HEER VOLGT DE TILANUS OP MR. BEERNINK Koningin opent invaliden in dorp voor Doorn Verouderd machinepark in Nederlandse industrie Nieuwe voorzitter van C.H.U. Reeds 12 jaar secretaris Slagen voor liberalen Vooral duurzame goederen ondervonden de terugslag NIEUWE LEIPSCHE C0URAN1 7 MAANDAG 2 JUNI 1958 T^R IS DE LAATSTE TIJD nogal enige discussie ontstaan rond om de opvolging van de heer H. W. Tilanus, die zich dit jaar niet meer herkiesbaar stelde als hoofdbestuurs lid van de Christelijk-Historische Unie. De heer Tilanus imn reeds vanaf 1917 deel uitmaakt van het Dagelijks Bestuur van de CHU en vanaf 1922 van de CH-Tweede Kamerfractie, neemt binnen de Unie een wel zeer bijzondere plaats in. Zodanig zelfs, dat men vreesde geen opvolger te kunnen vinden, die ge lijk hij bindende figuur wist te zijr in een groepering zo van eigen aard als de CHU. Zulks temeer, omdat geen uitgesproken opvolger scheen te zijn. Schéén Want deze was er wél! A LLEEN: men nam algemeen dat hij het voorzitterschap niet wilde aanvaarden. Dat wós dan ook zo. Tal van vooraanstaande CH-'ers zouden kunnen getuigen, hoeveel moeite zij er voor hebben moeten doen om de nieuwe voorzitter te doen bewilligen in een kandidatuur. Toen echter op de vergadering de Unieraad, zaterdag in Utrecht gehouden, bekend werd gemaakt, dat de secretaris van de Unie was gezwicht voor de aandrang, op hem uitgeoefend, was de verkiezing spoe dig bekeken: Mr. H. K. J. Beernink. gemeentesecretaris van Rijswijk en lid van de Tweede Kamer, werd de zesde in de illustere rij van Unie voorzitters. De heer Beernink behoort met zijn 48 jaren zeker niet tot de „oude garde" Integendeel! Het was de CH-jongeren- organlsatie, die in 1946 ijverde voor zijn kandidaatstelling als Kamerlid en zo werd hij één van de jongste leden van de Tweede Kamer. De jonge Beernink. geboren in Maars- sen. waar zijn vader hoofd van een Chr. school was. toonde reeds als student belangstelling voor de politiek. Gevolg hiervan was, dat hij na verhui zing naar Dordrecht een actief aandeel nam in het werk van de plaatselijke CHJG In 1932 werd de 22-jarlge Jurist, die zijn graad behaald had aan de RU. te Utrecht, ambtenaar ter gemeentesecre tarie van Papendrecht. waar hij al spoe dig als secretaris van de CH Kies eniging functioneerde. Drie jaar later kwam een benoeming af tot commies- redacteur van Almelo, in 1939 gevolgd door een promotie als hoofdcommies redacteur van Rijswijk (Z.HVan deze laatste gemeente werd mr, Beernink in 1945 secretaris. Toch in de Kamer Na de -bevrijding hielp de gemeente secretaris direct bij de heroprichting van de Rijswijkse CH Kiesvereniging, die hem afvaardigde naar de Kamerkring Dordrecht van de CHU. Deze Kamer- kring zond hem naar het landelijk hoofdbestuur en 14 dagen na zijn intrede in dit hoogste bestuurscollege van de unie werd hij reeds secretaris van het dagelijks bestuur. Een jaar later kwam hij als vijfde kan didaat op de CH-lijst voor de Tweede Kamer. „Je komt er toch nooit in" zo was men algemeen van mening. De unie zou immers volgens de doorbraak-profe- ten slechts terugkeren mot Tilanus en hooguit twee medestanders? Het pakte echter heel anders uit: 8 CH-leden deden hun intrede in de Tweede Kamer en binnen deze fractie was mr. Beernink nog niet eens de al lerjongsteWél één van degenen, die opvielen door deskundig woord en grote werkkracht. Binnenlandse Zaken en volkshuisvesting dat waren de ge bieden. die hem ter behandeling werden toegewezen en waarop hij spoedig be wees zijn mannetje geducht te staan En als gemeentesecretaris èn als Kamerlid betoont mr. Beernink ilch een man. die wonderbaarlijk snel de essentie van de stukken dóórheeft. Rustig man als hü is, onverstoorbaar en dezelfde onder alle omstandigheden, kan hü werk verzetten voor drie. Dat moet ook wel bij deze combinatie van functies, waarbij vooral de vele spreek beurten dwars door het land veel ttJd en energie vergen. Er moét echter zo veelVerschil is echter, dat het bU mr. Beernink ook kan! Troonopvolger De CHU, partij met een zeer demo cratisch systeem van kandidatenver- kiezing. erkende zijn verdiensten Één maal stond hij als derde kandidaat op de lijst, maar verder als nummer twee. „Troonopvolger" van de heer Tilanus als fractievoorzitter' Het ls gedécht en ook uitgespróken. Feit is in ieder geval, dat hij momenteel vice-voorzitter van de CH Tweede Kgjner-fractle is. Voorlopig is hier echter nog geen op volgingskwestie aan de orde, omdat de heer Tilanua aich bereid heeft verklaard Busstaking in Londen is nog niet bijgelegd Besprekingen, gericht op het beëindi gen van de 28 dagen oude staking van Londense buschauffeurs, zijn gisteravond op niets uitgelopen. Vakverenigingslel- dera onderhandelden veertien uur lang met de directie van het Londense ver- voerabedrljf, nadat de weekeind-verloven van zesduizend Britse militairen waren ingetrokken om hen eventueel in te kun. ■en zetten met militaire vrachtauto's. De stakers komen vanmiddag bijeen om Sich nader te beraden op de toestand. I960 zitting te blijven houden in de klassespeler heeft gebracht. Zijn char- Tweede Kamer. Wie hem te zijner tijd zal opvolgen, wordt natuurlijk door de (ractie zélf uitgemaakt. Het is een zaak, die pas over twee jaar speelt dus. In de vacature van secretaris van het dagelijks bestuur zal echter eerder voorzien moeten worden Daarover beslist het hoofdbestuur op 28 Zo hebben we dan nu in de CHU. waarin nog al eens cumulatie van hoge functies wil voorkomen, deze merk waardige figuur, dat de heer Tilanus fractievoorzitter is, mr. dr. J. van Brug gen de unieraad presideert en mr. Beernink nu het voorzitterschap van de unie bekleedt. Naast de nieuwe functionaris staat als vice-voorzitter de heer C. J van Mastrigt. die een gelijke post bezet bij het Chr. Nat. Vakverbond Afscheid en intrede Ondanks zijn drukke werkzaamheden wijdt mr. Beernink zich graag aan de aksDort. waarin hii het tot hoofd mante echtgenote probeert hem ook bepalen bij een heel gewone vakantie. Dat valt niet altijd licht bij iemand, die meent dat daarvoor geen tijd is Maar gelukkig: het kómt er toch van. En daar voor maar daarvoor niet alléénl mag de CHU mevr. Beernink wel dank baar zijn 1 De officiële overdracht van het presl' dium zal plaats vinden op de jubileum bijeenkomst, die op 9 juli in Utrecht zal worden gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de CHU. On getwijfeld zal daarvoor grote belangstel ling bestaan. Vanwege het jubileum zélf natuurlijk. Maar beslist óók, omdat tallozen in den lande afscheid zullen len nemen van de heer Tilanus, die op deze dag de voorzittershamer zal dragen. Eenenveertig jaar heeft de heer Tilanus zitting gehad in het Dag. Bestuur van de Unie. In hem is die Unie bijkans gepersonificeerd! Be- C.H.-jeugd besprak de verkiezingen Provinciaal iveekend in Wassenaar Het district Zuid-Holland van de Federatie van christelijk-historische jongerengroepen heeft zaterdag en :ondag een provinciaal weekend gehouden in „De Haven" te Wasse- dat in het teken stond van de verkiezingen. Nadat de voorzitter, de heer G Zondervan, zaterdagmiddag de tal rijke C.H.J.G.-ers had welkom ge heten, sprak 's avonds drs. Joh Boers over „De C.H.U. na de ver kiezingen". Behalve de verkiezingen voor Prov. Ste rn en gemeenteraad is er dit jaar voor C.H.U. 'nog een derde verkiezing ge weest. die wellicht even belangrijk is. n.. verkiezing van een nieuwe voorzitter i de Unie, vanmiddag in Utrecht, aldus spreker. Met dankbaarheid releveerde drs Boers de verdiensten van de heer Tilanu» die gedurende vele jaren de Unie in ver schillende functie» heeft gediend en veel gedaan heeft voor de verbreiding van d» C H.-gedachte De uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen besprekende, constateerde da heer Boers, dat de Unie. waar zij zelf standig uitkwam, vrij constant is geble ven Waar de C.H. met de A.R. samen werkte, moest achteruitgang worden ge opteerd. De positie van de Unie schets- spreker met de woorden van een oud soldatenliedje uit 1939 ..Wij willen niei links, wij willen niet rechts, wij willen enkel blijven wie we zijn" Over de K VP. die zich overal heefi gehandhaafd, valt weinig nieuws te zeg gen Er zijn stemmen overgegaan van d» P.v.d.A naar de V.V D. Dit blijft echtei doorbraak. Het ls verblijdend, dat geble ken is. dat niet alleen de socialisten het 't zeggen hebben. De P.v.d.A. heeft, evenmin als Colijn voor de oorlog, de con junctuur in de hand, waardoor de smei an ons verleden is gewist. Aan de goede zaak, die de samenwer king is. wordt het meest afbreuk gedaar. door degenen, die deze samenwerking tus- VR. en C.H forceren, tegen de me- van velen in de Unie, die hier af wijzend tegenover staan, omdat zij aan hel eit van samenwerking de Idee van samen- melting hebben verbonden. Concluderende zei drs. Boers, dat d» Jnie de Jeugd een nieuwe sociaal-econo mische gedachte moet brengen, die noch socialistisch noch liberaal ls. De C.H.U moet blüven. wat sij ls. Er zal door de een sociaal vooruitstrevende en fl- ,eel verantwoorde politiek gevoerd moeten worden. Zondagmiddag sprak het Tweede Ka merlid Jkvr. mr. C. W. I Wttewaal van Stoetwegen over haar reis naar Israël. Van deze lezing, die zij reeds eerder hield voor de C.H.-vrouwen in Den Haag. gaven wU destijds een verslag. Mr. H. K. J. Beernink, gemeente secretaris van Rijswijk, de nieuwe voorzitter van de C.H.U. moedigend is het echter voor hem, dat hij zijn taak kan overdragen aan iemand, die zijn volle vertrouwen heeft. En niet alleen van hem, maar ongetwijfeld van de gehele Unie! A. J. van Duist (Vervolg van pagina 1) kwestie van de voorzieningen \oor ouden van dagen. Premier Tage Erlander zag zich nameltjk na een nederlaag van tijn regering in de Tweede Kamer ten aan zien van haar voorstellen tot aanvul lende ouderdomspensioenen genoodzaakt de Koning om ontbinding van het parlc- Dit was een zeer ongebruikelijke stap in de Zweedse parlementaire geschiede nis: tot nu toe is het parlement slechts tweemaal ontbonden, in 1887 en 1914 De laatste tijd waren tussen de regering en de boeren bovendien scherpe meningsver schillen gerezen over de prijzen van landbouwprodukten. boteroverschotten. het Britse veizoek tot vermindering van de Zweedse boterinvoer naar F.nReland. Nadat de agrariërs in de heret vfan het vorige jaar uit de regeringscoalitie wa ren getreden had de regering van sociaal democraten geen werkmeerderheid meer in de 231 zetels tellende Kamer, De grootste win6t ging gisteren dan ook naar de Agrarische partij. De libe ralen leden het zwaarste verlies. Ook de sociaal-democraten boekten echter een stevige stmmenwinst. zodat de regerlng- Erlander aan het bewind zal kunnen blij- Volgeiw de leider van de liberalen (d-.e 21 van hun 58 zetels iullen verliezen) is de nederlaag te wijten aan de tussen positie die zijn partij heeft ingenomen Inzake het plan voor de ouderdomsrege- ling. De socialistische successen zijn van die aard dat Erlander er nu mogelijk in zal slagen deze regeling erdoor te krijgen Vader, moeder en kind verbrand Aan de Dricmolendrlft 6 te Groningen heeft vanmorgen vroeg een felle brand gewoed, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Het zijn de 31-jarige vrachtautochauffeur C. I. van der Bout, zijn 28-jarige echtgenote en hun vier jarig zoontje Johan. Een overbuurman, de grondwerker Maay. werd wakker van het geknetter van de vlammen en zag. dat het huisje aan de overkant in lichterlaaie stond Hij rende naar de brandweerkazerne Toen de brandweer op de zolderverdie ping kwam. werden daar de verkoolde lijken aangetroffen Het huisje van de familie Van der Bout een voorkamer, een keuken en op de zolderverdieping twee slaapkamertjes brandde geheel uit. Zondagmiddag ia een der etalages van Vroom Dreesmann In de Bilderdijk- straat ln Amsterdam-West volledig uit gebrand Vermoedelijk is de brand ont staan in een liohtornament aan het pla fond. Het houtwerk van de eerste, twee de en deels zelfs van de derde etage blakerde door de grote hitte in een om mezien af. Ook sprongen van deze etages enkele ruiten. „REGELING VAN HET ACCOUTANTSBEROEP NIET NOODZAKELIJK" De Nederlandse associatie van occoun- tants heeft bezwaren tegen het wetsont werp tot regeling van het accountants- beroep. Men is tot de conclusie gekomen, dat er binnen het accountantsberoep in Nederland niet zulke toestanden bestaan dat een wettelijke regeling noodzakelijk zou zijn. Overigens ziet men het wel ah een nadeel, dat de titel accountant onbe schermd is, zodat men wat dit betreft geen tegenstander is van een regeling De N.A.A.. die zelf geen opleiding voor het accountantsberoep verzorgt, acht het een nadeel, dat in het wetsontwerp wordt uitgegaan van „het extreme standpunt ten aanzien van de niet V.AG.A.- en N.I.V.A.-accountants". Overigens is men wel geporteerd voor ordening. Men wil tot registratie komen m voorlopig de toetreding tot het beroep konde opende koningin Juliana zaterdagmiddag in Doorn het nieuwe werk- en wooncentrum van de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers. Dit centrum is gebouwd om ernstige invaliden in een aange- Prinses opende bejaarden huis Prinses Beatrix heeft zaterdag in Cot vorden het Ned. Hervormde bejaarden De Schutse" geopend, het R.K paste woonruimte onder te brengen, waarin alles per rolstoel kan worden bereikt en zij de gelegenheid hebben, een vrijwel normaal leven te leiden. De opening vond plaats in tegenwoor digheid van onder meer de minister van defensie, ir. C. Staf, de minister van buitenlandse zaken, mr. G. A. A. H. Luns en vertegenwoordigers van de World Ve terans Federation. De Koningin werd ontvangen door de voorzitter van de bond. de heer W. Ch. J. M. van Lanschot. Voordat zij de recreatiezaal inging bood het 10-jarige dochtertje van de heer Van Lanschot. Monique, de landsvrouwe een boeket rode rozen aan. Minister Staf prees het enthousiasme, waarmee dit grootse werk ls aangepakt „Mijn zakelijkheid", aldus de minister, „Is de laaatste tijd nogal eens in dis- Van de 600.000 gulden, die de minister voor het invaldendorp beschikbaar stel de. heeft hü echter bepaald geen spijt. Hü deed de toezegging, ook ln de toe komst de bond soveel mogelijk steun te Na het officiële in gebruik stellen van het gebouw woonde de Koningin op het sportterrein een basketballwedstrijd tus sen twee teams van bet herstelling»- en oefeningsoord Aardenburg bij. Ook be zocht zij de bungalow van de heer H. C. Geluk. De heer Geluk, die ln Ameriks in een revalidatiecentrum was opgeno men, leerde daar een Nederlandse ver- Frans Logjes gehuldigd Op het VUC-lerrcin is zaterdagmiddag Frans Lngjcs gehuldigd, omdat het 40 jaar geleden was, dat deze oude vete raan zün werk als Jeugdleider is begon- De VUC-jeugd was ln grote getale aan wezig en ook verscheidene autoriteiten, die Logjes roemden om zijn arbeid ln het belang van de jeugd verricht. Na da huldiging op het terrein was er eei ceptle, waar eveneens velen het w hebben gevoerd. Qnder hen bevond zich de heer J. C. Brinckmann, die na de KNVB de beer Logjes de gouden KNVB-sneld uitreikte. HM. de Koningin opende in Doorn het bungalowkamp ran de Bond ran Ned. militai. c oorlogsslachtoffer». Naast haar minister Luns, achier haar minister Sta}. De oorkonde werd over handigd door de voorzitter. W. Ch J. Af. ran Lanschot. bejaardencentrum St Franciscus aldaar bezocht en olieboringen te Schoonebeek bezichtigd. De Prinses werd ontvangen door een haag van schoolkinderen, allen getooid met oranje en vlaggetjes, door padvinders en de twee plaatselijke mu ziekkorpsen. De heer H. H. Scheffer, voorzitter van het stichtingsbestuur, bood de Prinses 'n sleutel in etui aan. „Moge deze sleutel het symbool zijn van het feit, dat door uw getoonde belangsteling ons aller hart voor u is geopend", zei hü Na de opening stonden de bejaarden aan de ingang van hun kamere de Pi fases op te wachten. Zij groette allen hartelük en bracht een bezoek aan de heer en mevrouw Bruintjes, de oudste in wonea den. resp. 89 en 85 Jaar. In hun kamer onderhield zü zich met het eehtpear, waarbij de heer Bruintjes haar iets ver telde over zijn loopbaan als oud-secre taris van de gemeente Coevorden Op de terugreis van Schoonebeek reed de Prinses weer door Coevorden. lulde toegejuicht door de lang» de straat wach tende menigte. Prins bij oude strijd makkers Prins Bernhard heeft zaterdag een nlet- offcieel bezoek aan Limburg gebracht Hij vloog er zelf heen om deel te ne men aan. de jaarlijkse reünie van oud- stafofficieren van de Nederlandse strijd krachten uit 1945 Met zijn komst deed de Prins een oude belofte gestand. Sedert drie Jaren was de reünie niet meer ge houden. Mocht tü echter ooit in Limburg doorgang vinden, zo had de Prin» be loofd, dan zou hij zeker van de partij zijn. Deze belofte bracht de vier Lim burgse oud-stafofficieren er toe. tarnen met hun vroegere chef-ataf, kol. Ch. van Houten, om dit jaar een samentreffen in Valkenburg te organiseren. Tijdens een lunch met rijn oude strijd makkers hield de Prins een korte toe spraak, waarin hij zijn vnldoanlng uit sprak over de hernieuwde kennismaking. Hij zegde toe, ln de toekomst op elke jaarlijkse reünie aanwezig te zullen atjn. Bij het Limburgse herdenkingsmonu ment op de Cauberg te Valkenburg legde de Prins een krans en liet zich door de Limburgse reünisten de geschiedenis ver. tellen van de fusillering van drie ver zetslieden op deze plek tijdens de oorlog Prinses Beatrix opende in Coevorden het Ned. Herv. bejaardencentrum De Schutse. Er stond een erewacht op gesteld toen *V aankwam in gesel de burgemeester won Coe- Feilh. Overheid dient meer vrijheid in besteding toe te staan EEN KREET om verlichting van de bestedingsbeperking is uitgegaan van de bedrijfstakken, die morgen, de tiendaagse Techni-Show 1958 op het Taarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht zullen beginnen. De machinehandel is ervan overtuigd en toont dit met cijfers aan, dat de Nederlandse industrie een duidelijke achterstand heeft in moderne ma chines die het nu zo noodzakelijke kwaliteitsprodukt het snelst en met de minste kosten kunnen produceren. Wil Nederland straks op de Euromarkt en ook nu reeds, kunnen concurreren met het buitenland, dan is investering in nieuwe machines onontkoombaar. Hierover sprak dezer dagen in Utrecht late cüfer aan machine-omzet In ons land In de eerste plaats lr. W F. M. Muller Iwerd behaald. voorzitter van de vereniging Technisch Centrum, tot de Nederlandse pers. Hij legde er de nadruk op, dat de Ne derlandse bedrijven wel belangstelling to- voor moderne machinerieën, maar allerlei financiële druk terughou dend zijn in de aanschaf daarvan De tijd dat Nederland alleen door een laag koa- tenpeil en lage lonen kon concurreren zijn voorbij, handhaving op de wereld markt is nu slechts mogelijk door het bie- van een kwaldteiteprodukt en de hoogst mogelijke produktlvltoit. Naast middelen zoals betere planning, betere werkvoorbereiding, typebeperking enz. is het beschikken over moderne outillage en het vervangen van verouderde machine» daarbij eerste eis. Nederland bezit een machinepark van gereedschapswerktuigen ter waarde van miljard gulden en wil dat op peil blüven. dan moet er (als de levensduur een machine op 15 jaar wordt ge steld) per jaar ongeveer 200 miljoen gul den In vernieuwingen worden geïnves teerd. De laatste Jaren komt de vernleu- echter neer op 40 tot 50 pot. van het hier berekende minimum. In de metaalbewerklngslndustric be droeg in 1956 de Investering per arbeider in Zwitserland f 785, ln Engeland f 425. in West-Duitsland f 397. In Bctgië f 340 en In Nederland f 238. en 1956 behoorde met 1957 tot de Jaren waarin het hoog- Wij liggen dus in vergelijking tol buurlanden wel ver achter. En aan gezien de produktie van de industrie nauw samenhangt met de welvaart van ons volk, is het noodzakelijk dat de overheid meer investering voor de bedrijven toestaat, zo besloot ir Muller Sprekende cijfers De heer P. A. de Pree. econoom, gaf voorts een uitgebreide beschouwing over de oorzaken tot en dé uitwerking van de door de overheid Ingevoerde bestedings beperking De raogeiykheid van kapitaalvorming binnen de bedrüven Is In de laatste Jaren verminderd door de belasting op de con iunctuurwlnsten. de verhoging van lonen en andere kosten enz. Op deze gronden kwam ook de heer de Pree tol de con clusie, dat de regering meer vrüheid In de besteding dient te geven. Het In de zesde Industriallsatirnota genoemde br drag van 11 miljard gulden, te investeren In de Jaren 1957—1962 Is In feite alleen maar voldoende om 140.000 nieuwe ar beidskrachten (de na-oorlngsc generatie* een werkkring te verschaffen en vervan gingen uit te voeren. Van het aanschaf fen van moderne machines komt dan nog overheid Aan het bedrijfsleven dan de taak, zicb *e bezinnen welke investeringen voor rang verdiienen, want aarzeling bij het moderniseren van de bedrijven kan er toe leiden dat een niet meer in te balen achterstand De expositie Behalve de ruime Nederlandse inzendin gen zal de a s Techmi-Show een bijzon der ruim Internationaal aanbod omvan gen. De 120 deelnemende firma's zullen .n totaal 1092 fabrieken uit 17 landen ver tegenwoordigen op deze expositie ven ma chines en gereedschappen voor hout- on metaalbewerking en van staal De groot ste buitenlandse inzender is West-Duits land met produkten uit 437 fabrieken. Dan volgen Groot-Britannië met 143 en de V met 112 inzendingen. Behalve West-Euro- pese landen zullen voorta Oost-Duiiteland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Canada ver- ■egenwoord-.gd zijn Als gewoonlijk zul len er weer oongresdegén worden gehou- aen en wei op 4. 6, 9. 10 en 11 Juni. Da gelijks zullen in hal C bedrijfsfilms wor den vertoond. Onbekend vliegtuig in Noorse fjord gestort £en tweemotorig straalvliegtuig met een deltavleugel van onbekend* nationa liteit ls gisteren in de Altafjord ten zui den van Hammerfest In het Noorden van Noorwegen gestort Het hoofdkwartic macht deelde mee Noorse vliegtutger luchUtrtjdkrachte* den ln dat gebied i - ie Noorse lucht er zondag geen oestellen van da '1ere Navo-lan- teviogen er voor Noord-Europa II van Oslo- ze. dat men rr Russische grens is opgestegen. Middenstand in 1957 O 'W'OORAL de branches met duurzame consumptiegoederen hebben in 1957 een terugslag ondervonden in bestedingen en geldomzetten, aldus een overzicht van het Koninklijk Instituut voor de Middenstand over de omzet ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf. Het beeld komt in grote trekken een gunstige omzet in 1956 donk zij luonrondeu en politieke spanningen, volgd door een geleidelijke afneming bestedingen. Hoewel bij duurzame sumptdegoedcren de bestedingen in 1957 afnamen, bleef ook daar de gemiddelde geldomzet op of boven het peil doch in het tweede halfjaar wa Akentoare teruggang in de omzetontwik keling. De totale index van consumptiev stedingen (1954 sumpUe: Waarde prijs 100) totale 124 (118) 109 (102) 114 (116) 121 (117) 111 (107) 109 (110) 125 (115) 107 (100) 116 (115) 126 (116) 115 (106) 106 (110) hoeveelheid prijs hoeveelheid duurzame cons, goederen waarde 124 (125) prijs 100 97) hoeveelheid 124 (126) genotmiddelen waarde Prijs hoeveelheid waarde prijs hoeveelheid Bij duurzame consumptiegoederen wa- *n met correcties voor hameteren de ver anderingen in het eerste en tweede half- Textiel totaal +4 (+1Q) en —2 (311), naet-gespeoiflcc-erd +6 (+11) en 0 (+12), herenmode +1 (10) en —6 (+6). heren- en Jongeneconf +1 (+10), 2 (+12), dames- en herenetoffen +9 10) +2 (+13). damesconf. +7 (+3). en —5 9). bij schoeisel +3 (+17). en 0 (+7) meubelen e.d +13 (+17) en —1 (+24). hutah. art +10 (+10) en +3 (+11). boek handel 4 (+15) en +7 (+8), kantoorboek handel Hl 16) en +4 (+10). goud, zil ver. juwelen, uurwerken +8 (+6) en 1 (+6). Voeding*- en genotmiddelen hadden weinig Invloed van de conjunctuur De procentuele stijgingen van de geld- ■nze'ten waren ln het eerste en tweede halfjaar: bij aardappels, groenten en fruit 1 (v.J. 8) en 4 (7). bij bakkers 6 (7) en 7 (6), bij kruideniers 7 (6) en 7 (6) mei hamsteraankopen, bij sla gers 5 (16) en 2 (13), bij peil. tot 2 deed het verbruik 3 */t a het geleidelijk weer toe- boven het oorspronkelijk* 8 (8). De prijsverhoging van consumptie- herkozen. Bij dranken wa» de omzet in het eers«a en tweede halfjaar 3 (v.j. 7) en 6 (7) 'ft hoger (met correcties voor extra- aankopen). bij banket 4 (8) en 5 (7), bü tabak 9 (4) en 8 (8) mede onder Invloed van prijsstijgingen, bij kappers 9 (10) en 3 (8), w.v. heren 8 (7) en 4 (3), damea 8 (11) en 5 (8), parfumerie 12 (9) en 3 (9X bij drogisten 6 (7) cn 5 (7) gecorrigeerd voor hamsteraankopen, bij schoenher- stellers 19 (9) en 7 (13). N.V.E.P.G. waarschuwt tegen „Nazischade" De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen (uit de bezettings tijd) waarschuwt in een communiqué te gen het comité Nazischade. dat per ad vertentie naztelachtoffers heeft verzocht 15 te storten om schadevergoeding te verkrijgen bij de Westdultse regering De oprichter* van het comité (de R Joh de Boeder uit Vaaaeen, accountant H W. Schippers Uit Rijswijk en mr. A J Fok ker ln Den Haag) achljnen zich gebaaeerd ta hebben op waardeloze Duitse persbe richten en gzen kennis van zaken te heb ben. De N.V.E.P.G. zegt: Voor wat de ex- polltleke gevangenen betreft, mogen deze zich ervan verzekerd houden, dat hun belangen volkomen veilig zijn gaateld, zonder dat aan hen de verplichting wordt opgalafd om gelden te storten voor het Indienen var hun schadegevallen Voor de Nederlandse ex-politieke ga- vangenen geldt du» „hands-ofT' van het In Den Haag geveatlgde gemiddellngabu- j. dat zich om bepaalde overwegingen lot beaft wilen aantrekken van allen, die zich het slachtoffer noemen van het Iregiem en die voor 15 blij worden gemaakt met een dode mus. Oost en Waal. De jaarvergadering van de Koninklijk* Vereniging Ooat cn We*t boord van het mi Era-mue In de Deltawateren heeft zaterdag d- J. Schouten uit Den Haag tot hoofdbe stuur*1 benoemd In plaats van wijlen de heer E. H. Bos en de heer J C. de mej. L. H. Krueger bij acclamatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7