j Het smalle gedeelte van de Hoge Rijndijk (1900) Men streeft naar eigen gebouw in Leiden Geref. jeugd verzorgde genoeglijk jaarfeest VAN MENS TOT MENS __pnEUWE LETDSCHE COURANT ZATERDAG 31 MEI 1958 kei zij» Oecumenische J uris ten conferentie Verantwoordelijkheid in een veranderende democratie ÏÏTN i j<x4- o KASTEEL OUD-POELGEEST werd gisteren en vandaag de jaarlijkse Oecumenische Juristenconferentie gehouden. Het thema van deze con- :ischferentie was: De verantwoordelijkheid van de jurist in een veranderende id democratie. Mr. A. W. Kist opende gistermiddag deze conferentie, waarbij vahij wees op het gevaar, dat de specialisering in een bepaalde richting voor dijde jurist met zich draagt. Deze conferenties zijn dan ook bedoeld om de d eJjurist met andere aspecten op zijn terrein in aanraking te brengen. Dit keer ac^wilde men de aandacht vestigen op de veranderde democratie. ievlg di In een Frankrijk, dat voor Europa altijd ji dte spiegel voor de toekomst is geweest, helton de veranderingen reeds gaande, de [heifvetgevende macht is gaan falen. Ook de jurist heeft met dit proces te maken en Üeze conferentie is er op gericht om zich te bezinnen over zijn verantwoordelijk- neid als persoon, als staatsburger, als ïhristen. Mr. Kist hoopte, dat dit een bijdrage mej£aJ zijn tot de opbouw van het nog gistend )aat^uropa Na dit openingswoord sprak professor ir. W. Banning over de persoonlijke ver- Antwoordelijkheid in een veranderende iemocratie. Bij de verantwoordelijke kaVtaatsburgers heerst er tegenwoordig een fenejevoel van onbehagen, wrevel en machte- tairioosheid tegenover de toenemende macht edefan allerlei nieuwe maatschappelijke ver- reldichijningen, aldus spr. ;n t( In de geschiedenis kwamen deze ge- oei ens voor bij bepaalde bevolkingsgroe- oen, die in de knel kwamen, zoals tegen- eVoordig het geval is bij de kleine boeren. a,epje landarbeiders en de vrije intellec- ransVielen. Ook was er een onbehagen op te •atiflnerken, wanneer een bepaalde sector van ze#et maatschappelijk leven zich sneller arnfan een andere sector ontwikkelde. Zo is issefegenwoordig het onderwijs sterk ten va^chter bij de maatschappij. Ten laatste was er in de historie altijd van een sterk levoel van onbehagen sprake als men 1 poor grote historische veranderingen ^Ttond. Ziet men ln de tegenwoordige maat- "anstchappij, dan valt allereerst op het ininpoog energetisch karakter, waarbij men d ijijn best doet om de energie-bronnen te ulojfergroten. Hierachter staat de dyna mische ontwikkeling van de wetenschap ,njn^n de techniek. >etet ëev°lgen van dit verschijnsel krjjfijn een versnelde groei van de wel- irzi^raart, verkorting van de arbeidstijd en nieuwe vormgeving aan machines Juroen woningen, verbetering van de ge- r dcondheid en een verhoging van de raarlevensduur. he' Ook komt er specialisatie in de vorm binetan monopolies op het gebied van ken- tien en kunnen. Een ander karakterbeeld to, dat de industriële maatschappij veran- hert in een dienstmaatschappij, waardoor lega. [WMW «OM t d« I za_ BREESTRAAT 173 A Een dokter nodig? iklln De zondagsdiens- van de huisartsen aanwordt waargenomen door de dokters mitileel. Mastenbroek, Teeuwen, Van Al- I ge-phen en Roodenburg Vermaat. olai, atri- Welke apotheek? De avond- nacht- en zondagsdienst lie apotheken wordt waargenomen door de apotheek Van Driesum. Mare 110, telefoon 20406. Bovendien is tot zaterdag avond 6 uur geopend de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 8, telefoon 23553. Te Oegstgeest: Wilhelminapark 8, telefoon 86274, behalve zondag van 8 uur 's ®ens tot 10 uur 's avonds. behoefte aan scholing en onderwijs or.t- t. Het aantal commandoposten ir. de itschappij verandert en er vormt zich machtsconcentratie op die posten. Een slecht verschijnsel noemde prof Banning, dat de verantwoordingsplicht dikwijls ontbreekt. Een verschijnsel, dat ook veel onbehagen wekt, is de groeiende bureaucratie. Zij is echter noodzakelijk. het gevolg is, dat er allerlei dingen geremd en opgehouden worden. Een laatste verschijnsel is, dat de staat de maatschappij elkaar wederzijds be ïnvloeden, waarbij het opvalt, dat er een verschuiving gaande is van de aandacht op verwezenlijking van politieke grond rechten naar die van sociale grondrech- Het ontbreekt in de huidige maat schappij aan organen, die de sociale grondrechten moeten handhaven. In Nederland is men op weg door de instelling van een ministerie van maat schappelijk werk. Wil de democratie zich als ethisch beginsel handhaven, dan zijn volgens prof. Banning de volgende itregelen nodig: Decentralisatie waar mogelijk, nieuwe bewerktuiging van de maatschappij voor de verwezenlijking van de sociale grondrechten, verantwoordings plicht voor de mensen in monopolistische machtsposities, opvoeding gericht op en genormeerd door de personengemeen- schap tot vrije democratische gezindheid. en slotte moet voor de jurist altijd alle empirische recht, rechtsbeoefening en politieke vormgeving van het recht ge dragen worden door de geestdrift voor de gerechtigheid. MEN ZOU zeggen, dat het de dorpsstraat van Ballum op Ameland was. Maar voor de oudere Lexdenaars is dit geen vraag, want zij zullen vanmid dag bij het openslaan van de krant als in koor roepen, dat ze er de vroegere Hoge Rijn dijk, tussen de remise en het buiten Rijnstroom (nu de Wil- helminabrug), in herkend heb ben. Op de foto van de vorige week zag men de remise en het begin van het smalle ge deelte van de Hoge Rijndijk, deze foto toont het smalle ge deelte in de richting van de Hogewoerd. Wij ontvingen de foto van de heer P. van der Krieke, Hoge Rijndijk 34, Leiden. Aan weerskanten van de Rijndijk liep een sloot en de bruggetjes vormden de verbin ding met de huizen, soms drie tegelijk. De sloot aan de lin kerkant is het eerst gedempt en de bomen daar zijn het eerst geveld, om plaats te maken voor de tram. Het rechter gedeelte van de weg zou om streeks 1918 zijn nieuwe vorm hebben gekregen. Over de demping van de sloot moet destijds nogal wat te doen zijn geweest. De foto is gemaakt ter hoogte van de Catharinastraat; het grote huis rechts op de voorgrond, dat niet ver van deze straat af staat, bestaat nog (Hoge Rijndijk 66). Verder is alles veranderd en doet deze foto vermoeden, dat het hier een tijdsafstand van vele tien tallen jaren betreft. Zij moet echter omstreeks de eeuw wisseling zijn gemaakt. Propaganda-avoiul Leidse Rij- en Jachtclub Om ook bij hen die niet de rijkunst be oefenen. belangstelling te wekken voor de hippische sport, organiseert de Leidse en Jachtclub vrijwel jaarlijks een propaganda-avond. Ditmaal zal deze de monstratie van ruitersport, onder leiding •an de heer J. Kok, worden gegeven op Tijdag 6 en zaterdag 7 juni in de manége ,an de Kaiserstraat. Het programma zal grotendeels worden •erzorgd door eigen krachten; een bijzon dere attractie is het optreden van de in- ■rnailonaal bekende dresseur en hoge- :hoolrijder de heer H. Gilhuys te Dor drecht, die als hoogtepunt van de avon den, zijn beroemde paarden Grand Fils en Tête de Pipe zal voorbrengen. De Electro-boys zullen ter afwisseling acrobatische toeren verrichten. Het programma wordt gesloten met het shownummer Romantiek in het paarden- bos, volgzns een ontwerp en onder regie van de heer Han dc Wilde. Spreekbeurt Dinsdagavond half acht zal dr. C. Steenblok, predikant bij de Geref. Ge meente in Nederland te Gouda, in ge bouw Hoge Rijndijk 24 een spreekbeurt GEMEENTE LEIDEN OFFICIËLE PUBLICATIE verkiezing gemeenteraad De Voorzitter van het centraal stem bureau ter verkiezing van de leden van ie gemeenteraad brengt ter openbare kennis, dat het besluit, waarbij de uit slag van de verkiezing van de leden van de gemeenteraad is vastgesteld, ter gemeentesecretarie, afd. bevolking c.a., voor een ieder ter inzage is neergelegd. Leiden, 31 mei 1958. De Voorzitter voornoemd. F H. van Kinschot. geslotenverklaring Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Zijlsingel, voorzover gelegen tussen de Trompstraat en de Schrijversbrug, met ingang van 2 juni 1958 voor de duur der bestratingswerken aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. in beide richtingen. Ledenvergadering Rode Kruis DE AFDELING Leiden en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis hield gisteravond een ledenvergadering in Het Gulden Vlies onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Gaillard, die in zijn openings woord het verlies, dat de afdeling leed door het overlijden van het be stuurslid, de heer H. W. Wittenaar, memoreerde. Het oefen- en leslokaal van de colonne Leiden van het Rode Kruis-korps is nu van de universiteit: het Rode Kruis zal dus binnenkort hier het veld moeten ruimen. Het korps moet echter paraat blijven. De voorzitter sprak in dit verband de hoop uit dat, mede met de hulp van de autoriteiten, spoedig een bergruimte voor de goederen en een lokaliteit voor de lessen en de oefeningen beschikbaar zullen zijn. Het ledental is toegenomen. Het be draagt thans 10378 personen tegen een aantal van 9816 leden op 1 januari 1957 De Federatie van Klaverja6verenagingen heeft in het voorjaar van 1957 een kla- verjastoernooi georganiseerd ten bate van de afdeling. De opbrengst, die 502.50 bedroeg, kwam ten goede aan de bloed transfusiedienst. De voorzitter sprak de activiteit van deze organisatie zijn verheuging uit. Ook de po6tzegelactn bracht een behoorlijk bedrag op, name lijk 1.272.—. De filmavonden in de buitengemeenten werden steeds goed bezocht. Door 6teun van personeelsverenigingen en dere organisaties uit Leiden en oms ken werd het mogelijk gemaakt, dal invalide patiënten gratis de boottocht het sohip „Kasteel Staverden" konden meemaken Bescheiden begin De bloedtransfusiedienst baart nog steeds zorgen Wel daalt het aantal do- norc met. maar in vergelijking met de grote activiteit op medisch gebied is in deze streek nog gebrek aan bloedgevers Verheugend was evenwel, dat het bestuur 93 maal de Landsteiner-plaquette kon uitreiken aan personen die vijftien maal bloed hebben gegeven, en 260 maal de Landsteiner.-pennóng voor het geven van vijf maal een halve liter bloed. Het aan tal bloedtransfusies over het jaar 1957 bedroeg 5542, het aantal keuringen en herkeuringen 6204. De nog jonge trombose-dlenst. die het mogelijk maakt patiënten met trombose in plaats van in ziekenhuizen thuis te behandelen, verrichtte uitnemend werk, al i6 de financiële kant nog met geheel geregeld. Ook het Welfarewerk boekte goede resultaten. Op de balans van het afgelopen jaar is reeds een heel bescheiden begin ge maakt met een post „Reserve aankoop gebouw. Het Rode Kruiswerk is in Lelden verdeeld over 'n aantal lokali teiten. Reeds geruime tfjd wordt de behoefte gevoeld aan een eigen ge bouw, waarin de werkzaamheden kunnen worden geconcentreerd en men efficiënter zal kunnen werken. Op welke wijze men aan het geld moet komen Is nog niet vastgesteld. Wèl zijn plannen voor de samenstelling van een comité, dat zich met de voor bereidingen voor een gebouw zal be zighouden, in overweging genomen. De voorzitter sprak tenslotte een woord van dank bot mevr. mr. J. van Crevel- Schaberg, die de administratie verzorgt, en tot sergeant-majoor C. de Koning voor zijn vele diensten ten bate vai afdeling. Tussen de bladzijden Tamango LUXOR Tamango speelt in 1820 op de driemaster Esperanza voor de kust van Guinea. Het gaat hier om de slaven handel. Negers van verschillende rassen zijn verkocht aan kapitein Reinker, die een hoog spel speelt met zijn gekleurde medemensen. Tot enkele malen toe moet een opstand op het schip worden onderdrukt, moeten er slachtoffers vallen om straks goed geld te maken. En door dit alles heen speelt dan nog de liefde van de kapitein voor de knappe negerslavin Aiché, die tevens door de scheepsarts en de neger-aanvoer der Tamango wordt begeerd. Wie filmtechnisch scherp ziet, zal op merken, dat het schip zelfs bij de ergste, stormen te weinig beweging maakt en dat dus alles op de wal is opgenomen Maar dat is in feite een bijzaak. Er wordt een fel beeld gegeven van het meest onmenselijke bedrijf: handel in mede mensen. En meer dan welke film ook spreekt deze rolprent van vrijheid, die er moest komen voor hen. die in 1820 nog op deze wijze werden behandeld. (Scherp beeld van onmenselijk bed rijf). Ontvoering op Kreta CASINO De film Ontvoering op Kreta speelt in 1944 op het eiland Kreta, dat toen reeds drie jaar lang onder de Duitse bezetting zuchtte. En het film verhaal vertelt van de moed van twee Britse officieren de Duitse opperbevel hebber van de 22e pantserdivisie gene raal Karl Kreipe te ontvoeren en naar het Britse hoofdkwartier in Kairo te brengen. De gehele film gaat over die ontvoe ring, die met veel kennis van zaken wordt uitgevoerd al spelen er in het filmverhaal natuurlijk altijd toevallig heden mee en tot een succes wordt. De twee Britse officieren hebben daar bij de hulp van Kretenzers, die als parti- sanen optreden. De spanning is er goed ingehouden. Slechts een enkele maal is het verhaal wat te lang uitgesponnen, is er iets te veel overleg tussen de man schappen verfilmd. Maar na een inzin king wordt telkens de aandacht weer geboeid door de een of andere vondst, o.a. aan het slot met het optreden van de kleine Nikko. Er is spanning, maar nergens over spanning, er is avontuur, maar geen op geschroefd avontuur. En bij de spanning is er steeds de milde humor, waardoor deze rolprent toch wel boven vele andere oorlogsfilms uitsteekt. Lift naar schavot lido. Met In de lift naar het scha vot. heeft Louis Malle de hoogste Franse onderscheiding voor de beste film van het jaar verworven. Natuurlijk kan men zich Ouders hebben een taak TAE GEREFORMEERDE jongens- en meisjesclubs in Leiden hebben gis- teravond in het Anthoniusclubhuis hun jaarfeest gevierd. Ds. H. Heule vertelde de aanwezige ouders een en ander over het jeugdwerk in Leiden. Er zijn momenteel 30 clubs, die de jeugd opvangen. Hiertoe be horen ook de zgn. hobbyclubs. Ds. Heule wees de ouders op de taak, die zij in het verenigingsleven te vervul len hebben. De oudervereniging moet er zorgen, dat de kinderen zich in het clubverband kunnen aanpassen. Men is er mee klaar, als men de kinderen alleen naar school en catechisatie stuurt, het is zaak, dat de ouders op alle gebied volledig achter hun kinderen staan, aldus de predikant, die tot slot meedeelde, dat in september een contactavond zal worden belegd. Onder regie van de heren H. Kruys- haar en J. de Bruyne kwam hierna de jeugd aan het woord. De jongsten speelden met overgave het op muziek gezette sprookje van Repelsteeltje; zij voerden daarmee de ouderen terug naar hun prille jaren, toen zij aan hun ouders vroegen om een mooi sprookje te vertellen. Mej. I. Vogel begeleidde op de piano. Met de aanwezigen trok men de wijde wereld in om terecht te komen aan hei Weense hof, waar een menuet werd ge danst en Jeanne de Nooyer kwistig me; rozen uit Tirol strooide. Hans Rijnbende overbrugde de kloof met het heden door enkele songs ten gehore te brengen. De jeugd trok verder de wereld in. Zij bracht een bezoek aan Egypte en ook de Perzische markt werd en passant in spel en dans uitgebeeld. Toen de avond be ëindigd werd, was het eigenlijk al lang bedtijd voor de jongsten. maar ja, voor één keertje mag zoiets wel! Oplossing rpOEN DE ZON e schijnen en de mensen op zon nige terrasjes de gelegenheid te baat namen hun inzichten met betrekking tot revoluties aan hun omgeving ken baar te maken, liep een ober gedien stig op een tafeltje af, waaraan een dame van onschatbare leeftijd had ge plaatst. Toen de dienaar van het dorstende mensdom zich beminnelijk naar haar over had gebogen, deelde de dame hem mede. dat zij graag een drank wilde consumeren uit een bruin flesje. Een bruin flesje, antwoordde de ober beleefd en in afwachting van verdere bijzonderheden. De dame voegde een nogal vage om schrijving aan haar eerste aanwijzing toe en de ober verdween om even la ter met een bruin flesje terug te keren Het terras was inmiddels volge stroomd met zonminnende mensen en de ober kwam handen te kort Maar de dame legde hem uit, dat hij het verkeerde bruine flesje had meege bracht. De ober luisterde oplettend naar een nieuwe verklaring, trok zich terug en kwam kort daarna met een ander bruin flesje het terras op. Nee, dat was ook niet, wat de dame bedoelde en een beetje ongeduldig be gon zij aan een derde uiteenzetting. En terwijl luide kreten uit de om trek opstegen, die verrieden, dat dc ober aan andere tafeltjes verbeid werd, haalde de ober een derde flesje, maar ook dat werd afgekeurd De ober hield zich goed. maar de dame verloor haar geduld. Breng mc dan maar een ijsje, zo sprak zij, alsof zij grootmoedig over een grot onrecht heen stapte. En de ober bracht op haar verzoek na een vierde reis naar het buffet het goedkoopste ijsje, dat het restaurant beschikbaar had. Maar het gebaar, waarmede hij de koude versnapering op die tafel depo- eek begon neerde, had van een ridder uit de ;n op zon- vroege Middeleeuwen afkomstig kun- Mannenwerk ALS WIJ OP EEN TOREN of hoog gebouw staan, krijgen wij de merkwaardige neiging om gelijk Jan van Schaffclaar omlaag te storten, hetgeen ons ongetwijfeld beduidend minder roem zou opleveren dan deze Veluwse edelman, omdat deze een no bel doel nastreefde met zijn sprong en wij niet. Daarom stonden we in de nacht van woensdag op donderdag veilig achter een houten hekje hoven op het ge bouw van de Twentsche Bank aan de Leidse Breestraat te sidderen, toen be drijvige mannen daar met behulp van een monstrueus grote kraanwagen een Oegstgeest vervaardigde dak via de kraan op de Breestraat in ontvangst te nemen. De heer A. Bavelaar, Van der Werffstraat 13. Leiden, bleek over mensenkennis te beschikken; hij be schouwde onze aanwezigheid als kluch tige franje bij een ernstige zaak. En tezamen met hun collega's J. B. van Beek. Westerstraat 14. Sassenheim en Zonneveld, Hyacinthstraat 24, Voor schoten, brachten zij In enkele uren bet dak op zijn plaats. Toen de welwillende zothermorgen- zon het nachtelijk duister van de Breestraat verjoeg, hing de tramlijn weer strak door de lucht en was het aan niets meer te zien. dat een groep je mannen de duisternis had benut om een groots werk tot stand te brengen. Merkwaardig EN HOEWEL het bezoeken van een bioscoop nu niet bij uit stek mannenwerk is, plegen man nen zich toch bij tijd en wijle met deze bezigheid te belasten. En zo toog van de week een vriend van ons, die in Leiden de wetenschap dient, naar een theater in de Sleutelstad. Nu pleegt iedere bioscoop een nauwkeurige verdeling van plaat sen in acht te nemen en deze onderscheiden zich door een ver schil in kosten. Omdat een dienaar van Vrouwe Wetenschap doorgaans moeilijk heden ondervindt op het mate riële vlak, omdat Vrouwe Weten schap een zeer dure dame blijkt te zijn, kiest hij meestal de rang, die de minste financiële offers vergt. Maar toen hij van de week bij het loket kwam, vertelde de juffrouw, dat die rang was uit verkocht, zodat onze vriend ge noodzaakt was zijn budget met dak I nop zettei Hé, pak aan. galmde het uit de diep te, toen we net achter het houten hek je onder de nachtelijke hemel stonden te beven. Tot ons afgrijzen zagen we een houten paal vanuit de diepte langs ons hekje schuiven. Krampachtig gre pen we de paal beet en riepen be nauwd: Ja, meneer, naar beneden. De man op de verdieping beneden ons begreep uit dit antwoord, dat er iets niet helemaal klopte en tot onze onuitsprekelijke opluchting verscheen op dat ogenblik het hoofd van de heer H. Tcljcur, Middenweg 35, Valken burg. door het trapgat, die met forse hand de paal van ons overnam. Enkele minuten later gonsde de ge hele bovenverdieping van bedrijvig heid. Onder leiding van voorman Roodakkers. Nieuwe Voordorpstraat 36. Voorschoten, werd alles In gereed heid gebracht om het tevoren In Mannenwerk. de op één na goedkoopste rang te verzwaren. Hoe verrast was hij, toen hij in de zaal de laagste rang hele maal verlaten vond, en de op één na laagste rang ingenomen vond door vele van zijn vriendjes, die met boze blikken pogingen in het werk stelden hun geschokte eco nomie weer in balans te brengen. Stemmig J£N HOEWEL de Leidse verkiezingen de Sleutelstad vrij onberoerd heb ben gelaten, betekent dit niet, dat zij dit de krantenredacties mochten doen. Zodat reeds vroeg, voordat het eerste bureau zijn oogst had kunnen tellen, redacteuren met een voldoende voor wiskunde op hun schoolrapport over huiveringwekkende cijferreeksen za ten gebogen. De kranten in Nederland en dus ook in Leiden plegen op verkie zingsavonden echter het ernstige met het luchtige te paren. Tussen de uit slagenreeksen door werden vlotte wijs jes de luidspreker uitgegalmd en in afwachting van de eerste uitslag, be gon deze versterkte grammofoonplaat om klokslag half negen haar ver strooiing brengende taak. Ook dat nog, kreet een der redac teuren, toen de grammofoonplaten- Juffrouw op maat ging vertellen, dat zij niet in de toekomst kon kijken, dat er gebeuren moet, wat er moet ge beuren. Verwezen keek hij op van zijn cijfers. Hulpzoekend zag hij om zich heen en riep tenslotte in paniek: Doe de gordijnen dicht. Het zou overdreven zijn te melden, dat het veel heeft geholpen, maar toen het daglicht achter rollende gordijnen verdween, kreeg zijn gezicht ecp trek van opluchting en boog hij zich, ba dend in kunstlicht, opnieuw over de getallen. verwonderen, dat i thriller deze lof verwierf, maar als men de film heeft gezien, zal men toch erkennen, dat hij bepaalde kwaliteiten heeft, die hem op vallend maken. In het verhaal gaat het om een man, die ten onrechte van moord op twee Duitse toeristen wordt verdacht, maar aanvankelijk de dans schijnt te ontsprin gen voor een wèl door hem gepleegd mis drijf: het doden van zijn werkgever. Ten slotte wordt echter alles recht getrokken, zodat men wat dat betreft tevreden kan zijn. De film is boeiend, hoewel hij hier en daar nogal traditioneel is gemaakt. Daar staat tegenover, dat er een knap gebruik is gemaakt van lichteffecten, waarin de Fransen meesters zijn. Het spel is suggestief. Jeanne Moreau en Maurice Ronet zijn voortreffelijk. Dit alles bijeen maakt, dat men van deze thril ler (die gelukkig niet luguber is en zelfs te verteren voor hen, die van het genre eigenlijk niet houden) genieten kan. (Boeiende thriller Handelaren in meisje9 TRIANON Het meisje Josette is niet tevreden over de behandeling door haar pleegvader. En dus verlaat ze het huis in de provincie, komt in Parijs natuurlijk in handen van slechte individuen, wordt als blanke slavin naar Zuid-Amerika doorverkocht, gaat daar van dc ene naar de andere luxueuze nachtclub als bar meisje, maar komt ten slotte toch weer, gelukkig en wel met een nette jongen van de grote vaart, in Frankrijk terug. Dit is het hele relaas, gecombineerd met een bijna gelijkluidend relaas van het meisje Vera, dat liedjes zingt bij een De film Handelaren in meisjes, begint met de mededeling, dat hij is bedoeld als waarschuwing voor ouders en meisjes. Pracht moraal. Maar ondertussen.... enfin, laten we de ware bedoeling van de makers maar buiten beschouwing laten. Een rolprent om voor goed een hekel aan films te krijgen. (Gehutchel). Honderd doden REX. Als de Amerikanen nu met all# geweld films willen maken, die een van de minst witte bladzijden uit hun geschie denis verhalen de strijd legen de In dianen kan men toch minstens vergen, dat zij enige moeite doen om het verhaal aanvaardbaar en de film een zweem van verzorging te geven. Aan deze twee minimum-eisen voldoet de film: De weg der honderd doden, niet. Het verhaaltje rammelt aan alle kanten; ieder ogenblik, dat niet aan vechten of moorden wordt besteed, is gevuld met platte cliché's en het geheel vormt een produkt, dat een uiterst onkritisch pubLiek kan laten loeien van opwinding. En dit loeien zou niet zo heel erg zijn, als deze bijval niet gegeven werd bij het neervellen van mensen. De menselijke waardigheid komt bij een der gelijke ontspanning in gedrang. (Onsmakelijk cliché.) De heer G. A. Kuyper 40 jaar bij S.L.F. De heer G. a. Kuyper, werkzaam als chef van de afdeling In- en Verkoop, her dacht het feit, dat hij veertig jaar ge leden in dienst trad van de Lichtfabrie ken. In de directiekamer sprak de directeur van het bedrijf, ir. Y. Ykema, de heer Kuyper op hartelijke en waarderend* wijze toe. Hij wenste hem met deze dag i harte geluk. De heer Ykema sprak er zijn vreugde over uit," dat de heer Kuyper de hem toevertrouwde taak met grote nauwgezetheid vervult en mede uit naam van het gemeenteb stuu.- dankt* spreker hem voor de vele bewezen dien sten en overhandigde daarbij de oorkon- ae van het geme e 'j en de taar- bij behorende gratificatie. De andere bij deze plechtigheid aan wezige heren sloten zich bij de wensen van de directeur gaarne aan, waarbij van de zijde van het bestuu- der personeels vereniging de heer Kuyp»r dank werd gebracht voor zijn arbeid in het bestuur der P.V. en in de commissie voor bijzon dere noden, waarvan de heer Kuyper van dj oprichting af d.-el uitmaakt. Tevens werd h -iinnerd .an !e colle gialiteit en de pret c wijze van omgang, zowel in ambtelijk als In bestuursver- band. van de jubilaris. Een geschenk, als herinnering aan deze dag. werd aan de woorden toegevoegd. In de kantine had vervolgens een bij eenkomst plaats, waar he' personeel van de afdeling In- en Verkoop zich had ver zameld. om zijn chef geluk te wensen. De heer T. Wièrsma maakte zich hier tot tolk van het personeel. Hij overhandigde de heer Kuyper drie boeken De heer Kuyper dankte allen hartelijk voor de tot hem gerichte woorden en voor de aangeboden attenties. Zeer vele per soneelsleden kwamen daarna de tubilarts feliciteren. IJsballet naar Leiden Het bekende ijstheater van Maxi en Ern.t Baler treedt van 12 )unl 18 juni in Leiden op Het zal zijn tenten opslaan op het Schuttersveld en onder •neer opvoeringen geven van he' IJsballet .De vier Jaargetijden'. waarin Irene. Braun, kampioene van Duitaland en Lo- ÏÜT ?"rop"' kampioen kunet- rijden, de hoofdrollen vervullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3