Jïieume £riitsrf)c (ümiraiil De Ganlle naar generaalsuniform erije in Storm van protest na besluit IJsland Straaljager in mist op berg geraasd Veel interesse voor verkenningstocht Pinaystudie van de econproblemen Verdeelde meningen over beperking bromsnelheid Sukarno's partij valt de communisten aan Twee jaar voor fraude geëist Rusland behoudt zich aan de Zuidpool alle rechten voor m u WOENSDAG 4 JUNI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. LH RIST ELI J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang „Stanhttstirl) is dMtorn tnyo in koijfnspcft" Zeeuwen zijn BOOS Zie pagina 5 Zowel generaal Salan als gene raal Massu waren gisteren aan wezig bij de begrafenis van de gesneuvelde parachutisten- kolonel Jeanpierre op een der kerkhoven te Algiers. Staande bij het graf hield Salan een toespraak. Naast de weduwe van de gesneuvelde kolonel generaal Massu. PREMIER DE GAULLE, gekleed in het uniform van generaal van 't Franse leger, arriveerde vanmorgen in zijn zo langzamerhand ver maard geworden zwarte Citroën op het vliegveld Orly, om per straal vliegtuig de reis naar Algerije te maken. Men heeft in Parijs grote ver wachtingen van De Gaulles reis naar Noord-Afrika, omdat die mogelijk een inleiding kan zijn voor het beëindigen van het bloedige conflict met de Algerijnse nationalisten, dat de laatste vier jaar tot de gewelddadige dood van 70.000 mensen heeft geleid. Premier De Gaulle wordt vergezeld door generaal Paul Ely die de functie van chef-staf weer op zich heeft genomen en de bevelhebber van de marine, admiraal Henry Michel Nomy, verder door een aantal leden van zijn kabinet, onder wie de mi nister van voorlichting André Malraux en de minister van staat voor Algerije, Max Lejeune. In Algiers is het vandaag feest. Men heeft generaal De Gaulle een grootse ontvangst bereid. Zaterdag zal hij naar Parijs terugkeren. Gisteren ontbood de nieuwe premier de opperbevelhebber van de troe pen in Algerije, generaal Raoul Salan, naar Parijs. Ruim een uur spraken zij samen in de Franse hoofdstad en toen vertrok Salan weer naar Algiers, opgewekt, maar weinig spraakzaam. De Gaulle zal naar verluidt, in 'Algerije een rondreis maken, waar bij hij de steden Algiers, Oran en Constantine zal bezoeken. Verder is het mogelijk dat hij de zeer belang rijke olievelden in de Sahara zal in specteren. De grote kwestie, die al leen door De Gaulles aanwezigheid kan worden beantwoord, is echter: hoe zullen de acht miljoen Algerijn se mohammedanen op zijn regering reageren. Een verslaggever van het Milanese blad 11 Gdorno heefit gisteren generaal Massu, de man die de leiding op zich nam van het comité voor openbaar welzijn in Al giers, gevraagd of hij tevreden was met de regering-De Gaulle. Het antwoord van de generaal luidde: „Wij hebben nooit iets anders gevraagd. Het is een wettige regering. Ais De Gaulle niet de investituur zou hebben gekregen, zouden wij zeker de Champs Elysées opgemarcheerd zijn. De gene raal moet ons nu nog uitleggen waarom hij bepaalde personen tot z\jn medewer kers heeft gemaakt. Een delegatie van het comité voor openbaar welzijn is al naar Parijs gegaan om hem onze ge voelens kenbaar te maken. Hier hebben wij allen gewaarschuwd kalm te blij ven. Maar het dreigement dat wij naar de Champs Elysées zullen opmarcheren, wanneer De Gaulle naar Colombey-les- deux-Eglises wordt teruggezonden, blijft van kracht." Het aftreden van generaal Lorillot, ten gunste van genraal Ely, als staf-chef van het leger, wordt in Parijs gezien als een demonstratie van de eenheid van het leger achter generaal De Gaulle. Ely trad af na de opstand in Algiers, uit protest tegen de arrestatie van twee aan hem ondergeschikte generaals, door de rege- ring-Pflimlin. De Franse Nationale Vergadering had gistermiddag slechts vijf minu ten nodig om zich tot oktober op reces te zenden, zoals premier De Gaulle heeft geëist. De assemblee stemde er zelfs niet over en de communisten maakten geen be- Minister van financiën Pinay heeft gis teren gewaarschuwd dat een snel econo misch ingrijpen noodzakelijk is, wil Frankrijk zijn verplichtingen in de Euro pese economische i meenschap nakomen. Voorwaarde noemde hij, dat voor het einde van het jaar orde op de financiën is gesteld. De minister zal beginnen met het maken van een studie over de moge- lijkheden om het ingewikkelde economi sche beheer te vereenvoudigen, in het bijzonder door decentralisatie. Over het inflatieprobleem zei Pinay dat de prijzen moeten worden gestabili seerd, maar hij was niet van mening dat een algemene prijscontrole de beste me thode is. Hij gaf te verstaan dat de rege- ging misschien een prijs-controle zal af kondigen voor sommige factoren van da industrie, met name de monopolies. Pinay verklaarde zich in principe tegen nieuwe belastingen, maar meende dat men er toch ndet geheel onderuit zal kunnen, om de uitgaven in Algerije te dekken. Dertig km-grens schept problemen Automobilisten, voetgangers en politie zijn zeer ingenomen met de aangekondigde maatregel van minister Algera om de snelheid van bromfietsen binnen de bebouw de kom tot dertig kilometer te be perken. Maar de handelaren en de ANWB zijn minder enthousiast. De minister maakte gistermiddag be kend, zoals in een deel van onze oplage nog gemeld, dat de maximum-snelheid voor bromfietsen in de bebouwde kom tot dertig kilometer en buiten de bebouw de kom op veertig kilometer per uur zal worden teruggebracht. In het vervolg zullen alleen goedgekeurde modellen op de markt mogen worden gebracht, die een voorgeschreven keurmerk zullij krijgen. Voor de bestaande brommers wordt zoals wij vorige week reeds meldden een overgangstijd van vijf jaar geschapen. De minister waarschuwde er in de Eerste Kamer voor, geen bromfietsen Noord-Afrika De reis van De Gaulle naar Algerije wordt ook met grote belangstelling ge volgd in de aangrenzende landen, Tune sië en Marokko, waarmee De Gaulle in de een of andere vorm een statenbond wil siludten. Maandagavond toond De Gaulle vriendelijke telegrammen aan pre sident Bourguiba en de Marokkaanse ko ning Mohammed de Vijfde. Bourguiba antwoordde gisteren dat zijn land even eens verlangt naar het einde van de Een storm van protest is opgestoken over IJslands be sluit, zijn territoriale wateren van vier tot twaalf mijl uit te breiden. In officiële Nederlandse kringen heeft men zijn spijt betuigd over de stap van Inland, maar het Engelse ministerie van buitenlandse zaken laat een veel scherper geluid horen. Men zal de eenzijdige maatregel van IJsland beslist niet erkennen en Enge land zal voorkomen, dat er onwettig wordt opgetreden tegen Britse vissers vaartuigen. Met verbazing en spijt con stateert men, dat IJsland geen rekening houdt met de reeds lang bestaande rechten van andere landen om in de zeeën rond IJsland te vissen. Ook Frankrijk en West-Duitsland hebben In deze kwestie de zijde van Groot- Bnttanraië gekozen. Slechts Denemar ken neemt het voor IJsland op. De Denen nemen het standpunt in, dat IJsland, de (Deense) Far-Oer eilanden en Groenland het recht hebben hun kustwateren ten behoeve van de visse rij uit te breiden, daar de bevolking van deze gebieden geheel afhankelijk is van de visserij. Felle aanval op ketter Tito Conflict tussen Moskou en Belgrado verscherpt PREMIER CHROESJTSJEF van Rusland heeft gisteren in de Bulgaarse hoofdstad, Sofia, een felle aanval gedaan op Zuid-Slavië. Tijdens de gebeurtenissen in Hongarije in november 1956, zed Chroesjtsjef en men neemt aan, dat hij vooral om deze rede uit te spreken naar Sofia is gegaan, hebben de Zuidslavi9ehe communisten een heilloze rol gespeeld. Zuid- Slavië, voegde de Russische partijleider eraan toe, is het Trojaanse paard van de imperialisten. Het conflict bussen Moskou en Zuid- Slavië is verder venscherpt door een pro testnota van Belgrado, die gisteren aan de Russische ambassadeur in Zuid-Sla vië is overhandigd. In deze nota eist de Zuidslavische regering, dat Rusland de twee jaar geleden beloofde economi sche steun van 285 miljoen dollar na komt. Doet Moekou dit niet, dan zal Bel grado een schadevergoeding eisen. Een dergelijke protestnota is ook aan de Oostduitse gezant in Belgrado overhan digd. De rede van Chroesjtsjef. waarir tegen Zuid-Slavië tekeer ging. duurde meer dan twee uur De partijleider heeft met deze toespraak duidelijk willen laten blijken, dat hij zich niet afzijdig zal hou den van de anti-Zuidslavische campagne. Verwacht wordt dan ook. dat deze cam pagne in hevigheid zal toenemen. Merkwaardig was, dat radio-Moskou de uitzending van Chroesjtsjefs rede tot la tere datum heeft uitgesteld. Kominform Marxist ischc-Leninistische revolutio- .Ire beweging een positieve rol heef' gespeeld. ,,De kritiek van de Kominform op Zuid-Slavië in 1948 is juist geweest". Chroesjtsjef erkende, dat het partij programma een binnenlandse aangele genheid van de Zuidslavische commu nisten is. Maar als dit program een be lediging i6 van de communistische par tijen in andere landen, dan is het plicht kritiek uit te oefenen op de anti- Marxistische stellingen. Wij kunnen geen verdraaiingen van ideologische kwesties verdragen. De Russen hebben na de dood var Stalin in 1955 opnieuw getracht vriend schappelijke betrekkingen met Zuid- Slavië aan te knopen, zei Chroesjtsjef, maar de Zuidslavische leiders bleven anti-Russische verklaringen afleggen tijdens de Hongaarse opstand hebben zij grote schade aan de zaak van het toegebracht. Verwaoht wordit, dat in N.A.V.O.-verband voor 1 september pogingen zullen den gedaan om IJsland van zijn beskuit af te brengen. Zoals bekend zoi eenzijdige maatregel van IJsland met ingang van 1 september van kracht moeilijkheden, maar dat elk van beide landen daartoe ongedwongen zijn bedoe lingen uiteen dient te zetten een ver wijzing naar de oude eis van Bourguiba, dat de Franse troepen zijn land moeten verlaten. Marokko vormt voor premier De Gaulle een minder groot probleem, doch ook koning Mohammed zou gaarne zien dat de Franse troepen zijn land ver laten. Evenals Bourguiba wenst hij wel Franse economische steun. Gisteren ontving Se Franse premier een brief van president Eisenhower, die hem geluk wenste met zijn benoeming tot premier. De Amerikaanse president herinnerde aan de vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking in de kritieke dagen van de tweede wereld oorlog en verzekerde De Gaulle zijn sympathie en begrip voor de moeilijke taak die hij op zich eeft genomen. H.M. de Koningin en Haar gevolg moeten zich gisteren klein gevoeld hebben naast de enorme apparatuur In het nieuwe hoogspanningslaborato rium van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft. Het bezoek dat de Vorstin gisteren aan Delft bracht, gold spe ciaal dit laboratorium, dat waarschijn- het grootste ter wereld is. Verschil lende proeven werden genomen tijdens Haar aanwezigheid. Later werd een rondgang gemaakt door de fabrieken en zat Hare Majesteit aan aan een lunch met directie, commissarissen en enkele personeelsleden. Andere wind in Djakarta Campagne tegen ZOAVO in opdracht van buitenlandse mogendheid De Partai Nasional Indonesia, de Indonesische nationalistische partij van Sukarno, heeft in een in scherpe bewoordingen gestelde verklaring de communistische partij ervan beschuldigd een campagne tegen de Zuid oost-Aziatische verdragsorganisatie te hebben ontketend „in het belang van een buitenlandse mogendheid". was de krachtigste aanval van de nationalisten op de communisten sedert het begin van hun samenwerking vier jaar geleden. Na dc opzienbarende overwin ningen van de communisten bij de vorig op West-Java gehouden regionale verkiezingen, zijn de verhoudingen aan merkelijk minder geworden. Dit begin van een breuk tussen n&tio- ïlisten en communisten valt samen met geruchten over spoedig op handen zijnde 'ijziglngen in het Indonesische kabinet. De Unkse Pemuda dingt hierop aan om de buitenwereld te tonen, dat Indonesië communistisch geïnfiltreerd Is. n en ander valt tevens samen met de aankondiging van het bezoek van de af tredende opperbevelhebber der Britse landstrijdkrachten in het Verre Oosten, generaal sir Francis W. Festing, die tot chef van de Britse generale staf is be noemd, aan Indonesië van 11 tot 13 juni. Dit is volgens de Britse ambassade t< Djakarta niet alleen een welkome gele genheid om Indonesische hoge officieren te ontmoeten, doch ook een uiting van d< bestaande goede betrekkingen tussen In donesië en Engeland en een bewijs var het verlangen tot versterking van d< Britse banden met het waarlijk onafhan kelijke Indonesië. Festing was uitgenodigd Voor de rechtbank te Almelo Is twee Jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd geëist tegen de 42- Jarige kantoorbediende B. A. R. uit En schede, die in zijn functie van administra teur bij het ziekenhuis Ziekenzorg te En schede een bedrag van f 71.000 zou heb ben verduisterd door het invullen loonstaten met gefingeerde gegevens. R. gaf toe in 1955 dertien staten, in 1958 zeven en in 1957 vijftien staten te hebben vervalst door deze van zijn handtekening voorzien en het geld te Incasseren. R. s er ongeveer f 74.000 beter van gewor den, welk geld hij had gespendeerd aan grote reizen, buitensporig grote giften aor collecten enz. De officier meende dat R. een bijzonder rijke fantasie had. Hij merkte op, dat R. lange tijd kans had gezien de belastingen te verschalken en kwam tot de eis mede gelet op het feit, dat R. verminderd toe rekeningsvatbaar wordt geacht. Twee Belgische soldaten zijn gister avond om het leven gekomen en een an der ls ernstig gewond toen hün auto kort na het overschrijden van de Nederlands- Duitse grens, bij Vaals, tegen een paal bote te- ER WAS EEN TIJD enkele jaren geleden dat de Russen met de regelmaat van een klok nieuwe ontdekkingen door hun landslui aan kondigden. Bij nadere beschouwing, zo moest daaruit blijken, was eigen lijk alles door Russen uitgevonden: de auto, de radio, de telefoon en dui zenden andere zaken. Nadat er in deze nieuwsvoorziening een lange pauze was ingetreden, is dat sinds gisteren weer afgelopen, omdat Moskou een bericht de wereld instuurde over ont- Gebaseerd op ontdekkingen van Russen.... dekkingen, waarvan de bedoeling nu echter duidelijker en reeëler is. De Sowjetunie heeft namelijk de Ver enigde Staten meegedeeld, dat zij zich in het Zuidpoolgebied alle rechten voorbe houdt .gebaseerd op de ontdekkingen en onde rzoekingen en geleerden in tiende eeuiw". Deze nota is het antwoord op een van 3 mei van Amerika aan Rusland, waarin een oonfierentie wordt voorgesteld om be verzekeren, dat Antarctica alleen voor vreedzame doeleinden zal worden ge bruikt. De Sowjetunie is het hiermee eens. Zij meent, dat regeringen, organisaties en burgers van alle landen vrijelijk weten schappelijk onderzoek in het Zuidpoolge bied moeten kunnen verrichten op ba«6 van gelijkheid. door de chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution De woordvoerder van het Indonesische leger, overste Pimgadie, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de regeringstroepen Djailolo op Halmaheira hebben bezet. Hij zeide, dat de regeringstroepen geen ver liezen hadden geleden en dat de verliezen de opstandelingen nog niet bekend waren. De kusten van Noord-Cclobcs en dc na burige eilanden zijn voor de scheepvaar! gesloten. meer te kopen, die straks niet meer ge tolereerd worden. Binnenkort zullen da keuringseisen in de Staatscourant worden opgenomen. Bij de ANWB heeft men zich nigal ver baasd getoond over de maatregel van ster Algera. De bond is namelijk van ng, dat hiermee geen enkel begrip wordt getoond voor de problematiek van de bromfietsers, die meer te zoeken is in hun gebrekkige rijtechniek, vooral bin nen de bebouwde kommen. Het vermin deren van de snelheid zal daarop weinig invloed kunnen hebben, meent men bij de bond. De bromfietser komt in de ba- bouwde kom gemiddeid toch al weinig boven de 30 km per uur. En verbetering van de rijtechniek kan alleen worden ver kregen door het verplicht stellen van een rij-examen voor bromfietsers. Uiteraard heeft men bij de bond geen principiële bezwaren tegen de door de minister voor gestelde maatregelen, maar een princi pieel voorstander is men al evenmin. Men had liever gezien dat voor het probleem van de bromfiets op de rijwielpaden een regeling was getroffen, omdat hier steeds grote moeilijkheden ontstaan. Daling van omzet Dat de overige weggbruikers zeer con tent met de maatregel zijn, is begrijp», lijk. De snelbrommers racen veelal door de steden en dorpen, zonder zoals een wielrijders het snelverkeer voorrang te verlenen. Voetgangers worden vaak de stuipen op het lijf gejaagd. De handelaren zijn zeer verrast door de maatregel, die hen zo plotseling op het lijf is komen te vallen. Omdat het publiek nu midden in het zomerseizoen een af wachtende houding zal gaan aannemen, zal de omzet vermoedelijk dalen, aldus onze zegsman, die liever had gezien, dat de minister in het najaar met zijn maat regel was gekomen. Ook technisch zijn er bezwaren. Om vijf jaar te rijden op een snelle brommer, die constant moet wor den afgeremd, is geen pleziertje. Do brommers zijn berekend op hoog toeren tal, een 30 kilometergrens, neemt de voordelen van de bromfietsmotor weg. De commissaris van de Haagse ver keerspolitie juicht de maatregel zeer toe. De algemene veiligheid wordt volgens de politie ten zeerste gediend door de ver- mindering van de snelheid en het aantal ongelukken zal vermoedelijk afnemen in deze categorie. Desgevraagd geloogde do politie met de ANWB, dat een rij-examen voor bromfietsers aan te bevelen is. Mo menteel gebeurt dat reeds op basis van vrijwilligheid. ^ES MIJL ten noorden van Colmar in de Elzas is gistermiddag een Nederlandse straaljager tegen een berg geraasd en neergestort. De vlie ger, de 29-jarige eerste luitenant J. M. Sandwijk uit Velp verloor hierbij het leven. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Om even één uur was het toestel, RF 84 f fotoverkenner. Van de basis Dee- len vertrokken met de opdracht een vlucht buiten Nederlands gebied te maken in het kader van de N.A.V.O.-luchtmaehtoefe- nimg Full Play. Deze oefening is voor een groot deel aan laagvliegoefeningen gewijd. Toen het toestel bezig was op geringe hoogt vliegen, raakte het in een dichte mis. Daardoor zag de bestuurder niet, dat hij een zeshonderd meter hoge berg naderde. Zijn toestel raakte dc flank van de berg. Op het vliegveld Meisbroek arriveerde gisteren de heer Lep setter, een Ameri kaan die op zoek is naar zijn zoon. In Juli 1944 werd boven noord-Frankrijk namelijk een Amerikaans vliegtuig neergeschoten. Twee van de inzitten den vonden de dood, maar van de derde, sergeant Nathan Lepselter, ontbrak ieder spoor. Jaren later zag men hem opeens in Frankrijk, België en Duitsland. Men vermoedt dat hij lijdt aan de gevolgen van een shock. Nu is zijn vader overgekomen om te trachten hem op te sporen. spatte uit elkaar en stortte neer. Do brokstukken kwamen over een gebied van 500 meter verspreid op de grond terecht, waar ze geheel uitbrandden. Het veron gelukte vliegtuig behoorde tot het op de basi6 Deelen thuishorende 306e squadron. VLIEGTUIG VLOOG TEGEN BERGTOP Zesenveertig mensen zijn om het leven gekomen, toen gistermorgen in Mexico een passagiersvliegtuig tegen een berg top vloog. Geen van de inzittenden over leefde bet ongeluk. Onder de passagiers waren twaalf Amerikanen. Men vermoedt dat het toestel In een onweersbui terecht is gekomen. OPKLARINGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: H Vanavond hier en daar enige regen, morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Iets hogere middagtemperaturen. Weinig wind. Donderdag 5 juni: zon op 4.23 uur, onder 20.53 uur; maan op 23.29 uur, onder 8.21 uur. Op 9 Juni laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur li

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1