopste goede zongordijn met de sleuf jee T ekortschietencle werd... bevorderd Reeds in 1952 heeft de Algemene Reken kamer de minister een brief gezonden met haar bevindingen bij een controle op uitgaven voor reparaties en revisie* van auto's van de rijkswaterstaat. De ka mer had de overtuiging, dat de afdeling vervoermiddelen van de dienst voor we gen- en verkeersstatistiek, waaronder deze aangelegenheid toen ressorteerde en in het bijzonder het beleid van de chef de toets der kritiek niet kon door- Hoewel de gesignaleerde onregelmatig heden niet geleid hadden tot bevoorde ling van een der betrokken personeels leden, achtte de kamer de houding vi chef niettegenstaande dat zo bedenkelijk, dat zij de minister vroeg een onderzoek m te stellen, en maatregelen te treffei De minister heeft de chef toen het oi Juiste van ijjn handelwijze onder het oog gebracht. Voorts had hy deze chef terugwerkende kracht bevorderd. De kamer, die van oordeel was dat de tekortkomingen van de man op deze wij ze veel te zacht waren gekwalificeerd, kreeg op haar desbetreffende brief nim mer antwoord. De chef is echter per 1 maart 1957 eervol ontslagen. zette. Als deze verklaring vals is, dan wordt de grondslag voor de controle der Kamer op dit punt aangetast, een juist in zicht in de kosten vertroebeld en fraude in de hand gewerkt. De Kamer heeft dit ter kennis van de minister gebracht met het verzoek welke maatregelen zouden worden genomen om aan deze praktijken een einde te maken. De minister heeft geantwoord, dat hy de betrokken functionarissen heeft gewe zen op het ontoelaatbare van deze hande lingen en de eventuele consequenties er van Voorts heeft de bewindsman richt- ïynen gegeven met betrekking tot het ge bruik der beschikbaar gestelde gelden, rwerkt gebleven bedragen e.d. een van de dienstkringen van ds Genie voldeed de administratie niet aan redelijk te stellen eisen en was de controle onvoldoende als gevolg van het voor-oor- logse en verouderde administratiesysteem Inmiddels zyn verschillende der in het voorraadbeheer gesignaleerde onvolko menheden opgeheven en de Kamer houdt de verdere afdoening in het oog. De triomfale intocht in Algiers. Staande in zijn auto begroet generaal De Gaulle de juichende menigte. Sportvliegtuigje in plas gestort Een sportvliegtuigje van de Nationale Luchtvaartschool, een Tigermoth, ie gis teren na een gevaariyke manoeuvre, ver moedelijk tengevolge van een motorsto ring, in de Loosdrechtse plassen geval len De twee inzittenden, R. van der Hey- den en W. J Jaarsma uit Hilversum, beiden sportvlieger, werden, toen het toestel het water raakte, eruit geslingerd en liepen lichte verwondingen op. Zeil boten hebben hen in veiligheid gebracht. Het toestel werd geheel vernield. Debat over Tunis De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten het debat over het Fraiis-Tunesische geschil twe weken uit te stellen om de twee landei de gelegenheid te geven in rechtstreekse onderhandelingen een oplossing te Een onheilspellende stiitg hangt over de anders zo be drijvige Londense havens. In de loop van gisteren is het aantal stakende havenarbeiders tot bijna 18.000 aan gegroeid en 111 schepen uit alle delen van de wereld liggen stil aan de trossen. Ze zijn geladen met levensmiddelen, die op het punt staan te bederven nu ze niet gelost worden. Ook de havenarbeiders van Tilbury de Theems hebben het werk neergelegd, nadat hun was meegedeeld, dat de werk gevers ongeorganiseerde arbeidskrach ten in dienst hadden genomen. De sta kingen in de havens, die begonnen zyn uit sympathie met de stakingen van he' personeel van de Londense vleesmark ten, brengen de levensmiddelenvoorzie ning ernstig in gevaar. Gevreesd wordt, dat verschillende prijzen zullen stygen. De prijzen van vlees zyn reeds geveer veertig cent per Engels pond omhoog gegaan. Ook voor de staking van de 50.000 Lon dense buschauffeurs schynt voorlopig nog geen oplossing in zicht te zyn. Na een onderhoud met Britse vakbondsbe stuurders heeft premier MacMillan gis teren verklaard, dat hy niet verder kan gaan dan de suggesties, die hy verleden week aan de deputatie heeft voorgelegd. Deze houden in, dat het buspersoneei het werk zou hervatten op basis arbitrageregeling, waarbij 36 0C een opslag van f 4.40 per week zouden krügen. De overige 14.000 man zouden moeten wachten op de uitslag onmiddeliyk in te stellen onderzoek naar hun lonen. De vakbonden weiger den echter dit voorstel aan te nemen Vandaag zyn opnieuw onderhandelingen gevoerd met de directie van de Londen se busdienst. Vakbondleiders hebben in- Belgisch disconto verlaagd De Nationale Bank van België heeft haar disconto verlaagd van 4Vi tot 4 procent na een verlaging van \Vz tot 4V4 procent op 26 maart. DOOR MALVERSATIES van ma rinepersoneel heeft het rijk ernstige schade geleden, zo is de Algemene Rekenkamer gebleken. Uit een van de marinekampen waren belangrijke hoeveelheden goederen gestolen en een der betrokkenen bleek zich ook te hebben schuldig gemaakt aan het indienen van valse reisdeclaraties. Door het ontbreken van een nauwkeu rige administratie was niet te controle ren of er meer goederen waren ontvreemd dan tijdens de controle was vastgesteld De diefstallen waren in de hand gewerkt door het gemis van de nodige controle door hoger geplaatsten. De Rekenkamer heeft naar aanleiding hiervan de minister gevraagd of er al maatregelen waren genomen ter verbete ring van de administratie en of er inmid dels een behoorlijke controle was inge voerd. Verder verzocht zij te worden In gelicht over het verbaal der schade op de daders. De minister vestigde er in zijn antwoord de aandacht op. dat het hier niet ging om normaal geadministreerde magazijnsvoor- raden, maar om dumpgoederen. Het was niet doemlyk geweest nauwkeurig vast te leggen welke onderdelen wél, en welke niét aanwezig waren. Ook lagen goederen opgeslagen, die bestemd waren om te worden verkocht via de dienst der do meinen. een party, die al even moeiiyk te administreren was. Ondanks deze moeilijkheden zyn inmid dels zo nauwkeurig mogelijke lijsten van dat materiaal opgemaakt, die voor gere gelde controle dienen. Voorta is er 'n mi litair met de functie van hoofd van hel bewakingscorps belast om controle op dit korps door een hogere militaire autori teit mogelijk te maken. De schade zal zoveel mogelijk worden verrekend met de tegoeden, die de be trokkenen nog by het rijk hadden. tussen da buschauffeurs gewaarschuwd, dat trun staking zich niet tot andere werknemers mag uitbreiden. de Troonrede Is uitgesproken, kan worden gerealiseerd, en zou de financiële toestand het alsdan moge lijk maken meer woningwetwonin gen te financieren, dan zullen nadere maatregelen genomen worden om de achterstand van de premiebouw zo veel mogelijk te compenseren. Dit heeft de minister-president, dr. W. Drees, geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, mr. J. W. Bur ger (soc.). Ook het kabinetsbeleid ls gericht op het in aanbouw nemen van 80 000 woningen in totaal, aldus dr. Drees. Uitgegaan is van de gedachte dat dit zou kunnen wor den bereikt via de bouw van 40.000 wo ningwetwoningen en 40.000 particuliere woningen. Het kabinet is echter niet van mening, dat uit de ter beechikking staan de gegrvens reeds thans de conclusie moet worden getrokken, dat zonder het treffen van nadere maatregelen een totaai ven 80.000 dn uitvoering te nemen wonin gen niet zal worden bereikt. Wat de an dere dan wondngwetfoouw betreft, deze Is in het eerste kwartaal ten gevolge van de hoge rente achtergebleven by he< maand*»«middelde, dat nodig is om In 1958 het in aanbouw nemen van 40.000 van dergelijke woningen te bereiken. In het tweede kwartaal van dat Jaar is er een kentering te bespeuren in de belangstel ling voor de premiebouw. Wat de uitvoering van het wondngwet- programma betreft zegt dr. Dreee. dat in verband met de uitermate kritieke positie van de overheidsfinanciën In 1957 is afge sproken. dat ven 1 januari 1958 af per maand, niet meer dan een evenredig deel van de 40.000 woningwetwoningen (dus 3333 woningen) zou worden gefinancierd. Toen in de loop van de eerste maanden van dit Jaar bleek, dat de particuliere bouw by zyn doelstelling achterbleef en de situatie op geld- en kapitaalmarkt zich iets minder gunstig Uet aanzien, is nader besloten, dat van maart af wat meer woningwetwoningen zouden worden gefinancierd dan overeenkomt met het evenredig gedeelte van 40.000 woningwet- woninger. Hierdoor is voorshands de goedkeuring vam een redelijk .lanUH wo ningen per maand mogelijk gemaakt SCHRIFTELIJK EXAMEN GYMNASIUM „De vraagstukken voor de analytische meetkunde zyn, naar thans Is gebleken, dit Jaar te moeiiyk geweest, zodat het cyfer voor dit onderdeel voor vele leer ingen geen juiste aanwyzing bevat in- :ake hun kennis van de stof". Dit hebben de inspecteur der gymna lia en de inspecteurs van het gymnasiaal •n het middelbaar onderwijs geschreven lan de gecommitteerden voor de wiskun de by de eindexamens der gymnasia en gymnasiale afdelingen der lycea. De inspecteurs wijzen de gecommit teerden er met nadruk op, overleg met de minister van onderwUs, kunsten en wetenschappen dat by de vaststelling van het cyfer voor dit vak een onvoldoende voor het schriftelijk werk niet wordt beschouwd als een in een cyfer uitgedrukt oordeel over de ken nis van de kandidaat. „Dat oordeel zal ln vele gevallen dit jaar voornamelijk of uitsluitend moeten worden bepaald door het mondeling on derzoek", aldus het schrijven. ,y 1MC0S WIN Win binnen 8 degenl Schrift op briefkaart hoeveel men neertleg an hoe vaal Stuur aan "Het blerT wJlr'best** Poatbu* 2200. Amsterdam Bnelkeerlea London mum fiooo"- moeten uiterlijk vrijdag gepoit rijn Wie Hat dichtat komt bij meting Oa Bik (gemeten ta Oa Bilt} wint 1000 gulden vakantiereis Gedurende de (Bi| meer goede voonpellingen wordt deze komende prijzen (dooejee bierglazen) Vorige zondag dagen nu en verdeeld onder de 23 goede voorspeller*. dan veel be jÉHHÉK wat is lucoit wolking, aan Deze International Meteorological Coneultant vankelijk met da RAF-weerkundigen. die deatijda het wear voor da gealllAerda operatie* voortpeldea. enige kans op rtjlf idee voor jazz-fans: onweersbuien met platen van Jelly Roll Morion lot Brubeck Draal en vergelijk. Drink koel bier b*| Si' bier is rest voor beider h'! Obe? 4 ww fbi"," ft'f HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfort MUnche® Ztincfc Gcoève Droog en zonnig peratuur. Vannacht weinig wind. morgen overdag zwak- I matige wind uit oosteiyke richtln- (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 6 Juni: Zon op 4.23 uur. onder 20-54 uur; Maan op 23.57 uur. onder 9.29 uur. Op 9 Juni laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1