Franse revolutie-1958 bloedloos en rustig Laat de Generaal het nu maar proberen, zegt de Fransman V) Het beslissende weekeinde in Parijs n De Gaulles tweede keer Gunstige reactie op het voorstel van V.S. ACHT FRANSE MINISTERS 5 MAANDAG 2 JUNI 1958 (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, maandagmorgen /~\P PARIJS waren gistermiddag de pistolen van het Franse leger gericht. Maar toen de avond gevallen was NJ en de gedrongen gestalte van de Notre Dame in het zilveren schijnsel van de maan leek te baden, bun gelden de schietwapens weer met de loop naar beneden aan de gordels. Generaal Charles de Gaulle was door de Nationale Vergadering als premier aanvaard. De „Grote Eenzame van Colombey-les-Deux-Eglises", de „Jeanne d'Arc van het Frankrijk, dat geen Frankrijk meer was", was er, zij 't met minder steun dan hij zich aanvankelijk wenste, gekomen. De man van de achttiende juni 1940 is nu ook de man van de eerste juni 1958 geworden. Achttien juni 1940 in alle Franse leerboeken staat het reeds vermeld De Gaulle wordt profeet en drager van de Franse vrijheidsgedachte door, tegen alle aanwijzingen in, te verklaren, dat de Franse republiek wel slag, doch niet een oorlog verloren heeft Eén juni 1958 alle Franse geschiedschrijvers zullen het vermelden De Gaulle werpt zich voo tweede maal op als redder van het vaderland, nu door in feite een einde aan de Vierde Franse Republiek te maken De Gaulle: man van eigen wegen, com ponist van het gezag, ijveraar voor een nieuwe, nationale waardigheid. Toen hij gistermiddag in de Assemblée ijzig om zijn investitituur vroeg, verdween hij even hooghartig als hij gekomen was, door een achterdeur, zonder het debat de stemming af te waohten. En toen hij gisteravond zijn eerste, voltallige Kabi- netszibting hield, die overigens onder lei ding van president Coty stond, werd het Elysée door de bliksem getroffen, alsof de natuurkrachten, die eerst voor een stralende regenboog hadden gezorgd, een historisch moment kracht meenden te moeten bijzetten. Het drama van de dertiende mei: de rebellie ln Algerije, vond gisteren een einde in Parijs, waar het nauwelijks rus tiger had kunnen zijn. Het was de Franse hoofdstad op z'n zondags: een metropool, overgoten door zonlicht, met vaders, moe ders en kinderen, wandelend in parken en slenterend lang6 boulevards. ANTI-CLIMAX Een anti-climax, na dat opwerken naar die climax van de afgelopen dagen? Om het met die hulsknecht van hotel Terroi nus Nord met zijn groene voorschoot er gestreepte jasje te zeggen: „Wat maaki het ons nu uit wat jullie in het buiten land denken? Voor ons is De Gaullt niet beter en niet slechter dan al di« andere kabinetsformateurs, die we in hel verleden gehad hebben Laat 't hem maar eens proberenAls 't niet lukt. Is hy zo weer weg Men kan wel zeggen, dat dit ongeveer de houding van negen van de tien Fran sen is. De Gaulle moet een kans hebben, ondanks de bezwaren, die velen tegen hem hebben en vooral tegen de wijze, waarop hij tot de macht geroepen werd Hij mag dan niet altijd een goed politicus en een wijs staatsman zijn geweest, hij mag op het vlak der menselijke verhou dingen vaak gefaald hebben, hij heeft u ieder geval getoond een man te zijn. dii weet wat hij wil en wien6 opvattingen over de nationale grootheid door miljoe nen landgenoten gedeeld worden. Zo eenvoudig, zo simplistisch om het eens denigrerend te zeggen, denken na tuurlijk niet alle Fransen. Er zijn er ook en beslist niet alleen communisten die De Gaulle als een groot gevaar voor de parlementaire democratie en de de- mocratische vrijheden zien. „De Gaulle is een generaal," zei een Franse intel lectueel tegen ons, „geen staatsman Hij is gewend bevelen te geven, doch heeft nooit getoond in etaat te zijn com promissen te sluitenAan onze grond wet, ons staatsbestel en ons partijstelsel mogen fouten kleven, Salazar van Portu gal en Franco van Spanje zijn ook niet allesEn ik zou ook wel eens precies willen weten wie er nu eigenlijk regeren gaat: De Gaulle of het leger Een andere Fransman, die even min apathisch onder het gèbeuren was, vreesde, dat „Europa" nu we van de baan zou zijn. „De Gaulle, zo zei hij, „zal eerst aan Frankrijk denken, dan nog eens aan Frankrijk en dan nog eensHij zal de bp- slissende stem in de Raad van Euro pa willen hebben, de beslissende stem in de N.A.V.O., kortom: in alle zaken, die het lot van Frankrijk mede bepalen. WIE IS DE GAULLE Wie is deze De Gaulle, over wie zo verschillend geoordeeld wordt? Die de ene Fransman blindelings wil volgen doch door de andere afgewezen, of, op z'n minst, gewantrouwd wordt We hebben hem gisteren even gezien, toen hij onderweg wa6 naar het Paleis van Bourbon om het vertrouwen en de nodige volmachten aan de Nationale Ver gadering te vragen. Stram, bijna onwen nig, zat hij op de achterbank van een glimmende, doch oude Citroen. Hii keek niet op of om en bleef zelfs strak voor zich uit staren, toen zijn chauffer op de remmen moest gaan staan om het niet al te brede hek te kunnen indraaien. Zwaar bewaakt werd hy, zwaarder misschien wel dan de staatslieden achter het IJzeren GordUn. „Vite! Vlte! schreeuwden tientallen dienstdoende agenten, toen zyn wagen kwam aanstor men, voorafgegaan en gevolgd door auto's waarin leden van zün lijfwacht za ten en omringd door de brullende moto ren van de „Garde Républicain". Guy Mollet werd door een heftig gesticulerende po- litie-agent gedwongen uit zijn wagen te stappen, omdat de vrees bestond, dat de inrit niet gauw genoeg kon worden vrij gemaakt. Te voet vervolgde deze premier van Frankrijk zijn weg, zonder dat er ook maar iemand aan z ijn be scherming dacht „De Gaulle!De rauwe kreet. slechts overgenomen door een andere aanhanger van de „Grote Eenzame" galmde zwaar over het stille plein ach ter het Paleis van Bourbon. Het klonk, al6of er iemand in nood verkeerde. Alsof er net op tijd een schip op de plaats ar riveerde, waar een drenkeling in he water te spartelen lag. HARDHANDIG Een gardist met een sten-gun over d« schouder drukte ons, zonder iets te zeg gen, hardhandig terug, omdat hij plotse ling meende, dat we te dicht bij de ge neraal stonden. Een andere gardist sloeg, rood aanlopend van woede, op de bui tenkant van een auto. die niet snel ge noeg bijdraaien kon, terwijl een politie- inapecteur een jonge man, die over wilde steken, in de nek sprong en meteen doorbracht naar een op de hoek gepar keerd staande overvalwagen Eenzelfde hysterische angst voor de veiligheid van De Gaulle hadden we al eerder bij hotel „La Parouse" opgemerkt, waar de generaal sinds zaterdag zijn in trek heeft genomen. De hele buurt, zeker tot honderd meter in de omtrek, was daar afgezet. Voor de ingang van het hotel stonden zes met karabijnen uitgeruste gardisten, terwijl er zeker vijftig anderen nm het gebouw zwermden Zelfs ach'-"- de ramen van huizen er tegenover zagen we de mapnen van de Republikeinse Vei ligheidsdienst staan met ogen al6 die van Heel anders was het met die duizenden politie-mannen. die in de omgeving van de Champs Elysée6, de Tuilerieën en de Pont de la Concorde waren gestationeerd Ze hebben gisteren een rustige dag ge had en slechts enkelen hebben huh hel men moeten opzetten of hun witte stok ken moeten gebruiken. „Ik zeg niet te veel", zei een socia list, „als ik beweer, dat de hele poli tiemacht pro De Gaulle isEer gisteravond bijvoorbeeld, toen de aanhangers van de généraal op de Champs Elysées demonstreerden en tot bij het kinderlijke af op de claxons van hun dure wagens druk ten, stampten de politie-agenten met hun stokken het ritme van de twee meest gehoorde leuzen op de vloer van hun wagens,De Gaulle au pouvoir" („De Gaulle aan de macht") namelijk en „Algérie est frangais' („Algerije is Frans") de indruk komen van de wijze, waarop de vijfentwintigduizend politiemannen, die in Parijs op de been zijn, te werk gaan. Demonstraties 6inds zaterdag geheel verboden worden in de kiem gesmoord, zonder dat men ook maar er gens van provocatie kan spreken. De inlichtingendienst moet verder perfect zijn, want daar, waar zich plotseling grote contingenten politie-agenten concen treerden, kon men er vrijwe-l zeker van zijn, dat er iets stond te gebeuren. OPERETTES Wat dat „iets" dan wel was? Operette achtige acties, zouden we kunnen zeggen „Verdachte personen" werden in allen gemoede naar hun papieren gevraagd. En al6 deze niet klopten, of aangaven, dat de drager er van buiten Parijs of ver van het controlepunt vandaan woonde kwamen de overvalbussen er aan te pas. die dan naar „het depot" reden- Daar werden de arrestanten ten slotte weer vrijgelaten en aangeraden naar huis in plaats van naar het stadscentrum te gaan Een operette verwachtte ook de man die op de Place de la Concorde boven or lutie te kijken", zoals hij zei. Hij kwam uit de provincie en had een fles wijn en een pakje boterhammen als proviand meegenomen. „Als er iets gebeurde." ver klaarde hij, had hij een magnifiek uit zicht Een operetteNiet minder voor di« vier médinettes in atelier Fareau, recht tegenover het Elysée. waar president Coty in de afgelopen crisi6dagen de staatslieden van Frankrijk ontvangen heeft en waar een „Garde Républicain" in een kurassiersuniform van honderd vijftig jaar geleden de wacht houdt. „Ze hebben bijna niet gewerkt." klaag de Monsieur Fareau. „Steed6 hebben ze maar naar buiten gekeken, terwijl ze toch weinig anders dan af- en aanrijden de auto's zagen Een operetteVoor de communisten net zo goed al6 voor die man op die stenen leeuw en voor die vier médinettes. Ze zijn erg kwaad, maar eigenlijk toch ook weer niet. Moskou steunt hun aotie niet helemaal van harte, omdat het meer garen bij het vermeende dictatoria le en anti-Amerikaanse bewind van De Gaulle denkt te spinnen dan bij acties, die tegen de generaal gericht zijn. En Parijs? Parijs was het décor, dat baadde in het zonlicht en pufte in de warmte. Op de terrasjes dronk men zijn Pernod en zijn Ricard. zijn Campari en zijn kopje koffie. Toeristen flaneerden op zijn boulevards en van het incidentele rumoer, dat, door communisten geïnsti geerd, in zijn voorsteden opklonk, hebben slechts weinigen van zijn inwoners iets gehoord of gezien. Zo eindigde Frankrijk een belang rijk hoofdstuk in zijn geschiedenis. Anders dan in 1789, 1830 en 1848 vol trok de „revolutie van 1958" zich bloedloos en stil. Laten we hopen, Bij de bekendmaking, dat gene raal De Gaulle de macht handen zou krijgen, ging er onder de duizenden die zich op de Champs Elysées hadden verzameld een luid Vive De Gaulle" on. dat De Gaulle er in slaagt een mag nifiek deel aan de annalen, die ge dekt worden door de tricolore, toe te voegen. Zeeuwsvl am in gen willen oprukken naar Den Haag Met alles, wat zij maar aan rijdend ma terieel bijeen kunnen krijgen zullen vele Zeeuwsvlamingen op 13 juni een bezoek aan Den Haag brengen. Deze stoet is be doeld als protest tegen de onlangs bekend gemaakte nieuwe tarieven voor de Schel- deveren, waarover in Zeeland en speciaal in Zeeuws-Vlaanderen een storm van ver ontwaardiging is opgegaan. Een deputatie zal trachten, minister Al- gera zelf te spreken te krijgen, terwijl men die dag een speciale versie van het Zeeuwse volkslied in de residentie wi. doen klinken. De actie gaat uit van hei „Comité Zeeuws Vlaanderen vrije veren" dat zaterdag officieel in Sluiskil is opge richt. De protest-groepen uit het oostelijk en westelijk deel zijn er in bijeengebracht en de bedrijfstakken handel, nijverheid, horeca, voedselvoorziening en bedrijfsver- voer zijn erin vertegenwoordigd. Voorzit ter van het comité is de 72-jarige heer H. J. Colsen uit Sluiskil. Als voorproefje heeft men gisteren reeds een protestautotocht door Zeeuws-Vlaan deren gemaakt, waaraan honderden wa gens deelnamen. Sommige waren getooid met opschriften als „Algera is zeeziek" en „Zeeuws-Vlamingen zijn ook Nederlanders en eisen vrije veren". Eén automobilist had zelfs een Belgische vlag aan zijn wa gen gehangen, als aanwakkering van de gedachte aansluiting bij België.. Kapitein Westerling als operazanger De gewezen kapitein Westerling zal binnenkort zijn debuut maken als opera zanger. Op 10 juni vertolkt hij in het K. en W. te 's-Gravenhage de hoofdrol in „Tosca" van Puccini met als tegen speelster de eerste sopraan van de Muntschouwburg in Brussel. Huberte kosterrol wordt gezongen door Jos :ksen. terwijl de Scarpia-partij door s Berger wordt uitgevoerd. ui deze opvoering zullen het Verdi- en het Rotterdamse Kamerorkest i nder leiding nedewerken. Op 8 juni zingen >erte Vercray in „C net medewerking vc C oen Ruit nkam i de Bredase Opei MINDER geld voor K.W.-fonds Zaterdag is in Enschede de jaarver gadering gehouden van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrij ding. Uit het verslag over 1957 bleek dat het batig saldo, dat de vereniging aan de stichting kon overdragen in 1957 ruim f 1.800.000 heeft belopen Dat is ongeveer f 120.000 minder dan in 1956 Het aantal leden is van 76.823 gestegen tot 81.111. Het aantal contribuanten steeg van 90.892 tot 91.692. De opbrengst van de collecte heeft in 1957 f 800.000 bedragen (in 1956 f 775.000) Kaasprijs is weer op inleveringsniveau (Van een medewerker) De afnemende belangstelling in Duits land voor Nederlandse kaas heeft tot ge volg gehad, dat de prijzen van alle kaas soorten op de beurs in Leeuwarden vorige week met 8 cent per kg daalden. Door de prijsverlaging van vorige week is de volvette Goudse kaas weer op het z.g. inleveringsniveau terecht gekomen. 40 plus kaas bleef daarboven, vooral de voor export goed gevraagde broodkaas. De situatie op de botermarkt blijft aller bedroevendst. De voorraden in koelhuizen blijven toenemen. Per 17 mei bedroegen deze ruim 164 miljoen kg, dat Is bijna 11 miljoen kg meer dan vorig jaar. J~^E Russische partijleider en pre mier Chroesjtsjef' heeft gunstig antwoord gegeven op het voorstel van president Eisenhower, om de technische besprekingen over de controle op de kernproeven bin nenkort in Genève te laten beginnen Alleen geeft Chroesjtjsef aan Moskou de voorkeur als plaats van gesprek. Verder stelt de Russische premier voor. dat ook deskundigen uit India. Polen en Tsjecho- slowakije aan de besprekingen zullen deelnemen. Amerika zal met dit laatst» voorstel wel akkoord kunnen gaan. Want, zoals bekend is. heeft Eisenhower i suggesties gedaan dat niet alleen deskun digen van Amerika en Rusland aa technische conferentie zullen deelnemen Inmiddels heeft de Oostduitse prei Grotewohl een opvallend artikel „Neues Deutschland" geschreven. In artikel deelt Grotewohl mee, dat de Oost duitse regering bereid is met de West> duitsc regering tot een akkoord (e komer over een gezamenlijke Duitse vertegen woordiging by een eventuele vredesct fcrentie. die op een topconferentie luss Oost en West zou kunnen volgen. Het merkwaardige is, dat Grotewohl dit artikel afwijkt van het standpunt, dat Oost-Duitsland tot nu toe heeft ingeno men. De Oostduitse communisten hebben immers steeds gesteld, dat een confedi ratie van de twee Duitse staten een vri desverdrag moet vooraf gaan. Grotewohl schreef in zijn artikel cvei wel dat een confederatie tussen de Duitse staten ook terstond gevormd kan worden Premier Macmillan van Engeland heeft plotseling het plan opgevat vrijdag aanstaande naar de V.S. te vliegen om met Eisenhower de toe stand in de wereld te bespreken. Het gesprek zal in*hoofdzaak gaan economische onderwerpen en over vooruitzichten op een topconferentie. Ook zal gesproken worden over de verscherpte toestand in het Midden-Oosten en de tuele gevolgen van de Franse crisis op het bondgenootschap van de westelijke landen. MacmillaTi is ook van plan na Eisen hower premier Diefenbaker van Canada te bezoeken. Generaal de gaulle heeft zijn kabinet bekendgemaakt. Hieronder laten wij korte levens beschrijvingen volgen van zijn naaste medewerkers. Het zijn man nen, die grote bevoegdheden zullen krijgen. De zeer belangrijke porte feuille van defensie zal generaal De Gaulle zelf beheren. ANTOINE PINAY, di° minister van finan ciën .wordt noem', mei: ««en „voorzich tig bemiddelaar". De 67-jarige indus trieel en conservatief leider was „de man die Frankrijk redde" in 1952. Hij staat bekend om zyn soepele In oktober probeerde hij vergeefs kabinet te vormen. Hij kwam uit het looiersvak en begon zijn politieke loop baan in 1936 in het plaatselijk bestuur. Sedert de laatste oorlog heeft hij ver scheidene ministersfuncties bekleed. Als minister van buitenlandse zaken derhandelde hij in 1955 over de afhankelijkheid van Marokko. PIERRE PFLIMLIN, de aftredende pre mier en lid van de M.R.P. (volksrepu blikeinen) die thans minister van staat wordt, is wel de „buigzame premi met prettige teutoonse trekken" f noemd. Hij is 51 jaar oud en heeft zev posten bezet in vijftien van de vorige Franse regeringen Hij is jurist econoom. In 1945 werd hij voor het eerst tot afgevaardigde gekozen. MAURICE COUVE DE MURVILLE, 51 jaar, die nu aan buitenlandse zaken komt, is als diplomaat afzijdig gebleven van de binnenlandse politieke verwik kelingen. Hij is bekend om zijn elegante manieren en gereserveerdheid. Hij ambassadeur geweest te Washington (waar hij in 1955 werd aangesteld na Frankrijk in de Verenigde Naties ver tegenwoordigd te hebben); te Rome en te Kairo. Hij week in 1940 uit naar Al giers, waar hij secretaris werd van een oorlogscomité van de „Vrüe Fransen" De regering van Vichy ontnam hem zyn staatsburgerschap. De Gaulle zond hem in 1944 naar Italië als vertegenwoordi ger van zijn voorlopige regering. Later vervulde hij voor de generaal andere diplomatieke zenöingei- in het buiten land. GUY MOLLET, de 52-jarige leider van de socialisten, minister van staat in De Gaulles regering, staat bekend als over- I aankomst v die arriveerde, e generaal op handen v de tuigd anti- begin i d° ja: Hij trad in het.FELIX HOUPHOUET—BOIGNY, een int" oi de socia-I De Gaulles vier ministers van staat, is 53-jarige dokter van de Ivoorkusl leider van de Afrikaanse democra best georganiseerde politieke partijen in West-Afrika. Hij is als poli ticus geen vreemdeling in Parijs. In januari 1956 werd hij toegevoegd aai het kabinet van de premier in de rege ring Mollet, in november werd hij minister van gezondheid in de regenng- Gaillard. LOUIS JACQUINOT (59), eveneens minister van staat, is advocaat en con servatief afgevaardigde. Hij voegde zich tijdens de oorlog in Londen bij generaal De Gaulle en organiseerde de vrije Franse Vloot. Hij maakte deel uit van De Gaulles voorlopige regering na de bevrijding als minister van marine en later als minister van staat voor Mo hammedaanse zaken. Sedert de bevrij ding is hy zes maal minister geweest listische partij toe. In de oorlog was hij .eider bij het Franse ond- :grond>e ver- I zet en in december 1946 kreeg hij zijn I tische eerste ministeri Ie functie, namelijk als minister van staat in he'. kabinet van Leon Blum. In 1950 werd hij minister van staat voor de Raad van Europa in de regering van René Pléven, in 1956 premier. Zijn politiek "oor Algerije omvatte politieke, economische en so ciale hervormingen en hij was voor handhaving en versterking van de unie '.ussen Algerije en het Franse moeder land. Hij wilde ook algehele gelijkheid van rechten voor de Mohammedanen maar toen hij in Algiers kwam demon streerden de Franse kolonisten heftig tegen hem vanwege de benoeming generaal Georges Catroux als resident in Algerië. Mollet aanvaardde het ontslag van de generaal. In het parlement steunde hij Euratom. Hij werd vice-premier in het afgetreden kabinet-Pflimlin. EMILE PELLETIER (59). minister van binnenlandse zaken, is prefect van het departement Seine rond Parijs. Hij heeft nog nimmer tevoren een ministeriële post bekleed en is ook geen parlements lid geweest. Hij is vermaard om zijn rol in het verzet tijdens de oorlog. MICHEL DEBRé. een advocaat, de nieuwe minister van justitie, is een rechtse senator en en van de leiders van de republikeins-socialistisch0 partij die De Gaulles Franse volksconcentratae op volgde. Hij is 46 jaar oud en een vurig nationalist die zich heftig kantte tegen het hervormingsprogramma voor Tune sië van Mendès-France. De Gaulle slaat generaal D» Icn In AlscrUc. Wat actief achter De Gaulle staat, is niet veel zaaks: een officierskorps dat zo rot Is als een mispel, een stel Pétainisten als Pinay (van wie h\j in 1952 nog zei: Ik heb Frankrijk niet gered om het uit te leveren aan een Pinay), kortom een groep op zyn minst potentiële fascisten. Wil hij niet die troep de Republiek redden? In Alge rije is de toestand troebel en vol onecht heid. De Fransen daar schreeuwen nu, vermoedel\'k inderdaad in meerderheid, om De Gaulle. Let wel: dat zyn dezelfde mensen, die. toen De Gaulle inde oorlogs laren zijn werkelijke functie verrichtte, fel tegen hem waren en het Vichu-bewind steunden. Zspelen nu een bedricgelijk spel der verbroedering en der volkomen rechtsgelijkheid met de Mohammedaanse Algerijnen. Maar in de „comité's ran openbaar welzijn" blijven die Mohamme danen een zeer geringe minderheid Rood koren Enige tyd geleden stopte een katholiek weekblad een inlegvel tussen haar pagi na's met de oproep om geld te storten voor de voltooiing wan een „vormings centrum" in Friesland. Daar worden priesters opgeleid voor twee heel moei lijke taken: de kerstening van het hoge noorden en de bevrfjding ran het oosten. Met dat noorden wordt Friesland zelf bedoeld, met het oosten de Oosteuropese landen. Het in één adem noemen van deze twee zaken is wel het grootste eerbetoon ooit aan de Friese koppigheid bewezen. Men kan het echter ook zien als een zeld zame onderschatting van de moeilijk heden die de „bevrijding van het oosten in de weg staan. De overspannen taal waarin de oproep is gesteld bevestigt die laatste interpretatie. Hét vervelendste van dergelijke oproepen is, dat ze koren op da communistische molen zijn. Het dagblad De Waarheid nam de brief dan ook in zijn geheel over. (Vrij Nederland.) Onthaal Groepen buitenlandse zakenlieden wor den hier altoos met open armen ont vangen. Dezer dagen hebben de drie werkgeverscentrales, het ministerie van economische zaken en diverse fabrikan tenverenigingen zich uitgesloofd om een gezelschap van 48 leden 'der Vancouver Board of Trade te onthalen. Het program- cos, nu ja, een beetje overladen. De gasten moeten zich een weinig verlegen hebben gevoeld onder de Nederlandse uitbundigheid, temeer omdat zij niet alle maal kwamen om zaken te doen. In Cana da zijn ook advocaten, dokters en andere beoefenaars van vrije beroepen lid van de •d of Trade. Hun vertegenwoordigers _it gezelschap zullen zich wel hebben afgevraagd of Nederland zyn gasten altijd ■oyaal onthaalt. Als dat zo is, zou er stroom van buitenlandse zaken lieden ten komen. Het was ook al het tweede bezoek van vertegenwoordigers van de Vancouver Board of Trade en er zal nog een derde bezoek komen. Of een gezelschap Twentse fabrikanten, winke- dokters en advocaten in Vancouver gastvrij zou worden onthaald, staat echter te bezien. (Els. Weekblad.) hschern, Uw gezin met 'ASPRO MET LEVEN IB bondig HE '-Uit het moeras kwam een vreemd geluid ET IS IN DE afgelopen week nog al itfg geweest in het Noord- Limburgse dorpje Castenray, hebben we vernomen. Een week lang stegen uit het Castenray's Broek, een moerasgebied met riet en elzenhout en enige vennen in de nabijheid van het dorp. raadselachtige geluiden op, die niemand kon thuisbrengen en die zich elke nacht met een hardnrkkigheid. die verlammend werkte, herhaalden. ,,'t Was net of cr een koe boven een waterput stond te loeien", is ons verteld. Eerst werd op de geluiden geen acht geslagen, zoals meestal gebeurt. Maar toen bet vrouw volk er door uit de slaap werd gehouden, werd dat anders. Tactiek mannen van Ca6tenrav zouden niet uit het goede hout zijn geeneden als zij lijdelijk waren blijven toezien. Zij wa- can oordeel, dat het lol hun taak behoorde, opheldering te brengen in deze mysterieuze zaak. Avond aan avond en zelfs in het holst van de nacht trokken op uit om te proberen de verwek- van die vreemde geluiden te ont dekken en te ontmaskeren. Zij gingen daarbij zeer taktisch te werk. Zij zetteD •achtposten uit en maakten omtrekken- e bewegingen, maar tot enig resultaat kwamen zy niet. Kikkers Zij constateerden slechts, dat het (i luid zich verplaatste en dat de klkkri hun luidruchtig gekwaak slaakten als c boerocpcr zyn slem verhief. De gedach werd geopperd, dat er wel eens ee Andei hui- dachten aai die volgens de legende vroeger Peelland onveilig maakle. Men dachl, dat hel ge luld uit de „lucht" kwam, anderen wa ren van oordeel, dat hel opsteeg uit de peilloze diepte van het moeras. Maar bleef dc onrust en ook de vraag at de vredige rust van bet moe de of Oplossing Maar nu is het raadsel opgelost. Toen de geruchten over de geheim zinnige geluiden in Castenray tot de buitenwereld doordrongen, was dc- verklaring spoedig gegeven. De ge luiden waien karakteristiek voor de roerdomp. een reigerachtige vogel, die vooral 's nachts zich laat horen en zijn aanwezigheid verraadt met een merkwaardig ver doorklinkende roep, die veel op het loeien van een koe gelijkt. En nu kan het vrouwvolk van Castenray weer rustig slapen. Ter verontschuldiging van de bewo ners van het dorp moge dienen, dat de roerdomp ln deze streken een zeer zeldzame vogel ia. Huizen „Vertel eens wat over de Inhoud van de plaMelandswoning-ln-vIJftlen dagen, waarover ge vorige week 6chreef?", zo vraagt ons een lezer. Welnu, hier volgen de maten. Het huis is lang 8.55 meter en breed 6.75 meter. Het hoogste punt is 6.73 me ter en de hoogte van de begane grond 2.60 meter. Op de begane grond treft men aan: een hal van 2.70 bij 1.25 meier met een (rap en een kelderkast, een woonkamer van 5-30 by 3.50 meter met een deur naar het terras; ten eetkamer van 310 bij 2.70 meter: een keuken van 2.80 bij 2 60 me ter en een bijkeuken van 2.70 bij 2.60 meter, en voorts een douche cn het De verdieping bevat t van 3.65 by 3.60 meter, c van 3.10 bij 3.60 meter er (met trapgat) :n slaapkamer n slaapkamer een overloop Voorts is er nog een ruime brrggelegen- heid onder het schuine dak. De grootst» hoogte ic '2.40 meter. ZWCRV6R

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5