ïltettiue frihsrtie (Courant iV Parlement zwichtte voor dreigende woorden IJsland breidt zijn kustwateren uit Nederlander Oostduitse smokkelde voor communisten LANG zijn Grote bevoegdheden voor De Gaulle Alle volmachten of ik ga weer heen!" Optimistisch over gesprek met Russen Twee jaar voor inbrekers GELEIDELIJKE INVOERING VAN DE BOUW-C.A.O. En verdiende zo'n 500.000 Mark Nog geen debat over Libanon 'n TIP VAN BOOTZ Marceau Pivert overleden if ii II <1 DINSDAG 3 JUNI 1938 BUREAUS: Sleenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11274 CHRISTELIJKE ATIOH AAL DACBLAü Voor Leiden en Omstreken p5tflnhttslifb is aMfarn myo (prt in leogrnspori" is ook niet olies Zie pagina 5 „Er kunnen nog veranderingen worden aangebracht in de regering van De Gaulle", sprak de naar giers uitgeweken Jacques Soustelle gisteravond geruststellend tot verontwaardigde menigte, die een man als Pflimlin in het kabinet ziet opgenomen, maar geen enkele vertegenwoordiger van het comité voor openbaar welzijn in Algiers. Men had zijn naam in ieder geval op de lijst van ministers willen aantreffen. DE GAULLE Vriendschap met Tunis Verenigde Naties de Frans-Tu- nesische kwestie besprak, heeft ge neraal De Gaulle gisteren in eer, boodschap aan president Bourguïba van Tunesië en koning Mohammed de Vijfde van Marokko gezegd, dat hij van plan is te werken aan het scheppen van vriendschappelijke be trekkingen tussen Frankrijk en deze landen. De moeilijkheden tussen Frankrijk en Tunesië wil hij zo spoedig mogelijk tot een oplossing brengen. Intussen moet volgens de generaal alles vermeden worden, waardoor de huidige toestand erger kan worden. Een woordvoerder van de Tunesische regering heeft intussen meegedeeld, dat in het gebied van Ramada in Zutd-Tu- nesië gisteravond weer schermutse lingen met Franse troepen plaats von den. Tunesië heeft de Veiligheidsraad ver zocht, alle gepaste maatregelen te ne men, die het terugtrekken van alle Franse troepen uit Tunesië bevorderen Tunesië laat echter de deur open voor de eventuele inschakeling van de tegen woordige Franse basis in Bizerta voor de verdediging van het Westen. Frank rijk moet dan echter volgens de Tune sische minister van defensie Bahi Lad- gham instemmen met de totale terug trekking vac 20 000 man troepen in Tunesië. Ook zei de minister, dat Tunis opnieuw bereid is samen te werken met de Brits-Amerikaanse commissie van goede diensten, ter oplossing van de moeilijk heden in Tunesië. PREMIER DE GAULLE VAN FRANKRIJK heeft zijn zin gekregen. De Franse Nationale Vergadering heeft afstand gedaan van een groot deel van haar rechten en de generaal de grote macht verleend, waarom hij had gevraagd als voorwaarde van zijn premierschap. In de loop van de dag keurde de Assemblee gisteren drie wetsontwerpen goed, die de regering de volgende vérstrekkende bevoegdheden geven: J Zes maanden regeren zonder verantwoording schuldig te zijn aan het parlement. 2 Het wijzigen van de grondwet zonder het parlement daarin te kennen Het volk zal door middel van een referendum over deze grondwets wijziging beslissen. U Het nemen van speciale maatregelen om de Algerijnse crisis op te lossen buiten de controle van het parlement om. Generaal De Gaulle heeft deze grote macht slechts gekregen, nadat hij gisteravond in een geprikkelde stemming plotseling in de Nationale Vergadering was verschenen en met aftreden en een burgeroorlog ge dreigd had. Het wetsontwerp, dat De Gaulle de be voegdheid geeft in de komende maanden in plaats van het parlement .wettelijke maatregelen te nemen, werd door de Nationale Vergadering met 322 tegen 232 stemmen goedgekeurd. Nu is het niet zo, dat de regering doen kan wat ze wil. Zo zijn de restricties gemaakt, dat de regering op eigen houtje geen oorlog kan verklaren, de staa beleg afkondigen en bestaande verdragen opzeggen. Ook kan de regering geen wtyziginger aanbrengen In de „rechten van de bur ger", zoals die staan in de Inleiding tol de in 1956 afgekondigde Franse grond wet en in de van 1789 daterende verkla ring „van de rechten van de mens' De Franse burgers en dc vakverenigin gen zullen hun vrijheden blijven behou den. Maatschappelijke voorzieningen als de uitkering van de kinderbijslag etc. blijven gehandhaafd. Voorts kan de regering geen „buiten gewone gerechtshoven" instellen. Vergrij pen tegen de burgerlijke wetgeving kun nen dus niet door krijgsraden worden be oordeeld. Onderhandelingen Al deze uitzonderingen op de vol ledige bevoegdheden van de regering zijn het resultaat van te elfder urt tussen de ministers en de volksver tegenwoordiging gevoerde .onderhan delingen. De leden van de Nationale Vergadering hebben nog een uitzondering weten te bedingen, die een beknotting van de be voegdheden van De Gaulle kan betekenen. Hij mag, volgens een geaccepteerd ai dement, de verkiezingswetgeving niet wijzigen. De Assemblee maakt dus nog uit op welke wijze het Frans volk zijn vertegen woordiging kiest. jVJET HET VOORSTEL tot wijziging van de grondwet is het niet zo vlot gegaan Een tegenslag voor de premier was, dat de commissie voor het algemene kiesrecht het voorstel tot vorming van een raadgevende commissie uit het parle ment, welke commissie alleen over de grondwetswijziging mag adviseren, ver wierp. Indirecte schade voor Nederlandse zeevisserij USLAND gaat per 1 septembei zijn territoriale wateren var vier tot twaalf mijl uitbreiden. Aldus premier Jonassen, die gisteren ver klaarde dat de regeringspartijen van zijn land thans overeenstemming over dit plan hebben bereikt. De maatregel zal 30 juni worden afge kondigd en 1 september van kracht worden. Intussen zal men trachten steun en be grip voor van andere landen voor deze maatregel te winnen, aldus IJslands pre mier. Deze eenzijdige maatregel, die al enige tijd in de lucht hing. ondervindt niet veel bijval van andere zeevarende Politieke kringen m Den Haag gaven als commentaar, dat de voorgenomen stap van IJsland niet in overeenstemming is met het volkenrecht. Men wees er op, dat de mislukking van de Geneefse confe rentie over zeerecht nog niet de machti ging inhoudt tot het nemen van derge lijke unilaterale maatregelen. Ook Engeland heeft zich reeds eerder legen de voorgenomen uitbreiding van IJslands territoriale wateren gekant en de Noorse minister voor visserij heeft gisteren verklaard, dat het plan tot moeilijkheden voor de Noorse visserU zal leiden. Deze belangrijke kwestie moet op een nieuwe internationale con ferentie worden besproken, aldus de minister. In visserijkringen te IJmuiden wijst men erop. dat de ophanden zijnde IJslandse beslissing een „indirecte schade voor de Nederlandse visserijbeiangen" kan bete kenen. Er zijn vrijwel geen Nederlandse visserschepen, die in de wateren van IJsland binnen de twaalf mijlszone opere ren, maar wel vele Engelse en Duitse schepen. Als deze nu gedwongen worden de twaalfmijlszone te verlaten, zullen zij zich vanzelfsprekend voegen bij de vis sersvloot in andere wateren. De Noorse minister van visserij, Nils Lykoe, heeft gisteren verklaard dat een conferentie van de Noordzeelanden nu strikt noodzakelijk la, ter vaststelling van de territoriale grenzen ter zee. De commissie voor het algemene kies recht bepaalde, dat het ontwerp tot wijzi ging van de grondwet wel aan de Natio nale Vergadering moest worden voorge legd, die er dan binnen drie maanden over zou moeten stemmen. Daarna de regering dan nog een volksstemming kunnen organiseren. Dit amendement van de parlementaire commissie ging geheel tegen de plannen van De Gaulle in en betekende een open lijke uitdaging. Krachtige rede 's Avonds verscheen dan ook een ge prikkelde De Gaulle plotseling in de Nationale Vergadering, waar hjj een korte, maar krachtige rede hield: .Jndien u mij niet de gevraagde be voegdheden verstrekt en mij niet de middelen tot wijziging van de grond wet verschaft, kan de regering na hedenavond niet meer aanblijven. Mijn regering heeft nadrukkelijk uit eengezet, dat een van de voornaamste door haar nagestreefde doeleinden, het wijzigen van de grondwet is. Ik had de indruk dat u, door voor mijn in vestituur te stemmen, het hiermede eens was. De houding van de com missie voor het algemeen kiesrecht is volkomen in strijd met de doeleinden, die de regering zich bij haar vorming voor ogen heeft gesteld." De Gaulle maakte duidelijk dat, indien het ontwerp niet ongewijzigd zou worden aanvaard, de regering op staande voet zou aftreden. De woorden van generaal De Gaulle maakten grote indruk. Het inleidende ontwerp tot wijziging van de grondwet werd zonder amendementen in stemming gebracht en met de vereiste meerderheid van 350 tegen 163 stemmen aanvaard. De socialisten, die tegen de investituur van De Gaulle hadden gestemd, onthielden zich van stemming. De Raad van de Republiek (de Senaat) heeft zich gisteren eveneens uitgesproken voor toekenning van volledige bevoegd heden voor zes maanden. Het wetsont werp tot wijziging van de grondwet is vandaag door de Senaat in behandeling genomen. Nab(| Pearl Harbour ramde de Ameri kaanse torpedobootjager Silvcrstein de eveneens Amerikaanse duikboot Stickieback. Onmiddellijk na de aan varing maakte dc torpedobootjager vast en nam de 82 opvarenden aan boord. Vijf uur na de botsing zonk de onderzeeër In de 2,7 kilometer diepe wateren op dertig kilometer van Pearl Harbonr. gisteravond zijn goedkeuring ge hecht aan het antwoord op premier Chroesjtsjefs voorstellen voor be sprekingen over het bereiken van een staken van de proeven met kern- wapens. Minister Dulles, die dit na een gesprei» met de President meedeelde, zei dat dn Verenigde Staten er geen bezwaar tegen hebben dat Poolse. Tsjechoslowaakse en andere deskundigen aan de besprekingen deelnemen, zoals door Chroesjtsjef i» voorgesteld. Dulles verklaarde dat de President en hij redelijk optimistisch gestemd zijn ten aanzien van een werkelijke ontmoeting met de Russen voor technische bespre kingen over een internationale overeen komst betreffende het staken van de proeven. rjTIJDENS het gesprek tussen presi- A- dent Eisenhower en zijn minia- ter van buitenlandse zaken is ook de toestand in Frankrijk aan de orde gekomen. Dulles zei dat de Ameri kaanse regering hoopte en verwacht te, nauwe en hartelijke betrekkingen te zullen onderhouden met de nieuwe Franse regering onder generaal De Gaulle. Toen verslaggevers vroegen of Dulle» verwachtte dat De Gaulle Frankrijk uit de N.A.V.O. zal doen treden, antwoordde de minister, t« hebben vernomen dat De Gaulle heeft gezegd dat de Vierde Repu bliek de verdragsverplichtingen zal blij ven nakomen en dat hij daarom verwacht te dat dit ook zal gebeuren. B(j Terschelling liep gisteren de Urker kotter Uk 96 op een m(jn. Aanvankelijk leek het, dat het scheepje zou zinken, waarom dc opvarenden onmiddellijk door In de nabijheid varende Urkers van boord werden gebaald. Twee op varenden, zoons van de schipper Pieter van Urk, braken een been. De reddingboot Brandaris, die me» een dokter aan boord uitvoer, heeft hen naar Harlingen gebracht Drie Urkers maakten vast cn slaagden erin de 96 ten noordwesten van het eiland aan dc grond te zetten. Vandaag hebben zes kotters, twee weerszijden in het midden, vast gemaakt en bij hoog water de schuit vlotgetrokken. Onder lei ding van schipper K. Kremer van de Uk 31 hebben zij de lek geslagen kotter naar Urk gesleept. De Almelose rechtbank heeft vandaag de 26-jarige dragline-machinist G. O, B uit Oldenzaal, conform de eis, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens inbraken te Hengelo. Borne. Amers foort en Arnhem. De 20-jarige automonteur J. H., Voor bestaande objecten geen verplichting (Van onze sociaal-economische redactie) TNE PARTIJEN in het bouwbedrijf zijn het'thans ook eens gewor den over de meer ondergeschikte punten van de C.A.O.-bouw. nadat minister en college van rijksbemid delaars zich reeds akkoord hadden verklaard met de voorgestelde lonen. Donderdag zullen partijen waar schijnlijk hun handtekening plaatsen, zodat nog deze week de zaak defini tief in kannen en kruiken komt. Dit betekent echter niet dat nu ook met ingang van 16 juni de officiële ingangs datum op alle werken de C.A.O. zal worden ingevoerd. Over het algemeen zal dit na 16 juni bij de lopende werken nog niet het geval. zijn. Op de nieuwe bouw- i objecten zal de C.A.O. na 16 juni J plicht van kracht worden. De aann< zullen daarvoor een verklaring m< tekenen, dat zij zich onderwerpen de overeengekomen procedure voor tuele doorberekening. In gebieden geen zwarte lonen maar lonen lager dan de nieuwe C.A.O.-lonen worden betaald, kunnen de aannemers vrijwillig op ver zoek van de werknemers ook op de lopende werken tot invoering CA.O. overgaan, na tekening De (Van onze correspondent) Nederlandse koopman Ch. Grandia is zes weken geleden door de Westberlijnse politie gearresteerd. Hij smokkelde voor de communis tische „Staatssicherheitsiienst" in Oost-Berlijn sigaretten-aanstekers, polshorloges, vulpenhouders, vulpot loden en ballpoints. Met ingebouwde miniatuurcamera's en -microfoons, ....s-c «umii.m.khu j n even van firma's in Amerika en Oldenzaal,'"die met1 o" B."Vhad Nederland betrok, naar Oost-Duits- land. Grandia, die al vele jaren in Berlijn woont, zou deze smokkel sinds 1957 hebben bedreven. samengewerkt en tegen wie twee Ji jeugdgevangenis was geëist wegens In braken in Hengelo, Amersfoort en Schie dam, werd thans eveneens conform de 'eroordeeld. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren de hervatting van het debat over de Libanese klacht tegen de Verenigde Arabische republiek van andaag tot donderdag uitgesteld. De raad deed dit op Libanees verzoek aar verluidt werd het uitstel gevraagd n de Arabische liga, die vandaag in Benghazi bijeen is, meer tijd te geven voor haar verzoeningspogingen. De Nederlandse koopman gebruikte twee ..Merced es "-wagens en leverde zijn waren in Oost-Berlijn aan een contact man van de communistische partij S-E.D af. Hij werd op heterdaad betrapt, na dat de Westberlijnse politie hem al ge ruime tijd had laten schaduwen. Ook Grand la'6 6ecretare«6e, die vroeger op het Oostduitse ministerie voor de bui tenlandse handel werkzaam was, is. ver dacht van medeplichtigheid, gearresteerd Grandia zou zich verder hebben schul dig gemaakt aan economische spionage voor de S-E.D. Hij maakte daarbij mis bruik van zijn veelvuldige contacten met Westdiritse firma's uit de optische bran che. Ook daarvoor werd hij door de Oost duitse communisten die vooral waren geïntereseeerd in apparaten voor mili tair gebruik, goed betaald. De Westberlijnse politie schat, dat Grandia uit zijn smokkel- en spionage- activiteit minstens een inkomen van 500.000 mark moet hebben gemaakt. De reputatie, die Grandia in Berlijn genoot, was blijkbaar niet .al te gunstig. Dit bfleek o.m. wel daaruit, dat de Ne derlandse consul-generaal in Berlijn, de heer Millenaar, van de arrestatie van Grandia nog niet officieel op de hoogt» en het bericht er over gisteren in de „Berliner Zeitung" had gelezen. Grandia had het blijkbaar verstandiger geoordeeld de Nederlandse consul-gene- raai die men toch in zulke gevallen meestal direct te hip roept niet te laten verwittigen. Grandia betoogt niet te hebben gewe- n. dat de camera's en microfoons naar dc Oostduitse geheime politie gingen en dat hij steeds regelrecht zaken heeft ge daan met Oostduitse firma's, waarvan overigens ledereen weet, dat i|j geen invoerhandel kunnen bedrijven zonder instemming en medeweten van de com munistische partij. Slecht suikerjaar Het Nederlandse suikerverbruik steeg vrijwel onafgebroken tot een record van bijna 40,5 miljoen kg in 1956 57, aldus de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken U.A. te Dinteloord. Verwerkte suikerbie ten daalden tot 790.917 (v.J. 919.911) toa De uitzaai was ln 1956 68 859 ha, of 2000 hoger. De opbrengst was ln 1956 de laag ste in 5 jaar nl. 2,58 (v.j. 3,08) min. ton door koude en natheid. Het suikergehalte was zeer laag, nl. 15,62 pet. De geprodu ceerde kristalsuiker was in 1956 323.000 (383 000) ton. De leden leverden 643.439 ton aan de Ver. Coöp. Suikerfabr. Door zeer ongun stig weder begon de campagne laat. De vorstschade aan bieten was niet gering, de campagne bijzonder moeilijk door ar- beidsschaarste bij telers en fabrieken. In regeringsopdracht werd een belangrijk, hoeveelheid ingevoerde ruwe suiker ge raffineerd, w.v. 'n klein deel bij Dintel oord. Door geringe oogst en moeilijk, campagne, hoger lonen en sociale lasten stegen verwerkingskosten. Het suikerren dement was relatief gunstiger dan ooit. etten in bijsoorten en stropen stegen. Investeringen beliepen f 3 miljoen, ver nieuwingsreserve aangevuld tot f 4 min. sn f 1,7 min., aan alg. reserve toegevoegd voor inwendige financiering. Bedrijfsre sultaten ten slotte zeer bevredigend Als U weet, dat 2 maal En 't vlijtigste beestje e< Zult U ook weten En nooit vergeten, Det er „TIP" ii, waar n LIMERICKS INZ AAI BOOTZ A-DAM S., Doeliiichcm 1 IL TIP 4- 1 Lil. Bootz Oud» klaring inzake de doorrekening. De in voering van de C.A.O. zal dus een gelei delijk karakter dragen. Te verwachten is dat vooral in de gebieden met lagere lonen op korte termijn tot een effectuering van de nieuwe lonen zal worden overgegaan. De werknemersorganisaties zullen hier aan hun volledige steun geven. Ze zijn vastbesloten de C.A.O. in elk opzicht toe te passen. Het is waarschijn lijk dat nog een termijn gecteld zal wor den bijv. van een half jaar, waarbinnen de nieuwe C.AO. voor alle werken moet zijn ingevoerd. Het argument van een bestaand bouwobject zal dus niet onbeperkt kunnen gelden voor het uitstellen van de Invoe ring van de C.A.O. en het eventueel uit betalen van zwarte lonen. Marceau Pivert, de leider van de lin kervleugel van de Franse socialistische partij, is vandaag op 63-jarige leeftijd overleden. Hij heeft Jaren lang een belangrijke rol in de Franse en de internationale socda- listische beweging gespeeld. Hij was be vriend met Trotzky en heeft steeds ge streden tegen het stalinisme en het kolo- Tanah Radja. Voorstel statutenwijzi ging tot terugbetaling van 10*/* ln con tanten op kapitaal; voor rest naar aan trekkelijke rentabiliteit in Nederland gezocht, zo dit niet slaagt, verdere re ductie in voornemen; Winst-Indonesië ln 1957 rp. 2,98 (0.49) min.; onderneming nu bijna geheel afgeschreven; geen transfer te verwachten over 1956 en 1957; baten Nederland 128.494, na on kosten en reservering pensioenverplich- tngen ad 96.223, verlies ƒ35 591 (vj. winst 83.333, waaruit VIdividend; door beheersoverdracht aan Senetnbah belang rijke besparing; contant met onderne ming verlogen. MINDER WIND De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optre dende buien. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN :on op 4.24, onder 20.52; maan op 22.55, onder 7.14. 9 juni laatste kwartier HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ill zzw NNW ONO ozo ONO windt» 11 windt» U

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1