JEUGD GAF EERSTE STOOT :!Zes maanden geleden begon Ï1 het geroep om de Ganlle Hoe het ging in F rans-Algerije 2Grondwet cle oorzaak Middeleeuwse kunst in liet Rijksmuseum Amerikaanse Miss Katoen veilt 5 miljoenste baal B(A Minahasa harde kern van Indonesische opstand ZATERDAG 31 MEI 1958 O \,JES MAANDEN is liet i bewerkte deuren Algiers, 30 mei geleden dat een groep Franse burgers en militairen achter de dikke, rijk een moorse villa bijeen was. Een villa i iet uitzicht op Algiers. De gezichten van de mannen stonden strak en hun doel stond vast zij wilden een einde maken aan de Vierde Franse Republiek, die voor beu de ondergang van de grootheid van hun vaderland en het opgeven van het Franse koloniale imperium betekende. Op dertien mei van dit jaar toonden de mannen van de villa op het balcon van het regeringsgebouw te Algiers hun gelaat aan de wereld en een van hen probeerde het volk toe te spreken, maar er was geen microfoon en niemand kon hem verstaan, omdat jonge stemmen in koor riepen: „Algerije is FransM en dl,,Het leger aan de macht Toen bracht iemand een schoolbord en daarop werden de historische woor den geschreven en aan het volk getoond: „Het leger is de waarborg van de vrede en van een Frans ;aJUgerije". Enkele minuten later kalmeerde generaal Jacques Massu, commandant van de tiende divisie [jeiparachutisten, de menigte door het prestige van zijn naam en zijn rang. En toen de nacht viel over de opgewonden stad, Mas het leger in Algerije aan de macht. 'IUy De voorgeschiedenis van dit historisch gebeuren wordt nu bij stukjes en iselbitjes bekend gemaakt door degenen, die eraan hebben meegewerkt. Uit Jgesprekken met Leon Delbeque. vice-voorzitter van het comité de Salut vatpublic voor geheel Algerije en zijn medewerkers kan het volgende beeld enWorden gevormd: de„ Een groep van tot de rechtervleugel behorende personen, die de idee van inliet Franse imperium hoog hielden, was tot de conclusie gekomen, dat de varfouten van Frankrijk wortelden in zijn grondwet een theorie, waarmede meeste waarnemers het eens zijn. de Deze groep, waartoe een aantal hoog- ei^eplaatstc officieren van het leger bc- er^oorde, was verder tot het inzicht geko- Fnen, dat de enige man, die dc Fransen ion verenigen, hun held uit de oorlogs- yd, generaal Charles de Gaulle Avas. Zij irealiseerde zich echter, dat in het Franse nocderland communisten cn socialisten vele anderen zich zouden verzetten egen De Gaulle, in wie zy een semi-dic- ator en een eerzuchtig generaal zagen, lie de laatste twaalf jaar op de achter grond had geleefd. Zij zag duidelijk, dat een beweging voor irugkeer van De Gaulle aan de macht iet de meeste kans op slagen kon wor- len begonnen in het door rebellie ver scheurde Algerije, waar de Fransen hoop worden gegeven, dat zij hier zouden nen blijven en de mohammedanen leider met een naam, die eens bij hen jieliefd was. HERSTEL GLORIE Het gros van het leger zo goed als lille strijdbare afdelingen bevond zich Algerije. Welke officieren zouden zich l-erzetten tegen een beweging, die ten loei had de oude „glorie" te herstellen, welke soldaten zouden gehoorzaam- lleid weigeren aan officieren, vvder enig I |oel de roem van het vaderland was? Geruohten verspreidden zich langs on- iergrondse wegen in Algerije en Parijs sommigen, die in de tweede wereld- I orlog De Gaulle van Brazzaville naar [n 1957 was t.b.c. nog niet op cle terugtocht Tijdens een forum, gehouden ter gele enheid van het vierde landelijke congres _3 an de 6tichting Het Nederlandsche Zie kenhuiswezen te Utrecht, heeft prof. dr Kraan, geneesheer-directeur van het ra Ftf' Punh 1957, tegen de verwachting in, niet edaald is. Voorts toonde hij zich bezorgd 3Ver de economische toestand van de Bnatoria. °]Het aantal nieuwe tbc-gevallen in 1957 l^nnd zijn weerslag ook in de beschikbare "inatoriumrruimte: er waren er zelfs, die wachtlijsten werkten. Ook in eerste maanden van dit jaar is een •hte stijging van het aantal tbc-geval- ^~)n geconstateerd. Prof. Kraan pleitte ten slotte voor een LA»ed economisch beheer van de sanatoria Tllh een prijsvaststelling, die een derge- jke inrichting ook bij een mindere be- Rotting exploitabel maakt k iioet loongrens voor i w.w. vervallen 3- B De staatssecretaris van sociale zaken ïur. leeft de Sociaal-economische raad advies levraagd over de vraag, of de loongrens D de werkloosheidswet dient te verval- en. Degenen die meer dan 6900 gulden II "ter jaar verdienen komen volgens de egenwoordige bepalingen bij werkloos- 3 leid niet in aanmerking voor uitkering irachtens de werkloosheidswet De jn lenomen werkloosheid heeft de vraag •an j°en rijzen, aldus het ministerie ooiaile zaken, of de in de werklooshelds- iervallen. Vandaar dat de staatsseore- esherris de SER- om advies heeft gevraagd. roepstem In maart en april kreeg het ministerie van landsverdediging te Parijs tal verzoeken van officieren op non-actief om dienst te mogen doen in Algerije en ze werden ingewilligd. Aldus werd het leger en werden enkele burger-elementen gemobiliseerd en zij waren gereed om de macht over te nemen. Doch voor de machtsoverneming zelf moest nog de juiste atmosfeer worden geschapen. De mannen van de geheime bijeenkom sten wendden zich tot een groep fana tieke jongelui, die gegroepeerd w rond het studentenblad Le Bahut er maanden na het eerste contact, terwijl parachutisten de stad in bedwang hielden en een reusachtig Kruis van Lotharingen het symbool van De Ganlle oplichtte tegen de donkere hemel, verklaarden de jongelui in opgewonden gesprekken ach ter koppen koffie in een goedkoop café: „Wij zijn patriotten. Wij willen dat Al gerije Frans is. Wij zijn bereid tot alles" Eu de mannen van de bijeenkomsten in de villa gaven het sein. In de eerste demonstratie van betekenis moest de jeugd vooraan gaan in een aanval op het regeringsgebouw. Dit gebeurde op 13 mei, toen zich een grote menigte verzameld had tot een rouwbetoging wegens de terechtstel ling van drie Franse militairen door Algerijnse nationalisten. „Ik schreeuwde in het Frans: Voor waarts, Algiers", vertelde de 19-jarige Jacques Rosea. „Jean-Pierre Brulard be stuurde de vrachtauto, die het ijzeren hek voor het regeringsgebouw forceerde. Wij waren er in". De jeugd brak door een kordon van veiligheidspolitie heen en drong het ge bouw binnen, gevolgd door de menigte Allen waren tussen de 17 en 20 jaar oud. Thans, veertien dagen later, zien de za- en er kalmer en enigszins anders uit. „Al wat wy willen Is, de jeugd vai Frankrijk enig gevoel van vaderlands liefde en burgerlijke verantwoordelijk held bijbrengen", zeide Rosea. „Het is per slot van rekening hun Frankrijk. Wij willen de grootheid van Frankrijk terug". Zijn metgezellen knikten instemmend stampten met bun voeten het ritme de Franse leuze:, .Algerie Francalsc", die de voornaamste leuze van de stad is ge worden. Een enorme menigte jongelui was op de been om deel te ne men aan de demonstraties voor generaal Charles de Gaulle. En het waren beslist niet alleen jongens, die in Algiers de eer ste stoot gaven tot de oprich ting van het „Comité voor openbaar welzijn". Grote jubileumten toonstelling TT ET RIJKSMUSEUM in Amsterdam National Gallery te Londen, Louvre to zal zijn 150-jarig bestaan op waardige I Parijs, Kunsthistorisch Museum te We en tevens grootse wijze vieren. Op 28 juni nen, Ermitage te Leningrad, Metropoli- zal des morgens in het museum een her-1 tan Museum te New York, dijkingsplechtigheifl plaats hebben cn na deze plechtigheid wordt officieel een grote jubileumtentoonstelling geopend onder de titel „Middeleeuwse kunst der Noordelijke Nederlanden". Deze expo sitie blijft geopend tot en met 28 sept. op alle werkdagen van 10 tot 5 uur. De tentoonstelling geeft een overzicht van de voornaamste kunstuitingen vas het Noordnederlandse gebied uit de late Middeleeuwen. Dit hoofdstuk uit onze kunstgeschiedenis heeft tot dusver nog te weinig aandacht gekregen, daar er in Nederland zelfs niet veel van is over gebleven. Wat er buiten ons land terecht kwam is zeer verspreid. Voor het eerst wordt getracht te tonen wat de vroegste bloei van de kunsten van ons land was De oudste stukken dateren omstreeks 1340, de jongste omstreeks 1530. Deze jubileum-verzameling zal onge- veel 130 schilderijen. 80 beeldhouwwer ken. 50 tekeningen en gravures. 30 minia- tuurhandschriften en 60 voorwerpen van kunstnijverheid omvatten. Vrijwel alle belangrijke musea uit het buitenland heb ben, op enkele uitzonderingen na, de aan vragen om bruiklenen gunstig beant woord. Om er slechts enkele te noemen- Dell erhaa Woensdag 11 Juni wordt in Rotterdam an boord van de Rijndam de vijf mil- Lieu\#enste baal katoen sinds 1945 gelost Deze pers,jpal zal ten bate van een liefdadig doe! Hen/orden geveild in tegenwoordigheid van Aimje Amerikaanse ambassadeur in Neder- Amo»nd en van d€ burgemeester van Am- k dJ*rdam- Ook zal hierbij aanwezig zijn iConte» vertegenwoordigster van de Ameri- Hen— kaanse katoenstaten, de studente Jean Carter, katoenkoningin 1958. ..maid of cotton", die de baal zal veilen. Rotterdam heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een centrum van d« katoenhandel Achter Liverpool en Bre men neemt de stad de derde plaats ir onder de Westeurpoese invoerhavens. Ru we katoen wordt niet alleen ingevoerd ten behoeve van de nationale industrie, maar tevens voor doorvoer naar andere ianden in West-Europa. Ter gelegenheid van de invoer va vijfmiljoenste baal ontwikkelt het traal bureau der katoenindustrie een pro* paganda-activiteit. waarop de Rotterdam se middenstand zal inhaken Op het pro gramma staan o.m. kaloenshows en eet tentoonstelling over de geschiedenis var dc katoen. Praag, Berlijn, München. Venetië, Napels Lissabon. Ook de Ned. musea leverden gul hun bijdragen en van particulieren is eveneens afkomstig, o.a. van de Hertog an Alva Hoogtepunten zullen zijn de zaal met werken van Jeroen Bosch (vier drielui ken, het Antoniusaltaar uit Lissabon, de altaarstukken uit het Venetiaanse Doge paleis). elf schilderijen van Geertgen St. Jans (o.m. ..De begrafenis van gebeente van Johannes", de „Opwek king van Lazarus") en de werken va anonyme Meester van de Virgo Virgmes, van welke Delftse kunstenaar te zien zullen zijn het 2 meter hoge al taarstuk uit Barnard Castle en de drama tische graflegging uit Liverpool, alsmede de Drievuldigheid uit Zagreb. Ook komt er een afzonderlijke zaal met werken Lucas van Leyden. Voor het eerst komen naar Nederland enige laat-15e-eeuwse houten gebeeld houwde altaren, die zich nog heden be vinden in dorpskerken aan de Noorse kust. Een uitgebreide catalogus met on geveer 160 afbeeldingen is in voorberei ding, waarin ook historische en kunsthis torische, beschouwingen komen. T.z.t. hopen we uitvoerig op deze belangwek kende tentoonstelling terug te komen. houdt Uw zonuwen in bedwang ABASIN kalmeert zonder slaap te verwekken binnenvloot bestaat uit 16000 schepen Per 1 januari bestond de Nederlandse binnenvloot, blijkens het CBS, uit 16.000 vaartuigen tegen 15.700 per 1 januari 1957, met een laadvermogen van 4.440.500 ton (v.j. 4.327.400 ton). Hiervan ware tankschepen (689), 13.147 vrachtschepen (13.131) en 2129 schepen voor speciale doel einden (1888). Van het totaal waren 9100 vaartuigen met en 6900 zonder eigen be weegkracht. Bovendien waren er op 1 januan 1880 motorsleepboten en stoomsleepboten. Historisch concert ter inleiding van Holland Festival Zoals in ons Zondagsblad wordt ge meld. zal er ter inleiding van het Hol land Festival in dc oude Rolzaal aan het Binnenhof 11 te 's-Gravenhagc een historisch concert worden gegeven door de sopraan Mea Naberman, de fluitisto Ellen Mac Gillavry en de clavecinist Jaap Spigt. Dit concert, dat geheel in de oude kamermuziekstyl wordt gehou den en uitgevoerd in historische kos tuums, heeft plaats op zaterdagavond 14 juni om 20 uur. Dit ter aanvulling van het bericht in het Zondagsblad. ZETHAMETAn.v. BRUIKBAAR IJZER 1 Een ooggetuige vertelt Vernieuwingsbeweging „Pennesta" ademt een christelijke geest DE REACTIE VAN HET VOLK op het bombardement van Menado was snel en hevig, aldus schrijft prof. Justin K. B. Fuller, uit Califomië, die de strijd op Noord-Celebes heeft bijgewoond en eind februari de eerste aanval van Indonesische vliegtuigen op de stad heeft aanschouwd. Een soldaat rukte een portret van Sukarno van de muur van een getroffen ge bouw en vernielde het met zijn geweer. „Hoe kon de president opdracht geven, bommen te werpen op zijn eigen volk?" schreeuwde hij. .Jiij is niet langer onze president." volk de beweging steunt, bleven de vrij heid van woord, drukpers en vergadering Prof. Fuller was in oktober 1957 naar Ceflebes gekomen om antropologie te do ceren aan de kweekschool voor leraren te Tondlano en maakte geregeld een reis heen en weer van 48 km per dag om les te geven aan de Permesta-unlvereiteit (Permesta is de 2 maart 1957 ontstane af scheiding van Noord-Celebes). Deson danks kreeg Fuller van de centrale re gering te Djakarta vergunning om aan de universiteit te doceren. Emigranten geen slachtoffer van werkloosheid Van een massale uittocht van Neder landse emigranten uit Canada als gevolg van de werkloosheid is geen sprake, heeft de Canadees-Nederlandse immigratieraad geconcludeerd na een onderzoek, dat de raad heeft ingesteld op berichten over een grote terugslag van de Canadese werk loosheid op de emigranten. Het is een normaal verschijnsel, aldus de raad, dat een klein percentage der ge- emigreerden na kortere of langere tijd naar Nederland terugkeert, maar niets wijst er op, dat dit aantal belangrijk is toegenomen. Vergeleken met de anders bevolkingsgroepen is de werkloosheid per centsgewijze minder onder de Neder landse Canadezen, die de huidige moei lijkheden boven verwachting zeer goed doorstaan. Komt daar nog bij dat thans een verbetering in de toestand intreedt en de Canadese regering een groot program ma van openbare werken en woningbouw is begonnen, dan kan er geen reden to ongerustheid zijn, aldus de raad. Gesneuvelde Amerikanen op Margraten herdacht Duizend Limburgse schoolkinderen leg den gisteren bloemen neer op het Amerikaanse en Nederlandse vlaggetjes getooide Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten. Deze korte plechtigheid vond plaats in tegenwoordigheid van de Ameri kaanse Ambassadeur Philip Young, ter ge legenheid van Memorial Day. Dit is de dag, waarop de Amerikanen hun oorlog gevallenen herdenken. Ook de commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben, was op het kerk hof aanwezig. Hij zei, dat de jeugd de moed van de Amerikaanse soldaten niet licht zal vergeten. „Dankbaar jegens hen besteden deze kinderen hun jeugd in ge lukkige vrijheid en hun oprechte gedegen en kleurrijke bloemen zijn eenvoudige spontane uitdrukkingen van grote dank baarheid jegens deze helden". De herdenkingsplechtigheid werd na mens de Koningin en de Prins bijgewoond door generaal Pahud de Mortanges, door staatssecretaris C. W. H. Moorman namens de minister van defensie, burgemeesters van vele Limburgse gemeenten en tegenwoordigers van het Nederlandse logsgraven-comité. De Amerikaanse ambassadeur had de avond tevoren ter gelegenheid van Memo rial Day een receptip gehouden in de grote sociëteit te Maastricht. Anne Frank-prijzen aan twee letterkundigen De Anna Frank-prijzen voor 1958 zijn door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen toegekend de letterkundigen Remco Campert en Nico Scheepmaker. De prijs was beschikbaar gesteld door bemiddeling van de „Nether- land-America foundation" te New York De jury bestond uit dr. V. E. van Vries land. P. Th. B. Rodenko en B, Voeten. Bomaanval De bomaanval was na de eerste rus tige dagen van de opstand een volkomen verrassing. Hoewel er geen 6chot op da vliegtuigen werd gelost, vlogen deze drii maal bommen werpend en schietend ove de stad, waardoor zes personen werden gedood en een veel groter aantal gewond. Op 2 maart, de verjaardag van de Per- me6ta-beweging. zorgden bommenwer pers voor een nieuw aangekondigd werk. Enkele dagen later schoten korvetten olietanks in brand, doch de verdedigers stelden zich te weer me vat zij hadden, loopgraafmortieren, geweren, geschut, zodat de korvetten niet dichterbij kwamen. Eén persoon werd gedood en acht werden gewond. Het volk wi6t nu dat het in een echt» (oorlog gewikkeld was. Dc meeste studenten namen dienst. et volk van dc Minahasa verloor m zijn gewone blijmoedigheid. Er >vcrd grimmig geoefend met scherpe munitie. de blokkade stegen de prijzen. De weinige schepen brachten wapens c provincie geleek een legerkamp. Daarna kwamen de Permesta-bommenwcrper». Tenminste één daarvan werd gevlogen door een gedeserteerde vlieger. Als Sukarno verliest Als Sukarno de oorlog verliest, zal dit e danken zijn aan de strijdvaardigheid 'an het volk der Minahasa. De overw ning op de opstand in Menado was gemakkelijk omdat deze niet leefde het volk, maar op Celebes heeret een krachtige anti-communistische stemming. De Permesta is in vele opzichten een volksbeweging geworden. Zij betekent tevens meer werk er gere lonen, Ook kreeg zij het karakter een Christelijke vernieuwingsbewe ging. Een jong rooms-katholiek priester noemde zijn nieuwe kerk de Permesta- kerk. Het bestuur geeft bijdragen ndeuwe rooms-katholieke en protestant se scholen. Geestelijken werden aange steld aan de met Permesta-geld gestichte universiteit. De communisten werden op geruimd. Dertig leiders zijn gearresteerd, bestaan. Noord-Celebes verbond zich in de 17e juw vrijwillig met Nederland en de krijgshaftige bevolking vormde mede de ruggegraat van het K.N.I.L. Er bestaan sterke democratische tradities. Zij spreekt Philippijnse taal en vormt ook in ras godsdienst een minderheid in Indone sië. De Nederlandse ondernemingen mo gen in Minahasa hun werk voortzetten. Aldus schrijft prof. Fuller. De Indonesische minister van buiten landse zaken en de Amerikaanse ambas sadeur te Djakarta hebben heden de vraag besproken hoe men de „thans reeds goeds betrekkingen tussen de beide landen" kan verbeteren. Minister Subrandio gaf ds verzekering, dat de Amerikaanse vlieger Pope overeenkomstig de Indonesische wet geving zal worden behandeld. Izvestia, het officiële blad der Sowjet- unie schrijft vandaag dat de pogingen van de Amerikaanse imperialisten om tegen Indonesië een blokkade in te voeren door middel van bombardementen misdadige piraterij zijn. Vrijheid Hoewel er in werkelijkheid een mili tair bestuur is, is er geen sfeer van latuur. De ondernemingen brengen het geld binnen en het volk wordt niet uit gemergeld door belastingen. Daar het Echt jong door Uw haar POLYCOLOR Kleurshampoo Tintgevende hsarwassmj n POITCOLOR jaagt de eer grijze haartjes (zonder verve op de vlucht, 't Is verbluffend Paid Rodenko wint de essayprijs-Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de E66ayprijs-1957 van de gemeente Amster dam. groot 2000, toegekend aan Paul Rodenko voor zijn essaybundel „Tussen de regels". het ieven U2 IB bondig Familie De Nijs-Bos terug in Nederland ZULT het zich wel niet meer zo her inneren, want er is sindsdien veel gebeurd, maar eind vorig jaar hebben we in deze rubriek geschreven over de familie De Nijs-Bos, die toen op het punt stond de reis van Indonesië naar Neder land te ondernemen in een bestelauto. Later hebben we u nog verteld, dat zij na een moeizame tocht door bijna ondoordringbare oerwouden in Singapore was aangekomen. En hier is dan het slot van het verhaal. Dc heer en mevrouw De Nijs zijn in Neder land gearriveerd. Zij hebben hun vijf kinderen, alle meisjes in leeftijd variërend van 3 tot 11 jaar, die zij eerder naar Nederland hadden gezonden, in goede gezondheid aangetroffen. Zij zijn gehuisvest in het kamp voor gerepatrieerden aan de Limburg- laan te Eindhoven. cn hij werkte voor het Britse soldaten- blad Union Jack. In Indonesië, dat zij na een zeer avontuurlijke tocht bereikten, was hij werkzaam als Baptistendominee, sociaal werker cn freelance journalii Wat hij in die laatste functie verdiende, gebruikte hij om een centrum voor Indo nesische jongeren te stichten. Als hij ovei die periode spreekt zegt hii: „Het was eet heerlijke lijd" Economie Het is merkwaardig gegaan met de fa milie De Nijs. De mannelijke helft, nu 41 jaar, studeerde voor de oorlog aan de economische hogeschool te Rotterdam. Tijdens de oorlog woonde hij In het ver maarde studentenpension van mevrouw Riedé aan de Claes de Vrieselaan. dat we van binnen en van buiten op onze duim kennen, omdat het ook ons in die zwarte jaren van bezetting enige dagen tot ver blijfplaats beeft gediend. We waren daar geïntroduceerd door de grote verzets strijder Frits Ruys uit Wassenaar, die zijn leven eindigde voor het vuurpeloton. Maar goed, de heer Wil de Nijs woonde dus in de Claes de Vrieselaan en zijn vrouw, Marianke Bos, was bij haar ouders op de Bergweg te Rotterdam. Dominee Toen de oorlog was uitgewoed morgen van een nieuwe dag zich a dlgdc vertrokken de heer cn mevrouw De Nys op een oude Harley Davidson naar Indonesië. Hy was toen journalist Vlucht We hebben de heer Nijs in Eindhoven opgezocht en hun ge vraagd naar hun ervaringen. En dit vertelden zij. „In de loop van 1957 von den wij het beter de kinderen naar Nederland te zenden. Een tante, die on derdak had gekregen in het kamp aan de Limburglaan, ontfermde zich over de meisjes. In november kreeg ik een tip, dat ik moest oppassen. Ik zou wor den gearresteerd. Dat was de reden, dat we besloten te vluchten. Het plan kwam in ons op dc terugtocht te ma ken in een Tempo Matador bestelwagen, de slechtste van de twee wagens, die mijn evangelisatiewerk ter beschikking stonden. Om de Indonesi sche autoriteiten te misleiden deden we het voorkomen of we of per schip of per vliegtuig wilden vertrekken". Avonturen „Maar in werkelijkheid vertrokken in november van het vorige jaar eerst per kustvaarder en van Singapore uit met onze auto. We hadden toen een tocht van 28.000 kilometer voor de boeg, een tocht, die o.m. leidde door de zwaarste gebieden van Malakka, Siam, Birma en India. Om te beginnen moesten we een afstand var bijna 1500 kilometer over ossepaden af leggen. We werden door rovers over vallen, doch toen die zagen dat we nle veel bezaten, werden we niet alleen vrij gelaten, maar kregen we ook nog eer rijst cadeau. In Moulmein in Birma werd ik voor de rechter gebracht wegens ille gale grensoverschrijding. Hij veroordeel de me eerst tot een boete van 400 pond. maar later werd ik vrijgesproken" Olifanten „Of we werkelijk echt bang zijn ge weest? Eens beleefden we spannende ogenblikken, toen wij, in de jungle cl nachtend, onze wagen plotseling zagen ingesloten door een kudde wilde olifan ten. We dachten niet anders of ons laat ste uur had geslagen, en we durfden geeD kik geven. Maar plotseling verdwenen de dieren weer even snel als ze waren gekomen. Ze hadden niet de minste scha de aangericht. In Afghanistan overnacht ten wij in een kamp van een Nomaden stam. Ons was aangeraden dit niet te doen, omdat de stammen „gevaarlijk voor reizigers" zouden zijn. Maar we konden niet anders, dus we moesten er wel ver blijven. We vroegen en kregen onderdak in het kamp. Later bleek, dat de hoofd man van de Kutch-stam inOxford had gestudeerd. Van hem kregen we het hondje Sheila ten geschenke. Kilometerteller „En verder? Ja, wat verder. In Joego slavië sloeg de auto tweemaal over de kop. maar we liepen geen letsel op. De wagen heeft het uitgehouden tot we in Nederland waren. Alleen de kilometer teller werkte toen niet meer". De heer en mevrouw De Nijs verdien den onderweg de kost met het houden van lezingen. Zij zijn blij, dat zij gezond en wel in Nederland zijn teruggekeerd. Zij bezitten geen sou meer, maar ze zijn weer verenigd, weer bij de kinderen. En dat is hun goud waard. De heer De Nijs wil een boek gaan schrijven over zijn avonturen, cn als het kan. sociaal wer ker worden. Verstekeling Een lezeres schrijft ons: „In uw krant zag ik een foto van jonge mensen, die de reis van Indonesië naar Nederland alj verstekeling hadden gemaakt. En ik las, dat de kans beslaat, dat verstekelingen in de toekomst worden teruggestuurd naar Indonesië. Ik stuur u tien gulden ten behoeve van dc verstekelingen. Het is niet veel, maar ik ben een weduwe. Is het niet mogelijk, dat u in uw blad een op roep plaatst om hulp? Er moeten toch meer mensen met het lot van de ver stekelingen zijn begaan?'' De gift van tien gulden hebben we door gezonden naar het Centraal comité voor kerkelijk en particulier initiatief in Den Haag, dat. zoals we kortgeleden schre ven, zich met het vraagstuk van de ver stekeling bezighoudt cn de verstekelin gen, indien z(J In ons land worden toe gelaten. financieel steunt. Het Ifjkt ons daarom overbodig een actie te beginnen. Het gironummer van het C.C.K.P. Is 850. /.wcuveR

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5