Katwijkse vrijbuiter Pieter Groen keerde nimmer weer VEM vroeg ontslag voor 7 opvarenden Haarlem NIEUWE LETPSCHE COURANT 6 ZATERDAG 31 MEI 1958 Plichtsgetrouw tot aan zijn dood Amerikaanse president schonk hem gouden horloge WIJ HADDEN geen schipbreuken van 1836 tot 1870. Sedert 1870 hebben we vijf schipbreuken gehad op Tristan, twee op Inaccessible, één op Goughs eiland (twee kleinere eilanden ten zuiden en ten zuidwesten van Tristan), alle „total losses". Wij namen verscheidene scheepsbemanningen van in volle zee verlaten schepen op. Dus als ik een voorstel mag doen, dan dunkt het mij noodzakelijk een goede bootsbemanning op Tristan te heb ben, geen mensen boven de vereiste leeftijd, zoals ikzelf en nog enkele van mijn confrères. Maar mannen. Sinds HM schip Opal ons verliet, heb ben we zes Engelse schepen gepraaid, ze hadden alle ernstig behoefte aan verversingen. En één Amerikaans schip. Soms hebben ze zieken aan boord Dan komen we in de rol van dokter; eieren, melk, kaas. vis en gevogelte komen goed van pas". Ziedaar een specimen vertaald van Pieter Groens briefschrijverij. Een foto van het origineel van deze brief uit 1885 komt voor in het reeds eerder gememoreerde boek van Jan Brander, Tristan da Cunha 1506-1950. Belangwekkend is zeker de vol gende zinsnede, die ons doet zien, hoe hij met enkele vroegere dorpsge noten nog wel persoonlijk contact heeft gehad op Tristan da Cunha Daar hebben verscheidene Katwij- kers hier op het eiland geweest, voor eerst kapitein Schaap (vermoedelijk Amerik Schaap, een neef van de be kende Maarte Schaap, schr.). Zijn op perstuurman was Dobbelaar, zijn tweede' stuurman was Taat (dit is vrijwel zeker Jan Hendrik Taat Wz geweest, geboren 17-8-1829, die als koopvaardijkapitein omkwam bij de aanvaring van zijn schip, het s.s. W A. Scholten, nabij Dover door het Engelse s.s. Rose Mary, in de nacht •an 19 op 20 november 1887), alle maal Katwijkers. Dobbelaar heeft hier tweemaal geweest. Stuurman Arie Geervliet heeft hier ook ge weest". Treffend spreekt de belang stelling voor zijn Katwijk aan Zee uit de woorden: „Wilt u mij laten weten, of Katwijk veel veranderd Het was bij deze reddingen, dat Groen steeds weer aan de helmstok stond in de boot van het eiland. En uiteraard zat er ook nog wel een profijtelijke kant aan dit werk: de schipbreukelin gen werden enerzijds voorzien van alle mogelijke levensmiddelen en onderdak, anderzijds ontvingen de eilandbewoners in ruil daarvoor wanneer althans de lading van het gestrande schip kon worden geborgen artikelen die het eiland zelf niet opleverde, zoals suiker, koffie, thee en meel Redding Onder deze reddingen neemt die van de opvarenden van de Amerikaanse bark Mabel Clark in mei 1878 stellig een bijzondere plaats In. Toen de eilan der» het op de klippen van Tristan ge strande schip ontwaarden, zagen ze twee-en-twintig opvarenden, onder wie twee vrouwen, die een toevlucht hadden gezocht in het want. Het waren een zoon van Pieter Groen. William Green en Cornelius Cotton, die, ondanks de onstuimige zee een poging waagden, door aan een lijn zwemmend zich naar de bark te begevenze smaakten het genoegen de enkele dapperen, die de sprong in de kokende zee waagden, op te vangen en veilig aan land te brengen. De volgende dag, toen de wind was gaan liggen, slaagde men erin met een jol andermaal een aantal opvarenden van de Mabel Clark in veiligheid te brengen; 16 van de 22 opvarenden brachten het leven er af. De redding self en de maanden lange verzorging der geredden op Tristan waren niet onopgemerkt ge bleven voor de Amerikaanse regering. En so wordt de Amerikaanse consnl- generaal te Singapore gemachtigd aan Pieter Groen. William Green (zijn zoon) en drie andere eilandbewoners, die zich het dapperst geweerd hadden, de dank van de Amerikaanse regering te betuigen en elk een verering toe te kennen van 25 dollar. Bovendien ont ving Pieter Groen als persoonlijk aan denken van president Hayes een gou den horloge met bijbehorende ketting. William Green ontving in 1880 de ere penning en een loffelyk schrijven van de Shipwrecked Mariners' Society. Maar het mooiste geschenk naar aanleiding van deze roemruchte daad van mens lievendheid was toch wel de splinter nieuwe reddingboot, die op 27 december 1884 door de Opal het in bovenge noemde brief van Groen genoemde Britse oorlogsschip werd afgeleverd op Tristan en waarvan het Engelse departement van handel de gever was. Met trots getuigt Pieter Groen, hoe magnifiek de boot door de brekers ging. niet dóór de branding, maar erover De zee néémt Maar de zee voerde niet slechts aan. de zee ném ook, zoals Groen op smar telijke wijze moest ondervinden. Benja min Green, de zoon die precies op zijn vaders verjaardag het levenslicht aanschouwd had, schijnt te hebben be hoord tot hen, die zich een minder een tonig bestaan zochten op de robben- jagers en walvisvaarders. Hij keerde niet terug en vond een eerlijk zeemans graf in de golven niet ver van St. He lena; een jongeman van omstreeks 35 jaar. Nog veel zwaarder was het verlies, dat hem trof op 28 november 1885, een datum die mag worden beschouwd als een rampdag voor de kleine eiland nederzetting. Blij en veelbelovend had de traditionele roep Sail hol, weer over het eiland geklonken, om de nadering van een Engels schip aan te kondigen De reddingboot van het eiland, bemand met 15 jonge kerels, koos het ruime sop om de Engelsman te praaienboot en bemanning bleven sedertdien spoor- „In de vermiste boot had lk dne zoons. William. Jacob en Jeremiah En waar de eilandgemeenschap zo klein was en dus eigenlijk iedereen van ieder een familie was geworden, kan het nau welijks bevreemding wekken, dat hy ook nog meldt tegelijkertijd drie klein zoons, drie zwagers en een schoonzoon bij deze ramp te hebben verloren.... Is het wonder, dat Jan Brander het hoofdstuk aan deze tragische gebeurte nis gewijd, de titel gaf van Het eiland der weduwen? niet meer Is?" dat op mijn leeftijd ik Dit laatste is niet zo verwonderlijk oor wie bedenkt, dat deze brief om streeks de jaarwisseling 18901891 werd geschreven en Pieter Groen toen 82 jaar wasOok bij hem kwam de ouderdom met gebreken. En hoe moei lijk het hem valt, zich daarin te schik ken. toont zo'n enkele spijtige uitlating sook kan ik zelf niet naar de ihepen komen, moet alles overlaten in de jongens, die er ruw mee om gaan." Niet onvermeld mag hier blijven, dat Pieter Groen die na de offi ciële opneming van Tristan in het Britse gemenebest in 1876 onofficieel fungeerde als d e tussenpersoon tus sen regering en bevolking groot behagen schiep in het lezen van alle mogelijke boeken, die hem in de Iood der jaren door Engelse vrienden wa- toegezonden, en dat hij zich zelfs bezig hield met tekenen en schil deren. Kwijnende krachten Ofschoon Groen in naam nog steeds de vertegenwoordiger van de eilandbe volking bleef, noopten zijn kwijnende krachten hem toch het „spokesman"- schap over te dragen aan Andrew Ha- gan. Het was in deze laatste jaren, dat hij getuige was van de tragische onder gang van de bark Allenshaw, die door een 30-jarige kapitein, wiens geest op een gegeven ogenblik volslagen verduis terd was door het verdriet om een ver broken verloving, moedwillig op de klippen van Tristan werd gestuurd, waarbij de geesteszieke gezagvoerder en vier bemanningsleden de dood von den (23 maart 1893). Op de bres Brieven uit de laatste jaren van de 19de eeuw getuigen .ervan, hoe Groen tot het laatst toe op de bres bleef staan voor de eilandgemeenschap: hij stelt pogingen in het werk opnieuw een predikant voor het eiland in de een zaamheid te krijgen, maar ook om van regeringszijde een voedselvoorraad voor eventuele schipbreukelingen op Tri: te ontvangen en zelfs een vuurtoren rattengif. om het eiland en de oogsten te bevrijden van ongewenste mee-eters. Zelf getuigt hij in één van deze epistels, dat zijn hand onvast begint te worden en dat zijn gezichtsvermogen hem de steek begint te laten. Ook zijn geest wordt aangetast door de hoge ouder dom, en op 2 april 1902, op enkele dag> 94 jaren oud, verwisselt deze ge boren Katwijker na een alleszins merk waardig leven het tijdelijke met het eeuwige leven. In tegenwoordigheid van alle bewoners van Tristan da Cunha heeft de volgende dag de begrafenis plaats, waarbij zijn kleindochter, Mrs. ranees Repetto. de gebeden leest. De Katwijkse bevolking kan de heer Jan Brander niet anders dan zeer erkentelijk zijn voor het feit, dat hij bij zijn nasporingen aangaan de het kleine eiland in de zuidelijke Atlantische Oceaan ook de sluier heeft mogen weghalen over het leven van één van haar merkwaardigste voorvaderen, de vrijbuiter die niet terugkwam, Pieter Groen. W. A. Poort KATWIJK Verkiezing gemeenteraad De kandidaten, die bij de woensdag j.l gehouden verkiezing tot lid van de ge meenteraad werden gekozen, hebben allen hun benoeming aanvaard, met uitzonde van de heer J. H. van Neerbos, lijst aanvoerder van de Staatkundig Gerefor meerde Partij. In de hierdoor ontstane vacature benoemde de voorzitter van hei hoofdstembureau de heer D. van dei Marei, wiens naam als nr. 2 op de kan didatenlijst voorkwam. Raadslid nam afscheid Aan het einde van de raadsvergadering van donderdag heeft het raadslid Jac. der Plas, in verband met zijn vertrek naar Rotterdam, afscheid genomen de raad. De heer Van der Plas. die zitting had voor de P.v.d.A., deed dit in hartelijke bewoordingen, waarin hij onder meer de prettige sfeer en samenwerking prees, die hij in de vier jaren, dat hij zitting had. heeft ondervonden. De burgemeester beantwoordde dit af scheidswoord en hoopte, dat de heer Van der Plas in Rotterdam een goede ambas sadeur van Katwijk zal zijn. Apotheken De nacht- en zondagsdienst van de apo theken wordt van zaterdag 31 me zaterdag 7 juni (8 30 uur v.m.) waarge nomen door de apotheek Katwijk aai Rijn, Kerkstraat 18. Tandarts De zondagsdienst van de tandartsen wordt waargenomen door de heer Bou- man. Zeeweg 34, telefoon 2234. KATWIJK AAN DEN RIJN Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen Oorzaak van veel stagnatie Nieuws van en voor Oegstgeest Kinderen van Curium brachten Doornroosje Penfriend Ook uit de vrij intensieve briefwisse ling met een Engelse „penfriend", de dichter George Newman, komt de on verflauwde belangstelling voor het kleine vissersdorp aan de Noordzee tot uiting. Getuige bijvoorbeeld een zin snede als deze: „Ik hoop, dat gij een uitstapfc naar mijn geboortedorp Kat wijk aan Zee hebt gedaan. Het zou een mooie gelegenheid zijn met kapitein Van Klaver (d.i. de echtgenoot van Pietertje Groen) een tochtje langs de Rijn te maken. Brussel is de moeite van een bezoek 'waard en ik had u graag vergezeld, maar ik word zeer doof en hoest erg. De dokter van Curacao denkt. (Advertentie) J. BERGMAN ARTS KATWIJK AFWEZIG tot 1 juli Voor spoedgevallen wordt waargenomen door de doktoren: C Hagen, Katwijk a. d. Rijn; H. M. Hueling. Katwijk a. d Rijn; E. E. v. d. Laan, Rijnsburg en Mevr Stok- huyzen (bereikbaar bij Dr. Hueling). NAAR BEDEKER VOOR „scbeeI >°9S stop?* DE LANDBOUWER levert zowel op zuivel als op commeatlble» gebied alleen de EERSTE KWALITEIT VOORSTRAAT 38 TELEFOON 2136 Het volle licht valt op Brieven Vele mensen hebben de neiging naarmate hun levensweg ten einde spoedt nog eens een kijkje te nemen in geboortedorp of geboortestad, ook al ligt er dan bijna een heel mensenleven tussen hun herinnering en het weerzien Toch was het bij Pieter Groen een initiatief van buiten af. dat hem weer in contact zij het dan ook een schrif telijk contact met zijn geboortedorp Katwijk aan Zee bracht: een brief van een onbekende, aangehuwde neef brengt hem zijn geboorteplaats weer voor de geest en hij zet zich tot het schrijven van een antwoord aan heel zijn familie, per adrts Pietertje Groen, zijn zuster i bovendien zijn de tegoeden: dagelijks opvraagbaar volledig veilig en worden vertrouwelijk behandeld. RAIFFEISEN-BANK Voorstraat 50 - Katwijk san Zee SPAARBANK,..r IEDEREEN KATWIJK AAN ZEE Goede vangsten en beste kwaliteit Nadat aanvankelijk op de visgronden slechte vangsten werden gemeld, zijn deze de laatste dagen aanmerkelijk beter geworden: zo om de 20 kantjes, wat voor deze tUd van de teelt lang niet slecht te noemen Is. Begon men met enorm hoge prijzen voor de ndeuwe haring, reeds de eerste dag zakten de prijzen met een 1000 per kantje. Daarna zette de daling zich snel tempo door, zodat woensdag de kleine zoute haring al tegen opvangprijs werd Met de groene haring ls het steeds dag prijs, want in het begin van de week no teerde deze 110 tot 130 gulden, maar vrij dag liep de prijs op tot 185 gulden, wal niet slecht te noemen is. Vrijdag was met 448 kantjes de KW 163 van de groep Dupain aan de afslag. Hel schip maakte een besomming van 53.000; een pracht-reis dus. Dc kwaliteit van de haring is de laatste dagen geweldig vooruitgegaan. De eerste dagen was ze namciyk niet bijzonder best. De prijzen waren deze week als volgt' groene haring van 100 tot 300 gulden, voor kleine zoute 100 tot 182 gulden, grote van 75 tot 125 gulden. De vloot bevindt zich thans even bene den de 57 graden N.B. en 1 graad W.L.. zodat in een week tijd de schepen al 30 graden naar het zuiden zijn afgezakt De aanvoer aan de Katwijkse afslag bedroeg deze week 1386 kantjes. Opheffing van schorsing De centrale kerkeraad van de Hei vormde Gemeente van Katwijk aan Zt heeft van de commissie voor het opzichl uit de provinciale Kerkvergadering be richt ontvangen, dat ook kerkvoogd N. J van Duyvenbode en de notbaelen C. van der Rhee. J. Tuurenhout en G. Vooys niet langer voorlopig zijn uitgesloten van deelneming aan het Heilig Avondmaal en van het verrichten van kerkelijke werk zaamheden krachtens hun functie en ambt. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Slagmolen, Zeeweg 23. tele foon 2336. Hoog en laag water Zondag: hoog water 2.23 en 14.53 uur, laag water 10.32 en 23 uur. Maandag: hoog water 3.12 en 15.41 uur; laag water 11.23 en 23.48 uur. Spreekbeurt Dinsdagavond half acht zal da. B. Be! te Krabbendijke in het gebouw van dr Geref. Gemeente in de Remiaestraat een •preekbeurt vervullen. Par(jse goudmarkt. Vooruitlopend op de vorming van een kabinet door generaa. De Gaulle is de goudprijs gisteren scherp gedaald. De prijs van baar goud wa» 526.000 francs, tegen donderdag 536.000 Noordafnkaanse waarden en olie-aan delen met belangen in de Sahara stegen 5 tot 87c. Yulcaansoord. Dividendvoorstei 12% (v 15%, w.v. 10% in aandelen); kapitaa 600.000. expl saldo 783.000 (718.000). afschrijving 376.000 (357.000). belasting 160.000 (50.000); reservering 120.00V (205.000). dividend 72.000 (60.000). tan tièmes ƒ54.000 (46.000); omzet 15% geste gen; uitvoer 45 (36)% van omzet; bij enkele debiteuren achterstand, voorzieningen ge troffen; ook in 1958 geen verkorte werk tijd doch niet zeker of dit zo kan blyven, voorzichtig personeelsbeleid gevoerd; or ders teruggelopen en traag binnenkomend maar In eerste 16 weken van 1958 was om zet 12% boven 1957 Nat. Bezit Aandelen K.N.S.M. Raad van beheer uitgebreid met mr H ter Meuien T. J. Twijnatra, lr. F. W. C. Blom. A. A v. Sandick, commissarissen van K.N.S.M A. J. C. v. Rietschoten, directielid id. De heer K. uit Katwijk aan den Rijn, die gistermiddag met zijn motor- carrier op de Zeeweg in Katwijk aan Zee reed en de Karei Doorman in wilde draaien, bemerkte te laat de tram naar Leiden, die juist de halte Duinoord was gepasseerd. De gevolgen op deze late reactie bleven niet uit, zoals bovenstaande foto laat zien. Gelukkig twist de heer K. nog bijtijds van zijn carrier te springen zodat hij er zonder kleerscheuren afkwam. Zijn wagen werd verpletterd tussen de tram (die ook werd beschadigd) en een mast van de bovenleiding, die de druk eveneens niet kon weerstaan. Het tramverkeer werd ernstig gestagneerd en moest worden vervangen door autobusdiensten. Tot laat in de avond waren werkploegen van de N.Z.H. bezig met het herstellen van de schade. Foto D. Kruyt. De pedologische kliniek Curium te Oegst geest, die reeds 3 jaar in gebruik is, werd nog nooit officieel geopend. Als compen satie hiervan werd gistermiddag een be gin gemaakt met een groots opgezet tuin feest, waarvoor talrijke genodigden, on danks bet slechte weer, acte de présence De curator van de stichting Curium hield een korte Inleiding waarin hij de nadruk legde op het feit, dat het feest vooral bedoeld was voor en door de kinderen. Nadat burgemeester Du Boeuff een toe spraak had gehouden waarin hij opmerk te, dat het nodig was, dat Curium in de schijnwerpers van de publieke belang stelling kwam te staan, bood de 4-jarige Ria Heynen mevrouw Du Boeuff bloemen aan. Het meisje liet daarop haar ballon los, waarna alle kinderen hun ballonnen de lucht in lieten gaan, ten teken dat het feest geopend was. Prof. Carp memoreerde in zijn toe spraak de verknochtheid van Oegstgeest aan de psychiatrie. Hij dankte vooral de penningmeesteresse van de stichting mevrouw Seret, voor haar voorbereidend De geneesheer-directeur, dr. D. A. van Krevelen, begroette de vele aanwezigen en dankte de mensen van de speeltuin vereniging „De doorbraak" uit Leiden en de Grofsmederij, die door de beschikbaar stelling van een gedeelte van het perso neel meehielpen aan de voorbereidingen voor het tuinfeest. Het hoogtepunt van het feest wa\ ongetwijfeld de opvoering van hei sprookje „Doornroosje", waaraan alle 28 kinderen die hier verpleegd worden deelnamen. Onder regie van mej. Van Thiel hebben deze kinde ren van 4 t.m. 19 jaar maandenlang, ondanks hun soms geestelijke ge stoordheid, enthousiast gewerkt om tot dit hoogtepunt te komen. Zelf mochten ze de muziek kiezen ballètjes instuderen waardoor de zelfwerkzaamheid werd gestimu leerd. Het was jammer, dat het door het minder gunstige weer geen openluchtvoorstelling kon worden, maar de opvoering in het Patronaats gebouw deed aan het gebodene niets af. 's Avonds werd- het feestterrein on huis prachtig verlicht, veel kraampjes met vermakelijkheden boden voor elk wat wils. Leden van K. en G. onder leiding van Rien de Reede verzorgden de muziek. In het huls zelf waren tentoonstellingen van tekeningen, schilderijen en handen- arbeidprodukten van de kinderen. Vanmiddag wordt het feest vei*volgd, waarbij het tamboer- en pijperkorps K en G. een uitvoering zal geven. Afbraak en beplanting De onbewoonbaar verklaarde woningen in de driehoek Rhijngee6terstraatweg— Deutzstraat—Schoolstraat zijn alle ont ruimd, zodat tot afbraak kan worden besloten. Het college van B. en W. 6telt de raad voor, tot sloping over te gaan en dit werk op te dragen aan de heer W. de Ruiter te Katiwijk. Deze wil de ge meente 450 betalen. Het i6 de bedoeling, op de vrijgekomen grond wat beplanting aan te brengen er trottoirs aan te leggen. Bovendien zal de buitenmuur van het pand van de heer Glasbergen in de Schoolstraat gepleis terd worden. B. en W. stellen de raad voor, hiervoor 1.450 beschikbaar t» stellen. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door de dokters Van Walchren en der Vllet-de Vries. Herv. kerkdiensten Vanavond "7 u avondgebed in zendings kapel; morgen Groene of Willibrordikemc 10.30 u ds. Visser; Pauluskerk 10 u Callenlbach; Hoge Mors 10 u de heer Vint Katwijk aan Zee; zendingskapel, jeugd- kerk, 10.30 u de heer Van Luyn; Irene, kanderkerk. 10.30 u de heer Mulder. Academische examens II C S D de Heer. Bloemen- »ns Beeren. Dividendpasserlng goed gekeurd; in 1958 blijft orderportefeuille op zelfde hoogte en volgens W. J. L. Bee- ls er hoop. dat in tweede jaarhelfi veel hersteld zal worden, geen optimisme ook geen pessimisme; investeringen ad f Wi min. hebben machinepark opgeleverd met modernste apparaturen, waardoor men beter aan concurrentie hoofd kan bieden; prof. dr. ir. H. J. C. H. Gelissen als commissaris herkozen. Kon Textielfabr. Nyverdal/ten Cate Dividend bepaald op 11% over met 70% verhoogd kapitaal; statutenwijziging mei nieuwe naam goedgekeurd; niet goed mo gelijk uitvoer naar Indonesië over t» brengen naar andere landen; voorraad- stijging hoofdzakelijk bij grondstoffen: geen vrees dat deze te groot wordt; terug val in Indonesië doet zich ook in Aziati sche landen gevoelen, zodat stroom van Aziatisch doek groter wordt; vergaderin gen beurtelings te Amsterdam en Almelo; A. Hombrink en D. Doedes tot commissa rissen herkozen Batavia-Arak. Winst goederenhandel 168.926 (238.546); winst na onkosten afschrijving 43.351 (98.679); dividend- voorstel 6 (8) geen aanvoermoeiiijkhe- den; produktiiekosten belangrijk hoger: voorraden op gewenst peil; afzet niet on belangrijk lager Furnes». Dividendvoorstei 25 (25) w.v.5als interim betaald. Bank v. Onroerende Zaken. Voor 1958 500.000 beschikbaar voor inkoop van voorlopig renteloze schuldbewijzen en'of certificaten; bij N't. Voorschotbank f 55.000 beschikbaar voor Inkoop van schuldbrieven; aanbiedingen tot 27/6 12 Kon. Textielfab. Nyvcrdal-Ten Cate, te Almelo. Dividendvoorstei 11% (v.j. vóór fusie eveneens ll'/ol; geconsolideerde ploitatiewinst na afschrijving. Inwendige reservering en belasting in '57 f5.42 min. w.v in eerste halfjaar f 2 93 min; interesi en deelneming f 541.000; kosten aandelen- rui! en registratie van kapitaalsuitbreidin gen ad f 1.46 min geboekt ten laste van iaarresuitaten. f 3 min bestemd voor voor- z:ening tegen conjunctuurrisico's; winsi f 2.96 min. in eerste halfjaar f 3.11 min \andelenkap!taal f 34 min. eerste halfjaar f 20 min binnenlandse katoenafzet gedaald tegenover kleine stijging van uit' diepte-investering begonnen; kapltaalsln- tensiviteit per arbeider in fijnspinafdelin in 20 jaar vertienvoudigd; garenvoorbere' dingsafdelirvgen en weverijen steeds ver- de' geautomatiseerd, kapitaalsintens-viteo sinds 1938 tot 25- A 32-voud gestegen: tlj- i:ge modernisering steeds geboden; eind 1957 conjunctuuromslag merkbaar; uitvoer naar Indonesië liep tweede halfjaar sterk achteruit; onderneming in Zuid-Afrika door tariefmuur in moeilijkheden; thans verkorte werktijd ernstig overwogen; 1958 wordt moet lijk Jaar Coöp. /uivelban*. Voordelig saldo '235 876 (221 293), waardoor stat. reserve •ot '3.22 min verhoogd; rente spaargelden verhoogd tot 3'4i«; deposito's daalden mei f 6M: min; resultaten begunstigd door om vangrijke bankgaranties voor agrarische uitvoer; verlies effecten f 63 000 Bouwstoffen Braat. Dividendvoorstei 12 (12)»/.; vergadering 26/6. Visserijgolfjes TVE IJMUIDENSE REDERIJ VEM heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem het ontslag aangevraagd van de zeven opvarenden van de trawler Haarlem IJM 9, die destijds betrokken waren bij het niet uitvaren van deze trawler op een stormachtige dag. De bemanning van het schip weigerde toen dienst, hoewel de weercommissie besliste, dat het vaarbaar weer was en de schipper opdracht gaf om naar zee te vertrekken. Het con flict omtrent deze kwestie duurt inmiddels nog voort. Dit verklaart de stap, die de rederij Vem thans heeft genomen. De kantonrechter zal namelijk uitmaken, of de op staande voet wegens dienstweigering ontslagen vissers rechtmatig zijn ontslagen. Wanneer dit ontslag nu door het gewestelijk arbeidsbureau wordt verleend, wordt het doorbetalen van de lonen aan de betrokken opvarenden door de VEM voorkomen. De opvarenden worden in het conflict met hun rederij bijgestaan door hun raadsman mr. J. H. van Wijk te Haarlem. Deze raadsman heeft medegedeeld, dat da thans door de VEM ondernomen stap bij het gewestelijk arbeidsbureau hem be vreemdt. Want nu wordt wederom dezelf de reden opgegeven als bij het ontslag op staande voet in februari van dit Jaar, namelijk dienstweigering. Dodelijk ongeval Aan de loswal bij de Stelgerweg te IJmuiden Is vrijdagmorgen een dodelijk ongeval gebeurd als gevolg van het plot seling afbreken van het topje vai mast van de kotter UK 194. De vallende masttop trof de 17-jarlge visser K. Woerd uit Urk. In zorgwekkende toestand werd de jonge Urker met een schedelbaslsfrac- tuur naar het Antoniusziekenhuis over gebracht. Na aankomst in dit ziekenhuis Is hij spoedig aan' de gevolgen van hel ongeluk overleden. Dit was er Vrijdag zorgden zeventien schepen voot een totale aanvoer van 2200 kisten verse vis te IJmuiden. Er waren 925 kisten schelvis, 250 gul en kabeljauw, 475 kool- vis. 20 verse haring, 130 makreel. 50 diver sen, 825 stijve kabeljauwen. 40 kleine kistjes makreel en haring en 12.500 kilo tongen Aan de markt verschenen onder meer de trawlers Ariadne IJM 18 me kisten verse via. Vios IJM 24 met 900 kis ten verse via en 300 stijve kabeljauwen. Robert William KW 132 met 250 kisten verse vis en 500 atljve kabeljauwen. Da rest van de aanvoer werd verzorgd door de logger- en kottervloot. die de visserij bij de kust en op het Zand heeft uitge oefend. Vangst groter De berichten uit de Noord hebben opnieuw een ietwat gunstiger klank gekregen. Het weer is gunstig en de vangsten nemen langzaam toe, meld den de schippers van de trawlers en de loggers. Zij geven nu dagvangsten door van 150 tot 200 manden schel vis, haring en koolvis. Langs de kust vangen de loggers en kotters gemid deld 150 tot 200 kilo tongen en 10 tot 20 manden schol per etmaal. De gers, die bij het vuurschip vissen, vangen veel meer. Deze meldden ge middelde etmaalvangsten van 300 tot 500 kilo tongen, zodat er binnenkort een vrij ruime aanvoer van tong wacht kan worden. De visserij op het Zand blijft schraal met vangsten van 25 tot 40 manden n kreel cn 10 tot 15 stijve kabeljauwen etmaal. Dan doen de vleetloggers zijn er. die 100 kantjes haring per etmaal vangen het nu wel wat beter... En vandaag? Vandaag zorgt de logger VL 131 200 kisten verse haring. 150 makreel, 120 gul en kabeljauw, 40 wijting, 240 stijvi kabeljauwen en 110 kantjes haring. Een vrij ruime vangst. De logger- en kotter vloot is aanwezig met tong en schol. Oudste boten Wat betreft de aanvoer voor maandag: oudste boten zijn thans de Polderman IJM 20, KW 87, KW 170, VL 84 vai mei, Elie IJM 32. KW 135 en SCH 135 21 mei en de Haarlem IJM 9 en de Medan IJM 57 van 22 mei. Hoge prijzen De trawlers en loggers, die zorgden voor de aanvoer van verse haring, boften vrijdag. De handel telde maar liefst 23 tot 30 per kist van 50 kilo uit. Makreel was met 24 tot 31 per kist van 50 kilo eveneens zeer duur. De tongenprijs onderging een lichte daling. Kabeljauw werd ook iets goedkoper. De schelvisprij- bleveh hetzelfde vrij hoge peil be- Kand politieke ketenschappen: P E mcj. E Koppenberg, Am- A A Wijnkoop. Amsterdan AMSTERDAM, V.U.. 30 mei Geslaagd v kand. politicologie: C de Haas, Amsterdam. letterkunde: H Kassies, NIJMEGEN, 31 mei Geslaagd vo. Engels: pater J J Knirim, S.C.J., Hes<Nijt Kand. wijsbegeerte: JAS Tromp. N GRONINGEN. 30 mei Geslaagd voo Duits: mej. P Son. Hoogezand. Doet. godgelerdheid: ds H Rietberg, I (Gr.). Artsex. ie ged.: J F Oostenrijk, Gronim Lotgering, Groningen; mej. hout; J W Kleine, Sappemei AMSTERDAM. G.U., 23 r kand. psychologie: A J W E S Gerber. Amsterdam. AMSTERDAM. G.U., 28 mei Geslaagd voor kand. Engels, mej. J Jas, Naarden. Kand. rechten: A Th de Miranda en W H Wijnands, Amsterdam. AMSTERDAM, G.U., 30 mei Geslaagd voor kand. Engels: C W F Hopster, Amsterdam. AMSTERDAM. G.U.. 27 mei Geslaagd voor Kand. L B E Vonk c Kerkelijk exa J H Veltkar DELFT Op 4 juni zal promoveren tot doe- or in de technische wetenschtap op proefschrift: Jynamic and static measurements of very inho- nogeneous magnetic fields, ir B de Raad. LErDEN, 29 mei Rijksuniversiteit. Geslaagd oor het doet. ex. Ned. recht: de beer H J Varmenhoven te Middelburg. GRONINGEN. 28 mei Gestaagd voor kind. ardrijkskunde: mej. J Elshof. Groningen. Doet. rechtsgeleerdheid: mej. A H G de ROTTERDAM, Econ. H.O.. 29 mei. staagd C P Auwerda, Den Haag; rdam en H A H Nijhoff, Den en j H A F H J M Harbers. Lochum; B Hempenius. Zwolle; S L A M van der Kolk, Den Haag en J Koudstaal. Rotterdam. Aru: J P Klaassen, Leiden; C D Ruijs. Delft; A J M Schómacher. Heemstede; E Wagman. New York (USA) en J G Zeijlmans. Den Haag. NIJMEGEN. 30 mei Geslaagd voor kind. klassieken: M M C Hazen. Bergen op Zoom en pater M J A Wevers M.S.F., Grave Doet. klassieken: J C F H van Opstal. Tilburg. NIJMEGEN, 24 mei Geslaagd voor doet. Duits: mei. M A E A Geraedts. Eindhoven TILBURG. 26 mei Geslaagd voor doei. economie: 1 Tan Tjong Ging, Tilburg. UTRECHT, 27 mei Geslaagd voor kand. Vught, mej. C v d Voord» M I e Utre Doet. Doet. Kand. theologie: W Doet. klassieke leter r Pont te Soes i Utrecht; C J Clou» i Elk te Gouda. T J Moojon ncontinentle bij de vrc 1c Bruin te Deventer. WAGE/NINGEN, 27 bosgeschledenis. doctor in dc wis- tirift: The geology, petro gal. Oeng Ing Soen. GRONINGEN. 29 doctor in de geneesk mische bescherming t NIJMEGEN, 24 mei - Gepromoveerd loclor in de letteren en wijsbegeerte op pro chrlft: Onaangepastheid in de werksituatie, M Daniels. Nijmegen (cum laude) UTRECHT. 23 mei Gepromoveerd i der Lubbe. O.F.M N. I. Spoor. Verlies-1957 f 1.07 (0.89) min., ten laste van algemene afschrij ving»- en reserverekening, welke komt op f 28,4 min.; achterstallige rente op obligaties f 4,38 (3,79) min., op leningen op schuldbekentenis in Nederland f3,09 (2,68) min.; vergoeding niet aangepast aan waardedaling roepiah en kwestie van nationalisatie niets opgeschoten. Machinefabriek Breda. Dividend op ge wone en prioriteitsaandelen bepaald op 12V»; ir. A. F. J. Beukers en mr G. E. F. M v. d. Schrieck als commissarissen her- Geldleningen 5V» van Bank voor Ne- derlandache Gemeenten aan Schiedam ƒ2.217.000. aan Delft 2.789.000. aan Ber gen op Zoom 1.208.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6